Строительство »

Класична гімназія: Текст стандартів запозичений

«Пропонований варіант освітніх стандартів не може бути прийнятий навіть як проект!» - з такою заявою виступає Рада петербурзької класичної гімназії №610. Представники педагогічної спільноти міста згодні з цим. На думку вчителів, прийняття ФГОСи спричинить за собою руйнування нині існуючої системи освіти. «Пропонований варіант освітніх стандартів не може бути прийнятий навіть як проект

subscribe.ru

«Пропонований варіант освітніх стандартів не може бути прийнятий навіть як проект!» - з такою заявою виступає Рада петербурзької класичної гімназії №610. Представники педагогічної спільноти міста згодні з цим. На думку вчителів, прийняття ФГОСи спричинить за собою руйнування нині існуючої системи освіти.

Резюме колективу педагогів гімназії №610 було опубліковано на сайті навчального закладу в останній день зими. А засідання, на якому присутні експерти обговорювали проекти федеральних державних освітніх стандартів для старшої школи, пройшло 24 лютого.

Як розповів кореспонденту «Фонтанки» директор гімназії № 610 Сергій бурячки, Рада, як правило, збирається раз в чверть і грає дуже велику роль: за статутом він вище керівника освітнього закладу. До зборів, присвяченому ФГОСи, готувалися ретельно. Після офіційної публікації документи вивісили і на сайті класичної гімназії. Причому з проектом повинні були ознайомитися всі члени Ради. Початковий текст резюме склав директор гімназії, допрацювали його вже під час засідання.

«Ми налаштовані дуже рішуче. Була ідея відіслати наше рішення в комітет за освітою, Міністерство освіти і науки, аж до керівництва країни. Чи буде це зроблено - залежить від подальшого розвитку подій », - зазначив Сергій бурячки.

На думку фахівців, в разі прийняття ФГОСи просто знищать все краще, що склалося в радянській, а потім і російської системі освіти.

Зокрема, модель стандарту складається із загальної обов'язкової для всіх частині, що займає 40% навчального часу, і включає чотири предмети: фізкультура, ОБЖ, «Росія в світі» і індивідуальний проект. Потім, з шести предметних областей можна вибрати 6-7 предметів, з них не більше 4-х на профільному рівні.

«При загальній максимально допустимої тижневому навантаженні в 36 годин на фізкультуру, ОБЖ, Росію в світі і проект відводиться, таким чином, 14 уроків (майже 40% навчального часу!), А на решту, відповідно, 22 уроку. Легко побачити, що, наприклад, програма нашої гімназії, при всіх можливих хитрощах, в цю схему не вкладається. Не вкладаються в неї і навчальні плани інших спеціалізованих шкіл Санкт-Петербурга, наприклад, ФМЛ 30, 239, ФТШ, шкіл (гімназій) з поглибленим вивченням іноземних мов », - йдеться в опублікованому на сайті гімназії рішення Ради.

Те, що текст стандартів сам по собі не виписаний і містить, м'яко кажучи, дивні пункти (наприклад, поглиблені знання школярів з деяких предметів мають бути на рівні випускників вузів), ще не все. Експерти також відзначають: «Неможливо не погодитися з опонентами представленого проекту стандартів в частині фінансового забезпечення, гарантій держави доступного безкоштовного загального (повного) середньої освіти. Нечіткість в цій частині стандартів породжує в суспільстві всякого роду спекуляції з приводу платності середньої освіти ».

Але і це в порівнянні з такою заявою педагогів - «квіточки». Тому що, на їхню авторитетну думку, ідея, запропонована розробниками, - запозичення. «Розробники стандартів видають за« інновації »програму, розроблену більше 40 років тому, і при цьому на неї не посилаються! Що само по собі огидно і пахне плагіатом », - кажуть експерти.

«Насправді і початковий проект стандартів і його« перероблена »версія є погано перекладений на російську мову варіант так званої програми« міжнародного бакалаврату »(The International Baccalaureate® (IB)). Те ж обов'язкове «ядро» 6 предметних областей, з яких вибираються предмети (по одному), причому не більше 3-х на поглибленому рівні », - впевнені члени Ради 610-ой гімназії.

Програма ця дійсно досить популярна в Європі, однак «ні в одній з країн світу програма IB не стала основою національної системи освіти»: «Так, сучасні гімназисти Швейцарії можуть вибрати 4 іноземні мови в старших класах, але вони не можуть взагалі відмовитися, наприклад, від хімії! І не важливо, куди вони будуть надходити після гімназії ».

Словом, запропонований варіант стандартів, впевнені педагоги, не придатний навіть в якості проекту. Обговоренню, аж до «референдумів серед наукової та педагогічної громадськості», підлягають їх окремі положення. Зокрема - доцільність введення в школах обов'язкового предмета «Росія в світі» і ОБЖ, перелік дисциплін, обов'язкових для вивчення, терміни освоєння програми (2 або 3 роки), частка обов'язкових для вивчення предметів в загальному обсязі навчального навантаження.

Директор гімназії №397 імені Галини Старовойтової Михайло Адамський згоден з тим, що в разі прийняття стандартів, система профільних освітніх установ уже не зможе функціонувати в тому вигляді, в якому вона працює зараз. «Ці ФГОСи викликають дуже серйозні питання. Те, що створено, - явно недостатньо продуманий варіант, який потребує доопрацювання », - заявив він кореспонденту« Фонтанки ».

«Тут навіть коментувати нічого. Я повністю згодна, це думка професіоналів, які багато років працюють в школі. Зараз справа йде до руйнування системи освіти », - вважає директор ліцею №64 Галина Іванова.

До речі, думка педагогічної спільноти міста цілком може знайти відображення в зміненому документі. З 15 лютого ФГОСи відкриті для громадського обговорення. Але поки таких різких відгуків професіоналів звучало. Можливо, Міністерство освіти і науки все ж прислухається до здорового глузду тих, кому безпосередньо доводиться працювати за новими програмами, і змінить проект стандартів.

Для довідки:
Петербурзька класична гімназія - державне загальноосвітній заклад; заснована в 1989 році. У гімназії 14 класів, з п'ятої по одинадцятий, по два класи в кожній паралелі.

Тут обов'язково вивчення 4 іноземних мов: латини, грецької, англійської та німецької. Плюс до цього математика. Щорічно гімназія набирає два п'ятих класи в кількості не більше 28 чоловік в кожному, набір конкурсний, за результатами тестування.

Викладають в класичній гімназії 98 педагогів, серед яких 17 кандидатів і 3 доктори наук.

Марія Циганкова,
Фонтанка.ру