Строительство »

Новий чоловік колишньої дружини Путіна купує шикарну віллу на південному узбережжі Франції

Коли 59-річна Людмила Путіна розлучилася з президентом Володимиром Путіним і вийшла заміж за директора російської некомерційної організації, вона могла очікувати, що це стане кінцем її розкішного життя.

Вілла, яку придбав Артур Очеретний Вілла, яку придбав Артур Очеретний. (Wikipedia.org. User: TONIODELBARRIO6464)

Але не тут-то було. Репортери Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) з'ясували, що колишня перша леді і її новий чоловік - власники невеликого палацу поблизу фешенебельного французького курорту Біарріц, вартість якого може досягати 7 мільйонів євро. На тому ж узбережжі вже встигла влаштуватися Катерина Тихонова, яку багато хто вважає дочкою президента Путіна.

Відповідно до виписки з державного реєстру, формальним власником розкішної вілли, де зараз ведуться масштабні роботи по реконструкції, є Артур Очеретний - передбачуваний новий молодий чоловік Людмили.

У послужному списку Очеретного немає нічого такого, що могло б пролити світло на те, як він зміг придбати таку нерухомість. Більш того, в деклараціях про доходи та активи, які Людмила подавала, будучи дружиною Путіна, значилися лише вельми скромні суми.

Тому несподіване багатство Артура Очеретного викликає безліч питань щодо таємних активів першої сім'ї Росії.


нове заміжжя

Російський президент відомий своєю скритністю в плані сімейних відносин, так що журналістам доводиться по крихтах збирати інформацію про його особисте життя. Рік тому російське видання «Собеседник» призвело переконливі докази того, що, судячи з документів про зміну прізвища, в якийсь момент колишня дружина Путіна вийшла заміж за чоловіка на ім'я Артур Очеретний. Жодна зі сторін не підтверджувала, але і не спростовувала цю інформацію.

А вже на цьому тижні на російському веб-порталі Starhit були опубліковані фотографії Людмили та Артура Очеретного в лондонському аеропорту Хітроу.

Артур Очеретний Артур Очеретний. Особиста сторінка в Facebook.

39-річний Артур Очеретний майже на 20 років молодший за свою новоспеченої дружини.

Судячи з його попередніми місцями роботи, якийсь час вони вже були знайомі. З 2003 по 2008 рік Очеретний був генеральним директором агентства «Арт шоу центр», яке організовує свята і заходи для великих клієнтів, в тому числі пов'язаних з держструктурами: серед них гіганти «Газпром» і «Транснефть», а також правляча партія «Єдина Росія »і проурядова Загальноросійський народний фронт.

Крім того, послугами агентства користувалася НКО під назвою «Центр розвитку міжособистісних комунікацій», заснована 2000 року представниками найближчого оточення Путіна.

З моменту свого створення Центр був тісно пов'язаний з Людмилою Путіної (нині Людмилою Очеретної), яку вважають його негласної покровителькою. Навіть будучи першою леді, Путіна рідко відвідувала публічні заходи. Після розлучення вона і зовсім зникла з поля зору громадськості, з'являючись тільки на події, організованих Центром.

Її чоловік Артур очолив Центр в 2010 році.

Віллу на півдні Франції Очеретний придбав всього через півроку після розлучення Людмили та Володимира Путіних, в грудні 2013 року. По сусідству з особняком, розташованим в прибережному містечку Англет поблизу Биаррица, знаходиться ще одна вілла , Що належить чоловікові Катерини Тихонової - передбачуваної дочки Володимира Путіна.


«Сюзанна», або Reverie

Англет - містечко на південно-західному атлантичному узбережжі Франції, між Біарріц і Байон. Путівники щосили нахвалюють навколишні піщані пляжі і соснові ліси. Придбана Очеретним вілла в стилі ар-деко була побудована в 1927 році, а місцеві жителі називають її «Сюзанна».

У проекті реконструкції вілла фігурує вже як Reverie - це назва дав їй новий власник.

У 2013 році французький каталог нерухомості Le Figaro Properties опублікував фотографію вілли в рекламному оголошенні з описом деталей інтер'єру - мармурових підлог, оригінальних люстр і молдингів; там також написано, що рівне ганок будівлі прикрашає барельєф французьких скульпторів Жана і Жоеля Мартель.

На площі в 450 квадратних метрів розмістилися чотири спальні, їдальня з виходом на терасу і більярдна. Оточує будівлю просторий приватний парк в 5000 квадратних метрів з відкритим басейном і музичним павільйоном. За словами співробітника міської адміністрації, це «дуже особлива» вілла.

В оголошенні в The Figaro Properties йдеться, що вартість вілли складає від 6 до 7 мільйонів євро. При цьому, згідно з кадастрової оцінки в документах на віллу, вона коштує майже 5,4 мільйона євро.

Однак очевидно, що нові власники готові платити більше. У лютому 2015 року ці фірми подали в місцеву адміністрацію запит на масштабну реконструкцію вілли, який був схвалений через три місяці. Зараз будівля в будівельних лісах.

Реконструкція вілли Артура Очеретного Реконструкція вілли Артура Очеретного. Квітень 2017 року. ( «Ольга Кравець для Медузи»)
Архітектор проекту Люк Вешер повідомив журналістам OCCRP, що він спілкується з замовником тільки через представляють його юристів. Про сам проект він сказав лише: «Ми збережемо дух особняка, зробивши його більш комфортним для проживання».

Проек реконструкції вілли Проек реконструкції вілли. ( «Ольга Кравець для Медузи»)

загадкові доходи

Що знаходиться у відкритому доступі інформація про минуле Артура Очеретного не дає відповіді на питання про те, як він зміг дозволити собі покупку і реконструкцію такого розкішного житла. Тому той факт, що незадовго до цього він одружився на колишній дружині президента Путіна, передбачає, що між цими двома подіями є зв'язок. І викликає ще більше питань щодо її офіційних декларацій.

До середини 2013 року, будучи дружиною президента, Людмила Путіна по закону була зобов'язана звітувати про своє майно і доходи. І декларації її завжди були вельми скромні. Наприклад, за весь 2012 рік, що передував покупці вілли, вона заробила лише 121 000 рублів (3800 доларів). У 2011 році вона задекларувала 424 000 рублів (14 000 доларів), а в 2009 році - і зовсім 582 рубля (18 доларів). У декларації за 2010 рік, безпосередньо перед виборами, коли вимоги до звітності були більш жорсткими, вона вказала заощадження в розмірі 8 мільйонів рублів (270 000 доларів). Після розлучення майно сім'ї Путіних - дві квартири, ділянка землі, гараж і три автомобілі - перейшло до її чоловіка, Володимиру Путіну. По крайней мере, вони як і раніше фігурують в його деклараціях.


Зовсім не олігарх

Якщо в деклараціях Людмили Путіної достовірна інформація, то за віллу у Франції повинен був платити її новий чоловік.

Але Артура Очеретного навряд чи можна назвати успішним бізнесменом. За даними, отриманим з системи «СПАРК», Очеретний був власником трьох компаній; на сьогоднішній день всі вони ліквідовані. Судячи з розміщеної у відкритому доступі інформації, жодне з цих підприємств особливого доходу не принесло.

Одна з компаній, «КА-Білдінг», за даними податкового відомства, займалася штукатурними роботами. Вона була зареєстрована в 2007 році, а в 2013-му пройшла процедуру банкрутства. На той момент на її рахунках було трохи більше 3800 рублів (близько 120 доларів), а кредиторам вона заборгувала близько 230 тисяч рублів, або 7300 доларів. Згідно зі звітом конкурсного керуючого, з 2011 року компанія не вела ніякої діяльності.

Інша компанія Очеретного, «Експодом», була створена в 2004 році і займалася торгівлею морепродуктами. В останній раз вона представляла бухгалтерську звітність в Федеральну службу державної статистики в 2007 році. На той момент її чистий прибуток становив 169 тисяч рублів (6650 доларів), а річна виручка - 10,5 мільйона рублів (410 тисяч доларів). У 2013 році компанія була ліквідована за рішенням податкової служби, оскільки вже більше року не вела ніякої діяльності.

Третя компанія, «Фунтейн-експрес», була закрита в 2014 році, також за рішенням податкової служби. Вона діяла з 2013 року, а останній бухгалтерський звіт був поданий в Росстат в 1999 році.

Очеретний займав і продовжує займати керівні посади в кількох російських компаніях. З 2003 по 2008 рік він був генеральним директором московського агентства «Арт шоу центр», що займається організацією заходів для клієнтів, пов'язаних з держапаратом. Це хоч і не велике підприємство виявилося більш успішним, ніж власні компанії Очеретного.

У 2007 році під його керівництвом «Арт шоу центр» отримав 527 000 рублів (близько 21 000 доларів) чистого прибутку при доходах в розмірі 58,2 мільйона рублів (2 290 000 доларів). У 2006 році прибуток агентства склала всього 12 000 рублів (420 доларів).

За даними російського сайту з пошуку вакансій Superjob, середня щомісячна зарплата керівника компанії починається від 200 000 рублів (3560 доларів). Однак не так давно «Арт шоу центр» шукав нового гендиректора на сайті hh.ru, пропонуючи зарплату всього в 100 000 рублів, (1780 доларів).

У 2010 році Очеретний остаточно розпрощався з комерційною сферою і в серпні того ж року став біля керма Центру розвитку міжособистісних комунікацій.


І навіть не багатий синок

Згідно з отриманими OCCRP французьким документам, що належать до вілли, Очеретний народився в Люберцях, недалеко від Москви. Його батько Сергій Очеретний був співвласником однієї з ліквідованих компаній сина. Крім того, в документах згадується Людмила Іванівна Очеретна - судячи з усього, мати Артура (їх з Артуром імена фігурують в документах на квартиру в Люберцях). Можливо, в цій квартирі Очеретний провів юність. Вона розташована неподалік від загальноосвітньої школи, в яку він ходив - цю інформацію можна знайти на його сторінці в Facebook.

Більше на батьків Очеретного ніяких компаній зареєстровано не було.


місцева визначна пам'ятка

На тлі такого невидатної походження вілла Очеретного виробляє ще більше враження. Вона розташована в тихій частині містечка Англет, далеко від міського пляжу, в оточенні полів для гольфу. Загалом, одне з тих місць, куди заможні люди приїжджають проводити старість.

Узбережжя в Англеті, неподалік від вілли Очеретного Узбережжя в Англеті, неподалік від вілли Очеретного. ( «Ольга Кравець для Медузи»)

«Всі ми зараз на пенсії, - каже місцевий пенсіонер Бернар, що живе по сусідству з віллою Очеретного. - Хтось накопичив на шикарну віллу, кому-то, як мені, будинок дістався у спадок ».

Знає Бернар і нових власників знаменитої вілли. «Це ж ар-деко! - каже він. - Вілла належала якійсь французькій родині з незапам'ятних часів, але вони сюди майже не їздили і пару років тому віллу продали. А покупець - колишня дружина Путіна, це всім тут відомо », - стверджує він, не підозрюючи, що формальним власником будинку є Очеретний.

«Не знаю, звідки [це відомо], - говорить він. - Але ви ж розумієте, у нас тут провінція, всі один про одного все знають ».

Бернар ніколи не бачив Людмилу Очеретний, але, за його словами, її зустрічав місцевий листоноша. «Вона приїхала на машині, з нею був молодий месьє - красивий, такий« о-ля-ля », - переказує він. - Листоноша подумав, що це її охоронець ».

За словами Бернара, в останній місяць роботи на віллі припинилися. Репортер OCCRP, який приїхав на місце, підтвердив, що будинок порожній, робочих там немає.

Бернар боїться, що у Очеретних могли закінчитися гроші, і знаменита вілла так і залишиться напівзруйнованої, а згодом і зовсім перетвориться в руїни. Ті ж побоювання висловили репортерові OCCRP і інші місцеві жителі.

Але, судячи з усього, гроші знайдуться.


«Некомерційний» центр Людмили Очеретної

Схоже, що з моменту розлучення з президентом Центр розвитку міжособистісних комунікацій, незважаючи на те що це некомерційна організація, став для Людмили Очеретної важливим джерелом доходів.

Центр, з яким вона, на думку багатьох, була пов'язана ще з початку 2000-х років і який тепер очолює її новий чоловік Артур, приносить непоганий дохід в цілому ряді сфер: проводить лекції та курси підвищення кваліфікації, займається видавничою справою і нерухомістю.

Одне з найбільш рекламованих напрямків діяльності Центру - «проекти по популяризації і створення нового образу професійної ролі шкільних бібліотекарів». він проводить курси з підвищення кваліфікації бібліотекарів , Вартість яких становить 3900 рублів (70 доларів).

Виправдовуючи свою назву, Центр також проводить платні тренінги з розвитку «зрілих» навичок комунікації за ціною від 500 до 2000 рублів (9-36 доларів) за заняття.

Але значно більш прибутковою виявилася сфера нерухомості. З 2005 року Центр є власником розташованого в Москві старої будівлі. Його площа становить 7500 квадратних метрів, 5200 з яких передані в довгострокову оренду компанії «Меридіан», з вересня 2014 року належить Людмилі Шкребньовою (дівоче прізвище Людмили Очеретної).

«Меридіан», в свою чергу, здає ці приміщення в суборенду. Згідно з відповідним оголошенням, середня ціна річної оренди квадратного метра дорівнює 35 000 рублів. Таким чином, загальний дохід від цих площ може досягати 183 мільйонів рублів (3 250 000 доларів) на рік.

Крім того, Центр отримує державну підтримку. У 2015 році уряд Москви виділив організації 62 мільйони рублів (935 тисяч доларів) на «створення умов для ефективного комунікативного взаємодії в суспільстві». Також цієї організації жертвували гроші і держкомпанії. Згідно з річним звітом, в 2012 році «дочка» РЖД перерахувала Центру 25 мільйонів рублів (800 тисяч доларів) на незазначені мети.

На сайті міністерства юстиції немає щорічних фінансових звітів Центру, незважаючи на те що за законом всі некомерційні організації зобов'язані їх розміщувати. У зв'язку з цим інформація про спонсорів Центру залишається неповною.


Звідки ж взялися гроші?

Людмила їх не декларувала. У Артура їх, по всій видимості, немає. Але при цьому вілла була придбана.

Додаткової інформації поки також не надходило. Можливо, відповіді на ці питання слід шукати в попередніх репортажах про те, як сім'я Путіна приховує своє майно. У 2016 році OCCRP і «Нова газета» повідомили про знайдені в «панамських документах» - просочилися архівах компанії, яка надавала послуги реєстрації офшорних компаній, - свідоцтвах того, як друг дитинства Володимира Путіна - музикант, ніяк не пов'язаний з комерційною діяльністю, - сховав мільярди доларів в незадекларованих активах, в тому числі палацах, інвестиціях і долях в підприємствах стратегічного значення.

Якщо французька вілла Очеретного і справді була придбана на гроші сім'ї Путіна, то подібна секретність цілком може пояснюватися тісним зв'язком з цими підпільними структурами.

Артур Очеретний залишив всі запити про коментарі без відповіді.

Звідки ж взялися гроші?