Строительство »

Пристави знайшли управу на нелегальних колекторів «БНК

Спроби боротьби Федеральної служби судових приставів (ФССП) з чорним ринком стягувачів дали перші результати. Служба зібрала і направила до Слідчого комітету матеріали, які свідчать про наявність в діях нелегальних колекторів ознак складу злочину по розпалюванню ненависті і приниження людської гідності. Учасники ринку відзначають, що це серйозний крок, який може позитивно позначитися на іміджі галузі та захистити боржників від свавілля. Спроби боротьби Федеральної служби судових приставів (ФССП) з чорним ринком стягувачів дали перші результати

Фото Марії Шумейко

Про те, що ФССП (регулятор ринку стягнення) вперше ініціювала проведення Слідчим комітетом дослідчої перевірки діяльності стягувачів, які не перебувають в держреєстрі, розповіли «Коммерсанту» учасники ринку. Регулятор побачив у діях компаній «Кавказ-Центр» і Gudermes Collection збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження гідності людини за ознаками статі, раси, національності, мови, походження, оскільки компанії намагалися натиснути на боржників, видаючи себе за представників кавказьких діаспор.

Як розповіли в ФССП, в 2016-2017 роках кілька громадян, які проживають в Москві, уклали договори з однією з мікрофінансових організацій (назва не розкривається) про надання позик. Після того як позичальники не змогли виконати зобов'язання щодо своєчасного повернення грошових коштів, їм почали надходити листівки від компаній «Кавказ-Центр» і Gudermes Collection, підписані їх директорами управлінь по реалізації майна боржників. У листівках, які також розклеювали по дверях квартир і на стінах під'їздів, де проживали боржники, містилася вимога повернення заборгованості. Такі дії суперечать закону про стягнення боргів фізосіб 230-ФЗ, що вступив в силу з початку цього року.

В ході перевірки ФССП з'ясувалося, що агентства з вказаними назвами не перебувають в держреєстрі (з 1 січня, згідно з 230-ФЗ, колектори можуть займатися збором боргів, тільки якщо складаються в реєстрі ФССП). «За адресами в місті Грозному, зазначеним в листівках, дані компанії теж не значаться, - відзначили в ФССП.- Зазначені обставини і виявлення в ході їх перевірки інші відомості, що свідчать про наявність ознак складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 282 КК РФ (збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності), послужили підставою для направлення зібраних матеріалів в головне слідче управління Слідчого комітету Росії по місту Москві для проведення дослідчої перевірки ».

Взаємодія ФССП з правоохоронними органами здійснюється на постійній основі в усіх випадках, коли в діях осіб, що займаються стягненням простроченої заборгованості, вбачаються ознаки складу злочину, підкреслили в ФССП. Однак до сих пір, за словами учасників ринку, подібних прецедентів не було, в той час як саме боротьба з нелегальними стягувачами є найбільш проблемною для галузі.

За словами старшого віце-президента агентства «Кредітекспресс фінанс» Віктора Семендуєва, одна з основних задач регулятора - розробка механізмів оперативної боротьби з нелегальними стягувачами, які здійснюють резонансні правопорушення, що негативно позначаються на іміджі всієї галузі.

«Всі зусилля по формуванню цивілізованого ринку стягувачів будуть давати малі результати, поки не вдасться припинити дії серйозних хуліганів, - вважає директор Національної асоціації професійних колекторських агентств Борис Воронін.- Дуже важливо, що ФССП не підходить до цього питання формально і знаходить способи боротьби з різними недобросовісними видами стягнення ».

На думку партнера юридичної компанії «Юрпартнер'» Олександра Федорова, перед ФССП стояло завдання не тільки припинити незаконні дії компаній по стягненню простроченої заборгованості, а також показати, що знайти трактування в законодавстві можна на будь-яку вигадку недобросовісних стягувачів. «Використання кавказьких осіб стало масовим штампом при спробі залякати боржника, з чим, безсумнівно, потрібно боротися, - пояснює Юрист Спроба прикритися певною національністю явно спрямована на збудження ворожого ставлення до неї і є серйозним злочином». Така діяльність карається штрафом до 500 тис. Руб. або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, уточнює пан Федоров.

Експерти сподіваються, що на досягнутому ФССП не зупиниться і буде боротися з нелегальними стягувачами не тільки в нестандартних випадках. «Дану ситуацію можна назвати типовою - торкнуться національне питання, - каже Олександр Федоров.- Але у ФССП є можливість залучати сірих стягувачів за незаконну підприємницьку діяльність, і ми сподіваємося, що служба буде активно цим інструментом користуватися вже в наступному році. Все-таки 2017 рік був в деякій мірі пробним ».

При цьому вкрай важливо не забувати і про відповідальність кредиторів, адже саме вони вибирають, кому довірити роботу з боржниками. Борис Воронін зазначає, що ті, для кого головне отримати борг за всяку ціну, і породжують попит на незаконні методи стягнення, в тому числі від власних співробітників.