Строительство »

Підключити будинок або дачу до газової труби стане простіше

  1. Чиновників покарають за відмову газифікувати?
  2. Безгоспних газопроводів не буде, а за самовільні врізки притягнуть до кримінальної відповідальності

Фото: gazservice35.ru

Уряд вніс на розгляд Державної Думи законопроект про повноваження органів місцевого самоврядування по організації газопостачання населення. Згідно із запропонованими змінами, тепер муніципалітети не зможуть відмовити споживачеві в підключенні газу через відсутність газорозподільних потужностей. З'явився і рекомендаційний термін розгляду заявки на підключення - 135 днів.

Чиновників покарають за відмову газифікувати?

Існуюча процедура підключення до газових мереж - одна з найскладніших. Буває, що люди роками чекають відповіді на своє звернення. А потім отримують від чиновників відмову. Покласти край митарствам і істотно спростити процедуру підключення можуть поправки в закон про газифікацію, які внесені в Держдуму минулого тижня.

«Законопроект покликаний значно спростити процедуру підключення до газових мереж для громадян і юридичних осіб. Крім того, він дозволить отримати реальну картину наявних в регіонах газорозподільних потужностей, що дуже важливо для успішного продовження державної програми газифікації », - повідомив 21 листопада голова думського Комітету з енергетики Павло Завальний на «круглому столі» в Держдумі, присвяченому законодавчого забезпечення програми газифікації в Росії.

Сьогодні забезпеченість магістральним газом в сільській місцевості становить близько 50 відсотків, в містах понад 75 відсотків. Мета держпрограми по газифікації Росії - довести цей показник до 2030 року до 85 відсотків. При цьому на сто заявок на підключення припадає 25 відмов.

«Муніципалітети мотивують це тим, що на місцевій газорозподільній станції немає потужностей. На ділі це зовсім не так. Потужності є, і, більш того, газорозподільні станції недозавантажені », - зазначив заступник міністра енергетики Кирило Молодцов. Логіка чиновників наступна: чим менше споживачів, тим менше витрат з державного бюджету на будівництво відводу до трубопроводу і подальше його обслуговування. Справа в тому, що вся газорозподільна система ділиться на сектори відповідальності. За будівництво і обслуговування магістральних газопроводів федерального і регіонального рівня відповідає Газпром, а за газопроводи всередині міста або селища - підрядники, яких приваблює муніципалітет. Є й такі випадки, коли чиновники «продають» підключення «потрібного клієнту». Внесені поправки покликані цю практику припинити.

Тепер муніципалітети повинні будуть представити розрахунки за рівнем газифікації на підвідомчій території, а також про ступінь завантаженості розподільних станцій. Втім, одними розрахунками, які чиновники давно навчилися складати досить витончено, справа не обмежиться. У документі передбачається механізм, який зобов'язує постачальників газу і муніципалітети надавати один одному фінансові гарантії. У разі якщо муніципалітет не побудує газопровід в відведені терміни, йому потрібно виплачувати неустойку Газпрому, який є постачальником ресурсу. «Це дозволить припинити спекуляції про дефіцит потужностей на ГРС і значно прискорить процедуру підключення для споживача - малого та середнього бізнесу, а також для фізичних осіб», - вважає голова Комітету Держдуми з енергетики Павло Завальний.

Чи по кишені споживача б'ють також і ціни на підключення. Вони встановлюються муніципалітетами і можуть відрізнятися в рази, в залежності від регіону. Наприклад, в Ханти-Мансійському окрузі ціна підключення становить 500 тисяч рублів, а в Республіці Комі зашкалює за мільйони.

«Сьогодні ціна на підключення до газопроводу, який переданий муніципалітетом в приватні руки, значно вище, ніж у Газпрому», - зауважив представник компанії Валерій Голубєв.

«Все це наслідок серйозної помилки, яку ми допустили в 90-і роки, - вважає Павло Завальний. - Не можна було віддавати енергомережі, трубопроводи та інші комунікації в приватні руки. Якби сьогодні всі трубопроводи і газорозподіл були б у Газпрому, проблема вирішувалася б простіше і вже точно для споживача дешевше ».

До речі, в останні три роки Газпром робив спроби викупити у власників газопроводи і газорозподільні станції, проте кожного разу такі спроби наштовхувалися на опір акціонерів, які зі зрозумілих причин не хотіли втрачати свою регіональну монополію «на трубу». Втім, ситуація далеко не тупикова, якщо звернути увагу на досвід уряду Московської області. «Сьогодні показник газифікації в області дорівнює 99 відсоткам», - розповів міністр енергетики регіону Леонід Неганов. Він зазначив, що це стало можливим після того, як до будівництва місцевих газопроводів стали залучатися газорозподільні організації, які натомість отримують від обласного уряду на пільгових умовах землю під будівництво газопроводів.

Безгоспних газопроводів не буде, а за самовільні врізки притягнуть до кримінальної відповідальності

Поправки в закон про газифікацію - це крок вперед, вважає Павло Завальний. Однак вони не вирішують всіх проблем, пов'язаних з газорозподільними мережами. Наприклад, майже в кожному регіоні сьогодні є безхазяйні трубопроводи. Як правило, вони були побудовані у складчину об'єднаннями громадян. Наприклад, члени дачного товариства, статут ходити по інстанціях, самі зібрали кошти, найняли підрядника і «дотягли» гілку газопроводу до свого селища.

«Начебто правильно зробили, але легалізувати таким чином побудований газопровід, а головне - поставити його на баланс обслуговуючої організації дуже складно», - констатував Леонід Неганов. «Такі безхазяйні газопроводи сьогодні можуть представляти серйозну небезпеку, адже за їх станом ніхто не слідкує», - зазначив Павло Завальний. Рішення проблеми з безхазяйними газопроводами може бути знайдено з внесенням змін до Цивільного кодексу в частині оформлення права власності на безхазяйні об'єкти. Такі поправки зараз готують в Комітеті Держдуми з енергетики.

Якщо щодо безгоспних газопроводів депутати готові створити умови для їх легалізації, то до самовільним підключенням їх позиція категорична. За перший випадок такого підключення буде загрожувати адміністративний штраф, за другий - кримінальна відповідальність. Ці пропозиції зараз розглядає Уряд, повідомив Павло Завальний.

Чиновників покарають за відмову газифікувати?
Чиновників покарають за відмову газифікувати?