Строительство »

Мені подарували частку будинку. Які податки я повинна заплатити?

Fotoschlick / Fotolia   Дарування - це поширений спосіб угоди
Fotoschlick / Fotolia

Дарування - це поширений спосіб угоди. Якби частина будинку Вам подарував родич, то податки платити Вам би не довелося. Якщо Ви не є родичем дарувальника, то ситуація змінюється, і Вам доведеться заплатити податок - 13% від вартості подарунка або від його кадастрової вартості. У Вашому випадку в розрахунку треба використовувати частку від кадастрової вартості. Тому до 30 квітня 2018 року слід подати декларацію в УФНС. Якщо Ви цього не зробите, то Вас оштрафують на 1 тисячу рублів.

Дарування нерухомості в 5 питаннях і відповідях

Чи повинна я платити податок на продаж подарованої кімнати?

Згідно з чинним законодавством, податок на доходи сплачується, виходячи з ринкової вартості майна на дату угоди. При цьому ціна не повинна бути менше 70% від його кадастрової вартості. Якщо сторони в договорі дарування вартість не вказали, податок слід розраховувати від кадастрової вартості.

При отриманні в дар частки майна оподатковувана податком сума обчислюється за ставкою в 13% пропорційно частці від вартості всього будинку. Якщо майно подаровано в 2017 році, декларацію за формою 3-ПДФО потрібно подати до податкової до 30 квітня 2018 року. Оплатити податок слід до 15 липня 2018 року.

Податок на дарування в нашій країні становить 13% від кадастрової вартості подарованої нерухомості. Зайдіть на сайт Росреестра, знайдіть послугу визначення кадастрової вартості онлайн, введіть кадастровий номер, і Ви побачите вартість Вашого будинку. Потім цю цифру потрібно помножити на Вашу долю і вирахувати з неї 13% - це і буде сума до сплати. Декларацію про доходи Вам необхідно подати до податкової інспекції до 30 квітня. Або Вам просто автоматом нарахують податок. Оплатити його Ви зможете на порталі держпослуг.

5 головних фактів про договори дарування квартири

10 фактів про спільної і пайовий власності на житло

Згідно ст. 217 Податкового кодексу (п.18.1), громадяни, які отримали в дарунок квартиру або будинок, зобов'язані заплатити податок. Передбачено лише два винятки з цієї норми. Від податку звільняються громадяни, які отримали нерухомість за договором дарування від членів сім'ї і (або) близьких родичів. Крім того, не обкладається податком дарування консульським працівникам і членам їх сімей.

Членами сім'ї є подружжя, батьки і діти (рідні і усиновлені), дідусі, бабусі та онуки, а також брати і сестри. Якщо дарування відбувається між, наприклад, тіткою і племінником, то ця угода вже буде обкладатися податком. При цьому від податку не звільняються пільговики -пенсіонери, інваліди.

Таким чином, обдаровуваний повинен заплатити податок на доходи фізичних осіб. Для резидентів ставка складе 13%, а нерезидентів - 30%. Податкових відрахувань не передбачено, а податкова база визначається на підставі звіту про оцінку ринкової вартості нерухомості. Декларація в податкову подається до 30 квітня наступного після отримання нерухомості року, заплатити податок потрібно до 15 липня.

Якщо Ви отримали в дар від сторонньої людини частку житлового приміщення, то Ви зобов'язані сплатити податок у розмірі 13% від вартості подарованого майна. Вартість визначається за кадастрової вартості об'єкта, або не менше 70% від цієї вартості.

Як дізнатися кадастрову вартість житла?

Межування ділянки та кадастровий паспорт: що і як

Для сплати податку Вам необхідно звернутися до 30 квітня 2018 року в податковий орган за місцем Вашого проживання (реєстрації за місцем проживання) і заповнити декларацію 3-ПДФО. Співробітники податкової проведуть розрахунок суми податку, виходячи з вартості подарованої частки житлового приміщення. За неподання декларації в термін передбачений штраф.

Податковий орган надішле Вам повідомлення про сплату податку за вказаними реквізитами, а якщо Ви його не отримаєте, то самостійно оплачуєте податок до 15 липня 2018 року. За несвоєчасну оплату податку або за ухилення оплати даного податку також передбачений штраф.

Обдаровуваний вважається які мають дохід в 2017 році у вигляді частки у праві власності на житловий будинок, відповідно, він є платником податків податку на доходи фізичних осіб. Розмір доходу визначається, виходячи з вартості такої частки. У свою чергу, вартість частки (податкова база) розраховується обдаровуваним (платником податків) самостійно на основі кадастрової вартості житлового будинку з урахуванням припадає на нього частки в праві власності. Якщо кадастрова вартість житлового будинку не встановлена, то для розрахунку податкової бази може бути використана інвентаризаційна вартість житлового будинку з урахуванням припадає частки. Податок на дохід (ПДФО) сплачується за ставкою 13% від податкової бази в термін до 15 липня 2018 року. Податкову декларацію Вам необхідно подати до 30 квітня 2018 року в податковий орган за місцем свого обліку.

Текст підготувала Марія Гурєєва

НЕ пропустіть:

Всі матеріали рубрики «Хороше запитання»

Подарували частина будинку. Які податки я буду платити при продажу?

Податки при купівлі та продажу житла: 23 корисні статті

Чи можу я виписати родича з подарованої мені квартири?

Статті не є юридичною консультацією. Будь-які рекомендації є приватною думкою авторів та запрошених експертів.

Як дізнатися кадастрову вартість житла?
Які податки я буду платити при продажу?