Строительство »

Інвестиції в золото і інші дорогоцінні метали

 1. Інвестиції в золото і інші дорогоцінні метали Золото і срібло цінувалися у всі часи. Чи варто їх...
 2. Міф 2. Коли вартість дорогоцінних металів падає, потрібно сміливо вкладати в них всі гроші і спокійно...
 3. Міф 3. Найпростіше заробити на найдорожчому металі
 4. Міф 4. Інвестування в дорогоцінні метали - привілей багатіїв.
 5. 1. Звернутися в банк за покупкою злитка
 6. 2. Вкластися в інвестиційні монети з дорогоцінних металів
 7. 3. Відкрити металевий рахунок (ОМС)
 8. 4. Вкластися в пайові інвестиційні фонди (ПІФи)
 9. Міф 5. Можна інвестувати в дорогоцінні метали, купуючи коштовності
 10. Інвестиції в золото і інші дорогоцінні метали
 11. Міф 1. Інвестиції в дорогоцінні метали - найнадійніші
 12. Міф 2. Коли вартість дорогоцінних металів падає, потрібно сміливо вкладати в них всі гроші і спокійно...
 13. Міф 3. Найпростіше заробити на найдорожчому металі
 14. Міф 4. Інвестування в дорогоцінні метали - привілей багатіїв.
 15. 1. Звернутися в банк за покупкою злитка
 16. 2. Вкластися в інвестиційні монети з дорогоцінних металів
 17. 3. Відкрити металевий рахунок (ОМС)
 18. 4. Вкластися в пайові інвестиційні фонди (ПІФи)
 19. Міф 5. Можна інвестувати в дорогоцінні метали, купуючи коштовності
 20. Інвестиції в золото і інші дорогоцінні метали
 21. Міф 1. Інвестиції в дорогоцінні метали - найнадійніші
 22. Міф 2. Коли вартість дорогоцінних металів падає, потрібно сміливо вкладати в них всі гроші і спокійно...
 23. Міф 3. Найпростіше заробити на найдорожчому металі
 24. Міф 4. Інвестування в дорогоцінні метали - привілей багатіїв.
 25. 1. Звернутися в банк за покупкою злитка
 26. 2. Вкластися в інвестиційні монети з дорогоцінних металів
 27. 3. Відкрити металевий рахунок (ОМС)
 28. 4. Вкластися в пайові інвестиційні фонди (ПІФи)
 29. Міф 5. Можна інвестувати в дорогоцінні метали, купуючи коштовності

Інвестиції в золото і інші дорогоцінні метали

Золото і срібло цінувалися у всі часи. Чи варто їх використовувати в сучасних умовах для примноження та збереження капіталу? На цю тему існують різні міфи, розвінчаємо п'ять найбільш актуальних з них.

Міф 1. Інвестиції в дорогоцінні метали - найнадійніші

Це твердження справедливе лише частково. З одного боку, дорогоцінні метали не втрачають свою вартість навіть в смутні часи глобальних криз, але з іншого - вони не підходять для короткострокових інвестицій. Якщо потрібно вкласти кошти менше, ніж на рік - краще підшукати інший варіант.

Цінні папери і готівкові гроші можуть при певних умовах стати нікому не потрібними папірцями, але про золото, срібло, платину і паладій такого не скажеш, оскільки ці метали мають самостійну цінність. Вартість дорогоцінних металів не обнуляється, навіть коли економіку стрясають найстрашніші катаклізми. Навпаки, економічна і політична нестабільність - фактор, який грає на користь збільшення попиту і зростання ціни.

З прибутковістю дорогоцінних металів ситуація складніша, коливання їх вартості не завжди може передбачати навіть досвідчений аналітик. Бувають тривалі періоди, коли їх середньорічна вартість неухильно падає. Так, за 2012-2015 рр. срібло подешевшало вдвічі, але потім знову пішло в ріст. У довгостроковій перспективі вкладення в дорогоцінні метали себе виправдовують, по крайней мере, прибутковість перекриває інфляцію .

Висновок: інвестиції в дорогоцінні метали - підходящий інструмент для збереження заощаджень, але вкладатися потрібно хоча б на 10-15 років. Після спроби заробити на короткому відрізку, можливо, доведеться підраховувати збитки.

Міф 2. Коли вартість дорогоцінних металів падає, потрібно сміливо вкладати в них всі гроші і спокійно чекати розвороту тренда

По-перше, не варто інвестувати в дорогоцінні метали більше 10% портфеля. По-друге, при розробці інвестиційної стратегії потрібно враховувати, з якою метою будуть вкладені кошти. Одна справа, якщо хочеться швидко заробити, і зовсім інша стратегія вибирається для забезпечення збереження заощаджень.

Швидку віддачу отримують ті, хто слідує універсального рецепту фінансистів:

 • вкладатися в активи, вартість яких починає зростати після спаду;
 • продавати, коли ціна тільки починає знижуватися після підйому.

Стратегія начебто проста, але вимагає холоднокровності і постійного моніторингу ринку.

Для багатьох проблемою стає подолання власних страхів і інстинктів. Адже спостерігаючи, як ціна придбаного активу зростає, хочеться скоріше зафіксувати прибуток. Приклад помилки, яка не дозволила отримати максимальну вигоду з ситуації: дорогоцінний метал був куплений за 1200 рублів і проданий в період зростання за 1400, а далі ціна зросла ще на 400 рублів.

Ще частенько інвестори помиляються, коли після покупки злитка ціна несподівано падає. Втрачати гроші не хочеться, людина деякий час чекає зростання, не чекає і продає в невідповідний момент за ще нижчою ціною.

Часто купувати і продавати теж не варто, оскільки кожен раз доводиться платити комісію, що призводить до зменшення прибутковості або навіть до збитків. Бажано заздалегідь визначитися скільки чекати, щоб переконатися в стабільності тренда.

Недосвідченим інвесторам краще вкладати гроші на тривалий термін, в цьому випадку результат напевно буде позитивним. Можна інвестувати частинами: наприклад, щомісяця вкладати частину заробленого в дорогоцінні метали, незалежно від ціни. За кілька років така стратегія усереднення зазвичай себе виправдовує: зростання дорогоцінних металів перекриває інфляцію.

Міф 3. Найпростіше заробити на найдорожчому металі

Багато що залежить від динаміки цін і обсягу інвестицій. За популярністю на 1 місці - золото. Його зберігають центробанки всіх країн світу. Метал цей досить рідкісний і має ряд корисних властивостей, тому історично склалося, що золото повсюдно використовується для накопичення багатств.

На 2 місці - срібло. Воно набагато доступніше за ціною. Банки продають його в злитках і монетах. Подібно золоту, срібло дорожчає при настанні кризи. Обидва ці металу можна використовувати як страховку заощаджень від нестабільності фінансового ринку.

У платину і паладій почали інвестувати тільки в ХХ столітті. Поки їх використовують в якості фінансового інструменту набагато рідше, ніж золото і срібло. Хоча їх активно закуповують підприємства автопрому і інші промислові компанії, тому під час економічного підйому спостерігається зростання цін.

На платину і паладій помітно впливають виробничі фактори: динаміка обсягів видобутку, промислове споживання, стан авторинку та ін. Враховувати тільки стан фінансового ринку при прогнозуванні їх вартості зовсім мало.

Які фактори повинні відігравати головну роль при виборі дорогоцінного металу для інвестування?

Ціна

Якщо потрібно вкласти невелику суму, має сенс вибрати недорогий метал. Щоб купити кілограм золота, знадобиться солідний капітал. Срібло набагато доступніше - може вистачити грошей на кілька кілограм. Наприклад 1 вересня 2017 го грам золота коштував 2457 рублів 88 копійок, грам срібла - 32 рубля 64 копійки.

волатильність

Для короткострокових інвестицій напевно вдалим варіантом буде метал, ціна якого коливається сильніше. За цим показником срібло перевершує золото. На ньому простіше заробити і простіше втратити.

Моніторинг цінових коливань відображається на сайті ЦБ РФ. По буднях регулятор виставляє облікові ціни, які використовують комерційні банки. Фінансові установи відштовхуються від цих показників, але встановлюють ціни купівлі / продажу на свій розсуд. Щоб знайти оптимальний варіант, має сенс ознайомитися з умовами різних банків.

ліквідність

Швидкість реалізації металу і втрати при продажу теж відіграють важливу роль. Банківська комісія при викупі дорогоцінних металів часом доходить до 30%. Золото і срібло більш ліквідні, ніж паладій і платина, на них заробити простіше, оскільки не обов'язково чекати кілька десятиліть.

Міф 4. Інвестування в дорогоцінні метали - привілей багатіїв.

Насправді, зовсім не обов'язково купувати дорогі злитки. У дорогоцінні метали можна вкласти хоч 100 рублів, хоч 100 тисяч. Існує кілька варіантів інвестування.

1. Звернутися в банк за покупкою злитка

плюси:

 • Можна вибрати злиток відповідного розміру, від 1 грама.
 • Інвестор платить тільки за чистий метал без обробки.

мінуси:

 • Купівля обкладається 18% ПДВ, при продажу податок не повертається;
 • Продаж злитка раніше, ніж через 3 роки після покупки тягне заповнення декларації та сплату ПДФО. Прибутковий податок береться в розмірі 13% від різниці між ціною покупки і продажу. Власникам злитка зі стажем понад 3 роки ПДФО платити не треба.
 • Бажаючим зберігати злиток в осередку банку доведеться платити за цю послугу.
 • Перевірити злиток складніше, ніж купюру. Ця процедура може зайняти кілька годин.

2. Вкластися в інвестиційні монети з дорогоцінних металів

плюси:

 • Золоті та срібні монети продаються в асортименті. Вартість може становити як 1 тис., Так і десятки тис. Рублів.
 • Купівля інвестмонети не обкладається ПДВ. При терміновому продажі потрібно платити ПДФО, як і при реалізації злитків. Якщо тримати монети більше 3 років - ПДФО платити не доведеться.
 • Монети займають мало місця, при дотриманні заходів безпеки житла їх зручно зберігати вдома.

мінуси:

 • ЦБ РФ продає монети банкам за ціною металу збільшеною на 3-20%. Комерційні банки, само собою, додають свою комісію.
 • На викуп монет комерційні банки теж непогано заробляють. Дисконт складає до 30% ціни.

Заробити можна і на пам'ятних монетах з дорогоцінного металу. Вони хороші тим, що можуть зацікавити багатого колекціонера. Згодом колекційні монети можуть дорожчати швидше металу.

3. Відкрити металевий рахунок (ОМС)

Цей варіант має на увазі придбання «віртуального металу», ні злитків, ні монет не видається. Просто відкривається рахунок, на який клієнт купує кілька грамів дорогоцінного металу. Для оформлення потрібно паспорт і ІПН.

плюси:

 • можна відкрити ОМС на будь-яку суму, з вибором дорогоцінного металу теж немає проблем.
 • Не потрібно витрачатися на ПДВ.
 • Можна купувати і продавати дорогоцінний метал грамами в будь-якій кількості і заробляти на коливаннях цін. Банк в цьому питанні завжди піде назустріч.
 • Віртуальний метал не обов'язково залишати в такому стані. При бажанні можна закрити ОМС і забрати злиток додому або покласти в банківський сейф на зберігання.

мінуси:

 • Переклад вкладу в злиток обходиться дорого, так як потрібно платити 18% ПДВ.
 • Такі інвестиції не захищені системою страхування вкладів. Якщо у банку відкличуть ліцензію, компенсацію АСВ платити не буде.

Деякі банки пропонують бажаючим відкривати строкові ОМС. При цьому обумовлюється термін вкладу і нараховуються відсотки. Якщо клієнтові терміново потрібні гроші і він продає метал, не дочекавшись закінчення прописаного в договорі періоду, то відсотки згоряють. Клієнт в такому випадку може заробити лише завдяки різниці цін купівлі і продажу.

Приклад. Маша відкрила ОМС влітку 2013 року, заплатила за 10 грам золота 13 300 рублів. Минуло 4 роки, і Маша вирішила закрити рахунок. За цей час золото значно зросла в ціні, і банк викупив 10 грам за 22 300 рублів. В результаті Маша заробила 9 тис. Рублів, прибутковість її інвестиції склала 13% річних. Вона вибрала вигідний варіант - отримання вкладу готівкою. Другий варіант - отримання вкладу у вигляді злитка привів би до сплати 18% ПДВ, тому банк видав би 8 грам золота.

4. Вкластися в пайові інвестиційні фонди (ПІФи)

ПІФи бувають різні, деякі спеціалізуються на інвестиціях в дорогоцінні метали. Їхні клієнти не отримують злитки, зате стають власниками паїв. Вартість паїв визначається вартістю кошика, в якій золото, срібло та інші дорогоцінні метали в певній пропорції. Пропорція змінюється в залежності від рішень керуючої компанії ПІФу, саме вона вирішує питання покупки і продажу металів.

плюси:

 • Диференційований, портфельний підхід. Фондом керують професіонали.
 • ПДФО потрібно платити тільки в момент погашення паю, ПДВ відсутній.

мінуси:

 • Не можна безпосередньо впливати на політику керуючої компанії. Рішення про покупку і продаж металів приймаються без участі пайовиків.
 • Такі інвестиції не страхуються АСВ. Якщо ПІФ збанкрутує, гроші, швидше за все, пропадуть.

Міф 5. Можна інвестувати в дорогоцінні метали, купуючи коштовності

Купівля сережок і кілець - процес звичайно приємний, але в Росії це не є інвестуванням. Ціна ювелірних виробів в 2-3 рази вище, ніж коштує метал, з якого вони виготовлені. При здачі в ломбард можна повернути 30-50% витрат. Виняток - коштовності, що представляють собою художню та історичну цінність.

У деяких країнах, наприклад в Індії та ОАЕ, покупку ювелірних виробів можна розглядати як інвестиції в золото. Однак там у виробництві використовують метал дуже високої проби, а в магазинах вся ця краса продається з націнкою близько 10%. У нас зазвичай і проби не найвищі, і націнки набагато серйозніше, тому заробити на продажу ювелірних виробів навряд чи вийде.

Інвестиції в золото і інші дорогоцінні метали

Золото і срібло цінувалися у всі часи. Чи варто їх використовувати в сучасних умовах для примноження та збереження капіталу? На цю тему існують різні міфи, розвінчаємо п'ять найбільш актуальних з них.

Міф 1. Інвестиції в дорогоцінні метали - найнадійніші

Це твердження справедливе лише частково. З одного боку, дорогоцінні метали не втрачають свою вартість навіть в смутні часи глобальних криз, але з іншого - вони не підходять для короткострокових інвестицій. Якщо потрібно вкласти кошти менше, ніж на рік - краще підшукати інший варіант.

Цінні папери і готівкові гроші можуть при певних умовах стати нікому не потрібними папірцями, але про золото, срібло, платину і паладій такого не скажеш, оскільки ці метали мають самостійну цінність. Вартість дорогоцінних металів не обнуляється, навіть коли економіку стрясають найстрашніші катаклізми. Навпаки, економічна і політична нестабільність - фактор, який грає на користь збільшення попиту і зростання ціни.

З прибутковістю дорогоцінних металів ситуація складніша, коливання їх вартості не завжди може передбачати навіть досвідчений аналітик. Бувають тривалі періоди, коли їх середньорічна вартість неухильно падає. Так, за 2012-2015 рр. срібло подешевшало вдвічі, але потім знову пішло в ріст. У довгостроковій перспективі вкладення в дорогоцінні метали себе виправдовують, по крайней мере, прибутковість перекриває інфляцію .

Висновок: інвестиції в дорогоцінні метали - підходящий інструмент для збереження заощаджень, але вкладатися потрібно хоча б на 10-15 років. Після спроби заробити на короткому відрізку, можливо, доведеться підраховувати збитки.

Міф 2. Коли вартість дорогоцінних металів падає, потрібно сміливо вкладати в них всі гроші і спокійно чекати розвороту тренда

По-перше, не варто інвестувати в дорогоцінні метали більше 10% портфеля. По-друге, при розробці інвестиційної стратегії потрібно враховувати, з якою метою будуть вкладені кошти. Одна справа, якщо хочеться швидко заробити, і зовсім інша стратегія вибирається для забезпечення збереження заощаджень.

Швидку віддачу отримують ті, хто слідує універсального рецепту фінансистів:

 • вкладатися в активи, вартість яких починає зростати після спаду;
 • продавати, коли ціна тільки починає знижуватися після підйому.

Стратегія начебто проста, але вимагає холоднокровності і постійного моніторингу ринку.

Для багатьох проблемою стає подолання власних страхів і інстинктів. Адже спостерігаючи, як ціна придбаного активу зростає, хочеться скоріше зафіксувати прибуток. Приклад помилки, яка не дозволила отримати максимальну вигоду з ситуації: дорогоцінний метал був куплений за 1200 рублів і проданий в період зростання за 1400, а далі ціна зросла ще на 400 рублів.

Ще частенько інвестори помиляються, коли після покупки злитка ціна несподівано падає. Втрачати гроші не хочеться, людина деякий час чекає зростання, не чекає і продає в невідповідний момент за ще нижчою ціною.

Часто купувати і продавати теж не варто, оскільки кожен раз доводиться платити комісію, що призводить до зменшення прибутковості або навіть до збитків. Бажано заздалегідь визначитися скільки чекати, щоб переконатися в стабільності тренда.

Недосвідченим інвесторам краще вкладати гроші на тривалий термін, в цьому випадку результат напевно буде позитивним. Можна інвестувати частинами: наприклад, щомісяця вкладати частину заробленого в дорогоцінні метали, незалежно від ціни. За кілька років така стратегія усереднення зазвичай себе виправдовує: зростання дорогоцінних металів перекриває інфляцію.

Міф 3. Найпростіше заробити на найдорожчому металі

Багато що залежить від динаміки цін і обсягу інвестицій. За популярністю на 1 місці - золото. Його зберігають центробанки всіх країн світу. Метал цей досить рідкісний і має ряд корисних властивостей, тому історично склалося, що золото повсюдно використовується для накопичення багатств.

На 2 місці - срібло. Воно набагато доступніше за ціною. Банки продають його в злитках і монетах. Подібно золоту, срібло дорожчає при настанні кризи. Обидва ці металу можна використовувати як страховку заощаджень від нестабільності фінансового ринку.

У платину і паладій почали інвестувати тільки в ХХ столітті. Поки їх використовують в якості фінансового інструменту набагато рідше, ніж золото і срібло. Хоча їх активно закуповують підприємства автопрому і інші промислові компанії, тому під час економічного підйому спостерігається зростання цін.

На платину і паладій помітно впливають виробничі фактори: динаміка обсягів видобутку, промислове споживання, стан авторинку та ін. Враховувати тільки стан фінансового ринку при прогнозуванні їх вартості зовсім мало.

Які фактори повинні відігравати головну роль при виборі дорогоцінного металу для інвестування?

Ціна

Якщо потрібно вкласти невелику суму, має сенс вибрати недорогий метал. Щоб купити кілограм золота, знадобиться солідний капітал. Срібло набагато доступніше - може вистачити грошей на кілька кілограм. Наприклад 1 вересня 2017 го грам золота коштував 2457 рублів 88 копійок, грам срібла - 32 рубля 64 копійки.

волатильність

Для короткострокових інвестицій напевно вдалим варіантом буде метал, ціна якого коливається сильніше. За цим показником срібло перевершує золото. На ньому простіше заробити і простіше втратити.

Моніторинг цінових коливань відображається на сайті ЦБ РФ. По буднях регулятор виставляє облікові ціни, які використовують комерційні банки. Фінансові установи відштовхуються від цих показників, але встановлюють ціни купівлі / продажу на свій розсуд. Щоб знайти оптимальний варіант, має сенс ознайомитися з умовами різних банків.

ліквідність

Швидкість реалізації металу і втрати при продажу теж відіграють важливу роль. Банківська комісія при викупі дорогоцінних металів часом доходить до 30%. Золото і срібло більш ліквідні, ніж паладій і платина, на них заробити простіше, оскільки не обов'язково чекати кілька десятиліть.

Міф 4. Інвестування в дорогоцінні метали - привілей багатіїв.

Насправді, зовсім не обов'язково купувати дорогі злитки. У дорогоцінні метали можна вкласти хоч 100 рублів, хоч 100 тисяч. Існує кілька варіантів інвестування.

1. Звернутися в банк за покупкою злитка

плюси:

 • Можна вибрати злиток відповідного розміру, від 1 грама.
 • Інвестор платить тільки за чистий метал без обробки.

мінуси:

 • Купівля обкладається 18% ПДВ, при продажу податок не повертається;
 • Продаж злитка раніше, ніж через 3 роки після покупки тягне заповнення декларації та сплату ПДФО. Прибутковий податок береться в розмірі 13% від різниці між ціною покупки і продажу. Власникам злитка зі стажем понад 3 роки ПДФО платити не треба.
 • Бажаючим зберігати злиток в осередку банку доведеться платити за цю послугу.
 • Перевірити злиток складніше, ніж купюру. Ця процедура може зайняти кілька годин.

2. Вкластися в інвестиційні монети з дорогоцінних металів

плюси:

 • Золоті та срібні монети продаються в асортименті. Вартість може становити як 1 тис., Так і десятки тис. Рублів.
 • Купівля інвестмонети не обкладається ПДВ. При терміновому продажі потрібно платити ПДФО, як і при реалізації злитків. Якщо тримати монети більше 3 років - ПДФО платити не доведеться.
 • Монети займають мало місця, при дотриманні заходів безпеки житла їх зручно зберігати вдома.

мінуси:

 • ЦБ РФ продає монети банкам за ціною металу збільшеною на 3-20%. Комерційні банки, само собою, додають свою комісію.
 • На викуп монет комерційні банки теж непогано заробляють. Дисконт складає до 30% ціни.

Заробити можна і на пам'ятних монетах з дорогоцінного металу. Вони хороші тим, що можуть зацікавити багатого колекціонера. Згодом колекційні монети можуть дорожчати швидше металу.

3. Відкрити металевий рахунок (ОМС)

Цей варіант має на увазі придбання «віртуального металу», ні злитків, ні монет не видається. Просто відкривається рахунок, на який клієнт купує кілька грамів дорогоцінного металу. Для оформлення потрібно паспорт і ІПН.

плюси:

 • можна відкрити ОМС на будь-яку суму, з вибором дорогоцінного металу теж немає проблем.
 • Не потрібно витрачатися на ПДВ.
 • Можна купувати і продавати дорогоцінний метал грамами в будь-якій кількості і заробляти на коливаннях цін. Банк в цьому питанні завжди піде назустріч.
 • Віртуальний метал не обов'язково залишати в такому стані. При бажанні можна закрити ОМС і забрати злиток додому або покласти в банківський сейф на зберігання.

мінуси:

 • Переклад вкладу в злиток обходиться дорого, так як потрібно платити 18% ПДВ.
 • Такі інвестиції не захищені системою страхування вкладів. Якщо у банку відкличуть ліцензію, компенсацію АСВ платити не буде.

Деякі банки пропонують бажаючим відкривати строкові ОМС. При цьому обумовлюється термін вкладу і нараховуються відсотки. Якщо клієнтові терміново потрібні гроші і він продає метал, не дочекавшись закінчення прописаного в договорі періоду, то відсотки згоряють. Клієнт в такому випадку може заробити лише завдяки різниці цін купівлі і продажу.

Приклад. Маша відкрила ОМС влітку 2013 року, заплатила за 10 грам золота 13 300 рублів. Минуло 4 роки, і Маша вирішила закрити рахунок. За цей час золото значно зросла в ціні, і банк викупив 10 грам за 22 300 рублів. В результаті Маша заробила 9 тис. Рублів, прибутковість її інвестиції склала 13% річних. Вона вибрала вигідний варіант - отримання вкладу готівкою. Другий варіант - отримання вкладу у вигляді злитка привів би до сплати 18% ПДВ, тому банк видав би 8 грам золота.

4. Вкластися в пайові інвестиційні фонди (ПІФи)

ПІФи бувають різні, деякі спеціалізуються на інвестиціях в дорогоцінні метали. Їхні клієнти не отримують злитки, зате стають власниками паїв. Вартість паїв визначається вартістю кошика, в якій золото, срібло та інші дорогоцінні метали в певній пропорції. Пропорція змінюється в залежності від рішень керуючої компанії ПІФу, саме вона вирішує питання покупки і продажу металів.

плюси:

 • Диференційований, портфельний підхід. Фондом керують професіонали.
 • ПДФО потрібно платити тільки в момент погашення паю, ПДВ відсутній.

мінуси:

 • Не можна безпосередньо впливати на політику керуючої компанії. Рішення про покупку і продаж металів приймаються без участі пайовиків.
 • Такі інвестиції не страхуються АСВ. Якщо ПІФ збанкрутує, гроші, швидше за все, пропадуть.

Міф 5. Можна інвестувати в дорогоцінні метали, купуючи коштовності

Купівля сережок і кілець - процес звичайно приємний, але в Росії це не є інвестуванням. Ціна ювелірних виробів в 2-3 рази вище, ніж коштує метал, з якого вони виготовлені. При здачі в ломбард можна повернути 30-50% витрат. Виняток - коштовності, що представляють собою художню та історичну цінність.

У деяких країнах, наприклад в Індії та ОАЕ, покупку ювелірних виробів можна розглядати як інвестиції в золото. Однак там у виробництві використовують метал дуже високої проби, а в магазинах вся ця краса продається з націнкою близько 10%. У нас зазвичай і проби не найвищі, і націнки набагато серйозніше, тому заробити на продажу ювелірних виробів навряд чи вийде.

Інвестиції в золото і інші дорогоцінні метали

Золото і срібло цінувалися у всі часи. Чи варто їх використовувати в сучасних умовах для примноження та збереження капіталу? На цю тему існують різні міфи, розвінчаємо п'ять найбільш актуальних з них.

Міф 1. Інвестиції в дорогоцінні метали - найнадійніші

Це твердження справедливе лише частково. З одного боку, дорогоцінні метали не втрачають свою вартість навіть в смутні часи глобальних криз, але з іншого - вони не підходять для короткострокових інвестицій. Якщо потрібно вкласти кошти менше, ніж на рік - краще підшукати інший варіант.

Цінні папери і готівкові гроші можуть при певних умовах стати нікому не потрібними папірцями, але про золото, срібло, платину і паладій такого не скажеш, оскільки ці метали мають самостійну цінність. Вартість дорогоцінних металів не обнуляється, навіть коли економіку стрясають найстрашніші катаклізми. Навпаки, економічна і політична нестабільність - фактор, який грає на користь збільшення попиту і зростання ціни.

З прибутковістю дорогоцінних металів ситуація складніша, коливання їх вартості не завжди може передбачати навіть досвідчений аналітик. Бувають тривалі періоди, коли їх середньорічна вартість неухильно падає. Так, за 2012-2015 рр. срібло подешевшало вдвічі, але потім знову пішло в ріст. У довгостроковій перспективі вкладення в дорогоцінні метали себе виправдовують, по крайней мере, прибутковість перекриває інфляцію .

Висновок: інвестиції в дорогоцінні метали - підходящий інструмент для збереження заощаджень, але вкладатися потрібно хоча б на 10-15 років. Після спроби заробити на короткому відрізку, можливо, доведеться підраховувати збитки.

Міф 2. Коли вартість дорогоцінних металів падає, потрібно сміливо вкладати в них всі гроші і спокійно чекати розвороту тренда

По-перше, не варто інвестувати в дорогоцінні метали більше 10% портфеля. По-друге, при розробці інвестиційної стратегії потрібно враховувати, з якою метою будуть вкладені кошти. Одна справа, якщо хочеться швидко заробити, і зовсім інша стратегія вибирається для забезпечення збереження заощаджень.

Швидку віддачу отримують ті, хто слідує універсального рецепту фінансистів:

 • вкладатися в активи, вартість яких починає зростати після спаду;
 • продавати, коли ціна тільки починає знижуватися після підйому.

Стратегія начебто проста, але вимагає холоднокровності і постійного моніторингу ринку.

Для багатьох проблемою стає подолання власних страхів і інстинктів. Адже спостерігаючи, як ціна придбаного активу зростає, хочеться скоріше зафіксувати прибуток. Приклад помилки, яка не дозволила отримати максимальну вигоду з ситуації: дорогоцінний метал був куплений за 1200 рублів і проданий в період зростання за 1400, а далі ціна зросла ще на 400 рублів.

Ще частенько інвестори помиляються, коли після покупки злитка ціна несподівано падає. Втрачати гроші не хочеться, людина деякий час чекає зростання, не чекає і продає в невідповідний момент за ще нижчою ціною.

Часто купувати і продавати теж не варто, оскільки кожен раз доводиться платити комісію, що призводить до зменшення прибутковості або навіть до збитків. Бажано заздалегідь визначитися скільки чекати, щоб переконатися в стабільності тренда.

Недосвідченим інвесторам краще вкладати гроші на тривалий термін, в цьому випадку результат напевно буде позитивним. Можна інвестувати частинами: наприклад, щомісяця вкладати частину заробленого в дорогоцінні метали, незалежно від ціни. За кілька років така стратегія усереднення зазвичай себе виправдовує: зростання дорогоцінних металів перекриває інфляцію.

Міф 3. Найпростіше заробити на найдорожчому металі

Багато що залежить від динаміки цін і обсягу інвестицій. За популярністю на 1 місці - золото. Його зберігають центробанки всіх країн світу. Метал цей досить рідкісний і має ряд корисних властивостей, тому історично склалося, що золото повсюдно використовується для накопичення багатств.

На 2 місці - срібло. Воно набагато доступніше за ціною. Банки продають його в злитках і монетах. Подібно золоту, срібло дорожчає при настанні кризи. Обидва ці металу можна використовувати як страховку заощаджень від нестабільності фінансового ринку.

У платину і паладій почали інвестувати тільки в ХХ столітті. Поки їх використовують в якості фінансового інструменту набагато рідше, ніж золото і срібло. Хоча їх активно закуповують підприємства автопрому і інші промислові компанії, тому під час економічного підйому спостерігається зростання цін.

На платину і паладій помітно впливають виробничі фактори: динаміка обсягів видобутку, промислове споживання, стан авторинку та ін. Враховувати тільки стан фінансового ринку при прогнозуванні їх вартості зовсім мало.

Які фактори повинні відігравати головну роль при виборі дорогоцінного металу для інвестування?

Ціна

Якщо потрібно вкласти невелику суму, має сенс вибрати недорогий метал. Щоб купити кілограм золота, знадобиться солідний капітал. Срібло набагато доступніше - може вистачити грошей на кілька кілограм. Наприклад 1 вересня 2017 го грам золота коштував 2457 рублів 88 копійок, грам срібла - 32 рубля 64 копійки.

волатильність

Для короткострокових інвестицій напевно вдалим варіантом буде метал, ціна якого коливається сильніше. За цим показником срібло перевершує золото. На ньому простіше заробити і простіше втратити.

Моніторинг цінових коливань відображається на сайті ЦБ РФ. По буднях регулятор виставляє облікові ціни, які використовують комерційні банки. Фінансові установи відштовхуються від цих показників, але встановлюють ціни купівлі / продажу на свій розсуд. Щоб знайти оптимальний варіант, має сенс ознайомитися з умовами різних банків.

ліквідність

Швидкість реалізації металу і втрати при продажу теж відіграють важливу роль. Банківська комісія при викупі дорогоцінних металів часом доходить до 30%. Золото і срібло більш ліквідні, ніж паладій і платина, на них заробити простіше, оскільки не обов'язково чекати кілька десятиліть.

Міф 4. Інвестування в дорогоцінні метали - привілей багатіїв.

Насправді, зовсім не обов'язково купувати дорогі злитки. У дорогоцінні метали можна вкласти хоч 100 рублів, хоч 100 тисяч. Існує кілька варіантів інвестування.

1. Звернутися в банк за покупкою злитка

плюси:

 • Можна вибрати злиток відповідного розміру, від 1 грама.
 • Інвестор платить тільки за чистий метал без обробки.

мінуси:

 • Купівля обкладається 18% ПДВ, при продажу податок не повертається;
 • Продаж злитка раніше, ніж через 3 роки після покупки тягне заповнення декларації та сплату ПДФО. Прибутковий податок береться в розмірі 13% від різниці між ціною покупки і продажу. Власникам злитка зі стажем понад 3 роки ПДФО платити не треба.
 • Бажаючим зберігати злиток в осередку банку доведеться платити за цю послугу.
 • Перевірити злиток складніше, ніж купюру. Ця процедура може зайняти кілька годин.

2. Вкластися в інвестиційні монети з дорогоцінних металів

плюси:

 • Золоті та срібні монети продаються в асортименті. Вартість може становити як 1 тис., Так і десятки тис. Рублів.
 • Купівля інвестмонети не обкладається ПДВ. При терміновому продажі потрібно платити ПДФО, як і при реалізації злитків. Якщо тримати монети більше 3 років - ПДФО платити не доведеться.
 • Монети займають мало місця, при дотриманні заходів безпеки житла їх зручно зберігати вдома.

мінуси:

 • ЦБ РФ продає монети банкам за ціною металу збільшеною на 3-20%. Комерційні банки, само собою, додають свою комісію.
 • На викуп монет комерційні банки теж непогано заробляють. Дисконт складає до 30% ціни.

Заробити можна і на пам'ятних монетах з дорогоцінного металу. Вони хороші тим, що можуть зацікавити багатого колекціонера. Згодом колекційні монети можуть дорожчати швидше металу.

3. Відкрити металевий рахунок (ОМС)

Цей варіант має на увазі придбання «віртуального металу», ні злитків, ні монет не видається. Просто відкривається рахунок, на який клієнт купує кілька грамів дорогоцінного металу. Для оформлення потрібно паспорт і ІПН.

плюси:

 • можна відкрити ОМС на будь-яку суму, з вибором дорогоцінного металу теж немає проблем.
 • Не потрібно витрачатися на ПДВ.
 • Можна купувати і продавати дорогоцінний метал грамами в будь-якій кількості і заробляти на коливаннях цін. Банк в цьому питанні завжди піде назустріч.
 • Віртуальний метал не обов'язково залишати в такому стані. При бажанні можна закрити ОМС і забрати злиток додому або покласти в банківський сейф на зберігання.

мінуси:

 • Переклад вкладу в злиток обходиться дорого, так як потрібно платити 18% ПДВ.
 • Такі інвестиції не захищені системою страхування вкладів. Якщо у банку відкличуть ліцензію, компенсацію АСВ платити не буде.

Деякі банки пропонують бажаючим відкривати строкові ОМС. При цьому обумовлюється термін вкладу і нараховуються відсотки. Якщо клієнтові терміново потрібні гроші і він продає метал, не дочекавшись закінчення прописаного в договорі періоду, то відсотки згоряють. Клієнт в такому випадку може заробити лише завдяки різниці цін купівлі і продажу.

Приклад. Маша відкрила ОМС влітку 2013 року, заплатила за 10 грам золота 13 300 рублів. Минуло 4 роки, і Маша вирішила закрити рахунок. За цей час золото значно зросла в ціні, і банк викупив 10 грам за 22 300 рублів. В результаті Маша заробила 9 тис. Рублів, прибутковість її інвестиції склала 13% річних. Вона вибрала вигідний варіант - отримання вкладу готівкою. Другий варіант - отримання вкладу у вигляді злитка привів би до сплати 18% ПДВ, тому банк видав би 8 грам золота.

4. Вкластися в пайові інвестиційні фонди (ПІФи)

ПІФи бувають різні, деякі спеціалізуються на інвестиціях в дорогоцінні метали. Їхні клієнти не отримують злитки, зате стають власниками паїв. Вартість паїв визначається вартістю кошика, в якій золото, срібло та інші дорогоцінні метали в певній пропорції. Пропорція змінюється в залежності від рішень керуючої компанії ПІФу, саме вона вирішує питання покупки і продажу металів.

плюси:

 • Диференційований, портфельний підхід. Фондом керують професіонали.
 • ПДФО потрібно платити тільки в момент погашення паю, ПДВ відсутній.

мінуси:

 • Не можна безпосередньо впливати на політику керуючої компанії. Рішення про покупку і продаж металів приймаються без участі пайовиків.
 • Такі інвестиції не страхуються АСВ. Якщо ПІФ збанкрутує, гроші, швидше за все, пропадуть.

Міф 5. Можна інвестувати в дорогоцінні метали, купуючи коштовності

Купівля сережок і кілець - процес звичайно приємний, але в Росії це не є інвестуванням. Ціна ювелірних виробів в 2-3 рази вище, ніж коштує метал, з якого вони виготовлені. При здачі в ломбард можна повернути 30-50% витрат. Виняток - коштовності, що представляють собою художню та історичну цінність.

У деяких країнах, наприклад в Індії та ОАЕ, покупку ювелірних виробів можна розглядати як інвестиції в золото. Однак там у виробництві використовують метал дуже високої проби, а в магазинах вся ця краса продається з націнкою близько 10%. У нас зазвичай і проби не найвищі, і націнки набагато серйозніше, тому заробити на продажу ювелірних виробів навряд чи вийде.

Чи варто їх використовувати в сучасних умовах для примноження та збереження капіталу?
Які фактори повинні відігравати головну роль при виборі дорогоцінного металу для інвестування?
Чи варто їх використовувати в сучасних умовах для примноження та збереження капіталу?
Які фактори повинні відігравати головну роль при виборі дорогоцінного металу для інвестування?
Чи варто їх використовувати в сучасних умовах для примноження та збереження капіталу?
Які фактори повинні відігравати головну роль при виборі дорогоцінного металу для інвестування?