Строительство »

Судовий перекладач: «Коли іноземець дізнається, що йому загрожує, за голову хапається»

У Росії знизився рівень злочинності. згідно звіту МВС , В 2016 році в країні було зареєстровано 2.160.063 злочину, що на 9,6 відсотка менше, ніж за аналогічний період 2015 року. У Генпрокуратури цифра поменше - 2.130.613.

На частку іноземних громадян і осіб без громадянства (ЛБГ, далі не згадуються, будучи умовно включеними в поняття «іноземці». - Прим. «Фергани») доводиться 3,2 відсотка від загального числа зареєстрованих в Росії злочинів - 43.933 випадку (42.155 за версією Генпрокуратури), з них 38.501 (36.835) - справа рук громадян держав-учасниць СНД. Це на 8,5 відсотка менше порівняно з попереднім роком.

Найбільше злочинів, по даними Генпрокуратури , В 2016 році іноземці вчинили в Москві - 8012, це 4,6 відсотка від загального числа зареєстрованих в російській столиці випадків порушення кримінального кодексу. Далі слідують Московська область (5735), Санкт-Петербург (3084), Краснодарський край (тисячу п'ятсот дев'яносто одна). Замикають рейтинг регіонів Республіка Тива (8), Республіка Інгушетія і Чукотський автономний округ (по 4 злочини).

Найсвіжіші відомості МВС про стан злочинності представлені підсумками січня 2017 року : В Росії зареєстровано 157.053 злочину, що на 8,6 відсотка менше, ніж за аналогічний період минулого року. На частку іноземців припадає 3,4 відсотка від числа розслідуваних злочинів - 3497 випадків, з них 3087 вчинені громадянами країн СНД; це на 16,4 відсотка менше, ніж у січні 2016 року.

Нагадаємо, що за даними МВС Росії , В кінці 2016 року у території Російської Федерації перебував 9.747.621 іноземний громадянин. А 43.933 злочину при такій кількості (без урахування, що одна людина могла зробити не одне, а кілька злочинів) - це 0,4 відсотка від загального числа іноземців. Тобто, згідно з офіційною статистикою, як мінімум 99,6 відсотка іноземців - законослухняні громадяни.

Що стосується злочинів проти іноземців, в 2016 році Генпрокуратура зареєструвала 15.187 таких фактів, МВС - 15.660, це мінус 9,4 відсотка в порівнянні з 2015 роком. У січні 2017 року цифра знизилася на 10 відсотків в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, склавши 1005 випадків.


Кількість злочинів, скоєних іноземними громадянами та особами без громадянства. Скріншот сторінки порталу правової статистики Генеральної прокуратури Росії

Таким чином, офіційна статистика демонструє зниження рівня злочинності - як в цілому, так і в частині, що стосується іноземців. Тенденція обнадіює. Чи можна її форсувати? З таким питанням ми звернулися до судового перекладачеві з узбецької мови зарин Акбаровой (ім'я та прізвище змінені), знайомої з багатьма розглядами.

- Можна, якщо роз'яснювати людям наслідки їх дій, оскільки дуже багато наживають собі неприємності по дурості, незнання законів, - відповіла вона. - Їх дуже шкода. Судимість не дасть про себе забути ніколи: по будь-якій базі її можна «пробити». І її наявність буде заважати в подальшому і в працевлаштуванні, і в особистому житті, причому не тільки самому винуватцеві, але і його сім'ї, батькам. Хотілося б, щоб сумний досвід отримали судимість послужив уроком для інших.

ГОЛОВНА ПРОБЛЕМА - безграмотність

Більшість знаходяться в Росії іноземців не володіє російською мовою в достатній для спілкування з органами влади ступеня. На допомогу приходять судові перекладачі. Вони присутні при встановленні особи доставленого у відділення внутрішніх справ (ОВС), на допитах, очних ставках і так далі. Неодмінного участі перекладача на всіх стадіях процесу, пов'язаного з іноземцем, - від затримання до винесення вироку - вимагає і прокуратура. Виняток робиться лише для тих, хто напише заяву, що добре володіє російською мовою і повністю розуміє звернену до неї мову.

Перед початком роботи судові перекладачі дають підписку про нерозголошення даних, тому навести конкретні історії з практики Заріна Акбарова відмовилася, але окреслила основні, на її погляд, моменти, що призводять іноземців на лаву підсудних. Підкреслю: матеріал підготовлений на основі прикладів з ОСОБИСТОГО практики спілкування окремо взятого судового перекладача з вже затримали громадянами.

Оскільки Заріна Акбарова є перекладачем з узбецької мови, далі мова піде про громадян Узбекистану, які, до слова, по статистикою МВС , Складають найбільш численну категорію іноземців в Росії. Але, очевидно, нижческазане в тій чи іншій мірі стосується і громадян інших країн Центральної Азії, та й багато в чому - самих росіян.

За спостереженнями Заріни Акбаровой, найчастіше в поле зору поліцейських і слідства потрапляють молоді люди у віці 18-30 років з неповним або середньою освітою. Російською мовою вони практично не володіють, особливо ті, що молодші. Не всі можуть навіть свої ім'я та прізвище правильно написати - ні на латиниці, ні на кирилиці. В поодиноких випадках трапляються люди з вищою освітою, в основному - за незаконну торгівлю БАДами (біологічно активні добавки. - Прим. «Фергани»), забороненими речами, шахрайство.


Соціальний портрет злочинності. Скріншот сторінки порталу правової статистики Генеральної прокуратури Росії

- При затриманні людей відразу перевіряють за відбитками пальців, чи причетні вони до якихось злочинів. Це займає пару секунд: палець прикладається до зчитувача і все стає ясно. Так само оперативно «пробивають» їх документи. Якщо все в порядку - відразу відпускають. Коли встановити особу не вдається, - якщо, наприклад, документи втрачені або люди просто їх не дають, - тоді їх затримують до з'ясування особи, відправляють запити по всіх інстанціях, аж до посольства, - розповідає співрозмовниця «Фергани».

- Як часто затриманим вдається піти з поліції без статті?

- Якщо їх затримали, то, як правило, на підставі записів відеоспостереження і показань свідків, які підтверджують їх провину. Часом їх затримують після тривалого спостереження правоохоронних органів. У більшості випадків справа закінчується тим, що вони спочатку затримуються як підозрювані, далі, якщо їх причетність до злочину підтверджується доказової частиною, переходять в статус обвинувачених, а через дві доби їх заарештовують, тому що: а) вони є громадянами іноземної держави, б) не мають офіційного заробітку, в) не мають постійної реєстрації на території Росії, г) за місцем реєстрації, якщо навіть вона є, не проживають. Це є підставою для їх арешту, і до суду вони від двох до десяти місяців утримуються в СІЗО (слідчому ізоляторі). Заарештовують в 99 випадках зі ста, якщо це не дрібна крадіжка.

Мало не в кожен свій приїзд в ОВС або суд Заріна Акбарова переконується в правову безграмотність затриманих громадян Узбекистану:

- Багато хто не припускають, що за вкрадену річ їм загрожує кримінальна відповідальність. Вони не знають, що таке адміністративна відповідальність. За голову хапаються, коли дізнаються, яке їм загрожує покарання, їх охоплює жах, паніка. Деякі аж до винесення вироку не усвідомлюють, що вчинене ними - це злочин.

КРАДІЖКА, грабіж, РОЗБІЙ

Виходячи з практики Заріни Акбаровой, найчастіше громадян Узбекистану затримують за крадіжки, грабежі, розбої.

- Причому сума збитку може скласти і 200 рублів. У магазинах крадуть продукти і одяг. На дрібницях трапляються - жуйку вкрали, якісь солодощі, шматок м'яса. Молодь не звертає уваги на написи в магазинах про те, що ведеться відеоспостереження. І ось хлопець бере який-небудь товар, кладе в сумку, підходить до каси, а там його зустрічає охоронець, тому що камера відреагувала. Але багатьом навіть в голову не приходить, що все знімають, що відеокамери встановлені в усіх магазинах, торгових центрах, на будинках, на вулицях.

Ось лежать на вулиці дроти, якісь будматеріали - підняли, забрали і продали. Щось вкрали з трамвайних колій, щось побачили лежачим без нагляду: інші люди залишили на пару хвилин і відійшли. Деякі не бачать своєї провини в тому, що забрали безхазяйне майно. Крадуть навіть те, що збути практично неможливо. Наприклад, якесь обладнання, яке можна використовувати тільки в установі, звідки його вкрали. І річ, яка коштує не одну сотню тисяч рублів, здають в металобрухт по 7-8 рублів за кілограм. Їм і в голову не приходить, що не можна брати те, що погано лежить або що тимчасово залишено. Замість того, щоб знайти господарів, вони користуються моментом і забирають.

На тому, що погано лежить, найчастіше «заробляють» двірники. Вони отримують, припустимо, офіційну зарплату 18 тисяч рублів на руки, ще від 10 до 15 тисяч набігає від здачі металобрухту і макулатури. Наприклад, мідні дроти коштують 200 рублів за кілограм. Начебто дрібниця, але кожного тижня, кажуть, у них накопичується до 400 кілограмів.

Або взяти розбої. Напали на людину, вкрали телефон, сумку вирвали, коштовності відібрали. Хтось затримав їх на місці або наряд вчасно нагодився. Якщо ж вдалося уникнути затримання, вони трапляються, коли починають збувати крадені речі на якихось ринках. Здадуть телефон за 500 рублів, потім доводиться за це не один рік сидіти. А трапляється, що людину затримують через рік-два після скоєння злочину, тому що з'ясовується, що його зафіксувала камера відеоспостереження. Його обчислюють і затримують, наприклад, в аеропорту при спробі вилетіти з країни.

Часом хлопці влаштовують розбірки між собою: не поділили щось або честь зачепили. Наносять один одному тяжка шкода або середньої тяжкості, один заявив на іншого, і той з них, хто більше винен, несе відповідальність.

Бувають випадки, коли хлопці пристають до дівчат, кого-то згвалтують, поб'ють за опір. Багато хто не розуміє, що, якщо схопив дівчину, особливо неповнолітню, обняв, одяг задер - це вже підстава для притягнення до відповідальності.

Деякі організовують кубла, займаються проституцією, сутенерством, причому не думаючи про наслідки, про те, що когось вони заражають СНІДом, венеричними захворюваннями. Деякі трапляються за збут наркотиків ...

ФАЛЬШИВІ ПАТЕНТИ, ШАХРАЙСЬКІ СХЕМИ

Дуже часто іноземців затримують за підроблені документи, найчастіше - патенти на роботу. Вартість оформлення патенту варіюється в залежності від регіону і послуг фірм, що надають ту чи іншу необхідну довідку або документ. Наприклад, сьогодні в багатофункціональний міграційному центрі (ММЦ) Москви в селі Сахарове вартість всіх процедур і послуг з урахуванням комісії банку складе не менше 11.400 рублів плюс обов'язковий фіксований авансовий платіж за перший місяць в розмірі 4200 рублів.


Скріншот сайту ММЦ в Сахарове

- Оформлення патенту - тривалий і дорогий процес. Тому багато хто купує цей документ з рук, на вокзалах: дають свою фотографію і через годину за 3000-4000 рублів їм приносять патент. А при першій же перевірці з'ясовується, що він підроблений, - каже Заріна Акбарова. - До речі, мережеві магазини відразу ж «здають» своїх співробітників, у яких під час перевірки документів виявлено фальшиві патенти. Магазини роблять вигляд, що не знали про підробку документа, а перевірити його на справжність не могли, тому що у них немає спеціальних знань. І відразу ж заднім числом розривають з таким іноземцем договір, якщо він взагалі був укладений.

Є випадки виявлення підроблених паспортів, у багатьох відсутня реєстрація за місцем перебування або живуть не за місцем реєстрації. При перевірці далеко не всі можуть підтвердити офіційне місце своєї роботи. Хоча в міграційних картах, що заповнюються на кордоні, вони вказують метою приїзду роботу, але на практиці рідко у кого є договір з роботодавцем. Все це - підстави для затримання. Якщо не уклали договір, значить, працюють нелегально. Відповідно, у них виникають проблеми з виплатою зарплати, в потрібний момент роботодавці викидають їх на вулицю, не виплативши нічого.

Деяким іноземцям вдається незаконно перетнути кордон Російської Федерації на автобусах або особистому автомобілі, якщо у них є якісь проблеми з документами. Рік-два живуть без реєстрації. Це підстава для видворення, крім штрафів.

Бувають випадки, коли іноземці залучаються за участь в шахрайських схемах з продажу, наприклад, БАДів, продукції мережевого маркетингу і побутової техніки пенсіонерам за великі гроші. Ці люди добре володіють російською мовою, можуть мати вищу освіту. Як правило, їх керівники уникають відповідальності, а той, хто безпосередньо сидів на телефоні і нав'язував пенсіонерам товари, несе відповідальність, причому серйозну, оскільки людей обманюють на дуже великі суми і потерпілих буває багато.

СТАВЛЕННЯ ДО ІНОЗЕМЦЯМ У ОВС

На питання, чи часто іноземні громадяни опиняються в ролі потерпілих, Заріна Акбарова відповіла, що особисто вона з такими випадками не стикалася, тому що її запрошують, коли вони виступають в ролі обвинувачуваних і підозрюваних. Але, на її думку, за допомогою до правоохоронних органів іноземці звертаються в крайніх випадках.

- Вони, як правило, бояться правоохоронних органів, тому що будь-яку ситуацію можна розгорнути в зворотну сторону. Наприклад, при перевірці документів може з'ясуватися, що щось не так: друк не та, не так поставлена, немає захисних елементів і так далі. Завжди можна знайти якусь причину. Адже не все завжди оформляється грамотно, без помилок.

- Чи часто узбекістанцев підписують в поліції або суді щось не читаючи, не розуміючи?

- Я, звичайно, все їм перекладаю, роз'яснюю. Як в інших випадках - не можу сказати. Але буває, що вони, не розуміючи тексту, підписують його. Іноді слідчий задає їм питання: «А ти зрозумів все? Може, ти в скоєнні вбивства розписався ». Той відповідає: «Ні, я не зрозумів». Відповідно, доводиться роз'яснювати, що це за документ та інше. Ті, хто більш грамотний або не затримали вперше, часом заявляють: «Я не буду нічого підписувати».

- Як до громадян Узбекистану відносяться в ОВС?

- Все залежить від конкретного співробітника. Буває дуже людське ставлення, коли намагаються встановити, що людина не винна, допомогти йому, відпустити. Але я, як правило, працюю з тими, хто затриманий не без підстав. І часто засмучує, що багато хто не знає своїх прав, економлять на адвоката. Потрапивши на який-небудь нісенітницю, можна було б скористатися послугами не державного адвоката, який просто розписався у документах і пішов, а запросити юриста з боку, заплативши йому за вихід кілька тисяч рублів, щоб він хоча б роз'яснив ситуацію і допоміг.

- Якщо люди на патенті економлять, що говорити про послуги адвоката ...

- У деяких випадках, особливо якщо людина дійсно не винен, варто звернутися до грамотного адвоката і заплатити якусь суму за його послуги, ніж відсидіти термін. Тому що нерідко адвокати реально допомагають. Наприклад, перекваліфікувати злочин з більш тяжкого на менш тяжкий, з вчиненого злочину - на «замах на злочин», це теж грає роль при призначенні покарання. Адвокати знають ці тонкощі.

ЗЛИЙ ЖАРТ підроблених ПАТЕНТУ

Нагадаю, що одним з обов'язкових умов отримання патенту на роботу є здача комплексного іспиту на знання російської мови, основ законодавства Росії і історії цієї країни. Тобто, передбачається, що іноземець здатний, по крайней мере, спілкуватися російською мовою. На ділі ж з'ясовується, що при розмові з поліцейськими і суддями без перекладача йому не обійтися. Втім, і не кожному носію російської мови буває легко продертися крізь канцеляризми, якими рясніють документи і мова державних службовців. Так що залучення спеціального перекладача виправдано, не кажучи вже про випадки, коли людина затримана за підроблений патент, придбання якого ніяким іспитом не супроводжувалося. А ще в ходу - підроблені сертифікати про знання російської мови. Які, до речі, можуть послужити погану службу отримав на його підставі патент: зарин Акбаровой відомий випадок, коли суд відмовив іноземцю в перекладача, пославшись на наявність у того патенту на роботу.

- Адвокат іноземця написав апеляційну скаргу на те, що всі процесуальні дії за участю його підзахисного здійснювалися без перекладача. Але суд виніс апеляційний визначення про те, що у людини є патент, а значить - він здав іспит з російської мови, що передбачає володіння цією мовою, і на цій підставі відмовив адвокату в наданні перекладача, - розповіла співрозмовниця «Фергани».

ДЕКІЛЬКА ПОРАД

В процесі розмови з вуст Заріни Акбаровой не раз звучало «хочеться застерегти», «не слід», «треба б» тощо, що свідчить про її прагненні захистити людей від зіткнення з кримінальним кодексом і посилення неприємної ситуації, в якій вони опинилися.

Зокрема, вона рекомендує Вчасно Виконувати решение суду и не намагатіся сховатіся: «У разі Вчинення дрібної крадіжкі чоловік, на розсуд слідчого, может дати Розписка про невіїзд, но буває, что ВІН ховається, віїжджає за Межі России. І тім самим погіршує своє становище. Його оголошують в розшук, і це вже питання часу, коли затримають - можуть і через рік, і через півтора. Тому що оформлення документів для оголошення в розшук теж займає час, і людина встигає сховатися. А коли він виїжджає з країни або в'їжджає, його гальмують. Так що, якщо суд виніс рішення про якийсь адміністративної відповідальності, краще вчасно цей штраф заплатити і дотримуватися того, що наказано процесуальними нормами ».

Необхідно утримуватися від покупки крадених речей: «Хлопці часто відвідують московські ринки на кшталт Свалявського, де продається різна техніка, наприклад, телефони. Багато що там - крадене. Ці телефони могли належати людям, які вчинили злочини або ж були вбиті. А хлопці готові за 500 рублів купити старий апарат, не думаючи, що у нього вже є кримінальна навантаження. Це загрожує тим, що вони можуть бути притягнуті за підозрою у вбивстві або скоєння іншого злочину - елементарно крадіжки. «Пробити» людини з цього телефону і залучити його до відповідальності неважко ».

Слід уникати працювати на тих, хто пропонує великі суми за участь в сумнівних схемах: «Керівник піде від покарання, вся відповідальність ляже на плечі безпосередніх виконавців».

Іноземцям для їхнього ж блага краще вивчати російську мову і правила поведінки: «Треба або взяти розмовник якийсь, або приїжджати з якимось мовним багажем, будучи хоч трохи знайомим з культурою росіян. Деякі розмовляють, не проявляючи належної поваги до своїх співрозмовників. Вони відразу починають звертатися на «ти», по-хамськи, використовуючи сленг, нецензурні вирази, і вважають, що говорять по-російськи. Відповідно, реакцію отримують не зовсім приємну ». А ще, наприклад, не варто ходити натовпом: «У торговому центрі часто бачу хлопців, які йдуть по шість-сім чоловік. Помічаю, що це дратує місцевих жителів, насторожує, викликає у них страх за свою безпеку ».

Заріна Акбарова склала список статей Кримінального та Адміністративного кодексів, за якими іноземців приваблюють найчастіше. Вона вважає корисним поширити цей список серед іноземних громадян, щоб вони краще розуміли наслідки своїх дій; можливо, буде зручний формат листівки-пам'ятки на двох мовах - російською та рідною для тих, кому вона призначена. Пропозиція дискусійне: в такий пам'ятці можна угледіти намір вважати всіх іноземців потенційними злочинцями. Однак реальність показує, що багато хто міг би не мати проблем з законом, знай вони елементарні, на погляд освічених людей, речі.

ОКРЕМІ СТАТТІ КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ (КК РФ)

1. Придбання підробленого патенту - стаття 327

2. Злочини проти власності: А) Крадіжка - стаття 158 Б). Грабіж - стаття 161 В) Розбій - стаття 162 Г). Робота в організаціях, що поширюють БАДи, що займаються мережевим маркетингом (продаж по телефону дорогих препаратів і апаратів пенсіонерам) - стаття 159 ( «Шахрайство»)

3. Злочини проти особистості: А). Згвалтування - стаття 131 Б). Приставання до неповнолітніх дівчат - стаття 134 В). Заподіяння шкоди здоров'ю (тяжкого, середньої тяжкості) внаслідок бійки - статті 111, 112 Г). Побої - стаття 116

4. Збут, перевезення наркотичних засобів - статті 228, 228.1, 228.3, 228.4

5. Заняття проституцією, сутенерством - статті 240, 241, зараження венеричними захворюваннями, СНІДом - статті 121, 122

6. Купівля на ринках, з рук телефонів, що належали вбитим людям - стаття 105

7. Порушення правил дорожнього руху і експлуатації транспортних засобів - стаття 264

8. Приведення в непридатність транспортних засобів та шляхів сполучення - стаття 267

ОКРЕМІ СТАТТІ КОДЕКСУ про адміністративні правопорушення (КОАП):

А). Порушення терміну оформлення патенту - стаття 18.20 Б). Відсутність реєстрації на території Росії - стаття 18.8 (порушення режиму перебування) У). Відсутність договору з роботодавцем - стаття 18.10 (незаконне здійснення трудової діяльності) Г). Приховування хворим на ВІЛ, венеричних захворювань - стаття 6.1 Д) Побої - стаття 6.1.1 Е). Заняття проституцією - стаття 6.11, сутенерство - стаття 6.12 Ж) Перевезення, зберігання, придбання, збут прекурсорів та наркотичних засобів - статті 6.16.1, 6.8 З) Споживання наркотичних засобів - стаття 6.9 І) Порушення правил перетину кордону, в'їзду - статті 18.2, 18.4 К) Порушення режиму в'їзду і проживання, відсутність документів - стаття 18.8 Л) Незаконне здійснення іноземними громадянами трудової діяльності - стаття 18.10 м) Внесення змін до документів, ненадання документів - стаття 18.2 Н) Відмова, ухилення від проходження огляду м іграціонного контролю - стаття 18.11 О) Порушення іноземним громадянином правил видворення, самовільне залишення в РФ - стаття 18.18 П) Надання неправдивих відомостей при здійсненні міграційного контролю - стаття 19.27 Р) Поява в громадських місцях у стані сп'яніння - стаття 20.21 С) Ухилення від виконання адміністративного покарання (штраф не сплатив, виїхав не на часі) - стаття 20.25 Т) Порушення запобіжного заходу, самовільний виїзд іноземного громадянина за межі РФ при притягненні до кримінальної відповідальності - стаття 108 Уго Ніби-процесуального кодексу (КПК РФ).

Феруза Джані

Міжнародне інформаційне агентство «Фергана»

Чи можна її форсувати?
Як часто затриманим вдається піти з поліції без статті?
Чи часто узбекістанцев підписують в поліції або суді щось не читаючи, не розуміючи?
Іноді слідчий задає їм питання: «А ти зрозумів все?
Як до громадян Узбекистану відносяться в ОВС?