Строительство »

Щоб нажитися, бурштин не потрібно копати, досить його підмінити

  1. Щоб нажитися, бурштин не потрібно копати, досить його підмінити У Державному сховищі накопичився...
  2. Щоб нажитися, бурштин не потрібно копати, досить його підмінити

Щоб нажитися, бурштин не потрібно копати, досить його підмінити

У Державному сховищі накопичився чималий запас бурштину, але купувати його ніхто не поспішає ...

Ось дивіться, яка дивна колізія. П равоохраніртелі рапортують про тоннах бурштину, вилученого у нелегальних старателів і контрабандистів. Після рішень судів про конфіскацію каменю в дохід держави він потрапляє в Держсховище, де бурштин оцінюють знавці-геммологи, і він виставляється на продаж. А потім виявляється, що ... майже всі покупці саме цього каменю, яких розшукала автор, скаржаться на його погану якість і божаться, що більше тут купувати не будуть. Підприємці навіть відмовляються забирати ті партії бурштину, на покупку яких отримали дозволу від Мінфіну.

... Є версія, що вилучений правоохоронцями бурштин на шляху в Держсховище підміняють. Чому і як таке стає можливо, а також, скільки бурштину зберігається в Держхрані, за якою ціною його продають в Україні та за кордоном - з'ясовував Укрінформ.

Покупці бурштину: дорого, поганої якості, собі в збиток ...

Почнемо - з наслідків.

Найбільше «сонячного каменю» в Держхрані викупило держпідприємство «Бурштин України». У 2013 році вони взяли 32 кг бурштину за 59,5 тис грн, а через два роки - ще 1 т 796 кг 794 г каменю за 3 млн 148,4 тис. Грн. Керівник підприємства Дмитро Тяглий в коментарі УКРІНФОРМу поділився враженнями ...

Дмитро Тяглій, керівник «Бурштину України»

«Ми купували бурштин два роки тому, і це був тільки« мінус ». Це було дуже дорого, і бурштин виявився дуже поганої якості. Більше купувати в Держхрані не збираємося », - заявив він.

Двічі в Держхрані купувала бурштин і київська фірма «Харпакс». У вересні минулого року вони взяли 55 кг 929 г за 565 тис. Грн. Уже в листопаді Мінфін видав наказ про продаж підприємству 62,219 кг бурштину, але «Харпакс» викупила всього 40 кг 547 г за 1 млн 24 тис грн. Схоже, що решті камінь - 21,672 кг підприємство забирати не планує. Василь Пономаренко, директор фірми розповів, що перша партія каменю їм попалася гарна, проте друга виявилася вкрай низької якості.

«В лоті була пересортиця і до того ж на бурштин висока ціна. Коли я його куплю, то на 60% буду зі збитками », - пояснює він.

За словами директора «Харпакс», на сьогоднішній день, через падіння попиту на бурштин в Китаї і активізацію українських правоохоронців у боротьбі з нелегальним видобутком каменю, на «чорному» ринку ціна на нього знизилася. У той же час в Держхрані вартість залишається високою.

Крім того, на «чорному» ринку можна окремо купити різні фракції каменю в той час, як в Держхрані бурштин продається по лотах. Кожен з яких - це окреме вилучення правоохоронців.

«У Держхрані близько 70% лота - це« скло », а 30% - більш-менш хороший бурштин, який користується попитом. До того ж там камінь на 40% дорожче, ніж на «чорному» ринку », - розповідає Пономаренко - і продовжує:

«За кордон не везуть« скло », бурштин з тріщинами, тому що поляки це просто не купують. Те, що вилучають на кордоні, і то, що приходить в Держсховище, - це дві великі різниці, тому що по дорозі камінь поміняли. Вони (митники і поліцейські - ред.) Могли з тим же «чорним» ринком обміняти той же найдорожчий матовий бурштин на «скло» ...

Ось це - ключове. Всі «підряд» можна вилучити хіба що на місці незаконного видобутку, а в контрабандну партію бурштиновий «сміття» потрапити не може за визначенням. Коли ж і де конфіскована партія може «сама собою» перетворитися в «пил»?

Коли ж і де конфіскована партія може «сама собою» перетворитися в «пил»

Фото: ssu.gov.ua

Вилучаємо одне, а здаємо - інше

В процесі варварського видобування і контрабандного вивезення «сонячного каменю» за кордон порушується ціла низка законів України. Як наслідок - повноваження реагувати на це мають ні багато ні мало шість (!) Правоохоронних органів - Нацполіція, Генпрокуратура, Служба безпеки, Державна прикордонна служба, Державна фіскальна служба і Національне антикорупційне бюро.

Але в питанні відомчої належності є одна деталь: УКРІНФОРМ розслідує справи за фактом порушення митних правил, решта правоохоронних органів - кримінальні справи. І це має значення для зберігання каменю.

Вилучений під час розслідування кримінальних справ бурштин, згідно інструкції, правоохоронці зобов'язані тримати до рішень судів в Держхрані або банку.

Раніше з цим були проблеми. У 2014-2015 роках міліціонери зберігали бурштин в камерах речових доказів. І, звичайно, були випадки, коли камінь зникав звідти або його підміняли на більш дешевий.

У 2014 році з Рівненського обласного управління МВС пропало 136 кг бурштину і $ 80 тис. Готівкою. Тоді 10 правоохоронців притягнули до відповідальності - але дисциплінарної, а ще - звільнили слідчого. У липні 2015 го був схожий інцидент , Який обурив Президента Петра Порошенка.

В цьому році у відповідях на запити Укрінформу обласні управління Нацполіціі відзвітували, що частина каменю тримають в Держхрані, а частина - в «Приватбанку», з яким в минулому році уклали відповідні договори.

Однак вимога зберігати бурштин в Держхрані не стосується Державної фіскальної служби. "Згідно з положеннями чинного законодавства, дорогоцінні камені, янтар зокрема, до рішення судів у справах про порушення митних правил може зберігатися митницями УКРІНФОРМ у власних спеціально обладнаних приміщеннях, металевих шафах або передаватися для зберігання банківським установам", - повідомили агентству в ГФС.

Договір про зберігання цінностей відомство уклало з "Укргазбанком". Скільки там зберігається конфіскованого бурштину - не знають, тому що, як пояснюють, ведення такого обліку ... не передбачено.

Але, схоже, в ГФС воліють зберігання каменю саме в пристосованих приміщеннях митниці, а не в банківських сховищах.

Підтвердженням цьому служить історія , Яка мала місце на Одеській митниці в листопаді 2015 року. Тоді в аеропорту митники конфіскували 59,8 кг бурштину, який громадянка України намагалася вивезти до Стамбулу. Через рік Апеляційний суд Одеської області ухвалив повернути бурштин власниці. Коли жінка з'явилася з рішенням суду на митниці, то замість каменю великих фракцій, їй видали бурштин, схожий на «будівельне сміття».

Виходить, практика зберігання «кандидата в конфіскати» до рішень судів в приміщеннях митниці на користь справі не йде. Замість вилученого бурштину великих фракцій там може виявитися зовсім інший камінь - набагато дрібніше.

А скільки бурштину зберігається в Держхрані?

Конфіскований бурштин рано чи пізно потрапляє в ДП «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння», яке знаходиться в Києві по вул. Дегтярівська, 38/44.

У випадку з Нацполіціей, Генпрокуратурою, СБУ і НАБУ камінь повинен надходити туди протягом трьох днів після вилучення у вигляді запечатаних посилок. так передбачає порядок зберігання речових доказів у кримінальних справах. Після рішення суду про звернення в доход держави, бурштин оцінюють фахівці Державного гемологічного центру, який до речі знаходиться в одній будівлі з Держсховищем.

Далі «сонячний камінь» зараховують до Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та продають.

Ситуація з Державною фіскальною службою дещо інша. Митники привозять вилучений бурштин в Держсховище вже разом з рішенням суду про його зверненні в дохід держави.

Як повідомили в Мінфіні, в першому півріччі ц.р. в Держфонд зараховано 2 т 653 кг 502 г бурштину, який геммологи оцінили в 4, 440 890 млн грн.

Інформація про бурштин, зарахованих до Держфонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння з 2010 по червень 2017 рокуІнформація про бурштин, зарахованих до Держфонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння з 2010 по червень 2017 року

До речі, левова частка цієї партії каменю - це вилучені 2 т 561,17 кг під час спецоперації МВС і ГФС в Рівному ще в 2015 році. хоча Рішення суду про конфіскацію бурштину в дохід держави було винесено в квітні 2016 року, в Держсховище документ надійшов лише на початку нинішнього року. Тоді бурштин і зарахували до Держфонду. До того моменту він зберігався в сховище як посилка.

Ще 11 тонн бурштину зберігаються в Держхрані у вигляді запечатаних посилок, які надіслали правоохоронці. Коли суди винесуть рішення про конфіскацію цього каменю в дохід держави, геммологи зроблять його оцінку і зарахують до Держфонду. Але не виключено, що частина каменю суд поверне колишнім власникам.

Як повідомив в коментарі УКРІНФОРМу директор Гохрана Микола Назимок, бурштин, який знаходиться на відповідальному зберіганні, «постійно в русі». «Хтось поклав на зберігання, хтось забрав ... Якщо є рішення суду повернути бурштин, то поліція або прокуратура приїжджає і забирає бурштин», - розповів він.

А винні китайці!

Один з найдорожчих лотів в Держхрані - 72 кг бурштину за 3 млн 267 тис. Грн в травні ц.р. отримало можливість викупити ТОВ «Англо-Кепітал». Директор цієї фірми Валерій Коротков - колишній президент рівненського футбольного клубу «Верес». Він також вважає, що ціни в Держхрані завищені.

«Чорний» ринок бурштину обвалився майже на 60%. Тому ми купили в Держхрані, я вважаю, по трохи завищеними цінами. Одне вилучення правоохоронців - це лот. Там бурштин є і поганий, і хороший », - розповів Укрінформу Коротков.

Падіння цін на український бурштин пов'язують з поступовою втратою інтересу до нього в Китаї. Хоча там і використовують камінь в народній медицині, а вироби демонструють статус, останнім часом мода на бурштин почала проходити, розповідає Олександр Портянко, геммолог InConsulting .

«Десять років тому в Китаї була мода на нефрит, потім з'явилася мода на бурштин. Утворилася мильна бульбашка. Через ажіотаж ціни були високими, але якщо брати до уваги економічні розрахунки видобутку, обробки, то бурштин не може стільки коштувати », - пояснює він.

У порівнянні з минулими роками, розповідає пан Портянко, зараз до нього набагато менше звертаються за оцінкою бурштину: геммолог передбачає, що через низькі цін люди вирішили притримати камінь до кращих часів.

Якщо вірити експертам InConsulting, на «чорному ринку» істотно впали ціни саме на дрібні фракції. Так, кілограм камінчиків бурштину вагою до 2 грам за штуку коштує від 10 доларів. А в Держхрані такий камінь обійдеться від 15 доларів за кілограм. Втім, бурштин вагою 100 грам і більше з-за дефіциту навіть виріс в ціні.

невдалий експеримент

У Держхрані накопичився чималий запас бурштину. Хоча купити його може будь-яке підприємство, яке спеціалізується на виробництві ювелірних виробів, сама процедура займає багато часу. Судіть самі: для цього треба звернутися в Управління дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння Мінфіну і попросити продати бурштин за цінами, визначеними Державним гемологічним центром, а наказ про продаж «сонячного каменю» підписує особисто міністр фінансів ...

З цього року в Мінфіні збиралися спростити процедуру і видали наказ про експеримент, який передбачав продаж частини бурштину на онлайн-аукціонах ДП «сетах».

Перелік лотів, узгодили ще на початку року, розповідав в січні Укрінформу директор підприємства Віктор Вишнів.

Віктор Вишнів, гендиректор сетах // Фото: Юрій Іллєнко, Укрінформ

Експеримент мав тривати півроку, і за його підсумками Мінфіну треба було вирішити, чи доцільно продавати цінності з Держфонду на аукціонах. Але ...

«У нас є лист від Гохрана, в якому повідомляється, що в цьому році з держбюджету не виділили коштів на проведення актуальною оцінки бурштину перед його продажем на аукціонах. На цьому проект був завершений », - прокоментував Вишнів.

Судячи з усього, чималий запас «сонячного каменю» з Держфонду вигідно продати вдасться ще не скоро. Причина - висока ціна і не завжди гарна якість. Хіба це не привід удосконалити, нарешті, процедуру вилучення, зберігання і обліку бурштину правоохоронцями?

Алла Шершень, Укрінформ

Перше фото: Думская.net

Щоб нажитися, бурштин не потрібно копати, досить його підмінити

У Державному сховищі накопичився чималий запас бурштину, але купувати його ніхто не поспішає ...

Ось дивіться, яка дивна колізія. П равоохраніртелі рапортують про тоннах бурштину, вилученого у нелегальних старателів і контрабандистів. Після рішень судів про конфіскацію каменю в дохід держави він потрапляє в Держсховище, де бурштин оцінюють знавці-геммологи, і він виставляється на продаж. А потім виявляється, що ... майже всі покупці саме цього каменю, яких розшукала автор, скаржаться на його погану якість і божаться, що більше тут купувати не будуть. Підприємці навіть відмовляються забирати ті партії бурштину, на покупку яких отримали дозволу від Мінфіну.

... Є версія, що вилучений правоохоронцями бурштин на шляху в Держсховище підміняють. Чому і як таке стає можливо, а також, скільки бурштину зберігається в Держхрані, за якою ціною його продають в Україні та за кордоном - з'ясовував Укрінформ.

Покупці бурштину: дорого, поганої якості, собі в збиток ...

Почнемо - з наслідків.

Найбільше «сонячного каменю» в Держхрані викупило держпідприємство «Бурштин України». У 2013 році вони взяли 32 кг бурштину за 59,5 тис грн, а через два роки - ще 1 т 796 кг 794 г каменю за 3 млн 148,4 тис. Грн. Керівник підприємства Дмитро Тяглий в коментарі УКРІНФОРМу поділився враженнями ...

Дмитро Тяглій, керівник «Бурштину України»

«Ми купували бурштин два роки тому, і це був тільки« мінус ». Це було дуже дорого, і бурштин виявився дуже поганої якості. Більше купувати в Держхрані не збираємося », - заявив він.

Двічі в Держхрані купувала бурштин і київська фірма «Харпакс». У вересні минулого року вони взяли 55 кг 929 г за 565 тис. Грн. Уже в листопаді Мінфін видав наказ про продаж підприємству 62,219 кг бурштину, але «Харпакс» викупила всього 40 кг 547 г за 1 млн 24 тис грн. Схоже, що решті камінь - 21,672 кг підприємство забирати не планує. Василь Пономаренко, директор фірми розповів, що перша партія каменю їм попалася гарна, проте друга виявилася вкрай низької якості.

«В лоті була пересортиця і до того ж на бурштин висока ціна. Коли я його куплю, то на 60% буду зі збитками », - пояснює він.

За словами директора «Харпакс», на сьогоднішній день, через падіння попиту на бурштин в Китаї і активізацію українських правоохоронців у боротьбі з нелегальним видобутком каменю, на «чорному» ринку ціна на нього знизилася. У той же час в Держхрані вартість залишається високою.

Крім того, на «чорному» ринку можна окремо купити різні фракції каменю в той час, як в Держхрані бурштин продається по лотах. Кожен з яких - це окреме вилучення правоохоронців.

«У Держхрані близько 70% лота - це« скло », а 30% - більш-менш хороший бурштин, який користується попитом. До того ж там камінь на 40% дорожче, ніж на «чорному» ринку », - розповідає Пономаренко - і продовжує:

«За кордон не везуть« скло », бурштин з тріщинами, тому що поляки це просто не купують. Те, що вилучають на кордоні, і то, що приходить в Держсховище, - це дві великі різниці, тому що по дорозі камінь поміняли. Вони (митники і поліцейські - ред.) Могли з тим же «чорним» ринком обміняти той же найдорожчий матовий бурштин на «скло» ...

Ось це - ключове. Всі «підряд» можна вилучити хіба що на місці незаконного видобутку, а в контрабандну партію бурштиновий «сміття» потрапити не може за визначенням. Коли ж і де конфіскована партія може «сама собою» перетворитися в «пил»?

Коли ж і де конфіскована партія може «сама собою» перетворитися в «пил»

Фото: ssu.gov.ua

Вилучаємо одне, а здаємо - інше

В процесі варварського видобування і контрабандного вивезення «сонячного каменю» за кордон порушується ціла низка законів України. Як наслідок - повноваження реагувати на це мають ні багато ні мало шість (!) Правоохоронних органів - Нацполіція, Генпрокуратура, Служба безпеки, Державна прикордонна служба, Державна фіскальна служба і Національне антикорупційне бюро.

Але в питанні відомчої належності є одна деталь: УКРІНФОРМ розслідує справи за фактом порушення митних правил, решта правоохоронних органів - кримінальні справи. І це має значення для зберігання каменю.

Вилучений під час розслідування кримінальних справ бурштин, згідно інструкції, правоохоронці зобов'язані тримати до рішень судів в Держхрані або банку.

Раніше з цим були проблеми. У 2014-2015 роках міліціонери зберігали бурштин в камерах речових доказів. І, звичайно, були випадки, коли камінь зникав звідти або його підміняли на більш дешевий.

У 2014 році з Рівненського обласного управління МВС пропало 136 кг бурштину і $ 80 тис. Готівкою. Тоді 10 правоохоронців притягнули до відповідальності - але дисциплінарної, а ще - звільнили слідчого. У липні 2015 го був схожий інцидент , Який обурив Президента Петра Порошенка.

В цьому році у відповідях на запити Укрінформу обласні управління Нацполіціі відзвітували, що частина каменю тримають в Держхрані, а частина - в «Приватбанку», з яким в минулому році уклали відповідні договори.

Однак вимога зберігати бурштин в Держхрані не стосується Державної фіскальної служби. "Згідно з положеннями чинного законодавства, дорогоцінні камені, янтар зокрема, до рішення судів у справах про порушення митних правил може зберігатися митницями УКРІНФОРМ у власних спеціально обладнаних приміщеннях, металевих шафах або передаватися для зберігання банківським установам", - повідомили агентству в ГФС.

Договір про зберігання цінностей відомство уклало з "Укргазбанком". Скільки там зберігається конфіскованого бурштину - не знають, тому що, як пояснюють, ведення такого обліку ... не передбачено.

Але, схоже, в ГФС воліють зберігання каменю саме в пристосованих приміщеннях митниці, а не в банківських сховищах.

Підтвердженням цьому служить історія , Яка мала місце на Одеській митниці в листопаді 2015 року. Тоді в аеропорту митники конфіскували 59,8 кг бурштину, який громадянка України намагалася вивезти до Стамбулу. Через рік Апеляційний суд Одеської області ухвалив повернути бурштин власниці. Коли жінка з'явилася з рішенням суду на митниці, то замість каменю великих фракцій, їй видали бурштин, схожий на «будівельне сміття».

Виходить, практика зберігання «кандидата в конфіскати» до рішень судів в приміщеннях митниці на користь справі не йде. Замість вилученого бурштину великих фракцій там може виявитися зовсім інший камінь - набагато дрібніше.

А скільки бурштину зберігається в Держхрані?

Конфіскований бурштин рано чи пізно потрапляє в ДП «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння», яке знаходиться в Києві по вул. Дегтярівська, 38/44.

У випадку з Нацполіціей, Генпрокуратурою, СБУ і НАБУ камінь повинен надходити туди протягом трьох днів після вилучення у вигляді запечатаних посилок. так передбачає порядок зберігання речових доказів у кримінальних справах. Після рішення суду про звернення в доход держави, бурштин оцінюють фахівці Державного гемологічного центру, який до речі знаходиться в одній будівлі з Держсховищем.

Далі «сонячний камінь» зараховують до Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та продають.

Ситуація з Державною фіскальною службою дещо інша. Митники привозять вилучений бурштин в Держсховище вже разом з рішенням суду про його зверненні в дохід держави.

Як повідомили в Мінфіні, в першому півріччі ц.р. в Держфонд зараховано 2 т 653 кг 502 г бурштину, який геммологи оцінили в 4, 440 890 млн грн.

Інформація про бурштин, зарахованих до Держфонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння з 2010 по червень 2017 рокуІнформація про бурштин, зарахованих до Держфонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння з 2010 по червень 2017 року

До речі, левова частка цієї партії каменю - це вилучені 2 т 561,17 кг під час спецоперації МВС і ГФС в Рівному ще в 2015 році. хоча Рішення суду про конфіскацію бурштину в дохід держави було винесено в квітні 2016 року, в Держсховище документ надійшов лише на початку нинішнього року. Тоді бурштин і зарахували до Держфонду. До того моменту він зберігався в сховище як посилка.

Ще 11 тонн бурштину зберігаються в Держхрані у вигляді запечатаних посилок, які надіслали правоохоронці. Коли суди винесуть рішення про конфіскацію цього каменю в дохід держави, геммологи зроблять його оцінку і зарахують до Держфонду. Але не виключено, що частина каменю суд поверне колишнім власникам.

Як повідомив в коментарі УКРІНФОРМу директор Гохрана Микола Назимок, бурштин, який знаходиться на відповідальному зберіганні, «постійно в русі». «Хтось поклав на зберігання, хтось забрав ... Якщо є рішення суду повернути бурштин, то поліція або прокуратура приїжджає і забирає бурштин», - розповів він.

А винні китайці!

Один з найдорожчих лотів в Держхрані - 72 кг бурштину за 3 млн 267 тис. Грн в травні ц.р. отримало можливість викупити ТОВ «Англо-Кепітал». Директор цієї фірми Валерій Коротков - колишній президент рівненського футбольного клубу «Верес». Він також вважає, що ціни в Держхрані завищені.

«Чорний» ринок бурштину обвалився майже на 60%. Тому ми купили в Держхрані, я вважаю, по трохи завищеними цінами. Одне вилучення правоохоронців - це лот. Там бурштин є і поганий, і хороший », - розповів Укрінформу Коротков.

Падіння цін на український бурштин пов'язують з поступовою втратою інтересу до нього в Китаї. Хоча там і використовують камінь в народній медицині, а вироби демонструють статус, останнім часом мода на бурштин почала проходити, розповідає Олександр Портянко, геммолог InConsulting .

«Десять років тому в Китаї була мода на нефрит, потім з'явилася мода на бурштин. Утворилася мильна бульбашка. Через ажіотаж ціни були високими, але якщо брати до уваги економічні розрахунки видобутку, обробки, то бурштин не може стільки коштувати », - пояснює він.

У порівнянні з минулими роками, розповідає пан Портянко, зараз до нього набагато менше звертаються за оцінкою бурштину: геммолог передбачає, що через низькі цін люди вирішили притримати камінь до кращих часів.

Якщо вірити експертам InConsulting, на «чорному ринку» істотно впали ціни саме на дрібні фракції. Так, кілограм камінчиків бурштину вагою до 2 грам за штуку коштує від 10 доларів. А в Держхрані такий камінь обійдеться від 15 доларів за кілограм. Втім, бурштин вагою 100 грам і більше з-за дефіциту навіть виріс в ціні.

невдалий експеримент

У Держхрані накопичився чималий запас бурштину. Хоча купити його може будь-яке підприємство, яке спеціалізується на виробництві ювелірних виробів, сама процедура займає багато часу. Судіть самі: для цього треба звернутися в Управління дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння Мінфіну і попросити продати бурштин за цінами, визначеними Державним гемологічним центром, а наказ про продаж «сонячного каменю» підписує особисто міністр фінансів ...

З цього року в Мінфіні збиралися спростити процедуру і видали наказ про експеримент, який передбачав продаж частини бурштину на онлайн-аукціонах ДП «сетах».

Перелік лотів, узгодили ще на початку року, розповідав в січні Укрінформу директор підприємства Віктор Вишнів.

Віктор Вишнів, гендиректор сетах // Фото: Юрій Іллєнко, Укрінформ

Експеримент мав тривати півроку, і за його підсумками Мінфіну треба було вирішити, чи доцільно продавати цінності з Держфонду на аукціонах. Але ...

«У нас є лист від Гохрана, в якому повідомляється, що в цьому році з держбюджету не виділили коштів на проведення актуальною оцінки бурштину перед його продажем на аукціонах. На цьому проект був завершений », - прокоментував Вишнів.

Судячи з усього, чималий запас «сонячного каменю» з Держфонду вигідно продати вдасться ще не скоро. Причина - висока ціна і не завжди гарна якість. Хіба це не привід удосконалити, нарешті, процедуру вилучення, зберігання і обліку бурштину правоохоронцями?

Алла Шершень, Укрінформ

Перше фото: Думская.net

Щоб нажитися, бурштин не потрібно копати, досить його підмінити

У Державному сховищі накопичився чималий запас бурштину, але купувати його ніхто не поспішає ...

Ось дивіться, яка дивна колізія. П равоохраніртелі рапортують про тоннах бурштину, вилученого у нелегальних старателів і контрабандистів. Після рішень судів про конфіскацію каменю в дохід держави він потрапляє в Держсховище, де бурштин оцінюють знавці-геммологи, і він виставляється на продаж. А потім виявляється, що ... майже всі покупці саме цього каменю, яких розшукала автор, скаржаться на його погану якість і божаться, що більше тут купувати не будуть. Підприємці навіть відмовляються забирати ті партії бурштину, на покупку яких отримали дозволу від Мінфіну.

... Є версія, що вилучений правоохоронцями бурштин на шляху в Держсховище підміняють. Чому і як таке стає можливо, а також, скільки бурштину зберігається в Держхрані, за якою ціною його продають в Україні та за кордоном - з'ясовував Укрінформ.

Покупці бурштину: дорого, поганої якості, собі в збиток ...

Почнемо - з наслідків.

Найбільше «сонячного каменю» в Держхрані викупило держпідприємство «Бурштин України». У 2013 році вони взяли 32 кг бурштину за 59,5 тис грн, а через два роки - ще 1 т 796 кг 794 г каменю за 3 млн 148,4 тис. Грн. Керівник підприємства Дмитро Тяглий в коментарі УКРІНФОРМу поділився враженнями ...

Дмитро Тяглій, керівник «Бурштину України»

«Ми купували бурштин два роки тому, і це був тільки« мінус ». Це було дуже дорого, і бурштин виявився дуже поганої якості. Більше купувати в Держхрані не збираємося », - заявив він.

Двічі в Держхрані купувала бурштин і київська фірма «Харпакс». У вересні минулого року вони взяли 55 кг 929 г за 565 тис. Грн. Уже в листопаді Мінфін видав наказ про продаж підприємству 62,219 кг бурштину, але «Харпакс» викупила всього 40 кг 547 г за 1 млн 24 тис грн. Схоже, що решті камінь - 21,672 кг підприємство забирати не планує. Василь Пономаренко, директор фірми розповів, що перша партія каменю їм попалася гарна, проте друга виявилася вкрай низької якості.

«В лоті була пересортиця і до того ж на бурштин висока ціна. Коли я його куплю, то на 60% буду зі збитками », - пояснює він.

За словами директора «Харпакс», на сьогоднішній день, через падіння попиту на бурштин в Китаї і активізацію українських правоохоронців у боротьбі з нелегальним видобутком каменю, на «чорному» ринку ціна на нього знизилася. У той же час в Держхрані вартість залишається високою.

Крім того, на «чорному» ринку можна окремо купити різні фракції каменю в той час, як в Держхрані бурштин продається по лотах. Кожен з яких - це окреме вилучення правоохоронців.

«У Держхрані близько 70% лота - це« скло », а 30% - більш-менш хороший бурштин, який користується попитом. До того ж там камінь на 40% дорожче, ніж на «чорному» ринку », - розповідає Пономаренко - і продовжує:

«За кордон не везуть« скло », бурштин з тріщинами, тому що поляки це просто не купують. Те, що вилучають на кордоні, і то, що приходить в Держсховище, - це дві великі різниці, тому що по дорозі камінь поміняли. Вони (митники і поліцейські - ред.) Могли з тим же «чорним» ринком обміняти той же найдорожчий матовий бурштин на «скло» ...

Ось це - ключове. Всі «підряд» можна вилучити хіба що на місці незаконного видобутку, а в контрабандну партію бурштиновий «сміття» потрапити не може за визначенням. Коли ж і де конфіскована партія може «сама собою» перетворитися в «пил»?

Коли ж і де конфіскована партія може «сама собою» перетворитися в «пил»

Фото: ssu.gov.ua

Вилучаємо одне, а здаємо - інше

В процесі варварського видобування і контрабандного вивезення «сонячного каменю» за кордон порушується ціла низка законів України. Як наслідок - повноваження реагувати на це мають ні багато ні мало шість (!) Правоохоронних органів - Нацполіція, Генпрокуратура, Служба безпеки, Державна прикордонна служба, Державна фіскальна служба і Національне антикорупційне бюро.

Але в питанні відомчої належності є одна деталь: УКРІНФОРМ розслідує справи за фактом порушення митних правил, решта правоохоронних органів - кримінальні справи. І це має значення для зберігання каменю.

Вилучений під час розслідування кримінальних справ бурштин, згідно інструкції, правоохоронці зобов'язані тримати до рішень судів в Держхрані або банку.

Раніше з цим були проблеми. У 2014-2015 роках міліціонери зберігали бурштин в камерах речових доказів. І, звичайно, були випадки, коли камінь зникав звідти або його підміняли на більш дешевий.

У 2014 році з Рівненського обласного управління МВС пропало 136 кг бурштину і $ 80 тис. Готівкою. Тоді 10 правоохоронців притягнули до відповідальності - але дисциплінарної, а ще - звільнили слідчого. У липні 2015 го був схожий інцидент , Який обурив Президента Петра Порошенка.

В цьому році у відповідях на запити Укрінформу обласні управління Нацполіціі відзвітували, що частина каменю тримають в Держхрані, а частина - в «Приватбанку», з яким в минулому році уклали відповідні договори.

Однак вимога зберігати бурштин в Держхрані не стосується Державної фіскальної служби. "Згідно з положеннями чинного законодавства, дорогоцінні камені, янтар зокрема, до рішення судів у справах про порушення митних правил може зберігатися митницями УКРІНФОРМ у власних спеціально обладнаних приміщеннях, металевих шафах або передаватися для зберігання банківським установам", - повідомили агентству в ГФС.

Договір про зберігання цінностей відомство уклало з "Укргазбанком". Скільки там зберігається конфіскованого бурштину - не знають, тому що, як пояснюють, ведення такого обліку ... не передбачено.

Але, схоже, в ГФС воліють зберігання каменю саме в пристосованих приміщеннях митниці, а не в банківських сховищах.

Підтвердженням цьому служить історія , Яка мала місце на Одеській митниці в листопаді 2015 року. Тоді в аеропорту митники конфіскували 59,8 кг бурштину, який громадянка України намагалася вивезти до Стамбулу. Через рік Апеляційний суд Одеської області ухвалив повернути бурштин власниці. Коли жінка з'явилася з рішенням суду на митниці, то замість каменю великих фракцій, їй видали бурштин, схожий на «будівельне сміття».

Виходить, практика зберігання «кандидата в конфіскати» до рішень судів в приміщеннях митниці на користь справі не йде. Замість вилученого бурштину великих фракцій там може виявитися зовсім інший камінь - набагато дрібніше.

А скільки бурштину зберігається в Держхрані?

Конфіскований бурштин рано чи пізно потрапляє в ДП «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння», яке знаходиться в Києві по вул. Дегтярівська, 38/44.

У випадку з Нацполіціей, Генпрокуратурою, СБУ і НАБУ камінь повинен надходити туди протягом трьох днів після вилучення у вигляді запечатаних посилок. так передбачає порядок зберігання речових доказів у кримінальних справах. Після рішення суду про звернення в доход держави, бурштин оцінюють фахівці Державного гемологічного центру, який до речі знаходиться в одній будівлі з Держсховищем.

Далі «сонячний камінь» зараховують до Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та продають.

Ситуація з Державною фіскальною службою дещо інша. Митники привозять вилучений бурштин в Держсховище вже разом з рішенням суду про його зверненні в дохід держави.

Як повідомили в Мінфіні, в першому півріччі ц.р. в Держфонд зараховано 2 т 653 кг 502 г бурштину, який геммологи оцінили в 4, 440 890 млн грн.

Інформація про бурштин, зарахованих до Держфонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння з 2010 по червень 2017 рокуІнформація про бурштин, зарахованих до Держфонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння з 2010 по червень 2017 року

До речі, левова частка цієї партії каменю - це вилучені 2 т 561,17 кг під час спецоперації МВС і ГФС в Рівному ще в 2015 році. хоча Рішення суду про конфіскацію бурштину в дохід держави було винесено в квітні 2016 року, в Держсховище документ надійшов лише на початку нинішнього року. Тоді бурштин і зарахували до Держфонду. До того моменту він зберігався в сховище як посилка.

Ще 11 тонн бурштину зберігаються в Держхрані у вигляді запечатаних посилок, які надіслали правоохоронці. Коли суди винесуть рішення про конфіскацію цього каменю в дохід держави, геммологи зроблять його оцінку і зарахують до Держфонду. Але не виключено, що частина каменю суд поверне колишнім власникам.

Як повідомив в коментарі УКРІНФОРМу директор Гохрана Микола Назимок, бурштин, який знаходиться на відповідальному зберіганні, «постійно в русі». «Хтось поклав на зберігання, хтось забрав ... Якщо є рішення суду повернути бурштин, то поліція або прокуратура приїжджає і забирає бурштин», - розповів він.

А винні китайці!

Один з найдорожчих лотів в Держхрані - 72 кг бурштину за 3 млн 267 тис. Грн в травні ц.р. отримало можливість викупити ТОВ «Англо-Кепітал». Директор цієї фірми Валерій Коротков - колишній президент рівненського футбольного клубу «Верес». Він також вважає, що ціни в Держхрані завищені.

«Чорний» ринок бурштину обвалився майже на 60%. Тому ми купили в Держхрані, я вважаю, по трохи завищеними цінами. Одне вилучення правоохоронців - це лот. Там бурштин є і поганий, і хороший », - розповів Укрінформу Коротков.

Падіння цін на український бурштин пов'язують з поступовою втратою інтересу до нього в Китаї. Хоча там і використовують камінь в народній медицині, а вироби демонструють статус, останнім часом мода на бурштин почала проходити, розповідає Олександр Портянко, геммолог InConsulting .

«Десять років тому в Китаї була мода на нефрит, потім з'явилася мода на бурштин. Утворилася мильна бульбашка. Через ажіотаж ціни були високими, але якщо брати до уваги економічні розрахунки видобутку, обробки, то бурштин не може стільки коштувати », - пояснює він.

У порівнянні з минулими роками, розповідає пан Портянко, зараз до нього набагато менше звертаються за оцінкою бурштину: геммолог передбачає, що через низькі цін люди вирішили притримати камінь до кращих часів.

Якщо вірити експертам InConsulting, на «чорному ринку» істотно впали ціни саме на дрібні фракції. Так, кілограм камінчиків бурштину вагою до 2 грам за штуку коштує від 10 доларів. А в Держхрані такий камінь обійдеться від 15 доларів за кілограм. Втім, бурштин вагою 100 грам і більше з-за дефіциту навіть виріс в ціні.

невдалий експеримент

У Держхрані накопичився чималий запас бурштину. Хоча купити його може будь-яке підприємство, яке спеціалізується на виробництві ювелірних виробів, сама процедура займає багато часу. Судіть самі: для цього треба звернутися в Управління дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння Мінфіну і попросити продати бурштин за цінами, визначеними Державним гемологічним центром, а наказ про продаж «сонячного каменю» підписує особисто міністр фінансів ...

З цього року в Мінфіні збиралися спростити процедуру і видали наказ про експеримент, який передбачав продаж частини бурштину на онлайн-аукціонах ДП «сетах».

Перелік лотів, узгодили ще на початку року, розповідав в січні Укрінформу директор підприємства Віктор Вишнів.

Віктор Вишнів, гендиректор сетах // Фото: Юрій Іллєнко, Укрінформ

Експеримент мав тривати півроку, і за його підсумками Мінфіну треба було вирішити, чи доцільно продавати цінності з Держфонду на аукціонах. Але ...

«У нас є лист від Гохрана, в якому повідомляється, що в цьому році з держбюджету не виділили коштів на проведення актуальною оцінки бурштину перед його продажем на аукціонах. На цьому проект був завершений », - прокоментував Вишнів.

Судячи з усього, чималий запас «сонячного каменю» з Держфонду вигідно продати вдасться ще не скоро. Причина - висока ціна і не завжди гарна якість. Хіба це не привід удосконалити, нарешті, процедуру вилучення, зберігання і обліку бурштину правоохоронцями?

Алла Шершень, Укрінформ

Перше фото: Думская.net

Коли ж і де конфіскована партія може «сама собою» перетворитися в «пил»?
А скільки бурштину зберігається в Держхрані?
Хіба це не привід удосконалити, нарешті, процедуру вилучення, зберігання і обліку бурштину правоохоронцями?
Коли ж і де конфіскована партія може «сама собою» перетворитися в «пил»?
А скільки бурштину зберігається в Держхрані?
Хіба це не привід удосконалити, нарешті, процедуру вилучення, зберігання і обліку бурштину правоохоронцями?
Коли ж і де конфіскована партія може «сама собою» перетворитися в «пил»?
А скільки бурштину зберігається в Держхрані?
Хіба це не привід удосконалити, нарешті, процедуру вилучення, зберігання і обліку бурштину правоохоронцями?