Строительство »

Зносити чи не зносити: конструктивістських будинків в Москві залишається все менше

  1. рідкісний сплеск
  2. Які конструктивістські будинку залишилися в Москві
  3. Романтика і економіка
  4. складні форми
  5. Живий організм

Градозащітнікамі вдалося відстояти будинок на вул. Гаврикова - хоча жителів і переселять, його зносити не будуть

Андрій Гордєєв / Відомості

Виник в епоху становлення радянської влади, це архітектурне напрямок представляло собою експеримент, пошук форм для нового життя. Серед найцікавіших представників стилю - Будинок культури ім. Зуєва на Лісовій, Будинок Мельникова в районі Арбата, Будинок на набережній навпроти Кремля.

В кінці лютого було оголошено про знесення трьох будинків на Русаковской вулиці, які входять до складу одного з найперших конструктивістських селищ Москви - Русаківського житлового масиву 1920-х рр. споруди. Знесуть тут і розташовані поблизу три хрущовки, на цій території планується побудувати житло по реновації. У 2017 р градозащітнікамі вдалося відстояти два конструктивістських будинки за адресами: Русаковская, 8, і Гаврикова, 3/1, - хоча жителів і переселять, будівлі зносити не будуть. Але цілісність унікального житлового масиву все одно порушується. Це викликало обурення захисників і любителів справжньої старої Москви - в Архнадзор називають весь комплекс «радянським містом-садом». Самі жителі розділилися на два непримиренні табори: одні з радістю готові переїхати в новобудову, інші хочуть жити в «історичному пам'ятнику». Але засуджені будинку в список об'єктів охорони спадщини не входять, як і більшість будівель авангардистської архітектури. Втім, будівлі, які повинні були знести 5 березня, поки ще стоять.

Втім, будівлі, які повинні були знести 5 березня, поки ще стоять

рідкісний сплеск

Тим часом опитані «Відомостями» експерти в один голос стверджують: конструктивізм - унікальне явище не тільки для російської, а й для світової архітектури. «По суті, за весь XX століття для зовнішнього світу Росія породила тільки два власних архітектурні стилі - конструктивістський і сталінський», - каже архітектор Максим Атаянц. За словами провідного дослідника і архітектора КБ «Стрілка» Олександри Чечоткін, це взагалі єдине російський напрямок, яке внесло істотний внесок в світову архітектуру. Експериментальне мислення радянських конструктивістів не втрачає актуальності донині: в світі про нього пишуть книги, переосмислюють в сучасному контексті. На батьківщині тим часом його фізичне спадщина занепадає, нарікає експерт.

«Конструктивізм - це рідкісний сплеск думки у світовій історії будівництва міст. Всього 30 років серед тисяч років історії людства. Саме через призму цієї ідеї потрібно оцінювати спадщину конструктивізму, адже пам'ятники бароко і рококо нам не спадає на думку зносити », - резюмує гендиректор архбюро Panacom Арсеній Леонович. Дійсно, набагато менше суперечок виникає навколо знесення або збереження будівель в інших архітектурних стилях. Мабуть, конструктивістські споруди в цьому сенсі - самі «спірні».

Які конструктивістські будинку залишилися в Москві

Андрій Гордєєв / Відомості

«Будинок на набережній» на Берсеневской набережній Москви-ріки

1/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Будинок розташований навпроти Кремля

2/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Житловий комплекс на набережній був побудований в 1931 р за проектом Бориса Иофана за участю його старшого брата Дмитра

3/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Тверська вулиця, будинок 6. Побудований в 1937-39 рр. за проектом архітектора А.Г. Мордвинова і інженера П.А. Красильникова

4/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Тверська вулиця, будинок 6. Побудований в 1937-39 рр. за проектом архітектора А.Г. Мордвинова і інженера П.А. Красильникова

5/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Тверська вулиця, будинок 6. Побудований в 1937-39 рр. за проектом архітектора А.Г. Мордвинова і інженера П.А. Красильникова

6/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Будинки на вулиці Русаковской, 4,6,8 побудовані в 1927-1928 рр. за проектом архітектора М.І. Мотильова

7/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Житловий будинок на вулиці Гаврикова 3/1. Один з перших кооперативних будинків в Москві. Замислювався як будинок-комуна

8/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Архітектори будівлі на вулиці Гаврикова - Анатолій Жуков і Михайло Мотильов. Градозащітнікамі вдалося відстояти будинок - хоча жителів і переселять, його зносити не будуть

9/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Будинок працівників Центрального телеграфу на Великій Бронній

10/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Житловий будинок артистів МХАТу в Брюсовом провулку поруч з храмом Воскресіння Словущого в Брюсовом провулку, так само як будинок кооперативу «Селянська газета» на Тверській, або будинок працівників Центрального телеграфу на Великій Бронній, або знаменитий Будинок на набережній, будувався для еліти і зараз знаходиться в хорошому стані

11/12

Андрій Гордєєв / Відомості

Будинок в Брюсовом провулку проектував архітектор Олексій Щусєв. Збудований був всього за один рік

12/12

Найпопулярніші галереї

Романтика і економіка

Оскільки сама ідея конструктивістській архітектури полягала в відмову від надмірностей, властивих гордовитим і помпезним «купецьким» будівлям, в відкиданні «мистецтва заради мистецтва», споруди перших років радянської влади складно назвати ефектними - з плоскими дахами, нетрадиційної форми, без декору.

Всередині будівель все також підпорядковувалося ідеї практичності і утилітарності - в будинках-комунах, наприклад, маленькі житлові кімнати і часто тільки одна невелика кухня на поверх. «Конструктивістська архітектура часто некрасива на непрофесійний погляд - особливо звичайна», - зазначає Атаянц.

За словами архітектора, стиль створювався на стику «романтизму і істеричної спрямованості в майбутнє і художній політ був високий», але відбувалося все це під час «розрухи і моторошного економічного колапсу», коли якість будівельних матеріалів залишало бажати кращого. Саме тому сьогодні багато будинків знаходяться в жалюгідному стані.

В результаті і міська влада, і девелоперів, і частина москвичів досить складно переконати в тому, що конструктивістські будівлі не дуже привабливою зовнішністю, з незручними плануваннями, в поганому стані - це цінність. «Крім того, зберігати їх важко і дорого», - говорить Атаянц.

складні форми

Збереження архітектурної спадщини - це досить витратний питання. Реставрація може коштувати мільйони євро, каже історик, автор проекту «Іди і дивись незвичайну Москву» Наталія Леонова.

«Забудовники нерідко відмовляються від редевелопмента, коли обсяг охоронних зобов'язань об'єкта занадто великий і не передбачає зміни техніко-економічних параметрів проекту, - говорить комерційний директор Glincom Іван Татаринов. - Неможливість створення додаткових метрів найчастіше робить проект нерентабельним ».

З конструктивістськими будівлями справи йдуть ще складніше, ніж з будівлями, на які поширюються охоронні зобов'язання, - якщо враховувати їх поганий стан і те, що «за великим рахунком незручна сьогодні конструктивістські внутрішнє планування простору іноді рівнозначна по унікальності зовнішньою формою будівлі», зазначає Леонова. «У будинках інших стилів важливо зберігати хоча б фасадну частину з заміною внутрішніх планувань, робити їх сучасними, а у випадку з конструктивістськими будівлями це не вихід», - пояснює вона. Архітектор Євгена Ширяєва додає, що в спорудах конструктивістів функціонально все і зовнішнє часто є продовженням внутрішнього і навпаки. «Це і є одна з головних особливостей стилю», - говорить вона.

«Мені важливо усвідомлювати, що в Москві є Шуховская вежа»

Микола Переслєгін, архітектор, партнер Kleinewelt Architekten
Як зберегти все без винятку будівлі архітекторів-конструктивістів - однозначної відповіді тут очікувано немає, кожен такий будинок має свою особливу долю, походження, історію експлуатації. Однак фіксація якихось принципів, безумовно, необхідна, як і спроба класифікації цієї спадщини.
Перше - нематеріальна цінність. Це пам'ятник тому укладу життя, образу думки і поведінковим паттернам, які знайшли відображення в структурі будівлі - плануваннях, матеріалах, кольорах, фактурах, текстури, розташуванні сходів і холів. У такому просторі нам важливий дух і настрій - чим жили, до чого прагнули і про що мріяли його мешканці. Зовсім не факт, що в сьогоднішньому розумінні такий будинок можна назвати умовно красивим і архітектурно прекрасним, але ми любимо його не за це, і, звичайно, такі будинки потрібно зберігати для вивчення, дослідження, пам'яті. Таких будинків небагато.
Друга група - це будівлі-бренди, музейні експонати від архітектури, де змінювати не можна взагалі нічого: ні віконні рами, ні шпінгалети на кватирках, ні системи опалення. У таких будівлях, як Будинок Мельникова на Арбаті, будинок Наркомфіну Гінзбурга або ДК ім. Зуєва Іллі Голосова, можлива тільки реставрація відповідно до унікальним авторським задумом. Тут як раз, на мій погляд, не може бути винятків і поблажок на пристосування до сучасного використання, ну, наприклад, для інженерних систем: як відомо, в Будинку Мельникова навіть система опалення придумана і розроблена Костянтином Степановичем і представляє безперечну цінність - як пам'ятник епохи взагалі і інженерної думки архітектора зокрема.
До третьої групи можна віднести масову забудову 20-30-х рр. минулого століття, яка є важливим просторовим і соціальним експериментом. Думаю, правильне її переосмислення може бути актуально і сьогодні. Важливо точно спродюсували формат, цінову нішу і цільову аудиторію такого житла. При розумному підході це може бути цікаво.

Згорнути докладної інформації Читайте повний текст

З іншого боку, конструктивістських будинків небагато - за даними КБ «Стрілка», в Москві їх приблизно 600 (всього в місті більше 115 000 різних будівель) і цінністю вони через свою малу чисельність, безумовно, є. На думку Леонової, споруди конструктивізму можна було б перетворювати в арт-простору - як це відбувається з дореволюційними фабриками в Москві - або здавати приміщення в них під офіси представникам творчих професій. «У будь-якому випадку відновлювати ці будівлі і ніяк їх не використовувати - для реалій нашого часу це недоцільно, просто так цим займатися тільки заради збереження унікального стилю ніхто не буде», - додає вона. Житлові конструктивістські будинку сторонні інвестори без вигоди реконструювати не візьмуться. Хоча «робітничі селища», наприклад, - ідеальний, вже готовий містобудівна каркас для колівінгов, гуртожитків нової ери для успішних молодих професіоналів, яким потрібна інфраструктура всередині будинку, якісний сервіс і близька соціальне середовище, вважає Микола Переслєгін, партнер Kleinewelt Architekten.

«Щоб з непотрібного об'єкт став потрібним, його необхідно осмислено перепрограмувати, наповнити необхідними функціями. Скажімо, сьогодні це освітні та розважальні формати, фермерські ринки », - міркує Леонович. Наприклад, ADG Group має намір переробити 39 радянських кінотеатрів в сучасні багатофункціональні центри з торговою складовою. У числі об'єктів - «Батьківщина» 1938 року побудови в стилі постконструктивізму. Директор департаменту житлової нерухомості Penny Lane Realty Сергій Колосніцин наводить як приклад перший «Мосторг» для робітників на Красній Пресні, навпаки метро «Вулиця 1905 року», побудований в конструктивістському стилі. Сьогодні в ньому прекрасно себе почуває магазин United Colors of Benetton. «Магазин цілком зручний і сучасний, а ось той факт, що його дуже любив свого часу Маяковський, надає йому особливого шарму», - говорить експерт.

В цілому конструктивістські споруди діляться на кілька основних категорій: житло, в тому числі будинки-комуни і гуртожитки, часто з незручними плануваннями, ДК з концертними залами, адміністративні будівлі, магазини, а також зовсім специфічні гаражі - переважно для громадського транспорту - і АТС.

Живий організм

Нерідко градозащітнікі все ж перегинають палицю, відстоюючи будівлі минулих епох, вважає Атаянц. «Люди впевнені - девелопер і архітектор на місці старого побудують обов'язково що-небудь жахливе. Девелопер з жадібності, а архітектор - з самоупоенія », - говорить він. А в Архнадзор жалкують, що більшості простих громадян зовсім немає справи до питань архітектурних цінностей.

Не всі старе безумовно цінне: кожен випадок необхідно індивідуально розглядати - так само ретельно і уважно, як хороший лікар оглядає пацієнта, приймаючи рішення, яку терапію йому призначити, вважає партнер архбюро Glekelpartners Євген Глекль. Вирішувати питання, що вважати цінністю, повинні професіонали разом з суспільством. У великих містах намагаються максимально зберегти історичний центр, не в останню чергу для туристів. Але в абсолютно незмінному, законсервованому вигляді, напевно, місто зберегти не можна, адже всі будівлі так чи інакше зношуються, вважає гендиректор «БМУ-6 інвестиції» Олексій Перлин.

За словами Ширяєвої, конструктивізм нерідко надихає сучасних архітекторів. Наприклад, звертатися до цього стилю любить Сергій Скуратов: найяскравіші такі його роботи - житловий будинок на Бурденко, 10, і житловий комплекс в Бутіковском провулку, 5. Також архітектор відзначає діловий центр в новій Москві, побудований компанією «Резерв» на замовлення «Градпроект ». Можна і потрібно надавати знайомих місцях нові фарби, розвивати їх стилістику, впевнені в ГК «Основа»: як пояснила прес-служба компанії, саме цим вони керувалися при розробці концепції забудови на перетині пр-ту Академіка Сахарова та Садово-Спаській вулиці (МФЦ з апартаментами за проектом голландської компанії MVRDV). «Ми усвідомлювали, наскільки це вагоме місце на географічній і культурної картах Москви - тут повинен з'явитися будинок в стилістиці розташованого навпроти будівлі Наркомзему за проектом конструктивіста Олексія Щусєва. На мій погляд, будівлі в стилі конструктивізму можна не просто зберігати, а й підкреслювати », - ділиться керуючий партнер групи Олег Колченко.

Як відзначають в прес-службі ЛСР , ЖК «Зіларт» на місці автомобілебудівного заводу тісно пов'язаний з традиціями російського авангарду, вулиці в проекті названі іменами авангардистів Татліна, Лентулова, Лисицького, Мельникова, Родченко, братів Весніних, Кандинського, Шагала. Конструктивізм надихнув архітектора, співзасновника нью-йоркській майстерні Asymptote Хані Рашида на створення музейного центру «Ермітаж-Москва», який повинен тут з'явитися. Сам архітектор характеризував проект як «зразок конструктивістській утопії», де постійно буде йти гра з перспективою. «На прикладі« Ермітажу »Хані Рашида ми побачимо нову версію прочитання конструктивізму американським художником», - говорить автор дизайн-коду «Зіларта» архітектор Юрій Григорян.

Москва - один з найбільш еклектичних міст світу. Тут, каже Атаянц, «кілька міст накладені один на одного»: є допетровська Москва, є классицистическая кінця XVIII - початку XIX ст., Дореволюційна, є конструктивістська і сталінська, а також хрущовська, брежнєвська і лужковська. Ці різноманітні частини конфліктують один з одним і одночасно перетворюють місто в «музей всіх видів архітектури». Може здаватися, що Москва більш стійка до втрат і зникнення будівель тут практично непомітно. Але це ілюзія, впевнені експерти. Унікальний склався вигляд російської столиці необхідно берегти, це виправдано в тому числі з економічної точки зору: сьогодні люди, які купують нерухомість в центральній частині міста, як правило, цікавляться історією і вдома, і місця, нагадує Колосніцин.