Строительство »

Оформлення опіки та піклування в Білорусі, перелік документів на опіку і піклування, як стати опікуном, як продати квартиру підопічного, де розташовані місцеві органи опіки та піклування

Процедура оформлення опіки та піклування в РБ - одна з найдовших і трудомістких. Куди треба звертатися, якщо ви хочете стати опікуном дитини, які довідки і документи необхідні, а також як швидко зобов'язані розглядати ваші заяви, розбирався кореспондент interfax.by .

by

«Для оформлення процедури опіки або піклування над неповнолітніми громадянами, вам слід спочатку звертатися в Управління освіти адміністрації вашого району», - розповіла кореспонденту interfax.by провідний фахівець адресної соціальної допомоги адміністрації Фрунзенського району Тамара Миколаївна Дерман.

Опіка і піклування встановлюються над дітьми і підлітками до18 років у разі смерті батьків або оголошення їх померлими за рішенням суду, позбавлення батьківських прав, визнання батьків недієздатними внаслідок душевної хвороби або недоумства, визнання батьків безвісно відсутніми і в інших випадках, коли діти залишаються без батьківського піклування .

«Між опікою і піклуванням існує різниця тільки в віці підопічних. За Цивільним кодексом РБ опіка встановлюється над дітьми до 14 років, а з 14 до 18 вже встановлюють піклування. Таке розмежування існує, так як підлітки, вже після 14, за великим рахунком, самі можуть користуватися своїми правами і виконувати обов'язки. Але з огляду на малий життєвого досвіду і непрацездатності, повністю самостійними бути ще не можуть, ось їм і призначають піклувальника », - розповіла кореспонденту interfax.by завідуюча сектором охорони дитинства Управління освіти адміністрації Первомайського району Вікторія Миколаївна Зенкевич.

Отже, якщо ви хочете взяти під опіку чи на піклування дитини до 18 років, перш за все вам слід звернутися в Управління освіти місцевої адміністрації в сектор охорони дитинства. Тут вас попросять надати наступний перелік документів:

 • Заява;
 • паспорт або інший документ, що засвідчує особу кандидата в опікуни (піклувальники);
 • автобіографію кандидата в опікуни (піклувальники);
 • одну фотографію заявника розміром 30х40 мм;
 • медичні довідки про стан здоров'я кандидата в опікуни (піклувальники), а також членів сім'ї кандидата в опікуни (піклувальники);
 • документи, що підтверджують відсутність у дитини батьків або наявність іншої основи призначення опіки (піклування);
 • письмову згоду батьків (єдиного з батьків) на призначення дитині опікуна (піклувальника);
 • свідоцтво про укладення шлюбу - в разі, якщо кандидат в опікуни (піклувальники) перебуває у шлюбі;
 • письмову згоду повнолітніх членів сім'ї кандидата в опікуни (піклувальники), які проживають разом з ним.

Потім співробітниками адміністрації району буде зроблений запит в ЖЕС і на місце вашої роботи. Ці ж довідки ви можете надати і самостійно в додатку до основних документів:

 • довідка з місця роботи про займану посаду і доходи;
 • довідка про склад сім'ї та характеристиці житлового приміщення;
 • технічний паспорт житлового приміщення кандидата в опікуни (піклувальники).

«Отримавши всі необхідні відомості, ми їх ретельно вивчаємо і детально перевіряємо кандидата в опікуни або піклувальники. Якщо з документами і кандидатами все в порядку, адміністрація району виносить рішення про оформлення опікунства чи піклування. Зазвичай вся процедура займає близько місяця », - пояснила В. Н. Зенкевич.

Відповідно до Кодексу про шлюб та сім'ю РБ, кандидатом в опікуни або піклувальники неповнолітніх громадян може стати будь-який громадянин старше 18 років, що не має судимості, медичних протипоказань, не позбавлений батьківських прав (необмежений в них), але перевага завжди віддається близьким родичам.

Процедура встановлення опіки над неповнолітніми громадянами РБ регламентується Декретом президента РБ № 18, Кодексом про шлюб та сім'ю, Цивільним Кодексом РБ, а також указом президента РБ № 200.

Свої запитання, пов'язані з процедурою встановлення опіки та піклування над дітьми та підлітками в Білорусі, задавайте в коментарях.

Найближчим часом interfax.by також розповість, в яких випадках і яким чином оформлюються опіка та піклування над повнолітніми громадянами , і про правила проведення комерційних угод з майном опікуваних .

Наталія Назаренко