Строительство »

Моральну шкоду при ДТП: легкий шкоду і середньої тяжкості в 2019 році

 1. Моральна шкода - значення поняття
 2. Ступеня завданої шкоди
 3. Хто запитує компенсацію
 4. Моральна шкода в грошовому еквіваленті
 5. досудова домовленість
 6. Подача заяви про компенсацію
 7. Хто розглядає спори про виплату
 8. Документальне підтвердження морального шкоди
 9. Строки давності справ про моральну шкоду
 10. Отримання рішення суду
 11. Як зменшити розмір виплат
 12. держмито
 13. Судова практика
 14. приклад №1
 15. приклад №2
 16. приклад №3

Час читання: 8 хвилин

Далеко не кожен знає, що потерпілий має право вимагати від винуватця відшкодування не тільки матеріального шкоди, а й морального. Далі поговоримо про те, що являє собою відшкодування моральної шкоди при ДТП з винуватця, про розміри компенсації, досудовому і судовому розглядах в 2019 році. Далеко не кожен знає, що потерпілий має право вимагати від винуватця відшкодування не тільки матеріального шкоди, а й морального

Моральна шкода - значення поняття

Під моральною шкодою розуміються ті переживання, дискомфорт, страждання фізіологічного та психологічного характеру, які відчуває якийсь чоловік у разі заподіяння шкоди його нематеріальних благ. До останніх відносяться, зокрема, життя і здоров'я, репутація в діловій сфері, право на авторство, честь, недоторканність особистого життя та ін.

Найчастіше моральну шкоду при дорожньо-транспортній пригоді заподіюється в наступних формах:

 • наноситься шкоди фізичному стану людини;
 • потерпілий не має можливості повернутися до роботи;
 • людина отримує травму психологічного характеру;
 • заподіюється сильний і / або довгострокова фізичний біль.

Відповідно, ці та інші аналогічні фактори можуть стати підставою для витребування з винуватця події грошової компенсації.

Ступеня завданої шкоди

Залежно від характеру травм можна говорити про заподіяння шкоди тій чи іншій ступеня тяжкості:

 • Легкої. Має на увазі незначне погіршення здоров'я на строк до 21 дня і допускає втрату працездатності в обсязі до 10%. Садна та синці, забиті місця, неглибокі порізи та інші поверхневі ушкодження, які не впливають на загальний стан здоров'я і працездатність, до цієї категорії не належать. Якщо заподіяно легкий шкоди здоров'ю при ДТП, то сума компенсації моральної шкоди буде мінімальною.
 • Середній. В цьому випадку погіршення здоров'я зберігається понад 21 тижні. Також відзначається більш серйозна втрата здатності до праці (від 10 до 30%).
 • Важкою. Має на увазі шкоду, що загрожує життю людини, або його загибель. Крім цього, до цієї групи належать ушкодження, що спричинили втрату хоча б одним з внутрішніх органів своїх функцій, втрату слуху, зору, пам'яті, мови. Необоротне спотворення обличчя, тіла. Зниження працездатності в розмірі понад 30% або повну втрату можливості повернутися до трудової діяльності. Також сюди відносяться ушкодження, що викликали переривання вагітності, наркоманію, токсикоманію, психічні розлади. Потерпілий має право запросити максимально високу суму відшкодування моральної шкоди при ДТП, якщо заподіяна тяжка шкода здоров'ю.

Ступінь тяжкості шкоди повинна підтверджуватися висновком судово-медичного експерта. В іншому випадку довести свою правоту потерпілий не зможе.

Докладна стаття по темі: « Заподіяння шкоди здоров'ю при ДТП ».

Хто запитує компенсацію

Якщо постраждалому заподіяно шкоду легкої або середньої тяжкості, то стягнення моральної шкоди при ДТП з винної сторони проводиться на підставі заяви самого потерпілого. Якщо людині заподіяна тяжка шкода або стався смертельний результат , То звернутися з аналогічною вимогою можуть його найближчі родичі - дружина, батьки, діти.

У першому випадку стягнення коштів проводиться в цивільному порядку, так як розгляд ведеться за фактом адміністративного правопорушення. У другому випадку порушується кримінальна справа, за фактом якого слідчий виносить рішення про визнання постраждалої сторони позивачем.

Моральна шкода в грошовому еквіваленті

Законодавчо точні суми фінансової компенсації за заподіяну в ДТП шкоди не прописані. Тому, з одного боку, потерпілий має право вимагати абсолютно будь-яку суму. З іншого - суд має право відмовити позивачу в повному задоволенні вимог і присудити виплату лише частини грошей. Скільки саме - ніколи точно сказати не можна. Законодавчо точні суми фінансової компенсації за заподіяну в ДТП шкоди не прописані

Справедливості заради варто відзначити, що в ході судової практики склалися всі ж і деякі загальноприйняті стандарти, що стосуються розмірів виплат. Так, при легкому збиток для здоров'я зазвичай можна розраховувати на відшкодування в розмірі до 25 тис. Рублів. Сума моральної шкоди за середню ступінь при ДТП часто варіюється від 25 до 50-60 тис. Рублів. А сума моральної шкоди за тяжка шкода здоров'ю при ДТП може становити від 50-60 до 100 тис. Рублів.

В цілому ж сума стягнення може включати не тільки розмір морального шкоди, а й ті витрати позивача, які спричинило за собою ДТП. В окремих випадках це стосується, в тому числі, оплати держмита . Детальніше про це ви зможете прочитати нижче в статті.

досудова домовленість

З'ясувати стосунки і домовитися про варіанти полюбовного вирішення конфлікту можна, в тому числі, в досудовому порядку. А у випадку зі страховкою ОСАЦВ ця стадія розгляду є обов'язковою вимогою. Тобто, звертаючись по тій або іншій причині в суд, вам потрібно буде докласти до пакету документів претензію на адресу страхової компанії як доказ того, що ви спробували врегулювати питання «мирними» методами. В іншому випадку ваш позов не буде прийнятий до розгляду.

Не доводячи справу до суду можна відшкодувати, наприклад, витрати на ремонт автомобіля. Якщо страховки немає, то потерпілий може оформити претензію через юриста і офіційно направити її на адресу винної сторони.

Юридично досудове відшкодування моральної шкоди після ДТП неможливо, оскільки даний вид фінансової компенсації вимагає судового розгляду, в рамках якого визначається точна сума виплат. Однак нерідкі випадки, коли сторонам вдається розібратися без залучення судових інстанцій і в цьому питанні.

У випадку з заподіянням тяжкої шкоди говорити про досудове врегулювання питання однозначно не можна, так як мова вже буде йти про кримінальну справу, яка розглядається виключно в суді.

Подача заяви про компенсацію

Якщо знайти компроміс так і не вдалося, потерпілий або його юридичний представник мають право оформити позовну заяву про компенсацію моральної шкоди в результаті ДТП.

Загальноприйняті зразки даного документа ви в достатку зустрінете в інтернеті. Але вони гарні тільки для ознайомлення, адже кожна ситуація унікальна. Від того, наскільки грамотно ви складете папір, наскільки детально і послідовно опишете трапилося, наскільки переконливі доводи приведете в свою користь, буде залежати результат розгляду. Загальноприйняті зразки даного документа ви в достатку зустрінете в інтернеті

У загальному і цілому позов про компенсацію моральної шкоди в результаті ДТП повинен включати наступну інформацію:

 • Детальний опис інциденту.
 • Особисті дані сторін по паспорту, дані про автотранспорт (марка, модель, реєстраційний номер).
 • Опис всього, що сталося після (наприклад, госпіталізація потерпілого в лікарню, огляд отриманих травм судмедекспертом, інформація про лікування, операції). Важливо вказувати точні дати, імена і прізвища, назви установ, а також посилатися на номери офіційних документів і лікарських висновків.
 • Розміри понесених в результаті ДТП витрат (точні суми, підкріплені чеками).
 • Обгрунтування того, що потерпілому було завдано шкоди морального характеру, і опис, в чому саме ця шкода була виражений.
 • Суму бажаної матеріальної компенсації та інші вимоги, що пред'являються до винної сторони.
 • Перелік доданих документів, що становлять доказову базу.

Крім цього, в заяву можна включити посилання на діючі статті закону, на професійному юридичному рівні мотивуючи тим самим свої вимоги.

Позовна заява про стягнення моральної шкоди при ДТП, що спричинило смерть , Замість потерпілого подають його найближчі родичі. У цьому випадку підставою для отримання компенсації може бути не тільки страждання через загибель близької людини, але і втрата годувальника, наприклад.

Хто розглядає спори про виплату

Дані питання розглядаються в судах відповідного рівня. Зокрема, позов про відшкодування моральної шкоди при ДТП (легкий шкоду здоров'ю) можна подати в райсуд, до юрисдикції якого відноситься місце, де проживає винуватець того, що сталося.

Якщо ж ДТП заподіяло шкоду середнього або важкого ступеня, то подати заяву можна і за адресою прописки позивача.

Документальне підтвердження морального шкоди

Для отримання бажаної грошової суми і максимально повного задоволення прав потерпілий повинен зібрати потужну доказову базу, що підтверджує заподіяння йому шкоди. Зокрема, це: Для отримання бажаної грошової суми і максимально повного задоволення прав потерпілий повинен зібрати потужну доказову базу, що підтверджує заподіяння йому шкоди

 • висновок судмедексперта .
 • Виписки з історії хвороби.
 • Висновки лікарів відповідних профілів.
 • Довідка про отримання інвалідності.
 • Чеки, які доводять витрати на обстеження, лікування, догляд за потерпілим.
 • Свідоцтво про розірвання трудового договору на підставі втрати потерпілим працездатності.
 • Документи, що доводять наявність авторського права.
 • Документи, що підтверджують факт порушення права на авторство.
 • Офіційно завірені показання свідків тощо.

Якщо подається позов про стягнення моральної шкоди при ДТП зі смертельними наслідками, то необхідно докласти також:

 • документи, що доводять наявність родинних зв'язків із загиблим (свідоцтво про народження / шлюб);
 • свідоцтво про смерть;
 • документи, що підтверджують, що загиблий був годувальником;
 • документи, що підтверджують розміри фінансових втрат, пов'язаних з загибеллю годувальника та інше.

Строки давності справ про моральну шкоду

У загальному і цілому термін позовної давності становить три роки. Проте це правило не поширюється на питання про компенсацію збитку, що відноситься до життя і здоров'ю людини, а також нематеріальною прав. Тому у випадку з моральною компенсацією потерпілий може звернутися до суду і набагато пізніше. Правда, він зможе отримати фінансове відшкодування за період не більше трьох років.

Більше інформації по темі: « Позовної термін давності по ДТП ».

Отримання рішення суду

У рішенні повинна бути вказана належна позивачу компенсація за ДТП в грошовому еквіваленті, а також терміни і порядок її виплати, наприклад, одноразово або щомісячними платежами протягом якогось часу).

Тримісячна прострочення виплат дозволяє позивачу звернутися за допомогою до судових приставів, які повинні забезпечити виконання рішення суду. Тримісячна прострочення виплат дозволяє позивачу звернутися за допомогою до судових приставів, які повинні забезпечити виконання рішення суду

Як зменшити розмір виплат

Протягом 10 діб після отримання рішення судового органу будь-яка зі сторін має право оскаржити його. У позові-оскарження повинні міститися цитати з первісного позову, до яких є претензії.

Так, заперечення на позовну заяву про стягнення моральної шкоди при ДТП подається через:

 • невизнання відповідачем своєї провини (повністю або частково);
 • невідповідність викладених у позові обставин дійсності;
 • неправомірність вимог.

Крім цього, завдяки зустрічної позовної заяви відповідач має всі шанси знизити суму виплат.

держмито

Державне мито справляється з позивача і в разі вимоги відшкодувати завдану майнову шкоду, і тоді, коли запитується компенсація моральної шкоди при ДТП. Виняток становлять випадки, коли ДТП заподіяло серйозної шкоди здоров'ю позивача або спричинило його загибель. Тоді виплата державного мита лягає на відповідача.

Якщо ж мова йде про компенсацію моральної шкоди внаслідок заподіяння особі не фізичного, а морального шкоди, то держмито доведеться сплатити самому потерпілому.

Але і тут є виключення. Так, від сплати держмита в разі з ДТП звільняються інваліди та ветерани ВВВ.

Судова практика

Рішення судів щодо даного роду розглядів часто бувають досить суперечливі. Далеко не всі заяви отримують повне або хоча б часткове задоволення.

Разом з тим у випадках, коли є очевидна заподіяння шкоди здоров'ю / життя людини, судова практика з відшкодування моральної шкоди по ДТП завжди стоїть на захисті прав потерпілого.

приклад №1

Судова практика по виплаті компенсації моральної шкоди при ДТП за участю неповнолітньої особи. У районний суд Москви звернулася громадянка В., що діє від імені свого сина І., яка не досягла повноліття. Жінка подала позов на відповідача К., який скоїв наїзд на її сина, що переходить дорогу по позначеному пішохідному переходу.

Унаслідок ДТП юнак отримав травми, з якими був доставлений в лікарню. Через деякий час після лікування йому потрібно повторне обстеження і лікування, так як болі повернулися. З огляду на заподіяної шкоди здоров'ю юнак пропустив кілька занять на платних курсах. Також в ході аварії, за запевненням громадянки В., була порвана куртка І.

В результаті позивачка зажадала від відповідача відшкодувати:

 • вартість порваній куртки;
 • вартість пропущених платних занять;
 • вартість послуг юриста;
 • моральні переживання в розмірі 130 тис. рублів.

Вивчивши заяву і доказову базу і керуючись судовою практикою щодо стягнення моральної шкоди з винуватця ДТП в аналогічних випадках, суд постановив задовольнити вимоги громадянки В. частково:

 • відшкодувати вартість пропущених занять;
 • відшкодувати більшу частину вартості послуг юриста;
 • компенсувати моральні страждання сумою в 130 тис. рублів.

Куртка, вартість якої позивачка довести не змогла, залишилася не оплачене. Куртка, вартість якої позивачка довести не змогла, залишилася не оплачене

приклад №2

Судова практика з відшкодування моральної шкоди при ДТП, що спричинило тяжка шкода здоров'ю.

Мешканка Омська подала позовну заяву до районного суду міста з вимогою до винуватця ДТП компенсувати їй моральні страждання виплатою в 500 тис. Рублів. У таку суму жінка оцінила втрату сина, який загинув в ДТП з вини відповідача.

Суд в повному обсязі задовольнив позов.

приклад №3

Судова практика щодо компенсації моральної шкоди при ДТП із заподіянням шкоди здоров'ю середньої тяжкості.

Громадянка О. подала заяву до районного суду Санкт-Петербурга на ВАТ «Петродворцовий електромережу», водій якої, громадянин Д., керуючи корпоративним транспортним засобом в робочий час, зробив на неї наїзд на пішохідному переході.

Жінка отримала серйозне пошкодження правої нижньої кінцівки, рвану рану правої підколінної області, вогнище некрозу підшкірної жирової клітковини правого стегна, а також множинні пошкодження шкіри тіла, котрі зажадали проведення пластичної операції. Постраждала була відправлена ​​до лікарні. Лікування зайняло більше 75 діб, після закінчення яких потрібно тривалий амбулаторне спостереження.

Грунтуючись на судову практику щодо відшкодування моральної шкоди при ДТП з винуватця в схожих ситуаціях, юрист порекомендував позивачці зажадати компенсацію:

 • витрат на лікування;
 • витрат на юридичне обслуговування;
 • морального шкоди в розмірі 200 тис. рублів.

Розглянувши всі матеріали справи, документи, докази, суд постановив задовольнити в повному обсязі витрати на лікування, юриста і частково (110 тис. Рублів) моральну шкоду.

Що робити, якщо ви хочете домогтися відшкодування моральної шкоди: Відео