Строительство »

Лілія Галімова про мовну реформу: «Свідчимо, що наше звернення було почуто!»

21.06.2018

Представниця казанського Кремля розповіла, як гуляє по Казані японська принцеса, і поділилася думкою про пенсійну реформу

«Така практика в Держдумі не так часто використовується», - прокоментувала сьогодні Лілія Галімова прийняття в першому читанні резонансного законопроекту про мовну реформу разом з постановою про його подальшого доопрацювання. При цьому вона загострила увагу на те, що проголосувати за законопроект окремо депутатам можливості не дали. Про те, як в казанському Кремлі оцінюють перші дні мундіалю і коли жителів Осиново звозять до Швейцарії, - в репортажі «БІЗНЕС Online».

Голос казанського Кремля коротко ще раз нагадала всім журналістам про вчорашні події - рекордному заповненні стадіону «Казань Арена», візит іспанських гостей і президента ФІФА Джанні Інфантіно   Фото: Максим Тимофєєв Голос казанського Кремля коротко ще раз нагадала всім журналістам про вчорашні події - рекордному заповненні стадіону «Казань Арена», візит іспанських гостей і президента ФІФА Джанні Інфантіно
Фото: Максим Тимофєєв

«ЦЕ дуже символічно ВІЗИТ»

«Розглядаємо мундіаль не просто як можливість показати туристам усього світу Казань, але і як майданчик для вибудовування ділових контактів», - заявила сьогодні на брифінгу в кабміні РТ офіційний представник казанського Кремля Лілія Галімова. У своєму черговому щотижневому доповіді вона, як і зазвичай, торкнулася актуальні теми, а початку брифінг з очевидного - чемпіонату світу футболу.

Голос казанського Кремля коротко ще раз нагадала всім журналістам про вчорашні події - рекордному заповненні стадіону «Казань Арена», візит іспанських гостей і президента ФІФА Джанні Інфантіно. Він вчора прибув в місто приблизно за годину до матчу Іспанія - Іран і за вільний час встиг поспілкуватися з президентом РТ Рустамом Мінніхановим. Як пояснила Галімова, їхня розмова була наповнена обопільними подяками, особливо з боку майже завсідника в місті Інфантіно, який обіцяв обов'язково ще раз прилетіти до столиці Татарстану, наприклад на матч 1/8, але це неточно.

Очікувано виявилося, що не одним спортом єдині - паралельно з численними візитами відомих зарубіжних гостей на кшталт екс-президента Франції Ніколя Саркозі, президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва керівництво Татарстану веде ще і ділові переговори. Наприклад, вчора до матчу Іспанія - Іран Мінніханов встиг зустрітися з іспанським міністром культури і спорту Хосе Гіра, а сьогодні вранці президент РТ провів переговори з надзвичайних повноважним послом Іспанії в Росії паном Ігнасіо Ибаньесом. Як пояснила Галімова, на зустрічі обговорили перспективи співпраці в сфері IT і туризму. Не залишилися без уваги і іранці, які також побували в кабінеті Мінніханова. «Хотіли б звернути вашу увагу на те, що в рамках чемпіонату світу з футболу президент республіки проводить зустрічі не просто з офіційними особами країн-учасниць, а й з діловими бізнес-делегаціями», - пояснила представник казанського Кремля. Так, сьогодні Будинок уряду РТ зустрічав надзвичайного повноважного посла Ісламської Республіки Іран в Росії пана Мехді Сана і керівництво ВАТ «Банк Меллі Іран» і АТ «Світ Бізнес Банк». Гендиректор іранського банку обговорив з керівництвом Татарстану можливість відкриття своєї філії в Казані. «Дана фінансова організація ось уже на протязі 90 років є одним з впливових іранських банків», - зауважила Галімова. Кореспондент «БІЗНЕС Online» поцікавився, як це можливо, якщо російське законодавство забороняє відкриття в країні філій іноземних банків. Спікер у відповідь на це зазначила, що бувають випадки, коли, мовляв, при потребі і закони переписують.

На зустрічі з Ігнасіо Ибаньесом обговорили перспективи співпраці в сфері IT і туризму Фото:   president На зустрічі з Ігнасіо Ибаньесом обговорили перспективи співпраці в сфері IT і туризму Фото: president.tatarstan.ru

На цьому потік високих гостей в Казань не закінчується, пояснила представник казанського Кремля. Наприклад, вже точно очікується 27 червня на матч Південна Корея - Німеччина приліт екс-канцлера Німеччини Герхарда Шредера, відомого як ярого футбольного вболівальника і друга Володимира Путіна. А сьогодні по Казані гуляє японська принцеса Хисако Такамадо, яка прибула в місто напередодні ввечері. За словами Галимовой, принцеса знаходиться в чудовому настрої після перемоги її збірної в Саранську. «Це особливий символічний момент. Як ви знаєте, 2018 й оголошено перехресним Роком Японії в Росії і Роком Росії в Японії. Представник імператорської сім'ї в останній раз в нашій країні були трохи більше 100 років тому. Тому це дуже символічний візит », - зазначила Галімова. У планах у принцеси - відвідування Нацмузею РТ, прогулянка по Казанському Кремля, зокрема мечеті «Кул Шаріф», відвідування тренувальної бази «Рубіна», де і тренується збірна Японії, а також оглядова екскурсію по місту. «Її Імператорська Високість попросило зробити зупинку в якомусь сувенірному магазині, щоб можна було купити сувеніри з Казані, - пояснила представник казанського Кремля. - Крім того, їй запропоновано пройтися по вулиці Баумана. Ця вулиця зараз є улюбленою серед уболівальників. Десь по обіді принцесу можна зустріти на вулиці Баумана ». Вже після цього японська принцеса повернеться на тренувальну базу, щоб поспілкуватися з японськими футболістами.

«В цілому спостерігаємо дуже відкриту позитивну атмосферу. Попереду у нас ще чекають ще матчі. Ми з вами свідки світових подій. На Казань, як і на Росію, дивиться весь світ. Величезна кількість туристів на вулицях. Сподіваємося, що далі це свято буде проходити в такому ж піднесеному настрої », - сказала Галімова вже на завершення першого пункту порядку.


«Я НЕ МОЖУ ВІДПОВІДАТИ ЗА ДЕПУТАТІВ ДЕРЖДУМИ»

Друга винесена на обговорення тема стосувалася наболілої дискусії навколо законопроекту, що регламентує вивчення мов в школах. Свій короткий доповідь з цього приводу Галімова розділила на три частини. «По-перше, ми зараз на стадії конструктивного робочого процесу свідчимо про те, що наше звернення було почуте, це стало предметом обговорення в рамках комісії, - заявила вона. - По-друге, 19-го числа на засіданні Держдуми неодноразово обговорювали ініціатива, внесена депутатами, щодо зміни закону про освіту, який викликав стільки нарікань, йшлося про постанову, яке було в сукупності з цим законопроектом. Я нагадаю, що постанова народилося в результаті роботи комісії, яка була сформована після наради в адміністрації президента Росії, в тому числі за участю депутатів Держдуми від Татарстану. І депутати від РТ в даному питанні голосували не за ініціативу, яка внесена на перше читання, а за постанову, яке йшло одним пакетом документів (пункт 1 постанови якраз про прийняття законопроекту в першому читанні - прим. Ред.). Регламент передбачає так. Ця практика Державної Думи не поширена. Це один з рідкісних випадків, коли на голосування, обговорення в першому читанні вноситься сам законопроект і разом з ним йде ухвала, яка має на увазі внесення принципових змін в пропонований спочатку законопроект. Тобто в даному випадку треба розуміти, що депутати Держдуми від Татарстану голосували за цю постанову. Голосовать окремо за даний документ було неможливо, тільки в пакеті з законопроектом. Це той момент, на який ми б хотіли звернути увагу. І ще раз повторю: така практика, коли разом з ініціативою вносяться уточнюючі постанови, в Держдумі не так часто використовується! »

Додатково до всього вона прокоментувала сама постанова. У ньому йдеться про необхідність створення концепції викладання рідних мов з числа мов народів РФ, виділення коштів на підтримку створення підручників з вивчення рідних мов і створення фонду підтримки вивчення рідних мов народів РФ, включаючи мови корінних нечисленних народів.


Крім того, в третій частині свого виступу офіційний представник казанського Кремля помітила, що документи будуть розіслані до органів державної влади та органи виконавчої влади суб'єктів РФ для внесення всіх пропозицій. На це є 30 днів. «Звертаю увагу, що третій пункт постанови закріплює право вивчення рідних мов народів РФ, державних мов республік РФ в обов'язковій частині шкільної програми. При цьому добровільно вибирають, яку мову вчити. Цей дуже важливий і принциповий момент в документі відбито », - заявила Галімова. Відзначимо, що це не зовсім так. У постанові сказано, що ФГОС «повинні забезпечувати можливість» вивчення рідних і державних мов, але не уточнюється, в якій саме частині програми. У діючих ФГОС рідна мова вже фігурує в одному з варіантів зразкових навчальних планів в обов'язковій частині, а державні міносвіти РФ після наполегливих прохань Татарстану в минулому році обіцяв включити тільки в варіативну частину. Повна ясність повинна з'явитися якраз до другого читання законопроекту - Держдума попросила уряду до цього часу уявити держстандарти в новій редакції.

На уточнююче запитання журналістів, як слід було б трактувати заяву голови комітету за освітою і науки В'ячеслава Ніконова, суперечливо дав зрозуміти, що державні мови республік, на відміну від рідних, в обов'язкову частину програми не потрапляють, Галімова відповіла дещо ухильно. «В частині цієї позиції ми припускаємо, що поки ця постанова - основа, яка до другого читання ще буде доопрацьовуватися. Я не можу відповідати за депутатів Держдуми, які поправки, пропозиції вони будуть вносити. Але ми поки припускаємо, що це основа, в яку будуть вноситися ще додаткові пропозиції, - пояснила Галімова, нагадавши. - Голова комітету з освіти та сам не в захваті від внесеного документа ».

Побіжно торкнулися і тему бурхливих слухань по генплану в Осиново, які за фактом перетворилися в чергові обговорення сміттєспалювального заводу   Фото: Максим Тимофєєв Побіжно торкнулися і тему бурхливих слухань по генплану в Осиново, які за фактом перетворилися в чергові обговорення сміттєспалювального заводу
Фото: Максим Тимофєєв

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА І ПРОБЛЕМНІ СЛУХАННЯ У осиковий

Сесії питань, традиційно йдуть за виступами Галимовой в кабміні, з кожним разом стають все коротшими. Цього разу журналістам відміряли на це лише 15 хвилин. За короткий проміжок офіційний представник казанського Кремля встигла висловитися тільки по двом стороннім темам - пенсійну реформу та слуханнях по генплану в Осиново.

«Некоректно коментуватиме з нашого боку цю реформу, так як вона ініційована і прийнята федеральним урядом», - відразу ж заявила Галімова на питання про ставлення керівництва Татарстану до проведеної пенсійної реформи. Але вона запевнила, що, як і в випадку з мовної реформою, казанський Кремль пильно стежить за тим, що відбувається, але втрутитися в процес поки ніяк не може. «Аргументацію уряду ми бачимо виключно в питаннях вибудовування на перспективу. Перехідний період, якщо ви пам'ятаєте, діє 10 років для чоловіків і 16 років для жінок. За прогнозами Росстату, за даний період середня тривалість життя повинна збільшитися так, що пропонований нинішній вік в цьому часовому розрізі укладається як норматив. Ми можемо лише сказати, що також вивчаємо запропоновану урядом ініціативу », - пояснила голос казанського Кремля. А на прохання кореспондента «БІЗНЕС Online» пояснити, чи буде республіка щось робити на противагу можливим протестам стурбованих пенсійною реформою, Галімова чітко дала зрозуміти наступне: «Поки немає ніяких протестних рухів. Прогнозувати протестні рухи і робити в зв'язку з цим якісь заходи реагування - це якось не зовсім коректно ». Відзначимо, що сьогодні стало відомо про те, що виконком Казані погодив партії «Справедлива Росія» мітинг протесту проти реформи. Акція призначена на 30 червня з 10 до 12 годин, місце проведення - площа перед ДК Залізничників по вулиці Ілліча (селище Юдино). Погодженням акції не завадив особливий режим розгляду заявок, що діє на час ЧС-2018 і передбачає, зокрема, отримання згоди ФСБ.

Побіжно торкнулися і тему бурхливих слухань по генплану в Осиново, які за фактом перетворилися в чергові обговорення сміттєспалювального заводу (МСЗ). Представник казанського Кремля як мантру кілька разів повторила, що все проходить в рамках закону. Зараз слід чекати слухань вже конкретно по проекту МСЗ. До цього часу все-таки повинна відбутися - приблизно 25 червня - коротка поїздка активістів до Швейцарії. В цей вояж інвестора, за словами Галимовой, увійшли не тільки противники МСЗ, а й журналісти, а також Осиновського депутати. Вони повинні будуть повернутися з поїздки в Люцерн до слухань 28-го числа.

«Колеги, якщо немає більше питань, то відпустіть мене до принцеси, будь ласка», - закінчила Галімова свій брифінг і спішно пішла в сторону Казанського кремля.