Строительство »

"Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома - Москва 24, 22.10.2014

  1. "Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома Цей випускний в 4 "Б" однієї зі шкіл на...
  2. "Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома
  3. "Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома
  4. "Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома
  5. "Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома

"Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома

Цей випускний в 4 "Б" однієї зі шкіл на сході Москви міг бути не таким веселим: за чотири місяці до закінчення навчального року здоров'я цих молодих людей виявилось під загрозою. Експерти перевірили можливі версії і винесли вердикт: вода дійсно була небезпечна для здоров'я.

Що виявили у воді, яку пили школярі? Чи можна пити воду з кулера без страху за своє здоров'я? Що ховається за красивою етикеткою? Чи є мінерали в мінеральній воді? Йод - в йодованої? І кисень - в кисневій? За що ми платимо, купуючи бутильовану воду? Ідеальна вода - чи існує вона насправді? Відповіді на ці питання - у розслідуванні телеканалу "Москва Довіра" .

рознощик бактерій

Те, що в шкільному кулере могла бути вода, яка загрожує здоров'ю дітей, здається неймовірним. Таку воду вибирає все більше офісних працівників і домогосподарок, вважаючи, що великі пляшки і зручне обладнання - гарантія якості того, що ми п'ємо.

Спокуса робити гроші з води привертає все більше і більше підприємців. Інтернет-магазини води перетворюються у величезні супермаркети.

"Цей ринок - він привабливий для інвесторів, привабливий для виробників", - вважає віце-президент Євразійського альянсу бутильованих вод Євгена Анно.

У цьому московському офісі працює 600 чоловік. Щодня співробітники випивають 150 літрів води з кулера. На місяць виходить більше 3 тонн води.

"Ми, звичайно, орієнтувалися на хімічний склад води і на ті показники, які компанії нам надають. Це було спочатку. А потім, звичайно, смакові якості води теж важливі, тому що якщо вода несмачна, то, звичайно, співробітникам вона не подобається. У нас скарг не було за весь цей час ", - говорить менеджер по роботі з персоналом Ольга Зайцева.

На шкільну воду раніше теж не скаржилися, але коли почалася перевірка, виявили масу порушень.

Так що ж міститься у воді з кулера: корисні речовини, як свідчить реклама, або отрута? Експерти стверджують, під красивою етикеткою може бути все, що завгодно, наприклад, звичайна водопровідна вода.

"Питна вода, навіть бутильована, деяка, проводиться не з тієї води, яка з свердловин береться, а вода, яка береться, в тому числі, з джерел централізованого водопостачання. Тобто, грубо кажучи, з крана. І це досить відомі марки" , - зазначив директор експертного департаменту некомерційного партнерства "Росконтроль" Максим Рудаков.

"Просто надходить виробник за принципом" піпл схаває ": просто ллють все, що попало. Вона ж вже отримала медаль, тому можна посилатися до кінця життя на медаль і лити водопровідну воду, навіть без доочистки", - додав гендиректор Головного контрольно-випробувального центру питної води Юрій Гончар.

Фото: ТАСС / Сергій Фадеічев

Молода мама Ольга Арестова вирішила розібратися в різноманітті кулерной води і вибрати для своєї маленької дочки найкращу. Ольга з'ясувала, що питна вода буває двох категорій - першої і вищої.

Вода вищої категорії повинна добуватися з природних джерел і містити фтор, йод, калій і кальцій. Ці елементи виробник повинен додати в воду сам і тільки потім відправляти її споживачеві. Такі нормативи.

А ось водою першої категорії, як з'ясувалося, дійсно може бути і вода з крана, але пройшла глибоке очищення. Така вода не повинна шкодити, але користь приносити не зобов'язана.

Для своєї родини Ольга вибрала кращу, на її погляд, воду: артезіанську вищої категорії. Тільки молода мама ще не в курсі, що етикетка - хоч і документ, але до вмісту тари іноді відношення не має.

"Всі говорять:" Читайте етикетку ". Ми сьогодні на етикетці можемо написати і те, що потрібно, і те, що не потрібно, і правду, і неправду", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Олександр Кофман.

"З усіх досліджень, проведених" Росконтролем "за останні шість місяців, статистика така, що дві третини товарів тим чи іншим чином не відповідають вимогам безпеки, фальсифіковані, десь щось ще", - говорить Максим Рудаков.

Ми замовили точно таку ж воду в тому ж інтернет-магазині, що і Оля. Перевіримо в лабораторії, чи відповідає етикетка вмісту пляшки. Разом з цією водою на експертизу ми відправимо ще п'ять зразків: талу, джерельну, дитячу, мінеральну столову і воду з-під крана, що пройшла через звичайний вугільний фільтр. Кожній присвоєно номер, а конверт з вихідними даними запечатаному: експерти не знатимуть, що перевіряють - ні марку, ні різновид води. А значить, навіть мала ймовірність підтасовування результатів виключена.

"Ми перевіряємо кого - виробників або лабораторію - цікаво? І те, і інше!", - розповідає Юрій Гончар. Експертиза покаже, чи можна вірити на слово виробникам. Чи є мінерали в мінеральній воді, і чи можна давати дітям дитячу воду. Але все по порядку.

артезіанська вода

Артезіанську воду повинні добувати під напором з-під землі на глибині від 100 метрів до кілометра. Така вода вважається корисною, бо не піддається зовнішньому впливу. Але, на думку експертів, навіть під землею може бути багато сюрпризів.

"Будь-яку воду з підземного напірного джерела називають артезіанської. У ній може бути що завгодно, це може бути взагалі концентрований розсіл з якимись токсичними елементами, а може бути і вода з оптимальним мінеральним складом", - говорить лікар-гігієніст Андрій Мосов.

Крім того, всупереч нормативам, в пляшку з написом "Артезіанська" виробник може налити воду з поверхневих джерел або з водопроводу. Може бути, тому побачити виробництво артезіанської води виявилося непросто. Десяток виробників води Москви і Підмосков'я від участі в зйомках цього фільму відмовилися без пояснення причин.

"Напевно, може, щось там неправильно. Там є якісь системи очищення, є виготовлення водопровідної води. І тому, напевно, вас не пускають нікуди", - вважає директор компанії-виробника бутильованої артезіанської води Сергій Попокін.

стародавні джерела

Показати, як добувають артезіанську воду, нам змогли тільки на одне, не дуже великому, підприємстві. Директор міні-заводу не приховує, що артезіанська свердловина, з якої він видобуває воду, вже відзначила 50-річний ювілей.

"Глибина свердловини, з якої видобувається вода, 120-130 метрів. У 1953 році, коли грунтувався санаторій, вирили ці свердловини, було все дуже здорово, добре, чистенько", - розповідає Сергій Попокін.

Але він переконаний, що свердловина родом з Радянського Союзу переживе і його самого, вік не головне, важливіше, що роблять з водою після видобутку.

"З свердловини вода надходить в ємність накопичувальну. Вимикаються помпи занурені, і з цієї ємності вода починає надходити на систему фільтрації", - пояснює Попокін. Дуже важливо не переборщити з очищенням: вода повинна зберегти природні властивості, позбувшись від речовин, які в воді бути не повинні.

"Система фільтрації являє собою ... Перший фільтр - це пом'якшення; другий фільтр забирає залізо; і наступний фільтр - це вугільний фільтр, який забирає всякі запахи непотрібні тощо", - говорить Сергій Попокін.

Фото: ТАСС / Володимир Смирнов

Кожен день тут очищають близько 20 тонн води. Проби якості повинні брати щодня. Хоча б раз на місяць виробники зобов'язані перевіряти її на бактерії, а раз на рік проводити повний хімічний аналіз, а це близько 200 показників. Передбачається, що постійний контроль якості води повинен вести сам виробник - адже він ризикує своїм бізнесом.

"Йде природна вода, яку ми трохи доочищають, знімаємо з неї зайве залізо, зайвий кальцій, і вона виходить - і потрапляє покупцеві, на прилавки. Дуже якісний продукт", - стверджує Сергій Попокін.

Сергій Попокін сам викачує воду, сам же її очищає і сам розвозить покупцям. Але більш великі виробники віддають свою воду постачальникам.

Співробітники складу великої компанії-постачальника бутильованої води свої володіння показувати не соромляться: тут зберігається близько 14 тонн води. Протягом двох днів усі знаходяться тут 19-літрові пляшки виявляться в офісах і будинках покупців.

Начальник складу переконує нас, що поки вода знаходиться на складі, з нею нічого не відбувається, пляшки ніхто не розкриває, воду з-під крана замість артезіанської НЕ розливає. На всю воду є сертифікати якості, і за бажанням споживач може їх перевірити. Якщо на етикетці написано, що вода з Кавказу, значить, так воно і є.

За ідеальній схемі, і виробник, і постачальник зацікавлені в якості продаваної води. Але якби все було так ідеально, в шкільній воді не виявили б небезпечні хімічні елементи.

шкільний інцидент

Надзвичайна подія сталася в січні 2013-го. Того ранку на погане самопочуття поскаржилося 10 з 19 учнів 4 "Б" класу однієї з московських шкіл. Всі ці діти пили воду з кулера - так що сталося описали в соціальній мережі учениці цього класу:

"Після фізкультури ми вирішили попити. На уроці у багатьох захворіли животи. Учитель відправив нас до медсестри. Вона поміряла температуру, і у двох була - 37". "Я не стала пити воду з кулера, вона пахла спиртом. Кілька хлопців отруїлися - їх відвезли в лікарню".

Кулери стояли в школі практично у всіх кабінетах. Учні з іншого класу підтвердили: вода мала дивний смак. В той день в школу приїхало п'ять машин "швидкої допомоги", включаючи реанімобіль. Двох дітей забрали до лікарні, інші лікувалися вдома.

"Була підозра на екзогенне отруєння. Стан дітей при надходженні задовільний, але, з урахуванням всієї цієї ситуації, діти були госпіталізовані для клінічного спостереження і повного клінічного обстеження", - розповідає завідувач токсикологічними відділенням Дитячої міської клінічної лікарні №13 імені Н.Ф. Філатова Сергій Страхов.

Поки діти лікувалися, експерти намагалися з'ясувати, чому школярам стало зле. Експертиза показала: кулерной вода мала запах і присмак, в ній було перевищено кількість мікробів і так званих фталатів.

Фталати - це хімічні речовини, солі і ефіри фталіевий кислоти, яка широко використовується в промисловості для додання м'якості, міцності, гнучкості та еластичності пластиковим виробам. Їх відносять до небезпечних хімічних речовин, здатним накопичуватися в організмі людини. Вважається, що фталати можуть негативно вплинути на роботу печінки, нирок, нервової та ендокринної систем, і навіть стати причиною виникнення онкологічних захворювань.

"Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей", - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко.

Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей, - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко

Фото: ТАСС / Олександр Колбасов

Експерти встановили, що в кулерной воді, яку пили діти, число фталатів було більше допустимої норми майже в 28 разів. Виникла версія: фталати могли потрапити в воду з самого кулера, так як вода стикається з його пластиковими елементами.

"Швидше за все, там якісь використовувалися речовини для стерилізації цього кулера або ємності, і можливо, просто не ретельно промили", - вважає Сергій Страхов.

Воду в кулері рекомендують міняти раз на два тижні, а дезінфекцію самого апарату проводити раз на місяць. Але, за словами експертів, так надходять далеко не всі.

небезпечні фталати

"У баку холодної води виникає бактеріальний наліт на поверхнях, що стикаються з водою як на бутилепріемніке, так і на роздільник холодної кімнатної води в холодному баку", - розповідає начальник відділу обслуговування та ремонту вододисперсійних обладнання Роман Маслов.

Перевіримо, що відбувається з кольором, якщо в нього не заглядати кілька місяців. Розпиляємо звичайний офісний кулер навпіл і подивимося, що у нього всередині. Його не чистили і не протирали два місяці. За цей час кулер припав пилом, а всередині цілком могли завестися бактерії.

Отже, у нас вперше з'явилася можливість заглянути в саме серце кулера. Деякі частини пожовкли, в баках холодної та гарячої води наліт. Тут цілком могли завестися і мікроби, і бактерії.

Але шкільні кулери до нездужання дітей виявилися непричетні: експертиза показала, що кулер в школі був чистий. Вода потрапила в клас вже з отрутою.

"Ми досліджували воду, в тому числі, і зі складу, і аналізи дослідження води зі складу повністю відповідали воді з кулера", - говорить Маргарита Єрмоленко.

Після того, як кулер зі списку підозрюваних викреслили, тінь упала на виробника води. Особисто зустрітися з нами директор виробництва не захотів. Але по телефону свою версію озвучив.

"Я не знаю, це було в пляшках. Взагалі, фталати знаходяться в бутлях. У пляшках, в матеріалі, з якого виробляється пляшка. Розумієте, так? У воді він бути не може. Це було через неякісну тари. Звідки знаю, звідки вона взялася? Це поворотна тара, її повертають. вона буває різна, не тільки моя. повертають не тільки мою ", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Ігор Швецов.

Звучить цілком переконливо. Але хіба виробник не відповідає за тару, в яку він розливаєте воду? Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин?

Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин

Фото: ТАСС / Лебедєв Артур

"Тут автоматично розливається, автоматично закривається, також проходить тунель бактерицидний, щоб, не дай бог, якісь мікроби потрапили", - говорить Сергій Попокін.

Виявляється, згідно із законом всі виробники води спочатку вважаються сумлінними і відповідальними, а однією з гарантій якості продукту перші три роки служить їх чесне слово.

"Тільки через три роки після того, як він зареєструвався, його ставлять на перевірку. А так у нас презумпція сумлінності, в общем-то, діє, так", - пояснює Маргарита Єрмоленко.

"Не раніше, ніж через три роки, прийдуть з Росспоживнагляду, побачать, що у вас немає лабораторії, що ви ніякий контроль не проводите, випробують вашу воду, виявиться, що вона не відповідає вимогам - так, вас закриють, застосують до вас якісь то санкції. Але ці три роки, поки ніхто не поскаржиться, ніхто про вас не дізнається ", - говорить Андрій Мосов.

Керівник великої компанії-постачальника бутильованої води Євгенія Анно вважає, що контролюючі органи могли б працювати і краще.

"Як можна не звинувачувати себе тоді, що на ринку з'являється підприємство, яке вони курирують і яке випускає неякісний продукт? Ну, тоді вибачте, панове, працюйте краще", - вважає Євгенія Анно.

Стара нова вода

Але поки причиною для дострокової перевірки може послужити лише скарга. Ось тільки відрізнити на смак хорошу воду від поганої, як правило, непросто.

А чи є хоч що-небудь корисне в воді, яку ми віддали на експертизу? Зразок під №1 - артезіанська вода. Експерт спочатку воду похвалив: вона як мінімум нешкідлива і цілком відповідає першій категорії. Але коли дізнався, що на етикетці написано "вища", засмутився: ну скільки можна вірити даремно цим виробникам.

Опадів в воді експертиза не виявила, але у Ольги в душі вони все-таки залишилися. З таким обманом молода мама змиритися не змогла, і пошуки підходящої води вирішила продовжити.

Більше року тому 14 шкіл Москви теж були змушені шукати нову воду для своїх учнів, тільки причина була куди серйозніше, ніж недолік корисних речовин. У артезіанської води вищої категорії тоді виявили шкідливі хімічні речовини - фталати. Воду цього виробника з усіх шкіл відразу вилучили і з постачальником розпрощалися.

Але пішов він, судячи з усього, не дуже далеко. По крайней мере, адреса виробництва не змінився. Нова назва відкрило для виробника нові перспективи.

Ми продовжуємо перевіряти популярні види бутильованої води для кулера. Артезіанська вода не дотягла до вищої категорії, і тест показав, що добувалася вона зовсім не з свердловини. Що скаже експерт про воду з пляшки під №2?

Тала вода - мабуть, найзагадковіший з усіх зразків. Вважається, що вона володіє особливою структурою. Прихильники нетрадиційної медицини і виробники приписують їй, до того ж, ще й цілющі властивості. Правда, сучасна медицина і біологія наукових доказів цьому не знаходять.

"Дуже часто доводиться цитувати мудрість Михайла Михайловича Жванецького, коли він говорить про те, що інтуїція нам з успіхом замінює інформацію", - говорить Юрій Гончар.

Знайти точне визначення талій воді непросто, так само, як і зрозуміти, що саме розтопили для вас: гірський льодовик на Кавказі або замет в Підмосков'ї.

"Береш айсберг, який дуже багато тисяч років тому створився, коли не було антропогенних чинників якихось. Ми намагаємося займатися поширеними на споживчому ринку марками, там ось саме такого плану талої води ми не зустрічали", - стверджує Максим Рудаков.

Добувати і розтоплювати айсберг, розливати його по пляшках і везти в Москву - нерентабельно, впевнений виробник води з Підмосков'я Олександр Кофман.

"Гранична довжина ось для цієї сулії - це 400 кілометрів. І вже нерентабельно, далі везти сенсу немає. Ви можете зустріти воду, яку до нас привезли з Волгограда. Мислене Інша справа?", - говорить Олександр Кофман.

Що б не довелося розтопити насправді, вміст пляшки повинно відповідати заявленій якості. Експертиза підтвердила, що вода дійсно колись і десь розтанула.

"Зразок води №2 - хороша питна вода, першої категорії, поверхнева питна вода. Це може бути тала вода, джерельна вода, може бути, зокрема, якщо чисті якісь ставки, озера використовуються - природно, природного походження", - вважає Юрій Гончар.

Водою першої категорії ви точно не отруїтися. Можливо лише легке нервовий розлад від новини, що 400 рублів ви віддали за 19 літрів практично марною води. Наприклад, артезіанська з схожим складом нам обійшлася б на 130 рублів дешевше.

джерельний ключ

На черзі вода джерельна. Подивимося, чи варто вона тих грошей, що ми на неї витратили - 350 рублів за ті ж 19 літрів. І як сильно вона відрізняється від справжньої джерельної води.

Еколог Сергій Сисоєв періодично обходить міські джерела. Він знає, що у природного джерела води нерідко збираються черги з споживачів, які довіряють лише своїм очам, вухам і природі. Ось тільки табличку, що водою в джерелі рекомендовано не зловживати, ніхто не помітив.

"Перше, що кидається в очі, це фраза, що пити воду з джерела не рекомендується, що періодично виявляються якісь невідповідності санітарно-епідеміологічним нормам. Тобто, наприклад, сьогодні у нас вода тут повністю відповідає, ввечері пройшов дощ, разом з зливовими стоками з грунту, з поверхні землі, щось потрапило в воду, і відповідно, характеристики води змінилися ", - пояснює Сергій Сисоєв.

"Не знаю, що там пишуть, але я вже випробував, так що мені ця писанина ні до чого", - говорить пенсіонер Анатолій Баранов.

"Я п'ю 35 ​​років. Вона не шкодить - це точно. Я не купую воду невідомо де. Ви знаєте, зараз кругом один обман суцільний, вірити взагалі нічому не можна", - стверджує пенсіонерка Лідія Гомозова.

Над самим джерелом ми знайшли ще одну інформацію: згідно з документом, воду в джерелі перевіряли, і вона відповідає нормі. Але коли останній раз проводилася перевірка?

"Минуло вже більше трьох місяців, за цей час склад води, цілком можливо, міг змінитися і вийти за рамки існуючих якихось нормативів", - говорить Сергій Сисоєв.

Тобто воду з джерела пити сирої теж не рекомендується. Виробники не можуть розливати її в пляшки неочищеної.

"При розливі її в ємності найчастіше саме сама якість джерельної води втрачається, безумовно. Якщо робити якісь системи очищення, то вони ж можуть бути вузьконаправленими: наприклад, прибрати тільки залізо або прибрати тільки нікель, або цинк, або щось, але це дуже дорого ", - пояснює Сергій Сисоєв.

Фільтруй і пий

Виробники джерельної води, яку ми віддали на експертизу, схоже, не сильно старалися і доставили її до нас прямо з поля: у воді експерти виявили стільки нітратів, що ними можна збагатити цілий город з огірками.

"У великих кількостях використовувалися калійно-нітратні добрива, і само собою, природа не змогла це переварити просто, і само собою, залишилося це в колодязях, в джерелах, в районах сільгоспробіт", - говорить Юрій Гончар.

Пити таку воду постійно небезпечно для здоров'я.

"Гранично допустима концентрація нітратів для бутильованої води навіть першої категорії - 20 міліграм на літр. Даний зразок містить 34,5 міліграма на літр. Тобто більш ніж в півтора рази перевищено вміст нітратів. Це не може бути, природно, бутильованої питної водою", - стверджує Гончар.

А на етикетці, між іншим, написано, що це джерельна вода вищої категорії і привезли її з Кавказу.

"Це зовсім смілива заява, тому що ні по одному з показників, які повинні міститися, вода не відповідає змісту - макро-, мікроелементів. І крім того, ще за вмістом нітратів вона просто взагалі не може називатися бутильованої питної водою. Ну яка вища категорія ? Природно, це просто нонсенс. це шарлатанство чистої води. це просто пройдисвіти, які розливають ... ", - вважає Юрій Гончар.

Фото: ТАСС / Олег Булдаков

Соліст групи "На-На" Олег Коршунов красивим словам давно не вірить. Щоб не випити один раз з водою порцію добрив, він вважає за краще фільтрувати її сам.

"Справа в тому, що вірити бутильованої води або пити воду з-під крана я вважаю неповагою до себе. Тому я накупив ці всі" прибамбаси ", для того щоб готувати воду в домашніх умовах", - розповідає Олег Коршунов.

На столі у музиканта набір, без якого він не уявляє своє життя.

"Сам процес у мене безперервний і полягає в тому, що я переливаю з однієї ємності в іншу ємність воду постійно, безперервно. У мене вже була заготовлена ​​вода, яка настою на шунгіт протягом трьох днів", - говорить Коршунов.

Музикант вірить, що шунгіт - спеціальна гірська порода - очищає воду з-під крана від залишків хлору і наділяє її цілющими властивостями. Далі, за допомогою електроактиватора, Коршунов ділить воду на живу і мертву. Говорячи науковою мовою, на лужну і кислотну.

Після електроактиватора жива вода потрапляє в так званий Аквадиск: по суті, скляний глечик на дерев'яній підставці. Як це пристрій впливає на якість води, артист і сам до кінця не розуміє, але вірить, що тільки так вода стає ідеальною.

Чи правий артист - покажуть тести для перевірки води в домашніх умовах. Коштує такий набір трохи менше 400 рублів. Результати в серйозній лабораторії будуть, звичайно, точніше, але і обійдуться дорожче: в середньому в 1000 рублів за один зразок. На кожен тест у артиста йде по дві хвилини.

Спеціальна дитяча вода

Витрачати на фільтрацію води величезну кількість часу працююча мати Ольга Арестова не може. Вона продовжує пошуки смачною і корисною води для своєї дочки.

"Ще колись моя бабуся говорила:" Внучка, смакові якості супу залежать не тільки від продуктів, які ти використовуєш, але і від води. І ось з тих пір я думала дуже багато над цим, а особливо задумалася, коли у мене дитина з'явилася ", - згадує Ольга Арестова.

Після розчарування з артезіанською водою ми запропонували Оле спробувати спеціальну дитячу воду, яку ми також відправили на експертизу. За визначенням, вона повинна бути максимально корисною і смачною, тим більше що виробник рекомендує не тільки пити її, а й готувати з цієї води їжу навіть для самих маленьких дітей.

"Вода дитяча - вона правильно називається вода, яка використовується для дитячого харчування при штучному вигодовуванні. Тобто в обов'язковому порядку вона повинна містити певну кількість кальцію, магнію, калію, йодидів, фторидів - це перш за все. Вода вищої питної категорії", - розповідає Юрій Гончар.

Якби дитяча вода була дійсно такою корисною, ціни б їй не було. Але ціна є, і досить висока: 400 рублів за 19 літрів. Ольга погодилася взяти участь в нашому експерименті і перевірити, чи дійсно дитяча вода покращує смак приготованого з неї страви.

Суть експерименту в наступному: ми запросили наших героїнь в ресторан, там спеціально для них шеф-кухар приготує дві тарілки однакового супу, але буде використовувати різну воду. Подивимося, який суп сподобається учасникам більше.

Схоже, що нагодувати дитину супом буде непросто: смачна вода була б дуже до речі. У тарілку з темно-синім візерунком ми налили суп, приготований на спеціальній дитячій воді. У тарілку з менш яскравим малюнком - блюдо зі звичайної фільтрованої води. Але учасниці експерименту не знають про це.

Аліса зробила свій вибір: вона буде їсти суп з першої тарілки. Слово за мамою. "Алісі більше цей сподобався, зараз я спробую, який мені сподобається більше. Мені теж чомусь більше перший сподобався. За смаком мені сподобався більше ось цей, однозначно - перший", - говорить Ольга.

Отже, обидві учасниці експерименту обрали суп, приготований з дитячої води. Мама впевнена, з такою водою не виникне проблем нагодувати дитину: навіть саме обридлої блюдо отримає в їхній родині шанс на друге життя.

Фото: ТАСС / Донат Сорокін

Але наша експертиза показала: цю воду так сильно пом'якшити, що в ній не залишилося майже ніяких корисних речовин, таких необхідних дитині для росту.

"Тут ні по одному з досліджуваних показників вона не може бути питною водою їдальнею, питною водою бутильованої вищої категорії якості. Відповідно, вона не може, не має права називатися дитячої питною водою", - розповідає Юрій Гончар.

"Систематичне вживання такої води з низькою мінералізацією, з низьким вмістом кальцію, магнію, може несприятливо позначитися на здоров'ї. Кальцій необхідний для формування скелета; магній необхідний для нервової системи, для серцево-судинної системи", - стверджує Андрій Мосов.

Але і це ще не всі таємниці дитячої води, які нам вдалося розкрити. Ми порівняли її з результатами експертизи фільтрованої води з-під крана і з'ясували, що у них цілком міг бути один і той же джерело - водопровід.

"Чесно кажучи, великого, звичайно, шоку не було, я припускала, що раптом так буде, але все одно неприємно, чесного кажучи, тому що все-таки і засоби йдуть, тому що вода йде - і грошики разом з нею йдуть. Якщо можна з-під крана ту ж саму воду очищати, то сенс тоді витрачати кошти? ", - вважає Ольга.

Прямо з-під крана

Те, що чимала частина бутильованої води ллється з-під крана, деякі керівники вже і не приховують. Правда, процес розливу все одно показувати не хочуть.

"Я займаюся виробництвом питної води. У нас невелика компанія, існуємо ми без малого два роки. Та вода, яку ми готуємо, яку ми пропонуємо споживачеві, вона зі свердловин, просто отримали ми її по трубах. Далі що? Це називається" з муніципальних джерел ". Але насправді вона зі свердловини. Ось і все", - відзначає Олександр Кофман.

Олександр Кофман стверджує, що його вода з водопроводу нічим не гірше інших. Він не приховує, що гроші до нього ллються з крана, а й кричати про це на кожному кроці не збирається: хто буде платити, якщо побачить на етикетці щиросердне зізнання: очищена водопровідна вода?

"На мій погляд, це трошки введення в оману все-таки, коли на воді написано, що вона артезіанська, а далі написано:" Взято з джерела центрального водопостачання ". Хоча насправді формально це правда. Але людина, природно, коли це справа читає, він зупиняється після слова "артезіанська", далі він не читає ", - говорить Максим Рудаков.

Магічним чином на людину діє ще один напис на етикетці, запевняють експерти, це слово "мінеральна". Але напис не гарантує, що в воді дійсно будуть мінерали. Прийшов час дізнатися результати нашої експертизи за останнім зразком - мінеральної столової води.

"Вода очищена від всього, не містить взагалі нічого, крім великої кількості натрію. Майже 40 міліграм на літр натрію. Тобто це може бути водопровідна вода, що мовить м'якенькі, яка проходила багато ступенів очищення, і просто чомусь виробнику захотілося назвати її мінеральної ", - стверджує Юрій Гончар.

Тобто це може бути водопровідна вода, що мовить м'якенькі, яка проходила багато ступенів очищення, і просто чомусь виробнику захотілося назвати її мінеральної , - стверджує Юрій Гончар

Фото: ТАСС / Сергій Козлов

Мінералів в мінералці не виявилося. А то, що виробник пропонує натомість, навряд чи потрібно споживачеві навіть безкоштовно.

"У великих кількостях натрій блокує виведення рідини з організму, блокує роботу нирок, блокує роботу серцевого м'яза, не дозволяючи магнію і калію потрапляти, супроводжувати, сприяти роботі серцевого м'яза. І люди прокидаються з набряками і з нирковою недостатністю через якийсь час використання такої води. Про це замовчується ", - пояснює Гончар.

Вся справа в тонкощах сертифікації. Щоб підтвердити назву питної бутильованої води, виробнику потрібно захиститися приблизно по 80 пунктам. До мінеральної води, виявляється, вимоги набагато нижче.

"Якщо є слово" мінеральна ", то можна перевіряти тільки три показника, три важких металу - ртуть, кадмій, свинець. Тобто виробнику вигідно назвати мінеральної, для того щоб, по-перше, уникнути перевірки за змістом різних хімічних елементів. Відповідно , просто можна лити все, що завгодно. він вирішив, що він хоче, щоб вона називалася мінеральної - і, відповідно, напуває людей мінеральною водою, яка не містить мінералів ", - говорить Юрій Гончар.

Підіб'ємо підсумки нашого експерименту, в змаганні за звання кращої води боролися шість претендентів: артезіанська, тала, джерельна, дитяча, мінеральна та водопровідна фільтрована. Жоден із зразків до звання питної води вищої категорії не дотягнув.

Крім того, нам попалася джерельна вода, яка виявилася непридатною для пиття. У мінеральної столової води ми не знайшли очікуваних мінералів. А в пляшці з дитячої водою опинилася суперочіщенная водопровідна. Але все вивчені зразки, крім джерельної води, можна пити. Правда, особливої ​​користі це не принесе.

краще більше

Виробники пояснюють: фільтрів багато не буває, і з очищенням краще перестаратися, ніж пропустити в пляшці шкідливі речовини.

"Ви повинні видавати продукцію щодня одного і того ж якості. Для цього ви не повинні залежати від джерела води: від того, яка вода в джерелі раптом потекла, або від того, що дощі пройшли, вода замутнела. Ви ж не можете технологію змінювати постійно . А це можна зробити тільки серйозної глибокої очищенням ", - стверджує Олександр Кофман.

Такого ефекту на виробництві дозволяє досягти система очищення зворотного осмосу. Така ж, але в мініатюрі. Є будинки у ерудита Анатолія Вассермана.

"Вода протискується через мембрану, через яку проходять, по суті, тільки молекули води і нічого іншого", - стверджує Вассерман.

Зворотний осмос ерудитові обійшовся в 25 тисяч рублів. Крім цього, йому доведеться витратитися на зміну фільтрів в цьому році. За його розрахунками це все одно дешевше, ніж купувати кулер і замовляти ту ж очищену воду з доставкою додому. Пити таку воду постійно - значить, позбавляти організм частини будівельного матеріалу для клітин. Недолік корисних речовин в своєму раціоні він компенсує вітамінним комплексом.

"Цей комплекс розбитий на три блоки, в кожен блок входять компоненти, що не заважають засвоєнню один одного", - говорить Вассерман. Три-чотири вітамінки в день і два-три літри очищеної води дозволяють ерудитові спати спокійно.

"Для сучасної людини, ведучого малорухливому способі життя або взагалі сидячий, як я, для того щоб отримати всі необхідні речовини з їжі, довелося б з'їдати стільки, що навіть в мій живіт це не вмістилося б", - вважає Анатолій Вассерман.

Він вважає, що жоден виробник бутильованої води не подбає про нього так, як він сам. І практика показує, що в разі виникнення проблем з водою з кулера, винного буде знайти непросто.

"Знайшли різні порушення показників по протоколу, але конкретно сказати, що це було через фталатів - ось такого вердикту винесено не було", - розповідає Маргарита Єрмоленко.

Воду, як і раніше продають і за якість ручаються. "Природно, у мене все нормально. Це було ось через це. Взагалі, там було політичне замовлення, я так розумію, в Москві. Ось і все", - стверджує Ігор Швецов.

Воду цього виробника перевіряли і на заводі: небезпечних хімічних речовин не знайшли. Але перевірка одного зразка не гарантує, що завтра результати будуть точно такими ж. Щоб максимально убезпечити себе, експерти рекомендують дотримуватися їхніх порад: наприклад, намагатися купувати воду вищої категорії.

"Решта вод, в общем-то, чому вони досі існують на ринку - це виключно заслуга реклами", - вважає Андрій Мосов.

Фото: ТАСС / Станіслав Красильников

"Виробники використовують таку" фішку "(як прийнято говорити), вони говорять:" Наша вода не залишає накипу. Пийте, наша вода хороша ". Але накип - це солі жорсткості: солі кальцію і магнію. Кальцій і магній, що містяться у воді, точно так само благотворно впливають на емаль зубів, на нігті, на волосся, на кісткову систему організму - і дитини, в тому числі. пом'якшена вода нічого цього не містить, не містить ніяких корисних речовин. тобто вона може втамувати спрагу, але користі ніякої організму не принесе ", - говорить Юрій Гончар.

Варто задуматися перед покупкою, якщо на воді взагалі не вказана категорія, а написано просто "джерельна", "мінеральна" або "тала". Зверніть увагу на склад води: чим детальніше розписано зміст конкретних речовин, тим краще. Важливо також, у кого ви замовляєте воду.

"На сайті компанії, у якій ви купуєте воду, повинна бути посилання на сайт виробника, обов'язково. Коли ви заходите на сайт виробника, ви на цьому сайті повинні побачити назву компанії, у якій ви купили воду цього виробника", - стверджує Євгенія Анно.

Звертайте увагу на ціну: дуже дешево - може бути небезпечно; дуже дорого - може бути безглуздо.

"Якщо якісь пропонують по 100 рублів, по 80 рублів надають цю воду, то це напевно якась просто підроблена, виготовлена ​​в якомусь підпіллі", - вважає Сергій Попокін.

Експерти стверджують, що зараз ринок води досить мирний, але вже незабаром конкуренція стане набагато жорсткіше. На що тоді будуть робити ставку виробники в боротьбі за клієнта - на якість або хитрість? Це таємниця, яку нам ще належить розкрити.

сюжет: міські історії

"Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома

Цей випускний в 4 "Б" однієї зі шкіл на сході Москви міг бути не таким веселим: за чотири місяці до закінчення навчального року здоров'я цих молодих людей виявилось під загрозою. Експерти перевірили можливі версії і винесли вердикт: вода дійсно була небезпечна для здоров'я.

Що виявили у воді, яку пили школярі? Чи можна пити воду з кулера без страху за своє здоров'я? Що ховається за красивою етикеткою? Чи є мінерали в мінеральній воді? Йод - в йодованої? І кисень - в кисневій? За що ми платимо, купуючи бутильовану воду? Ідеальна вода - чи існує вона насправді? Відповіді на ці питання - у розслідуванні телеканалу "Москва Довіра" .

рознощик бактерій

Те, що в шкільному кулере могла бути вода, яка загрожує здоров'ю дітей, здається неймовірним. Таку воду вибирає все більше офісних працівників і домогосподарок, вважаючи, що великі пляшки і зручне обладнання - гарантія якості того, що ми п'ємо.

Спокуса робити гроші з води привертає все більше і більше підприємців. Інтернет-магазини води перетворюються у величезні супермаркети.

"Цей ринок - він привабливий для інвесторів, привабливий для виробників", - вважає віце-президент Євразійського альянсу бутильованих вод Євгена Анно.

У цьому московському офісі працює 600 чоловік. Щодня співробітники випивають 150 літрів води з кулера. На місяць виходить більше 3 тонн води.

"Ми, звичайно, орієнтувалися на хімічний склад води і на ті показники, які компанії нам надають. Це було спочатку. А потім, звичайно, смакові якості води теж важливі, тому що якщо вода несмачна, то, звичайно, співробітникам вона не подобається. У нас скарг не було за весь цей час ", - говорить менеджер по роботі з персоналом Ольга Зайцева.

На шкільну воду раніше теж не скаржилися, але коли почалася перевірка, виявили масу порушень.

Так що ж міститься у воді з кулера: корисні речовини, як свідчить реклама, або отрута? Експерти стверджують, під красивою етикеткою може бути все, що завгодно, наприклад, звичайна водопровідна вода.

"Питна вода, навіть бутильована, деяка, проводиться не з тієї води, яка з свердловин береться, а вода, яка береться, в тому числі, з джерел централізованого водопостачання. Тобто, грубо кажучи, з крана. І це досить відомі марки" , - зазначив директор експертного департаменту некомерційного партнерства "Росконтроль" Максим Рудаков.

"Просто надходить виробник за принципом" піпл схаває ": просто ллють все, що попало. Вона ж вже отримала медаль, тому можна посилатися до кінця життя на медаль і лити водопровідну воду, навіть без доочистки", - додав гендиректор Головного контрольно-випробувального центру питної води Юрій Гончар.

Фото: ТАСС / Сергій Фадеічев

Молода мама Ольга Арестова вирішила розібратися в різноманітті кулерной води і вибрати для своєї маленької дочки найкращу. Ольга з'ясувала, що питна вода буває двох категорій - першої і вищої.

Вода вищої категорії повинна добуватися з природних джерел і містити фтор, йод, калій і кальцій. Ці елементи виробник повинен додати в воду сам і тільки потім відправляти її споживачеві. Такі нормативи.

А ось водою першої категорії, як з'ясувалося, дійсно може бути і вода з крана, але пройшла глибоке очищення. Така вода не повинна шкодити, але користь приносити не зобов'язана.

Для своєї родини Ольга вибрала кращу, на її погляд, воду: артезіанську вищої категорії. Тільки молода мама ще не в курсі, що етикетка - хоч і документ, але до вмісту тари іноді відношення не має.

"Всі говорять:" Читайте етикетку ". Ми сьогодні на етикетці можемо написати і те, що потрібно, і те, що не потрібно, і правду, і неправду", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Олександр Кофман.

"З усіх досліджень, проведених" Росконтролем "за останні шість місяців, статистика така, що дві третини товарів тим чи іншим чином не відповідають вимогам безпеки, фальсифіковані, десь щось ще", - говорить Максим Рудаков.

Ми замовили точно таку ж воду в тому ж інтернет-магазині, що і Оля. Перевіримо в лабораторії, чи відповідає етикетка вмісту пляшки. Разом з цією водою на експертизу ми відправимо ще п'ять зразків: талу, джерельну, дитячу, мінеральну столову і воду з-під крана, що пройшла через звичайний вугільний фільтр. Кожній присвоєно номер, а конверт з вихідними даними запечатаному: експерти не знатимуть, що перевіряють - ні марку, ні різновид води. А значить, навіть мала ймовірність підтасовування результатів виключена.

"Ми перевіряємо кого - виробників або лабораторію - цікаво? І те, і інше!", - розповідає Юрій Гончар. Експертиза покаже, чи можна вірити на слово виробникам. Чи є мінерали в мінеральній воді, і чи можна давати дітям дитячу воду. Але все по порядку.

артезіанська вода

Артезіанську воду повинні добувати під напором з-під землі на глибині від 100 метрів до кілометра. Така вода вважається корисною, бо не піддається зовнішньому впливу. Але, на думку експертів, навіть під землею може бути багато сюрпризів.

"Будь-яку воду з підземного напірного джерела називають артезіанської. У ній може бути що завгодно, це може бути взагалі концентрований розсіл з якимись токсичними елементами, а може бути і вода з оптимальним мінеральним складом", - говорить лікар-гігієніст Андрій Мосов.

Крім того, всупереч нормативам, в пляшку з написом "Артезіанська" виробник може налити воду з поверхневих джерел або з водопроводу. Може бути, тому побачити виробництво артезіанської води виявилося непросто. Десяток виробників води Москви і Підмосков'я від участі в зйомках цього фільму відмовилися без пояснення причин.

"Напевно, може, щось там неправильно. Там є якісь системи очищення, є виготовлення водопровідної води. І тому, напевно, вас не пускають нікуди", - вважає директор компанії-виробника бутильованої артезіанської води Сергій Попокін.

стародавні джерела

Показати, як добувають артезіанську воду, нам змогли тільки на одне, не дуже великому, підприємстві. Директор міні-заводу не приховує, що артезіанська свердловина, з якої він видобуває воду, вже відзначила 50-річний ювілей.

"Глибина свердловини, з якої видобувається вода, 120-130 метрів. У 1953 році, коли грунтувався санаторій, вирили ці свердловини, було все дуже здорово, добре, чистенько", - розповідає Сергій Попокін.

Але він переконаний, що свердловина родом з Радянського Союзу переживе і його самого, вік не головне, важливіше, що роблять з водою після видобутку.

"З свердловини вода надходить в ємність накопичувальну. Вимикаються помпи занурені, і з цієї ємності вода починає надходити на систему фільтрації", - пояснює Попокін. Дуже важливо не переборщити з очищенням: вода повинна зберегти природні властивості, позбувшись від речовин, які в воді бути не повинні.

"Система фільтрації являє собою ... Перший фільтр - це пом'якшення; другий фільтр забирає залізо; і наступний фільтр - це вугільний фільтр, який забирає всякі запахи непотрібні тощо", - говорить Сергій Попокін.

Фото: ТАСС / Володимир Смирнов

Кожен день тут очищають близько 20 тонн води. Проби якості повинні брати щодня. Хоча б раз на місяць виробники зобов'язані перевіряти її на бактерії, а раз на рік проводити повний хімічний аналіз, а це близько 200 показників. Передбачається, що постійний контроль якості води повинен вести сам виробник - адже він ризикує своїм бізнесом.

"Йде природна вода, яку ми трохи доочищають, знімаємо з неї зайве залізо, зайвий кальцій, і вона виходить - і потрапляє покупцеві, на прилавки. Дуже якісний продукт", - стверджує Сергій Попокін.

Сергій Попокін сам викачує воду, сам же її очищає і сам розвозить покупцям. Але більш великі виробники віддають свою воду постачальникам.

Співробітники складу великої компанії-постачальника бутильованої води свої володіння показувати не соромляться: тут зберігається близько 14 тонн води. Протягом двох днів усі знаходяться тут 19-літрові пляшки виявляться в офісах і будинках покупців.

Начальник складу переконує нас, що поки вода знаходиться на складі, з нею нічого не відбувається, пляшки ніхто не розкриває, воду з-під крана замість артезіанської НЕ розливає. На всю воду є сертифікати якості, і за бажанням споживач може їх перевірити. Якщо на етикетці написано, що вода з Кавказу, значить, так воно і є.

За ідеальній схемі, і виробник, і постачальник зацікавлені в якості продаваної води. Але якби все було так ідеально, в шкільній воді не виявили б небезпечні хімічні елементи.

шкільний інцидент

Надзвичайна подія сталася в січні 2013-го. Того ранку на погане самопочуття поскаржилося 10 з 19 учнів 4 "Б" класу однієї з московських шкіл. Всі ці діти пили воду з кулера - так що сталося описали в соціальній мережі учениці цього класу:

"Після фізкультури ми вирішили попити. На уроці у багатьох захворіли животи. Учитель відправив нас до медсестри. Вона поміряла температуру, і у двох була - 37". "Я не стала пити воду з кулера, вона пахла спиртом. Кілька хлопців отруїлися - їх відвезли в лікарню".

Кулери стояли в школі практично у всіх кабінетах. Учні з іншого класу підтвердили: вода мала дивний смак. В той день в школу приїхало п'ять машин "швидкої допомоги", включаючи реанімобіль. Двох дітей забрали до лікарні, інші лікувалися вдома.

"Була підозра на екзогенне отруєння. Стан дітей при надходженні задовільний, але, з урахуванням всієї цієї ситуації, діти були госпіталізовані для клінічного спостереження і повного клінічного обстеження", - розповідає завідувач токсикологічними відділенням Дитячої міської клінічної лікарні №13 імені Н.Ф. Філатова Сергій Страхов.

Поки діти лікувалися, експерти намагалися з'ясувати, чому школярам стало зле. Експертиза показала: кулерной вода мала запах і присмак, в ній було перевищено кількість мікробів і так званих фталатів.

Фталати - це хімічні речовини, солі і ефіри фталіевий кислоти, яка широко використовується в промисловості для додання м'якості, міцності, гнучкості та еластичності пластиковим виробам. Їх відносять до небезпечних хімічних речовин, здатним накопичуватися в організмі людини. Вважається, що фталати можуть негативно вплинути на роботу печінки, нирок, нервової та ендокринної систем, і навіть стати причиною виникнення онкологічних захворювань.

"Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей", - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко.

Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей, - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко

Фото: ТАСС / Олександр Колбасов

Експерти встановили, що в кулерной воді, яку пили діти, число фталатів було більше допустимої норми майже в 28 разів. Виникла версія: фталати могли потрапити в воду з самого кулера, так як вода стикається з його пластиковими елементами.

"Швидше за все, там якісь використовувалися речовини для стерилізації цього кулера або ємності, і можливо, просто не ретельно промили", - вважає Сергій Страхов.

Воду в кулері рекомендують міняти раз на два тижні, а дезінфекцію самого апарату проводити раз на місяць. Але, за словами експертів, так надходять далеко не всі.

небезпечні фталати

"У баку холодної води виникає бактеріальний наліт на поверхнях, що стикаються з водою як на бутилепріемніке, так і на роздільник холодної кімнатної води в холодному баку", - розповідає начальник відділу обслуговування та ремонту вододисперсійних обладнання Роман Маслов.

Перевіримо, що відбувається з кольором, якщо в нього не заглядати кілька місяців. Розпиляємо звичайний офісний кулер навпіл і подивимося, що у нього всередині. Його не чистили і не протирали два місяці. За цей час кулер припав пилом, а всередині цілком могли завестися бактерії.

Отже, у нас вперше з'явилася можливість заглянути в саме серце кулера. Деякі частини пожовкли, в баках холодної та гарячої води наліт. Тут цілком могли завестися і мікроби, і бактерії.

Але шкільні кулери до нездужання дітей виявилися непричетні: експертиза показала, що кулер в школі був чистий. Вода потрапила в клас вже з отрутою.

"Ми досліджували воду, в тому числі, і зі складу, і аналізи дослідження води зі складу повністю відповідали воді з кулера", - говорить Маргарита Єрмоленко.

Після того, як кулер зі списку підозрюваних викреслили, тінь упала на виробника води. Особисто зустрітися з нами директор виробництва не захотів. Але по телефону свою версію озвучив.

"Я не знаю, це було в пляшках. Взагалі, фталати знаходяться в бутлях. У пляшках, в матеріалі, з якого виробляється пляшка. Розумієте, так? У воді він бути не може. Це було через неякісну тари. Звідки знаю, звідки вона взялася? Це поворотна тара, її повертають. вона буває різна, не тільки моя. повертають не тільки мою ", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Ігор Швецов.

Звучить цілком переконливо. Але хіба виробник не відповідає за тару, в яку він розливаєте воду? Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин?

Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин

Фото: ТАСС / Лебедєв Артур

"Тут автоматично розливається, автоматично закривається, також проходить тунель бактерицидний, щоб, не дай бог, якісь мікроби потрапили", - говорить Сергій Попокін.

Виявляється, згідно із законом всі виробники води спочатку вважаються сумлінними і відповідальними, а однією з гарантій якості продукту перші три роки служить їх чесне слово.

"Тільки через три роки після того, як він зареєструвався, його ставлять на перевірку. А так у нас презумпція сумлінності, в общем-то, діє, так", - пояснює Маргарита Єрмоленко.

"Не раніше, ніж через три роки, прийдуть з Росспоживнагляду, побачать, що у вас немає лабораторії, що ви ніякий контроль не проводите, випробують вашу воду, виявиться, що вона не відповідає вимогам - так, вас закриють, застосують до вас якісь то санкції. Але ці три роки, поки ніхто не поскаржиться, ніхто про вас не дізнається ", - говорить Андрій Мосов.

Керівник великої компанії-постачальника бутильованої води Євгенія Анно вважає, що контролюючі органи могли б працювати і краще.

"Як можна не звинувачувати себе тоді, що на ринку з'являється підприємство, яке вони курирують і яке випускає неякісний продукт? Ну, тоді вибачте, панове, працюйте краще", - вважає Євгенія Анно.

Стара нова вода

Але поки причиною для дострокової перевірки може послужити лише скарга. Ось тільки відрізнити на смак хорошу воду від поганої, як правило, непросто.

А чи є хоч що-небудь корисне в воді, яку ми віддали на експертизу? Зразок під №1 - артезіанська вода. Експерт спочатку воду похвалив: вона як мінімум нешкідлива і цілком відповідає першій категорії. Але коли дізнався, що на етикетці написано "вища", засмутився: ну скільки можна вірити даремно цим виробникам.

Опадів в воді експертиза не виявила, але у Ольги в душі вони все-таки залишилися. З таким обманом молода мама змиритися не змогла, і пошуки підходящої води вирішила продовжити.

Більше року тому 14 шкіл Москви теж були змушені шукати нову воду для своїх учнів, тільки причина була куди серйозніше, ніж недолік корисних речовин. У артезіанської води вищої категорії тоді виявили шкідливі хімічні речовини - фталати. Воду цього виробника з усіх шкіл відразу вилучили і з постачальником розпрощалися.

Але пішов він, судячи з усього, не дуже далеко. По крайней мере, адреса виробництва не змінився. Нова назва відкрило для виробника нові перспективи.

Ми продовжуємо перевіряти популярні види бутильованої води для кулера. Артезіанська вода не дотягла до вищої категорії, і тест показав, що добувалася вона зовсім не з свердловини. Що скаже експерт про воду з пляшки під №2?

Тала вода - мабуть, найзагадковіший з усіх зразків. Вважається, що вона володіє особливою структурою. Прихильники нетрадиційної медицини і виробники приписують їй, до того ж, ще й цілющі властивості. Правда, сучасна медицина і біологія наукових доказів цьому не знаходять.

"Дуже часто доводиться цитувати мудрість Михайла Михайловича Жванецького, коли він говорить про те, що інтуїція нам з успіхом замінює інформацію", - говорить Юрій Гончар.

Знайти точне визначення талій воді непросто, так само, як і зрозуміти, що саме розтопили для вас: гірський льодовик на Кавказі або замет в Підмосков'ї.

"Береш айсберг, який дуже багато тисяч років тому створився, коли не було антропогенних чинників якихось. Ми намагаємося займатися поширеними на споживчому ринку марками, там ось саме такого плану талої води ми не зустрічали", - стверджує Максим Рудаков.

"Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома

Цей випускний в 4 "Б" однієї зі шкіл на сході Москви міг бути не таким веселим: за чотири місяці до закінчення навчального року здоров'я цих молодих людей виявилось під загрозою. Експерти перевірили можливі версії і винесли вердикт: вода дійсно була небезпечна для здоров'я.

Що виявили у воді, яку пили школярі? Чи можна пити воду з кулера без страху за своє здоров'я? Що ховається за красивою етикеткою? Чи є мінерали в мінеральній воді? Йод - в йодованої? І кисень - в кисневій? За що ми платимо, купуючи бутильовану воду? Ідеальна вода - чи існує вона насправді? Відповіді на ці питання - у розслідуванні телеканалу "Москва Довіра" .

рознощик бактерій

Те, що в шкільному кулере могла бути вода, яка загрожує здоров'ю дітей, здається неймовірним. Таку воду вибирає все більше офісних працівників і домогосподарок, вважаючи, що великі пляшки і зручне обладнання - гарантія якості того, що ми п'ємо.

Спокуса робити гроші з води привертає все більше і більше підприємців. Інтернет-магазини води перетворюються у величезні супермаркети.

"Цей ринок - він привабливий для інвесторів, привабливий для виробників", - вважає віце-президент Євразійського альянсу бутильованих вод Євгена Анно.

У цьому московському офісі працює 600 чоловік. Щодня співробітники випивають 150 літрів води з кулера. На місяць виходить більше 3 тонн води.

"Ми, звичайно, орієнтувалися на хімічний склад води і на ті показники, які компанії нам надають. Це було спочатку. А потім, звичайно, смакові якості води теж важливі, тому що якщо вода несмачна, то, звичайно, співробітникам вона не подобається. У нас скарг не було за весь цей час ", - говорить менеджер по роботі з персоналом Ольга Зайцева.

На шкільну воду раніше теж не скаржилися, але коли почалася перевірка, виявили масу порушень.

Так що ж міститься у воді з кулера: корисні речовини, як свідчить реклама, або отрута? Експерти стверджують, під красивою етикеткою може бути все, що завгодно, наприклад, звичайна водопровідна вода.

"Питна вода, навіть бутильована, деяка, проводиться не з тієї води, яка з свердловин береться, а вода, яка береться, в тому числі, з джерел централізованого водопостачання. Тобто, грубо кажучи, з крана. І це досить відомі марки" , - зазначив директор експертного департаменту некомерційного партнерства "Росконтроль" Максим Рудаков.

"Просто надходить виробник за принципом" піпл схаває ": просто ллють все, що попало. Вона ж вже отримала медаль, тому можна посилатися до кінця життя на медаль і лити водопровідну воду, навіть без доочистки", - додав гендиректор Головного контрольно-випробувального центру питної води Юрій Гончар.

Фото: ТАСС / Сергій Фадеічев

Молода мама Ольга Арестова вирішила розібратися в різноманітті кулерной води і вибрати для своєї маленької дочки найкращу. Ольга з'ясувала, що питна вода буває двох категорій - першої і вищої.

Вода вищої категорії повинна добуватися з природних джерел і містити фтор, йод, калій і кальцій. Ці елементи виробник повинен додати в воду сам і тільки потім відправляти її споживачеві. Такі нормативи.

А ось водою першої категорії, як з'ясувалося, дійсно може бути і вода з крана, але пройшла глибоке очищення. Така вода не повинна шкодити, але користь приносити не зобов'язана.

Для своєї родини Ольга вибрала кращу, на її погляд, воду: артезіанську вищої категорії. Тільки молода мама ще не в курсі, що етикетка - хоч і документ, але до вмісту тари іноді відношення не має.

"Всі говорять:" Читайте етикетку ". Ми сьогодні на етикетці можемо написати і те, що потрібно, і те, що не потрібно, і правду, і неправду", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Олександр Кофман.

"З усіх досліджень, проведених" Росконтролем "за останні шість місяців, статистика така, що дві третини товарів тим чи іншим чином не відповідають вимогам безпеки, фальсифіковані, десь щось ще", - говорить Максим Рудаков.

Ми замовили точно таку ж воду в тому ж інтернет-магазині, що і Оля. Перевіримо в лабораторії, чи відповідає етикетка вмісту пляшки. Разом з цією водою на експертизу ми відправимо ще п'ять зразків: талу, джерельну, дитячу, мінеральну столову і воду з-під крана, що пройшла через звичайний вугільний фільтр. Кожній присвоєно номер, а конверт з вихідними даними запечатаному: експерти не знатимуть, що перевіряють - ні марку, ні різновид води. А значить, навіть мала ймовірність підтасовування результатів виключена.

"Ми перевіряємо кого - виробників або лабораторію - цікаво? І те, і інше!", - розповідає Юрій Гончар. Експертиза покаже, чи можна вірити на слово виробникам. Чи є мінерали в мінеральній воді, і чи можна давати дітям дитячу воду. Але все по порядку.

артезіанська вода

Артезіанську воду повинні добувати під напором з-під землі на глибині від 100 метрів до кілометра. Така вода вважається корисною, бо не піддається зовнішньому впливу. Але, на думку експертів, навіть під землею може бути багато сюрпризів.

"Будь-яку воду з підземного напірного джерела називають артезіанської. У ній може бути що завгодно, це може бути взагалі концентрований розсіл з якимись токсичними елементами, а може бути і вода з оптимальним мінеральним складом", - говорить лікар-гігієніст Андрій Мосов.

Крім того, всупереч нормативам, в пляшку з написом "Артезіанська" виробник може налити воду з поверхневих джерел або з водопроводу. Може бути, тому побачити виробництво артезіанської води виявилося непросто. Десяток виробників води Москви і Підмосков'я від участі в зйомках цього фільму відмовилися без пояснення причин.

"Напевно, може, щось там неправильно. Там є якісь системи очищення, є виготовлення водопровідної води. І тому, напевно, вас не пускають нікуди", - вважає директор компанії-виробника бутильованої артезіанської води Сергій Попокін.

стародавні джерела

Показати, як добувають артезіанську воду, нам змогли тільки на одне, не дуже великому, підприємстві. Директор міні-заводу не приховує, що артезіанська свердловина, з якої він видобуває воду, вже відзначила 50-річний ювілей.

"Глибина свердловини, з якої видобувається вода, 120-130 метрів. У 1953 році, коли грунтувався санаторій, вирили ці свердловини, було все дуже здорово, добре, чистенько", - розповідає Сергій Попокін.

Але він переконаний, що свердловина родом з Радянського Союзу переживе і його самого, вік не головне, важливіше, що роблять з водою після видобутку.

"З свердловини вода надходить в ємність накопичувальну. Вимикаються помпи занурені, і з цієї ємності вода починає надходити на систему фільтрації", - пояснює Попокін. Дуже важливо не переборщити з очищенням: вода повинна зберегти природні властивості, позбувшись від речовин, які в воді бути не повинні.

"Система фільтрації являє собою ... Перший фільтр - це пом'якшення; другий фільтр забирає залізо; і наступний фільтр - це вугільний фільтр, який забирає всякі запахи непотрібні тощо", - говорить Сергій Попокін.

Фото: ТАСС / Володимир Смирнов

Кожен день тут очищають близько 20 тонн води. Проби якості повинні брати щодня. Хоча б раз на місяць виробники зобов'язані перевіряти її на бактерії, а раз на рік проводити повний хімічний аналіз, а це близько 200 показників. Передбачається, що постійний контроль якості води повинен вести сам виробник - адже він ризикує своїм бізнесом.

"Йде природна вода, яку ми трохи доочищають, знімаємо з неї зайве залізо, зайвий кальцій, і вона виходить - і потрапляє покупцеві, на прилавки. Дуже якісний продукт", - стверджує Сергій Попокін.

Сергій Попокін сам викачує воду, сам же її очищає і сам розвозить покупцям. Але більш великі виробники віддають свою воду постачальникам.

Співробітники складу великої компанії-постачальника бутильованої води свої володіння показувати не соромляться: тут зберігається близько 14 тонн води. Протягом двох днів усі знаходяться тут 19-літрові пляшки виявляться в офісах і будинках покупців.

Начальник складу переконує нас, що поки вода знаходиться на складі, з нею нічого не відбувається, пляшки ніхто не розкриває, воду з-під крана замість артезіанської НЕ розливає. На всю воду є сертифікати якості, і за бажанням споживач може їх перевірити. Якщо на етикетці написано, що вода з Кавказу, значить, так воно і є.

За ідеальній схемі, і виробник, і постачальник зацікавлені в якості продаваної води. Але якби все було так ідеально, в шкільній воді не виявили б небезпечні хімічні елементи.

шкільний інцидент

Надзвичайна подія сталася в січні 2013-го. Того ранку на погане самопочуття поскаржилося 10 з 19 учнів 4 "Б" класу однієї з московських шкіл. Всі ці діти пили воду з кулера - так що сталося описали в соціальній мережі учениці цього класу:

"Після фізкультури ми вирішили попити. На уроці у багатьох захворіли животи. Учитель відправив нас до медсестри. Вона поміряла температуру, і у двох була - 37". "Я не стала пити воду з кулера, вона пахла спиртом. Кілька хлопців отруїлися - їх відвезли в лікарню".

Кулери стояли в школі практично у всіх кабінетах. Учні з іншого класу підтвердили: вода мала дивний смак. В той день в школу приїхало п'ять машин "швидкої допомоги", включаючи реанімобіль. Двох дітей забрали до лікарні, інші лікувалися вдома.

"Була підозра на екзогенне отруєння. Стан дітей при надходженні задовільний, але, з урахуванням всієї цієї ситуації, діти були госпіталізовані для клінічного спостереження і повного клінічного обстеження", - розповідає завідувач токсикологічними відділенням Дитячої міської клінічної лікарні №13 імені Н.Ф. Філатова Сергій Страхов.

Поки діти лікувалися, експерти намагалися з'ясувати, чому школярам стало зле. Експертиза показала: кулерной вода мала запах і присмак, в ній було перевищено кількість мікробів і так званих фталатів.

Фталати - це хімічні речовини, солі і ефіри фталіевий кислоти, яка широко використовується в промисловості для додання м'якості, міцності, гнучкості та еластичності пластиковим виробам. Їх відносять до небезпечних хімічних речовин, здатним накопичуватися в організмі людини. Вважається, що фталати можуть негативно вплинути на роботу печінки, нирок, нервової та ендокринної систем, і навіть стати причиною виникнення онкологічних захворювань.

"Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей", - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко.

Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей, - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко

Фото: ТАСС / Олександр Колбасов

Експерти встановили, що в кулерной воді, яку пили діти, число фталатів було більше допустимої норми майже в 28 разів. Виникла версія: фталати могли потрапити в воду з самого кулера, так як вода стикається з його пластиковими елементами.

"Швидше за все, там якісь використовувалися речовини для стерилізації цього кулера або ємності, і можливо, просто не ретельно промили", - вважає Сергій Страхов.

Воду в кулері рекомендують міняти раз на два тижні, а дезінфекцію самого апарату проводити раз на місяць. Але, за словами експертів, так надходять далеко не всі.

небезпечні фталати

"У баку холодної води виникає бактеріальний наліт на поверхнях, що стикаються з водою як на бутилепріемніке, так і на роздільник холодної кімнатної води в холодному баку", - розповідає начальник відділу обслуговування та ремонту вододисперсійних обладнання Роман Маслов.

Перевіримо, що відбувається з кольором, якщо в нього не заглядати кілька місяців. Розпиляємо звичайний офісний кулер навпіл і подивимося, що у нього всередині. Його не чистили і не протирали два місяці. За цей час кулер припав пилом, а всередині цілком могли завестися бактерії.

Отже, у нас вперше з'явилася можливість заглянути в саме серце кулера. Деякі частини пожовкли, в баках холодної та гарячої води наліт. Тут цілком могли завестися і мікроби, і бактерії.

Але шкільні кулери до нездужання дітей виявилися непричетні: експертиза показала, що кулер в школі був чистий. Вода потрапила в клас вже з отрутою.

"Ми досліджували воду, в тому числі, і зі складу, і аналізи дослідження води зі складу повністю відповідали воді з кулера", - говорить Маргарита Єрмоленко.

Після того, як кулер зі списку підозрюваних викреслили, тінь упала на виробника води. Особисто зустрітися з нами директор виробництва не захотів. Але по телефону свою версію озвучив.

"Я не знаю, це було в пляшках. Взагалі, фталати знаходяться в бутлях. У пляшках, в матеріалі, з якого виробляється пляшка. Розумієте, так? У воді він бути не може. Це було через неякісну тари. Звідки знаю, звідки вона взялася? Це поворотна тара, її повертають. вона буває різна, не тільки моя. повертають не тільки мою ", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Ігор Швецов.

Звучить цілком переконливо. Але хіба виробник не відповідає за тару, в яку він розливаєте воду? Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин?

Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин

Фото: ТАСС / Лебедєв Артур

"Тут автоматично розливається, автоматично закривається, також проходить тунель бактерицидний, щоб, не дай бог, якісь мікроби потрапили", - говорить Сергій Попокін.

Виявляється, згідно із законом всі виробники води спочатку вважаються сумлінними і відповідальними, а однією з гарантій якості продукту перші три роки служить їх чесне слово.

"Тільки через три роки після того, як він зареєструвався, його ставлять на перевірку. А так у нас презумпція сумлінності, в общем-то, діє, так", - пояснює Маргарита Єрмоленко.

"Не раніше, ніж через три роки, прийдуть з Росспоживнагляду, побачать, що у вас немає лабораторії, що ви ніякий контроль не проводите, випробують вашу воду, виявиться, що вона не відповідає вимогам - так, вас закриють, застосують до вас якісь то санкції. Але ці три роки, поки ніхто не поскаржиться, ніхто про вас не дізнається ", - говорить Андрій Мосов.

Керівник великої компанії-постачальника бутильованої води Євгенія Анно вважає, що контролюючі органи могли б працювати і краще.

"Як можна не звинувачувати себе тоді, що на ринку з'являється підприємство, яке вони курирують і яке випускає неякісний продукт? Ну, тоді вибачте, панове, працюйте краще", - вважає Євгенія Анно.

Стара нова вода

Але поки причиною для дострокової перевірки може послужити лише скарга. Ось тільки відрізнити на смак хорошу воду від поганої, як правило, непросто.

А чи є хоч що-небудь корисне в воді, яку ми віддали на експертизу? Зразок під №1 - артезіанська вода. Експерт спочатку воду похвалив: вона як мінімум нешкідлива і цілком відповідає першій категорії. Але коли дізнався, що на етикетці написано "вища", засмутився: ну скільки можна вірити даремно цим виробникам.

Опадів в воді експертиза не виявила, але у Ольги в душі вони все-таки залишилися. З таким обманом молода мама змиритися не змогла, і пошуки підходящої води вирішила продовжити.

Більше року тому 14 шкіл Москви теж були змушені шукати нову воду для своїх учнів, тільки причина була куди серйозніше, ніж недолік корисних речовин. У артезіанської води вищої категорії тоді виявили шкідливі хімічні речовини - фталати. Воду цього виробника з усіх шкіл відразу вилучили і з постачальником розпрощалися.

Але пішов він, судячи з усього, не дуже далеко. По крайней мере, адреса виробництва не змінився. Нова назва відкрило для виробника нові перспективи.

Ми продовжуємо перевіряти популярні види бутильованої води для кулера. Артезіанська вода не дотягла до вищої категорії, і тест показав, що добувалася вона зовсім не з свердловини. Що скаже експерт про воду з пляшки під №2?

Тала вода - мабуть, найзагадковіший з усіх зразків. Вважається, що вона володіє особливою структурою. Прихильники нетрадиційної медицини і виробники приписують їй, до того ж, ще й цілющі властивості. Правда, сучасна медицина і біологія наукових доказів цьому не знаходять.

"Дуже часто доводиться цитувати мудрість Михайла Михайловича Жванецького, коли він говорить про те, що інтуїція нам з успіхом замінює інформацію", - говорить Юрій Гончар.

Знайти точне визначення талій воді непросто, так само, як і зрозуміти, що саме розтопили для вас: гірський льодовик на Кавказі або замет в Підмосков'ї.

"Береш айсберг, який дуже багато тисяч років тому створився, коли не було антропогенних чинників якихось. Ми намагаємося займатися поширеними на споживчому ринку марками, там ось саме такого плану талої води ми не зустрічали", - стверджує Максим Рудаков.

"Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома

Цей випускний в 4 "Б" однієї зі шкіл на сході Москви міг бути не таким веселим: за чотири місяці до закінчення навчального року здоров'я цих молодих людей виявилось під загрозою. Експерти перевірили можливі версії і винесли вердикт: вода дійсно була небезпечна для здоров'я.

Що виявили у воді, яку пили школярі? Чи можна пити воду з кулера без страху за своє здоров'я? Що ховається за красивою етикеткою? Чи є мінерали в мінеральній воді? Йод - в йодованої? І кисень - в кисневій? За що ми платимо, купуючи бутильовану воду? Ідеальна вода - чи існує вона насправді? Відповіді на ці питання - у розслідуванні телеканалу "Москва Довіра" .

рознощик бактерій

Те, що в шкільному кулере могла бути вода, яка загрожує здоров'ю дітей, здається неймовірним. Таку воду вибирає все більше офісних працівників і домогосподарок, вважаючи, що великі пляшки і зручне обладнання - гарантія якості того, що ми п'ємо.

Спокуса робити гроші з води привертає все більше і більше підприємців. Інтернет-магазини води перетворюються у величезні супермаркети.

"Цей ринок - він привабливий для інвесторів, привабливий для виробників", - вважає віце-президент Євразійського альянсу бутильованих вод Євгена Анно.

У цьому московському офісі працює 600 чоловік. Щодня співробітники випивають 150 літрів води з кулера. На місяць виходить більше 3 тонн води.

"Ми, звичайно, орієнтувалися на хімічний склад води і на ті показники, які компанії нам надають. Це було спочатку. А потім, звичайно, смакові якості води теж важливі, тому що якщо вода несмачна, то, звичайно, співробітникам вона не подобається. У нас скарг не було за весь цей час ", - говорить менеджер по роботі з персоналом Ольга Зайцева.

На шкільну воду раніше теж не скаржилися, але коли почалася перевірка, виявили масу порушень.

Так що ж міститься у воді з кулера: корисні речовини, як свідчить реклама, або отрута? Експерти стверджують, під красивою етикеткою може бути все, що завгодно, наприклад, звичайна водопровідна вода.

"Питна вода, навіть бутильована, деяка, проводиться не з тієї води, яка з свердловин береться, а вода, яка береться, в тому числі, з джерел централізованого водопостачання. Тобто, грубо кажучи, з крана. І це досить відомі марки" , - зазначив директор експертного департаменту некомерційного партнерства "Росконтроль" Максим Рудаков.

"Просто надходить виробник за принципом" піпл схаває ": просто ллють все, що попало. Вона ж вже отримала медаль, тому можна посилатися до кінця життя на медаль і лити водопровідну воду, навіть без доочистки", - додав гендиректор Головного контрольно-випробувального центру питної води Юрій Гончар.

Фото: ТАСС / Сергій Фадеічев

Молода мама Ольга Арестова вирішила розібратися в різноманітті кулерной води і вибрати для своєї маленької дочки найкращу. Ольга з'ясувала, що питна вода буває двох категорій - першої і вищої.

Вода вищої категорії повинна добуватися з природних джерел і містити фтор, йод, калій і кальцій. Ці елементи виробник повинен додати в воду сам і тільки потім відправляти її споживачеві. Такі нормативи.

А ось водою першої категорії, як з'ясувалося, дійсно може бути і вода з крана, але пройшла глибоке очищення. Така вода не повинна шкодити, але користь приносити не зобов'язана.

Для своєї родини Ольга вибрала кращу, на її погляд, воду: артезіанську вищої категорії. Тільки молода мама ще не в курсі, що етикетка - хоч і документ, але до вмісту тари іноді відношення не має.

"Всі говорять:" Читайте етикетку ". Ми сьогодні на етикетці можемо написати і те, що потрібно, і те, що не потрібно, і правду, і неправду", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Олександр Кофман.

"З усіх досліджень, проведених" Росконтролем "за останні шість місяців, статистика така, що дві третини товарів тим чи іншим чином не відповідають вимогам безпеки, фальсифіковані, десь щось ще", - говорить Максим Рудаков.

Ми замовили точно таку ж воду в тому ж інтернет-магазині, що і Оля. Перевіримо в лабораторії, чи відповідає етикетка вмісту пляшки. Разом з цією водою на експертизу ми відправимо ще п'ять зразків: талу, джерельну, дитячу, мінеральну столову і воду з-під крана, що пройшла через звичайний вугільний фільтр. Кожній присвоєно номер, а конверт з вихідними даними запечатаному: експерти не знатимуть, що перевіряють - ні марку, ні різновид води. А значить, навіть мала ймовірність підтасовування результатів виключена.

"Ми перевіряємо кого - виробників або лабораторію - цікаво? І те, і інше!", - розповідає Юрій Гончар. Експертиза покаже, чи можна вірити на слово виробникам. Чи є мінерали в мінеральній воді, і чи можна давати дітям дитячу воду. Але все по порядку.

артезіанська вода

Артезіанську воду повинні добувати під напором з-під землі на глибині від 100 метрів до кілометра. Така вода вважається корисною, бо не піддається зовнішньому впливу. Але, на думку експертів, навіть під землею може бути багато сюрпризів.

"Будь-яку воду з підземного напірного джерела називають артезіанської. У ній може бути що завгодно, це може бути взагалі концентрований розсіл з якимись токсичними елементами, а може бути і вода з оптимальним мінеральним складом", - говорить лікар-гігієніст Андрій Мосов.

Крім того, всупереч нормативам, в пляшку з написом "Артезіанська" виробник може налити воду з поверхневих джерел або з водопроводу. Може бути, тому побачити виробництво артезіанської води виявилося непросто. Десяток виробників води Москви і Підмосков'я від участі в зйомках цього фільму відмовилися без пояснення причин.

"Напевно, може, щось там неправильно. Там є якісь системи очищення, є виготовлення водопровідної води. І тому, напевно, вас не пускають нікуди", - вважає директор компанії-виробника бутильованої артезіанської води Сергій Попокін.

стародавні джерела

Показати, як добувають артезіанську воду, нам змогли тільки на одне, не дуже великому, підприємстві. Директор міні-заводу не приховує, що артезіанська свердловина, з якої він видобуває воду, вже відзначила 50-річний ювілей.

"Глибина свердловини, з якої видобувається вода, 120-130 метрів. У 1953 році, коли грунтувався санаторій, вирили ці свердловини, було все дуже здорово, добре, чистенько", - розповідає Сергій Попокін.

Але він переконаний, що свердловина родом з Радянського Союзу переживе і його самого, вік не головне, важливіше, що роблять з водою після видобутку.

"З свердловини вода надходить в ємність накопичувальну. Вимикаються помпи занурені, і з цієї ємності вода починає надходити на систему фільтрації", - пояснює Попокін. Дуже важливо не переборщити з очищенням: вода повинна зберегти природні властивості, позбувшись від речовин, які в воді бути не повинні.

"Система фільтрації являє собою ... Перший фільтр - це пом'якшення; другий фільтр забирає залізо; і наступний фільтр - це вугільний фільтр, який забирає всякі запахи непотрібні тощо", - говорить Сергій Попокін.

Фото: ТАСС / Володимир Смирнов

Кожен день тут очищають близько 20 тонн води. Проби якості повинні брати щодня. Хоча б раз на місяць виробники зобов'язані перевіряти її на бактерії, а раз на рік проводити повний хімічний аналіз, а це близько 200 показників. Передбачається, що постійний контроль якості води повинен вести сам виробник - адже він ризикує своїм бізнесом.

"Йде природна вода, яку ми трохи доочищають, знімаємо з неї зайве залізо, зайвий кальцій, і вона виходить - і потрапляє покупцеві, на прилавки. Дуже якісний продукт", - стверджує Сергій Попокін.

Сергій Попокін сам викачує воду, сам же її очищає і сам розвозить покупцям. Але більш великі виробники віддають свою воду постачальникам.

Співробітники складу великої компанії-постачальника бутильованої води свої володіння показувати не соромляться: тут зберігається близько 14 тонн води. Протягом двох днів усі знаходяться тут 19-літрові пляшки виявляться в офісах і будинках покупців.

Начальник складу переконує нас, що поки вода знаходиться на складі, з нею нічого не відбувається, пляшки ніхто не розкриває, воду з-під крана замість артезіанської НЕ розливає. На всю воду є сертифікати якості, і за бажанням споживач може їх перевірити. Якщо на етикетці написано, що вода з Кавказу, значить, так воно і є.

За ідеальній схемі, і виробник, і постачальник зацікавлені в якості продаваної води. Але якби все було так ідеально, в шкільній воді не виявили б небезпечні хімічні елементи.

шкільний інцидент

Надзвичайна подія сталася в січні 2013-го. Того ранку на погане самопочуття поскаржилося 10 з 19 учнів 4 "Б" класу однієї з московських шкіл. Всі ці діти пили воду з кулера - так що сталося описали в соціальній мережі учениці цього класу:

"Після фізкультури ми вирішили попити. На уроці у багатьох захворіли животи. Учитель відправив нас до медсестри. Вона поміряла температуру, і у двох була - 37". "Я не стала пити воду з кулера, вона пахла спиртом. Кілька хлопців отруїлися - їх відвезли в лікарню".

Кулери стояли в школі практично у всіх кабінетах. Учні з іншого класу підтвердили: вода мала дивний смак. В той день в школу приїхало п'ять машин "швидкої допомоги", включаючи реанімобіль. Двох дітей забрали до лікарні, інші лікувалися вдома.

"Була підозра на екзогенне отруєння. Стан дітей при надходженні задовільний, але, з урахуванням всієї цієї ситуації, діти були госпіталізовані для клінічного спостереження і повного клінічного обстеження", - розповідає завідувач токсикологічними відділенням Дитячої міської клінічної лікарні №13 імені Н.Ф. Філатова Сергій Страхов.

Поки діти лікувалися, експерти намагалися з'ясувати, чому школярам стало зле. Експертиза показала: кулерной вода мала запах і присмак, в ній було перевищено кількість мікробів і так званих фталатів.

Фталати - це хімічні речовини, солі і ефіри фталіевий кислоти, яка широко використовується в промисловості для додання м'якості, міцності, гнучкості та еластичності пластиковим виробам. Їх відносять до небезпечних хімічних речовин, здатним накопичуватися в організмі людини. Вважається, що фталати можуть негативно вплинути на роботу печінки, нирок, нервової та ендокринної систем, і навіть стати причиною виникнення онкологічних захворювань.

"Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей", - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко.

Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей, - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко

Фото: ТАСС / Олександр Колбасов

Експерти встановили, що в кулерной воді, яку пили діти, число фталатів було більше допустимої норми майже в 28 разів. Виникла версія: фталати могли потрапити в воду з самого кулера, так як вода стикається з його пластиковими елементами.

"Швидше за все, там якісь використовувалися речовини для стерилізації цього кулера або ємності, і можливо, просто не ретельно промили", - вважає Сергій Страхов.

Воду в кулері рекомендують міняти раз на два тижні, а дезінфекцію самого апарату проводити раз на місяць. Але, за словами експертів, так надходять далеко не всі.

небезпечні фталати

"У баку холодної води виникає бактеріальний наліт на поверхнях, що стикаються з водою як на бутилепріемніке, так і на роздільник холодної кімнатної води в холодному баку", - розповідає начальник відділу обслуговування та ремонту вододисперсійних обладнання Роман Маслов.

Перевіримо, що відбувається з кольором, якщо в нього не заглядати кілька місяців. Розпиляємо звичайний офісний кулер навпіл і подивимося, що у нього всередині. Його не чистили і не протирали два місяці. За цей час кулер припав пилом, а всередині цілком могли завестися бактерії.

Отже, у нас вперше з'явилася можливість заглянути в саме серце кулера. Деякі частини пожовкли, в баках холодної та гарячої води наліт. Тут цілком могли завестися і мікроби, і бактерії.

Але шкільні кулери до нездужання дітей виявилися непричетні: експертиза показала, що кулер в школі був чистий. Вода потрапила в клас вже з отрутою.

"Ми досліджували воду, в тому числі, і зі складу, і аналізи дослідження води зі складу повністю відповідали воді з кулера", - говорить Маргарита Єрмоленко.

Після того, як кулер зі списку підозрюваних викреслили, тінь упала на виробника води. Особисто зустрітися з нами директор виробництва не захотів. Але по телефону свою версію озвучив.

"Я не знаю, це було в пляшках. Взагалі, фталати знаходяться в бутлях. У пляшках, в матеріалі, з якого виробляється пляшка. Розумієте, так? У воді він бути не може. Це було через неякісну тари. Звідки знаю, звідки вона взялася? Це поворотна тара, її повертають. вона буває різна, не тільки моя. повертають не тільки мою ", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Ігор Швецов.

Звучить цілком переконливо. Але хіба виробник не відповідає за тару, в яку він розливаєте воду? Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин?

Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин

Фото: ТАСС / Лебедєв Артур

"Тут автоматично розливається, автоматично закривається, також проходить тунель бактерицидний, щоб, не дай бог, якісь мікроби потрапили", - говорить Сергій Попокін.

Виявляється, згідно із законом всі виробники води спочатку вважаються сумлінними і відповідальними, а однією з гарантій якості продукту перші три роки служить їх чесне слово.

"Тільки через три роки після того, як він зареєструвався, його ставлять на перевірку. А так у нас презумпція сумлінності, в общем-то, діє, так", - пояснює Маргарита Єрмоленко.

"Не раніше, ніж через три роки, прийдуть з Росспоживнагляду, побачать, що у вас немає лабораторії, що ви ніякий контроль не проводите, випробують вашу воду, виявиться, що вона не відповідає вимогам - так, вас закриють, застосують до вас якісь то санкції. Але ці три роки, поки ніхто не поскаржиться, ніхто про вас не дізнається ", - говорить Андрій Мосов.

Керівник великої компанії-постачальника бутильованої води Євгенія Анно вважає, що контролюючі органи могли б працювати і краще.

"Як можна не звинувачувати себе тоді, що на ринку з'являється підприємство, яке вони курирують і яке випускає неякісний продукт? Ну, тоді вибачте, панове, працюйте краще", - вважає Євгенія Анно.

Стара нова вода

Але поки причиною для дострокової перевірки може послужити лише скарга. Ось тільки відрізнити на смак хорошу воду від поганої, як правило, непросто.

А чи є хоч що-небудь корисне в воді, яку ми віддали на експертизу? Зразок під №1 - артезіанська вода. Експерт спочатку воду похвалив: вона як мінімум нешкідлива і цілком відповідає першій категорії. Але коли дізнався, що на етикетці написано "вища", засмутився: ну скільки можна вірити даремно цим виробникам.

Опадів в воді експертиза не виявила, але у Ольги в душі вони все-таки залишилися. З таким обманом молода мама змиритися не змогла, і пошуки підходящої води вирішила продовжити.

Більше року тому 14 шкіл Москви теж були змушені шукати нову воду для своїх учнів, тільки причина була куди серйозніше, ніж недолік корисних речовин. У артезіанської води вищої категорії тоді виявили шкідливі хімічні речовини - фталати. Воду цього виробника з усіх шкіл відразу вилучили і з постачальником розпрощалися.

Але пішов він, судячи з усього, не дуже далеко. По крайней мере, адреса виробництва не змінився. Нова назва відкрило для виробника нові перспективи.

Ми продовжуємо перевіряти популярні види бутильованої води для кулера. Артезіанська вода не дотягла до вищої категорії, і тест показав, що добувалася вона зовсім не з свердловини. Що скаже експерт про воду з пляшки під №2?

Тала вода - мабуть, найзагадковіший з усіх зразків. Вважається, що вона володіє особливою структурою. Прихильники нетрадиційної медицини і виробники приписують їй, до того ж, ще й цілющі властивості. Правда, сучасна медицина і біологія наукових доказів цьому не знаходять.

"Дуже часто доводиться цитувати мудрість Михайла Михайловича Жванецького, коли він говорить про те, що інтуїція нам з успіхом замінює інформацію", - говорить Юрій Гончар.

Знайти точне визначення талій воді непросто, так само, як і зрозуміти, що саме розтопили для вас: гірський льодовик на Кавказі або замет в Підмосков'ї.

"Береш айсберг, який дуже багато тисяч років тому створився, коли не було антропогенних чинників якихось. Ми намагаємося займатися поширеними на споживчому ринку марками, там ось саме такого плану талої води ми не зустрічали", - стверджує Максим Рудаков.

"Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома

Цей випускний в 4 "Б" однієї зі шкіл на сході Москви міг бути не таким веселим: за чотири місяці до закінчення навчального року здоров'я цих молодих людей виявилось під загрозою. Експерти перевірили можливі версії і винесли вердикт: вода дійсно була небезпечна для здоров'я.

Що виявили у воді, яку пили школярі? Чи можна пити воду з кулера без страху за своє здоров'я? Що ховається за красивою етикеткою? Чи є мінерали в мінеральній воді? Йод - в йодованої? І кисень - в кисневій? За що ми платимо, купуючи бутильовану воду? Ідеальна вода - чи існує вона насправді? Відповіді на ці питання - у розслідуванні телеканалу "Москва Довіра" .

рознощик бактерій

Те, що в шкільному кулере могла бути вода, яка загрожує здоров'ю дітей, здається неймовірним. Таку воду вибирає все більше офісних працівників і домогосподарок, вважаючи, що великі пляшки і зручне обладнання - гарантія якості того, що ми п'ємо.

Спокуса робити гроші з води привертає все більше і більше підприємців. Інтернет-магазини води перетворюються у величезні супермаркети.

"Цей ринок - він привабливий для інвесторів, привабливий для виробників", - вважає віце-президент Євразійського альянсу бутильованих вод Євгена Анно.

У цьому московському офісі працює 600 чоловік. Щодня співробітники випивають 150 літрів води з кулера. На місяць виходить більше 3 тонн води.

"Ми, звичайно, орієнтувалися на хімічний склад води і на ті показники, які компанії нам надають. Це було спочатку. А потім, звичайно, смакові якості води теж важливі, тому що якщо вода несмачна, то, звичайно, співробітникам вона не подобається. У нас скарг не було за весь цей час ", - говорить менеджер по роботі з персоналом Ольга Зайцева.

На шкільну воду раніше теж не скаржилися, але коли почалася перевірка, виявили масу порушень.

Так що ж міститься у воді з кулера: корисні речовини, як свідчить реклама, або отрута? Експерти стверджують, під красивою етикеткою може бути все, що завгодно, наприклад, звичайна водопровідна вода.

"Питна вода, навіть бутильована, деяка, проводиться не з тієї води, яка з свердловин береться, а вода, яка береться, в тому числі, з джерел централізованого водопостачання. Тобто, грубо кажучи, з крана. І це досить відомі марки" , - зазначив директор експертного департаменту некомерційного партнерства "Росконтроль" Максим Рудаков.

"Просто надходить виробник за принципом" піпл схаває ": просто ллють все, що попало. Вона ж вже отримала медаль, тому можна посилатися до кінця життя на медаль і лити водопровідну воду, навіть без доочистки", - додав гендиректор Головного контрольно-випробувального центру питної води Юрій Гончар.

Фото: ТАСС / Сергій Фадеічев

Молода мама Ольга Арестова вирішила розібратися в різноманітті кулерной води і вибрати для своєї маленької дочки найкращу. Ольга з'ясувала, що питна вода буває двох категорій - першої і вищої.

Вода вищої категорії повинна добуватися з природних джерел і містити фтор, йод, калій і кальцій. Ці елементи виробник повинен додати в воду сам і тільки потім відправляти її споживачеві. Такі нормативи.

А ось водою першої категорії, як з'ясувалося, дійсно може бути і вода з крана, але пройшла глибоке очищення. Така вода не повинна шкодити, але користь приносити не зобов'язана.

Для своєї родини Ольга вибрала кращу, на її погляд, воду: артезіанську вищої категорії. Тільки молода мама ще не в курсі, що етикетка - хоч і документ, але до вмісту тари іноді відношення не має.

"Всі говорять:" Читайте етикетку ". Ми сьогодні на етикетці можемо написати і те, що потрібно, і те, що не потрібно, і правду, і неправду", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Олександр Кофман.

"З усіх досліджень, проведених" Росконтролем "за останні шість місяців, статистика така, що дві третини товарів тим чи іншим чином не відповідають вимогам безпеки, фальсифіковані, десь щось ще", - говорить Максим Рудаков.

Ми замовили точно таку ж воду в тому ж інтернет-магазині, що і Оля. Перевіримо в лабораторії, чи відповідає етикетка вмісту пляшки. Разом з цією водою на експертизу ми відправимо ще п'ять зразків: талу, джерельну, дитячу, мінеральну столову і воду з-під крана, що пройшла через звичайний вугільний фільтр. Кожній присвоєно номер, а конверт з вихідними даними запечатаному: експерти не знатимуть, що перевіряють - ні марку, ні різновид води. А значить, навіть мала ймовірність підтасовування результатів виключена.

"Ми перевіряємо кого - виробників або лабораторію - цікаво? І те, і інше!", - розповідає Юрій Гончар. Експертиза покаже, чи можна вірити на слово виробникам. Чи є мінерали в мінеральній воді, і чи можна давати дітям дитячу воду. Але все по порядку.

артезіанська вода

Артезіанську воду повинні добувати під напором з-під землі на глибині від 100 метрів до кілометра. Така вода вважається корисною, бо не піддається зовнішньому впливу. Але, на думку експертів, навіть під землею може бути багато сюрпризів.

"Будь-яку воду з підземного напірного джерела називають артезіанської. У ній може бути що завгодно, це може бути взагалі концентрований розсіл з якимись токсичними елементами, а може бути і вода з оптимальним мінеральним складом", - говорить лікар-гігієніст Андрій Мосов.

Крім того, всупереч нормативам, в пляшку з написом "Артезіанська" виробник може налити воду з поверхневих джерел або з водопроводу. Може бути, тому побачити виробництво артезіанської води виявилося непросто. Десяток виробників води Москви і Підмосков'я від участі в зйомках цього фільму відмовилися без пояснення причин.

"Напевно, може, щось там неправильно. Там є якісь системи очищення, є виготовлення водопровідної води. І тому, напевно, вас не пускають нікуди", - вважає директор компанії-виробника бутильованої артезіанської води Сергій Попокін.

стародавні джерела

Показати, як добувають артезіанську воду, нам змогли тільки на одне, не дуже великому, підприємстві. Директор міні-заводу не приховує, що артезіанська свердловина, з якої він видобуває воду, вже відзначила 50-річний ювілей.

"Глибина свердловини, з якої видобувається вода, 120-130 метрів. У 1953 році, коли грунтувався санаторій, вирили ці свердловини, було все дуже здорово, добре, чистенько", - розповідає Сергій Попокін.

Але він переконаний, що свердловина родом з Радянського Союзу переживе і його самого, вік не головне, важливіше, що роблять з водою після видобутку.

"З свердловини вода надходить в ємність накопичувальну. Вимикаються помпи занурені, і з цієї ємності вода починає надходити на систему фільтрації", - пояснює Попокін. Дуже важливо не переборщити з очищенням: вода повинна зберегти природні властивості, позбувшись від речовин, які в воді бути не повинні.

"Система фільтрації являє собою ... Перший фільтр - це пом'якшення; другий фільтр забирає залізо; і наступний фільтр - це вугільний фільтр, який забирає всякі запахи непотрібні тощо", - говорить Сергій Попокін.

Фото: ТАСС / Володимир Смирнов

Кожен день тут очищають близько 20 тонн води. Проби якості повинні брати щодня. Хоча б раз на місяць виробники зобов'язані перевіряти її на бактерії, а раз на рік проводити повний хімічний аналіз, а це близько 200 показників. Передбачається, що постійний контроль якості води повинен вести сам виробник - адже він ризикує своїм бізнесом.

"Йде природна вода, яку ми трохи доочищають, знімаємо з неї зайве залізо, зайвий кальцій, і вона виходить - і потрапляє покупцеві, на прилавки. Дуже якісний продукт", - стверджує Сергій Попокін.

Сергій Попокін сам викачує воду, сам же її очищає і сам розвозить покупцям. Але більш великі виробники віддають свою воду постачальникам.

Співробітники складу великої компанії-постачальника бутильованої води свої володіння показувати не соромляться: тут зберігається близько 14 тонн води. Протягом двох днів усі знаходяться тут 19-літрові пляшки виявляться в офісах і будинках покупців.

Начальник складу переконує нас, що поки вода знаходиться на складі, з нею нічого не відбувається, пляшки ніхто не розкриває, воду з-під крана замість артезіанської НЕ розливає. На всю воду є сертифікати якості, і за бажанням споживач може їх перевірити. Якщо на етикетці написано, що вода з Кавказу, значить, так воно і є.

За ідеальній схемі, і виробник, і постачальник зацікавлені в якості продаваної води. Але якби все було так ідеально, в шкільній воді не виявили б небезпечні хімічні елементи.

шкільний інцидент

Надзвичайна подія сталася в січні 2013-го. Того ранку на погане самопочуття поскаржилося 10 з 19 учнів 4 "Б" класу однієї з московських шкіл. Всі ці діти пили воду з кулера - так що сталося описали в соціальній мережі учениці цього класу:

"Після фізкультури ми вирішили попити. На уроці у багатьох захворіли животи. Учитель відправив нас до медсестри. Вона поміряла температуру, і у двох була - 37". "Я не стала пити воду з кулера, вона пахла спиртом. Кілька хлопців отруїлися - їх відвезли в лікарню".

Кулери стояли в школі практично у всіх кабінетах. Учні з іншого класу підтвердили: вода мала дивний смак. В той день в школу приїхало п'ять машин "швидкої допомоги", включаючи реанімобіль. Двох дітей забрали до лікарні, інші лікувалися вдома.

"Була підозра на екзогенне отруєння. Стан дітей при надходженні задовільний, але, з урахуванням всієї цієї ситуації, діти були госпіталізовані для клінічного спостереження і повного клінічного обстеження", - розповідає завідувач токсикологічними відділенням Дитячої міської клінічної лікарні №13 імені Н.Ф. Філатова Сергій Страхов.

Поки діти лікувалися, експерти намагалися з'ясувати, чому школярам стало зле. Експертиза показала: кулерной вода мала запах і присмак, в ній було перевищено кількість мікробів і так званих фталатів.

Фталати - це хімічні речовини, солі і ефіри фталіевий кислоти, яка широко використовується в промисловості для додання м'якості, міцності, гнучкості та еластичності пластиковим виробам. Їх відносять до небезпечних хімічних речовин, здатним накопичуватися в організмі людини. Вважається, що фталати можуть негативно вплинути на роботу печінки, нирок, нервової та ендокринної систем, і навіть стати причиною виникнення онкологічних захворювань.

"Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей", - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко.

Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей, - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко

Фото: ТАСС / Олександр Колбасов

Експерти встановили, що в кулерной воді, яку пили діти, число фталатів було більше допустимої норми майже в 28 разів. Виникла версія: фталати могли потрапити в воду з самого кулера, так як вода стикається з його пластиковими елементами.

"Швидше за все, там якісь використовувалися речовини для стерилізації цього кулера або ємності, і можливо, просто не ретельно промили", - вважає Сергій Страхов.

Воду в кулері рекомендують міняти раз на два тижні, а дезінфекцію самого апарату проводити раз на місяць. Але, за словами експертів, так надходять далеко не всі.

небезпечні фталати

"У баку холодної води виникає бактеріальний наліт на поверхнях, що стикаються з водою як на бутилепріемніке, так і на роздільник холодної кімнатної води в холодному баку", - розповідає начальник відділу обслуговування та ремонту вододисперсійних обладнання Роман Маслов.

Перевіримо, що відбувається з кольором, якщо в нього не заглядати кілька місяців. Розпиляємо звичайний офісний кулер навпіл і подивимося, що у нього всередині. Його не чистили і не протирали два місяці. За цей час кулер припав пилом, а всередині цілком могли завестися бактерії.

Отже, у нас вперше з'явилася можливість заглянути в саме серце кулера. Деякі частини пожовкли, в баках холодної та гарячої води наліт. Тут цілком могли завестися і мікроби, і бактерії.

Але шкільні кулери до нездужання дітей виявилися непричетні: експертиза показала, що кулер в школі був чистий. Вода потрапила в клас вже з отрутою.

"Ми досліджували воду, в тому числі, і зі складу, і аналізи дослідження води зі складу повністю відповідали воді з кулера", - говорить Маргарита Єрмоленко.

Після того, як кулер зі списку підозрюваних викреслили, тінь упала на виробника води. Особисто зустрітися з нами директор виробництва не захотів. Але по телефону свою версію озвучив.

"Я не знаю, це було в пляшках. Взагалі, фталати знаходяться в бутлях. У пляшках, в матеріалі, з якого виробляється пляшка. Розумієте, так? У воді він бути не може. Це було через неякісну тари. Звідки знаю, звідки вона взялася? Це поворотна тара, її повертають. вона буває різна, не тільки моя. повертають не тільки мою ", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Ігор Швецов.

Звучить цілком переконливо. Але хіба виробник не відповідає за тару, в яку він розливаєте воду? Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин?

Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин

Фото: ТАСС / Лебедєв Артур

"Тут автоматично розливається, автоматично закривається, також проходить тунель бактерицидний, щоб, не дай бог, якісь мікроби потрапили", - говорить Сергій Попокін.

Виявляється, згідно із законом всі виробники води спочатку вважаються сумлінними і відповідальними, а однією з гарантій якості продукту перші три роки служить їх чесне слово.

"Тільки через три роки після того, як він зареєструвався, його ставлять на перевірку. А так у нас презумпція сумлінності, в общем-то, діє, так", - пояснює Маргарита Єрмоленко.

"Не раніше, ніж через три роки, прийдуть з Росспоживнагляду, побачать, що у вас немає лабораторії, що ви ніякий контроль не проводите, випробують вашу воду, виявиться, що вона не відповідає вимогам - так, вас закриють, застосують до вас якісь то санкції. Але ці три роки, поки ніхто не поскаржиться, ніхто про вас не дізнається ", - говорить Андрій Мосов.

Керівник великої компанії-постачальника бутильованої води Євгенія Анно вважає, що контролюючі органи могли б працювати і краще.

"Як можна не звинувачувати себе тоді, що на ринку з'являється підприємство, яке вони курирують і яке випускає неякісний продукт? Ну, тоді вибачте, панове, працюйте краще", - вважає Євгенія Анно.

Стара нова вода

Але поки причиною для дострокової перевірки може послужити лише скарга. Ось тільки відрізнити на смак хорошу воду від поганої, як правило, непросто.

А чи є хоч що-небудь корисне в воді, яку ми віддали на експертизу? Зразок під №1 - артезіанська вода. Експерт спочатку воду похвалив: вона як мінімум нешкідлива і цілком відповідає першій категорії. Але коли дізнався, що на етикетці написано "вища", засмутився: ну скільки можна вірити даремно цим виробникам.

Опадів в воді експертиза не виявила, але у Ольги в душі вони все-таки залишилися. З таким обманом молода мама змиритися не змогла, і пошуки підходящої води вирішила продовжити.

Більше року тому 14 шкіл Москви теж були змушені шукати нову воду для своїх учнів, тільки причина була куди серйозніше, ніж недолік корисних речовин. У артезіанської води вищої категорії тоді виявили шкідливі хімічні речовини - фталати. Воду цього виробника з усіх шкіл відразу вилучили і з постачальником розпрощалися.

Але пішов він, судячи з усього, не дуже далеко. По крайней мере, адреса виробництва не змінився. Нова назва відкрило для виробника нові перспективи.

Ми продовжуємо перевіряти популярні види бутильованої води для кулера. Артезіанська вода не дотягла до вищої категорії, і тест показав, що добувалася вона зовсім не з свердловини. Що скаже експерт про воду з пляшки під №2?

Тала вода - мабуть, найзагадковіший з усіх зразків. Вважається, що вона володіє особливою структурою. Прихильники нетрадиційної медицини і виробники приписують їй, до того ж, ще й цілющі властивості. Правда, сучасна медицина і біологія наукових доказів цьому не знаходять.

"Дуже часто доводиться цитувати мудрість Михайла Михайловича Жванецького, коли він говорить про те, що інтуїція нам з успіхом замінює інформацію", - говорить Юрій Гончар.

Знайти точне визначення талій воді непросто, так само, як і зрозуміти, що саме розтопили для вас: гірський льодовик на Кавказі або замет в Підмосков'ї.

"Береш айсберг, який дуже багато тисяч років тому створився, коли не було антропогенних чинників якихось. Ми намагаємося займатися поширеними на споживчому ринку марками, там ось саме такого плану талої води ми не зустрічали", - стверджує Максим Рудаков.

Добувати і розтоплювати айсберг, розливати його по пляшках і везти в Москву - нерентабельно, впевнений виробник води з Підмосков'я Олександр Кофман.

"Гранична довжина ось для цієї сулії - це 400 кілометрів. І вже нерентабельно, далі везти сенсу немає. Ви можете зустріти воду, яку до нас привезли з Волгограда. Мислене Інша справа?", - говорить Олександр Кофман.

Що б не довелося розтопити насправді, вміст пляшки повинно відповідати заявленій якості. Експертиза підтвердила, що вода дійсно колись і десь розтанула.

"Зразок води №2 - хороша питна вода, першої категорії, поверхнева питна вода. Це може бути тала вода, джерельна вода, може бути, зокрема, якщо чисті якісь ставки, озера використовуються - природно, природного походження", - вважає Юрій Гончар.

Водою першої категорії ви точно не отруїтися. Можливо лише легке нервовий розлад від новини, що 400 рублів ви віддали за 19 літрів практично марною води. Наприклад, артезіанська з схожим складом нам обійшлася б на 130 рублів дешевше.

джерельний ключ

На черзі вода джерельна. Подивимося, чи варто вона тих грошей, що ми на неї витратили - 350 рублів за ті ж 19 літрів. І як сильно вона відрізняється від справжньої джерельної води.

Еколог Сергій Сисоєв періодично обходить міські джерела. Він знає, що у природного джерела води нерідко збираються черги з споживачів, які довіряють лише своїм очам, вухам і природі. Ось тільки табличку, що водою в джерелі рекомендовано не зловживати, ніхто не помітив.

"Перше, що кидається в очі, це фраза, що пити воду з джерела не рекомендується, що періодично виявляються якісь невідповідності санітарно-епідеміологічним нормам. Тобто, наприклад, сьогодні у нас вода тут повністю відповідає, ввечері пройшов дощ, разом з зливовими стоками з грунту, з поверхні землі, щось потрапило в воду, і відповідно, характеристики води змінилися ", - пояснює Сергій Сисоєв.

"Не знаю, що там пишуть, але я вже випробував, так що мені ця писанина ні до чого", - говорить пенсіонер Анатолій Баранов.

"Я п'ю 35 ​​років. Вона не шкодить - це точно. Я не купую воду невідомо де. Ви знаєте, зараз кругом один обман суцільний, вірити взагалі нічому не можна", - стверджує пенсіонерка Лідія Гомозова.

Над самим джерелом ми знайшли ще одну інформацію: згідно з документом, воду в джерелі перевіряли, і вона відповідає нормі. Але коли останній раз проводилася перевірка?

"Минуло вже більше трьох місяців, за цей час склад води, цілком можливо, міг змінитися і вийти за рамки існуючих якихось нормативів", - говорить Сергій Сисоєв.

Тобто воду з джерела пити сирої теж не рекомендується. Виробники не можуть розливати її в пляшки неочищеної.

"При розливі її в ємності найчастіше саме сама якість джерельної води втрачається, безумовно. Якщо робити якісь системи очищення, то вони ж можуть бути вузьконаправленими: наприклад, прибрати тільки залізо або прибрати тільки нікель, або цинк, або щось, але це дуже дорого ", - пояснює Сергій Сисоєв.

Фільтруй і пий

Виробники джерельної води, яку ми віддали на експертизу, схоже, не сильно старалися і доставили її до нас прямо з поля: у воді експерти виявили стільки нітратів, що ними можна збагатити цілий город з огірками.

"У великих кількостях використовувалися калійно-нітратні добрива, і само собою, природа не змогла це переварити просто, і само собою, залишилося це в колодязях, в джерелах, в районах сільгоспробіт", - говорить Юрій Гончар.

Пити таку воду постійно небезпечно для здоров'я.

"Гранично допустима концентрація нітратів для бутильованої води навіть першої категорії - 20 міліграм на літр. Даний зразок містить 34,5 міліграма на літр. Тобто більш ніж в півтора рази перевищено вміст нітратів. Це не може бути, природно, бутильованої питної водою", - стверджує Гончар.

А на етикетці, між іншим, написано, що це джерельна вода вищої категорії і привезли її з Кавказу.

"Це зовсім смілива заява, тому що ні по одному з показників, які повинні міститися, вода не відповідає змісту - макро-, мікроелементів. І крім того, ще за вмістом нітратів вона просто взагалі не може називатися бутильованої питної водою. Ну яка вища категорія ? Природно, це просто нонсенс. це шарлатанство чистої води. це просто пройдисвіти, які розливають ... ", - вважає Юрій Гончар.

Фото: ТАСС / Олег Булдаков

Соліст групи "На-На" Олег Коршунов красивим словам давно не вірить. Щоб не випити один раз з водою порцію добрив, він вважає за краще фільтрувати її сам.

"Справа в тому, що вірити бутильованої води або пити воду з-під крана я вважаю неповагою до себе. Тому я накупив ці всі" прибамбаси ", для того щоб готувати воду в домашніх умовах", - розповідає Олег Коршунов.

На столі у музиканта набір, без якого він не уявляє своє життя.

"Сам процес у мене безперервний і полягає в тому, що я переливаю з однієї ємності в іншу ємність воду постійно, безперервно. У мене вже була заготовлена ​​вода, яка настою на шунгіт протягом трьох днів", - говорить Коршунов.

Музикант вірить, що шунгіт - спеціальна гірська порода - очищає воду з-під крана від залишків хлору і наділяє її цілющими властивостями. Далі, за допомогою електроактиватора, Коршунов ділить воду на живу і мертву. Говорячи науковою мовою, на лужну і кислотну.

Після електроактиватора жива вода потрапляє в так званий Аквадиск: по суті, скляний глечик на дерев'яній підставці. Як це пристрій впливає на якість води, артист і сам до кінця не розуміє, але вірить, що тільки так вода стає ідеальною.

Чи правий артист - покажуть тести для перевірки води в домашніх умовах. Коштує такий набір трохи менше 400 рублів. Результати в серйозній лабораторії будуть, звичайно, точніше, але і обійдуться дорожче: в середньому в 1000 рублів за один зразок. На кожен тест у артиста йде по дві хвилини.

Спеціальна дитяча вода

Витрачати на фільтрацію води величезну кількість часу працююча мати Ольга Арестова не може. Вона продовжує пошуки смачною і корисною води для своєї дочки.

"Ще колись моя бабуся говорила:" Внучка, смакові якості супу залежать не тільки від продуктів, які ти використовуєш, але і від води. І ось з тих пір я думала дуже багато над цим, а особливо задумалася, коли у мене дитина з'явилася ", - згадує Ольга Арестова.

Після розчарування з артезіанською водою ми запропонували Оле спробувати спеціальну дитячу воду, яку ми також відправили на експертизу. За визначенням, вона повинна бути максимально корисною і смачною, тим більше що виробник рекомендує не тільки пити її, а й готувати з цієї води їжу навіть для самих маленьких дітей.

"Вода дитяча - вона правильно називається вода, яка використовується для дитячого харчування при штучному вигодовуванні. Тобто в обов'язковому порядку вона повинна містити певну кількість кальцію, магнію, калію, йодидів, фторидів - це перш за все. Вода вищої питної категорії", - розповідає Юрій Гончар.

Якби дитяча вода була дійсно такою корисною, ціни б їй не було. Але ціна є, і досить висока: 400 рублів за 19 літрів. Ольга погодилася взяти участь в нашому експерименті і перевірити, чи дійсно дитяча вода покращує смак приготованого з неї страви.

Суть експерименту в наступному: ми запросили наших героїнь в ресторан, там спеціально для них шеф-кухар приготує дві тарілки однакового супу, але буде використовувати різну воду. Подивимося, який суп сподобається учасникам більше.

Схоже, що нагодувати дитину супом буде непросто: смачна вода була б дуже до речі. У тарілку з темно-синім візерунком ми налили суп, приготований на спеціальній дитячій воді. У тарілку з менш яскравим малюнком - блюдо зі звичайної фільтрованої води. Але учасниці експерименту не знають про це.

Аліса зробила свій вибір: вона буде їсти суп з першої тарілки. Слово за мамою. "Алісі більше цей сподобався, зараз я спробую, який мені сподобається більше. Мені теж чомусь більше перший сподобався. За смаком мені сподобався більше ось цей, однозначно - перший", - говорить Ольга.

Отже, обидві учасниці експерименту обрали суп, приготований з дитячої води. Мама впевнена, з такою водою не виникне проблем нагодувати дитину: навіть саме обридлої блюдо отримає в їхній родині шанс на друге життя.

Фото: ТАСС / Донат Сорокін

Але наша експертиза показала: цю воду так сильно пом'якшити, що в ній не залишилося майже ніяких корисних речовин, таких необхідних дитині для росту.

"Тут ні по одному з досліджуваних показників вона не може бути питною водою їдальнею, питною водою бутильованої вищої категорії якості. Відповідно, вона не може, не має права називатися дитячої питною водою", - розповідає Юрій Гончар.

"Систематичне вживання такої води з низькою мінералізацією, з низьким вмістом кальцію, магнію, може несприятливо позначитися на здоров'ї. Кальцій необхідний для формування скелета; магній необхідний для нервової системи, для серцево-судинної системи", - стверджує Андрій Мосов.

Але і це ще не всі таємниці дитячої води, які нам вдалося розкрити. Ми порівняли її з результатами експертизи фільтрованої води з-під крана і з'ясували, що у них цілком міг бути один і той же джерело - водопровід.

"Чесно кажучи, великого, звичайно, шоку не було, я припускала, що раптом так буде, але все одно неприємно, чесного кажучи, тому що все-таки і засоби йдуть, тому що вода йде - і грошики разом з нею йдуть. Якщо можна з-під крана ту ж саму воду очищати, то сенс тоді витрачати кошти? ", - вважає Ольга.

Прямо з-під крана

Те, що чимала частина бутильованої води ллється з-під крана, деякі керівники вже і не приховують. Правда, процес розливу все одно показувати не хочуть.

"Я займаюся виробництвом питної води. У нас невелика компанія, існуємо ми без малого два роки. Та вода, яку ми готуємо, яку ми пропонуємо споживачеві, вона зі свердловин, просто отримали ми її по трубах. Далі що? Це називається" з муніципальних джерел ". Але насправді вона зі свердловини. Ось і все", - відзначає Олександр Кофман.

Олександр Кофман стверджує, що його вода з водопроводу нічим не гірше інших. Він не приховує, що гроші до нього ллються з крана, а й кричати про це на кожному кроці не збирається: хто буде платити, якщо побачить на етикетці щиросердне зізнання: очищена водопровідна вода?

"На мій погляд, це трошки введення в оману все-таки, коли на воді написано, що вона артезіанська, а далі написано:" Взято з джерела центрального водопостачання ". Хоча насправді формально це правда. Але людина, природно, коли це справа читає, він зупиняється після слова "артезіанська", далі він не читає ", - говорить Максим Рудаков.

Магічним чином на людину діє ще один напис на етикетці, запевняють експерти, це слово "мінеральна". Але напис не гарантує, що в воді дійсно будуть мінерали. Прийшов час дізнатися результати нашої експертизи за останнім зразком - мінеральної столової води.

"Вода очищена від всього, не містить взагалі нічого, крім великої кількості натрію. Майже 40 міліграм на літр натрію. Тобто це може бути водопровідна вода, що мовить м'якенькі, яка проходила багато ступенів очищення, і просто чомусь виробнику захотілося назвати її мінеральної ", - стверджує Юрій Гончар.

Тобто це може бути водопровідна вода, що мовить м'якенькі, яка проходила багато ступенів очищення, і просто чомусь виробнику захотілося назвати її мінеральної , - стверджує Юрій Гончар

Фото: ТАСС / Сергій Козлов

Мінералів в мінералці не виявилося. А то, що виробник пропонує натомість, навряд чи потрібно споживачеві навіть безкоштовно.

"У великих кількостях натрій блокує виведення рідини з організму, блокує роботу нирок, блокує роботу серцевого м'яза, не дозволяючи магнію і калію потрапляти, супроводжувати, сприяти роботі серцевого м'яза. І люди прокидаються з набряками і з нирковою недостатністю через якийсь час використання такої води. Про це замовчується ", - пояснює Гончар.

Вся справа в тонкощах сертифікації. Щоб підтвердити назву питної бутильованої води, виробнику потрібно захиститися приблизно по 80 пунктам. До мінеральної води, виявляється, вимоги набагато нижче.

"Якщо є слово" мінеральна ", то можна перевіряти тільки три показника, три важких металу - ртуть, кадмій, свинець. Тобто виробнику вигідно назвати мінеральної, для того щоб, по-перше, уникнути перевірки за змістом різних хімічних елементів. Відповідно , просто можна лити все, що завгодно. він вирішив, що він хоче, щоб вона називалася мінеральної - і, відповідно, напуває людей мінеральною водою, яка не містить мінералів ", - говорить Юрій Гончар.

Підіб'ємо підсумки нашого експерименту, в змаганні за звання кращої води боролися шість претендентів: артезіанська, тала, джерельна, дитяча, мінеральна та водопровідна фільтрована. Жоден із зразків до звання питної води вищої категорії не дотягнув.

Крім того, нам попалася джерельна вода, яка виявилася непридатною для пиття. У мінеральної столової води ми не знайшли очікуваних мінералів. А в пляшці з дитячої водою опинилася суперочіщенная водопровідна. Але все вивчені зразки, крім джерельної води, можна пити. Правда, особливої ​​користі це не принесе.

краще більше

Виробники пояснюють: фільтрів багато не буває, і з очищенням краще перестаратися, ніж пропустити в пляшці шкідливі речовини.

"Ви повинні видавати продукцію щодня одного і того ж якості. Для цього ви не повинні залежати від джерела води: від того, яка вода в джерелі раптом потекла, або від того, що дощі пройшли, вода замутнела. Ви ж не можете технологію змінювати постійно . А це можна зробити тільки серйозної глибокої очищенням ", - стверджує Олександр Кофман.

Такого ефекту на виробництві дозволяє досягти система очищення зворотного осмосу. Така ж, але в мініатюрі. Є будинки у ерудита Анатолія Вассермана.

"Вода протискується через мембрану, через яку проходять, по суті, тільки молекули води і нічого іншого", - стверджує Вассерман.

Зворотний осмос ерудитові обійшовся в 25 тисяч рублів. Крім цього, йому доведеться витратитися на зміну фільтрів в цьому році. За його розрахунками це все одно дешевше, ніж купувати кулер і замовляти ту ж очищену воду з доставкою додому. Пити таку воду постійно - значить, позбавляти організм частини будівельного матеріалу для клітин. Недолік корисних речовин в своєму раціоні він компенсує вітамінним комплексом.

"Цей комплекс розбитий на три блоки, в кожен блок входять компоненти, що не заважають засвоєнню один одного", - говорить Вассерман. Три-чотири вітамінки в день і два-три літри очищеної води дозволяють ерудитові спати спокійно.

"Для сучасної людини, ведучого малорухливому способі життя або взагалі сидячий, як я, для того щоб отримати всі необхідні речовини з їжі, довелося б з'їдати стільки, що навіть в мій живіт це не вмістилося б", - вважає Анатолій Вассерман.

Він вважає, що жоден виробник бутильованої води не подбає про нього так, як він сам. І практика показує, що в разі виникнення проблем з водою з кулера, винного буде знайти непросто.

"Знайшли різні порушення показників по протоколу, але конкретно сказати, що це було через фталатів - ось такого вердикту винесено не було", - розповідає Маргарита Єрмоленко.

Воду, як і раніше продають і за якість ручаються. "Природно, у мене все нормально. Це було ось через це. Взагалі, там було політичне замовлення, я так розумію, в Москві. Ось і все", - стверджує Ігор Швецов.

Воду цього виробника перевіряли і на заводі: небезпечних хімічних речовин не знайшли. Але перевірка одного зразка не гарантує, що завтра результати будуть точно такими ж. Щоб максимально убезпечити себе, експерти рекомендують дотримуватися їхніх порад: наприклад, намагатися купувати воду вищої категорії.

"Решта вод, в общем-то, чому вони досі існують на ринку - це виключно заслуга реклами", - вважає Андрій Мосов.

Фото: ТАСС / Станіслав Красильников

"Виробники використовують таку" фішку "(як прийнято говорити), вони говорять:" Наша вода не залишає накипу. Пийте, наша вода хороша ". Але накип - це солі жорсткості: солі кальцію і магнію. Кальцій і магній, що містяться у воді, точно так само благотворно впливають на емаль зубів, на нігті, на волосся, на кісткову систему організму - і дитини, в тому числі. пом'якшена вода нічого цього не містить, не містить ніяких корисних речовин. тобто вона може втамувати спрагу, але користі ніякої організму не принесе ", - говорить Юрій Гончар.

Варто задуматися перед покупкою, якщо на воді взагалі не вказана категорія, а написано просто "джерельна", "мінеральна" або "тала". Зверніть увагу на склад води: чим детальніше розписано зміст конкретних речовин, тим краще. Важливо також, у кого ви замовляєте воду.

"На сайті компанії, у якій ви купуєте воду, повинна бути посилання на сайт виробника, обов'язково. Коли ви заходите на сайт виробника, ви на цьому сайті повинні побачити назву компанії, у якій ви купили воду цього виробника", - стверджує Євгенія Анно.

Звертайте увагу на ціну: дуже дешево - може бути небезпечно; дуже дорого - може бути безглуздо.

"Жива" і "мертва" вода: що п'ють москвичі в офісах і вдома

Цей випускний в 4 "Б" однієї зі шкіл на сході Москви міг бути не таким веселим: за чотири місяці до закінчення навчального року здоров'я цих молодих людей виявилось під загрозою. Експерти перевірили можливі версії і винесли вердикт: вода дійсно була небезпечна для здоров'я.

Що виявили у воді, яку пили школярі? Чи можна пити воду з кулера без страху за своє здоров'я? Що ховається за красивою етикеткою? Чи є мінерали в мінеральній воді? Йод - в йодованої? І кисень - в кисневій? За що ми платимо, купуючи бутильовану воду? Ідеальна вода - чи існує вона насправді? Відповіді на ці питання - у розслідуванні телеканалу "Москва Довіра" .

рознощик бактерій

Те, що в шкільному кулере могла бути вода, яка загрожує здоров'ю дітей, здається неймовірним. Таку воду вибирає все більше офісних працівників і домогосподарок, вважаючи, що великі пляшки і зручне обладнання - гарантія якості того, що ми п'ємо.

Спокуса робити гроші з води привертає все більше і більше підприємців. Інтернет-магазини води перетворюються у величезні супермаркети.

"Цей ринок - він привабливий для інвесторів, привабливий для виробників", - вважає віце-президент Євразійського альянсу бутильованих вод Євгена Анно.

У цьому московському офісі працює 600 чоловік. Щодня співробітники випивають 150 літрів води з кулера. На місяць виходить більше 3 тонн води.

"Ми, звичайно, орієнтувалися на хімічний склад води і на ті показники, які компанії нам надають. Це було спочатку. А потім, звичайно, смакові якості води теж важливі, тому що якщо вода несмачна, то, звичайно, співробітникам вона не подобається. У нас скарг не було за весь цей час ", - говорить менеджер по роботі з персоналом Ольга Зайцева.

На шкільну воду раніше теж не скаржилися, але коли почалася перевірка, виявили масу порушень.

Так що ж міститься у воді з кулера: корисні речовини, як свідчить реклама, або отрута? Експерти стверджують, під красивою етикеткою може бути все, що завгодно, наприклад, звичайна водопровідна вода.

"Питна вода, навіть бутильована, деяка, проводиться не з тієї води, яка з свердловин береться, а вода, яка береться, в тому числі, з джерел централізованого водопостачання. Тобто, грубо кажучи, з крана. І це досить відомі марки" , - зазначив директор експертного департаменту некомерційного партнерства "Росконтроль" Максим Рудаков.

"Просто надходить виробник за принципом" піпл схаває ": просто ллють все, що попало. Вона ж вже отримала медаль, тому можна посилатися до кінця життя на медаль і лити водопровідну воду, навіть без доочистки", - додав гендиректор Головного контрольно-випробувального центру питної води Юрій Гончар.

Фото: ТАСС / Сергій Фадеічев

Молода мама Ольга Арестова вирішила розібратися в різноманітті кулерной води і вибрати для своєї маленької дочки найкращу. Ольга з'ясувала, що питна вода буває двох категорій - першої і вищої.

Вода вищої категорії повинна добуватися з природних джерел і містити фтор, йод, калій і кальцій. Ці елементи виробник повинен додати в воду сам і тільки потім відправляти її споживачеві. Такі нормативи.

А ось водою першої категорії, як з'ясувалося, дійсно може бути і вода з крана, але пройшла глибоке очищення. Така вода не повинна шкодити, але користь приносити не зобов'язана.

Для своєї родини Ольга вибрала кращу, на її погляд, воду: артезіанську вищої категорії. Тільки молода мама ще не в курсі, що етикетка - хоч і документ, але до вмісту тари іноді відношення не має.

"Всі говорять:" Читайте етикетку ". Ми сьогодні на етикетці можемо написати і те, що потрібно, і те, що не потрібно, і правду, і неправду", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Олександр Кофман.

"З усіх досліджень, проведених" Росконтролем "за останні шість місяців, статистика така, що дві третини товарів тим чи іншим чином не відповідають вимогам безпеки, фальсифіковані, десь щось ще", - говорить Максим Рудаков.

Ми замовили точно таку ж воду в тому ж інтернет-магазині, що і Оля. Перевіримо в лабораторії, чи відповідає етикетка вмісту пляшки. Разом з цією водою на експертизу ми відправимо ще п'ять зразків: талу, джерельну, дитячу, мінеральну столову і воду з-під крана, що пройшла через звичайний вугільний фільтр. Кожній присвоєно номер, а конверт з вихідними даними запечатаному: експерти не знатимуть, що перевіряють - ні марку, ні різновид води. А значить, навіть мала ймовірність підтасовування результатів виключена.

"Ми перевіряємо кого - виробників або лабораторію - цікаво? І те, і інше!", - розповідає Юрій Гончар. Експертиза покаже, чи можна вірити на слово виробникам. Чи є мінерали в мінеральній воді, і чи можна давати дітям дитячу воду. Але все по порядку.

артезіанська вода

Артезіанську воду повинні добувати під напором з-під землі на глибині від 100 метрів до кілометра. Така вода вважається корисною, бо не піддається зовнішньому впливу. Але, на думку експертів, навіть під землею може бути багато сюрпризів.

"Будь-яку воду з підземного напірного джерела називають артезіанської. У ній може бути що завгодно, це може бути взагалі концентрований розсіл з якимись токсичними елементами, а може бути і вода з оптимальним мінеральним складом", - говорить лікар-гігієніст Андрій Мосов.

Крім того, всупереч нормативам, в пляшку з написом "Артезіанська" виробник може налити воду з поверхневих джерел або з водопроводу. Може бути, тому побачити виробництво артезіанської води виявилося непросто. Десяток виробників води Москви і Підмосков'я від участі в зйомках цього фільму відмовилися без пояснення причин.

"Напевно, може, щось там неправильно. Там є якісь системи очищення, є виготовлення водопровідної води. І тому, напевно, вас не пускають нікуди", - вважає директор компанії-виробника бутильованої артезіанської води Сергій Попокін.

стародавні джерела

Показати, як добувають артезіанську воду, нам змогли тільки на одне, не дуже великому, підприємстві. Директор міні-заводу не приховує, що артезіанська свердловина, з якої він видобуває воду, вже відзначила 50-річний ювілей.

"Глибина свердловини, з якої видобувається вода, 120-130 метрів. У 1953 році, коли грунтувався санаторій, вирили ці свердловини, було все дуже здорово, добре, чистенько", - розповідає Сергій Попокін.

Але він переконаний, що свердловина родом з Радянського Союзу переживе і його самого, вік не головне, важливіше, що роблять з водою після видобутку.

"З свердловини вода надходить в ємність накопичувальну. Вимикаються помпи занурені, і з цієї ємності вода починає надходити на систему фільтрації", - пояснює Попокін. Дуже важливо не переборщити з очищенням: вода повинна зберегти природні властивості, позбувшись від речовин, які в воді бути не повинні.

"Система фільтрації являє собою ... Перший фільтр - це пом'якшення; другий фільтр забирає залізо; і наступний фільтр - це вугільний фільтр, який забирає всякі запахи непотрібні тощо", - говорить Сергій Попокін.

Фото: ТАСС / Володимир Смирнов

Кожен день тут очищають близько 20 тонн води. Проби якості повинні брати щодня. Хоча б раз на місяць виробники зобов'язані перевіряти її на бактерії, а раз на рік проводити повний хімічний аналіз, а це близько 200 показників. Передбачається, що постійний контроль якості води повинен вести сам виробник - адже він ризикує своїм бізнесом.

"Йде природна вода, яку ми трохи доочищають, знімаємо з неї зайве залізо, зайвий кальцій, і вона виходить - і потрапляє покупцеві, на прилавки. Дуже якісний продукт", - стверджує Сергій Попокін.

Сергій Попокін сам викачує воду, сам же її очищає і сам розвозить покупцям. Але більш великі виробники віддають свою воду постачальникам.

Співробітники складу великої компанії-постачальника бутильованої води свої володіння показувати не соромляться: тут зберігається близько 14 тонн води. Протягом двох днів усі знаходяться тут 19-літрові пляшки виявляться в офісах і будинках покупців.

Начальник складу переконує нас, що поки вода знаходиться на складі, з нею нічого не відбувається, пляшки ніхто не розкриває, воду з-під крана замість артезіанської НЕ розливає. На всю воду є сертифікати якості, і за бажанням споживач може їх перевірити. Якщо на етикетці написано, що вода з Кавказу, значить, так воно і є.

За ідеальній схемі, і виробник, і постачальник зацікавлені в якості продаваної води. Але якби все було так ідеально, в шкільній воді не виявили б небезпечні хімічні елементи.

шкільний інцидент

Надзвичайна подія сталася в січні 2013-го. Того ранку на погане самопочуття поскаржилося 10 з 19 учнів 4 "Б" класу однієї з московських шкіл. Всі ці діти пили воду з кулера - так що сталося описали в соціальній мережі учениці цього класу:

"Після фізкультури ми вирішили попити. На уроці у багатьох захворіли животи. Учитель відправив нас до медсестри. Вона поміряла температуру, і у двох була - 37". "Я не стала пити воду з кулера, вона пахла спиртом. Кілька хлопців отруїлися - їх відвезли в лікарню".

Кулери стояли в школі практично у всіх кабінетах. Учні з іншого класу підтвердили: вода мала дивний смак. В той день в школу приїхало п'ять машин "швидкої допомоги", включаючи реанімобіль. Двох дітей забрали до лікарні, інші лікувалися вдома.

"Була підозра на екзогенне отруєння. Стан дітей при надходженні задовільний, але, з урахуванням всієї цієї ситуації, діти були госпіталізовані для клінічного спостереження і повного клінічного обстеження", - розповідає завідувач токсикологічними відділенням Дитячої міської клінічної лікарні №13 імені Н.Ф. Філатова Сергій Страхов.

Поки діти лікувалися, експерти намагалися з'ясувати, чому школярам стало зле. Експертиза показала: кулерной вода мала запах і присмак, в ній було перевищено кількість мікробів і так званих фталатів.

Фталати - це хімічні речовини, солі і ефіри фталіевий кислоти, яка широко використовується в промисловості для додання м'якості, міцності, гнучкості та еластичності пластиковим виробам. Їх відносять до небезпечних хімічних речовин, здатним накопичуватися в організмі людини. Вважається, що фталати можуть негативно вплинути на роботу печінки, нирок, нервової та ендокринної систем, і навіть стати причиною виникнення онкологічних захворювань.

"Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей", - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко.

Будь-яке перевищення того чи іншого показника - воно, природно, становить певну загрозу життю, здоров'ю людей, - стверджує начальник територіального відділу Управління Росспоживнагляду по Москві Маргарита Єрмоленко

Фото: ТАСС / Олександр Колбасов

Експерти встановили, що в кулерной воді, яку пили діти, число фталатів було більше допустимої норми майже в 28 разів. Виникла версія: фталати могли потрапити в воду з самого кулера, так як вода стикається з його пластиковими елементами.

"Швидше за все, там якісь використовувалися речовини для стерилізації цього кулера або ємності, і можливо, просто не ретельно промили", - вважає Сергій Страхов.

Воду в кулері рекомендують міняти раз на два тижні, а дезінфекцію самого апарату проводити раз на місяць. Але, за словами експертів, так надходять далеко не всі.

небезпечні фталати

"У баку холодної води виникає бактеріальний наліт на поверхнях, що стикаються з водою як на бутилепріемніке, так і на роздільник холодної кімнатної води в холодному баку", - розповідає начальник відділу обслуговування та ремонту вододисперсійних обладнання Роман Маслов.

Перевіримо, що відбувається з кольором, якщо в нього не заглядати кілька місяців. Розпиляємо звичайний офісний кулер навпіл і подивимося, що у нього всередині. Його не чистили і не протирали два місяці. За цей час кулер припав пилом, а всередині цілком могли завестися бактерії.

Отже, у нас вперше з'явилася можливість заглянути в саме серце кулера. Деякі частини пожовкли, в баках холодної та гарячої води наліт. Тут цілком могли завестися і мікроби, і бактерії.

Але шкільні кулери до нездужання дітей виявилися непричетні: експертиза показала, що кулер в школі був чистий. Вода потрапила в клас вже з отрутою.

"Ми досліджували воду, в тому числі, і зі складу, і аналізи дослідження води зі складу повністю відповідали воді з кулера", - говорить Маргарита Єрмоленко.

Після того, як кулер зі списку підозрюваних викреслили, тінь упала на виробника води. Особисто зустрітися з нами директор виробництва не захотів. Але по телефону свою версію озвучив.

"Я не знаю, це було в пляшках. Взагалі, фталати знаходяться в бутлях. У пляшках, в матеріалі, з якого виробляється пляшка. Розумієте, так? У воді він бути не може. Це було через неякісну тари. Звідки знаю, звідки вона взялася? Це поворотна тара, її повертають. вона буває різна, не тільки моя. повертають не тільки мою ", - стверджує директор компанії-виробника бутильованої води Ігор Швецов.

Звучить цілком переконливо. Але хіба виробник не відповідає за тару, в яку він розливаєте воду? Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин?

Хіба він не зобов'язаний сам очищати її від шкідливих речовин

Фото: ТАСС / Лебедєв Артур

"Тут автоматично розливається, автоматично закривається, також проходить тунель бактерицидний, щоб, не дай бог, якісь мікроби потрапили", - говорить Сергій Попокін.

Виявляється, згідно із законом всі виробники води спочатку вважаються сумлінними і відповідальними, а однією з гарантій якості продукту перші три роки служить їх чесне слово.

"Тільки через три роки після того, як він зареєструвався, його ставлять на перевірку. А так у нас презумпція сумлінності, в общем-то, діє, так", - пояснює Маргарита Єрмоленко.

"Не раніше, ніж через три роки, прийдуть з Росспоживнагляду, побачать, що у вас немає лабораторії, що ви ніякий контроль не проводите, випробують вашу воду, виявиться, що вона не відповідає вимогам - так, вас закриють, застосують до вас якісь то санкції. Але ці три роки, поки ніхто не поскаржиться, ніхто про вас не дізнається ", - говорить Андрій Мосов.

Керівник великої компанії-постачальника бутильованої води Євгенія Анно вважає, що контролюючі органи могли б працювати і краще.

"Як можна не звинувачувати себе тоді, що на ринку з'являється підприємство, яке вони курирують і яке випускає неякісний продукт? Ну, тоді вибачте, панове, працюйте краще", - вважає Євгенія Анно.

Стара нова вода

Але поки причиною для дострокової перевірки може послужити лише скарга. Ось тільки відрізнити на смак хорошу воду від поганої, як правило, непросто.

А чи є хоч що-небудь корисне в воді, яку ми віддали на експертизу? Зразок під №1 - артезіанська вода. Експерт спочатку воду похвалив: вона як мінімум нешкідлива і цілком відповідає першій категорії. Але коли дізнався, що на етикетці написано "вища", засмутився: ну скільки можна вірити даремно цим виробникам.

Опадів в воді експертиза не виявила, але у Ольги в душі вони все-таки залишилися. З таким обманом молода мама змиритися не змогла, і пошуки підходящої води вирішила продовжити.

Більше року тому 14 шкіл Москви теж були змушені шукати нову воду для своїх учнів, тільки причина була куди серйозніше, ніж недолік корисних речовин. У артезіанської води вищої категорії тоді виявили шкідливі хімічні речовини - фталати. Воду цього виробника з усіх шкіл відразу вилучили і з постачальником розпрощалися.

Але пішов він, судячи з усього, не дуже далеко. По крайней мере, адреса виробництва не змінився. Нова назва відкрило для виробника нові перспективи.

Ми продовжуємо перевіряти популярні види бутильованої води для кулера. Артезіанська вода не дотягла до вищої категорії, і тест показав, що добувалася вона зовсім не з свердловини. Що скаже експерт про воду з пляшки під №2?

Тала вода - мабуть, найзагадковіший з усіх зразків. Вважається, що вона володіє особливою структурою. Прихильники нетрадиційної медицини і виробники приписують їй, до того ж, ще й цілющі властивості. Правда, сучасна медицина і біологія наукових доказів цьому не знаходять.

"Дуже часто доводиться цитувати мудрість Михайла Михайловича Жванецького, коли він говорить про те, що інтуїція нам з успіхом замінює інформацію", - говорить Юрій Гончар.

Знайти точне визначення талій воді непросто, так само, як і зрозуміти, що саме розтопили для вас: гірський льодовик на Кавказі або замет в Підмосков'ї.

"Береш айсберг, який дуже багато тисяч років тому створився, коли не було антропогенних чинників якихось. Ми намагаємося займатися поширеними на споживчому ринку марками, там ось саме такого плану талої води ми не зустрічали", - стверджує Максим Рудаков.

Добувати і розтоплювати айсберг, розливати його по пляшках і везти в Москву - нерентабельно, впевнений виробник води з Підмосков'я Олександр Кофман.

"Гранична довжина ось для цієї сулії - це 400 кілометрів. І вже нерентабельно, далі везти сенсу немає. Ви можете зустріти воду, яку до нас привезли з Волгограда. Мислене Інша справа?", - говорить Олександр Кофман.

Що б не довелося розтопити насправді, вміст пляшки повинно відповідати заявленій якості. Експертиза підтвердила, що вода дійсно колись і десь розтанула.

"Зразок води №2 - хороша питна вода, першої категорії, поверхнева питна вода. Це може бути тала вода, джерельна вода, може бути, зокрема, якщо чисті якісь ставки, озера використовуються - природно, природного походження", - вважає Юрій Гончар.

Водою першої категорії ви точно не отруїтися. Можливо лише легке нервовий розлад від новини, що 400 рублів ви віддали за 19 літрів практично марною води. Наприклад, артезіанська з схожим складом нам обійшлася б на 130 рублів дешевше.

джерельний ключ

На черзі вода джерельна. Подивимося, чи варто вона тих грошей, що ми на неї витратили - 350 рублів за ті ж 19 літрів. І як сильно вона відрізняється від справжньої джерельної води.

Еколог Сергій Сисоєв періодично обходить міські джерела. Він знає, що у природного джерела води нерідко збираються черги з споживачів, які довіряють лише своїм очам, вухам і природі. Ось тільки табличку, що водою в джерелі рекомендовано не зловживати, ніхто не помітив.

"Перше, що кидається в очі, це фраза, що пити воду з джерела не рекомендується, що періодично виявляються якісь невідповідності санітарно-епідеміологічним нормам. Тобто, наприклад, сьогодні у нас вода тут повністю відповідає, ввечері пройшов дощ, разом з зливовими стоками з грунту, з поверхні землі, щось потрапило в воду, і відповідно, характеристики води змінилися ", - пояснює Сергій Сисоєв.

"Не знаю, що там пишуть, але я вже випробував, так що мені ця писанина ні до чого", - говорить пенсіонер Анатолій Баранов.

"Я п'ю 35 ​​років. Вона не шкодить - це точно. Я не купую воду невідомо де. Ви знаєте, зараз кругом один обман суцільний, вірити взагалі нічому не можна", - стверджує пенсіонерка Лідія Гомозова.

Над самим джерелом ми знайшли ще одну інформацію: згідно з документом, воду в джерелі перевіряли, і вона відповідає нормі. Але коли останній раз проводилася перевірка?

"Минуло вже більше трьох місяців, за цей час склад води, цілком можливо, міг змінитися і вийти за рамки існуючих якихось нормативів", - говорить Сергій Сисоєв.

Тобто воду з джерела пити сирої теж не рекомендується. Виробники не можуть розливати її в пляшки неочищеної.

"При розливі її в ємності найчастіше саме сама якість джерельної води втрачається, безумовно. Якщо робити якісь системи очищення, то вони ж можуть бути вузьконаправленими: наприклад, прибрати тільки залізо або прибрати тільки нікель, або цинк, або щось, але це дуже дорого ", - пояснює Сергій Сисоєв.

Фільтруй і пий

Виробники джерельної води, яку ми віддали на експертизу, схоже, не сильно старалися і доставили її до нас прямо з поля: у воді експерти виявили стільки нітратів, що ними можна збагатити цілий город з огірками.

"У великих кількостях використовувалися калійно-нітратні добрива, і само собою, природа не змогла це переварити просто, і само собою, залишилося це в колодязях, в джерелах, в районах сільгоспробіт", - говорить Юрій Гончар.

Пити таку воду постійно небезпечно для здоров'я.

"Гранично допустима концентрація нітратів для бутильованої води навіть першої категорії - 20 міліграм на літр. Даний зразок містить 34,5 міліграма на літр. Тобто більш ніж в півтора рази перевищено вміст нітратів. Це не може бути, природно, бутильованої питної водою", - стверджує Гончар.

А на етикетці, між іншим, написано, що це джерельна вода вищої категорії і привезли її з Кавказу.

"Це зовсім смілива заява, тому що ні по одному з показників, які повинні міститися, вода не відповідає змісту - макро-, мікроелементів. І крім того, ще за вмістом нітратів вона просто взагалі не може називатися бутильованої питної водою. Ну яка вища категорія ? Природно, це просто нонсенс. це шарлатанство чистої води. це просто пройдисвіти, які розливають ... ", - вважає Юрій Гончар.

Фото: ТАСС / Олег Булдаков

Соліст групи "На-На" Олег Коршунов красивим словам давно не вірить. Щоб не випити один раз з водою порцію добрив, він вважає за краще фільтрувати її сам.

"Справа в тому, що вірити бутильованої води або пити воду з-під крана я вважаю неповагою до себе. Тому я накупив ці всі" прибамбаси ", для того щоб готувати воду в домашніх умовах", - розповідає Олег Коршунов.

На столі у музиканта набір, без якого він не уявляє своє життя.

"Сам процес у мене безперервний і полягає в тому, що я переливаю з однієї ємності в іншу ємність воду постійно, безперервно. У мене вже була заготовлена ​​вода, яка настою на шунгіт протягом трьох днів", - говорить Коршунов.

Музикант вірить, що шунгіт - спеціальна гірська порода - очищає воду з-під крана від залишків хлору і наділяє її цілющими властивостями. Далі, за допомогою електроактиватора, Коршунов ділить воду на живу і мертву. Говорячи науковою мовою, на лужну і кислотну.

Після електроактиватора жива вода потрапляє в так званий Аквадиск: по суті, скляний глечик на дерев'яній підставці. Як це пристрій впливає на якість води, артист і сам до кінця не розуміє, але вірить, що тільки так вода стає ідеальною.

Чи правий артист - покажуть тести для перевірки води в домашніх умовах. Коштує такий набір трохи менше 400 рублів. Результати в серйозній лабораторії будуть, звичайно, точніше, але і обійдуться дорожче: в середньому в 1000 рублів за один зразок. На кожен тест у артиста йде по дві хвилини.

Спеціальна дитяча вода

Витрачати на фільтрацію води величезну кількість часу працююча мати Ольга Арестова не може. Вона продовжує пошуки смачною і корисною води для своєї дочки.

"Ще колись моя бабуся говорила:" Внучка, смакові якості супу залежать не тільки від продуктів, які ти використовуєш, але і від води. І ось з тих пір я думала дуже багато над цим, а особливо задумалася, коли у мене дитина з'явилася ", - згадує Ольга Арестова.

Після розчарування з артезіанською водою ми запропонували Оле спробувати спеціальну дитячу воду, яку ми також відправили на експертизу. За визначенням, вона повинна бути максимально корисною і смачною, тим більше що виробник рекомендує не тільки пити її, а й готувати з цієї води їжу навіть для самих маленьких дітей.

"Вода дитяча - вона правильно називається вода, яка використовується для дитячого харчування при штучному вигодовуванні. Тобто в обов'язковому порядку вона повинна містити певну кількість кальцію, магнію, калію, йодидів, фторидів - це перш за все. Вода вищої питної категорії", - розповідає Юрій Гончар.

Якби дитяча вода була дійсно такою корисною, ціни б їй не було. Але ціна є, і досить висока: 400 рублів за 19 літрів. Ольга погодилася взяти участь в нашому експерименті і перевірити, чи дійсно дитяча вода покращує смак приготованого з неї страви.

Суть експерименту в наступному: ми запросили наших героїнь в ресторан, там спеціально для них шеф-кухар приготує дві тарілки однакового супу, але буде використовувати різну воду. Подивимося, який суп сподобається учасникам більше.

Схоже, що нагодувати дитину супом буде непросто: смачна вода була б дуже до речі. У тарілку з темно-синім візерунком ми налили суп, приготований на спеціальній дитячій воді. У тарілку з менш яскравим малюнком - блюдо зі звичайної фільтрованої води. Але учасниці експерименту не знають про це.

Аліса зробила свій вибір: вона буде їсти суп з першої тарілки. Слово за мамою. "Алісі більше цей сподобався, зараз я спробую, який мені сподобається більше. Мені теж чомусь більше перший сподобався. За смаком мені сподобався більше ось цей, однозначно - перший", - говорить Ольга.

Отже, обидві учасниці експерименту обрали суп, приготований з дитячої води. Мама впевнена, з такою водою не виникне проблем нагодувати дитину: навіть саме обридлої блюдо отримає в їхній родині шанс на друге життя.

Фото: ТАСС / Донат Сорокін

Але наша експертиза показала: цю воду так сильно пом'якшити, що в ній не залишилося майже ніяких корисних речовин, таких необхідних дитині для росту.

"Тут ні по одному з досліджуваних показників вона не може бути питною водою їдальнею, питною водою бутильованої вищої категорії якості. Відповідно, вона не може, не має права називатися дитячої питною водою", - розповідає Юрій Гончар.

"Систематичне вживання такої води з низькою мінералізацією, з низьким вмістом кальцію, магнію, може несприятливо позначитися на здоров'ї. Кальцій необхідний для формування скелета; магній необхідний для нервової системи, для серцево-судинної системи", - стверджує Андрій Мосов.

Але і це ще не всі таємниці дитячої води, які нам вдалося розкрити. Ми порівняли її з результатами експертизи фільтрованої води з-під крана і з'ясували, що у них цілком міг бути один і той же джерело - водопровід.

"Чесно кажучи, великого, звичайно, шоку не було, я припускала, що раптом так буде, але все одно неприємно, чесного кажучи, тому що все-таки і засоби йдуть, тому що вода йде - і грошики разом з нею йдуть. Якщо можна з-під крана ту ж саму воду очищати, то сенс тоді витрачати кошти? ", - вважає Ольга.

Прямо з-під крана

Те, що чимала частина бутильованої води ллється з-під крана, деякі керівники вже і не приховують. Правда, процес розливу все одно показувати не хочуть.

"Я займаюся виробництвом питної води. У нас невелика компанія, існуємо ми без малого два роки. Та вода, яку ми готуємо, яку ми пропонуємо споживачеві, вона зі свердловин, просто отримали ми її по трубах. Далі що? Це називається" з муніципальних джерел ". Але насправді вона зі свердловини. Ось і все", - відзначає Олександр Кофман.

Олександр Кофман стверджує, що його вода з водопроводу нічим не гірше інших. Він не приховує, що гроші до нього ллються з крана, а й кричати про це на кожному кроці не збирається: хто буде платити, якщо побачить на етикетці щиросердне зізнання: очищена водопровідна вода?

"На мій погляд, це трошки введення в оману все-таки, коли на воді написано, що вона артезіанська, а далі написано:" Взято з джерела центрального водопостачання ". Хоча насправді формально це правда. Але людина, природно, коли це справа читає, він зупиняється після слова "артезіанська", далі він не читає ", - говорить Максим Рудаков.

Магічним чином на людину діє ще один напис на етикетці, запевняють експерти, це слово "мінеральна". Але напис не гарантує, що в воді дійсно будуть мінерали. Прийшов час дізнатися результати нашої експертизи за останнім зразком - мінеральної столової води.

"Вода очищена від всього, не містить взагалі нічого, крім великої кількості натрію. Майже 40 міліграм на літр натрію. Тобто це може бути водопровідна вода, що мовить м'якенькі, яка проходила багато ступенів очищення, і просто чомусь виробнику захотілося назвати її мінеральної ", - стверджує Юрій Гончар.

Тобто це може бути водопровідна вода, що мовить м'якенькі, яка проходила багато ступенів очищення, і просто чомусь виробнику захотілося назвати її мінеральної , - стверджує Юрій Гончар

Фото: ТАСС / Сергій Козлов

Мінералів в мінералці не виявилося. А то, що виробник пропонує натомість, навряд чи потрібно споживачеві навіть безкоштовно.

"У великих кількостях натрій блокує виведення рідини з організму, блокує роботу нирок, блокує роботу серцевого м'яза, не дозволяючи магнію і калію потрапляти, супроводжувати, сприяти роботі серцевого м'яза. І люди прокидаються з набряками і з нирковою недостатністю через якийсь час використання такої води. Про це замовчується ", - пояснює Гончар.

Вся справа в тонкощах сертифікації. Щоб підтвердити назву питної бутильованої води, виробнику потрібно захиститися приблизно по 80 пунктам. До мінеральної води, виявляється, вимоги набагато нижче.

"Якщо є слово" мінеральна ", то можна перевіряти тільки три показника, три важких металу - ртуть, кадмій, свинець. Тобто виробнику вигідно назвати мінеральної, для того щоб, по-перше, уникнути перевірки за змістом різних хімічних елементів. Відповідно , просто можна лити все, що завгодно. він вирішив, що він хоче, щоб вона називалася мінеральної - і, відповідно, напуває людей мінеральною водою, яка не містить мінералів ", - говорить Юрій Гончар.

Підіб'ємо підсумки нашого експерименту, в змаганні за звання кращої води боролися шість претендентів: артезіанська, тала, джерельна, дитяча, мінеральна та водопровідна фільтрована. Жоден із зразків до звання питної води вищої категорії не дотягнув.

Крім того, нам попалася джерельна вода, яка виявилася непридатною для пиття. У мінеральної столової води ми не знайшли очікуваних мінералів. А в пляшці з дитячої водою опинилася суперочіщенная водопровідна. Але все вивчені зразки, крім джерельної води, можна пити. Правда, особливої ​​користі це не принесе.

краще більше

Виробники пояснюють: фільтрів багато не буває, і з очищенням краще перестаратися, ніж пропустити в пляшці шкідливі речовини.

"Ви повинні видавати продукцію щодня одного і того ж якості. Для цього ви не повинні залежати від джерела води: від того, яка вода в джерелі раптом потекла, або від того, що дощі пройшли, вода замутнела. Ви ж не можете технологію змінювати постійно . А це можна зробити тільки серйозної глибокої очищенням ", - стверджує Олександр Кофман.

Такого ефекту на виробництві дозволяє досягти система очищення зворотного осмосу. Така ж, але в мініатюрі. Є будинки у ерудита Анатолія Вассермана.

"Вода протискується через мембрану, через яку проходять, по суті, тільки молекули води і нічого іншого", - стверджує Вассерман.

Зворотний осмос ерудитові обійшовся в 25 тисяч рублів. Крім цього, йому доведеться витратитися на зміну фільтрів в цьому році. За його розрахунками це все одно дешевше, ніж купувати кулер і замовляти ту ж очищену воду з доставкою додому. Пити таку воду постійно - значить, позбавляти організм частини будівельного матеріалу для клітин. Недолік корисних речовин в своєму раціоні він компенсує вітамінним комплексом.

"Цей комплекс розбитий на три блоки, в кожен блок входять компоненти, що не заважають засвоєнню один одного", - говорить Вассерман. Три-чотири вітамінки в день і два-три літри очищеної води дозволяють ерудитові спати спокійно.

"Для сучасної людини, ведучого малорухливому способі життя або взагалі сидячий, як я, для того щоб отримати всі необхідні речовини з їжі, довелося б з'їдати стільки, що навіть в мій живіт це не вмістилося б", - вважає Анатолій Вассерман.

Він вважає, що жоден виробник бутильованої води не подбає про нього так, як він сам. І практика показує, що в разі виникнення проблем з водою з кулера, винного буде знайти непросто.

"Знайшли різні порушення показників по протоколу, але конкретно сказати, що це було через фталатів - ось такого вердикту винесено не було", - розповідає Маргарита Єрмоленко.

Воду, як і раніше продають і за якість ручаються. "Природно, у мене все нормально. Це було ось через це. Взагалі, там було політичне замовлення, я так розумію, в Москві. Ось і все", - стверджує Ігор Швецов.

Воду цього виробника перевіряли і на заводі: небезпечних хімічних речовин не знайшли. Але перевірка одного зразка не гарантує, що завтра результати будуть точно такими ж. Щоб максимально убезпечити себе, експерти рекомендують дотримуватися їхніх порад: наприклад, намагатися купувати воду вищої категорії.

"Решта вод, в общем-то, чому вони досі існують на ринку - це виключно заслуга реклами", - вважає Андрій Мосов.

Фото: ТАСС / Станіслав Красильников

"Виробники використовують таку" фішку "(як прийнято говорити), вони говорять:" Наша вода не залишає накипу. Пийте, наша вода хороша ". Але накип - це солі жорсткості: солі кальцію і магнію. Кальцій і магній, що містяться у воді, точно так само благотворно впливають на емаль зубів, на нігті, на волосся, на кісткову систему організму - і дитини, в тому числі. пом'якшена вода нічого цього не містить, не містить ніяких корисних речовин. тобто вона може втамувати спрагу, але користі ніякої організму не принесе ", - говорить Юрій Гончар.

Варто задуматися перед покупкою, якщо на воді взагалі не вказана категорія, а написано просто "джерельна", "мінеральна" або "тала". Зверніть увагу на склад води: чим детальніше розписано зміст конкретних речовин, тим краще. Важливо також, у кого ви замовляєте воду.

"На сайті компанії, у якій ви купуєте воду, повинна бути посилання на сайт виробника, обов'язково. Коли ви заходите на сайт виробника, ви на цьому сайті повинні побачити назву компанії, у якій ви купили воду цього виробника", - стверджує Євгенія Анно.

Звертайте увагу на ціну: дуже дешево - може бути небезпечно; дуже дорого - може бути безглуздо.

"Якщо якісь пропонують по 100 рублів, по 80 рублів надають цю воду, то це напевно якась просто підроблена, виготовлена ​​в якомусь підпіллі", - вважає Сергій Попокін.

Експерти стверджують, що зараз ринок води досить мирний, але вже незабаром конкуренція стане набагато жорсткіше. На що тоді будуть робити ставку виробники в боротьбі за клієнта - на якість або хитрість? Це таємниця, яку нам ще належить розкрити.

сюжет: міські історії

Що виявили у воді, яку пили школярі?
Чи можна пити воду з кулера без страху за своє здоров'я?
Що ховається за красивою етикеткою?
Чи є мінерали в мінеральній воді?
Йод - в йодованої?
І кисень - в кисневій?
За що ми платимо, купуючи бутильовану воду?
Ідеальна вода - чи існує вона насправді?
Так що ж міститься у воді з кулера: корисні речовини, як свідчить реклама, або отрута?
Ми перевіряємо кого - виробників або лабораторію - цікаво?