Строительство »

Тетяна Полякова - Тінь бабки

Тетяна ПОЛЯКОВА

ТІНЬ бабки

лілії Гущиної

З навколишнього її пітьми білою плямою проступило обличчя, і в його очах вона побачила свою смерть. Вона хотіла закричати і не могла, заворожено дивлячись в ці очі. Він трохи схилив голову, спостерігаючи за нею без злоби чи задоволення, скоріше з цікавістю. Спостерігав, як з неї йде життя, як ніби не хотів пропустити того моменту, коли людина раптом стає нічим. Коли ще мить тому жива істота раптом перетворюється в .., останки. Вона знайшла в собі сили посміхнутися цьому слову, раптово прийшов на розум. Останки чого? Її безглуздих надій, безглуздою життя. Життя, яка їй належала тільки наполовину, як і її обличчя. Несподівано вона вхопилася за цю думку, як потопаючий хапається за соломинку. «Яке безглузде порівняння», - раптом подумала вона і тут же побачила себе в бурхливому потоці. Ось вода заливає їй рот, очі, а вона судорожно хапає все, що виявилося поруч з нею в цьому вирі: якісь гілки, що стирчать з води, з мокрою злиплої листям, - і разом з собою тягне їх на дно. Разом з собою ...

«Я можу йому сказати, я можу! - вирішила вона і навіть відкрила закривавлені губи. Смак власної крові приводив її в сум'яття, вона знову відмовлялася вірити, що все це відбувається насправді. Так багато в її житті було придуманого, несправжнього, що тепер власну найбільшу трагедію вона відмовлялася приймати всерйоз. "Я скажу йому, і все припиниться, - подумала вона, намагаючись не помічати його очей, в яких читала свою смерть. - Він не вб'є мене, він вирішить перевірити мої слова, а значить, збереже мені життя. Принаймні на якийсь час. Головне, виграти час. Головне, головне ... "І тут інша думка прийшла їй в голову, ледь не розсмішивши: сьогодні, зараз збулася її мрія - вона нарешті стала тією, ким хотіла бути всі ці довгі роки. Для нього, по крайней мере, так і є. Неймовірна насмішка долі. Плата за нікчемне життя. Їй захотілося кричати тепер уже не від болю, а від дикої, спопеляючої жалості до себе. "Я не хочу! - в розпачі подумала вона. - Ще є час, я все зможу, все встигну, аби зараз, цієї хвилини не перетворитися в бездушне ніщо! "

Вона намагалася повзти, їй здавалося, вона прикладає неймовірних зусиль, щоб зробити кілька рухів і піти від його очей, але насправді все так же лежала, завмерши в позі ембріона. І раптом - це рух їй далося зовсім легко - її погляд перемістився вниз, і вона побачила свої закривавлені руки і власні нутрощі на бетонній підлозі. Крик жаху завмер в її горлі, вона заплющила очі і подумки зашепотіла як молитву: «Швидше, швидше за померти».

За моєю спиною грюкнули під'їзна двері, а я втупилася на небо, чекаючи каверзи від петербурзької погоди. На небі ні хмаринки, сонце радує своєю присутністю. Дуже може бути, що довгоочікувана весна дійсно стала злегка раптово. Втім, місто знамените тим, що погода тут по-особливому примхлива. Я глянула на парасольку в своїй руці, міцний, грунтовний, здатний протистояти сильному вітрі і тому досить важкий, і з сумом подумала: ось так завжди - якщо залишу його будинку, то неодмінно потраплю під дощ, вимокну, підхоплю нежить, а потім, милуючись в дзеркалі своєї фізіономією з почервонілими носом і очима, в черговий раз дам клятву ніколи не залишати будинок без парасольки, а якщо візьму його з собою, то він мені, зрозуміло, не знадобиться. Мало того, я неодмінно забуду його в якомусь кафе, куди доведеться спішно повертатися, проклинаючи свою неуважність і пітерську погоду.

Петербург не був моїм рідним містом, але я любила його більше всіх міст на світі, ось тільки погода ... Закинувши парасольку за спину (він у мене на довгому ремінці), я попрямувала з двору, минула арку, вийшла до колишнього клубу «Спартак», який кілька років тому постраждав від пожежі і до сих пір стояв із забитими вікнами та дверима, і виявилася на Фурштадтской.

На початку Кірочной, де я живу, зростає лише одне дерево, його крона гордо визирає з навісу, що поруч з магазином (в навісі спеціально зробили отвір). Я обожнюю це місто, але народилася в краях, де вистачає місця і людям, і деревам, і, щоб зайвий раз не бачити дивний симбіоз рослини і магазину, вважала за краще ходити по Фурштадтской. Особливо зараз, коли пригріті сонечком дерева готові оповиті зеленуватою серпанком, щоб раптом, в один момент, обзавестися листям.

На 13.20 у мене була призначена зустріч. До неї залишалося ще досить часу, і я зайшла в кав'ярню - тут же, на Фурштадтской, щоб випити капучіно. Я влаштувалася біля вікна, сьорбають каву й стала роздумувати про переваги вільної професії: не треба поспішати в офіс, боячись наганяючи від сердитого боса за чергове запізнення. Втім, в кожній професії є свої плюси і мінуси, хоча в даний час мінусів в своєму житті я не бачила.

Взагалі у мене все складалося цілком непогано, якщо не брати до уваги заміжжя. Півроку я намагалася пристосуватися до абсолютно чужій людині, вирішивши, що він врятує мене від дурних думок і зреагувала слідом за невдалою любовною історією песимізму. Півроку пішло на те, щоб зрозуміти очевидну дурість цієї затії. Любовні драми не лікують заміжжям, якщо твій обранець просто тобі байдужий. Мій чоловік про моє байдужості не здогадувався і не міг взяти в толк, чого це раптом на мене найшло, коли я заговорила про розлучення. Розлучення перейшов в затяжну позиційну війну, в якій я несла втрати, так як чоловік був до того ж моїм безпосереднім начальником на роботі. Одному Богу відомо, чим би все закінчилося, якби мені в голову не прийшла щаслива думка виїхати в Петербург. Точніше, якби моєї далекої родички, яка мешкала там, не прийшла фантазія заповідати мені квартиру, про що я дізналася з подивом. Але тут же я побачила в цьому натяк від господа - мовляв, вистачить займатися дурницями, і через місяць вже працювала в досить солідною петербурзькій газеті. Я вважала журналістику своїм покликанням, за винятком дуже короткого періоду, коли уявила себе великим російським поетом. Але місто, який зустрів мене цілком гостинно, несподівано вніс свої корективи: я зайнялася перекладами і цілком досягла успіху в цьому. Що дісталася в спадок квартиру в районі проспекту Енергетиків я незабаром змогла поміняти на двокімнатну на Кірочной і тепер жила в своє задоволення: ні тобі начальства, ні графіка роботи, ні очікування жаданого відпустки. За старою звичкою я співпрацювала з декількома газетами, і як раз сьогодні повинен був вийти мій нарис в одній з них.

Я глянула на годинник, відсунула порожню чашку, піднялася, накинула куртку, нагадала собі, що я з парасолькою, і вийшла з кафе. Біля метро в кіоску запитала газету, жінка знизала плечима:

- Ще не привезли.

Я бадьоро попрямувала в бік вулиці Повстання, час дозволяло до місця зустрічі дістатися пішки. Сонце сяяло, в небі ні хмаринки, люди, з підозрою поглядаючи на небо, нерішуче посміхалися, намагаючись зрозуміти: вірити чи не вірити заявив в місто весни, а я почала відчувати дивне занепокоєння. Передчуття були до мене часто і ніколи не обманювали. Спочатку я вирішила, що моя мука відноситься до майбутньої зустрічі, - нічого путнього з неї не вийде, і замість вигідного замовлення я буду мати неприємні спогади. Але зустріч пройшла чудово, і в сенсі вигоди повний порядок. Тому передчуття насторожили ще більше: нічого на цей день у мене більше не було заплановано. Ось і гадай тепер, яку капость підготувала мені доля.

Я йшла по ливарному в бік свого будинку, коли мені зателефонувала Алка.

- Ей ти де? - запитала вона.

Алка курила практично безупинно, тому голос її звучав хрипко, точно вона насилу встигала щось сказати між нападами кашлю.

- Йду додому.

- Що тобі там робити? Я в піцерії на Невському, давай сюди.

- А в піцерії мені що робити? - уїдливо я.

- Є піцу, зрозуміло. Між іншим, ми не бачилися тиждень, я скучила. А ти, звичайно, про мене навіть не згадувала?

- А хто тобі дзвонив вчора чотири рази?

- Так це у справі. А для душі?

- Гаразд, буду через п'ятнадцять хвилин, - буркнула я, змінюючи напрямок.

У піцерії Алка з видом мучениці розглядала свої нігті. Вона поцілувала мене і кивнула на газету, яка лежала на столі біля її ліктя.

- Читала. Ти молодець. Слухай, чому б тобі не написати книгу?

- Детектив? - усміхнулася я і потягнулася за газетою.

Але тут підійшла офіціантка, і я зробила замовлення.

- Ні, серйозно, - знову заговорила Алка, як тільки дівчина відійшла. - По-моєму, тобі є що сказати світові.

- Краще він від цього не стане.

- Хтозна, хтозна ...

Алка була на сім років старше. Тому вона вважала своїм обов'язком мене опікати, вбивши собі в голову, що я витрачаю час на дурниці, і виправдовує мене лише те, що дурниця приносить непогані гроші.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Тетяна ПОЛЯКОВА   ТІНЬ бабки   лілії Гущиної   З навколишнього її пітьми білою плямою проступило обличчя, і в його очах вона побачила свою смерть
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Останки чого?
Ей ти де?
Що тобі там робити?
А в піцерії мені що робити?
А ти, звичайно, про мене навіть не згадувала?
А хто тобі дзвонив вчора чотири рази?
А для душі?
Слухай, чому б тобі не написати книгу?
Детектив?