Строительство »

Поради юриста: злодійство сайтів - як з ним боротися? МИР КЛІМАТУ №67 (2011): Архів журналу: Головна

 1. Поради юриста: злодійство сайтів - як з ним боротися? На жаль, слід визнати: ризик бути обкраденим...
 2. Аналіз перспективних систем теплопостачання
 3. Холодне літо 2003-го
 4. Аналіз перспективних систем теплопостачання
 5. Холодне літо 2003-го

Поради юриста: злодійство сайтів - як з ним боротися?

На жаль, слід визнати: ризик бути обкраденим є у будь-якого, що володіє тим, що можна вкрасти. Як себе вести і в які органи звертатися, якщо у вас викрали речі або гроші, в загальних рисах знає, напевно, кожен. А що робити, якщо крадіжка сталася на просторах мережі Інтернет? Куди йти, якщо вкрадений сайт вашої компанії або ж його вміст - так званий «контент»? Чи існують спеціальні органи, які стежили б за порядком у Всесвітній павутині?

Допомогти розібратися в правових аспектах крадіжки в Інтернеті і розповісти, як захистити інформацію і притягнути до відповідальності зловмисників, ми попросили головного юрисконсульта компанії «Контент-Право» Ірину Сергіївну Єгорову.

- Ірина Сергіївна, чим приваблює зловмисників Інтернет - Ірина Сергіївна, чим приваблює зловмисників Інтернет? Яку вигоду вони сподіваються отримати, крадучи вміст веб-сайтів?

- Вміст веб-сайтів - вельми привабливий предмет для крадіжки. Воно, як правило, знаходиться у відкритому доступі, і його несанкціоноване копіювання не складає труднощів. Збиток же від таких дій може бути набагато серйозніше, ніж від угону новенького «Porsche».

В даному випадку викрадач краде матеріали, на створення яких витрачено час і часто чималі гроші. Це може бути все що завгодно: безпосередньо текст, графіка, індивідуально розроблений дизайн в цілому і взагалі будь-який компонент сайту. Причому для копіювання не потрібно ніяких спеціальних технічних засобів - часто досить одного натискання клавіші. Довести ж факт крадіжки дуже складно, та й перспектива покарання на перший погляд досить смутна і невизначена.

Викрадений же контент може бути використаний по-різному, в тому числі і для нанесення серйозного збитку іміджу компанії. А поява сайту, аналогічного вашому або схожого на нього, може ввести в оману потенційного клієнта, який звернеться ні до вам, а до недобросовісного конкурента.

- Чи кожен сайт захищений авторським правом?

- Об'єктом авторського права може виступати як сайт в цілому, так і окремі його частини: текст, графіка, дизайн, аудіо-, відео- та фотоматеріали, концепція сайту. При цьому деякі компоненти можуть мати власну захист, наприклад розміщений на сайті офіційно зареєстрований товарний знак.

Але слід пам'ятати, що зазначені об'єкти будуть захищені авторським правом тільки в разі, якщо вони створені творчою працею автора і вперше розміщені на даному сайті, тобто якщо ніхто до цього моменту не розміщував або іншим чином не публікував аналогічну інформацію. Ваше авторство або авторство вашого колективу повинно бути незаперечним.

- Протизаконно чи копіювання контенту сайту, адже автор добровільно і цілеспрямовано публікує інформацію для загального відома?

- Унікальність Інтернету в тому, що будь-яка людина в будь-який час дня і ночі одноразово або багаторазово може знайомитися з матеріалами, розміщеними в Мережі, копіювати їх на свій комп'ютер, пересилати кому завгодно, розміщувати в різного роду блогах. І було б абсурдним вважати, що кожен, хто хоч раз скопіював що-небудь з Інтернету для власного користування, - злочинець. Грань між законним копіюванням і правопорушенням досить тонка.

Копіювання матеріалів сайту дозволено, якщо проводиться виключно в особистих цілях.

При цьому, якщо будь-хто копіює опубліковані матеріали, що не заручившись попередньо згодою власника, особливо в разі, коли на сайті прямо говориться про заборону несанкціонованого використання, або ж метою копіювання є отримання прибутку або нанесення шкоди вашій компанії, - ці дії є незаконними.

Багато сайтів, що рекламують той чи інший товар, без частки сорому використовують фотографії та опис, «запозичені» у конкурентів, «наївно» вважаючи, що раз автор не вказано, то і матеріали начебто «нічиї». Але автор є в будь-якому випадку, і відсутність інформації про нього не звільняє від відповідальності за несанкціоноване використання його творів.

- Як же автор сайту може захистити свої права від незаконних посягань?

- На даний момент в Росії не існує інституту державної реєстрації об'єктів авторського права, за винятком програмних продуктів і баз даних. При цьому авторські права виникають з моменту створення твору, для цього воно повинно бути лише прибраний в будь-яку об'єктивну форму, оприлюднення його не є обов'язковою умовою.

Тому захист авторського права, а особливо в Мережі, в більшій мірі зводиться до доведенню авторства. При відсутності інших доказів автором твору вважається той, хто вказаний в цій якості на оригіналі або копії твору.

Однак якщо, скажімо, з матеріальними об'єктами, наприклад з рукописами, все більш-менш зрозуміло, то процес доказування авторства розміщених на сайті текстів, структури і дизайну сайту набагато складніше.

До теперішнього часу в юридичних колах ведуться суперечки, що ж є «об'єктивною формою» для матеріалів, розміщених в Інтернеті. На мій погляд, доцільно визнати об'єктивною формою матеріалу, розміщеного в Мережі, той чи інший цифровий носій - пам'ять персонального комп'ютера, флешку або диск. Але в ситуації з розміщенням на сайті чужих фотографій першої об'єктивної формою вираження буде не ваш комп'ютер, а належать фотографу плівка або пам'ять цифрового фотоапарата.

- Як же автори матеріалів сайту, розробники його дизайну і концепцій можуть «застовпити» своє авторство?

- Способів насправді не так мало. Найпростіший і, на жаль, один з найбільш неефективних - помістити на кожен примірник твору так званий знак охорони авторського права - ©. Але від злодійства в Інтернеті він вас навряд чи вбереже.

Крім того, можна піти до нотаріуса і пред'явити йому роздруківку вашого сайту або окремих його матеріалів. Нотаріус в силу закону зобов'язаний видати нотаріальне свідоцтво про посвідчення часу пред'явлення документа. Його ви завжди зможете використовувати як доказ авторства, наприклад, в суді.

Доказом авторства може послужити і сам договір на розробку сайту, додатка до нього, де можуть бути вказані структура сайту і основні моменти дизайну, листування між розробником і клієнтом.

Можна також направити самому собі рекомендованим листом роздруковані сторінки сайту або диск. Конверт не розкривати, а пред'явити його в запечатаному вигляді в разі виникнення необхідності.

Існують і більш специфічні способи захисту інформації та авторських прав в Інтернеті. Ряд компаній пропонує сервіс, за допомогою якого можна захистити свій сайт від піратів. Для цього потрібно пройти досить просту реєстрацію на сторінці сервісу. Після цього ваш контент перевірять на унікальність і, якщо з цим все в порядку, видадуть свідоцтво, яке згодом можна засвідчити у нотаріуса.

Це свідчення матиме юридичну силу для доказу авторського права в суді. Мінус цього способу захисту - досить висока вартість.

- Що Ви можете порадити правовласникам сайту, який виявив, що їх контент вкрадений?

- По-перше, фіксація порушення повинна проводитися вкрай оперативно, адже зловмисник може в будь-який момент видалити викрадене з сервера або просто закрити доступ до нього.

Для фіксації факту крадіжки можна використовувати відеозйомку, хоча, на мій погляд, найбільш дієвим способом є дослідження (огляд) змісту інтернет-сторінок нотаріусом зі складанням відповідного протоколу.

Процедура дуже проста: приходите до нотаріуса, пишете заяву з проханням провести огляд конкретного сайту або декількох сторінок, платите гроші (в Москві - не менше 30 000 рублів), нотаріус складає протокол.

Якщо вам вдалося встановити особу, яка незаконно «запозичити» ваш контент, не забудьте направити йому претензію з вимогою закрити сайт і передати вам все матеріальні носії. Також можна вимагати відшкодування завданих збитків. На перший погляд все це здається малодійовими, але, якщо у вас є неспростовні докази авторства, зловмисник навряд чи захоче доводити справу до суду.

- Якщо справа все-таки дійшло до офіційного розгляду, що може загрожувати інтернет-злодіям?

- За порушення авторських прав передбачена як громадянська, так і кримінальна і адміністративна відповідальність. Автор або інший правовласник вправі вимагати в судовому порядку від порушника за своїм вибором відшкодування збитків або виплати компенсації від 10 тисяч до 5 мільйонів рублів (конкретну суму визначає суд), або в двократному розмірі вартості примірників твору, або вартості права його використання.

Отже, вимоги правовласника не зводяться тільки до припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення, вони можуть включати в себе і грошову складову.

Крім того, якщо юридична особа неодноразово грубо порушує виключні права на результати інтелектуальної діяльності і на засоби індивідуалізації (товарний знак), суд, на вимогу прокурора, може прийняти рішення про ліквідацію такої юридичної особи.

Згідно з Кримінальним кодексом РФ, відповідальність за привласнення авторства (плагіат) являє собою штраф до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до 18 місяців, або обов'язкові роботи на строк від 180 до 240 годин, або арешт на 3 6 місяців.

Незаконне використання об'єктів авторського права карається штрафом до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або в розмірі заробітку засудженого за період до 3 років, або виправними роботами на строк від 180 до 240 годин, або позбавленням волі на строк до 6 років.

До порушника також може бути застосована адміністративна відповідальність: штраф до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією контрафактних примірників творів, а також матеріалів і обладнання, що використовуються для їх відтворення.

Це лише загальні міркування, що стосуються захисту авторських прав. Конкретні рекомендації можливі тільки після отримання докладної інформації про характер порушення.


Про що ми писали 15 років тому

 • Холодне літо 2003-го

  Перед початком минулого сезону всі учасники ринку дружно прогнозували його зростання. Розкид думок спостерігався тільки в тому, наскільки збільшиться ринок. І дійсно, всі об'єктивні показники говорили про те, що продажі підуть в гору. У першому кварталі 2003 року зростання ВВП склало рекордні 7-8%, ціни на кондиціонери в черговий раз впали, притому, що доходи населення в доларовому обчисленні вже який сезон ростуть на 15% в рік.

  Як протистояти небезпеці загоряння повітропроводів

  За останнім часом різко збільшилася кількість пожеж і навіть вибухів всередині повітроводів систем вентиляції та кондиціонування. Незважаючи на те, що подібні пожежі відбувалися завжди, зміни, що відбулися в останні час, стали причиною виникнення куди більших загорянь за участю більшої кількості людей.

  Аналіз перспективних систем теплопостачання

  У цій доповіді розглянуті питання, пов'язані з переходом систем централізованого теплопостачання на децентралізовану. Розглянуто позитивні та негативні сторони обох систем. Представлені результати проведеного зіставлення цих систем.

Поради юриста: злодійство сайтів - як з ним боротися?

На жаль, слід визнати: ризик бути обкраденим є у будь-якого, що володіє тим, що можна вкрасти. Як себе вести і в які органи звертатися, якщо у вас викрали речі або гроші, в загальних рисах знає, напевно, кожен. А що робити, якщо крадіжка сталася на просторах мережі Інтернет? Куди йти, якщо вкрадений сайт вашої компанії або ж його вміст - так званий «контент»? Чи існують спеціальні органи, які стежили б за порядком у Всесвітній павутині?

Допомогти розібратися в правових аспектах крадіжки в Інтернеті і розповісти, як захистити інформацію і притягнути до відповідальності зловмисників, ми попросили головного юрисконсульта компанії «Контент-Право» Ірину Сергіївну Єгорову.

- Ірина Сергіївна, чим приваблює зловмисників Інтернет - Ірина Сергіївна, чим приваблює зловмисників Інтернет? Яку вигоду вони сподіваються отримати, крадучи вміст веб-сайтів?

- Вміст веб-сайтів - вельми привабливий предмет для крадіжки. Воно, як правило, знаходиться у відкритому доступі, і його несанкціоноване копіювання не складає труднощів. Збиток же від таких дій може бути набагато серйозніше, ніж від угону новенького «Porsche».

В даному випадку викрадач краде матеріали, на створення яких витрачено час і часто чималі гроші. Це може бути все що завгодно: безпосередньо текст, графіка, індивідуально розроблений дизайн в цілому і взагалі будь-який компонент сайту. Причому для копіювання не потрібно ніяких спеціальних технічних засобів - часто досить одного натискання клавіші. Довести ж факт крадіжки дуже складно, та й перспектива покарання на перший погляд досить смутна і невизначена.

Викрадений же контент може бути використаний по-різному, в тому числі і для нанесення серйозного збитку іміджу компанії. А поява сайту, аналогічного вашому або схожого на нього, може ввести в оману потенційного клієнта, який звернеться ні до вам, а до недобросовісного конкурента.

- Чи кожен сайт захищений авторським правом?

- Об'єктом авторського права може виступати як сайт в цілому, так і окремі його частини: текст, графіка, дизайн, аудіо-, відео- та фотоматеріали, концепція сайту. При цьому деякі компоненти можуть мати власну захист, наприклад розміщений на сайті офіційно зареєстрований товарний знак.

Але слід пам'ятати, що зазначені об'єкти будуть захищені авторським правом тільки в разі, якщо вони створені творчою працею автора і вперше розміщені на даному сайті, тобто якщо ніхто до цього моменту не розміщував або іншим чином не публікував аналогічну інформацію. Ваше авторство або авторство вашого колективу повинно бути незаперечним.

- Протизаконно чи копіювання контенту сайту, адже автор добровільно і цілеспрямовано публікує інформацію для загального відома?

- Унікальність Інтернету в тому, що будь-яка людина в будь-який час дня і ночі одноразово або багаторазово може знайомитися з матеріалами, розміщеними в Мережі, копіювати їх на свій комп'ютер, пересилати кому завгодно, розміщувати в різного роду блогах. І було б абсурдним вважати, що кожен, хто хоч раз скопіював що-небудь з Інтернету для власного користування, - злочинець. Грань між законним копіюванням і правопорушенням досить тонка.

Копіювання матеріалів сайту дозволено, якщо проводиться виключно в особистих цілях.

При цьому, якщо будь-хто копіює опубліковані матеріали, що не заручившись попередньо згодою власника, особливо в разі, коли на сайті прямо говориться про заборону несанкціонованого використання, або ж метою копіювання є отримання прибутку або нанесення шкоди вашій компанії, - ці дії є незаконними.

Багато сайтів, що рекламують той чи інший товар, без частки сорому використовують фотографії та опис, «запозичені» у конкурентів, «наївно» вважаючи, що раз автор не вказано, то і матеріали начебто «нічиї». Але автор є в будь-якому випадку, і відсутність інформації про нього не звільняє від відповідальності за несанкціоноване використання його творів.

- Як же автор сайту може захистити свої права від незаконних посягань?

- На даний момент в Росії не існує інституту державної реєстрації об'єктів авторського права, за винятком програмних продуктів і баз даних. При цьому авторські права виникають з моменту створення твору, для цього воно повинно бути лише прибраний в будь-яку об'єктивну форму, оприлюднення його не є обов'язковою умовою.

Тому захист авторського права, а особливо в Мережі, в більшій мірі зводиться до доведенню авторства. При відсутності інших доказів автором твору вважається той, хто вказаний в цій якості на оригіналі або копії твору.

Однак якщо, скажімо, з матеріальними об'єктами, наприклад з рукописами, все більш-менш зрозуміло, то процес доказування авторства розміщених на сайті текстів, структури і дизайну сайту набагато складніше.

До теперішнього часу в юридичних колах ведуться суперечки, що ж є «об'єктивною формою» для матеріалів, розміщених в Інтернеті. На мій погляд, доцільно визнати об'єктивною формою матеріалу, розміщеного в Мережі, той чи інший цифровий носій - пам'ять персонального комп'ютера, флешку або диск. Але в ситуації з розміщенням на сайті чужих фотографій першої об'єктивної формою вираження буде не ваш комп'ютер, а належать фотографу плівка або пам'ять цифрового фотоапарата.

- Як же автори матеріалів сайту, розробники його дизайну і концепцій можуть «застовпити» своє авторство?

- Способів насправді не так мало. Найпростіший і, на жаль, один з найбільш неефективних - помістити на кожен примірник твору так званий знак охорони авторського права - ©. Але від злодійства в Інтернеті він вас навряд чи вбереже.

Крім того, можна піти до нотаріуса і пред'явити йому роздруківку вашого сайту або окремих його матеріалів. Нотаріус в силу закону зобов'язаний видати нотаріальне свідоцтво про посвідчення часу пред'явлення документа. Його ви завжди зможете використовувати як доказ авторства, наприклад, в суді.

Доказом авторства може послужити і сам договір на розробку сайту, додатка до нього, де можуть бути вказані структура сайту і основні моменти дизайну, листування між розробником і клієнтом.

Можна також направити самому собі рекомендованим листом роздруковані сторінки сайту або диск. Конверт не розкривати, а пред'явити його в запечатаному вигляді в разі виникнення необхідності.

Існують і більш специфічні способи захисту інформації та авторських прав в Інтернеті. Ряд компаній пропонує сервіс, за допомогою якого можна захистити свій сайт від піратів. Для цього потрібно пройти досить просту реєстрацію на сторінці сервісу. Після цього ваш контент перевірять на унікальність і, якщо з цим все в порядку, видадуть свідоцтво, яке згодом можна засвідчити у нотаріуса.

Це свідчення матиме юридичну силу для доказу авторського права в суді. Мінус цього способу захисту - досить висока вартість.

- Що Ви можете порадити правовласникам сайту, який виявив, що їх контент вкрадений?

- По-перше, фіксація порушення повинна проводитися вкрай оперативно, адже зловмисник може в будь-який момент видалити викрадене з сервера або просто закрити доступ до нього.

Для фіксації факту крадіжки можна використовувати відеозйомку, хоча, на мій погляд, найбільш дієвим способом є дослідження (огляд) змісту інтернет-сторінок нотаріусом зі складанням відповідного протоколу.

Процедура дуже проста: приходите до нотаріуса, пишете заяву з проханням провести огляд конкретного сайту або декількох сторінок, платите гроші (в Москві - не менше 30 000 рублів), нотаріус складає протокол.

Якщо вам вдалося встановити особу, яка незаконно «запозичити» ваш контент, не забудьте направити йому претензію з вимогою закрити сайт і передати вам все матеріальні носії. Також можна вимагати відшкодування завданих збитків. На перший погляд все це здається малодійовими, але, якщо у вас є неспростовні докази авторства, зловмисник навряд чи захоче доводити справу до суду.

- Якщо справа все-таки дійшло до офіційного розгляду, що може загрожувати інтернет-злодіям?

- За порушення авторських прав передбачена як громадянська, так і кримінальна і адміністративна відповідальність. Автор або інший правовласник вправі вимагати в судовому порядку від порушника за своїм вибором відшкодування збитків або виплати компенсації від 10 тисяч до 5 мільйонів рублів (конкретну суму визначає суд), або в двократному розмірі вартості примірників твору, або вартості права його використання.

Отже, вимоги правовласника не зводяться тільки до припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення, вони можуть включати в себе і грошову складову.

Крім того, якщо юридична особа неодноразово грубо порушує виключні права на результати інтелектуальної діяльності і на засоби індивідуалізації (товарний знак), суд, на вимогу прокурора, може прийняти рішення про ліквідацію такої юридичної особи.

Згідно з Кримінальним кодексом РФ, відповідальність за привласнення авторства (плагіат) являє собою штраф до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до 18 місяців, або обов'язкові роботи на строк від 180 до 240 годин, або арешт на 3 6 місяців.

Незаконне використання об'єктів авторського права карається штрафом до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або в розмірі заробітку засудженого за період до 3 років, або виправними роботами на строк від 180 до 240 годин, або позбавленням волі на строк до 6 років.

До порушника також може бути застосована адміністративна відповідальність: штраф до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією контрафактних примірників творів, а також матеріалів і обладнання, що використовуються для їх відтворення.

Це лише загальні міркування, що стосуються захисту авторських прав. Конкретні рекомендації можливі тільки після отримання докладної інформації про характер порушення.


Про що ми писали 15 років тому

 • Холодне літо 2003-го

  Перед початком минулого сезону всі учасники ринку дружно прогнозували його зростання. Розкид думок спостерігався тільки в тому, наскільки збільшиться ринок. І дійсно, всі об'єктивні показники говорили про те, що продажі підуть в гору. У першому кварталі 2003 року зростання ВВП склало рекордні 7-8%, ціни на кондиціонери в черговий раз впали, притому, що доходи населення в доларовому обчисленні вже який сезон ростуть на 15% в рік.

  Як протистояти небезпеці загоряння повітропроводів

  За останнім часом різко збільшилася кількість пожеж і навіть вибухів всередині повітроводів систем вентиляції та кондиціонування. Незважаючи на те, що подібні пожежі відбувалися завжди, зміни, що відбулися в останні час, стали причиною виникнення куди більших загорянь за участю більшої кількості людей.

  Аналіз перспективних систем теплопостачання

  У цій доповіді розглянуті питання, пов'язані з переходом систем централізованого теплопостачання на децентралізовану. Розглянуто позитивні та негативні сторони обох систем. Представлені результати проведеного зіставлення цих систем.

Поради юриста: злодійство сайтів - як з ним боротися?

На жаль, слід визнати: ризик бути обкраденим є у будь-якого, що володіє тим, що можна вкрасти. Як себе вести і в які органи звертатися, якщо у вас викрали речі або гроші, в загальних рисах знає, напевно, кожен. А що робити, якщо крадіжка сталася на просторах мережі Інтернет? Куди йти, якщо вкрадений сайт вашої компанії або ж його вміст - так званий «контент»? Чи існують спеціальні органи, які стежили б за порядком у Всесвітній павутині?

Допомогти розібратися в правових аспектах крадіжки в Інтернеті і розповісти, як захистити інформацію і притягнути до відповідальності зловмисників, ми попросили головного юрисконсульта компанії «Контент-Право» Ірину Сергіївну Єгорову.

- Ірина Сергіївна, чим приваблює зловмисників Інтернет - Ірина Сергіївна, чим приваблює зловмисників Інтернет? Яку вигоду вони сподіваються отримати, крадучи вміст веб-сайтів?

- Вміст веб-сайтів - вельми привабливий предмет для крадіжки. Воно, як правило, знаходиться у відкритому доступі, і його несанкціоноване копіювання не складає труднощів. Збиток же від таких дій може бути набагато серйозніше, ніж від угону новенького «Porsche».

В даному випадку викрадач краде матеріали, на створення яких витрачено час і часто чималі гроші. Це може бути все що завгодно: безпосередньо текст, графіка, індивідуально розроблений дизайн в цілому і взагалі будь-який компонент сайту. Причому для копіювання не потрібно ніяких спеціальних технічних засобів - часто досить одного натискання клавіші. Довести ж факт крадіжки дуже складно, та й перспектива покарання на перший погляд досить смутна і невизначена.

Викрадений же контент може бути використаний по-різному, в тому числі і для нанесення серйозного збитку іміджу компанії. А поява сайту, аналогічного вашому або схожого на нього, може ввести в оману потенційного клієнта, який звернеться ні до вам, а до недобросовісного конкурента.

- Чи кожен сайт захищений авторським правом?

- Об'єктом авторського права може виступати як сайт в цілому, так і окремі його частини: текст, графіка, дизайн, аудіо-, відео- та фотоматеріали, концепція сайту. При цьому деякі компоненти можуть мати власну захист, наприклад розміщений на сайті офіційно зареєстрований товарний знак.

Але слід пам'ятати, що зазначені об'єкти будуть захищені авторським правом тільки в разі, якщо вони створені творчою працею автора і вперше розміщені на даному сайті, тобто якщо ніхто до цього моменту не розміщував або іншим чином не публікував аналогічну інформацію. Ваше авторство або авторство вашого колективу повинно бути незаперечним.

- Протизаконно чи копіювання контенту сайту, адже автор добровільно і цілеспрямовано публікує інформацію для загального відома?

- Унікальність Інтернету в тому, що будь-яка людина в будь-який час дня і ночі одноразово або багаторазово може знайомитися з матеріалами, розміщеними в Мережі, копіювати їх на свій комп'ютер, пересилати кому завгодно, розміщувати в різного роду блогах. І було б абсурдним вважати, що кожен, хто хоч раз скопіював що-небудь з Інтернету для власного користування, - злочинець. Грань між законним копіюванням і правопорушенням досить тонка.

Копіювання матеріалів сайту дозволено, якщо проводиться виключно в особистих цілях.

При цьому, якщо будь-хто копіює опубліковані матеріали, що не заручившись попередньо згодою власника, особливо в разі, коли на сайті прямо говориться про заборону несанкціонованого використання, або ж метою копіювання є отримання прибутку або нанесення шкоди вашій компанії, - ці дії є незаконними.

Багато сайтів, що рекламують той чи інший товар, без частки сорому використовують фотографії та опис, «запозичені» у конкурентів, «наївно» вважаючи, що раз автор не вказано, то і матеріали начебто «нічиї». Але автор є в будь-якому випадку, і відсутність інформації про нього не звільняє від відповідальності за несанкціоноване використання його творів.

- Як же автор сайту може захистити свої права від незаконних посягань?

- На даний момент в Росії не існує інституту державної реєстрації об'єктів авторського права, за винятком програмних продуктів і баз даних. При цьому авторські права виникають з моменту створення твору, для цього воно повинно бути лише прибраний в будь-яку об'єктивну форму, оприлюднення його не є обов'язковою умовою.

Тому захист авторського права, а особливо в Мережі, в більшій мірі зводиться до доведенню авторства. При відсутності інших доказів автором твору вважається той, хто вказаний в цій якості на оригіналі або копії твору.

Однак якщо, скажімо, з матеріальними об'єктами, наприклад з рукописами, все більш-менш зрозуміло, то процес доказування авторства розміщених на сайті текстів, структури і дизайну сайту набагато складніше.

До теперішнього часу в юридичних колах ведуться суперечки, що ж є «об'єктивною формою» для матеріалів, розміщених в Інтернеті. На мій погляд, доцільно визнати об'єктивною формою матеріалу, розміщеного в Мережі, той чи інший цифровий носій - пам'ять персонального комп'ютера, флешку або диск. Але в ситуації з розміщенням на сайті чужих фотографій першої об'єктивної формою вираження буде не ваш комп'ютер, а належать фотографу плівка або пам'ять цифрового фотоапарата.

- Як же автори матеріалів сайту, розробники його дизайну і концепцій можуть «застовпити» своє авторство?

- Способів насправді не так мало. Найпростіший і, на жаль, один з найбільш неефективних - помістити на кожен примірник твору так званий знак охорони авторського права - ©. Але від злодійства в Інтернеті він вас навряд чи вбереже.

Крім того, можна піти до нотаріуса і пред'явити йому роздруківку вашого сайту або окремих його матеріалів. Нотаріус в силу закону зобов'язаний видати нотаріальне свідоцтво про посвідчення часу пред'явлення документа. Його ви завжди зможете використовувати як доказ авторства, наприклад, в суді.

Доказом авторства може послужити і сам договір на розробку сайту, додатка до нього, де можуть бути вказані структура сайту і основні моменти дизайну, листування між розробником і клієнтом.

Можна також направити самому собі рекомендованим листом роздруковані сторінки сайту або диск. Конверт не розкривати, а пред'явити його в запечатаному вигляді в разі виникнення необхідності.

Існують і більш специфічні способи захисту інформації та авторських прав в Інтернеті. Ряд компаній пропонує сервіс, за допомогою якого можна захистити свій сайт від піратів. Для цього потрібно пройти досить просту реєстрацію на сторінці сервісу. Після цього ваш контент перевірять на унікальність і, якщо з цим все в порядку, видадуть свідоцтво, яке згодом можна засвідчити у нотаріуса.

Це свідчення матиме юридичну силу для доказу авторського права в суді. Мінус цього способу захисту - досить висока вартість.

- Що Ви можете порадити правовласникам сайту, який виявив, що їх контент вкрадений?

- По-перше, фіксація порушення повинна проводитися вкрай оперативно, адже зловмисник може в будь-який момент видалити викрадене з сервера або просто закрити доступ до нього.

Для фіксації факту крадіжки можна використовувати відеозйомку, хоча, на мій погляд, найбільш дієвим способом є дослідження (огляд) змісту інтернет-сторінок нотаріусом зі складанням відповідного протоколу.

Процедура дуже проста: приходите до нотаріуса, пишете заяву з проханням провести огляд конкретного сайту або декількох сторінок, платите гроші (в Москві - не менше 30 000 рублів), нотаріус складає протокол.

Якщо вам вдалося встановити особу, яка незаконно «запозичити» ваш контент, не забудьте направити йому претензію з вимогою закрити сайт і передати вам все матеріальні носії. Також можна вимагати відшкодування завданих збитків. На перший погляд все це здається малодійовими, але, якщо у вас є неспростовні докази авторства, зловмисник навряд чи захоче доводити справу до суду.

- Якщо справа все-таки дійшло до офіційного розгляду, що може загрожувати інтернет-злодіям?

- За порушення авторських прав передбачена як громадянська, так і кримінальна і адміністративна відповідальність. Автор або інший правовласник вправі вимагати в судовому порядку від порушника за своїм вибором відшкодування збитків або виплати компенсації від 10 тисяч до 5 мільйонів рублів (конкретну суму визначає суд), або в двократному розмірі вартості примірників твору, або вартості права його використання.

Отже, вимоги правовласника не зводяться тільки до припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення, вони можуть включати в себе і грошову складову.

Крім того, якщо юридична особа неодноразово грубо порушує виключні права на результати інтелектуальної діяльності і на засоби індивідуалізації (товарний знак), суд, на вимогу прокурора, може прийняти рішення про ліквідацію такої юридичної особи.

Згідно з Кримінальним кодексом РФ, відповідальність за привласнення авторства (плагіат) являє собою штраф до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до 18 місяців, або обов'язкові роботи на строк від 180 до 240 годин, або арешт на 3 6 місяців.

Незаконне використання об'єктів авторського права карається штрафом до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або в розмірі заробітку засудженого за період до 3 років, або виправними роботами на строк від 180 до 240 годин, або позбавленням волі на строк до 6 років.

До порушника також може бути застосована адміністративна відповідальність: штраф до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією контрафактних примірників творів, а також матеріалів і обладнання, що використовуються для їх відтворення.

Це лише загальні міркування, що стосуються захисту авторських прав. Конкретні рекомендації можливі тільки після отримання докладної інформації про характер порушення.


Про що ми писали 15 років тому

 • Холодне літо 2003-го

  Перед початком минулого сезону всі учасники ринку дружно прогнозували його зростання. Розкид думок спостерігався тільки в тому, наскільки збільшиться ринок. І дійсно, всі об'єктивні показники говорили про те, що продажі підуть в гору. У першому кварталі 2003 року зростання ВВП склало рекордні 7-8%, ціни на кондиціонери в черговий раз впали, притому, що доходи населення в доларовому обчисленні вже який сезон ростуть на 15% в рік.

  Як протистояти небезпеці загоряння повітропроводів

  За останнім часом різко збільшилася кількість пожеж і навіть вибухів всередині повітроводів систем вентиляції та кондиціонування. Незважаючи на те, що подібні пожежі відбувалися завжди, зміни, що відбулися в останні час, стали причиною виникнення куди більших загорянь за участю більшої кількості людей.

  Аналіз перспективних систем теплопостачання

  У цій доповіді розглянуті питання, пов'язані з переходом систем централізованого теплопостачання на децентралізовану. Розглянуто позитивні та негативні сторони обох систем. Представлені результати проведеного зіставлення цих систем.
Поради юриста: злодійство сайтів - як з ним боротися?
А що робити, якщо крадіжка сталася на просторах мережі Інтернет?
Куди йти, якщо вкрадений сайт вашої компанії або ж його вміст - так званий «контент»?
Чи існують спеціальні органи, які стежили б за порядком у Всесвітній павутині?
Ірина Сергіївна, чим приваблює зловмисників Інтернет?
Яку вигоду вони сподіваються отримати, крадучи вміст веб-сайтів?
Чи кожен сайт захищений авторським правом?
Протизаконно чи копіювання контенту сайту, адже автор добровільно і цілеспрямовано публікує інформацію для загального відома?
Як же автор сайту може захистити свої права від незаконних посягань?
Як же автори матеріалів сайту, розробники його дизайну і концепцій можуть «застовпити» своє авторство?