Строительство »

Юридична довідка: оформлення медичної документації

Багато аспектів роботи лікаря строго регламентовані законодавством Багато аспектів роботи лікаря строго регламентовані законодавством. У рубриці «Юридична довідка» нашого порталу ми розглянемо найчастіші запитання, що стосуються тонкощів взаємодії лікаря і пацієнта. На них відповідає Олексій Некрасов, керуючий партнер юридичної компанії НКС Глобал.

Сьогодні ми обговоримо, що представляє собою медична документація, як її правильно заповнювати і чому це так важливо.

1) Що, відповідно до закону, відноситься до медичної документації?

У Федеральному Законі «Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації» дуже часто згадується термін «медична документація». При цьому цей термін ніяк НЕ розшифровується. Визначення терміна «медичні документи» дано в Наказі Міністерства охорони здоров'я РФ № 12 від 22 січня 2001 року. Згідно з цим Наказом, під медичними документами розуміються спеціальні форми документації, що ведуться медичним персоналом, в яких регламентуються дії, пов'язані з наданням медичних послуг. До таких документів належать, наприклад, історія хвороби, результат лабораторного аналізу або протокол операції.

2) Наскільки важливо для лікаря правильне оформлення медичної документації?

Юридичну значимість належного оформлення медичної документації важко переоцінити. У переважній більшості випадків, пов'язаних з розслідуваннями, перевірками і судовими розглядами, медична документація є головним доказом того, що медичні послуги були надані належним чином. Особливе значення має належне оформлення медичної документації для цілей оплати медичної допомоги, наданої в рамках обов'язкового медичного страхування.

3) Які вимоги пред'являються до оформлення медичної документації?

Єдиних вимог до оформлення медичної документації законодавство РФ не встановлює. В даний час порядок оформлення медичної документації встановлюється по кожній уніфікованою формою окремо відповідним підзаконним актом - Наказом Міністерства охорони здоров'я. Так, наприклад, Наказом Міністерства охорони здоров'я РФ № 834н від 15 грудня 2014 року було затверджено уніфіковані форми медичної документації та порядок їх заповнення для медичних установ, які надають медичну допомогу в амбулаторних умовах. Деякі підзаконні акти були прийняті за часів СРСР, але діють і сьогодні: Наказ Міністерства охорони здоров'я СРСР № 848 від 12 червня 1986 року затвердив методичні документи з ведення первинної медичної документації в установах допомоги породіллі.

Дуже часто загальні вимоги до оформлення медичної документації містяться у внутрішніх документах медичного закладу. Такі вимоги не повинні йти в розріз з нормами і правилами, що містяться в Наказах МОЗ. Серед загальних вимог, які пред'являються до оформлення документації на практиці, варто згадати своєчасність і повноту записів, медичну грамотність, достовірність.

4) Яка відповідальність передбачена за неналежне оформлення медичної документації?

Порушення в оформленні медичних документів можуть спричинити адміністративну відповідальність лікаря за ч. 3 ст. 14.1 КоАП РФ (адміністративний штраф від 3 до 4 тисяч рублів) і медичної організації (адміністративний штраф від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) або адміністративний штраф лікаря від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і медичної організації (адміністративний штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний призупинення діяльності на строк до 90 діб) за ч. 4 ст. 14.1. Також при певних умовах до лікаря може бути застосована ст. 293 КК РФ (Халатність). Відповідальність, передбачена цією статтею, варіюється від штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян аж до позбавлення волі на строк до 7 років у разі, якщо діяння спричинило за собою смерть двох і більше осіб.

Окремо необхідно зазначити, що неналежне оформлення медичної документації майже завжди позбавляє медичну організацію і лікаря можливості довести свою невинність, що може привести до прийняття рішення не на користь медичної організації і лікаря.

джерела:

ФЗ «Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації»

КоАП РФ

Кримінальний кодекс Російської Федерації

Наказ Міністерства охорони здоров'я РФ № 834н від 15 грудня 2014 року

Що, відповідно до закону, відноситься до медичної документації?
Наскільки важливо для лікаря правильне оформлення медичної документації?
Які вимоги пред'являються до оформлення медичної документації?
Яка відповідальність передбачена за неналежне оформлення медичної документації?