Строительство »

Начальник Департаменту спецрозслідування ГПУ Сергій Горбатюк: Генеральний прокурор дискредитує прокуратуру

15:25 (Оновлено 10.07.2018 о 15:26)

Інтерв'ю в черговий раз оголило ту ступінь розжареними відносин між Горбатюком і генеральним прокурором Юрієм Луценком.

Спочатку цей матеріал повинен був стати звичайним невеликим інтерв'ю на вже певну тему - накладений прокуратурою заборона на будівництво Музею Революції гідності на вул. Інститутській в Києві. Про даному несподіване рішення Департаменту спецрозслідування (ДСР) Генпрокуратури публічно заявив увечері 4 липня сам директор музею Ігор Пошивайло.

Саме за поясненням даної ситуації Українські Новини і вирушили до начальника Департаменту спецрозслідування Сергію Горбатюку. Але все вийшло зовсім не так, як планувалося. Втрутилися непередбачені обставини. В результаті інтерв'ю вийшло абстрактним, сумбурним, емоційним і в черговий раз оголило ту ступінь розжареними відносин між Горбатюком і генеральним прокурором Юрієм Луценком.

Отже, близько 12:00 в п'ятницю, 6 липня, в приймальні Горбатюка було шумно. Начальники відділів ДСР нервово міряли кроками кімнату, вголос лаючись на непроханих гостей. Через пару хвилин начальник Департаменту мені повідомляє, що до них раптово вирішила навідатися з перевіркою спеціально створена комісія від керівництва ГПУ. Горбатюк не сумнівається - перевірка їде виключно з метою знайти підстави для розформування департаменту, а можливо і його звільнення.

Проте, ми вирішуємо почати інтерв'ю, поки комісія ще добирається на вул. Борисоглібську.

Хвилин 5-7 хвилин Горбатюк каже на задану тему - розповідає про розпорядження на заборону будівництва музею на Інститутській, щиро дивується хвилі маніпуляцій, що піднялася навколо цього. Розмова перериває дзвінок з приймальні - комісія прибула і готова почати.

Я вирушаю в приймальню чекати, коли все закінчиться. За словами начальника ДСР, спілкування з перевіряючими займе не більше 20 хвилин.

Спочатку Горбатюк розмовляє з членами комісії сам, потім кличе до себе в кабінет всіх начальників відділів ДСР. Зі збільшенням кількості людей в кімнаті шум звідти стає все голосніше. З кабінету начальника чутні обурені крики.

Тим часом, поки я спілкуюся з секретаркою на тему "як все погано в країні", в приймальню заходить ще один непроханий гість. Це колишній міністр спорту Дмитро Булатов зі своїм адвокатом.

Він з порога весело оголошує, що прийшов давати повторні свідчення у справі Ігоря Луценка і хоче поспілкуватися з Горбатюком. Секретар, що не впізнала чиновника, пропонує йому чекати в приймальні, поки комісія ГПУ не поїде.

Булатов згоден, він не поспішаючи робить собі чашечку кави, сідає на стілець і починає голосно розповідати всім присутнім про свою нову посаду заступника голови Держрезерву за мобілізаційними запасами. Він сміється і щиро дивується, чому його поставили розгрібати ці, за словами Булатова, "Авгієві стайні".

За анекдотами екс-міністра спорту про пропажу танкових двигунів зі схронів Держрезерву проходить ще 30 хвилин, коли двері кабінету Горбатюка з шумом розорюються і звідти з криками і погрозами вискакують члени перевіряє комісії. На адресу керівників Департаменту спецрозслідування летять фрази про трусів, заяви про порушення прокурорської етики та обіцянку притягнути їх до відповідальності.

В ході перепалки між прокурорами збентежений Булатов з адвокатом вирішують спішно ретируватися, і я залишаюся в приймальні один. Почекавши хвилин 5, приймаю рішення заглянути в кабінет глави ДСР.

Горбатюк помітно нервує. Він втомленим поглядом дивиться у вікно, потім різкими рухами перекладає папери на столі і закурює цигарку. Протягом наступних 40 хвилин він викурить їх не одну.

Начальник ДСР згоден продовжити інтерв'ю. Нова тема для бесіди очевидна.

Тільки що комісія Генпрокуратури спробувала провести позапланову перевірку у Вас в департаменті. Члени комісії пішли зі скандалом. Вони не провели перевірку, так як Ви їм не дозволили?

Перевірку заборонити не можу. Але я перевіряючим сказав: "Проводьте її відповідно до законодавчих вимог і повідомте письмово, що саме ви хочете перевіряти".

Вони сказали, що хочуть перевірити цілком організацію роботи?

Так, хоча що включає в себе це "цілком" невідомо. Але є ч.5 ст. 17 закону "Про прокуратуру", де написано, що прокурор не зобов'язаний виконувати накази прокурора вищого рівня, які викликають у нього сумніви в їх законності, якщо він не отримав їх в письмовій формі, а також очевидно злочинні накази.

Генпрокурору я оскаржив наказ про перевірку і перевіряючим сказав, що у нас є сумніви в законності, і перевірка безпідставна. Але поки наказ не скасовано ми його виконуємо. Однак ви повинні сформулювати, що ви хочете, за якими напрямками перевірка і які матеріали для перевірки потрібно надати. Перевіряти зібралися слідче і прокурорське підрозділ, і тому ставиться вимога з метою забезпечення нерозголошення таємниці слідства і перешкоджання втручанню в діяльність процесуальних осіб, пояснити які саме матеріали ви хочете дивитися. Однак на ці логічні і законні вимоги отримуємо відмову.

А сьогодні, на мою думку, прийшли просто зафіксувати наш відмова. У п'ятницю в обід не приходять на перевірку. Але, знову-таки, це спроба маніпулювати і видати наші законні вимоги за відмову від перевірки.

Так у них тексту наказу не було з собою?

У них наказ є. Вони не хочуть давати відповідь, що саме хочуть перевіряти (план, порядок перевірки). Вони кажуть: організація роботи. Але вона ж відбувається за окремими напрямами.

Тобто вони будуть стверджувати, що це Ви не пустили комісію до перевірки. Вам за це щось буде?

Думаю, для цього вони і приходили! Вони хотіли це спеціально зафіксувати. Питання ж в тому, що це не ми їх не допустили, ми говоримо, що ми готові, але тільки спершу надайте конкретну інформацію з метою недопущення порушення вищевказаних вимог законодавства. А вони нам про своє: що це ми нібито їм не даємо провести перевірку.

Як думаєте, це вже остаточна крапка в роботі департаменту? Адже через всього цього може бути подана скарга на Вас у Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокуратури ...

Так, може бути скарга. Але про точку ще рано говорити

У Вас цей конфлікт з Луценком є особистим? Мені здається, що він вважає, це особистим конфліктом ...

Вони переводять це в особистий конфлікт. Є вимога діяти відповідно до Закону. Який же це особистий конфлікт ?!

Вони, можливо, вважають, що Ви не виконуєте його вказівок, не маєте права його публічно критикувати, говорити, що через відсутність юридичної освіти він чогось не знає ...

Я йому таке говорив? Це перекручення і пересмикування.

На якому етапі все це вилилося в ЗМІ? Тільки через 1 - 1,5 року. А передували цьому внутрішні скарги і спроби отримати відповіді на законні вимоги. Нехай Генпрокурор покаже ті вказівки, які я нібито не виконував. А з іншого боку є скарги, є заяви про злочин і є незаконне притягнення мене до дисциплінарної відповідальності на підставі вигаданих фактів.

Є стоси документів, де зафіксовано прийняття Генпрокурором або його заступниками незаконних рішень з фальсифікацією. На все це ми реагуємо в законний спосіб.

Який стосунок має особистий конфлікт? Йому кажеш: генеральний прокурор працюй за законом! А щоб відвести в сторону від цього їм треба показати, що це нібито проблема моїх особистих якостей.

Гаразд, давайте напевно тоді поговоримо на тему Музею Революції гідності, якщо Вам не складно ...

Давайте.

Чи правильно я зрозумів, що припис про заборону будівництва Музею видано тільки на 2 - 3 місяці, поки триватиме слідчий експеримент? Я просто хочу розібратися, адже, наскільки я пам'ятаю, в минулому році вже були слідчі експерименти з убивств активістів євромайдан на вул. Інститутській.

Вони постійно проводяться. Щодо подій 20 лютого (вбивство 48 і поранення 80 мітингувальників на вул. Інститутській 20 лютого 2014 року. - ред.), То ця заборона на зміну обстановки, а не на будівництво Музею потрібен для проведення додаткових слідчих дій. Слідчі експерименти вже були проведені по кожному епізоду, і справа вже в суді.

Але потім з'являються додаткові відеозаписи, свідки. На етапі розслідування у нас деякі експерименти проводилися, наприклад, за участю свідків. Але по пам'яті свідок може помилитися з місцем розташування, позою і т.д. І тому, коли з'являється додаткова відеозапис, де ми бачимо конкретного потерпілого, тоді ми беремо відео, виходимо на місце події, розставляємо і отримуємо набагато більш точну картину моменту отримання поранення, щоб визначити напрямок, звідки був зроблений постріл.

Ці заборони на зміну обстановки і ланшафта на вул. Інститутській видавалися і раніше.

Тобто, це не вперше зараз винесено заборону?

Ні, він зараз відновлений. Перший був ще в 2015 або 2016 році винесено. Зараз просто його відновили, тому що цей весь земельну ділянку отримав вже в право власності Музей.

Ми раніше ставили цю вимогу до КМДА, до Печерської райдержадміністрації до УМВС в м.Києві, а зараз відновили його, щоб ті, хто несе відповідальність, були проінформовані і виконували його.

До того ж перед прийняттям цього рішення у нас була нарада з сім'ями Героїв Небесної сотні, адвокатами і з цим же директором Музею (Ігорем Пошивайло. - ред.).

Виходить, він про це заздалегідь знав?

Так, він знав. Ми обговорили це питання і прийшли до висновку, що є необхідність (заборони. - ред.). Єдине, він сказав, що їм виділили гроші і необхідно вже приступати до робіт. Ми сказали, що в максимальні стислі терміни плануємо провести слідчі експерименти. Він сказав: раз треба, значить треба. Всі погодилися.

А тому до них прийшов сам документ з цією постановою, і піднявся шум.

І головне, що новина з формулюванням "заборона Музею", щоб показати, що Генпрокуратура нібито не хоче його. Це маніпуляції.

До речі, хотів запитати, чому з реконструкцією Будинку профспілок не було такої історії? Ви не виносили заборона про реконструкцію цього об'єкта, який також є місцем злочину?

Там загинули 2 людини. Був ретельний огляд, і експертиза причин підпалу вже завершена. Немає даних, що люди, які там загинули, померли внаслідок, наприклад, пострілів або колото-різаних ран ... Причина не встановлена ​​через обгорання (трупів. - ред.)

Відповідно, всі, що по пожежі було зроблено, все вже закінчено, і тому ніякі заборони не накладалися. Інших якихось злочинів, за якими треба проводити експерименти, не було.

До речі, на початку року Ваш департамент замовляв послуги альпіністів для огляду верхніх поверхів готелю "Україна". Там уже є результати?

Так, було таке, але роботи ще не завершені. Вирішили залучити альпіністів, і не дарма це виявилося - знайшли кулі.

Їх експертиза вже проведена?

Ні. Відразу ж ми її призначили, але у нас в державі така проблема, що дуже довго проводяться експертизи. Деякі більше двох років не можуть завершитися.

У зв'язку з сьогоднішніми подіями, очевидно, що плани ГПУ щодо реорганізації Вашого департаменту не змінилися?

Плани ГПУ, думаю, не змінилися, плани ГПУ, напевно, відстрочити. Поява цієї перевірки - це якраз привід пошукати якісь недоліки, показати, що тут нібито є неналежна організація праці. Тому що перевірка була призначена ще на квітень - травень.

Сьогоднішня?

Так, в квітні - травні вони повинні були її завершити, але вони не вийшли на цю перевірку. Потім Генпрокурор визначив, що її необхідно провести до 18 червня і призначив керівником робочої групи (заступника генерального прокурора - головного військового прокурора Анатолія) Матіоса ...

Цікавий вибір.

Я написав заяву, що у нього конфлікт інтересів після мого реагування на його незаконні дії і всіх цих його заяв на мою адресу. Вони зробили паузу, виключили Матіоса і призначили повторну перевірку на кінець червня - липень.

Потім знову була пауза, і не виходили на перевірку, вирішивши просто реорганізувати департамент. Адже немає департаменту - нічого перевіряти. Або під час ліквідаційної процедури провести перевірку без нас, адже ми були б за штат виведені.

Ця ідея отримала, скажімо так, опір від нас, і тоді вони поміняли підхід. Вони знову вийшли на перевірку. Це вже другий прихід - вони вже в понеділок (2 липня. - ред.) Приїжджали всім складом, але чомусь без керівника робочої групи

Ми їм говоримо: ви перевіряєте слідчий і прокурорський відділи, а тут є таємницею досудового розслідування, тому дайте план вашої перевірки. Це ж не обшук!

Вони погодилися і пообіцяли в понеділок до кінця дня надати план. Щоб не бути голослівним я і лист написав на керівника робочої групи (першого заступника генерального прокурора Дмитра Сторожука, - ред.), Що ми відкриті до перевірок, але виконуйте закон. А також з урахуванням, того, що раніше на наш Департамент неодноразово здійснювався тиск і втручання в розслідування з боку керівництва ГПУ, і в зв'язку з безпідставним, незаконним проведенням перевірки, просили, згідно ч.5 ст.17 Закону "Про прокуратуру" все вказівки по проведенню перевірки та надання матеріалів робити письмово.

Нехай вони повідомлять, що саме хочуть перевіряти і все, що хочуть витребувати, нехай истребуют в письмовому вигляді.

Як думаєте, ще довго ви протримаєтеся? А то, чесно кажучи, тиск таке досить серйозне ...

Не знаю. Це ж уже 2 роки триває - з вересня 2016 року.

Але мені здається, що останнім часом все набагато серйозніше.

Набагато серйозніше - це порушення закону з боку Генерального прокурора України, які почалися в 2016 році і не тільки не припиняються, а збільшуються і носять ознаки системних і навмисних порушень.

Весь цей період з боку Генпрокурора і ряду його заступників було незаконне втручання в різних формах в розслідування справ, вплив на слідчих або прокурорів і інші порушення закону.

Зараз такий час, що у нас вже в багатьох розслідуваннях підходять слідчі і прокурори до етапу повідомлення про підозру фігурантам кримінальних проваджень І саме в таких випадках з'являється незаконний вплив керівництва ГПУ. Там де йде процес, де тільки збираються докази, як правило, там дають спокійно розслідувати, а ось там, де виходимо вже на повідомлення про підозру, немає.

І знову-таки кожен раз це супроводжується моїми виступами в ЗМІ, але це вже як останній спосіб достукатися, після того, як немає реагування на всі листи, скарги та заяви про злочин і т.д.

Кожен раз, особливо в економічних злочинах, коли ми підходимо до результату, проявляється інтерес керівництва - напевно, з'являються люди, які готові про щось просити, використовуючи деякі аргументи ...

Ситуація з нашим Департаментом з урахуванням нашої відкритості просто піднімає завісу "прокурорської кухні" і показує, що Генеральний прокурор не те, що ні реформував прокуратуру і не прищепив повагу до Закону, а він його перший і порушує, чим дискредитує цей орган.

Я впевнений, що Луценко думає навпаки, що це Ви його підставляєте своїми діями. І по бубонцями (у квітні поточного року активісту євромайдан Івану бубонцями пред'явили підозру у вбивстві 2 правоохоронців на Майдані. - ред.) І по справі "альфовці" (23 червня поточного року бійцю спецназу СБУ "Альфа" пред'явили підозру у вбивстві активістів євромайдан в Хмельницькому . - ред.)

По тому ж самому названому Вами справі бубонцями ми неодноразово доповідали, що у нас плануються і слідчі дії, і обшуки, і фігурують такі-то особи ... Але Луценко жодного наради не провела за цими фактами.

У цій справі основна претензія в мій або Департаменту адресу "а чому сьогодні?". І тут логічний запитати "а коли?". Але ж якщо не знаєш, як діяти, то чини згідно із законом. Слідчий і прокурор зібрали докази, і вважають, що вже все зроблено для повідомлення про підозри. Що їм, заборонити це через те, що політична ситуація не така, як треба?

Керівництво вишукує якісь причини, щоб заявити або поширити кулуарно, що я нібито хочу когось підставити, хочу зіштовхнути когось лобами, що я дію в інтересах якихось груп. Я, наприклад, чув висловлювання, що я з посольства США не вилажу ...

Так, є така чутка.

При цьому я ні те, що жодного разу в ньому не був, я навіть не знаю, де воно знаходиться!

Ви хіба ні разу не відвідували прийом в посольстві США з нагоди 4 липня?

Ні. Ніколи мене і не запрошували. У мене і контактів з ними немає.

На початковому етапі розслідування були пропозиції з боку ФБР про допомогу.

За "МАЙДАНІВСЬКИЙ" справах?

І по "МАЙДАНІВСЬКІЙ" і за корупційнімі екс-чіновніків. Смороду сказали, что будут допомагаті, и ми передали Їм прохання Дещо сделать, но нічім істотнім це не завершилося. Ну що ж, це і не було їх обов'язком, проблем немає.

До речі, цього бійцеві "Альфи" вже обрали запобіжний захід?

Ні, він так і не з'явився. Його відправили в АТО.

Перший раз він був викликаний на допит ще 8 червня, але прийшла відповідь, що він хворіє з 6 червня. Взяли паузу, щоб одужав, і викликали на 20 червня.

20 червня він знову не прибув, і нам передали наказ, що він відправлений 10 червня в АТО. Але закон говорить, що складене повідомлення про підозру необхідно вручити в день складання, і якщо немає можливості вручити особисто, то воно надсилається поштою.

Після цього ми ще направили запит до центрального апарату СБУ з проханням забезпечити його явку, адже він же є підозрюваним. Поки що не забезпечили, і відповідно, обрання запобіжного заходу відкладається.

Але, знову - таки, неявка дає підстави прокурору говорити про можливість обрання йому більш суворої міри запобіжного заходу.

Мені до речі здається, що вони тому й поспішають з ліквідацією нашого департаменту, тому, що потім як в цьому, так і в багатьох інших випадках вже просто не буде кому притягати до відповідальності і обирати запобіжний захід підозрюваним ...

До речі, у справі бубонцями ви продовжуєте розслідувати вбивства правоохоронців на Майдані?

Так, тільки в епізоді за вказаною підозрюваному змінено групу прокурорів. Незаконно змінена, тому що підстав для цього не було.

Крім бубонцями і другого фігуранта, який в розшуку, Дмитра Липового, є ще підозрювані або напрацювання з якихось особам?

Там же є ще епізоди з убивств правоохоронців, робота в цьому напрямку триває. Але будь-які деталі не можу повідомити, так як тепер тільки старший групи прокурорів, а саме заступник Генерального прокурора (Анжела Стрижевська. - ред.) Може визначати, що є розголошенням відомостей досудового розслідування.

Раз Ви вже згадали ФБР, то можете сказати, як йдуть справи з розслідуванням проти Пола Манафорта? Наскільки я пам'ятаю, кримінальне провадження недавно було відновлено.

Так, з середини травня відновили. Співпраці з американською стороною поки, на жаль, немає. Є робота по перевірці контактів, походження коштів, які виходили за "чорної бухгалтерії Партії регіонів", записи, експертизи. Єдине, що зараз не з'явилося чогось суттєво нового ... Загублено, звичайно, час від листопада 2017 року, коли з волі керівництва Генпрокуратури ми не могли його розслідувати.

Чи можливо його притягнути до відповідальності в Україні або це просто напрацювання для американського слідства?

Якщо встановлено, що іноземний громадянин вчинив на території України злочин, то, звичайно ж, він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Єдине, що якщо він знаходиться на території іншої країни, то вона, згідно з міжнародним законодавством, його не видасть, бо є таке загальне правило, що своїх громадян країни не видають. Можуть, звичайно, але зазвичай не видають.

Якщо говорити про Манафорта, то підозра йому не висувалося.

Зараз же йде перевірка записів з "чорної бухгалтерії" для того, щоб встановити злочинного чи походження ці гроші, які дії здійснював він в рамках своїх консультацій, чи дотримувалося податкове законодавство.

Перевіряється також діяльність Манафорта щодо залучення американської юридичної фірми для складання висновку для ЄСПЛ про відсутність порушень у справі про арешт Юлії Тимошенко. За незаконну і безпідставну оплату цього висновку був направлений до суду обвинувальний акт стосовно колишніх Міністра юстиції, його заступника та головного бухгалтера.

Але щоб дати оцінку діям Манафорта необхідно допитати і співробітників американської юрфірми і його самого. Такі запити в США були направлені ще в 2014 і початку 2015 року. Відповіді немає. Частково тільки їх виконали - надали копії документів від цієї юрфірми.

І Останнє питання. У Вас, очевидно, є якась громадська підтримка - і активістів, і окремих політиків і сімей Героїв Небесної сотні. Чи немає у Вас самого бажання піти в політику?

У мене є бажання робити те, що я вмію і приносити користь. Я вмію, краще або гірше нехай скажуть інші, розслідувати справи або організовувати їх розслідування. Зараз я завдяки Луценко займаю адміністративну посаду, тобто організовую. Але також я разом з колективом ДСР прагну до зміни прокуратури в кращу сторону з тим, щоб дотримання закону, незалежність слідчого і прокурора в їх законній діяльності не були просто словами і щоб довіру суспільства до прокуратури повернулося.

Якщо вся ця ситуація чимось нехорошим закінчиться і я опинюся поза прокуратури, то бажання впливати на зміну прокуратури і взагалі правоохоронних органів звичайно ж у мене не зникне.

Але ніяких пропозицій (про участь в політичних проектах. - ред.) У мене немає, ніхто не підходив, не пропонував.

Да ладно! Ви ж таке публічна особа.

Навіть сам дивуюся. Думаю, що по ідеї, давно повинні були вже бути (сміється. Ред.). Але нічого не було. Тому ніяких конкретних планів у цій частині у мене немає. Тому я буду тут боротися до останнього, щоб щось поміняти для початку в прокуратурі. Єдине, що, звичайно, повноважень замало. Поки що наша боротьба полягає тільки в реагуванні на незаконні дії. Але і з цими повноваженнями можна змусити вищих посадових осіб дотримуватися закону, тільки потрібна підтримка суспільства і ЗМІ, інакше з таким ставленням Генпрокурора до закону під загрозою розслідування не тільки справ про злочини на Евромайдане і про корупцію екс-чиновників, а й будь-якого іншого злочину в країні.

П.С. Уже після запису інтерв'ю ставати відомо, що саме 6 липня близько 12:00 заступник генерального прокурора Анжела Стрижевська скасувала рішення Горбатюка про тимчасово заборону будівництва Музею Революції гідності на вул. Інститутській в Києві.

Вони не провели перевірку, так як Ви їм не дозволили?
Вони сказали, що хочуть перевірити цілком організацію роботи?
Так у них тексту наказу не було з собою?
Вам за це щось буде?
Як думаєте, це вже остаточна крапка в роботі департаменту?
Який же це особистий конфлікт ?
Я йому таке говорив?
На якому етапі все це вилилося в ЗМІ?
Який стосунок має особистий конфлікт?
Чи правильно я зрозумів, що припис про заборону будівництва Музею видано тільки на 2 - 3 місяці, поки триватиме слідчий експеримент?