Строительство »

Спадкування за законом

Якщо немає заповіту, то вступає в силу спадкування за законом Якщо немає заповіту, то вступає в силу спадкування за законом. Виняток встановлено для необхідних спадкоємців за законом, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, навіть якщо є заповіт.

Спадкування за законом грунтується на спорідненість людей. Це кровний зв'язок осіб, що походять від спільного предка. Виділяються прямі і бічні лінії споріднення. Родичі по прямій лінії це батьки та діти, дідусі та бабусі, онуки.

Висхідна пряма лінія спорідненості - від нащадків до предків (внуки, діти, батьки). Низхідна пряма лінія спорідненості - від предків до нащадків (батьки, діти, онуки)

При відкритті спадщини нотаріус роз'яснює родичам про існування кількох черг спадкування. Першими призиваються до спадщини спадкоємці першої черги. Спадкоємці кожної наступної черги призиваються, якщо немає спадкоємців попередньої черги, спадкоємці попередньої черги, відсторонені судом, заповідач вирішив спадкоємців попередньої черги спадщини, спадкоємці попередньої черги не прийняли або відмовилися від спадщини.

Спадкоємцями першої черги оп закону стають діти, дружина і батьки спадкодавця (п.1 ст. 1142 ЦК РФ). Спадкоємці однієї черги успадковують в рівних частках. Для подружжя ст.256 ЦК України встановлює, що майно належить подружжю без виділення часток, якщо шлюбним договором не встановлено інше. До майна, нажитого подружжям, відносяться доходи кожного з подружжя від будь-якого роду діяльності. Спільним майном подружжя є рухомі і нерухомі речі, вклади, частки в капіталі, будь-яке, нажите в шлюбі майно, незалежно від того, на ім'я кого з подружжя воно придбано. Пережив чоловік успадковує нарівні з іншими спадкоємцями своєї черги. При визначенні частки подружжя враховується виділена частку в спільному майні, а також майно, що належать до спільної власності подружжя.

Батьки можуть призиватися до спадкоємства, якщо не позбавлені батьківських прав. Онуки спадкодавця теж можуть бути віднесені до спадкоємців першої черги, якщо до моменту відкриття спадщини помер їх батько (дитина спадкодавця). Онуки спадкують ту частку свого померлого батька.

Спадкоємцями другої черги за законом є повнорідні та неповнорідні брати і сестри, дідусі та бабусі з обох сторін (матері та батька). Зведені брати і сестри не належать до другої черги (успадковують, якщо вони є непрацездатними). Так само до спадкоємців другої черги відносяться племінники і племінниці спадкодавця. Племінники успадковують частку у спадщині, яка мало би бути їх померлим батькам.

Спадкоємцями третьої черги за законом є повнорідні та неповнорідні брати і сестри батьків, а також двоюрідні брати і сестри спадкодавця.

Далі право успадковувати за законом одержують родичі спадкодавця третьої, четвертої та п'ятої ступенів споріднення. Четверта черга спорідненості це прадідуся і прабабусі спадкодавця. П'ята черга спорідненості - діти рідних племінників і племінниць (двоюрідні онуки та онучки), двоюрідні дідусі та бабусі. Шоста черга спорідненості - діти двоюрідних онуків та онучок спадкодавця (двоюрідні правнуки та правнучки), діти його двоюрідних братів і сестер (двоюрідні племінники і племінниці) і діти його двоюрідних дідусів і бабусь (двоюрідні дядьки і тітки). Потім до спадщини закликаються пасинки, падчереци, вітчим, мачуха спадкодавця.

Складнощі в спадкуванні виникають, коли у спадкодавця були непрацездатні утриманці, які перебувають на утриманні померлого не менше одного року. Вони мають право на отримання своєї частки в багатьох випадках (майже завжди).

Розібратися в тонкощах визначення свого права на спадщину не так просто. І звичайній людині буде досить складно розібратися у всіх юридичних тонкощах зі збору доказових документів свого споріднення з спадкодавцем і подальшого оформлення свого права на спадщину. Тому, якщо у Вас виникли складнощі в даному питанні, Ви можете звернутися в міжнародний центр правових досліджень « Планета закону »За юридичною консультацією. Вам гарантована допомога професійних адвокатів, навіть в складних випадках. Телефонуйте цілодобово (495) 722-99-33