Строительство »

Рейдерство по-новому: інтелігентні методи (розслідування)

16:55

Думаєте, рейдери зникли з лихими 90-ми? Ні, вони існують - просто змінили формат роботи з фізичного на більш інтелектуальний. Журналісти провели розслідування новітніх технологій рейдерських захоплень. (Програма "Стоп корупції" за 7 серпня 2017 року на 5 каналі).

Вкрасти чуже майно? Ні, рейдери сьогодні йдуть більш інтелігентним шляхом. Вони просто переписують майно на себе. Про нові способи рейдерства розповів Ігор Грицак, менеджер комітетів «Європейської Бізнес Асоціації». Наприклад, при покупці нерухомості відбувається зміна власника. Рейдери шляхом підробки документів та відвертого порушення всіх існуючих процедур вносять зміни до реєстру.

Підприємець може прокинутися вранці і дізнатися, що його бізнес йому вже не належить. Хоча і офіс на місці, і інвестори не відвернулися - але, згідно з держреєстру, людина вже не є власником бізнесу.

Так сталося з Ігорем Ланда, гендиректором «ВТ invest Україна». За його словами, ситуація була банальна. Фізособа з пропискою в Донецькій області, з фальшивими документами і протоколами власника, через реєстратора сільради вніс зміни в держреєстрацію і став власником компанії. Він вивів її з обліку податкової інспекції в інший район і спробував заволодіти бізнесом. Але повернути вкрадене допомогла Антирейдерська комісія. Були надані всі оригінали документів і докази, і компанія була повернена власникові без фінансових втрат.

Чим закінчиться ще один випадок незаконного захоплення - ще не відомо. Як розповідає директор великої агрокомпанії «Агрорегіон Козелець» Катерина Мороз, компанія подала в 2016 році документи на продовження терміну оренди. А через кілька місяців їм відповіли, що землі передали іншому орендарю, тому що була нестача документів. Насправді, глава району прирівняв до незатребуваним паях і віддав в оренду проїзні шляхи, які належать державі згідно Геокадастр. Таким чином, він віддав весь проїзд навколо полів іншому підприємству. А дороги ці якраз проходять близько полів компанії «Агрорегіон» і ТАВ «Данівське». Більш того, землі, на які глава району не продовжив оренду, новий орендар «Данівка агро» засіяв бур'яном. Поруч з акуратними полями ТОВ «Данівське» - поля з чорнобильськими соняшниками і кукурудзою, які були вражені невмілим використанням хімічної обробки полів. Навіщо? На той момент «Данівка агро» була зареєстрована за адресою, де офіційно проживає сам глава об'єднаного товариства. Керівництво «Агрорегіон» передбачає, що поля нові орендарі засіяли абияк, щоб створити видимість діяльності. А по-факту, їх просто виживають з обжитий території.

У третьому випадку - постраждала компанія агрохолдинг «Мрія». Це найбільший платник податків у Чернігівській області. Земельні активи у «Мрії» були вкрадені просто «на очах». Їх вже і до цього крали - повернути їх було великою проблемою.

Як пояснив директор юридичного відділу агрохолдингу «Мрія» Сергій Ігнатовський, компанія працює і платить податки, але потребує допомоги від держави в проведенні реструктуризації боргів і захисту від нападів попередніх власників, які не віддали кредиторам мільярд доларів.

Зараз навколо цього агрохолдингу ведуться війни, як інформаційні, так і з застосуванням фізичної сили - з бійками, ТІТУШКИ і іншими чудесами рейдерських захоплень.

До 2014 року компанією володіла родина Гута. Фінансові махінації, підставні фірми, виведення об'єктів нерухомості і техніки, підробка підписів на договорах оренди - все це призвело до технічного дефолту з боргом понад мільярд доларів.

Тепер Микола Гута розшукується Інтерполом, а його батько Іван Гута створив нову агрокомпанію. Але при цьому Іван не залишає спроби урвати від «Мрії» ласий шматочок. За допомогою недобросовісних реєстраторів і нотаріусів команда Гути уклала нові договори поверх старих.

Це і є справжні рейдерські захоплення. Антирейдерська комісія визнала ці нові договори недійсними.

Антирейдерська комісія при Міністерстві юстиції контролює діяльність нових держреєстраторів, нотаріусів та місцевих органів влади. Як пояснює Павло Мороз, екс-заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації, рейдерські схеми, які здійснювалися через держреєстраторів, ретельно готувалися рейдерами. Вони витрачали час і гроші, і розраховували, що постраждала сторона витратить мінімум 6 місяців, а то і рік, на повернення вкраденого. А за цей термін з вкраденим об'єктом можна зробити що-завгодно.

Але завдяки діям Антирейдерського комісії, протягом 30 днів скасовується незаконне реєстраційне дію і повертається вкрадене майно. За рейдерське захоплення майна передбачена кримінальна відповідальність і позбавлення волі строком до 10 років.

Програма "Стоп корупції" за 7 серпня 2017 року на 5 каналі

Думаєте, рейдери зникли з лихими 90-ми?
Вкрасти чуже майно?
Навіщо?