Строительство »

Війни девелоперів на "політесі"

фото yandex.ua

Предмет Суперечка - незавершений житловий комплекс: две недобудовані "свічки", одна з якіх готова на 50%, Інша - на 80%, а такоже котлован между ними для зведення офісного приміщення. Будівництво стоит з 2011 року. (Рос.)

П віслюку падіння вертикалі Януковича в країну повертається ера корпоративних воєн.

Поки українці чекають від влади обіцяних реформ, частина скривджених "сім'єю" бізнесменів намагається повернути статус-кво.

Інші використовують невизначеність для захоплення привабливих активів.

Нещодавно відомий київський бізнесмен, співвласник ТРЦ Dream Town Гарік Корогодський зі своєї сторінки в Facebook запрошував журналістів подивитися на рейдерське захоплення будівельного об'єкта в Києві на проспекті Перемоги, 26. Знаходиться навпроти метро "Політехнічний інститут".

У властивій йому іронічній манері Корогодський написав про якісь "спортивних" хлопців, які зайшли на об'єкт, роззброїли і вигнали його охорону.

Також він написав, що до цього причетні люди Андрія Портнова, якого напередодні ЄС порадував анулюванням санкцій.

Через годину бізнесмен повідомив, що підтяглася міліція і "спакувала спортсменів". За це він навіть подякував главі відомства Арсена Авакова. На цій мажорній ноті інцидент нібито був вичерпаний, і "рейдерська атака" була відбита. Це не зовсім так. Корогодський був відвертим не до кінця.

Події, які відбувалися 5 березня на будівельному майданчику за адресою проспект Перемоги, 26, більше нагадують корпоративний конфлікт.

Предмет суперечки - незавершений житловий комплекс: дві недобудовані "свічки", одна з яких готова на 50%, інша - на 80%, а також котлован між ними для зведення офісного приміщення. Будівництво варто з 2011 року.

За даними останнього експертної оцінки Мін'юсту, в 2013 році об'єкт оцінювали 10-11 млн дол. На нього зараз претендують дві компанії.

Перша - ТОВ "Віта верітас" Гарика Корогодського і Олександра Меламуда. Вони намагаються стягнути борг за рішенням суду з ВАТ "Трест" Київміськбуд-1 ". ВАТ входить в корпорацію" Столиця "Валентина Ісака, втік з країни.

За рішенням представників Феміди, він повинен був відшкодувати своїм колишнім партнерам - Корогодський і Меламуду - близько півмільярда гривень.

Яка тут зв'язок? Компанія "Трест" Київміськбуд-1 "будувала об'єкт на проспекті Перемоги. Після того як корпорація" Столиця "посипалася через пред'явлених її менеджменту і власнику звинувачень, будівництво зупинилося.

Друга претендує на недобудову сторона - ПАТ "Аналітприлад", замовник будівництва. Власне, представники цієї фірми і витіснили з будівельного майданчика охорону Корогодського.

У кожної сторони свої мотиви і аргументи. ЕП спробувала в них розібратися.

Не вмів тримати удар

Трохи передісторії. Згадана корпорація "Столиця" була створена в 2004 році на базі двох акціонерних товариств - ЗАТ "Київміськбуд-1" і ЗАТ "Трест" Київміськбуд-1 ". Це приватні компанії, які нічого спільного не мають з ХК" Київміськбуд ".

Візитна картка "Столиці" - так звані Оболонські Липки, чи не перший в Україні приклад комплексної забудови престижного мікрорайону. Тут розташована найдорожча нерухомість Оболоні - 32 двоповерхові і триповерхові котеджі з видом на затоку.

Наступною "висотою" для Ісака стало будівництво ТРЦ Dream Town. В рамках цього проекту він залучив інвесторів - Корогодського і Меламуда. Будувала компанія "Трест" Київміськбуд-1 ". Публічним обличчям проекту був власник" Столиці ", а про участь двох нових партнерів знали лише одиниці.

Громадськість дізналася про них в 2009 році, коли між інвесторами та забудовником розгорівся конфлікт. Суперечка виникла через права власності на блок "Б" центру. У зв'язку з цим послідували звернення в прокуратуру і суди.

"Віта верітас" вимагала відшкодування понад 600 млн грн витрат на будівництво ТРЦ і сплату відсотків по кредитах. "Трест" Київміськбуд-1 ", в свою чергу, вимагав виплати йому 371 млн грн боргу за договором та штрафних санкцій.

У 2011 році Київський господарський суд поставив крапку в цій історії, зобов'язавши "Трест" Київміськбуд-1 "виплатити" Віта верітас "530 млн грн.

Прокуратура звинуватила Ісака в організації злочинної групи і присвоєння майна в особливо великих розмірах. Його також оголосили в міжнародний розшук.

"У якийсь момент ми дізналися, що наш партнер і друг переписав на себе власність в Dream Town за підробленими документами. Був суд. Людей, які займалися документами, засудили на п'ять років.

Коли настала криза 2008 року, його просто перемкнуло на грунті неприємностей в бізнесі. Він не вмів тримати удар і не придумав нічого кращого, ніж "кинути" друзів ", - так раніше описав цю історію Меламуд.

Сам же втікач, продовжуючи перебувати в розшуку, заявив в 2014 році, що міліція і прокуратура були "куплені" його колишніми партнерами.

"Ця цькування організована з подачі колишнього глави МВС Віталія Захарченка за домовленістю з моїми колишніми партнерами. Не останню роль в рейдерський напад на трест зіграли голова Вищого господарського суду Віктор Татьков і його одіозний заступник Артур Ємельянов. Їх гонорари, що виплачуються Меламудом, вимірювалися мільйонами доларів" , - запевняв Ісак.

Втім, після зміни влади забудовник не поспішає повертатися в Україну.

воскресіння приладу

Після рішення Господарського суду про стягнення 530 млн грн на майно і кошти "Тресту" Київміськбуд-1 "було накладено арешт.

За словами юриста "Віта Верітас" Олени Поспєлова, в 2012-2013 роках в рамках виконавчого виробництва проводилася інвентаризація "Трест КМБ-1" і об'єкт на проспекті Перемоги також увійшов до списку. Вона запевняє, що об'єкт, який будувався за рахунок грошей "Трест КМБ-1", був заарештований і переданий на відповідальне зберігання.

"Майно передали на відповідальне зберігання компанії" Віта Строй ", яка і виставила там охоронців. Вже 2,5 року витрати по охороні на нас. Завдання - не розграбувати об'єкт, а отримати стягнення з боржника тим шляхом, який буде визначений виконавчою службою", - підкреслює вона.

Тобто об'єкт зберігали для того, щоб виконавча служба змогла його потім легко продати, а "Віта верітас" отримала виручені кошти. Можливо, так би і сталося, якби в боротьбу не включився київський завод ПАТ "Аналітприлад", представники якого 5 березня зайшли на територію об'єкта.

До цього компанія-замовник не виявляла особливого інтересу до подій.

"Рейдерське захоплення" у виконанні ПАТ того вечора проходив зі змінним успіхом. Була міліція, бійки і навіть "Правий сектор". Послідовність подій того вечора в Facebook описав адвокат ЮФ "Ільяшев і партнери" Максим Копейчиков, який представляє інтереси "Аналітприлад".

За його словами, після нічних пригод на об'єкті залишилася охоронна фірма "Аналітприлад". У Корогодського ж стверджують, що там знаходиться міліція. Втім, ЕП міліції на об'єкті не знайшла. Там були тільки охоронці і пара машин з людьми. Про те, на кого вони працюють, говорити відмовилися.

Юрист ЮФ "Ільяшев і партнери" запевняє ЕП, що "дії власника щодо розміщення своєї охорони на об'єкті не можуть бути рейдерством".

Копейчиков також підкреслює, що у його клієнта є право власності на об'єкт незавершеного будівництва, зареєстроване "Укрдержреєстром", а також договір оренди земельної ділянки.

В оренду "Аналітприлад" отримав ділянку в 2003 році для будівництва житлового будинку. Його площа - 0,56 га. У лютому 2015 року Київрада продовжила заводу термін оренди до 2025 року.

Компанія також заявила про готовність відновити будівельні роботи і в найкоротші терміни здати об'єкт в експлуатацію. З "Трестом" Київміськбуд-1 "договір нібито розірваний через недотримання термінів.

Олена Поспєлова, юрист "Віта верітас"

- Компанія, інтереси якої я представляю, всього лише очікує виконання в рамках виконавчого провадження рішення суду, яке набрало законної сили.

Об'єкт, права на який пред'являє "Аналітприлад", є в першу чергу частиною нашого маєтку боржника, на яке накладено арешт ДВС. По-друге, це об'єкт, який включений в акт опису й арешту майна.

Тому тільки виконавча служба має право здійснювати будь-які дії із зазначеним об'єктом в законних рамках.

Варто зазначити, що законодавство передбачає єдиний правовий шлях в такій ситуації для "нового власника" - це подача позову про виключення майна з опису. Для цього необхідно довести в суді, що такий об'єкт належить заявнику на законних підставах, був включений в опис і потрапив під арешт випадково.

Є й інший момент. З єдиної бази судових рішень нам вдалося дізнатися, що ПАТ "Аналітприлад" звернувся з позовом до "Трест КМБ-1" до Київського господарського суду з тим, щоб суд визнав за ним право власності на об'єкт незавершеного будівництвом на проспекті Перемоги, 26.

16 лютого 2015 Київський апеляційний суд, залишивши рішення першої інстанції в силі, відмовив "Аналітприлад" в таку вимогу.

В ході розгляду судом було встановлено, що ПАТ був всього лише користувачем земельної ділянки, а будівництво і фінансування здійснювалося "Трест КМБ-1" на підставі договору на будівництво. В рамках цього договору право на забудову було передано "Трест КМБ-1".

Крім того, представники ПАТ в суді підтвердили, що не несли ніяких витрат на будівництво об'єктів.

До того ж, якщо у них зареєстровано право власності на об'єкт незавершеного будівництва, як стверджує "Аналітприлад", від грудня 2014 року, то навіщо їм відстоювати це право в суді в лютому 2015 року?

На жаль копії документа, на який посилається "Аналітприлад", у нас немає, але нам вдалося дізнатися реквізити документа.

З документа видно, що вони зареєстрували право власності на об'єкт в Реєстраційній службі Києва. Як підстави для виникнення права власності вказані дозвіл на виконання будівельних робіт, договір оренди від 2004 року і техпаспорт.

Відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зацікавленою особою в реєстрації є особа, яка здійснює його будівництво.

Сама ж державна реєстрація права власності проводиться за наявності трьох документів. Перший - документ, що підтверджує право на земельну ділянку. Другий документ, що який дає право на виконання будівельних робіт. І третій - технічний паспорт на об'єкт незавершеного будівництва.

І тут слід звернути увагу, що на момент реєстрації права власності договір оренди на земельну ділянку не був ще продовжений. Його продовжили лише 27 лютого цього року.

Таким чином, на момент проведення реєстрації двох з передбачених законодавством підстав для реєстрації права власності не існувало. Крім цього, особа, яка звернулася за реєстрацією, не було забудовником.

Максим Копейчиков, адвокат "Аналітприлад"

- Незавершене будівництво було описано ГІС при накладенні арешту на майно тресту. Чому це було зроблено, і на якій підставі виконавець вирішив, що це майно належить тресту, ми не знаємо.

Ця ситуація має опосередковане відношення до об'єкту, так як трест власником цього об'єкта ніколи не був. Він всього лише його будував. Замовником був "Аналітприлад". Ніякого загального контролю між компаніями, ніяких загальних бенефіціарів тут немає. Немає навіть дружніх відносин.

Будуть подані всі документи для виключення майна з акту опису. У будь-якому випадку держвиконавець не є тим органом або посадовою особою, яка уповноважена робити висновки про те, кому належить майно.

Раніше ми подавали в суд першої інстанції про визнання права власності, так як на той момент право власності ще не було зареєстровано. В апеляції ми і не наполягали на задоволенні цієї вимоги.

Сама ж аргументація судів про те, що визнання права власності на "недобудову" в суді неможливо до введення об'єкта в експлуатацію - повна маячня, який ніякими нормами законодавства обґрунтувати не можна.

Хто стоїть за "Аналітприлад"

Один з головних питань - чи можуть акціонери київського заводу "Аналітприлад" бути пов'язаними з "Трестом" Київміськбуд-1 "або бенефіціарами останнього. В ПАТ стверджують, що ніяких зв'язків з компанією Валентина Ісака у них немає.

Копейчиков повідомив ЕП, що в 2014 році "Аналітприлад" змінив власників, але назвати кінцевих бенефіціарів відмовився. Про зміну акціонерів говорять також дані компанії в системі розкриття інформації ДКЦПФР.

Раніше заводом володіли Григорій, Сергій і Людмила Понежди. Зараз 70% акцій заводу належать кіпрській компанії Zaphere Limited, яка отримала контрольний пакет ще в другому кварталі 2014 року.

За словами Копейчикова, операцію з купівлі акцій намагалася блокувати третя сторона. Юрист також говорить, що люди, які 5 березня перешкоджали входу на майданчик охоронної фірми "Аналітприлад", зривали збори акціонерів.

Змінився і керівник підприємства. Ним став колишній народний депутат від Народної партії Володимира Литвина Валерій Ремез.

Співрозмовники ЕП кажуть, що приходу Ремеза в парламент сприяв відомий бізнесмен Василь Хмельницький. З того часу спливло багато води, і невідомо, чиї інтереси тепер представляє колишній парламентарій.

Є ще одне опосередковане підтвердження появи нових власників на підприємстві: воно стало більш "живим". Однак найбільшу активність завод демонструє якраз в питанні зі спірним об'єктом.

В іншому завод залишається радянським пережитком, який може виробляти все - від телекомунікаційного обладнання до кабінок для куріння. Його результати красномовні: в 2013 році він заробив 8 тис грн чистого прибутку.

Чи можуть за "Аналітприлад" стояти люди Портнова, як про це писав Корогодський? За словами автора поста, колишній заступник глави АП заперечує будь-яку причетність до подій на будівництві.

"Портнов стверджує, що він ні до чого. Думаю, це правда, хоча до інших суден він руку доклав. Або його люди", - заявив ЕП співвласник Dream Town.

Яка тут зв'язок?
Чи можуть за "Аналітприлад" стояти люди Портнова, як про це писав Корогодський?