Строительство »

Як градирні стали предметом мистецтва

Градирні-близнюки електростанції Blackburn Meadows в британському Тинсли  Німецький «атомний Діснейленд» на березі Рейну біля міста Калькар  Карусель всередині градирні в парку розваг Wunderland Kalkar  «Солонка і перечниця» в британському Тинсли все-таки були знесені  Червоні градирні електростанції в британському Айронбрідж  Градирні відключеною електростанції в Айронбрідж в осінньому антуражі  Градирня електростанції IM в бельгійському Шарлеруа  Занедбані охолоджувальні вежі Новокуйбишевський ТЕЦ-2  Один з проектів Cypher CO2ling Plant з перебудови зупинених ТЕЦ  Протягом декількох років челябінська компанія з виробництва теплообмінного обладнання «  завод Тріумф  »Відшукує незвичайні охолоджувальні вежі електричних і атомних станцій

Градирні-близнюки електростанції Blackburn Meadows в британському Тинсли

Німецький «атомний Діснейленд» на березі Рейну біля міста Калькар

Карусель всередині градирні в парку розваг Wunderland Kalkar

«Солонка і перечниця» в британському Тинсли все-таки були знесені

Червоні градирні електростанції в британському Айронбрідж

Градирні відключеною електростанції в Айронбрідж в осінньому антуражі

Градирня електростанції IM в бельгійському Шарлеруа

Занедбані охолоджувальні вежі Новокуйбишевський ТЕЦ-2

Один з проектів Cypher CO2ling Plant з перебудови зупинених ТЕЦ

Протягом декількох років челябінська компанія з виробництва теплообмінного обладнання « завод Тріумф »Відшукує незвичайні охолоджувальні вежі електричних і атомних станцій. Щотижня в рубриці «П'ятничні градирні» в групі заводу «ВКонтакте» з'являється новий випуск: за цей час було досліджено близько сотні станцій з усього світу. Для журналу С.О.К. колеги зробили унікальну підбірку найцікавіших і незвичайних проектів.

З градирні - до пам'ятки архітектури

Міланський кіндер-сюрприз

Тенденцією останнього десятиліття стало знесення градирень - закриті електростанції демонтують, розчищаючи місцевість для нових будівель. Однак італійським архітекторам вдалося не тільки зберегти охолоджувальну вежу, а й вписати її в сучасну міську середу.

Ця градирня належить компанії Pirelli - найбільшому виробнику шин в світі. В середині XX століття розширення виробництва зажадало будівництва електростанції - величезна градирня стала символом присутності Pirelli в Мілані.

У той час завод базувався в промзоні на околиці міста, але з роками нові квартали оточили виробничі корпуси. У 1995 році оголосили конкурс на кращий проект з реконструкції місцевості. Градірню, як символ індустріального минулого району, вирішили зберегти. Її обнесли офісними стінами - вийшов кубічний кіндер-сюрприз з іграшкою посередині. Градірню залишили не тільки для краси: її розділили на п'ять поверхів, підвели скляні переходи, всередині розташували зали засідань. Одна зі стін теж скляна, крізь неї видно заточений усередині градірню - артефакт минулого.

Тенденцією останнього десятиліття стало знесення градирень. Закриті електростанції демонтують, розчищаючи місцевість для нових будівель. Італійським архітекторам вдалося зберегти охолоджувальну вежу Pirelli і вписати її в сучасну міську середу. Градірню, як символ індустріального минулого району, вирішили зберегти

атомний Діснейленд

У заповзятливої ​​Німеччини градірню пристосували під один з найбільш незвичайних атракціонів на світлі. У 1972 році на мальовничому березі Рейну, поблизу міста Калькар, вирішили побудувати атомну станцію. Населення ідею не схвалило: злякавшись екологічної катастрофи, висловило відкритий протест. Будівництво йшло повільно, а після аварії на Чорнобильській АЕС і зовсім встало, в 1991 році уряд оголосив про завершення проекту. До цього моменту станція перетворилася в найбільшу інвестиційну руїну Німеччини: на витрачені на неї кошти можна було побудувати 20 тис. Житлових будинків.

Недобудова викупив голландський інвестор і перетворив на парк розваг Wunderland Kalkar. Найяскравішим атракціоном стала градирня. Всередині неї встановили карусель, яка виносить екстремалів за межі башти, внизу влаштували канали для човнових прогулянок, а зовні розмалювали і переробили в скалодром.

Градирні в британському Тинсли виконували роль орієнтиру на трасі і для багатьох стали символом повернення додому. Їх прирівнювали до історичних пам'ятників і вважали частиною спадщини Шеффілда

Їх прирівнювали до історичних пам'ятників і вважали частиною спадщини Шеффілда

Градирні - символ місцевості

Осколки «сільнички і перечниці»

У британському Тінслі, передмісті Шеффілда, в 1920-х роках збудували електростанцію Blackburn Meadows. У безпосередній близькості до градирень незабаром з'явилася естакада - так, що дві з семи височіли прямо над дорогою. У 1980 році станцію закрили, знищили всі будівлі, а ці дві градирні з міркувань безпеки вирішили залишити. Вежі Тинсли або «сільничка і перечниця», як їх прозвали, незабаром стали візитною карткою району.

Місцеві розповідають, що вони виконували роль орієнтиру на трасі і для багатьох стали символом повернення додому. Їх прирівнювали до історичних пам'ятників і вважали частиною спадщини Шеффілда. Вежі-близнюки залишалися предметом спору протягом майже 30 років після закриття станції. Спочатку власників зупиняли труднощі і дорожнеча безпечного знесення, потім культовий статус «сільнички і перечниці».

В якийсь момент від знесення градирні врятувала рідкісний птах, що побудувала в одній з них гніздо. Однак на початку 2000-х років з'явилися відомості, що градирні все ж будуть знищені.

Жителі оперативно організували кампанію із захисту веж: з'явилися архітектурні проекти по перетворенню зони в парк розваг, скейт-парк, виставкові майданчики. Але все це не врятувало вежі Тинсли від знесення. Для всіх бажаючих спостерігати за вибухом була створена спеціальна оглядова площадка: в серпні 2008 року градирні зруйнували на очах тисяч шанувальників. У 2014 році на місці електростанції відкрили нову, що працює на біомасі. Гіперболоїдних градирні вона не використовує, проте їй вони і не заважали.

Околиці станції в Айронбрідж приховані лісистими пагорбами, а при будівництві градирень до бетону був доданий червоний пігмент, щоб вежі були схожі з кольором місцевого грунту

Вежі під колір грунту

У британській тесніне Айронбрідж розташувалася дуже незвичайна електростанція. Сама ця місцевість - пам'ятник індустріальної революції XVIII століття з шахтами, фабриками, доменними печами і першим в світі чавунним мостом. По ньому курсує поїзд, котрий привіз на електростанцію вугілля, а з 2013 року вона почала працювати на пеллетах. Станція Айронбрідж дивовижна і унікальна - її проект розробляв архітектор Кеннет Буф. Його завданням було врахувати особливості і історію місцевості і органічно вписати ТЕЦ в навколишню природу. Околиці станції приховані лісистими пагорбами, а при будівництві градирень до бетону був доданий червоний пігмент, щоб вежі були схожі з кольором місцевого грунту. Настільки вражаючі заходи були прийняті, щоб гарантувати електростанції довге існування в знаменитому ущелині і не муляти очі туристам. Станція створила навколо себе унікальний клімат: за рахунок сприятливої, майже тропічної температури в ущелині існують рослини, які в іншій ситуації не могли б тут вижити. У листопаді 2015 року, через 46 років після власноручного запуску, інженер Майк Сміт повернувся на станцію, щоб відключити її. Він мріє про збереження ТЕЦ для нащадків, пропонуючи перетворити будови в музей під відкритим небом.

Занедбані, але не забуті Фабрика хмар

Поруч з бельгійським містечком Шарлеруа розташувалася одна з найвідоміших в світі занедбаних електростанцій. Її величезна градирня височить над місцевістю, створюючи похмуру і загадкову атмосферу. Вона часто потрапляє в об'єктиви фотографів - вони приїжджають сюди з усього світу, щоб відобразити вежу, яку почала захоплювати природа. Електростанція IM була побудована в 1921 році і довгий час була найбільшою вугільної ТЕЦ в країні. В середині століття вона вважалася основним постачальником енергії, а за рахунок своєї потужності отримала прізвисько «фабрика хмар». Її градирня була настільки потужною, що через отвір у підлозі за хвилину проходило понад 120 тис. Літрів води.

Оскільки станція працювала на вугіллі, то завжди була під пильною увагою екологів і захисників природи. Після модернізації в 1990-х роках вона почала використовувати також газ і біомасу, але це її не врятувало. Протести Грінпіс посипалися в 2006 році, до того ж конкуренти у вигляді атомних станцій підганяли, і незабаром електростанцію IM закрили назавжди. Градирня ж стала символом могутності природи і однієї з місцевих визначних пам'яток.

живі полотна

Чотири охолоджувальних вежі, дві з яких не добудовані, а одна і зовсім завалилася на бік, належать Новокуйбишевський ТЕЦ-2. Сьогодні ці градирні - атракціон для місцевих сталкерів і живі полотна для граффитистов. А ще - символ держави, яка до останнього нарощувала свою міць, але раптово розпалася за лічені дні.

ТЕЦ-2 працює з 1962 року до цього дня. У 1988 році в планах міста було розширення нафтопереробного заводу, для якого були потрібні нові потужності. До 1991 року побудували дві градирні з прилеглими до них будівлями та почали будувати ще дві. Однак після розпаду держави почався промисловий колапс, відпала необхідність в розширенні ТЕЦ, і весь будівельний ділянку виявився занедбаним.

Після розпаду СРСР почався промисловий колапс, відпала необхідність в розширенні ТЕЦ, і весь будівельний ділянку виявився занедбаним

Еко-проекти майбутнього

Наш будинок - градирня

Екологи давно ополчилися проти станцій, що працюють на ядерному паливі та вугіллі. Творці проекту Cypher CO2ling Plant вирішили підняти рейтинг ТЕЦ, перетворивши їх в багатофункціональний сучасний кампус. Команда дизайнерів запропонувала інноваційне та ефективне рішення для використання застарілих об'єктів енергетичної галузі. Альтернативний сценарій, при якому станція і градирні отримають шанс на нове життя, передбачає використання їх в якості житлових комплексів, офісних центрів і навіть парків.

Оскільки градирні можуть досягати 200 метрів у висоту, що еквівалентно 60-поверховим будинкам, то нова концепція передбачає надбудувати апартаменти і офіси на їх зовнішньому каркасі. Це дозволить задіяти менше будівельних матеріалів, а також скоротить витрати на будівництво. Тепло, що виділяється вежами, буде використано для обігріву приміщень в зимовий період. За рахунок безпосередній близькості до джерела тепла втрата енергії знизиться до абсолютного мінімуму.

Пристрій офісів і квартир на стіні градирні вирішує і інші проблеми. Так, близькість житлового та робочого простору спрямована на скорочення використання автомобілів, що знижує викиди в атмосферу. Архітектурний проект майбутнього поки викликає у фахівців багато питань, проте подібна модель стає все більш актуальною в нашому сучасному, стрімко урбанізується світі.

Концерт в градирні

У 2006 році, незадовго до зносу «сільнички і перечниці», британський Channel 4 хотів використовувати знамениті градирні в своєму проекті Big Art. Ідея полягала в тому, щоб перетворити вежі Тинсли в об'єкт мистецтва. У той же час зародилася велика кампанія «Врятуйте наші вежі», учасники якої висували вимоги щодо збереження градирень. В рамках акції Королівський інститут британських архітекторів (Royal Institute of British Architects Collections, RIBA) організував конкурс на кращий дизайнпроект по реконструкції веж. Змагання стало не тільки національним, але привернуло велику кількість відгуків з усього світу.

Проекти з благоустрою території пропонували перетворити колишню ТЕЦ в еко-парк з найбільшим в місті торговим центром, галереями, садами і дитячими майданчиками. Всі будівлі пропонувалося інтегрувати з рослинами, даху перетворити в прогулянкові садки. Кафе і арт-галереї повинні були отримувати енергію від сонячних батарей. Інший проект передбачав пристосувати градирні під проведення концертів і музичних фестивалів. Між вежами пропонувалося перекинути міст, а в одній встановити ліфт для повноцінного охоплення внутрішніх виставкових площ.

На жаль, ідея перетворити колишній центр промисловості в повноцінний квітучий сад або музично-виставкову майданчик не була підтримана, як і багато інших.