Строительство »

Скільки разів дають материнський капітал: всі подробиці

 1. Умови отримання материнського капіталу
 2. складні випадки
 3. Регіональний материнський капітал
 4. Порядок видачі регіонального капіталу
 5. Основні відмінності федерального і регіонального материнського капіталу

Видача сертифікатів на отримання материнського капіталу строго контролюється державними органами. Це цілком зрозуміло, тому що розмір капіталу суттєво, тому його видають сім'ям тільки при виконанні ряду певних умов.

Відповідно до закону, сім'я може реалізувати своє законне право на отримання материнського капіталу тільки один раз. Спори і розбіжності в тлумаченні викликає становище Федерального закону «Про материнський капітал», згідно з яким право на розпорядження державною субсидією отримують сім'ї, у яких народилася друга, третя і наступний за ними дитина. Тому у багатьох виникає питання: скільки разів можна отримати материнський капітал?

Умови отримання материнського капіталу

Вищенаведене положення федерального закону зовсім не означає те, що  материнський капітал  буде видаватися сім'ї за кожну народжену дитину Вищенаведене положення федерального закону зовсім не означає те, що материнський капітал буде видаватися сім'ї за кожну народжену дитину. Формулювання закону трактується наступним чином: правом на отримання материнського капіталу наділяються сім'ї, в яких народилася друга дитина, а так само третій і наступні діти після введення державної програми в дію.

Тобто, якщо в сім'ї до 2007 року вже було двоє дітей, то батьки не можуть отримати державну субсидію, але, якщо після 1 січня 2007 року в них народилася третя дитина, то вони можуть отримати материнський капітал. Якщо у сім'ї з часом народиться четверта дитина, то вони вже повторно не зможуть отримати капітал з федерального бюджету, так як раніше реалізували своє право, отримавши сертифікат за третю дитину.

складні випадки

Розглянемо зустрічаються складні ситуації, що виникають у зв'язку з отриманням материнського капіталу.

народження двійні

При народженні двійні сім'я може отримати тільки один материнський капітал, при цьому не має значення, на якого саме дитини він буде оформлений. Якщо перша дитина в сім'ї народилася мертвою, то він відповідно до закону не буде вважатися народженим, однак, якщо дитина прожила мінімум добу і у батьків є докази, що підтверджують факт його народження, то така дитина буде вважатися первістком. Тоді при народженні другої дитини батьки можуть претендувати на отримання материнського капіталу.

Якщо в такій сім'ї з'явиться ще одна дитина, то формально він буде другим, а згідно із законом - третім і за нього сім'я материнський капітал вже не отримає.

Діти від різних батьків

Якщо у матері народилися діти від різних батьків, то вона може претендувати на отримання тільки одного материнського капіталу Якщо у матері народилися діти від різних батьків, то вона може претендувати на отримання тільки одного материнського капіталу. Наприклад, від першого шлюбу у жінки народилося двоє дітей, і вона реалізувала своє право на отримання сертифіката, тому при народженні третьої дитини від іншого чоловіка, жінка не має права отримати субсидію повторно, хоча по факту це вже інша сім'я.

Аналогічна ситуація і з батьками дітей. Так, якщо батько виховує дітей, усиновлених або народжених від двох різних дружин, то він може отримати тільки один сертифікат.

інші ситуації

На практиці зустрічаються випадки, коли одержувач не встигає скористатися своїм законним правом на отримання державної субсидії, але при цьому вже отримав на руки сертифікат. У такому випадку сертифікат на материнський капітал переходить у спадок до другого чоловіка, а після його смерті - до дитини.

Якщо дітей кілька, то кошти материнського капіталу будуть розподілені між ними в однаковій пропорції. Набуття матір'ю права на отримання державної субсидії не залежить від віку старшої дитини. Навіть якщо перша дитина вже повнолітній і має свою сім'ю, то його мати, яка народила другу дитину після 1 січня 2007 року, може отримати материнський капітал.

Право на отримання материнського капіталу встановлюється Пенсійним Фондом. Якщо батько або мати дитини не згодні з рішенням представників фонду, то вони завжди можуть звернутися за допомогою до професійного юриста або подати позовну заяву до суду.

Регіональний материнський капітал

В окремих суб'єктах Російської Федерації може діяти своя власна система підтримки багатодітних сімей і рівня народжуваності В окремих суб'єктах Російської Федерації може діяти своя власна система підтримки багатодітних сімей і рівня народжуваності. Регіональні державні субсидії відрізняються різноманітністю надаваних програм за сферами використання матеріальних засобів, розмірами субсидій і умов їх отримання.

Якщо федеральний материнський капітал сім'я може отримати тільки один раз, то в деякі регіонах країни передбачена можливість неодноразового отримання регіонального материнського капіталу. наприклад:

 • У Республіці Мордовія грошові кошти виплачуються за кожну народжену дитину, до п'ятого включно, при цьому сума регіональної субсидії з кожним народженим дитиною зростає.
 • У Республіці Тива діють програми, за якими вдруге отримати регіональний материнський капітал можна тільки після народження або усиновлення п'ятої дитини.
 • У Алтайській Республіці регіональне допомога видається після народження четвертої дитини.

Органи місцевого самоврядування і регіональні органи влади можуть допомагати багатодітним сім'ям та іншими способами, не тільки шляхом надання грошових коштів.

Наприклад, в Республіці Башкортостан за народження в сім'ї третьої дитини місцевими органами безкоштовно видається ділянку для будівництва приватного будинку. У Хабаровському краї після появи в сім'ї третьої дитини регіональні органи виплачують залишок по іпотеці, якщо сім'я скористалася своїм правом на регіональний материнський капітал для покупки квартири або будинку.

Порядок видачі регіонального капіталу

Порядок оформлення сертифіката на регіональний материнський капітал аналогічний порядку отримання федеральної субсидії. Батькам дитини необхідно зібрати пакет наступних документів:

 • Паспорти батьків або документи, які їх замінюють (наприклад, свідоцтво про народження).
 • Свідоцтва, що підтверджують російське громадянство у дітей.
 • Документи про народження дітей (наприклад, свідоцтво про народження, довідка про усиновлення або судове рішення про визнання народження в разі смерті дитини в дитинстві).
 • СНІЛС та ІПН заявника і дітей.

Терміни отримання регіонального материнського капіталу різні в суб'єктах країни і залежать від особливостей, і порядку ухвалення рішення про виділення регіональної субсидії. Однак в середньому вони становлять не менше тридцяти днів, як і в випадку з оформленням федерального материнського капіталу.

Для отримання сертифікату батькам слід звернутися із заявою та пакетом документів до місцевого органу соціального захисту.

Якщо сертифікати видає інший орган місцевої влади, то необхідно дізнатися який саме Якщо сертифікати видає інший орган місцевої влади, то необхідно дізнатися який саме. Розподілом коштів і прийняттям заяви на розпорядження материнським капіталом зазвичай займається відділення органу соціального захисту.

У деяких випадках батьки можуть отримати регіональну субсидію на руки в готівковій формі. Однак зазвичай вона перераховується безготівковим шляхом в залежності від необхідності своєму одержувачу, наприклад, відділення банку. Умови оформлення регіонального материнського капіталу відрізняються від умов отримання федеральної державної субсидії. У кожному регіоні країни вони свої, але можна виділити такі загальні принципи:

 • Сім'я повинна проживати в регіоні країни певну кількість років і мати постійну реєстрацію.
 • Дитина повинна народитися або усиновлення в момент дії регіональної соціальної програми (за термінами дії програма може відрізнятися від федерального проекту).
 • У деяких випадках сім'я повинна бути визнана незаможної.
 • Грошові кошти регіонального материнського капіталу сім'я може витратити тільки всередині регіону країни (наприклад, придбати квартиру або будинок в іншому суб'єкті Російської Федерації не можна).

Список конкретних умов сім'я може уточнити у представників місцевих органів влади.

Основні відмінності федерального і регіонального материнського капіталу

Незважаючи на ряд подібностей, федеральний і регіональний материнські капітали мають ряд суттєвих відмінностей:

 • Федеральний капітал сім'я може отримати за народження другої або наступних дітей, його мета - підвищення рівня народжуваності в країні. Регіональний капітал зазвичай видається за народження третьої і наступних дітей, його основна мета - підтримка багатодітних сімей.
 • Заяви про оформлення та розпорядження материнським капіталом федерального рівня приймають відділення Пенсійного Фонду Російської Федерації, які також займаються розподілом коштів субсидії. Видачею регіонального капіталу займаються представники органів соціального захисту населення, в деяких випадках - відділення Міністерства освіти або Міністерства праці.
 • Розмір федерального материнського капіталу зазвичай набагато більше, ніж регіональної. У 2014 році розмір федеральної субсидії склав 429 408 рублів, розмір регіональної субсидії зазвичай не перевищує суму в 100 000 - 150 000 рублів.
 • Індексація федерального капіталу щорічно здійснюється за розпорядженням уряду, а індексація регіонального - визначається особливостями регіонального законодавства і в деяких випадках може не проводиться.
 • Область використання федерального капіталу обмежена тільки трьома напрямками: поліпшення житлових умов, освіту дітей і пенсія матерям, можливості використання регіонального материнського капіталу набагато ширше. Так, в Амурській області сім'я може набувати на кошти субсидії автомобіль.
 • Федеральна субсидія видається тільки один раз, регіональна ж при дотриманні сім'єю ряду умов може видаватися неодноразово за кожну наступну усиновленого або народженої дитини.

Тому у багатьох виникає питання: скільки разів можна отримати материнський капітал?