Строительство »

Закон до лампочки

З прилавків магазинів не зникли лампи потужністю 100 ват і більше

З прилавків магазинів не зникли лампи потужністю 100 ват і більше

З 1 січня 2011 року в Росії заборонено виробництво і продаж ламп розжарювання потужністю 100 ват і вище. Населенню продають «лампочки Ілліча», яким теж залишилося недовго - їх заборонять протягом найближчих трьох років. Обмеження введені у відповідності з федеральним законом про енергозбереження і підвищення енергоефективності, підписаним президентом Дмитром Медведєвим в листопаді 2009 року. Згідно з документом, з 2013-го в країні рекомендується припинити також виробництво і продаж ламп розжарювання потужністю 75 ват і більше, а з 2014-го - потужністю 25 ват, пишуть інформагентства. З 1 січня 2011 року не допускається розміщення замовлень на поставки електричних ламп розжарювання для державних і муніципальних потреб, які можуть бути використані з метою висвітлення. Тобто школи, лікарні, поліклініки не можуть купувати «лампочки Ілліча» будь-якої потужності.

АП вирішила провести контрольну закупівлю і відправилася на пошуки «стоватток». Як виявилося, товар і не думав залишати торгові точки. Заборонену до продажу продукцію ми виявили майже у всіх господарських магазинах по вулиці Мухіна. Його не ховають під прилавки і не приховують від очей відвідувачів. Під виглядом звичайних покупців заходимо в один з відомих магазинів і виявляємо лампи 100 ват за 9 рублів, 150 ват за 13 карбованців, 500 ват - за 56. Причому асортимент потужних «груш, які можна з'їсти» не закінчується на одному найменуванні.

- А у вас багато лампочок? З 1 січня цього року федеральним законом же заборонено продавати 100 ват і більше, хіба ні? - обережно цікавлюся у продавців.

- Хто вам таке сказав? - мене підозріло обкидають поглядом відразу кілька співробітників магазина. Те, що я переписую в блокнот ціни, явно їм не подобається. - А скільки вам треба? Чи не знаємо, скільки залишилося ... А ви взагалі хто?

Навпроти «лампочок Ілліча» стрункими рядами висять енергозберігаючі. 15 ват (аналог ста ватам звичайним) з патріотичною написом «Зроблено в Росії» виробництва Томська за 105 рублів, 20 ват - 120 карбованців. Китайського виробництва 13 ват коштують 170 рублів і вище. На всі питання мені відповідають неохоче.

У сусідньому магазині, що пропонує електрику і сантехніку, також нехілий вибір товару, на продаж якого державні мужі наклали табу. 100-ватткі по 12 рублів, 150 ват - 13, двох сотень - 14,70, 300 ват - 29 рублів. Наш питання, чому ці «лампочки Ілліча» на полиці, хоча за законом вони зараз під забороною, не збентежив продавців.

- Ви поменше Інтернет читайте, - без збентеження парирували нам. - Це старі запаси - минулого року. Виробництва заводу «Лисма», Мордовія. Вам багато треба? Десь по 2 тисячі штук кожного найменування є. Ми один раз на рік закуповуємо і реалізуємо.

У наступному господарському магазині на вітрині лампи розжарювання теж в асортименті - вибирай: 100, 150, 200, 300 і 500 ват. У центрі міста в універсальному магазині також ніхто не прибрав з прилавків заборонений до обігу товар. Спокійно купили ми 12 лампочок -стоватток і в одному з дискаунтерів промислових товарів за ціною 8.60 за штуку. Народ розмела, каже продавець.

У деяких точках заборонених ламп розжарювання вже не залишилося. Як пояснили в магазині «Світлотехніка», великі московські постачальники, знаючи про прийдешні обмеження, не торгують 100-ватткамі з початку грудня минулого року. Тим часом розбирали прилади городяни добре. В одному з великих магазинів, що спеціалізується на електротовари, раніше продавали близько 10 тисяч лампочок-стоватток в місяць, 15 тисяч штук на рік - п'ятисоток. Самі бізнесмени про заборону знають, але кажуть, мовляв, куди залишки дінеш?

- Тим більше попит-то залишився, - пояснив АП один з підприємців. - В один день народ не перейде на енергозберігаючі лампи. Не всі люди можуть дозволити собі купити за сто рублів лампочку. До того ж замінювати все потрібно, в квартирі 5-6 штук в будь-якому випадку є. Я думаю, продадуть магазини залишки і все на цьому закінчиться. Будуть купувати 75 і менше ват. І ми закупимо 95 ват, чому б і ні. А ось чим зараз будуть замінювати 500-сотки з великим цоколем - я не знаю. Варіанти є, але вони ненадійні. Не кожна енергозберігаюча лампа горить на вулиці при мінус 40. Асортимент, звичайно, потім з'явиться, але зараз ... Не зовсім зрозуміло юридично, як вимога про заборону ламп потужністю 100 ват і більше узгоджується зі виноскою в законі - що на деякі архітектурні будівлі старої споруди обмеження на лампи розжарювання не поширюються.

Як бачимо, Амурська область не кинулася виконувати вимоги федерального закону. А контролюючі та наглядові органи поки ніяких заходів не вжили. Як пояснили нам в амурском управлінні Росспоживнагляду, нагрянути просто так раптово з перевіркою в магазини вони не можуть. 294-й федеральний закон, що захищає підприємців, забороняє це. Підставою для проведення перевірок можуть бути заяви громадян про порушення прав. Також перевіряти, як виконується закон, чиновники можуть, якщо буде наказ керівника Росспоживнагляду, виданий на підставі доручення Уряду РФ - але його поки не було. Втім, навряд чи варто чекати від амурчан скарг. Навіщо нам самим контролювати виконання закону, який нас же і обмежує у виборі лампочок ?!

Загалом, закон до лампочки.

Етикетка розповість про клас енергозберігання

З 1 січня введена в Росії і обов'язкове маркування енергетичної ефективності для деяких видів побутової техніки. Такий маркуванню підлягають холодильники, морозильники, пральні та посудомийні машини, кондиціонери, електричні побутові лампи та інші прилади. Інформація про клас енергоефективності (А, В, С) повинна бути відображена в технічній документації, маркування і на етикетках товарів. Це необхідно, щоб споживачі знали, скільки енергії споживають прилади. Чим вище клас, тим техніка дорожче.

- Всі вимоги до класу енергетичної ефективності діють тільки для тих товарів, які випущені з 1 січня цього року, - уточнили нам в управлінні Росспоживнагляду по Амурській області. - Якщо товар зроблений в минулому році, він може продаватися і без маркування - не викидати ж на смітник холодильники або телевізори.

Раніше список техніки, що підлягає обов'язковому маркуванню з початку 2011 року, був більше. Уряд РФ перенесло введення обов'язкового маркування частини товарів на 1 грудня 2012 (кухонні електроплити, мікрохвильові печі, телевізори, електроприлади для опалювання і для нагріву рідин). Для комп'ютерних моніторів, принтерів, копіювальних апаратів та ліфтів обов'язкове маркування буде введена з 1 січня 2012 року.

думки

Наталя Саблук

Начальник відділу захисту прав споживачів управління Росспоживнагляду по Амурській області:

- Пункт 8 статті 10 федерального закону «Про енергозбереження і про підвищення енергетичної ефективності» однозначно говорить про те, що з 1 січня 2011 до обороту на території РФ не допускаються електричні лампи розжарювання 100 ват і більше. Навіть якщо це запаси, що залишилися з минулого року. Як дотримуються букви закону в магазинах, ми будемо перевіряти під час планових перевірок або якщо буде звернення споживача, інформація про порушення. Поки заяв не було. У разі скарг ми будемо вживати відповідних заходів впливу. Є стаття 14.2 Кодексу про адміністративні правопорушення, вона передбачає відповідальність за незаконний продаж товарів, вільна реалізація яких заборонена або обмежена. В даному випадку реалізація лампочок 100 ват і більше законом заборонена. Тому порушення тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від 1,5 до 2 тисяч рублів з конфіскацією товару або без; на посадових осіб та індивідуальних підприємців - від 3 до 4 тисяч рублів. Покарання для юридичних осіб - штраф від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, також з конфіскацією товару або без.

Євген Семенюк

Директор філії ВАТ «ДРСК» «Амурські електричні мережі»:

- Лампочки - це один із способів економії електроенергії. Є ще і енергозберігаюча побутова техніка. Поки про це замислюються одиниці, для забезпечених верств населення витрати на електроенергію, незважаючи на їх щорічне підвищення, не помітні. Що таке сьогодні 300-400 кВт на місяць для сім'ї з доходом вище середнього? 500-700 рублів. Поступово, я думаю, ми все-таки навчимося економити ресурси. Підприємства вже давно вважають свої витрати. У Амурських електричних мережах кілька років існує програма енергозбереження. Вона з'явилася ще до того, як закон зобов'язав нас економити електроенергію і тепло. Просто наведу для прикладу: в одному зі своїх структурних підрозділів ми встановили сонячні батареї для підігріву води. Ось так ми, енергопостачальне підприємство, економимо електроенергію для власних потреб.

цифра

3 роки - термін служби енергозберігаючої лампи, звичайної - 3-4 місяці


А у вас багато лампочок?
З 1 січня цього року федеральним законом же заборонено продавати 100 ват і більше, хіба ні?
Хто вам таке сказав?
А скільки вам треба?
А ви взагалі хто?
Вам багато треба?
Самі бізнесмени про заборону знають, але кажуть, мовляв, куди залишки дінеш?
Навіщо нам самим контролювати виконання закону, який нас же і обмежує у виборі лампочок ?
Що таке сьогодні 300-400 кВт на місяць для сім'ї з доходом вище середнього?