Строительство »

Теплові насоси великої потужності на півдні Росії

Природно-кліматичні умови півдня Росії. Особливості Чорноморського узбережжя Кавказу і Криму

Південні райони Росії, що розглядаються в даній статті - це регіони Краснодарського, Ставропольського краю, Республіка Крим. Кліматичні умови тут характеризуються нетривалим (в середньому до двох-трьох місяців) «зимовим періодом» із середньою температурою повітря близько +5 ° C і тривалим періодом «весна-літо-осінь» (дев'ять-десять місяців) з середньою температурою повітря близько + ( 15-20) ° C. Особливий регіон - Чорноморське узбережжя Кавказу і Криму, де середня температура повітря становить в зимовий період до + (5-10) ° C, а в період «весна-літо-осінь» до + (18-22) ° C. Для регіону характерна велика кількість природних джерел води - річки, озера, моря, термальні і грунтові води на відносно невеликих глибинах.

Вимоги до тепло / холодопостачання об'єктів і споруд

Всі вищевказані кліматичні характеристики регіону і умови для застосування теплових насосів (ТН) великої потужності (понад 100 кВт «тепла / холоду») зумовлюють «портрет» споживачів. В основному, це об'єкти міської і курортної інфраструктури, а саме - готелі, турбази, пансіонати, санаторії; спортивні споруди, бази, басейни; торгово-розважальні комплекси; медичні установи, школи, дитячі садки; житлові комплекси і т.д. Особливість перелічених об'єктів - необхідність споживання як теплової, так і холодильної енергії для забезпечення комфортних умов в різні періоди року.

Рельєф місцевості в регіоні, як правило, пересічений, особливо в гірських районах. Це ускладнює і здорожує будівництво газових магістралей (мереж), теплових мереж і робить нерентабельним будівництво потужних ТЕЦ або котелень, в основному переважають локальні тепломережі та котельні. З електромережами простіше - практично скрізь, навіть в високогір'ї (Приельбруссі, Червона Поляна і т.п.), проведені магістральні лінії електропостачання.

Проте, затребуваними залишаються «традиційні» рішення систем тепло / холодопостачання:

 • з розряду котелень (дахова, прибудована, районна плюс тепломережа);
 • з розряду холодильних машин (чиллер, VRV-система, мультизональна система, спліт-система).

З початку 1990-х років все більш широке поширення стали отримувати енергоефективні системи: «когенерація» = «газопоршневі установки або газотурбінна установка плюс піковий котел»; «Тригенерація» = «когенерація плюс АБХМ» (абсорбційна холодильна машина).

Виходячи з природно-кліматичних умов регіону, пропонується вирішення питання тепло / холодопостачання на базі технології теплового насоса з реверсивним робочим циклом. У такому варіанті відпадає необхідність будівництва традиційної системи «котельня плюс холодильна машина», тобто досить побудувати систему ТНУ (теплонасосну установку), що істотно скорочує капітальні витрати на будівництво і витрати при експлуатації системи. Застосування ТНУ в системі «тригенерації» ( «когенераторів плюс ТНУ») дозволяє отримати найвищий коефіцієнт використання палива (газу) і значно скоротити капітальні та експлуатаційні витрати.

Розглянемо доцільність застосування ТН-технології щодо «традиційних» рішень систем тепло / холодопостачання.

Якісна порівняльна оцінка капітальних витрат

Введемо критерій якісної порівняльної оцінки капітальних витрат на будівництво системи тепло / холодопостачання по «традиційної» технології і теплонасосної. Згідно «традиційної» технології, газова котельня вимагає будівництва: газової мережі (магістралі); системи електропостачання; котельні (система димовидалення; вузли обліку природного газу; системи резервного палива і т.д.); ІТП (індивідуальний тепловий пункт) або ЦТП (центральний тепловий пункт); отримання погоджень, дозволів, ТУ (технічних умов), «ліміти» на газ і ін. (Міськгаз, Ростехнагляд, Росприроднагляд, МНС, оператори зв'язку і т.д.); підготовки обслуговуючого персоналу ОПО (котельня - це перш за все небезпечний промисловий об'єкт).

Згідно «традиційної» технології потрібно вибір одного з видів систем холодопостачання, які включають в себе: чиллер; VRV-систему; мультізональную систему; спліт-систему; АБХМ. Вартість будівництва будь-якої з цих систем холодопостачання порівнянна з вартістю будівництва ТНУ:

З с.хол. ≈ З ТНУ

Звідси випливає висновок, що вартість будівництва «традиційної» системи тепло / холодопостачання:

З 1 = З г.кот. + З с.хол. > З ТНУ в 1,5-2 рази,

де С г.кот. - вартість будівництва газової котельні.

Вибір міської тепломережі передбачає будівництво ІТП (ЦТП) і підводить тепломережі; отримання ТУ (технічних умов) на підключення і «лімітів» від міської теплопостачальної організації. Система холодопостачання аналогічна описаній в першому варіанті.

Таким чином:

З 2 = З т.сеті + С с.хол. > З ТНУ,

при цьому вартість 1 Гкал тепла від міської теплової мережі

З Гкал.т.сеті> З Гкал.ТНУ в 2-3 рази.

У третьому випадку ( «тригенерація» - «когенерація плюс система холодопостачання») буде потрібно будівництво енергоцентру, що означає пристрій газопоршневої або газотурбінної установки; будівництва «пікової» котельні, АБХМ плюс градирні; підведення газової мережі; будівництва будівлі енергоцентру і створення всіх систем обліку, димоудале ня, резервного палива і ін .; будівництва тепло / холодосетей, ІТП (ЦТП). Сюди ж потрібно додати отримання погоджень, дозволів, ТУ, «лімітів» на газ і ін. (Міськгаз, Ростехнагляд, Росприроднагляд, МНС, оператор зв'язку і т.д.).

Разом З 3 >> З ТНУ в середньому в 3-5 разів!

У першій-ліпшій нагоді будівництво «традиційної» системи тепло / холодопостачання дорожче будівництва системи на базі теплонасосної технології.

Як приклад наведемо в табл. 1 порівняльний оціночний аналіз варіантів концепцій автономного енергоцентру тепло / холодопостачання (опалення, гаряче водопостачання, кондиціонування) житлового комплексу в місті Сочі (курс 1 $ = 76 руб.).

)

Паливна складова собівартості

Розглянемо «паливну» складову собівартості 1 Гкал теплової / холодильної енергії відповідно до тарифів РЕК Краснодарського краю на перший квартал 2016 року для юридичних осіб:

З газ = 6,95 руб / м3;

З е / е = 4,5 руб / кВт · год.

Одна гігакалорія тепла від: котельні на дизельному паливі ≈ 4100 руб .; котельні на газовому паливі ≈ 1 010 руб .; котельні на електриці ≈ 5510 руб .; ТНУ «повітря-вода» ≈ 1500 руб .; ТНУ «вода-вода» ≈ 1150 руб.

Одна гігакалорія холоду від: сплітсистеми ≈ 1900 руб .; VRV-системи ≈ 1310 руб .; ТНУ (чиллера) «повітря-вода» ≈ 1500 руб .; ТНУ «вода-вода» ≈ 1050 руб .; АБХМ ≈ 1500 руб .; системи пасивного кондиціонування ≈ 550 руб. (Наприклад, за рахунок прокачування грунтової води зі свердловини).

Структура накладних витрат при експлуатації

Розглянемо структуру накладних витрат при експлуатації систем тепло / холодопостачання: амортизаційні відрахування; орендні платежі; зарплата обслуговуючого персоналу; кредитні платежі; розрахунки з наглядовими органами за ОПО і т.д.

В результаті отримаємо, що експлуатаційні витрати традиційних систем тепло / холодопостачання з урахуванням «паливної» складової і накладних витрат виявляться істотно більше, ніж витрати експлуатації ТНУ. Наприклад, вартість 1 Гкал тепла від газової котельні з урахуванням накладних витрат буде на 25-30% більше, ніж вартість 1 Гкал тепла від ТНУ.

Окупність капітальних витрат на будівництво

Розглянемо питання окупності капітальних витрат на будівництво варіантів систем тепло / холодопостачання щодо ТНУ (Питання носить філософський характер - так, один із замовників вирішив його буквально за пару днів, продавши побудований ним об'єкт покупцеві за ціною, що перевищує його капітальні вкладення.) Можна вирішувати питання скорочення термінів окупності за рахунок збільшення тарифів і платежів для орендарів, якщо у замовника комерційний об'єкт, але це знижує його конкурентоспроможність.

Так що ж необхідно враховувати в реальній ситуації, намагаючись оцінити терміни окупності тієї чи іншої системи тепло / холодопостачання?

Теорія: капітальні витрати - С; експлуатаційні витрати - Е; дохід - Д; прибуток - П = Д - Е; термін окупності - Т = С / П = С / - Е).

Очевидно, що для зниження терміну окупності системи необхідно знижувати капітальні витрати на будівництво, експлуатаційні витрати і підвищувати прибутковість об'єкта, не втрачаючи його конкурентну привабливість:

Т ↓ = С ↓ / ↑ - Е ↓).

У будь-якому випадку, замовник об'єкта повинен вибрати варіант системи тепло / холодопостачання, і в цьому випадку розглянемо «відносну» оцінку капітальних витрат на будівництво, експлуатаційні витрати і окупність проекту, наприклад, таким чином. Варіант А:

 • капітальні вкладення - З а;
 • експлуатаційні витрати - Е а. Варіант Б:
 • капітальні вкладення - С б;
 • експлуатаційні витрати - Еб.

Нехай С а> З б, але Е а б, тоді Δ С = С а - З б, Δ Е = Е б - Е а, звідси «відносна окупність» Т = Δ С / Δ Е.

Проведемо якісне порівняння технологічних рішень (відносна окупність) варіантів систем тепло / холодопостачання по відношенню до технології ТНУ.

Розглянемо варіанти:

 • газова котельня плюс холодильна система - С а, Е а;
 • електрокотельня плюс холодильна система - С б, Е;
 • електрокотельня плюс спліт-система С в, Е в;
 • ТНУ (реверсивна, тепло / холод) - З г, Е р

Отримаємо, що С а >> З г і Е а> Е г, тоді Т має від'ємне значення (в чому немає сенсу), або З б> З г і Еб >> Е г, тоді Т також має від'ємне значення (теж немає сенсу), таким чином, ТНУ спочатку вигідніше; а ось С в г, але Е в >> Е г, тоді Т = г - С) / в - Е г)!

Висновок: єдина конкурентна рішення системи тепло / холодопостачання щодо ТНУ за капітальними витратами - це система «електрокотельня плюс спліт-система», але це рішення має значно більші експлуатаційні витрати за рахунок істотно більшого споживання електроенергії (в 3-5 разів) при виробленні як тепла , так і холоду і володіє значно меншим робочим ресурсом в порівнянні з ТНУ, що робить цю систему невигідною при експлуатації об'єкта більше 2-3 років - терміну відносної окупності ТНУ.

При оцінці експлуатаційних витрат ТНУ потрібно враховувати цілорічний режим роботи, так як вона забезпечує тепло / холодопостачання, і великий робочий ресурс, що знижує амортизаційні відрахування.

Вимоги до проектування, будівництва і експлуатації ТНУ великої потужності

На сьогоднішній день існує достатня база документів (ГОСТи, БНіП, Гени, СБЦ і ін.) І нормативів, що визначають порядок і вимоги проектування та будівництва систем ТНУ Основний (ключовий) момент - це вибір джерела низько потенційного тепла (НВТ). Природні ресурси НВТ на півдні Росії це: повітря (відносно теплий цілий рік, в середньому від -10 до +10 ° C, що вигідно для застосування ТНУ «повітря-вода» схем EVI або Zubadan); грунтові води (повсюдно на невеликих глибинах, з температурою + (8-14) ° C); ріки, озера, водойми (з температурою + (3 20) ° C); моря (з температурою + (8-25) ° C).

Але існують і комунальні джерела НВТ у вигляді очищених і неочищених вод і стоків міських каналізаційних колекторів і очисних споруд з температурою + (10-20) ° C.

Джерела НВТ мають різну ступінь доступності. До них відносяться: повітря (без проблем і обмежень); грунтові води (потрібен дозвіл Росприроднагляду); води річок, озер, морів (необхідні дозвіл Росприроднагляду і узгодження Кубанського водно-басейнового управління); комунальні джерела (потрібне узгодження з місцевими управліннями Водоканалу). Подача НВТ забезпечується будівництвом свердловин на ґрунтову воду; водозаборів для річковий, озерної або морської води; байпасних ліній каналізаційних колекторів або очисних споруд.

Розміщення обладнання теплонасосної установки в процесі проектування або будівництва об'єкта не вимагає окремих споруд, воно малогабаритне, екологічне, може бути розміщено спільно з обладнанням систем кондиціонування, легко інтегрується з зовнішніми і внутрішніми інженерними мережами об'єктів.

екологічні аспекти

Для об'єктів, розташованих уздовж берегової зони річок, озер, морів існують санітарно-охоронні зони (трьох рівнів), які обмежують будівництво котелень та розміщення топлівопотребляющего обладнання. Такі ж вимоги обмежень діють і на територіях заповідників і національних природних парків. Для теплонасосних установок таких питань не існує, так як це «зелена» екологічно безпечна технологія, що також підвищує її конкурентний рівень і привабливість.

Приклади, об'єкти, характеристики

Готельний комплекс 4 **** «Гамма» (селище Ольгинка, Туапсинський район, Краснодарський край): 2008 рік, потужність 1 МВт, джерело НВТ - грунтова вода зі свердловин.

У серпні 2008 року було завершено будівництво чотирьохзіркового комплексу готелю «Гамма», де спроектований, змонтований і запущений в експлуатацію енергоцентр з використанням екологічно безпечної, пожежовибухобезпечної, економічно і енергетично ефективної технології теплового насоса загальною тепловою потужністю 1 МВт. Установка ТНУ дозволила вирішити питання опалення, гарячого водопостачання (ГВП) і кондиціонування готелю (13 тис. М2, 200 номерів) і п'яти окремо стоячих п'ятиповерхових спальних корпусів (7400 м2, 150 номерів), в зоні сімейного відпочинку, без підведення газової магістралі. Даний проект є одним з найбільших на території Росії з реалізованих російськими фахівцями з використанням теплонасосної технології.

У енергоцентр комплексу «Гамма» встановлено вісім теплових насосів фірми Rhoss (Італія), які працюють за незалежної один від одного схемі, забезпечуючи опаленням, кондиціонуванням та гарячим водопостачанням все приміщення інфраструктури готелю «Гамма» і п'ять окремо розташованих спальних корпусів. Все обладнання енергоцентру розміщено на площі близько 50 м2.

Основним джерелом низько потенційного тепла (НВТ) служить тепло ґрунтової води (система знімання НВТ складається з двох свердловин, розташованих в зоні висотної будівлі). Резервним джерелом НВТ є навколишнє повітря (система знімання НВТ складається з восьми драйкулери, розташованих на даху теплового пункту).

Система теплопередачі складається з трубопроводів, гідрострелок і циркуляційних насосів, розташованих на тепловому пункті, а також в технічному приміщенні готельного блоку. Теплові насоси укомплектовані штатними контролерами управління роботою і повністю забезпечують задані параметри. Облік відпущеного тепла виконаний на основі теплолічильника Multical. Подача тепла / холоду в приміщення комплексу здійснюється за допомогою системи водяних фанкойлів, гарячої води - системою трубопроводів.

За час експлуатації енергоцентру, побудованого на базі теплових насосів, енерговитрати комплексу тільки з електрики знизилися приблизно в 15 разів. Система ТНУ проектувалася для роботи із середнім COP = 5,0 (за паспортом), але, так як в проекті були застосовані акумулятори тепла / холоду, а також в літній період роботи використовувався режим «пасивного» кондиціонування, тобто без включення в роботу ТНУ (при невеликих добових теплових навантаженнях - ранок, вечір), це дозволило істотно скоротити споживання електроенергії і отримати фактичний середньорічний коефіцієнт ефективності роботи установки порядку (11-13), тобто для споживання об'єктом 1 МВт · год теплової / холодильної енергії зат рачівалось від 75 до 90 кВт · год мережевий електроенергії.

Система ТНУ проектувалася для роботи із середнім COP = 5,0 (за паспортом), але, так як в проекті були застосовані акумулятори тепла / холоду, а також в літній період роботи використовувався режим «пасивного» кондиціонування, тобто без включення в роботу ТНУ (при невеликих добових теплових навантаженнях - ранок, вечір), це дозволило істотно скоротити споживання електроенергії і отримати фактичний середньорічний коефіцієнт ефективності роботи установки порядку (11-13), тобто для споживання об'єктом 1 МВт · год теплової / холодильної енергії зат рачівалось від 75 до 90 кВт · год мережевий електроенергії

Багатофункціональний комплекс торговий центр «Квартал» (вул. Навагінского, Центральний район, м Сочі): 2014 рік, потужність 1,4 МВт, джерело НВТ - грунтова вода зі свердловин.

Сочинська привокзальна площа - знакове місце для курорту. Саме звідси починається знайомства багатьох приїжджих з містом. Час і зміни в житті Росії пред'явили нові вимоги до зовнішності Сочі, торкнулися вони найбезпосереднішим чином і привокзальної площі.

В даний час на місці готелю «Чайка» завершено будівництво багатофункціонального комплексу - торгового центру «Квартал» з великою однорівневої автостоянкою, обрамлена поруч невисоких (чотири-п'ять поверхів) будинків, насичених різними закладами - торгові площі, ресторани, кафе, бари, офісні, адміністративні та готельні установи, включені до складу комплексу і службовці місцем роботи і відпочинку сочинцев і гостей курорту.

Правовласник ділянки забудови і замовник будівництва багатофункціонального комплексу на місці готелю «Чайка» (ТОВ «Квартал») постарався при розробці концепції комплексу зберегти функціональну спадкоємність як місця відпочинку і в той же час врахував особливості його розміщення на знаковому місці міста - привокзальній площі. Всі ці вимоги і особливості знайшли відображення в рішенні, запропонованому архітектурної майстерні ТОВ «Плесо».

Багатофункціональний комплекс органічно вписався в сформовану архітектурну концепцію привокзальній площі і став її прикрасою, що відображає прогресивний початок в олімпійській сторінці життя міста Сочі.

В інженерних рішеннях по функціональному комплексу також збережена спадкоємність, але з інноваційним духом часу. Особливість ділянки розміщення комплексу полягає в тому, що він має високий рівень ґрунтових вод, що спочатку на заваді будівництву на цьому місці великого багатоповерхового будинку.

Грунтові води зі свердловини використовувалися свого часу для цілей кондиціонування приміщень готелю «Чайка» шляхом охолодження конденсаторів холодильних машин.

Сочинська компанія ТОВ «ВЕТ-Геотерм» запропонувала замовнику будівництва комплексу концепцію тепло / холодопостачання на базі сучасної технології теплових насосів схеми «вода-вода», що використовує в якості джерела низько потенційного тепла (НВТ) грунтову воду зі свердловин на території комплексу. Після порівняльного техніко-економічного аналізу запропонованого варіанту з традиційними технологіями (підключення до міської тепломережі, будівництво котельні, установка чиллерів схеми «повітря-вода» та ін.) Замовник прийняв рішення по використанню технології теплового насоса схеми «вода-вода» для цілей опалення, кондиціонування та ГВП будинків комплексу.

У березні 2014 року було закінчено будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи інженерних мереж комплексу.

Пробурені свердловини з розрахунковим дебітом води для роботи теплонасосних установок. Свердловини подачі грунтової води виконані в підземному варіанті, тобто на поверхню землі вони виходять як традиційні каналізаційні люки, а все обладнання знаходиться в підземних боксах.

Інженерна концепція передбачає застосування в кожному будинку індивідуального ІТП з групою теплових насосів для вироблення тепла / холоду на потреби опалення, кондиціонування та гарячого водопостачання.

ІТП розташовуються на покрівлі будівель, що економить комерційні площі комплексу. Подача грунтової води з свердловин до кожного ІТП по вертикальних стояках від загального колектора, прокладеного під землею на території комплексу і зв'язує всі свердловини в один контур НВТ.

Кондиціювання повітря в приміщеннях комплексу здійснюється як подачею тепла / холоду в теплообмінники припливно-витяжних установок системи вентиляції, так і в встановлені доводчики у вигляді конвекторів і фанкойлів.

Загальна потужність теплових насосів становить 1,4 МВт, в блок-модулях змонтовано по два-три теплових насоса фірми ALTAL (Молдова) моделі серії GWHP 90H по 100 кВт, при цьому розрахункова споживання електроенергії не перевищує 350 кВт при 100% навантаження, але, як показує досвід експлуатації аналогічних установок (готель «Гамма» в Туапсинському районі, п. Ольгінка) середньорічне годинне споживання електроенергії складе не більше 180 кВт.

Вартість вироблення 1 Гкал тепла / холоду за допомогою теплового насоса схеми «вода-вода» при існуючому тарифі на електроенергію становить суму, конкурентну вартості тепла індивідуальної газової котельні, але в три рази дешевше, ніж покупка тепла у муніципального унітарного підприємства «Сочітеплоенерго» і в два рази дешевше, ніж вироблення тепла / холоду традиційними пристроями типу спліт-систем, мультізональних VRV-систем або чиллерів схеми «повітря-вода».

Також позитивним фактором прийнятої технології є її повна екологічна безпека, так як немає продуктів згоряння і вихлопів в навколишнє середовище.

Необхідно відзначити, що зона автостоянок і будівель торговельного комплексу та прилеглих міських територій не в зіпсована недоречними, а часом і відверто убогими жовтими трубами газових магістралей, прокладка яких була б необхідна при будівництві власної газової котельні.

Необхідність зливу технічної води після теплових насосів в міський колектор зливової каналізації зажадала повної реконструкції системи зливових труб уздовж вулиць Навагінского і Островського, що було виконано замовником будівництва за свій рахунок і що забезпечило їх працездатність навіть в самі напружені періоди проливних дощів в 2015 році.

Ґрунтова вода після теплового насоса не зазнає будь-яких хімічних, біологічних, механічних змін і використовується на технологічні потреби комплексу - полив насаджень, прибирання території, миття вікон і скління фасадів будівель, забезпечує роботу декоративних фонтанів, в протипожежних та інших цілях.

Вартість експлуатації теплових насосів значно менше, ніж вартість експлуатації газової котельні, а також цілорічний режим завантаження теплових насосів на вироблення як тепла, так і холоду, визначають термін окупності капітальних витрат на будівництво системи не більше трьох років.

Теплові насоси мають високий ступінь автоматизації, можлива тривала робота без постійної присутності людини (як холодильник), робочий ресурс перевищує 15 років.

Відсутність процесів горіння і наявності палив робить технологію пожежо- та вибухобезпечної.

Реалізація даного проекту в місті Сочі поставила його в ряд прогресивних міст в світі, мають і втілюють в практику величезний потенціал відновлюваних енергоресурсів, дарованих природою цього регіону Російської Федерації.

Реалізація даного проекту в місті Сочі поставила його в ряд прогресивних міст в світі, мають і втілюють в практику величезний потенціал відновлюваних енергоресурсів, дарованих природою цього регіону Російської Федерації

Туристичний центр 3 *** «Арт Ап Сіті» на 156 номерів (п. Червона поляна, Адлерский район, м Сочі): 2013 рік, потужність 1,3 МВт, джерело НВТ - грунтова вода зі свердловин.

Туристичний центр «Арт Ап Сіті» складається з п'яти триповерхових корпусів загальною площею 17 тис. М2. У грудні 2013 року завершено будівництво та здано в експлуатацію теплонасосная установка (ТНУ) схеми «вода-вода» для забезпечення опалення / кондиціонування та гарячого водопостачання об'єкта, що входить в програму олімпійського будівництва. Загальна теплова потужність становить 1,3 МВт.

Теплонасосна установка складається з п'яти блоків-модулів по 200-300 кВт потужності, встановлених біля кожного корпусу готелю для автономного постачання теплової / холодильної енергією.

У блок-модулях змонтовано по два-три теплових насоса фірми ALTAL (Молдова) моделі серії GWHP 90H по 100 кВт теплової потужності кожен. Управління ТНУ автоматичне через індивідуальний контролер теплового насоса. Подача низкопотенциальной енергії - тепла грунтової води з двох свердловин - на території комплексу здійснюється за допомогою технічного водопроводу, відповідного до блок-модулів.

Санаторій «Біла Русь» (п. Травневий, Туапсинський район, Краснодарський край): 1994 рік, потужність 3,5 МВт, джерело НВТ - вода Чорного моря.

Готель 3 *** «Парк готель» (вул. Берегова, місто Краснодар): 2012 рік, потужність 350 кВт, теплові насоси фірми Mammoth (США), джерело НВТ - грунтова вода зі свердловин.

Проблеми впровадження ТНУ

Так що ж і хто перешкоджає активному впровадженню теплонасосних технологій в Росії? Як показує досвід, це:

 • відносно низька вартість традиційних паливних ресурсів тривалий час не зажадала нових енергоефективних технологій, в даний час ситуація змінюється;
 • відсутність виразної державної політики на стимулювання енергоефективності та енергозбереження в промисловості та побуті;
 • відсутність в Росії виробництв з випуску ТНУ, що веде до закупівлі цієї техніки за кордоном за валюту, необгрунтовано високі митні збори і витрати ведуть до зростання вартості обладнання на внутрішньому ринку;
 • відсутність в енергетичній галузі достатньої кількості фахівців знають, розуміють і вміють практично впроваджувати інноваційні технології;
 • активний опір «газового лобі», який не бажає випускати з своїх рук істотний сектор енергетичного ринку;
 • слабка просвітницька та рекламна робота серед населення держструктурами і інноваційними компаніями через обмеженість «політичних», фінансових і кадрових ресурсів.

В даний час в Росії експлуатується кілька тисяч теплонасосних установок різних схем і потужностей (від 5 кВт до 10 МВт), є установки, що працюють з початку 1990-х років минулого століття, але особливо активно ТНУ стали впроваджуватися останні десять років, що пов'язано з ростом цін на енергоресурси і розвитком ринкових відносин в економіці.

Висновок

Застосування теплонасосних технологій для тепло / холодопостачання об'єктів міської, курортної інфраструктури в південних регіонах Росії має обгрунтоване техніко-економічну перевагу щодо «традиційних» технологічних рішень в силу природно-кліматичних умов регіону і наявності великої кількості природних джерел низько потенційного тепла (НВТ), що дозволяє в півтора-два рази знизити капітальні витрати на будівництво в порівнянні з «традиційними» системами тепло / холодопостачання, отримати істотно м ньшіе витрати при експлуатації цих систем і тим самим забезпечити невеликі терміни «відносної окупності».

Застосування теплонасосних технологій для тепло- і холодопостачання об'єктів міської, курортної інфраструктури в південних регіонах Росії має обгрунтоване техніко-економічне перевага щодо «традиційних» технологічних рішень

Впровадження прогресивних, енергоефективних, енергозберігаючих технологій, які використовують відновлювані ресурси проголошено Президентом Російської Федерації пріоритетним напрямком в енергетиці і закріплено в наступних федеральних законах: від 26.03.2003 №35-ФЗ «Про електроенергетику», від 23.11.2009 №261-ФЗ «Про енергоефективність і енергозбереження », від 27.07.2010 №190-ФЗ« Про теплопостачання », а також запропоновані до виконання в технічних вимогах ГК« Олімпбуд »до олімпійських об'єктів за програмою« Сочі-2014 ».

Так що ж необхідно враховувати в реальній ситуації, намагаючись оцінити терміни окупності тієї чи іншої системи тепло / холодопостачання?