Строительство »

Як держава може перетворити криза в Велику депресію

Чим загрожує обернутися масована програма державної допомоги економіці   (цей матеріал був опублікований на Finam Чим загрожує обернутися масована програма державної допомоги економіці
(цей матеріал був опублікований на Finam.ru 1.06.2009 року)

Циклічні коливання підйомів і спадів в економіці відомі досить давно - цей феномен був детально описаний ще Карлом Марксом. Проте, Велика депресія стоїть осібно в списку пережитих людством економічних потрясінь - як за величиною економічного спаду, так і по його тривалості. Дана публікація - спроба розібратися, чому так сталося.

Розглянемо стадії класичного економічного циклу. Сучасні економісти розходяться в думках щодо глибинних причин циклічних коливань, але факт їх наявність не заперечує ніхто.

Стадія підйому супроводжується збільшенням доступності грошей (як для виробників, так і для споживачів). Виробництво і збут товарів зростає. Ціни, як правило, теж ростуть (якщо одночасно з підйомом відбувається поліпшення технологій виробництва, зростання цін може бути відсутнім або бути незначним, в цьому випадку сильно зростають обсяги продажів; яскравий приклад - вартість комп'ютерів). Багато підприємців розгортають нові бізнес-проекти. Зростання триває до тих пір, поки відбувається зростання доступності кредиту.

Тривалий стійке зростання (при доступності кредитів) здатний досить довго сам себе підтримувати, - такий процес ще називається кумулятивним. Ентузіазм зростає і у виробників, і у споживачів.

Рано чи пізно процес зростання кредиту в економіці закінчується. Іноді це відбувається через обмеження Центрального банку, пов'язаних з політикою стримування інфляції, іноді через зміни зовнішніх макроекономічних факторів (ціни на нафту і газ для Росії). Як тільки грошовий потік кредитів в економіці перестає рости, настає крах. Процес спаду ділової активності теж носить кумулятивний характер, він сам себе посилює: виробники знижують обсяг виробництва через складнощі зі збутом - скорочуються доходи (і витрати!) Працівників - падає попит на товари - виробництво знижується ще більше ... Коло замкнулося. Тяжкість ситуації посилюється зростанням вартості грошей, - інвестпроект з рентабельністю 14% прибутковий при ставці відсотка 7% в рік і нежиттєздатний при ставці 18% в рік. У галузях, інтенсивно залучали кредити для свого розвитку (роздрібні мережі, девелопери), починаються масові банкрутства. Засоби виробництва розпродаються за низькими цінами. Починається депресія.

  • Спад (депресія)

Під час депресії ставка відсотка висока, споживча активність і обсяг виробництва невеликі. Високе безробіття, а доходи громадян, що мають роботу, знаходяться на низькому рівні. Вартість ресурсів і коефіцієнт використання виробничих потужностей знаходяться на низькому рівні. У банківській системі збільшується відносна кількість грошей, що шукають відповідний об'єкт для вкладення ... Як тільки ресурси досить подешевшають і банківська система накопичить достатньо багато капіталу, почнеться новий підйом, наступний цикл почне свою роботу!

Під час фази спаду і споживачі, і бізнесмени всіх рівнів зазнають великих труднощів. Тому багатьом політикам приходить в голову думка, а чи не можна допомогти бізнесу і громадянам за рахунок держави? З економістів-практиків одним з перших ідею про використання державних витрат для виведення економіки з депресії висловив лорд Кейнс. У тому чи іншому вигляді його ідеї були втілені в життя президентом США Франкліном Д. Рузвельтом. В якості основного засобу боротьби з депресій використовувалася масована державна підтримка, що супроводжувалася небаченим до тих пір зростанням державний витрат, а отже, і держборгу.

В результаті було отримано результат, майже повністю протилежний очікуваному. Звичайна тривалість фази спаду - від декількох місяців до 1-2 років. До Великої депресії зі спадом ніхто не боровся, і він закінчувався досить швидко. Як тільки держава почала боротися зі спадом, його тривалість (1929-1939-40 рр. - понад 10 років !!!) і глибина різко зросли. Ліки виявилися гірші за хворобу.

У період депресії відбувається банкрутство неефективних (неконкурентоспроможних, обтяжених зайвою борговим навантаженням, etc.) підприємств. Їх виробничі потужності розпродаються за низькими цінами, що знижує вартість ресурсів для життєздатних компаній і служить фундаментом економічного зростання в майбутньої фазі підйому. Держпідтримка дозволяє нежиттєздатним підприємствам вижити, вони продовжують неефективно використовувати трудові та виробничі ресурси. "Очищення" економіки не відбувається, і депресія затягується. Саме масована державна підтримка перетворила економічний спад 1929 в "Велику депресію".

Саме масована державна підтримка перетворила економічний спад 1929 в Велику депресію

Оригінал: https://www.finam.ru/analysis/newsitem3C940/

ru/analysis/newsitem3C940/

Тому багатьом політикам приходить в голову думка, а чи не можна допомогти бізнесу і громадянам за рахунок держави?