Строительство »

На питання, що стосуються інвалідності, відповідає фахівець

Фаріда Оспанова

У січні Мажиліс РК схвалив законопроект «Про ратифікацію Конвенції про права інвалідів». Що це означає для 106 тисяч южноказахстанскіх інвалідів? Про це ми поговорили із заступником директора департаменту з контролю і соціальний захист по ЮКО Фарід Оспанова.

- Конвенція. Про що вона?

- Конвенція про права інвалідів - міжнародний договір, підписаний низкою держав. Його дотримання гарантує таке ж відношення до людей з інвалідністю, як і до всіх інших. Кожна країна, що ратифікувала конвенцію, погоджується забезпечити людям з інвалідністю можливість жити незалежним життям і брати участь в житті суспільства. Це, зокрема, означає, що місця, відкриті для всіх, включаючи дороги, школи, стадіони, театри і т.д., а також громадський транспорт повинні бути доступні для людей з інвалідністю, включаючи дітей.

- Що дасть ратифікація цього документа, скажімо, організаціям інвалідів?

- Конвенція дасть їм дуже сильний аргумент у діалозі з владою самого різного рівня. Їм не треба буде витрачати масу часу і енергії на доказ необхідності прийняття тих чи інших стандартів - всі вони чітко прописані в Конвенції.

- Що конкретно говорить конвенція про права інвалідів?

- Перш за все, повагу до гідності кожної людини, його незалежності і свободи робити власний вибір. Заборона дискримінації, справедливе ставлення до кожної людини. Повне включення в суспільство. Повага відмінностей і прийняття особливостей людей з інвалідністю як частини людського розмаїття. Рівність можливостей для всіх і так далі, аж до вільного доступу до транспорту, в громадські місця і доступ до інформації. Без відмови у зв'язку з інвалідністю.

- Фаріда Бімахановна, в ЮКО 106 тисяч інвалідів, всього в республіці 627 тисяч інвалідів. Чи не занадто це багато, одна шоста частина?

- Згодна, багато. Тут ми, по-перше, пожинаємо плоди халатного ставлення людей до свого здоров'я. По-друге, є претензії і до роботи поліклінік. Подивіться, які черги в них. І далеко не кожного лікар приймає з привітністю. Швидше - з байдужістю. Немає у нас якісної терапії. У пацієнтів створюється враження, що ніхто нікому не потрібен. В результаті людина махає на себе, на своє здоров'я ... Ми працюємо зі слідством всього цього. Найчастіше до нас на комісію приходять люди із запущеною стадією захворювання. Ви розумієте, що таке «рак в запущеній стадії»?

- Скільки людей комісіями медико-соціальної експертизи (МСЕК) були первинно визнані інвалідами в минулому році?

- оглянуті МСЕК 8961 чоловік, в тому числі 2376 дітей.

- Як багато ... А як до людини взагалі приходить думка отримати статус «інваліда»?

- Припустимо, людина захворіла. У медичній організації провели для нього (з ним) цілий комплекс діагностичних, лікувальних та реабілітаційних заходів. Але це не допомогло - у наявності стійке нездоров'я, тобто порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм і дефектами. Ось таку людину лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) направляє на медико-соціальну експертизу. Одна обмовка: на МСЕК відправляють не раніше чотирьох місяців з моменту настання тимчасової непрацездатності або встановлення діагнозу. За винятком анатомічних дефектів чи невиліковних хворих і відсутністю реабілітаційного потенціалу. Наприклад, людина залишилася без шлунка, одного ока, руки, ноги і т. Д.

- І там йому визначають групу інвалідності?

- Є певний порядок огляду (переогляду). Перш за все це стосується переліку документів, що надаються:

1) форма 088-у не пізніше одного місяця з дня оформлення;
2) висновок ЛКК (у випадках направлення на консультацію, обстеження (переогляду) на дому, в стаціонарі або заочно, направлення на формування або корекцію ІПР);
3) копія та оригінал посвідчення особи;
4) документ, що підтверджує реєстрацію за постійним місцем проживання (адресна довідка або довідка місцевого акима); довідка (в довільній формі), що підтверджує факт тримання особи у виправній установі або в слідчому ізоляторі;
5) медична карта амбулаторного хворого для аналізу динаміки захворювання, копії виписок з історії хвороби і результатів обстежень;
6) копія індивідуального ідентифікаційного номера (ІІН) і оригінал для звірки (у випадках відсутності ІІН в посвідченні особи);
7) документ, що підтверджує факт участі (або неучасті) в системі обов'язкового медстрахування;
8) копія документа, що підтверджує трудову діяльність (надається особою працездатного віку при наявності);
9) лист (довідка) тимчасової непрацездатності (надається дійовою особою);
10) копія акта про нещасний випадок за формою, встановленою уповноваженим органом з питань праці, і оригінал для звірки (надається особою, яка одержала виробничу травму або професійне захворювання);
11) висновок Національного центру гігієни праці та професійних захворювань не пізніше дворічної давності (надається особою, яка одержала профзахворювання);
12) документ, виданий уповноваженим органом у відповідній сфері діяльності, що встановив причинно-наслідковий зв'язок (потрібно при визначенні причини інвалідності, пов'язаної з пораненням, контузією, травмою, каліцтвом, захворюванням).

- Від чого залежить призначення тієї чи іншої групи інвалідності?

- Залежно від ступеня порушення функцій організму та обмеження життєдіяльності, в тому числі працездатності, особі, визнаній інвалідом, встановлюється перша, друга чи третя група інвалідності, особі до 16-річного віку - категорія «дитина-інвалід», а особі з 16 до 18 років категорія «дитина-інвалід» першої, другої, третьої групи.

- На який термін встановлюється інвалідність?

- Особам до 16-річного віку - на 6 місяців, 1 рік, 2 роки, на 5 років і до досягнення 16-річного віку;
- особам з 16-річного до 18-річного віку - на 6 місяців, 1 рік, до досягнення 18-річного віку;
- особам старше 18-річного віку - на 6 місяців, 1 рік, 2 роки або без строку переогляду.

- А в яких випадках встановлюється безстрокова інвалідність (без строку опосвідчення)?

- Перш за все, безстрокова інвалідність встановлюється особам старше 18 років при:

1) необоротних анатомічних дефектах;

2) стійких, незворотних змінах і порушеннях функцій організму, неефективності проведених реабілітаційних заходів, після динамічного спостереження і при стабільності групи інвалідності за інвалідом 1-ї групи не менше чотирьох років, другої і третьої груп - не менше шести років, особам пенсійного віку - при несприятливому реабілітаційному прогнозі.

- Чула скаргу декількох людей, наприклад, на те, що жінці після видалення матки і фаллопієвих труб не ставлять інвалідність. Або скаржаться, що, мовляв, нирку видалили, жовчний міхур, а інвалідності немає, не ставлять. До курйозу доходить - чоловік імпотент, а інвалідом його не визнають.

- Є кілька критеріїв встановлення інвалідності. Згідно з пунктом 32 Правил проведення медико-соціальної експертизи підставою для визнання особи інвалідом є одночасне наявність наступних обов'язкових умов:
1) порушення здоров'я зі стійкими розладами функцій організму;
2) обмеження життєдіяльності (повна або часткова втрата особою здатності або можливості здійснювати самообслуговування, самостійно пересуватися, орієнтуватися, спілкуватися, контролювати свою поведінку, навчатися або займатися трудовою діяльністю);
3) необхідність здійснення заходів соцзахисту.

Зауважу: вікові зміни організму не дають підстав для встановлення групи інвалідності.

- Але і інвалідність не повинна бути самоціллю для людини.

- Саме так. Головне - реабілітація. Для кожного інваліда розробляється індивідуальна програма реабілітації, запам'ятайте цю абревіатуру - ІПР. Вона визначає комплекс реабілітаційних (включаючи медичні, соціальні та професійні реабілітаційні) заходів, спрямованих на відновлення і (або) компенсацію порушених і втрачених функцій організму. ІПР розробляється протягом 10 робочих днів з дня надходження документів.

Один приклад. Завдяки суворому слідування ІПР батьками дітей-інвалідів та, звичайно ж, вдалому оперативному лікуванню, проведеним нашими южноказахстанскімі кардіохірургами, в минулому році ми зняли інвалідність 300 дітям, у яких раніше діагностували порок серця, у інших - вроджені вивихи.

- Чи входить в ІПР оздоровлення в центрах реабілітації інвалідів?

- Так, входить. Тут звертаю вашу увагу на пункт 51 стандарту «Надання спеціальних соціальних послуг в області соцзахисту населення в умовах напівстаціонар», який називається «Умови припинення і призупинення надання спеціальних соціальних послуг». Так ось, ця послуга перестає чинитися людині в разі зняття інвалідності, встановлення третьої групи інвалідності, а також при отриманні спецсоцуслуг в умовах стаціонару або догляду на дому.

- А скільком зняли інвалідність у 2014 році?

- Повністю в ЮКО реабілітовані 1330 осіб, це 4,5% від загального числа інвалідів. У будь-якому випадку, статистика не втішна.

- Повернемося до початку нашої розмови - про ратифікацію Конвенції інвалідів. У числі іншого вона гарантує доступ інвалідів до «вогнищ культури». Як у нас із цим справи?

- Я наведу лише факти. Щомісяця, кожен перший вівторок місяця комісія, у складі якої нуротановци, працівники нашого департаменту, представники ЗМІ, обстежує соціально-культурні об'єкти, розташовані на території області. Визначено їх число - 926. У грудні були перевірені 105 об'єктів, тільки 26 з них відповідають нормативам.

- Чула, що в числі перевірених - будівля цирку, побудоване відносно недавно.

- Так. І тим не менше і воно не відповідає нормам. Каси розташовані в підвалі будівлі, туди інваліду-колясочнику не добратися. Місця в залі для глядачів начебто і облаштували - всього їх 5-6, але прохід до них настільки вузький, що немає простору для маневру. Пандус не відповідає нормативам, кут нахилу не той. У багатьох установах вбиральні не пристосовані для інвалідів-візочників. У коледжі архітектури і дизайну (це колишнє художнє училище імені А. Кастеєва) туалетні кімнати розташовані на другому поверсі будівлі. А до них інваліду-колясочнику також не добратися ... На вході в навчальний корпус не ті пандуси, поручні. Але раз влада взяла на контроль це питання, є надія, що справа тут зрушиться з мертвої точки.

- Дякую за інтерв'ю.

Фаріда Шарафутдинова

Що це означає для 106 тисяч южноказахстанскіх інвалідів?
Про що вона?
Що дасть ратифікація цього документа, скажімо, організаціям інвалідів?
Що конкретно говорить конвенція про права інвалідів?
Чи не занадто це багато, одна шоста частина?
Ви розумієте, що таке «рак в запущеній стадії»?
Скільки людей комісіями медико-соціальної експертизи (МСЕК) були первинно визнані інвалідами в минулому році?
А як до людини взагалі приходить думка отримати статус «інваліда»?
І там йому визначають групу інвалідності?
Від чого залежить призначення тієї чи іншої групи інвалідності?