Строительство »

Ільсур Метшин: «В ім'я завтрашнього дня Казані - ніяких рішень в ім'я девелоперів!»

9.06.2018

Відхід від ручного управління будівництвом в столиці Татарстану почнуть з п'яти «гарячих» точок

«Підійшли до того, що потрібно не будиночки окремі стверджувати, а прийняти концепцію», - сказав мер Казані Ільсур Метшин на зустрічі з розробниками плану сталого розвитку центру столиці РТ. Техзавдання, яке врахує «економіку спадщини», «тип і дух» історичного ядра, вже готове. Після схвалення президента РТ Рустама Мінніханова багатопрофільна група з умовних реформаторів і консерваторів знайде свій офіс, а через три місяці розробники покажуть перший майстер-план.

Робоча група на чолі з Ільсур Метшин обговорила технічне завдання, план по розробці єдиної концепції сталого розвитку центру міста в межах історичного поселення Фото:   metshin Робоча група на чолі з Ільсур Метшин обговорила технічне завдання, план по розробці єдиної концепції сталого розвитку центру міста в межах історичного поселення Фото: metshin.ru

В ПЕРШУ ЧЕРГУ вичленувати зберегти АНСАМБЛІ, У ДРУГУ - виявити «МІСЦЯ ЗРОСТАННЯ»

Напередодні в Казанської ратуші робоча група на чолі з мером Казані Ільсур Метшин обговорила технічне завдання, план по розробці єдиної концепції сталого розвитку центру міста в межах історичного поселення. Взятися за цю роботу доручив президент РТ Рустам Мінніханов, який в кінці квітня ввів тримісячний мораторій на нову забудову центру Казані.

За словами Метшін, перехід від засідань комісії по забудові центру при президенті до розробки концепції було давньою мрією. Мрією про те, що цією справою на постійній основі займуться професіонали.

«Чому ми цього не зробили раніше? - задався питанням Метшин. - Я тут себе виправдовую, як мера, який 12 років місто вже "розвалює". За короткий період ми пережили дві кризи і раділи будь-якого крана, будь-якого об'єкта. Виправдовували себе тим, що найголовніше - зайнятість, робочі місця. Кран крутиться, життя триває ... Потім перейшли до ручного управління. Тихенько-тихенько ми разом з президентом підійшли до того, що потрібно не будиночки окремі стверджувати, а прийняти концепцію ».

Перша зустріч розробників відбулася 7 червня в КГАСУ. Архітектори, реставратори і девелопери почали обговорення основних завдань для проектувальників. Підсумок дводенної роботи поклали на папір. Так техзавдання набуло перші обриси.

Казанський архітектор Олег Маклаков коротко описав те, за якою схемою через три місяці з'явиться проміжний варіант концепції розвитку центру, а через рік - остаточний. В першу чергу проектувальники уточнять регламенти збереження і консервації існуючих об'єктів. Так, в місті є проект зони охорони Кремля, але, за словами Маклакова, необхідно «вичленувати дійсно збереглися ансамблі. І чітко, детально регламентувати правила забудови на цій території, не на рівні висоти ».

У другу чергу архітектори виявлять «місця зростання» для нової забудови та архітектури. «Такі вузли, на яких ми могли б і повинні розмістити нові, сучасні містобудівні акценти», - сказав Маклаков, уточнивши, що про їх параметрах, висоті ще належить домовитися групі розробників.

Олег Маклаков коротко описав, за якою схемою через три місяці з'явиться проміжний варіант концепції розвитку центру, а через рік - остаточний Фото:   metshin Олег Маклаков коротко описав, за якою схемою через три місяці з'явиться проміжний варіант концепції розвитку центру, а через рік - остаточний Фото: metshin.ru

П'ЯТЬ «гарячих» ТОЧОК Казані, СХЕМА РОБОТИ ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ «РУЧНОГО» УПРАВЛІННЯ ЗАБУДОВИ ЦЕНТРУ

Майбутню концепцію історичного центру будуть розробляти за такою схемою: цілі - аналіз (містобудівна, функціональний, соціальний, існуючої забудови, ландшафту) - бачення проекту (створення смисловий, просторової моделі територій) - створення майстер-плану з апробацією на прикладі Ягідній слободи, набережній Нижнього кабана з боку вулиці Хаді Такташов, Кільця, Третьою гори (в районі вулиці Вишневського), набережній Волги.

Після цього майстер-план пустять по другому колу через аналіз, бачення, щоб довести його до стану робочого проекту з можливістю подальшого втілення.

«Виділено п'ять самих палаючих території. Їх досить багато, але це найбільші, - пояснив Маклаков і навіть показав карту містобудівних конфліктів. - Є будівельні наміри, можливості інвесторів, але немає можливості їх реалізувати через відсутність комплексного бачення всієї цієї території ». За його словами, проаналізують навіть «тип і дух» місця.


«На перше принципів проектування ми поставили соціальну цінність і людини», - продовжував Маклаков. І замовники тут городяни і міські спільноти. Стоїть завдання і розвинути «економіку спадщини», щоб вже наявні об'єкти розвивалися, щоб в них хотіли жити, працювати, тому не обійтися розробникам без економічних, екологічних та інвестиційних моделей територій.

Найближчим часом підготовлений розробниками план ляже на стіл президенту РТ. Потім поки що просто група розробників отримає офіційний статус, фінансування (частина проектувальників буде працювати на постійній основі) і приміщення. Під розміщення проектного офісу розглядається кілька варіантів: на території КГАСУ, в управлінні архітектури Казані на вулиці Груздева, в префектурі «Старе місто». Сума витрат на створення концепції поки невідома.

Як уточнила нашому виданню помічник президента РТ Олеся Балтусова, початок робіт не скасує поки і роботу президентської комісії по забудові центру Казані. За існуючими проектами комісія буде продовжувати обговорення, але через рік, в разі прийняття концепції, вона може піти в історію. Все буде регулюватися розробляються документом, який передадуть на озброєння управління архітектури Казані і головному архітектору.

За існуючими проектами комісія буде продовжувати обговорення, але через рік, в разі прийняття концепції, вона може піти в історію Фото:   metshin За існуючими проектами комісія буде продовжувати обговорення, але через рік, в разі прийняття концепції, вона може піти в історію Фото: metshin.ru

Реформаторською та консервативною ПІДХОДИ ЩОДО ОСВОЄННЯ ЦЕНТРУ Казані І КІНЕЦЬ архітектурних копіпаст

Над самими регламентами розвитку історичного центру належить працювати групі казанських архітекторів з майстерень Олександра Дембич (займеться містобудівним зонуванням історичного центру), Германа Бакуліна (група буде займатися вивченням морфологічних типів територій), Миколи Новікова (візьметься за виконання перших п'яти майстер-планів в історичному центрі) . Запрошені фахівець з історичним поселенням НДПІ Генплану Москви Дмитро Верховський і керівник центру прикладної урбаністики при МВШСЕН, урбаніст, системний аналітик Святослав Мурун. Заступниками Метшін в робочій групі призначені головний архітектор Казані Тетяна Прокоф'єва і Балтусова.

«Все ніби дивляться на Москву. Але Москва цю тему навіть не піднімала, тому що там девелоперський лобі і слабке громадянське суспільство (воно є, але локалізовано в районах), не дозволяють вести діалог, - вважає Мурун, називаючи Казань першопрохідцем в РФ. - У Казані є діалог. Тут сильні різні лобістські групи, і між ними є дискусія. Ідею проектного офісу в школі урбаністкі ми обговорюємо вже два роки з різними регіонами, але Казань в цьому плані вирвалася вперед. Період, коли ви копіювали, копіювали, вже пройшов. Вам хочеться чогось свого і складного, і ви фактично виходите на якісний стрибок, переходите до власного шляху, перезавантаження містобудівної школи ».

Маклаков додав, що в ході обговорення склалося два умовних полюси, підходу до освоєння центру - консервативний і полюс реформаторів. «Основна проблема в тому, що два цих підходу у нас не були один з одним з'єднані і люди, які їх представляли, не говорили на одній мові», - сказав він.


«У суперечці народжується істина, але найголовніше, щоб конфлікт не затягувався на місяці, тому що чекають забудовники. І в той же час ми не дачний будиночок будуємо, а центр Казані. І наших колишніх містобудівних помилок ми повинні уникнути, - попросив Метшин проектувальників знаходити спільну мову, підкресливши, що якомога ширше коло забудовників повинен брати участь в цьому процесі. - Ми теоретики, а вони практики. У цьому міксі вийде відшліфувати наше бачення. В ім'я завтрашнього дня міста Казані - ніяких рішень в ім'я девелоперів ... Ми вже допустили деякі помилки ».

«Це тільки початковий етап, неминуче будуть коректування, - розповів в спілкуванні з нашим виданням Дембич. - Те, що показали, це сумарний усереднений результат. В принципі, він міг бути трошки іншим. Я не знаю, до кого мене віднесли - до консерваторами або реформаторам. Я навіть пожартував, що треба було значки роздати. А то ми і не знаємо, хто є хто ... »

Заступник голови ТРО ВООПІК Фаріда Забірова розповідає, що тему концепції історичного ядра обговорюють довго, давно, були напрацювання, «але нарешті з'явилася можливість викласти їх на бочку і прийти до спільного бачення».

«Чому ми цього не зробили раніше?