Строительство »

NEWSru.com :: Компанії, що будували об'єкти для Олімпіади в Сочі, розорилися. Підрядники нарікають, що їм не відшкодували збільшені витрати

Крім того, в квітні про банкрутство заявляв один з найбільших російських господрядчіков - Омська будівельна компанія НВО "Мостовик"
НВО "Мостовик" зводила в Сочі велику льодову арену на 12 тисяч місць для хокею з шайбою, санно-бобслейну трасу і ряд великих об'єктів транспортної інфраструктури міста

Найбільші кубанські компанії, що будували дороги в Сочі перед проведенням Олімпіади , Збанкрутували, пише газета "Ведомости" . Першими в цьому списку опинилися краснодарська КДБ і "Тунельний загін - 44".

КДБ збанкрутувала в липні, в лютому - "Тунельний загін - 44" (Сочі), який будував у тому числі дублер Курортного проспекту.

Потім прийшла черга "Тоннельдорстроя". 29 вересня Краснодарський арбітраж розглянув заяву про банкрутство компанії і відразу ухвалив вести конкурсне виробництво.

Згідно з актом, до моменту банкрутства борги "Тоннельдорстроя" становили 3,7 млрд рублів, у тому числі за підтвердженими судовим рішенням - 1,9 млрд рублів, майно і дебіторська заборгованість компанії оцінювалися за все в 1,8 млрд рублів.

У реєстрі "Тунельного загону - 44" вказані 15 кредиторів з вимогами на 4 млрд рублів. Найбільшим кредитором компанії є ВТБ, на який припадає 3,6 млрд рублів боргу.

Реєстр кредиторів КДБ і "Тоннельдорстроя" суди ще не встигли сформувати.

Вал банкрутств

Нагадаємо, що в квітні про банкрутство заявляв один з найбільших російських господрядчіков - Омська будівельна компанія НВО "Мостовик" , Яка будувала в Сочі велику льодову арену на 12 тисяч місць для хокею з шайбою, санно-бобслейну трасу і ряд великих об'єктів транспортної інфраструктури міста. Компанія також була одним з найбільших підрядників при підготовці до саміту країн АТЕС - 2012 у Владивостоці.

Великі кредитори "Мостовика" подали позови про відшкодування на суму понад 25 млрд рублів, у тому числі "Сбербанк" - на суму близько 18,8 млрд рублів, "Альфа-банк" і "Газпромбанк" - по 3,4 млрд рублів. Ще 2,3 млрд рублів вимагає з НУО "Ханти-Мансійський банк". Розгляд позову в суді стартувало напередодні, 16 жовтня. Раніше банк вже відсудив у компанії 317 млн ​​рублів, повідомляє Kvnews.ru .

У березні 2014 року про ліквідацію оголосив ще один з великих російських генпідрядників - корпорація "Інжтрансстрой" . Вона займалася будівництвом до Олімпіади 14 об'єктів, в тому числі автодороги між курортами "Альпіка-Сервіс" і "Роза Хутір", Головного олімпійського медіацентру, гідротехнічних комплексів в порту Сочі і в гирлі Мзимти і ін.

Основним власником компанії є колишній міністр будівництва Росії Юхим Басін. У лютому 2014 року його отримав медаль "За будівництво транспортних об'єктів", повідомляв сайт Мінтрансу. А через місяць було оголошено про ліквідації "Інжтрансстроя". Як відзначав сайт "РБК" , Свої проблеми Басін пов'язував з олімпійськими замовленнями в Сочі.

У квітні експерти прогнозували, що крах трьох компаній - це тільки початок. Вал нових банкрутств ще попереду, говорив один з сочинських підрядників, чия думка наводилося в іншій статті "Ведомостей".

Компаніям відмовили відшкодовувати збитки

Крах компаній їх керівники пояснювали недоліками в проектній документації, випливало з тексту статті. Справа в тому, що експертиза олімпійських проектів відбувалася чи не в авральному порядку, тому вартість будівництва радикально відрізнялася від початкової.

Так, НВО "Мостовик", вигравши право на проектування і будівництво санно-бобслейній траси за 3 млрд рублів, намагався узгодити з федеральною владою збільшення кошторису до 12 млрд рублів через необхідність витратитися на вирішення проблеми з зсувами. Але влада погодилася заплатити лише 7 млрд рублів.

Крім того, замовники легко міняли проекти. Наприклад, на автомобільній дорозі від Червоної Поляни до гірської олімпійському селі, будівництвом якої займався "Інжтрансстрой", з'явилися два тунелі, які не передбачалися раніше.

Керівники компаній були впевнені, що якщо вони доведуть замовнику, що проект обійшовся дорожче контрактної ціни, то збиток їм відшкодують, пояснюють експерти. Однак з 2005 року діє тверда договірна ціна, і чиновник не піде на збільшення вартості вже укладеного контракту, пояснював "Ведомостям" людина, близька до основного інвестора олімпійських об'єктів "Олімпбуд".

В результаті "серйозних розбіжностей" з замовниками про вартість об'єктів "Інжтрансстрой" не зміг продовжувати будівельну діяльність, а його керівництво було змушене оголосити про ліквідацію, передавало агентство РІА Новини" з посиланням на заяву, опубліковану на сайті самої корпорації.

Рішення не компенсувати підрядникам збитки приймав віце-прем'єр Дмитро Козак. Підрядники приходили до Козаку і скаржилися, що проект подорожчав через помилки в документації, "але Козак повністю відкидав їх претензії або погоджувався лише з частиною", розповідав "Ведомостям" якийсь федеральний чиновник.

Нагадаємо, що спочатку вартість Олімпіади в Сочі була оцінена в 12 млрд доларів . На момент подачі заявки в МОК в 2007 році вона дорівнювала вже 314 млрд рублів, у тому числі 195 - з держбюджету, повідомляла газета "РБК daily" . У 2013 році вартість підготовки до Олімпіади оцінювалася в 1,5 трлн рублів. Таким чином, Ігри в Сочі стали найдорожчими в історії. За даними "Ведомостей", 98% коштів було направлено на будівництво.

сайт "Кубанський репортер" нагадує, що зимова Олімпіада в США в 2002 році обійшлася для порівняння в 2,45 млрд доларів при заявлених 1,9 млрд; в Італії було заявлено 2,4 млрд - витрачено 4,37 млрд; в Канаді плановані 2,1 млрд зросли до 2,45 млрд.

Будівельників запідозрили в розкраданні

В результаті олімпійська будівництво обернулася кримінальними справами. Прокуратура Краснодарського краю повідомляла, що тільки в першому півріччі 2013 року була ініційована збудження 11 кримінальних справ за фактами протиправних посягань на більш ніж 170 мільйонів рублів, виділених на будівництво олімпійських об'єктів, передає сайт "Сочі-24" .

За звинуваченням в розтраті бюджетних коштів був заарештований керівник "Тунельного загону 44" Леван Гоглідзе. Як зазначає "Кубанський репортер", справою Гоглідзе зайнялися після звільнення і подальшого втечі колишнього віце-президента ОКР Ахмеда Билалова , З яким, як стверджують слідчі, той був близький.

Влітку 2012 року дві кримінальні справи були порушені проти керівництва "Мостовика". Як передає ТАСС, за даними правоохоронних органів, компанія завищувала вартість робіт в ході будівництва спортивних об'єктів, зокрема санно-бобслейній траси для держкорпорації "Олімпбуд".

Крім того, в серпні цього року кримінальну справу завели на гендиректора "Мостовика" - депутата законодавчих зборів Омської області від партії "Єдина Росія" Олега Шишова. Як писала газета "Комерсант" , Його підозрюють в розкраданні понад 525 млн рублів при будівництві окружної дороги в Омську, включеної в план заходів з підготовки до святкування 300-річчя міста.

Загальна криза

Інші будівельники відбулися простіше - для них участь у Олімпіаді обернулося всього лише зниженням прибутку. Так, чистий прибуток "Мостотрест" Аркадія Ротенберга в 2013 році зменшилася на 45% до 2,3 млрд рублів при зростанні виручки на 24% до 116,7 мільярда рублів, говорилося в повідомленні на сайті компанії. Втрати від будівництва олімпійських об'єктів в Сочі в 2013 році "Мостотрест" оцінив у 2,5-3 млрд рублів, передавало агентство ТАСС з посиланням на гендиректора компанії Володимира Власова.

"Трансбуд" Олега Дерипаски втратив більше. як відзначав "Комерсант", через участь в олімпійській будівництві прибуток компанії в 2013 році скоротився на 87% в порівнянні з 2012 роком. Зниження прибутку в компанії пояснили тим, що фактичні витрати на будівництво перевищили кошторисну вартість.

Тим часом експерти відзначали, що проблеми не тільки в Сочі. Будівельна галузь Росії переживає важкий в історії криза, писали "Ведомости". Неприємності є і у інших компаній, що будують на бюджетні гроші. Колись найбільший в столиці підрядник з інфраструктурного будівництва - "Мосинжстрой" - почав ліквідацію. На межі банкрутства його конкурент - НВО "Космос", практично припинило діяльність ВАТ "гірничопрохідницьких робіт N1" (ГПР-1). Падає прибуток у "Мостотрест", АРКС, "Інгеокома" і "Трансстроя", скаржилися журналістам в квітні близькі до компаній джерела. Так що справа не в Олімпіаді, вона лише виявила недоліки системи.