Строительство »

ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР: ЦІНА КОХАННЯ?

ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР: ЦІНА КОХАННЯ?

Загальні положення про ПОНЯТТІ «ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР»

ЛЮБОВ АБО ГАМАНЕЦЬ? АБО ПРО ТЕ, ЯКІ ПРОБЛЕМИ МОЖУТЬ ВИНИКАТИ ПРИ укладення шлюбного договору. А ТАКОЖ ПРО КОРИСТЬ І ВИГОДУ укладення шлюбного договору.

АМЕРИКАНСЬКИЙ АБО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИП шлюбний договір?

СКЛАДАННЯ ШЛЮБНИХ ДОГОВОРІВ.

ОСОБЛИВОСТІ УКЛАДАННЯ ШЛЮБНИХ догвора В ОКРЕМИХ КРАЇНАХ.

1. Загальні положення про ПОНЯТТІ «ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР»

Практика укладання шлюбних договорів існує в Україні вже 18 років, з тих пір, як в 1992 році в Кодекс про шлюб та сім'ю була додана стаття 27-1 «Право подружжя на укладення шлюбного контракту». У даній статті, зокрема, вказувалося, що особи, які вступають в шлюб, мають право за власним бажанням укладати угоду щодо питань життя сім'ї (шлюбний контракт), в якому можуть передбачити майнові права і обов'язки подружжя.

Пізніше, з моменту вступу в силу Сімейного кодексу України (01.01.2004р.), Укладання шлюбних договорів стало регулюватися главою 10 СК «Шлюбний договір». При цьому укладати шлюбний договір, відповідно до норм цього розділу, можуть не тільки особи, що вступають у шлюб, тобто особи, які подали заяву на реєстрацію шлюбу, а й особи, які вже перебувають у шлюбі.

Але, не дивлячись на досить тривалий період існування поняття «шлюбний договір», до сих пір навколо цієї теми розгораються запеклі суперечки, як серед осіб, які не мають юридичної освіти, так і серед юристів. Юристи ж теж люди, які, як і всі інші, закохуються, одружуються, виходять заміж, обзаводяться тим чи іншим майном.

Як правило, завжди виникають питання: навіщо взагалі укладати шлюбний договір ?; чи може шлюбний договір зробити життя подружжя більш комфортною ?; чи не позбавляє подібний договір відносини романтики і довіри?

Ситуація з укладенням шлюбних договорів в корені відрізняється від стану справ в цій галузі на Заході, де шлюбний договір давно став нормою. І справа тут не в тому, що українці більш романтичні, ніж прагматичні європейці. Навпаки, в нашій країні люди роками можуть жити один з одним, навіть якщо між ними давно немає ніяких відносин, тільки заради квартири, бізнесу та інших матеріальних благ.

Насправді, якщо розібратися і підійти до цієї проблематики саме з юридичної точки зору, то ми побачимо, що сім'я і шлюб, в загальному, і цілому складаються з договірних відносин. Сім'я - це перш за все система відносин (в тому числі економічних). До фінансового благополуччя прагнуть все осередки суспільства, адже без достатку неможливо вирішити ні банальних, але таких необхідних побутових питань, ні дати освіту дітям, врешті-решт, в разі хвороби одного з членів сім'ї, неможливо отримати якісне лікування, незважаючи на те, що медицина у нас все ще офіційно безкоштовна.

І саме про цю «договірної системі» йдеться в статтях 7 і 9 СК, відповідно до яких сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (і шляхом укладення договору) між учасниками, якщо це не суперечить вимогам СК, іншим законам і моральним засадам суспільства .

Однак, в основному, такі домовленості між подружжям носять усний характер. І з часом ми перестаємо помічати існування таких договорів, які входять в нашу звичку. І на чиєсь запитання з боку, чому ми так робимо? - ми відповімо, що так склалося в нашій родині, а про те, що це був первинний договір ми навіть і не згадаємо.

Наприклад: договір про те, хто готує вечерю або виносить сміття, веде дитину в садок або ж чиїх батьків (дружини або чоловіка) слід відвідати на Новий рік в першу чергу? Це договору так званого немайнового характеру.

Що стосується категорії майнових усних договорів, то до таких можна віднести договір про те, яким чином ділитися сімейний бюджет, хто оплачує відпустку, хто купує продукти, або за чий рахунок заправляється сімейний автомобіль? При цьому слід звернути увагу на те, що такі договори можуть полягати не тільки шляхом безпосереднього обговорення зі своєю половиною конкретних умов, а й шляхом виконання будь-яких зобов'язань за замовчуванням.

Всі ці «маленькі» і, здавалося б, незначні договори, складають загальну картину нашого сімейного побуту. Крім того існують і письмові договори. Такі як дарування нерухомого майна, договори при спільному придбанні або відчуженні будь-якого майна. Якщо розібратися, то реєстрація шлюбу в органах РАГС - це теж письмовий договір, за яким подружжя отримують всі матеріальні та нематеріальні права і обов'язки, відповідно до законодавства України.

Звичайно до письмових сімейним договорами, які мають особливий правовий статус, можна віднести і шлюбний договір, укладений між особами, які подали заяву на реєстрацію шлюбу або між подружжям і такий шлюбний договір спрямований на регулювання майнових відносин сторін.

Таким чином, в шлюбі, так чи інакше, присутній розрахунок - матеріальна складова, спільне майно, діти, - так чому б не оформити документ, який чітко регламентує всі майнові відносини?

Причина, по якій цей документ досі сприймається як щось не зовсім обов'язкове, криється в нашому менталітеті.

З одного боку, з небажанням зв'язувати себе зобов'язаннями: пункти контракту доведеться виконувати, в той час як про дані колись обіцянки можна благополучно забути. З іншого - з невмінням захистити себе, свої права.

Адже до сих пір в окремих компаніях співробітники оформлені за «липовими» трудовими договорами, отримують крихітні офіційні зарплати і навіть не вимагають належних їм компенсацій при звільненні. Люди щодня ходять на роботу і навіть не спромагаються дізнатися свої права, заглянувши в трудове законодавство. Що ж тоді говорити про шлюбному договорі ?!

2. ЛЮБОВ АБО ГАМАНЕЦЬ? (А ДЕ Ж ЛЮБОВ?) АБО ПРО ТЕ, ЯКІ ПРОБЛЕМИ МОЖУТЬ ВИНИКАТИ ПРИ укладення шлюбного договору.

А ТАКОЖ ПРО КОРИСТЬ І ВИГОДУ укладення шлюбного договору

Багато пар не укладають шлюбний договір зі страху образити свого партнера і здатися неромантичних. Це відбувається тому, що наявність договору наводить на думки про відсутність довіри. В голові можуть проноситься думки приблизно такого змісту: «якщо хочеш укласти шлюбний договір, значить, мені не віриш, не віриш у щирість і безкорисливість моїх почуттів!». Але ж шлюбний договір регулює відносини матеріальні, а не емоційні! Адже людина влаштована таким чином, що його емоції і почуття з часом можуть змінюватися, і те, що він був готовий ділити довгі роки з партнером, він може не захотіти ділити і зовсім ні з ким. І його можна зрозуміти.

Можна змоделювати наступну ситуацію. Чоловік за все своє життя закохався раз 5. Будучи людиною щирою, всі п'ять разів він і одружився. А, будучи емоційним, стільки ж раз і розлучався, як тільки зустрічав іншу жінку.

А ось бізнес він створив лише один, і будинок у нього один. Чому ж він повинен все це ділити навпіл? Тим більше все п'ять разів?

Можливо він із задоволенням виплатити компенсацію, довічне утримання чи ще щось всім своїм дружинам, розуміючи, що вони допомагали йому в житті. Але ось бізнес він вважає своїм дітищем. Саме це він і хоче відобразити в шлюбному договорі.

Що ж в цьому поганого? А якщо майбутня дружина не погоджується на таку розстановку речей, то виникає питання в її прямої матеріальної зацікавленості. Виходить, що чоловік їй теж не може довіряти.

Тобто, вона йому не довіряє, тому що він хоче укласти контракт, а він їй не довіряє, тому що вона не хоче його укладати.

Або можлива інша ситуація. Жінка, все життя є тінню чоловіка, що створює йому умови для роботи, яка виховує його дітей, раптом залишається біля розбитого корита при розлученні.

А все тому, що за документами у чоловіка майна немає і ділити нічого. А адже шлюбний договір можна укласти такий, який буде вигідний обом сторонам.

Соціологи стверджують, що в середньому для 80% пар основною причиною є грошові питання, а після розлучень саме по жінках вдаряє хвиля фінансових проблем, в той час як у чоловіків доходи в середньому виростають на 25%.

Вважаю, що вчасно поставлений питання про шлюбному договорі, може служить так званої лакмусовим папірцем, на якій проявляться то справжнє і цінне, що є в майбутніх подружжя. Адже якщо вони не здатні відкрито говорити про шлюбному договорі, то, швидше за все, вони не зможуть відкрито говорити в майбутньому і про інших емоційних складових сімейного життя, коли вони виникнуть. Це, треба сказати, не дуже-то хороші передумови для довговічності відносин. Також шлюбний договір можна назвати певним індикатором єдності думки з основних життєвих питань. Адже сім'я тримається на схожості життєвих цінностей, а якщо вони різні, то краще дізнатися про це відразу, а не при розлученні, залишившись ні з чим.

2.1. Про користь і вигоду

Шлюбний договір - хороша можливість краще пізнати свою «половинку». Героїня однієї з історій, опублікованих в Блозі «Шлюбний договір - новий погляд» тільки лише при одному згадуванні про шлюбному договорі змогла не залишитися «біля розбитого корита» і, по суті, майбутній чоловік цієї героїні відразу ж і проявив всю свою справжню натуру. На жаль, натура його виявилася натурою «альфонса».

При цьому заводячи розмову про шлюбному договорі,

· Можливо заздалегідь дізнатися, чого хоче чоловік / дружина, на що він або вона розраховують. І для цього абсолютно не потрібно чекати чергового конфлікту;

· За допомогою шлюбного договору можливо повідомити партнеру і про свої очікування. І навіть можна взагалі відмовитися від шлюбу, якщо те, що ви дізналися в процесі складання документа, вас категорично не влаштовує;

· Особи, які укладають шлюбний договір, відразу ж домовляються про кордони матеріальних (і не тільки) претензій, що допомагає їм у подальшому комфортно жити один з одним;

· Але в разі, якщо розлучення неминучий, шлюбний договір допоможе уникнути довгих судових тяжб і з'ясування відносин.

Можна уявити ситуацію, коли дві людини планують романтичну подорож. Можна ж, звичайно повністю довіритися випадку і поїхати навмання (а раптом все буде добре?), Довіритися туристичної компанії, навіть не укладаючи з нею договір, або ж уважно вивчити каталоги, вибрати країну, готель, укласти договір з турфірмою?

Звичайно ж, кожен вільний чинити так, як хоче він. Але погодьтеся: відсутність вільних номерів або калюжа замість моря вб'ють всяку романтику!

Так само і шлюбний договір - уявіть, що це добре спланований романтичну подорож. Люди довіряють один одному більше, коли знають про наміри один одного.

3. АМЕРИКАНСЬКИЙ АБО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИП шлюбний договір?

Існує два типи шлюбних контрактів: європейський і американський. У європейському контракті основна тема - розділ майна. В американському головне - покарання чоловіка, якщо розлучення трапився через «негідної поведінки».

По суті, Сполучені Штати Америки є країною з необмеженими можливостями в частині визначення умов шлюбних контрактів. У шлюбному контракті цієї країни можна передбачити практично все. Не можна лише розмежовувати участь у вихованні дітей і вирішувати, з ким із подружжя вони залишаться в результаті розлучення. Втім, це не означає, що можна потрапити в кабалу - американські суди мають право вирішувати, наскільки справедливі умови шлюбного контракту. Народна творчість американських «контрактників» не знає кордонів: в одному реально існуючому документі подружжя зобов'язалися «спілкуватися один з одним не менш ніж півгодини на день» і «стежити, щоб в машині було хоча б полбака пального».

Стандартний шлюбний контракт в Америці передбачає вирішення подружжям кількох концептуальних питань. Головний з них - як буде розділене майно пари в разі розлучення або смерті одного з подружжя. Одружувалися належить вирішити, спільно або окремо вони будуть володіти банківським рахунком, нерухомістю, автомобілем або яхтою.

Важливо також, хто буде оплачувати борги, зроблені до весілля, - обоє з подружжя або той, хто позичав (мова не йде про якусь зайнятої сумі - в США переважна частина населення живе в борг, купуючи з розстрочкою платежу будинку, машини та меблі). Якщо у подружжя є діти від попереднього шлюбу, контракт доповнюється статтями про те, як буде оплачуватися навчання дітей. Дуже непросте питання про поділ коштовностей та інших дорогих подарунків.

Деякі пари, складаючи шлюбний контракт, бажають зафіксувати в ньому, хто з подружжя і з якою періодичністю буде мити посуд, виносити сміття, а також - як часто їм слід виконувати свої подружні обов'язки.

Про який же тоді конфлікті може йти мова, якщо за контрактом обговорені всі деталі спільного проживання. Як виявилося, привід для конфлікту знайдеться. У минулому році відомий американський бейсболіст , Який виступає за команду Головною ліги бейсболу « Сан-Франциско Джайентс »Баррі Бондс уклав шлюб зі шведкою на ім'я Сан. Шлюбний контаркт вони уклали в лімузині за годину до вінчання. Молоду шведку, яка напередодні була обрана королевою краси своєї школи, переповнювали піднесені романтичні почуття, і вона з легкістю погодилася не претендувати на половину статку свого чоловіка (стандартне положення шлюбного контракту, що укладається між акторами, письменниками або спортсменами, чиї статки вимірюється десятками мільйонів). Під час підписання контракту у бейсболіста було кілька адвокатів, у шкільній королеви краси - жодного. І ось, коли через деякий час пара вирішила розлучатися, місіс Бондс подала позов, предметом якого було оспорювання положення шлюбного контракту, і вимагала належну їй половину багатомільйонного стану.

І хоча закон був на стороні спортсмена, верховний суд штату Каліфорнія підтримав вимогу скривдженої жінки. Вердикт був такий, що вона може вимагати перегляду умов контракту, оскільки під час його підписання була незаконно позбавлена ​​юридичної підтримки. Справа про розлучення бондс викликало величезний резонанс в Каліфорнії. Питанням про вдосконалення системи шлюбних контрактів зайнялася законодавча асамблея штату. Вона прийняла білль, за яким всі наречені повинні укладати контракт як мінімум за тиждень до вінчання, кожна зі сторін повинна мати адвокатів, а саму процедуру слід записувати на відеокамеру. Крім цього кожен з подружжя може провести оцінку коштовностей, які їм дарують під час вінчання.

Приводом же для цього послужила історія в штаті Пенсільванія. Якоїсь пані під час вінчання майбутній чоловік подарував обручку з діамантом. Дама погодилася підписати контракт, в якому говорилося, що її чоловік у разі розлучення буде їй виплачувати всього 3,5 тисячі доларів в рік, оскільки вартість кільця (так їй сказав чоловік) становила 21 тисячу доларів. Однак коли подружжя розлучилося і дама вирушила оцінювати коштовність, її чекав удар - замість діаманта її обручку прикрашав напівдорогоцінне каміння вартістю всього в кілька сот доларів. Суд, однак, претензії пані не підтримав, вирішивши, що у неї був час оцінити коштовність.

Відповідно до американської статистики, подружжя скромного достатку можуть найняти собі адвоката, чиї послуги коштують 250 доларів на годину. В цьому випадку його обов'язки, як правило, обмежуються допомогою в складанні контракту і тільки. Адвокат в цьому випадку за американськими мірками нічим особливо не ризикує. Якщо один з подружжя подасть позов проти іншого через те, що той приходить додому пізніше, ніж прописано в контракті, або не миє сімейний автомобіль 3 рази в тиждень, суд може і не підтримати вимогу позивача.

Інша справа, якщо контракт укладається між подружжям з мільйонними статками, особливо якщо їх капітали і доходи сильно розрізняються. У цьому випадку адвокат візьме за допомогу в складанні документа і його реєстрацію як мінімум 10 тисяч доларів, а останнім часом деякі адвокати, що представляють «бідного» чоловіка, стягують з нього мінімальну плату в розмірі 25 тисяч доларів. Адже в разі розлучення і суду йому доведеться довго і виснажливо розбиратися зі своїми колегами, які представляють іншу сторону.

Більшість адвокатів радять своїм клієнтам регулярно оновлювати свої контракти з урахуванням сімейних змін - наприклад, поява дітей, догляду на пенсію батьків. Крім цього, громадянам рекомендується стежити за змінами в шлюбному законодавстві свого штату, щоб не відстати від життя.

Вважаю, що подібний рада буде цілком доречний і в Україні, не дивлячись на те, що законодавство в області «шлюбних договорів» у нас практично залишається незмінним.

На думку віце-президента Федеральної нотаріальної палати Володимира Яркова американський варіант шлюбного договору зовсім не поганий. Це просто інша правова культура. Європейська модель більше розрахована на майнові відносини і російський шлюбний договір більше схожий саме на європейський. При цьому пан Ярков в російській програмі «Ранок Росії» зазначив, що російські шлюбні договори відносяться до європейського типу, а в Україні пішли по американському шляху, і український шлюбний контракт може регулювати більше число питань, ніж це зазначено в Сімейному кодексі РФ.

Дослідивши вже зараз окрему частину питань, які можуть бути врегульовані шлюбним контрактом американського типу, можна абсолютно впевнено сказати, що шлюбні договори, укладені в Україні, можна віднести саме до європейського типу шлюбних контрактів, оскільки предметом регулювання шлюбного договору відповідно до законодавства України є тільки майнові відносини між подружжям, і такий договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми (ст. 93 СК).

За допомогою шлюбного договору в Україні не може бути примушений партнера мити посуд по парних числах місяця і підлогу по непарних. Тобто цей пункт можна включити в документ і сподіватися на те, що нотаріус не помітити такий пункт, але користі від нього не буде ніякого, наприклад, при розлученні суд просто не прийме до уваги подібні аргументи, навіть якщо вони запротокольовані в угоді подружжя. Але при цьому шлюбним договором в Україні можливо обумовити те, яким чином подружжя будуть ділити майно в шлюбі і при розлученні і поставити це «під умову». Йдеться про варіанти розподілу майна в залежності від причин розлучення. Наприклад, якщо приводом стало аморальне, агресивна поведінка, зрада або алкоголізм одного з подружжя, то майно ділиться не порівну, а велика частина частки винного відходить до потерпілого. Такий пункт в шлюбному договорі буде прийнятий до уваги судом.

4.Составленіе ШЛЮБНИХ ДОГОВОРІВ

Реєстрація шлюбу означає: з цього дня всі, що заробляють молоді, стане загальним і буде ділитися навпіл. Наприклад, зарплата у чоловіка 20 000,00 грн., У дружини - 5 000,00 грн. за законом кожен має право на 12 500,00 грн. в місяць ... Багатьом шкода ділитися. Тому гроші часто стають яблуком розбрату. Правда, якщо підписаний шлюбний договір, віддавати дружині доведеться не половину, а як домовитеся.

Дуже часто в практиці можна зіткнутися з тим, що майбутні або вже відбулися подружжя хоче укласти шлюбний договір, але, за великим рахунком, не знають, які умови включити до такого договору.

Щоб правильно визначити, які умови включити в шлюбний договір, потрібно звернути увагу на те, з якою метою він полягає.

Мета залежить від того, на якій стадії шлюбних відносин полягати договір. Якщо шлюбний договір укладають молоді люди, що збираються одружитися, то умови цього договору повинні максимально спростити визначення долі майна, яке буде набуте подружжям у майбутньому.

При цьому важливо прописати порядок розподілу придбаного подружжям майна в особисту або спільну власність. Якщо обоє з подружжя працюють і мають стабільний заробіток, то слід визначити порядок розподілу одержуваних подружжям доходів: яка їх частина буде надходити в сімейний бюджет, а яка буде залишатися у власності чоловіка, який отримав дохід. Необхідно передбачити перерозподіл доходів сім'ї в разі народженні дитини, вказавши період часу, на який дане перерозподіл буде діяти.

Коли при створенні сім'ї передбачається, що один з подружжя буде вести домашнє господарство, при цьому не працюючи або заробляючи набагато менше коштів другої половини, то слід вказати, на яку частину доходів коштів другої половини він може претендувати.

Крім долі майна, яке тільки буде придбано, в шлюбному договорі молодят необхідно перерахувати то майно, яке у них вже є на момент укладення шлюбу, а також визначити долю майна, яке може бути подаровано до весілля.

Відповідно до законодавства України, майно, набуте до шлюбу, є власністю того чоловіка, хто його придбав, і включати його в шлюбний договір необов'язково. Але, щоб уникнути будь-яких непорозумінь в майбутньому (суперечок про те, чи було це майно придбано в період шлюбу або до його укладення), варто найбільш цінні речі перерахувати в договорі, як роздільну власність подружжя. Дарування різних речей на весіллі проводитися, як правило, в усній формі і адресується подружжю. Однак тут є кілька «підводних каменів». Дарування на весіллі здійснюється родичами подружжя, або їх друзями. Необхідно врахувати, що на словах подарунок робиться сім'ї, хоча метою дарує найчастіше є бажання зробити подарунок своєму родичу або другу. Якщо ж шлюб незабаром розпадається (що, на жаль, буває не рідко) родичі і друзі кожного з подружжя заявляють, що зроблені ними подарунки повинні належати тільки тому з подружжя, чиїми родичами або друзями ці подарунки були зроблені. Підхід до визначення приналежності весільних подарунків у сторін зазвичай різний, тому на цьому грунті часто виникають конфлікти. Дарування нерухомих речей згодом оформляється в письмовій формі та реєструється у відповідному державному органі. При цьому, зроблене в усній формі заяву про даруванні нерухомості не має юридичної сили. Юридичне оформлення договору дарування здійснюється не за весільним столом, а в більш спокійних умовах. Тому, як правило, в договорі дарування в якості обдаровуваного зазвичай вказують тільки одного з подружжя. При цьому одноосібним власником об'єкта нерухомості стає тільки один чоловік, а не обидва, як було заявлено на весіллі, коли прийнято підносити ключ від квартири. Це теж буває причиною серйозних конфліктів, навіть в тих випадках, коли шлюб не розпадається.

Зазвичай родичі молодят до весілля домовляються в усній формі про те, яка їх сторін надасть сім'ї житло, а яка візьме на себе організацію весілля і пристрій побуту нової сім'ї. Видатки другої сторони зазвичай можна порівняти з вартістю житла, але при цьому їх набагато складніше віднести на вручення в дар того чи іншого майна. Пізніше, коли з'ясовується, що одна сторона зробила все необхідне для благополуччя сім'ї, а друга обдарувала тільки одного з подружжя, виникають серйозні конфлікти. Щоб уникнути подібних ситуацій, необхідно грамотно підготувати і укласти шлюбний договір. При цьому доцільно участь в укладанні шлюбного договору батьків та інших родичів молодят, які беруть участь в облаштуванні майбутньої сім'ї. Це дозволяє вирішити всі делікатні питання, торкнутися які молодята не в змозі, боячись бути звинуваченими в меркантильності.

Якщо шлюбний договір укладають подружжя, вже прожили певний час в шлюбі, слід в першу чергу вирішити долю вже наявного майна. Як правило, рівень доходів у подружжя різний, при цьому один з подружжя (як правило, дружина), який має менший дохід, зазвичай займається веденням домашнього господарства і вихованням дітей.

Потрібно врахувати, що часто оцінка внеску в загальну сімейну справу у подружжя не збігається. Тому до укладення шлюбного договору подружжю слід домовитися з приводу того, чий внесок в створення сімейного бюджету і майна більш вагою.

Часто причиною укладення шлюбного договору подружжям, вже знаходяться в шлюбі тривалий час, бувають випадки, коли сім'я планує здійснення дорогої покупки, наприклад, нерухомості. В укладеній шлюбному договорі подружжя прагнуть прописати: в чию власність надійде майно, що купується. Слід звернути увагу на те, що при укладенні таких договорів нерідко допускається помилка: в договорі просто обмовляється, що придбана річ буде належати одному з подружжя, і жодним чином не обмовляється майновий стан подружжя в цілому. Коли ж згодом виникає суперечка про розподіл майна, інший член подружжя на підставі п. 4 ст. 93 СК може зажадати в суді визнати шлюбний договір недійсним повністю або частково тільки на тій підставі, що умови договору ставлять його в украй невигідне становище.

Адже до того моменту, коли шлюб буде розпадатися, у першого чоловіка може не залишитися жодного доказу того, що інший член подружжя отримав натомість втрати права частки в об'єкті придбання майні будь-які майнові компенсації. Ті чоловік і жінка, які вирішили врегулювати свої майнові відносини в шлюбі в повній мірі, повинні визначити не тільки режим власності для вже нажитого майна, а й умови користування цим майном, як в шлюбі, так і після припинення шлюбу.

Зокрема, варто звернути увагу на норму статті 98 СК, відповідно до якої в шлюбному договорі можливо передбачити порядок користування житловим приміщенням одним з подружжя, якщо в зв'язку з укладенням шлюбу він / вона вселяється в житлове приміщення, яке належить другому з подружжя.

З огляду на особливості статті 156 ЖК (члени сім'ї власника житлового будинку або квартири, які проживають разом з ним, користуються приміщенням нарівні з власником, якщо при їх вселенні не було іншої домовленості про порядок користування житловим приміщенням), слід зазначити, що розірвання шлюбу не припиняє право колишньої дружини або чоловіка на подальше проживання в приміщенні. Дане правило, про який, як показує практика, багато хто не знає, призводить до того, що один з подружжя «кусає собі лікті», тільки лише тому, що на стадії «цукерково-букетного» періоду відчував помилкове відчуття сорому щодо шлюбного договору.

5. ОСОБЛИВОСТІ УКЛАДАННЯ ШЛЮБНИХ ДОГОВОРІВ У ДЕЯКИХ КРАЇНАХ

Окрему увагу під час укладання шлюбного договору слід приділити законодавству, яким буде підпорядкований шлюбний договір. Звичайно ж, це стосується пар, які проживають в різних країнах, або мають різне громадянство. Це важливо, оскільки в залежності від того, норми права якої країни будуть прописані в договорі, настає, різна відповідальність і застосовується різний порядок укладення та посвідчення шлюбних договорів.

Порядок укладення шлюбного договору в зарубіжних країнах, як правило, вимагає дотримання письмової форми і присутності обох подружжя.

Так у Франції шлюбний договір підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. В Італії він повинен бути зареєстрований в місцевому органі влади, а якщо договір стосується нерухомого майна, то - в органах, які реєструють угоди з нерухомістю.

У Швеції шлюбний договір готується в письмовій формі, підписується обома подружжям і 2-мя свідками. Реєструється у відповідному окружному суді (суд забезпечує реєстрацію договору в спеціальному реєстрі розділів між подружжям, загальним для всієї країни). Подружжя можуть в будь-який час розірвати або змінити договір укладенням нового договору. Особиста власність щодо конкретного майна може бути встановлена для третьої сторони заповітом або ж у формі дарування зі спеціальним застереженням, що вона не може бути скасована подружжям.

У Росії шлюбний договір також укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. При укладанні шлюбного договору сторони повинні звернути увагу на цікаву особливість. Статтею 46 СК РФ передбачені гарантії прав кредиторів при укладенні, зміні та розірванні шлюбного договору. Відповідно до частини 1 зазначеної статті чоловік зобов'язаний повідомляти свого кредитора (кредиторів) про укладання, про зміну або про розірвання шлюбного договору. При невиконанні цього обов'язку чоловік відповідає за своїми зобов'язаннями незалежно від змісту шлюбного договору. У частині 2 цієї ж статті закріплено, що кредитор (кредитори) дружина - боржника має право вимагати зміни умов або розірвання укладеного між ними договору в зв'язку з істотно зміненими.

Німецьке сімейне законодавство подібно до українського, і шлюбний договір Німеччини може містити ті ж положення, що і шлюбний договір в Україні. Закон також не допускає будь-якого обмеження прав подружжя. Однак те, що стосується порядку оформлення шлюбного договору, то такий порядок має певні особливості в порівнянні з законодавством України. Якщо подружжя виключили або змінили шлюбним договором законний режим майна, то висувати заперечення щодо третьої особи, з яким один з них уклав угоду на основі таких змін, можливо тільки в тому випадку, якщо шлюбний договір був внесений в до реєстру майнових прав подружжя відповідного територіального суду , або якщо третій особі було відомо про шлюбному договорі на момент укладання угоди.

ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР: ЦІНА КОХАННЯ?
АМЕРИКАНСЬКИЙ АБО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИП шлюбний договір?
Як правило, завжди виникають питання: навіщо взагалі укладати шлюбний договір ?
И може шлюбний договір зробити життя подружжя більш комфортною ?
И не позбавляє подібний договір відносини романтики і довіри?
І на чиєсь запитання з боку, чому ми так робимо?
Наприклад: договір про те, хто готує вечерю або виносить сміття, веде дитину в садок або ж чиїх батьків (дружини або чоловіка) слід відвідати на Новий рік в першу чергу?
Таким чином, в шлюбі, так чи інакше, присутній розрахунок - матеріальна складова, спільне майно, діти, - так чому б не оформити документ, який чітко регламентує всі майнові відносини?
Що ж тоді говорити про шлюбному договорі ?