Строительство »

Водойми Підмосков'я - забруднюючі об'єкти

  1. Глобальні забруднювачі
  2. локальні забруднювачі
  3. відлуння минулого
  4. Справи наших днів

Із загального обсягу стічних вод більше 80% скидається в водойми недостатньо очищеними, і майже 3% - і зовсім без очистки. Загальний же обсяг скидання у водойми від промислових об'єктів і підприємств комунального господарства становить понад 4000 кубометрів на добу.

Загальний же обсяг скидання у водойми від промислових об'єктів і підприємств комунального господарства становить понад 4000 кубометрів на добу

Головна водна артерія Підмосков'я - Москва-ріка - піддається глобальним забрудненням, зокрема, за рахунок промислових об'єктів і сільськогосподарських підприємств ще в межах столиці. Підприємства Москви щомиті викидають в неї більше 70 кубометрів скидів, які вона і несе в МО, а далі «добирає» своє на території Підмосков'я. Найбільш забруднені ділянки річки знаходяться в Люберецком, Раменському, Воскресенському та Коломенському районах. Концентрація нафтопродуктів, заліза та аміаку перевищена тут в 50-100 разів. Найбруднішим є ділянку після впадання річки Пехорка в районі міста Жуковський.

Ліва притока Москви-ріки - Клязьма - теж сильно забруднена. В особливій мірі в Щелковском, Ногинском, Орехово-Зуєвський і павловопосадскіх районах (концентрація основних видів забруднюючих речовин на цій ділянці становить від 10 до 28 ГДК). Сильно забруднена і річка Шаловка, права притока Клязьми, що протікає по території Ногінського і Щелковського районів.

Є й інші річки в Підмосков'ї, яким присвоєно класифікація «брудні» (традиційно класифікація водойм за ступенем забруднення включає в себе п'ять класів якості-від першого-чистого до «брудного» і «дуже брудного». Зазвичай, водойми МО не «опускаються» нижче третього класу).

Це Дубна, Кунья, Нара - нижче Наро-Фомінськ і Ока - на південь від Коломни. У ній фіксувалися перевищення нафтопродуктів, фенолу, амонійного і нітратного азоту. Винуватцями цього, в першу чергу, є промислові та господарсько-побутові промислові води з Серпухова, Ступіно і Кашири. Серед брудних річок числяться і Рожайкі, і Пахра.

За підсумками перевірки, проведеної в минулому році Госадмтехнадзором МО в рамках операції «Берегова лінія» найбільш забрудненими виявилися річки Клязьма і Пахра, а також Рузское і Озернінского водосховища.

Є і така проблема - за рахунок перевантаження стічними водами, ріки перетворюються в свого роду каналізаційні колектори. Це можна сказати про річку Шаловка (приплив Клязьми), Яузе (в середній і нижній течії) з малими притоками, Східної (у верхній течії), струмку Чорному - притоці Пахри, нечистоти по якому в річку начади пускати ще за радянських часів.

Серед забруднюючих речовин у водоймах Підмосков'я, крім побутового і господарського сміття, нітрити і азот амонійний фенол і нафтопродукти, органічні речовини, мідь і цинк, залізо і фосфор, феноли і важкі метали.

Глобальні забруднювачі

Близько 3 років тому були названі найбільші забруднювачі вод в Підмосков'ї, на яких припадають близько 70% «отрути». Перш за все, це установи із взяття і очищення стічних вод, «засмоктуючі» стоки багатьох районів. Незважаючи на те, що їх головне завдання полягає саме в очищенні вод, а на багатьох з них останнім часом проводяться модернізації та вдосконалення очисних споруд, це не вирішує проблеми в повній мірі.

Серед подібних підприємств - МДУП «Водоканал» в Зеленограді, що вбирає в себе стоки безлічі московських підприємств, а також знамениті Люберецкий очисні споруди, що в селищі Некрасівка. Останнє - найбільше підприємство подібного роду в Європі. Сюди зливається каналізація мало не з половини території Москви, а також з окремих районів області, госппобутові і промислові стічні води з Хімок, Долгопрудного, Митищах, Балашихи, Реутова, Залізничного, самих Люберец. До речі, поруч з Люберецького очисними спорудами не так давно виріс житловий комплекс «Некрасівка Парк» .

До речі, поруч з Люберецького очисними спорудами не так давно виріс   житловий комплекс «Некрасівка Парк»

Багато говориться про підприємство «Екоаросталкер-Ду» в місті Щелково на вулиці Зарічній, куди надходять стоки з Щелковського, Пушкінського районів, а також Ивантеевки, Королева, Ювілейного і Фрязіно. Колектор останнього міста скидає найбрудніші стоки, які мають запах органічних розчинів. Все це виливається в річку Клязьма. У 2006 році скидання в річку отруйних речовин привів до загибелі тисяч риб. Свою лепту вносять і МУП «Коломенський водоканал», що впливає на стан води в Москві-річці та Оке, і МУП «Водоканал» в Орєхово-Зуєво, що скидають воду в басейн Клязьми, МУП «Енергетик» в Павлівському Посаді, який здійснює скиди в Клязьмі і ліва притока Оки.

До списку увійшло і підприємство іншого роду - «Воскресенські мінеральні добрива». Перш за все, воно представляє з себе потенційну небезпеку - складовані біля річки шкідливі відходи постійно загрожують сповзанням в воду.

локальні забруднювачі

У Воскресенському районі є і інші проблеми. Так, приплив Москви-ріки - нерському - забруднюється не тільки через те, що проходить по торфовищах і знаходить через це коричневий колір, але і зі стоків промислових підприємства селища імені Цюрупи - тут діють меблеве виробництво «АшітковоМебель», скляне - «Стеклолюкс Плюс», виробництво з виготовлення виробів з штампованої пластмаси.

Непроста ситуація існує з Петелінской птицефабрикой, що в Одинцовському районі. Железняковская майданчик, де складується послід з підприємства, знаходиться неподалік від села Горки. Цей послід постійно загрожує річці Маглуше, лівій притоці річки Малої Істри. Серйозне забруднення було зафіксовано в 2009 році.

Засорітелямі річки Дубни, що протікає, зокрема по Клинское, Дмитрівському і Дубнинська району Підмосков'я час від часу виступає Муніципальне унітарне підприємство «Талдомсервіс» в місті Талди, не в повній мірі здійснює очистку стічних вод, що надходять в Куйменку - приплив Дубни. У підсумку в річці фіксуються ГДК хрому і фосфатів.

Одним з засорітелей річки Нара, на берегах якої стоять Наро-Фомінськ і Серпухов, є полігон ТПВ «Слизневе» - в 2009 році жителями села Чичкова були зафіксовані про надходження сюди стоків через струмок, підтверджені Росспоживнаглядом. Зараз полігон закритий на рекультвацію, але повинен пройти значний термін перш, ніж його передадуть під сільськогосподарські потреби, а значить, ступінь його шкідливого впливу на навколишнє середовище і на річку і раніше під питанням. У стічних водах виявилася підвищена концентрація аміаку і хлоридів. Річка Нара засмічується і підприємствами Серпухова - зокрема, Серпуховской паперовою фабрикою, куди також надходять стічні води з інших підприємств, що не проходять при цьому належної очистки.

У річці Пехорки, лівій притоці Москви-ріки, витік якої знаходиться на північ від мікрорайону Лукіно міста Балашиха, вже давно не рекомендують купатися Вона сильно забруднена як в районі самої Балашихи, так і далі, на південь. Крім побутового сміття та мулу, свою лепту в справу вніс московський Кусковский хімічний комбінат який влаштував майданчик для своїх відходів біля річки, в селищі Томіліно Люберецького району. У 2012 році комбінат був закритий, але наслідки цього складування теоретично можуть ще відчуватися. У Пехорки також проводиться скидання порядку половини стічних вод зі згаданою Люберецкой станції аерації.

Забруднювачем води в селі Тимохово Ногінського району є найбільший полігон ТПВ Підмосков'я «Тимохово» - в кілометрі на південь від цього населеного пункту, а також очисні споруди, розташовані на перетині сільських вулиць Нова та Світла. У лютому цього року вода в місцевій річці Бізяевке, що впадає в згадану Шаловку, що впадає, в свою чергу, в Клязьмі, несподівано набула чорний колір.

Малахівське озеро на перетині Михневского і Биковського шосе, в Люберецком районі - улюблене місце купання жителів Малаховки і її околиць. Однак через скидання стічних вод і несанкціонованого будівництва озеро відносять до сильно забрудненим. Одне з джерел засмічення вважається МУП «Ильинское ПТО КХ» в Раменському районі, чиї стоки потрапляють у річку македонка, в свою чергу, впадає в озеро. Тобто майбутні мешканці нового ЖК «Малахівське озеро» отримують в своє розпорядження мальовничий, але не зовсім чистий водойму.

Як говорилося вище, до дуже брудним відноситься річка Пахра, значна частина якої протікає вже по території Нової Москви. Спочатку вона «приймає» на себе стічні води подільських кабельного і акумуляторного заводів (в межах міста в річці спостерігається підвищені концентрації нітратного і амонійного азоту, а також по нафтопродуктів). Нижче в Пахру впадає річка Рожайкі. В останню скидаються недостатньо очищені води ГПЗ «Константиново», що в Домодєдово, очисних споруд цього міста, штампувальний завод, Любучанского заводу пластмас в Чеховському районі, молочної компанія «Данон» в тому ж селищі Любучани. У справі забруднення беруть участь і сільгосппідприємства - наприклад, Учгосп «Михайлівський», що на 46-му кілометрі Калузького шосе. У річці містять сполуки міді, свинцю і цинку, перевищення іонів заліза і марганцю. Найбільш забрудненими є її притоки - Тюнюковка і Рогожка. В останню надходять стічні води заводів міста Клімовська, а також складського комплексу «Агротермінал» в селищі Синкова Подільського району.

відлуння минулого

Є об'єкти, які вчинили великі забруднення підмосковних вод і, виходячи з цього досвіду, їх можна вважати потенційно небезпечними.

Так, у 2008 році через розгерметизацію одного з паливних резервуарів на «Заводі експериментального машинобудування РКК" Енергія "імені С. П. Корольова» в місті Королеві в Дульово струмок, що впадає в річку Клязьмі, потрапило 540 тонн мазуту.

У 2006 році через вихід з ладу насосів на каналізаційно-насосній станції в Можайске скидання каналізаційних стоків протягом декількох днів проводився без всяких очисних процесів. В результаті сталося серйозне забруднення води в Москві-річці. У тому ж році зафіксували екстремально висока її забруднення нітритним азотом, норма якого була перевищена тоді в 58 разів. Це сталося в районі скидів стічних вод Люберецкой станції аерації та Московського нафтопереробного заводу.

А Мазурінскій озеро в Балашисі, колись славилося своєю великою чистотою (до нього навіть ходили спеціальні «поїзда здоров'я»), просто загинуло через неналежну роботу місцевої водопровідної станції. Тепер там товстий шар мулу з білявими пластівцями.

Справи наших днів

Стихійне виникнення підприємств, несанкціоновані скиди сміття - все це несе свої збитки водойм. Так, нещодавно в підмосковному Жуковському виник бетонний завод, в результаті чого озеро Глушиця і піщаний кар'єр виявилися засипані будівельним сміттям. А адже це були улюблені місця купання та риболовлі жителів міста. А два СНТ - «Глушиця» і «Відродження» - виявилися відрізані від води парканом.

А поблизу села Волохово Серпуховського району в цьому місяці була виявлена ​​звалище місцевого м'ясокомбінату «Адрія» з жиром і волоссям тварин, в результаті чого місцевий ставок покрився товстим шарів брудної піни, а представники фауни покинули водойму.

Автор: Щеглова Катерина спеціально для Kvartirazamkad.ru