Строительство »

Шість років - за крадіжку електроенергії. Жорстка міра або необхідність

Фото: ТАСС / Олександр Колбасов

Депутати Держдуми від "Єдиної Росії" Михайло Старшинов і Гаджімет Сафаралиев запропонували ввести покарання до шести років позбавлення волі за крадіжку електроенергії. Відповідний законопроект був направлений в уряд і Верховний суд для відгуків. Експерти m24.ru вважають, що така міра дозволить вирішити проблему крадіжки електроенергії, газу та нафти приватниками і великими компаніями.

Редакція відповідного пункту статті 158 Кримінального кодексу передбачає покарання у тому числі за крадіжку з нафтопроводу, нафтопродукту та газопроводу.
Якщо поправки схвалять, за крадіжку каратимуть позбавленням волі на шість років зі штрафом у розмірі до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або зарплати за період до півроку. Інша міра - штраф у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або зарплати за період від одного року до трьох років. Можливі також примусові роботи на строк до п'яти років з обмеженням свободи до півтора років.

За словами Старшинова, необхідність поправок пов'язана з випадками крадіжки електроенергії. Це призводить не тільки до значних збитків для компаній-постачальників, а й зачіпає питання безпеки на об'єктах електромережевого господарства.

Перший заступник голови комітету Держдуми з державного будівництва і законодавства Михайло Ємельянов прокоментував ініціативу своїх колег. Депутат підкреслив, що розкрадання електроенергії і так може регламентуватися діючої статтею 158 КК РФ "Крадіжка". Ця стаття стосується розкрадань будь-якого майна, вона передбачає досить серйозні санкції.
"Вони цілком можуть застосовуватися і повинні застосовуватися при крадіжці електроенергії. Тому я не бачу самостійного предмета регулювання для цієї норми", - пояснив він у розмові з Агентством "Москва" .

Експерт Фонду національної енергетичної безпеки Станіслав Митрахович вважає, що такі заходи дозволять контролювати ситуацію в приватному секторі.

"Проблема крадіжки електроенергії існує в основному в регіонах. Росіяни як тільки не умудряються. Скажімо, проводять монтаж лінії, яка з'єднує відгалуження і лічильник, використовують магніти високої потужності, а також всілякі пристрої та прилади, і тим самим прилад обліку працює" в зворотну сторону ". Були випадки, коли мешканці доплачували електрикам. і таких резонансних ситуацій досить. Крадуть, до речі, не тільки електроенергію, але і газ. досить згадати гучну історію з крадіжкою газу в Тульській області . Жителі району Плеханово організували кілька незаконних врізок в газопровід ", - розповів він m24.ru.

За словами експерта, з крадіжками електроенергії, нафти і газу можна боротися шляхом посилення штрафів. "Я все-таки думаю, що шість років позбавлення волі - це занадто жорстка міра. Хоча кожен випадок треба розглядати індивідуально. Можливо, варто збільшити суму адміністративних штрафів. І шукати шляхи вирішення проблеми. Наприклад, необхідно в два рази частіше влаштовувати перевірки. Скажімо, в Москві система електропостачання прозора. Звичайно, виявляються випадки крадіжки електроенергії. Але в порівнянні з регіонами, це незначні показники. Зараз жителі встановлюють нові лічильники . Всі дані регулярно перевіряють фахівці. Та й самі москвичі в такій прозорій системі вже не ризикують красти. Адже така незаконна економія може вилитися в великих штраф ", - зазначив Митрахович.

Голова комісії Мосміськдуми з законодавством Олександр насінників вважає, що, в основному, електрику викрадають комерційні структури, чиє споживання набагато вище, ніж у пересічних громадян.

"Крадіжка електроенергії - це серйозний злочин. Основна проблема, коли викрадають комерційні структури, підприємства, індивідуальні підприємці. Рідше трапляється, коли електрику крадуть пересічні громадяни. Ми прагнемо до того, щоб бізнес був конкурентним, прозорим. Коли хтось краде, виникає серйозна недобросовісна конкуренція і неконкурентное перевага у тих, хто електрику викрадає ", - сказав він m24.ru.

Депутат зазначив, що метою кримінального покарання є індивідуальна і загальна превенція, профілактика. Така серйозна відповідальність перш за все працює на випередження. "Сьогодні з економічної точки зору - це одне задоволення: поцупив на пару мільйонів і заплатив штраф сто тисяч", - уклав він.

Юрист-правозахисник, суддя третейського суду, експерт з житлових питань Віктор Федорук пояснив m24.ru, що законопроект пропонує ввести кримінальну відповідальність за незаконне приєднання до електромереж за аналогією з підключенням до газових мереж. Він зазначив, що зміни торкнуться в першу чергу приватного сектора і, в окремих випадках, жителів багатоквартирних будинків.

"Жителі багатоквартирних будинків крадуть електрику дуже рідко, наприклад, після того, як їх відключили за борги, і вони повторно, самі підключаються до мережі. Приватний сектор - так, може підключатися. Людина побудував будинок, і поки він проходить довгу процедуру узгодження, приєднався до мережі завчасно. Сьогодні за це покладено адміністративний штраф ", - сказав експерт.

Інша справа, коли керуючі компанії підключають найближчі кіоски і невеликі магазини, а витрати перекладають на своїх жителів і записують це в загальнобудинкові потреби.

"Такі випадки бувають. Може бути страх кримінальної відповідальності зупинять керуючі компанії від бажання красти - жителі зможуть звернутися в енергопостачальну організацію і попросити перевірити, чи законно підключений магазин або це злодійство. Є ще мудреці, які підключаються прямо до стовпів, наприклад, щоб підключити кіоск, який не можна приєднати до багатоквартирного будинку. Вони закидають дроти на лінію передач і таким чином крадуть. Але це легко виявити, тому що постачальники електроенергії зобов'язані свої лінії відстежено ть і дивитися, висять якісь "соплі" на лінії сторонні чи ні ", - міркує Федорук.

Він додав, що такі підключення відбуваються поспіхом, неграмотно і без дотримання правил безпеки - і це несе потенційну небезпеку для життя оточуючих.

Виконавчий директор некомерційного партнерства "ЖКГ Контроль" Світлана Разворотнева в ефірі радіостанції "Москва FM" сказала, що не бачить сенсу створювати окремий закон для розкрадання окремого виду ресурсу.


"Насправді, в кримінальному кодексі окремої статті по крадіжці електроенергії немає. Однак існує стаття про розкрадання в особливо великих розмірах, що передбачає досить серйозне покарання. Тому я не дуже розумію, навіщо потрібно придумувати окремий закон для розкрадання окремого виду ресурсу. З електроенергією справи йдуть найпростіше, тому що в разі несплати її завжди можна відключити, на відміну від інших видів комунальних ресурсів.

"Мені здається, ми маємо справу з типовим випадком, коли невиявлення порушень з боку правоохоронних органів змушує законодавців приймати нові закони, здатні змусити працювати інші, вже прийняті раніше. У зв'язку з цим потрібно, щоб енергетики працювали спільно з правоохоронцями і виявляли порушення оперативно" , - пояснила вона.

Сьогодні за самовільне підключення та використання електричної, теплової енергії, нафти або газу передбачена адміністративна відповідальність за статтею 7.19 КоАП РФ. Порушили закон громадяни ризикують отримати від 10 до 15 тисяч рублів штрафу, посадові особи - від 30 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або дискваліфікацію на строк від року до двох років. Юридичні особи за самовільне підключення можуть отримати від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Наталя Лучкина , Микита Щуренко