Строительство »

Цугцванг для Путіна: крах російської економіки і неминуча капітуляція

Всі ці процеси будуть тільки наростати, як снігова лавина

РФ - країна бензоколонка і завжди трималася на продажу нафти і газу. Там є дві величезні компанії - Роснефть і Газпром, які годують Путіна і його оточення, а недоїдки, які залишаються, кидаються населенню.

Давайте подивимося, що зараз з Газпромом і Роснефтью. У понеділок було оголошено, що чистий прибуток Газпрому за півроку впала в 11,2 разів (на 11%, а в 11 раз !!), майже до нуля. Борги збільшилися і досягли 3,659 трлн руб ($ 60 млрд).

Навіть ті копійки, які Газпром показав в прибуток і їх реально немає. 15 травня Путін дослівно сказав: «По МСФЗ у такій компанії, як" Газпром ", прибуток, але вона" паперова ", вона на папері, реального грошового потоку там немає».

Акції Газпрому з початку року подешевшали на 25%. Сам Газпром недавно в проспекті до випуску євробондів визнав, що нові американські санкції фактично ставлять хрест на проектах «Північний потік-2» і «Турецький потік».

Moody's і інші агентства також недавно виступили з подібними висновками: нові антиросійські санкції - швидка смерть енергосектора РФ.

[Moody's Investors Service у своєму звіті 10 серпня пише: Єврокомісія вважає, що під санкціями можуть виявитися 8 проектів: Baltic LNG, «Блакитний потік» ( «Газпром»), нафтопровід «Каспійський трубопровідний консорціум» ( «Роснефть»), «Північний потік 1 »(« Газпром »),« Північний потік 2 »(« Газпром »), розширення« Сахалін-2 »(« Газпром »); родовище Шах-Деніз і Південно-Кавказький трубопровід ( «ЛУКОЙЛ»), родовище Zhor Field ( «Роснефть»)].

Йдемо далі. Роснефть. Чистий прибуток за перше півріччя знизилася на 20%, вільний грошовий потік - на 35%. При цьому чистий борг виріс на 47% до 2,2 трлн руб. Загальний борг збільшився до 3,4 трлн руб. ($ 57 млрд).

Тобто теж все погано, грошей немає, одні борги, але вони ще, в своєму ж репертуарі, продовжують підтримувати диктаторські режими, рятують Мадуро від неминучого кінця, нещодавно в пику Трампу і всьому демократичної спільноти влили до Венесуели $ 6млрд, відстрочили дефолт останньої, зберігаючи ще одну гарячу точку в світі (для того щоб на руках були хоча б ці жалюгідні «шістки», в той час коли у США 4 туза).

Далі. Резервний фонд фактично обнулили, цю новину потрібно було якось обставити, і в середині липня вони не додумалися ні до чого кращого, ніж просто оголосити - резервний фонд і ФНБ об'єднуються.

Бюджет РФ повністю залежить від цін на нафту. Нафта зараз дорога, дорога не відносно $ 150 в липні 2008 року, а щодо собівартості її видобутку. Собівартість сильно знизилася за останні роки. Це природний процес. Тому всі країни зараз максимально прагнуть її здобути. У США число бурових вже 768, а зовсім недавно було 318, тобто зростання в 2.5 рази. Видобуток всього за рік збільшили на 1 млн бар до 9.502 млн бар в день проти 8.597 млн ​​роком раніше. Чи не сплять також Канада, Бразилія, Нігерія, Лівія, Іран, Ірак. А адже попит на нафту в світі падає і за зростанням видобутку не встигає. Активно розвивається альтернативна енергетика, багато країн вже забороняють бензинові авто, настає вічна ера електрокарів, сонячних і вітряних електростанції і т.д. і т.д. Зараз ринок ще одурманений угодою ОПЕК, але пелена скоро зійде, а разом з нею і спекулятивна надбавка до нафтової ціни. Рубль ж повністю залежить від нафти.

Всі ці процеси будуть тільки наростати, як снігова лавина   РФ - країна бензоколонка і завжди трималася на продажу нафти і газу

РФ теж посилено качає, ударно викачуючи запаси на старих родовищах тому знає, що освоювати нові вже ніколи не вийде - санкції вже кодифіковані, стали вічними, забороняють буріння в Арктиці, дослідження і видобуток сланцевих покладів нафти в РФ. Без західного фінансування і технологій це неможливо.

Тобто західних інвестицій немає і не буде, санкції США повністю відрізали РФ від світових фінансових ринків, ціна на нафту буде падати, російський газ в Європі перестають купувати (ЄС прийняв політичне рішення про диверсифікацію джерел постачання енергоносіїв, вирішено купувати американський, норвезький та ін. газ) . Американський сланцевий газ незабаром знищить головна зброя Кремля на європейському енергетичному ринку.

Таким чином, все це призведе до хляпанню нафтогазової галузі РФ, загальне скорочення виручки від експорту російських енергоносіїв і, відповідно, падіння доходів російського бюджету.

Золотовалютні резерви? Але і там живих грошей не так багато - викреслюємо депозити і олімпійські кредити в банку-банкрута ВЕБе, акції ВТБ (префи), кредити зятю Путіна, українські облігації ($ 3 млрд), 279 млрд рублів вкладено в привілейовані акції ВТБ, Россельхозбанк, Газпромбанк, тому з валютних вкладень їх також можна сміливо віднімати.

Тільки золото (але його швидко не продаси) і $ 109 млрд в держоблігаціях департаменту Казначейства США. Гроші, що залишилися знаходяться на коррахунках в тій же Америці і Європі.

Сам ЦБ недавно зазначив, що останнє зростання резервів була викликана "головним чином в результаті розміщення Мінфіном РФ облігацій зовнішньої облігаційної позики РФ". Тобто в резервах враховуються і позикові кошти, залучені через випуск боргових паперів.

Тобто як і з прибутком Газпрому, все, в основному, тільки на папері. Російські фін. аналітики стверджують, що не більше 10% від всієї суми ЗВР є станом на прямо зараз.

Йдемо далі, на носі рекордні за 2 роки виплати за зовнішнім боргом: у вересні 2017р - $ 10,639 млрд, в 4 кв-ле 2017 р $ 32,260 млрд, (виплати 30 найбільших компаній виростуть на 38% в порівнянні з третім кварталом), в 1 кв -ле 2018 - ще $ 35,286 млрд.

Зараз загальний зовнішній борг РФ, держпідприємств, бюджетів всіх рівнів, муніципалітетів, нафтових, газових компаній, банків - $ 529,7 млрд.

Борг зростав. банків за позиками з-за кордону 23% від загального боргу або $ 121,83млрд. Заборгованість областей і муніципалітетів 7,2% або $ 38,14 млрд.

Тобто виходить, що залишився борг $ 369,73млрд (529,7-121,83-38,14), це борги корпорацій.

Чи зможуть вони ці борги виплатити? Питання риторичне.

Раніше можна було якось пролонгувати, рефінансувати, перевести кредит, нові санкції практично це виключають. Потрібно залазити в резерви, ще один цвях в кришку труни економіки, в т.ч рубля.

Нещодавно ЦБ РФ писав: «тягар зовнішнього боргу для РФ стає все важче у міру того, як уряд і корпорації нарощують позики на Заході, а приплив валютних доходів убожіє після обвалу цін на нафту. Показники стійкості зовнішнього боргу РФ знижуються третій рік поспіль і знаходяться за «критичною межею»: обслуговування отриманих за кордоном кредитів стає все дорожче, а забезпеченість цих платежів надходить в країну валютою впала до багаторічних мінімумів. На даний момент щорічна сума виплат зовнішнім кредиторам становить 42% валютних надходжень, які російська економіка заробляє на експорті. Це найгірший показник з 2009 року. У порівнянні з докризовим періодом його значення зросло майже на чверть і знаходиться далеко за межами критичного порога, який, за методологією Рахункової палати РФ і МВФ, становить 25%. Обслуговування зовнішнього боргу варто економіці РФ 11% ВВП: дорожче позики обходилися за останні 12 років лише двічі - в 2007-му і 2009 році. З початку року зовнішній борг РФ зріс на $ 15,5 млрд, до максимальних за 2 роки $ 529,6 млрд: погашення, які ведуть банки і корпорації під санкціями були компенсовані позиками компаній поза санкційних списків ».

Тобто самі визнають, що борги величезні і ростуть, віддавати нічим, а вони ще нові кредити набирають: обсяг випуску великими корпораціями єврооблігацій за півріччя досяг $ 31 млрд і став рекордним з 2013 року.

Тобто  самі визнають, що борги величезні і ростуть, віддавати нічим, а вони ще нові кредити набирають: обсяг випуску великими корпораціями єврооблігацій за півріччя досяг $ 31 млрд і став рекордним з 2013 року

Всі ці фактори приведуть до швидкого падіння рубля, компанії, відповідно, зазнають істотних втрат, особливо ті, хто формує виручку в рублях, а розплачуватися за кредитами змушений доларами. Відбудеться падіння продажів цих компаній, попит на валюту різко зросте, і все це призведе до чергового зубожіння населення і соц хвилювань.

Далі, на поточних і депозитних рахунках у валюті в банках РФ фізики і Юріки тримають $ 293 млрд. Коли почнуть лягати банки першої 20-ки (а банкопаду в РФ вже йде страшний - про це нижче), всі побіжать забирати свої кошти. Тобто запишемо ці $ 293 млрд. в колонку «борги» (це 17.5 трлн рублів), тому що таку суму банки повинні мати до виплати.

Разом отримуємо - резерви «$ 400 млрд» (вище було сказано, що реально набагато менше), а боргів $ 822 млрд (529 + 293).

Продовжимо. 2-ий квартал РФ вперше з 1998 року завершила з дефіцитом поточного рахунку - відтік валюти з країни перевищив приплив на $ 0,3 млрд (в липні дефіцит поточного рахунку - $ 1,3 млрд). У третьому кварталі діра в платіжному балансі збільшиться до $ 5 млрд, прогнозує Мінекономрозвитку.

Тобто відтік вже більше, ніж приплив, а ніж платити борги? На кожному розі розтрубили - нам санкції дарма, даєш імпортозаміщення, ми будемо самі все виготовляти. Ага. Імпорт зростає рекордними темпами (вже + 27% в цьому році). Експорт падає (несировинних неенергетичний експорт РФ в 2016 році знизився на 7,3% до рівня 2015р).

Тобто імпорт зростає, експорт падає, дефіцит поточного рахунку, рекордні виплати. Відтік валюти для погашення позик знизить її доступність на ринку, що знову-таки призведе до обвалу рубля.

Триває відтік капіталу. Чистий відтік капіталу з РФ за січень-липень - $ 13,1 млрд. Це в півтора рази більше в порівнянні з аналогічними показниками за той же період 2016 року.

За минулий рік чистий відтік капіталу склав $ 15,4 млрд, в 2015 - $ 57,5 ​​млрд і $ 153 млрд в 2014 році.

Структура відтоку з РФ дуже незвичайна: йде виведення грошей і бізнесом (як великим, так і малим) і фізособами. І тренд ніколи не зміниться, ситуація в РФ буде залишатися несприятливою для бізнесу. Чому інвестори виводять гроші -з усіх боків санкції, корупційна судова система, важке оподаткування, високий ступінь участі держави в економіці. Зараз все вже зрозуміли, що їх надії на краще при нинішньому курсі уряду нездійсненні. Про це свідчить масова міграція: з РФ щорічно виїжджає за 200 тис. Чоловік, вивозячи також свої гроші. А ті підприємці, які залишаються, також виводять капітал, хеджуючи ризики.

Банки лопаються один за одним. За 3,5 року збанкрутувало вже 310 банків. Друкарський верстат не встигає друкувати рублі для виплат через фонд гарантування (в РФ-АСВ). Останнім часом пішов «крупняка»: Пересвет, Татфондбанк (42место, більш 70млрд руб вкладів фізиків), Югра (12е місце за обсягом депозитів, 182млрд вкладів фізиків).

Зараз на межі банк «Відкриття» (6 місце, 470 млрд рублів коштів населення). Якщо він ляже - відразу накриється вся банк. система РФ. (Тільки в липні клієнти «ФК Відкриття» і кредитні організації забрали з банку більше 621 млрд руб.).

Крім того, в РФ дуже сильно поширене таке явище, як «тетрадочние вклади». Мільйон випадків, коли при відкликання ліцензії виявлялося, що клієнтів в рази більше, ніж в звітності.

У разі зошитів вкладники, природно, залишаються ні з чим.

Курс рубля.

Запасів валюти у російських банків залишилося на 2 місяці підтримки рубля. З банківської системи йде відтік валюти, в червні клієнти, забрали з рахунків $ 3,8 млрд. Ще $ 0,9 млрд вилучив з системи ЦБ. В результаті обсяг вільної валютної ліквідності в банківській системі на початок липня становив $ 6,4 млрд - на таку суму власні резерви банків, які зберігаються на рахунках за кордоном, перевищували їх же зобов'язання перед клієнтами по розрахункових рахунках. Це майже вдвічі нижче, ніж на початку року (більш $ 11 млрд).

Як було сказано вище, в червні російська економіка втрачала більше валюти, ніж заробляла - дефіцит платіжного балансу склав $ 4 млрд. При цьому "діра" покривалася за рахунок ввезення капіталу корпоративним сектором на $ 9,3 млрд - гроші були отримані в основному за рахунок збільшення зовнішнього боргу і розміщень єврооблігацій. Без цих коштів надлишок валютної ліквідності у банків був би вичерпаний вже в кінці червня.

Той же запас, що залишився, буде витрачено за серпень-вересень: в третьому кварталі платіжний баланс буде помітно негативним - прогнозується, що відтік перевищить надходження на $ 2,5-4,5 млрд.

А при дефіцитному поточному рахунку валютний ринок фактично стає заручником спекулятивних інвестицій в борги російських компаній і уряду. Ніхто не захоче вкладатися: привабливість ОФЗ для нерезидентів падає в міру зниження ставки ЦБ. Крім того, після введення нових санкцій, РФ скоро чекає повна заборона на покупку держборгу.

Все це, знову-таки, призведе до падіння рубля.

Бюджет.

Зараз бюджет проїдає залишки накопиченого в гладкі роки (до 2008р) і багато займає.

Бюджет РФ дуже дефіцитний. Діра величезна. Всі витрати, пенсії, з / п урізують максимально, в середу Путін повідомив, про скорочення витрат на .. (хто б міг подумати) оборону (визнав, що справи зовсім погані), знижувати дефіцит збираються також за рахунок скорочення обсягів споживання населенням. При цьому на виконання соцзобов'язань грошей як не вистачало, так і не вистачає, тому навіть зменшений дефіцит доведеться покривати - або з резервів, яких вже практично немає, або за рахунок федеральних позик, або за допомогою грошової емісії та запуску «друкарського верстата». Всі сценарії убивчі для рубля.

Тобто намагатимуться латати дірки в бюджеті, не піклуючись про доходи населення.

А в наступному році зростуть видатки на обслуговування боргів (ОФЗ і єврооблігації) на 100 млрд рублів + потрібно дати якісь подачки перед виборами (збираються вводити продуктові картки), тобто бюджетна дірка при падаючих нафтогазових доходах ще більше збільшиться. Реальна діра там в 3-4 трлн. а це близько 4% ВВП.

Приватизувати теж вже особливо нічого.

Одна задача протягнути до виборів.

Що ще. Нові санкції. Про вплив санкцій я писав вище і раніше окремим постом. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1943281545953684&id=100008155727742.

Штати вже почали відключати банки РФ від swift.

Санкції, поряд зі зниженням цінами на нафту, приведуть до обвалу рубля, посилення інфляції і виведуть ВВП в мінус.

Загалом, весь набір. І вони самі це розуміють - перший заступник міністра фінансів Тетяна Нестеренко прямим текстом повідомила, що до кінця 2017 року резерви будуть вичерпані і в уряду не буде можливості виплачувати зарплати.

Тобто крах економіки РФ вже стався: число жебраків в РФ з 2016 збільшилася на 7 млн ​​осіб, сьогодні на доходи нижче прожиткового мінімуму живуть 22 млн чоловік.

Все більше росіян вважають себе бідними. Частка населення, у якого грошей не вистачає на покупку продуктів харчування і одягу, збільшилася до 41,4%.

Нещодавно своє дослідження представив «Ромир», за підсумками якого близько 40% росіян змушені економити на їжі.

Людей в РФ непокоять не Україна і Сирія, а проблема низьких зарплат. За останніми дослідженнями, чверть жителів (24%) найбільш значущою проблемою в країні вважають низькі зарплати і низький рівень життя в цілому. Такий «недуга» тримається в лідерах вже третій місяць поспіль. Крім того, 21% бачать основною проблемою економічну ситуацію в РФ. На третьому і четвертому місці в списку найбільш важливих проблем - соціальна політика і охорону здоров'я (18% і 17% відповідно).

На думку влади, бідність в РФ - взагалі поняття «унікальне»: «Бідність, яка зараз фіксується в Росії, - це бідність працюючого населення. Це унікальне явище-працюючі бідні », - розповідала раніше віце-прем'єр Ольга Голодець.

Доходи населення продовжують стрімко падати, вони продовжують котитися вниз четвертий рік поспіль, що є рекордом статистики з 1990-х років: в 2014 році зниження становило 0,7%, в 2015 році - 3,2%, в 2016 році доходи впали на 5 , 9%. За цей час продажу в магазинах впали на 19,6%.

Протягом всього останнього року тривав обвал споживання серед основної маси населення, на що вказує товарний і грошовий оборот роздрібних магазинів: у рітейлерів в минулому році був найнижчий зростання виручки за останнє десятиліття.

Звичайно, спад споживання - це закономірний наслідок триваючого падіння реальних доходів населення. За підсумками 7 місяців 2017 реальні доходи населення впали на 1,4%. З жовтня 2014 року росіяни помітно збідніли: їхні гаманці схудли більше ніж на 15%, а рівень життя повернувся до позначок 10 річної давності. Причому бідніють в першу чергу найбідніші - пенсіонери і одержувачі соціальної допомоги.

Ось дивлюся останні дані - в липні 2017 реальні доходи росіян скоротилися на 3.1% в порівнянні з попереднім місяцем. Реальна зарплата (з урахуванням інфляції) впала в липні в щомісячному зіставленні на 6,6%. У деревообробній галузі, виробництві медичних товарів, сегменті ЖКГ та роздрібної торгівлі зарплати падають ще більше.

Падає роздрібна торгівля через 7 місяців 2017р вона скоротилася на 0,2% в річному зіставленні. За 2016 рік оборот роздрібної торгівлі скоротився на 5,2% в річному зіставленні.

При зростанні цін, безробіття і заморожування зарплат населення продовжує проїдати свої заощадження і йти в борги. Ресурси для економії вичерпані: вивільнити гроші для покупок люди намагаються, згадуючи методи виживання з 1990-х років. Так, в порівнянні з 2014 роком частка росіян, які вирощують овочі, фрукти і ягоди в особистому підсобному господарстві, зросла в 1,5 рази - зараз таких 33% населення проти 20% в 2014.

У Хід йдут такоже банківські кредити. За півроку банки видали населенню Нових позик на трільйон рублей - це на 38,4% більше, чем рік тому. Обсяг позик на покупку товарів, які громадяни не можуть собі дозволити на одну зарплату, злетів на 38%. Природно, продовжує зростати заборгованість населення по кредитах перед банками. К1 липня 2017 року заборгованість склала 11,2 трлн руб. У 2014-2016 роках цей показник становив 10,5-10,7 трлн руб. Частка прострочених споживчих кредитів офіційно становить зараз близько 21%, а неофіційно - рази в 2 більше.

Швидше за все "кредитне рабство" поглинає жителів російських регіонів, де середня зарплата не перевищує 20 тис. Причому чим вище рівень бідності в регіоні, тим більше беруть кредитів, обсяги споживчого кредитування зросли в багатьох областях більш ніж в 1,5 рази.

Позикові кошти для низькозабезпечених шарів стають реальним способом вижити.

У населення присутнє відчуття падіння - стрімкого і незворотного, як біг під гору.

Росіяни стали економити як ніколи в останні 5 років. Сьогодні 80% росіян економлять на товарах повсякденного попиту. (AC Nielsen). Йде постійне зниження середнього чека, що відображає суму, витрачену за один похід в магазин. Люди продовжують скорочувати витрати, економлячи навіть на необхідні товари. В результаті населення переходить в режим "виживання", вимушено відмовляючись від покупок непродовольчих товарів. Частка витрат на їжу в загальній сумі витрат досягла 69%, що є абсолютним рекордом за весь час досліджень ( "Ромир").

Споживчі витрати впали в травні на 4,8%, а з урахуванням накопиченої інфляції - на 9%, відкотившись на рівні 2012 року. Причому в першу чергу криза доходів продовжує бити по найменш забезпеченим верствам населення. У низкодоходной групі витрати в липні обвалилися на 10,9%.

93% вважають, що виходу з кризи не відбувається. З них 38,2% вважають, що ситуація за рік тільки погіршилася. (РАНХиГС).

За 2014-16 рр частка населення, у якого є гроші на що-небудь, крім обов'язкових витрат на їжу, товари першої необхідності і базові платежі державі - скоротилася на чверть (ВШЕ).

Третина росіян не мають заначки на «чорний день», зовсім не мають заощаджень 33% опитаних. Якщо два роки тому у росіян були гроші на заощадження, то зараз вони майже всі витрачають на поточні потреби.

«За два роки ощадне поведінка населення зазнало кардинальні зміни: у 2015 році 47% опитаних намагалися спочатку відкладати кошти, а потім залишок витрачати. А сьогодні 46% витрачають всі гроші на поточні потреби і нічого не зберігають (два роки тому таких було 15%) »(НАФД).

Переважна більшість населення отримує майже вдвічі менше, ніж середня цифра по країні: у 55% ​​громадян зарплати нижче 25 тисяч рублів, кожен третій отримує менше 15 тисяч, а близько 5 млн чоловік мають оклад на рівні МРОТ - 7,5 тисячі рублів, що нижче прожиткового мінімуму.

У країні є 15-20 справжніх "зон лиха", це величезні території, за розміром більше багатьох країн, Наприклад, в Республіці Тива валовий регіональний продукт на душу населення на 66% нижче, ніж в середньому по РФ. Це рівень Бутану, Гондурасу або Папуа Нової Гвінеї.

Все це свідчить про масштабність кризи.

Крім цього вся економіка пішла в тінь - за останній рік неформальна зайнятість, зросла, в неформальному секторі зайняті вже 44,5% від загального кол-ва (А.Покіда -директор Центру соціально-політичного моніторингу РАНХиГС). Обсяг прихованих зарплат в РФ збільшився в першому кварталі на 20%, до 2,4 трлн рублів. Люди все активніше переходять в «тінь» і ніяких передумов для повернення в формально легалізований сектор немає. І тенденція продовжиться - у людей немає стимулу для переходу з «тіні» в формальний сектор економіки, оскільки йде падіння доходів населення.

Криза системна - йде системна рецесія.

І всі ці процеси будуть тільки наростати, як снігова куля. Санкції, падіння цін на нафту, девальвація рубля, масова втеча капіталу, вичерпання резервів, нові дірки в бюджеті, падіння доходів і купівельної спроможності населення, падіння зарплат, продажів, нова заморозка пенсійних накопичень, підвищення віку виходу на пенсію, загальне тотальне зубожіння населення.

Грошей немає. Крах. Дефолт. Апокаліпсис. Прибираємо зраду. Нічого Путін не зробить.

Влад Паламар, економічний аналітик
FB

* Думка автора Публікації может НЕ співпадаті з позіцією агентства

Золотовалютні резерви?
Чи зможуть вони ці борги виплатити?
Тобто відтік вже більше, ніж приплив, а ніж платити борги?
Php?