Строительство »

Відповідальність за ДТП із заподіянням шкоди здоров'ю середньої тяжкості

 1. Шкода середньої тяжкості
 2. Відповідальність за заподіяння середньої шкоди здоров'ю при ДТП
 3. адміністративна відповідальність
 4. Визначення розміру шкоди потерпілому
 5. Відшкодування шкоди при нанесенні шкоди середньої тяжкості
 6. Судова практика

ДТП завжди тягне за собою серйозні правові наслідки. В одному випадку винуватцеві аварії загрожує адміністративна відповідальність, в іншому - кримінальна. Іноді можна обійтися штрафом, але в окремих ситуаціях винуватцю доводиться повністю відшкодовувати не тільки вартість відновлення автомобіля після ДТП, але і збиток, нанесений здоров'ю потерпілої сторони. Найбільше запитань у винуватців ДТП виникає при нанесенні шкоди середньої тяжкості.

Шкода здоров'ю, яка була завдана тим чи іншим способом, визначається Кримінальним і Кримінально-процесуальним кодексами. Шкода, завдана здоров'ю при ДТП, підрозділяється на важкий, середній і легкий. Нижче мова піде про нанесення шкоди середньої тяжкості.

Шкода середньої тяжкості

Згідно з Кримінальним Кодексом України, шкода середньої тяжкості характеризується тимчасовою втратою працездатності, а також тимчасовим розладом здоров'я, безпечним для життя потерпілого. При середньої тяжкості завданої шкоди наслідки пошкодження позначаються на працездатності менш, ніж на одну третину. Середня ступінь завданої шкоди обмежується лише наслідками для нормальної працездатності потерпілого і шкодою для здоров'я. Найчастіше до середнього збитку відносяться травми рук і ніг, а також травми голови без летального результату. Про ДТП із заподіянням шкоди здоров'ю середньої тяжкості можна говорити тоді, коли відсутні наслідки, які передбачені статтею 112 Кримінального кодексу РФ.

До основних ознак шкоди середньої тяжкості відносять:

 • пошкодження і травми, які не є небезпечними для життя (до них відносять струс головного мозку середнього ступеня тяжкості);
 • тимчасове порушення нормальної роботи органів і систем організму;
 • тривалий розлад здоров'я - понад 21 дня.

пошкодження і травми, які не є небезпечними для життя (до них відносять струс головного мозку середнього ступеня тяжкості);  тимчасове порушення нормальної роботи органів і систем організму;  тривалий розлад здоров'я - понад 21 дня

Відповідальність за заподіяння середньої шкоди здоров'ю при ДТП

Існує три різновиди відповідальності, яка настає в разі заподіяння шкоди здоров'ю при ДТП:

адміністративна відповідальність

Середня тяжкість шкоди здоров'ю при ДТП тягне за собою цивільно-правову або адміністративну відповідальність, але якщо ДТП закінчилося летальним результатом, то настає вже кримінальна відповідальність.

варто врахувати

У Кримінальному Кодексі чітко позначено, що якщо смерть наступила протягом трьох тижнів після трапилася автомобільної аварії, то вона буде розглядатися, як нанесення шкоди здоров'ю середньої тяжкості.

Якщо говорити про адміністративну відповідальність, то в якості покарання водія позбавлять водійських прав, але на строк не більше, ніж 24 місяці. В окремих випадках суд присуджує виплату адміністративного штрафу винуватцю ДТП. Це трапляється тоді, коли потерпілому завдано не дуже значних втрат. Якщо після ДТП хтось із потерпілих помер, то мова буде йти вже про кримінальну відповідальність.

При нанесенні середньої шкоди здоров'ю підставою для покарання винуватця ДТП виступає стаття 12.24 КоАП РФ.

Як показує судова практика, в більшості випадків винуватці ДТП, через які постраждала сторона отримала ушкодження середнього ступеня тяжкості караються:

 • штрафом, розмір його коливається від 10 до 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,
 • відшкодуванням моральної та майнової шкоди,
 • позбавленням прав на два роки.

За статистикою, майже в 85% судових справах про збиті пішоходів - винним визнається водій.
Детальніше про відповідальність за збитого людини - читайте в статті тут

Визначення розміру шкоди потерпілому

При визначенні збитку, нанесеного здоров'ю, використовується грошовий еквівалент і містить наступні складові:

 • вартість стаціонарного або амбулаторного лікування;
 • вартість відновлювального лікування;
 • вартість таксі при поїздці до медичного закладу;
 • вартість лікарських препаратів, що застосовуються для лікування потерпілого.

вартість стаціонарного або амбулаторного лікування;  вартість відновлювального лікування;  вартість таксі при поїздці до медичного закладу;  вартість лікарських препаратів, що застосовуються для лікування потерпілого

Відшкодування шкоди при нанесенні шкоди середньої тяжкості

Відповідальність за нанесення шкоди настає лише тоді, коли в діях винуватця аварії можна чітко простежити ознаки адміністративного правопорушення або злочину, яке є кримінально-караним. І в тому, і в іншому випадку винуватець ДТП повинен відшкодувати завдані збитки.

Про розміри страхової компенсації

Згідно з чинним законодавством, струс мозку оцінюється в 25 000 руб, а втрата зубів в 100 000. Детальніше про суми виплат читайте в статті тут .

У російському законодавстві чітко позначено, що відшкодування моральної шкоди відбувається незалежно від ступеня вини винуватця ДТП, але здійснюється тільки тоді, коли здоров'ю потерпілого було завдано фактичний збиток. Обсяг компенсації залежить від рішення суду, який ретельно вивчить всі обставини аварії і допитає свідків, якщо такі є. На розмір компенсації також впливає ступінь провини водія, який визнаний винуватцем аварії. Судом будуть проаналізовані його дії, які і стали причиною ДТП. Позивачу можна самостійно назвати розмір компенсації моральної шкоди здоров'ю, але це не означає, що суд задовольнить його вимоги. Оцінивши всі обставини, ступінь провини і ступінь тяжкості завданих збитків, суд встановить остаточний розмір виплат.

Сьогодні в російській судовій системі розроблені конкретні розміри компенсацій за моральну шкоду при ДТП середньої тяжкості. Все залежить від того, пошкодження якої міри отримав потерпілий. Так, якщо нанесені травми середнього ступеня тяжкості, то потерпілий в ДТП зможе претендувати на компенсацію в розмірі 50-70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо шкода визнається незначним, то такого роду компенсація не перевищить 10 тисяч рублів.

Судова практика

Стягнення компенсації при нанесенні шкоди здоров'ю середнього ступеня тяжкості при ДТП в російських судах розглядається досить часто. Почасти це можна пов'язати із зростанням числа аварій на дорогах. У більшості судів вже є певна політика ведення таких справ. Подавати позов про стягнення моральної шкоди можна всім громадянам, які постраждали в ДТП, але за умови, що вони були визнані постраждалою стороною, і щодо них не застосовувалися заходи адміністративної відповідальності.

Отримати компенсацію шкоди позивач зможе, якщо він або його родичі отримали пошкодження при ДТП з вини другого учасника. На отримання компенсації не впливає те, хто з потерпілих був за кермом. На виплати при нанесенні шкоди здоров'ю середньої тяжкості при ДТП, зможе розраховувати кожен, хто знаходився в автомобілі. Суд самостійно вивчить всі обставини ДТП і тільки після цього винесе рішення, визначивши розмір компенсації моральної шкоди.

Щось незрозуміло? Задайте питання в коментарях і отримаєте відповідь фахівця

Щось незрозуміло?