Строительство »

Хто є спадкоємцями першої та другої черги за законом

  1. Спадкоємці за законом Якщо спадкування не змінено заповітом, а так само в інших випадках, передбачених...
  2. Спадкоємці першої черги за законом при усиновленні
  3. Спадкоємці другої черги за законом

Спадкоємці за законом

Якщо спадкування не змінено заповітом, а так само в інших випадках, передбачених ГК, успадкування майна відбувається за законом. При цьому, як правило, спадкоємці закликаються до спадкування відповідно до черговості, яка передбачена ГКРФ. При цьому якщо спадкоємці попередньої черги відсутні, позбавлені, відсторонені або відмовилися від спадщини , Успадкування переходить до наступної черги. Всі спадкоємці рівній черзі вправі успадковувати в рівних частинах, крім спадкоємців за правом представлення.

Хто є спадкоємцями першої черги

Отже, відповідно до ЦК, спадкоємці першої черги за законом - це:

  • батьки,
  • подружжя,
  • діти спадкодавця.

Онуки, а так само їх нащадки можуть вступати в спадок за правом представлення. «Цивільний чоловік» може успадковувати майно тільки за заповітом або як утриманець. Батьки мають однакові права на спадщину своїх дітей, навіть в разі розірвання їхнього шлюбу. Діти спадкодавця закликаються до спадкування, тільки якщо їх походження засвідчена у встановленому СК порядку. Припустимо, після смерті в живих залишилися повнолітній син і дружина. Будучи в шлюбі подружжя придбало будинок. Половина будинку буде належати його дружині (подружня частка), а половину чоловіка дістанеться у спадок синові і дружині в рівних частинах. Таким чином, дружина стане володіти 3/4 частки будинку, а син - 1/4 часткою.

Спадкоємці першої черги за законом повинні дотримуватися певні обов'язки. Обов'язкову частину спадщини можуть отримати неповнолітні або нетрудосопособние утриманці і спадкоємці спадкодавця, причому їх частка складе 1/2 від законної частини.

Усе, хто є спадкоємцями першої черги, в разі відсутності заповіту можуть успадковувати майно в рівних частинах. Наприклад, якщо вмирає син, в живих залишаються дочка, син, невістка, онук і внучка. В даному випадку спадкоємцями I черги є мати, її невістка і внуки, при цьому спадок розділяється порівну, відповідно 1/4 кожному. Дочка і син не можуть претендувати на спадщину їх брата, так як є спадкоємцями лише II черги.

Спадкоємці першої черги за законом при усиновленні

Усиновителі й усиновлені законом прирівняні до кровним родичам, отже, вони є спадкоємцями I черги. При анулюванні усиновлення, усиновителі не можуть призиватися до отримання спадщини. Наприклад, дитина була усиновлена ​​в віці 5 років. Дитина може успадковувати майно усиновителів і рідних батьків (якщо такі були встановлені).

Спадкоємці другої черги за законом

ГК передбачає у випадку, коли спадкоємці I черги відсутні, то успадковувати майно можуть спадкоємці другої черги за законом:

  • повнорідні або неповнорідні сестри і брати спадкодавця,
  • бабусі і дідусі по матері і батька.

Діти неповнорідних і рідними сестер і братів спадкодавця (тобто племінниці і племінники) можуть вступити в спадщину за правом представлення. Наприклад, після смерті з найближчих родичів в живих залишилися тільки племінник, дідусь і бабуся. Вони успадкують по 1/3 частини майна:

  1. бабуся і дідусь як спадкоємці другої черги за законом,
  2. племінник за правом представлення як син померлого брата.

Розмір частки у спадщині рухомого майна може бути змінений за усним договором між спадкоємцями. Розмір частки в нерухоме майно, а так же транспортних засобів може бути змінений згідно з письмовою угодою, підтвердженому нотаріусом.