Строительство »

Гроші в подорож - яку валюту брати, яку карту вибрати, що зробити перед від'їздом

 1. 1. Готівкові або карти
 2. 2. У якій валюті везти готівку
 3. 3. Яку карту вибрати (Visa або MasterCard, дебетова / кредитна)
 4. 4. Оптимальна схема використання карт (безпека понад усе)
 5. 5. Наш досвід використання карт і готівки в подорож
 6. 6. Що зробити перед від'їздом

В однією з попередніх статей я розповідала, як ми плануємо бюджет подорожі. Бюджет розпланований, тепер постає питання - як везти гроші в подорож? Обміняти все на долари і везти готівку або взяти з собою тільки одну кредитку? На ці та інші питання по перевезенню грошей я постараюся відповісти в цій статті.

1. Готівкові або карти

Готівкові або карти

В статті про планування бюджету подорожі я вже писала про те, що в подорож потрібно брати і карти, і готівкові.

Якщо Ви їдете ненадовго, то основну суму можна взяти готівкою, а недоторканний запас (на всякий випадок) залишати на карті. Також всю суму в готівки варто брати, якщо їдете в якісь віддалені куточки, де може просто не бути банкоматів. Тоді природно, потрібно прорахувати, скільки Вам грошей знадобиться на всю поїздку, і брати все в готівці.

Якщо ж Ви плануєте подорожувати довго, то багато готівки з собою брати абсолютно безглуздо і небезпечно. Тому в будь-якому випадку доцільно скористатися пластиковою карткою. Є ще варіант з тревел-чеками, але не завжди їх легко перевести в готівку. Зате і втратити їх не так страшно, як карту - чеком можете скористатися тільки Ви - з підтверджуючим особу документом і підписом.

2. У якій валюті везти готівку

Навіть якщо Ви берете з собою карту і плануєте розплачуватися їй, все одно краще взяти з собою хоча б невелику суму готівкою. Оскільки рублі за кордоном мало де можна обміняти (тільки в сильно туристичних місцях, заточених під російських туристів), тому краще заздалегідь обміняти гроші в Росії.

Що брати? Долари або євро?

Залежить від країни, в яку Ви прямуєте - в Європу однозначно потрібно брати євро, в США, Єгипет, Азію - долари. З іншими країнами потрібно вирішувати в кожному конкретному випадку. Взагалі, в більшості випадків різниці немає - скрізь однаково легко обміняти що долари, що євро. Але краще заздалегідь уточніть, які гроші простіше обміняти в тій країні, куди Ви їдете, виходячи з цього і вибирайте валюту.

3. Яку карту вибрати (Visa або MasterCard, дебетова / кредитна)

Напевно у Вас вже є пластикова карта, швидше за все навіть не одна. Можливо, саме її Вам буде найпростіше взяти в подорож. Але тут важливо враховувати деякі нюанси:

 • Карта повинна прийматися не тільки в Росії, але і за кордоном. Найпоширеніші платіжні системи - VISA і MasterCard. Так ось, в подорож потрібно брати карту, у якій клас не нижче Classic для VISA і Standart для MasterCard (тобто Electron або Maestro в подорожі не підійдуть, тому що не скрізь можна оплатити цими картами, а також складно знайти банкомат, де можна зняти готівку з цих карт).
 • Не скрізь приймають карти обох платіжних систем, тобто десь неможливо розплатитися або зняти гроші з карти VISA, а десь - з MasterCard. Також іноді пропонуються знижки, якщо Ви використовуєте певну платіжну систему. Поточні акції від MasterCard можна подивитися тут, а від VISA - тут. Крім цього, бувають додаткові знижки в магазинах, кафе, готелях. Наприклад, зараз ще діє акція від MasterCard - знижка 10% на покупку квитків в московський Аероекспрес. Краще мати 2 карти різних платіжних систем.
 • Уважно вивчіть умови використання карти і вартість додаткових послуг (скільки коштує обслуговування карти, чи стягується плата за смс-інформування, використання інтернет-банку, чи є комісії за зняття готівки в банкоматах сторонніх банків, які курси валют використовуються), тому що якщо заздалегідь не прояснити це питання, то за приховані комісії може набігти значна сума, а Ви так і не зрозумієте, куди ж пішли всі гроші.
 • Навіть якщо Ви не любитель кредитних карт, в деяких випадках вони просто необхідні - наприклад, при оренді авто часто просять саме кредитну карту. Також часто при розрахунках у готелях потрібно внести депозит. Депозит повернуть тільки після виїзду з готелю, а гроші Вам можуть знадобитися раніше. Якщо це кредитна карта, то блокуються не ваші гроші, а гроші банку.

4. Оптимальна схема використання карт (безпека понад усе)

Щоб максимально убезпечити себе від раптової втрати всіх грошей (шахрайство з картками, псування або втрата карти і т.д.) пропоную використовувати наступну схему (призначена, в першу чергу, для тривалих подорожей, тому що в короткі поїздки зазвичай простіше взяти з собою готівку).

1. Основну суму грошей зберігати на карті, дані від якої Ви ніде не вказуєте. Тобто ця карта призначена тільки для зберігання грошей. Ви не користуєтеся їй для оплати покупок в магазинах, не вводьте дані карти для покупок в інтернеті, не знімаєте гроші з цієї карти в банкоматах. Зрозуміло, що гроші зберігаються не на карті, а на рахунку, так що власне карти може і не бути, але бажано, щоб вона все-таки була.

Яким критеріям має відповідати ця карта?

 • Зручний інтернет-банк
 • Можливість відключення всіх операцій по карті, установки лімітів на операції зняття готівки, оплати в інтернеті і т.д.
 • Це повинна бути іменна карта з чіпом (відноситься взагалі до всіх картах, на яких лежать скільки-небудь значні суми)
 • СМС-інформування про операції по карті

2. Другу дебетову карту Ви використовуєте для зняття готівки в банкоматі або відділеннях банку. Кращий варіант - якщо ця карта буде від іншого Банку та іншої платіжної системи (наприклад, якщо перша дебетова карта у Вас VISA від Citibank, то друга може бути MasterCard від Ощадбанку).

Критерії все ті ж, що і для першої карти.

3. Для оплати покупок в магазині, бронювання квитків і готелів, покупок в інтернеті краще використовувати кредитну карту. Знову ж таки, бажано мати 2 кредитки - VISA і MasterCard, тому що не скрізь приймають до оплати карти обох платіжних систем.

Чому саме кредитка?
Основна перевага кредитної картки - Ви не ризикуєте своїми грошима, роблячи операції по цій карті. Принцип використання кредитки простий - розраховуєтесь їй в магазинах, кафе, в інтернеті, а в кінці розрахункового періоду (зазвичай розрахунковий період становить місяць) Ви отримуєте виписку по кредитці і протягом певного часу повинні її оплатити. Тобто по суті, все покупки Ви робите в кредит, а в кінці розрахункового періоду його погашаєте.

Тут головне - розумно підходити до планування бюджету , Щоб в кінці розрахункового періоду не виявилося, що Вам нема чим платити за кредитку. Просто слідкуйте за своїми витратами, щоб витрати не перевищували суму, наявну на Вашій дебетової картки.

На вигляд здається складним постійно контролювати всі рахунки, але якщо налаштувати систему оповіщень, то ніяких проблем взагалі не буде.

Переваги саме кредитки в подорож просто незаперечні, особливо, якщо часто переміщується з одного місця в інше:

 • При бронюванні готелю (квитків, машини і т.д.) на вашому рахунку «заморожується» певна сума. Якщо з якихось причин Ви вирішили (або змушені) відмовитися від броні, то гроші повертаються на рахунок не відразу. Так що якщо Ви використовуєте свою основну дебетову карту, то довго ще можете не побачити своїх грошей. А у випадку з кредиткою заморожуються кошти Банку, а не Ваші.
 • Те ж саме у випадку шахрайства або якихось операційних помилок - Ви не ризикуєте своїми грошима. Завжди можна звернутися в Банк з питання скасування операції і т.д., але кожне розгляд займає час, і протягом цього часу Ви не отримаєте свої гроші. А якщо були використані кредитні гроші, то можна чекати скільки завгодно. Наприклад, у нас була така ситуація в Куала-Лумпурі - оплатили кредиткою кави в Starbucks, а з карти списали в 2 рази більше грошей. У Куале ми були всього 1 день, так що часу розбиратися не було зовсім. Взяли чек, обіцянку з барісти, що він напише в банк, і вирушили до готелю. Самі, звичайно, написали в наш банк, доклали копію чека. Транзакцію в результаті скасували, але десь тижнів за два. Якби таке сталося з дебетовою карткою, було б дуже неприємно перебувати в невідомості, чи повернуть нам наші гроші. Так що з точки зору безпеки власних коштів вигода використання кредитки очевидна.

Критерії вибору кредитки для подорожей:

 • Наявність пільгового періоду кредитування, тобто іншими словами, безвідсотковий кредит. Це означає, що відсотки по кредиту починають нараховувати не відразу, як тільки Ви почали користуватися картою, а, наприклад, через 20 днів після настання розрахункового періоду. Тобто Ви робите покупки по карті, через місяць Вам приходить виписка по рахунку, в якій вказана сума, яку Ви витратили, і у Вас ще є 20 днів на те, щоб цю суму погасити. Ніякі відсотки в цей час не нараховуються. Це дуже важливий момент! Точно з'ясуйте, до якого числа вам потрібно погасити кредит, щоб не платити ніяких відсотків. Інакше потрапите в кредитну пастку.
 • Можливість безпроцентної поповнення кредитки. Оскільки щомісяця Вам потрібно буде погашати кредитку, то немає сенсу втрачати певну суму на відсотках. Кредитку Ви будете погашати зі своєю дебетової карти, так що має сенс заздалегідь дізнатися, чи можна це зробити без комісій.
 • Наявність бонусів (наприклад, нарахування миль за покупки, кешбек, знижки). Цією карткою Ви будете користуватися найактивніше, так що чому б не скористатися різними бонусними програмами, які пропонуються банками?

5. Наш досвід використання карт і готівки в подорож

У нас на двох оформлено 6 карт.

У кожного є дебетова карта від ТКС, одна - MasterCard, друга - VISA, рахунки рублеві.

 • На першій зберігаються всі заощадження, з неї поповнюється кредитка, у міру необхідності з неї переводяться гроші на другу дебетовку. На цій карті відключені всі можливі транзакції - неможливо зняття готівки, неможливі операції в інтернеті. Коли потрібно перевести гроші або погасити кредитку, через інтернет-банк встановлюється ліміт на конкретну операцію на конкретну суму. Наприклад, потрібно перевести на другу дебетову карту 10 тис. Руб. Заходимо в інтернет банк, підвищуємо ліміт на з 0 до 10 тис. Руб., Переводимо гроші через інтернет банк, знижуємо ліміт з 10 тис. Руб. до 0. Таким чином, навіть якщо шахраям стануть якимось чином доступні дані від нашого інтернет банку, то більше 10 тис. руб. вони перевести не зможуть, плюс у них буде дуже маленьке час на здійснення транзакції (час виконання нами перекладу в інтернет банку). Плюс додатковий захист у вигляді підтвердження операцій кодами по sms, що дуже і дуже ускладнює життя шахраям. Після проведення операції в інтернет-банку встановлюємо всі ліміти на 0 руб. Здійснювати по картці операції стає неможливо.
 • Друга дебетова карта використовується для зняття готівки. Перед кожним зняттям готівки через інтернет-банк я встановлюю ліміт на операцію зняття готівки. Причому цей ліміт повинен бути трохи більше, ніж Ви плануєте зняти, тому що при конвертації валют в момент зняття грошей курс може змінитися. Знімаємо гроші ми у валюті тієї країни, де знаходимося. Тому я спочатку приблизно вважаю, скільки нам потрібно грошей в місцевій валюті, потім за поточним курсом ЦБ перекладаю в рублі, накидаю зверху з невеликим запасом - в результаті отримую суму, яку і дозволяю на зняття. Наприклад, нам потрібно зняти 10 тис. Тайських бат. По курсу ЦБ це буде 11329 руб. Округляється до 12 тис. Руб., Встановлюю ліміт на зняття готівки в добу 12 тис. Руб. Після зняття грошей ліміти знову обнуляють.
 • Також у кожного є кредитка MasterCard від ТКС, користуємося тільки однієї, друга - резервна. Цією карткою користуємося постійно для оплати покупок, бронювань і т.д. Кілька разів було таке, що карту MasterCard не приймали, в цьому випадку просто платили готівкою. Обслуговування карти коштує 590 в рік, абонентська плата за підключення смс-інформування про всі скоєних транзакціях - 59 руб в місяць. В кінці кожного місяця, після отримання виписки по карті, протягом 1-2 днів погашаємо кредит по карті за допомогою першої дебетової. Оскільки ніяких комісій немає (ні за використання кредиту, ні за погашення кредиту), то виходить, ніби ми користуємося НЕ кредитною карткою, а звичайної дебетової, тільки використовуємо всі переваги кредитки.
 • Запасні картки інших банків - Кукурудза і Альфабанк, на яких лежать невеликі суми.
 • Готівкові. Перед поїздкою в нову країну ми зазвичай намагаємося купити трохи місцевої валюти (зазвичай це можна зробити в аеропорту (наприклад, купували філіппінські песо в аеропорту Куала-Лумпура ) Або на автобусній зупинці недалеко від кордону, в конторі, через яку Ви їдете в іншу країну (так купували малайські ринггіта на зупинці в Хат'яй )). Зовсім трохи, щоб вистачило, наприклад, на транспорт до готелю, що-небудь перекусити і т.д. Також крім місцевої валюти (та й не завжди виходить її дістати заздалегідь) обов'язково з собою беремо доларів 50 (так вони нам жодного разу і не знадобилися, але в разі чого долари можна обміняти в будь-якій країні).

6. Що зробити перед від'їздом

Карти оформлені, гроші переведені, валюта куплена. Що потрібно обов'язково зробити перед від'їздом, щоб звести ризик виникнення будь-яких неприємностей до мінімуму?

 • Підключити інтернет-банк для всіх карт, зберегти паролі в надійному місці, на свою пам'ять краще не сподіватися. Я, наприклад, зберігаю паролі в спеціальній програмі keepass, сам файл при цьому зберігаю в хмарному сховище інформації dropbox. Так що навіть якщо втрачу все гаджети, зможу з будь-якого комп'ютера з інтернетом зайти в dropbox і подивитися пароль.
 • Підключити смс-інформування про операції по картах. Особливо важливо для кредитки, якій будете активно користуватися, і дебетовкі, з якої будете знімати гроші.
 • Повідомити банку, в яких країнах в який час Ви будете, щоб Вашу карту раптово не заблокований. Наприклад, в ТКС дуже зручно, що можна прямо в інтернет-банку прописати країни і дати поїздок.
 • Підключити смс-підтвердження входу в інтернет-банк. Таким чином, навіть якщо зловмисники отримають доступ до ваших облікових даних, вони не зможуть зайти в інтернет-банк без вашого телефону.
 • Перевірити, щоб номер телефону, вказаний для отримання смс, був актуальним, а в поїздці у Вас була б можливість приймати смс. Тобто обов'язково повинен бути підключений роумінг. Наприклад, у нас оператор мобільного зв'язку - МТС, раніше колись ми вже підключали роумінг, але, наприклад, в Камбоджі виявилося, що для деяких країн потрібен особливий роумінг, так що в Камбоджі у мене не підключалася мережу МТС, і я не могла прийняти смс. Саме в нашому випадку з МТС для підключення потрібного роумінгу потрібно було зайти в особистий кабінет (а від нього потрібно ще пам'ятати пароль), відключити «легкий роумінг», підключити послугу «Міжнародний і національний роумінг».
 • Записати телефони служб клієнтської підтримки банків, щоб своєчасно зв'язатися з ними в разі виникнення будь-яких проблем.

Сподіваюся, стаття виявилася корисною, і Ви зробите висновки для себе, які гроші з собою брати, які карти використовувати, і у Вас вийде максимально убезпечити себе від можливих проблем з готівкою і картами в подорожі.

Напишіть в коментарях, як Ви вирішуєте питання перевезення грошей за кордон, чи використовуєте карти і які саме, чи користуєтеся акціями і бонусами від платіжних систем і банків?

Бюджет розпланований, тепер постає питання - як везти гроші в подорож?
Обміняти все на долари і везти готівку або взяти з собою тільки одну кредитку?
Що брати?
Долари або євро?
Яким критеріям має відповідати ця карта?
Чому саме кредитка?
Цією карткою Ви будете користуватися найактивніше, так що чому б не скористатися різними бонусними програмами, які пропонуються банками?
Що потрібно обов'язково зробити перед від'їздом, щоб звести ризик виникнення будь-яких неприємностей до мінімуму?
Напишіть в коментарях, як Ви вирішуєте питання перевезення грошей за кордон, чи використовуєте карти і які саме, чи користуєтеся акціями і бонусами від платіжних систем і банків?