Строительство »

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири - новини України - фото | оглядач

 1. Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири Академія наук, як в радянські часи, будує...
 2. Робота з інвесторами
 3. "Вигідні" партнери
 4. порожні квартири
 5. Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири
 6. квартирні черги
 7. Робота з інвесторами
 8. "Вигідні" партнери
 9. порожні квартири
 10. Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири
 11. квартирні черги
 12. Робота з інвесторами
 13. "Вигідні" партнери
 14. порожні квартири
 15. Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири
 16. квартирні черги
 17. Робота з інвесторами
 18. "Вигідні" партнери
 19. порожні квартири
 20. Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири
 21. квартирні черги
 22. Робота з інвесторами
 23. "Вигідні" партнери
 24. порожні квартири
 25. Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири
 26. квартирні черги
 27. Робота з інвесторами
 28. "Вигідні" партнери
 29. порожні квартири
 30. Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири
 31. квартирні черги
 32. Робота з інвесторами
 33. "Вигідні" партнери
 34. порожні квартири
 35. Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири
 36. квартирні черги
 37. Робота з інвесторами
 38. "Вигідні" партнери
 39. порожні квартири
 40. Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири
 41. квартирні черги
 42. Робота з інвесторами
 43. "Вигідні" партнери
 44. порожні квартири

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири

Академія наук, як в радянські часи, будує квартири співробітникам. Час ніби зупинився: виявляється, для вчених України 21 століття до сих пір актуальне культовий радянський фільм "Гараж", в якому вчені розподіляють місця в гаражному кооперативі.

Зараз в черзі стоять близько 2 тисяч осіб на отримання службового, тобто на час роботи, житла. Доцільніше відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи конкурували за мізки і залучали їх умовами праці та зарплатами, пишуть тексти .

Владислав Кобичев все життя віддав вивченню експериментальної ядерної фізики. Він - один з найбільш цитованих і шанованих вчених в Україні. У квартирну чергу Владислав став ще в 1996 році, але оселитися з родиною в службову квартиру зміг тільки через двадцять років.

"Поки стояв у квартирній черзі, жив з дружиною і сином в орендованих квартирах. Я майже не вірив в те, що взагалі колись отримаю службове житло, - розповідає Владислав. - Навіть в 2012 році почалися розмови про те, що Академія в обмін на землю отримує квадратні метри для вчених. З 2016-му мені дали ключі від голих бетонних стін, хоча, згідно з правилами, квартира повинна бути готова для заселення. Ми заселилися, але ремонт ще не закінчили ".

квартирні черги

Квартири Академія отримує двома шляхами. Перший - бюджет виділяє гроші, і на них будується житло. Другий - Академія віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири. За останні 10 років роздано близько 50 гектарів землі. А документи свідчать, що квартир отримано 185.

Україна - бідна держава: у нас ВВП на душу населення всього близько 2700 доларів. Ми не можемо конкурувати з багатими країнами за сумами, які виділяються на науку. Але наші адміністратори науки розпоряджаються величезним майном, і якщо їм ефективно управляти, то воно буде постійно приносити прибуток, якій можна хоча б частково фінансувати дослідження.

Однак воно розбазарюється. На шляху до благородної мети надати квартири талановитим працівникам (які, як правило, мріють звалити з Академії, лише тільки приватизують отримане житло), майно "прилипає" до багатьох рук в довгому ланцюжку: "чиновник - земля - ​​будівельна фірма - квартири - чиновник - службове житло ".

Робота з інвесторами

Олександр Хоменко - ключова особа в питаннях будівництва житла для кращих кадрів Академії наук. Він уже десять років очолює відділ з питань капітального будівництва та інфраструктури і є заступником керуючого Управління справами Президії НАН України.

Отримавши нову посаду, молодий керівник повинен був почати активно шукати інвесторів будівництва житла для вчених. Тим більше, що Олександр родом з невеликого містечка на Київщині, тому і для нього самого квартирне питання стояло дуже гостро.

- До того, як я прийшов до Президії, я працював в управлінні справами одного з інститутів НАНУ, - згадує начальник. - Був тоді вибір: піти на зарплату три тисячі доларів в комерційну структуру або сюди на маленьку зарплату, але з перспективою отримання житла. І я вибрав Академію. Я припускав, Думав, що я в курсі, що і як, і отримати квартиру вийде швидше: одразу заяву написав і став на квартирну чергу. Спочатку жив у гуртожитку, але через сім років отримав однокімнатну квартиру на Метрологічній.

- Чула, що деякі вчені стоять в черзі по кілька десятиліть ...

- Ну так. Але ви ж і нас зрозумійте. Ось приходить до мене вчений, я йому дам квартиру через рік, а він тобі ручкою помахає і втече відразу!

- А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло? Виявляється, про те, що Хоменко отримав службову квартиру, не знають навіть колеги з сусідніх кабінетів.

- Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?!" А не дали, тому що їх директор цим не цікавиться. Адже запропонувати побудувати на вільній ділянці будинок може кожен інститут. Є сотні будівельних компаній, до яких можна прийти і сказати: "У нас є вільна земля. Давайте співпрацювати". Так зробив Президія Інституту ботаніки, Інститут теплофізики. Були випадки, коли нам доводилося вести переговори з інвесторами. Ходили до директорів інститутів і буквально вмовляли - поставте підпис!

За словами Хоменка, будівельні компанії і самі шукають вільні землі, підвідомчі НАНУ. Зробити це нескладно: досить просто подивитися на кадастрову карту міста і перевірити, яка площа землі "гуляє" на території того чи іншого інституту.

Якщо раніше більшість госорганизаций, продаючи своє майно, не мали необхідних навичок (провести конкурс і отримати кращі пропозиції), то зараз це легко організувати через урядову майданчик "Prozorro. Продажі". Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю.

Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю

На цій земельній ділянці мають збудувати будинок для вчених за гроші держбюджету

Президія зазвичай погоджується віддати землю під забудову за умови, що 10% і більше квартир компанія віддасть безкоштовно для потреб НАНУ. Таким чином, протягом останніх десяти років Академія домовилася з забудовниками про передачу понад 50 гектарів землі в обмін на квартири для вчених.

"Вигідні" партнери

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку "Феофанія".

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку Феофанія

Будинок на вулиці Метрологічній, в якому живуть працівники НАНУ

Зараз поруч з уже заселеними багатоповерхівками триває будівництво. ТОВ "Гідроінжбуд" використовує 31 гектар земель Академії наук, тут є де розвернутися. В обмін на право будуватися в 2009 і 2010 роках інвестор повинен був передати НАНУ ключі від 241-й безкоштовної квартири для сімей вчених.

Однак поки Академія наук отримала в цих новобудовах всього 24 квартири. І то - з запізненням на п'ять років. Втім, Президія Академії виявився на диво терплячим, і з повним розумінням поставився до таких грубих порушень домовленостей.

Академіки і профспілка не вимагали у забудовника жодних компенсацій у вигляді грошей або додаткових квадратних метрів за затримку. Коли НАН отримає решту квартир - невідомо. Адже в оновленій версії договору вже не вказується дата здачі житла в експлуатацію.

Олександр Хоменко отримав службове житло в новобудові через сім років після того, як став в квартирну чергу

По інший бік від масштабного будівництва "Гідроінжбуд" теж мав з'явитися будинок для вчених. Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова в 2007 році підписав договір з ТОВ "Діола" про будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Метрологічна, 14-б. 10% житла в ньому повинні були отримати вчені цього Інституту. Втім, зараз за цією адресою розташований новий офісний центр з паркінгом. І - жодної квартири.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею

Згідно з документами, на місці цього офісного центру повинен бути житловий комплекс

"Землі державних установ використані як внесок в будівництво житла для науковців і нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не побудовані, або побудовані з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів. При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів повинен був отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії і площами приміщень, які повинні бути передані інвестором Академії ", - констатірова перевіряльники.

І нічого не змінилося. Зауваження Державної аудиторської служби Президія просто проігнорувала, інвестори не почали виконувати договори, а на земельних ділянках з'являються довгобуди і продовжують стояти пустирі.

Щоб переконатися в цьому, досить відвідати Інституту клітинної біології та інженерії: поруч з ним - занедбані теплиці і хащі, в які перетворився колись родючий сад. На земельній ділянці в понад 11 гектарів у 2009 році повинні були побудувати житловий будинок за рахунок будівельної компанії "Камелота". 12% квартир мали дістатися вченим Академії наук. Але домовленість залишилася тільки на папері.

І таких прикладів дуже і дуже багато.

НАН України, а значить і держава, зазнає величезних збитків, але нічого не робить, щоб змусити інвесторів виконувати договори вчасно, платити штрафи за затримку, і навіть не розриває договори з тими будівельними компаніями, які взагалі нічого не роблять.

У Президії НАНУ запевняють, що договори не виконуються через непорядність будівельних компаній і фінансової кризи в державі.

"Багато договору не були виконані, тому що у будівельних компаній закінчилися гроші. І ми їх розуміємо - фінансова криза відчули не тільки вони", - говорить Олександр Хоменко. Насправді, на ринку будівництва житла ніякої кризи немає. Кількість новобудов стрімко зростає.

ТЕКСТИ намагалися зв'язатися з ТОВ "Будимир" і ТОВ "Камелота", щоб зрозуміти, чому будівництво простоює. Однак виявилося, що у цих компаній немає навіть свого сайту, а телефони не відповідають. ТОВ "Камелота" не має офісу, а зареєстровано воно в так званому місці масової реєстрації - в звичайній житловій старої багатоповерхівці.

Схоже, Президія не надто ретельно перевіряє компанії, з якими підписує договори. Адже про шахрайські будівельних схемах ТОВ "Укоінвестбуд" постраждалі розповідали в ЗМІ ще в 2004 році. Компанія збирала кошти інвесторів для будівництва житла, а потім не здавала будинку в експлуатацію. І закономірно, що Академія наук стала черговою жертвою забудовника.

Незважаючи на це, керівництво Інституту не зверталося ні в судові, ні в правоохоронні органи про неналежне виконання умов договору, а обмежилася лише листуванням з цим інвестором.

Олександр Хоменко каже, що протягом наступних двох років інвестори побудують для вчених двісті квартир. У це не дуже віриться, адже за останні десять років Академія отримала всього 185 квартир.

"В останній раз був на засіданні парламентського комітету з питань освіти і науки. А раніше мало не щомісяця ходив в Кабмін і Раду. Нам дають гроші тільки на аварійні споруди. Я виступав, і мені не вірили, що ми щось будуємо! але насправді ми працюємо! " - переконує Хоменко.

Управлінню справами НАНУ не довіряють не лише в уряді і парламенті. Навіть Профспілка Академії оцінив роботу з будівництва житла як "незадовільну".

Комісія за участю представників Президії та ЦК Профспілки перевірила, що ж робиться зі службовим житлом за інвестиційним договором між Президією і ДП "Житлоінбуд", який уклали в 2002 році. Будкомпанія побудувала багатоквартирний будинок в Києві на вул. Васильківській, 31/17 на землі, що належить Академії наук. За це НАНУ повинна була отримати понад чотири тисячі квадратних метрів житла для сімей молодих вчених і провідних вчених.

У 2008 році "Житлоінбуд" був готовий передати Академії наук 48 квартир, але Управління справами погодилося отримати тільки 24 квартири в готовому будинку і ще 2 квартири по вул. Бориспільській, 4.

Академія підписала з генпідрядником додаткову угоду, згідно з яким інші 34 квартири "Житлоінбуд" надасть житловому будинку, розташованому за адресою м.Київ, вул. Я. Коласа, 16. Але за цією адресою ЦК Профспілки знайшов ... автозаправку.

"Якщо керівництво Управління справами не знало про" фіктивності "цієї угоди, то це свідчить про його" непрофесіоналізмі "і неможливості відстоювати інтереси НАН України. А якщо знав і свідомо вводив в оману керівництво Академії та бюро Президії НАН України, то за цим, ймовірно , може стояти корупційна складова ", - йдеться в спільній заяві ЦК Профспілки Академії наук.

Згодом цим питанням зайнялися правоохоронці. За висновком експертів, через дії чиновника академії завдано збитків на більш ніж 21,7 мільйона гривень. Тому зараз суд розглядає справу за підозрою в зловживанні службовим становищем керуючого справами Управління справами НАНУ Михайла Сидоренко, який, незважаючи на скандал, залишається на посаді.

Протягом останніх десяти років Академія виділила для своїх співробітників 185 квартир. Щорічно НАНУ отримує в кращому випадку кілька десятків квартир, і очікування розтягується на довгі роки.

Існує спеціальний орган, який і займається відбором найбільш гідних кандидатур - Комісія з розгляду клопотань про надання службового житла співробітникам НАНУ (далі - Комісія).

Рішення Комісії дійсно має вагу. Наприклад, в 2010 році вона внесла в число пріоритетних кандидатури директора Інституту газу Бориса Бондаренко, завідувача відділу Інституту електрозварювання ім. Б. Є. Патона Леоніда Добрушин і директора одного зі своїх підприємств "Будремсервіс" Леоніда Мармалевского.

Не минуло й двох років, як всі вони отримали по квартирі: Бондаренко дісталася трикімнатна, Добрушино - двокімнатна, а Мармалевского Президія тричі рекомендувала на отримання службового житла: двох однокімнатних та однієї двокімнатної квартири.

Щоб отримати безкоштовну квартиру під егідою Академії наук, не обов'язково бути вченим і мати науковий ступінь. У 2008 році уряд дозволив НАНУ надавати службове житло директорам інститутів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам, головним бухгалтерам, професіоналам, фахівцям та службовцям. Тобто майже всім, хто працює в Академії наук.

Посилаючись на урядове рішення, Президія вирішила потіснити список вчених, і протягом останніх десяти років рекомендував дати службове житло тридцяти технічним співробітникам: юристам, завгоспам, бухгалтерам, інженерам, технікам і помічникам директора без наукового ступеня.

Тому однокімнатну квартиру отримав згаданий на початку Олександр Хоменко - заступник керуючого справами НАНУ Михайла Сидоренка, який за сумісництвом є головою Комісії.

Також житло отримали троє підлеглих Олександра Ульяненко, заступника начальника науково-організаційного відділу Президії НАНУ і члена Комісії з розподілу квартир. Ордери на однокімнатні квартири мають двоє, один оселився в 4-кімнатній квартирі площею 143,9 кв. м.

м

Новобудови на вул. Академіка Лебедєва, в яких деякі працівники НАНУ отримали службові квартири

У свою чергу, начальник відділу науково-правового забезпечення діяльності НАНУ Президії НАНУ Світлана Черновская під час засідання Комісії, очевидно, знайшла досить сильні аргументи, чому потрібно надати квартиру її заступника.

Мало хто з учених, які приходять працювати в Академію наук, вірять в те, що отримати службове житло за талант - реально. А ті, хто працює в системі НАНУ багато років і мають видатні наукові досягнення, зазвичай мають інші джерела доходів з-за кордону і можуть придбати житло за отримані доходи і без допомоги Комісії з розподілу житла. Є також жменька талантів без додаткових доходів.

Як говориться в документах Академії, службове житло повинні були отримати: 1) найпродуктивніші; 2) найталановитіші вчені та співробітники.

Як і в будь-якій організації радянського зразка, Академія керується не офіційними правилами, а негласним кодексом, який регулює складні неофіційні взаємини.

Згідно з цими неписаними правилами, пріоритет мають близькі до начальства, бідні і знедолені і, в останню чергу, талановиті. Тому під час обговорення того, кому давати квартиру, найсильнішими аргументами є фрази "він вже 30 років в квартирній черзі", "у неї троє дітей і хвора мати", "він академік, і цим все сказано".

порожні квартири

Розпорядження Президії НАН України про виділення службового житла мають статус рекомендації. Ордери на отримання квартир видають місцеві держадміністрації. Іноді виконкоми не згодні заселяти вченого і його сім'ю в службове житло, тому що вважають площа квартири недостатньою або занадто великий. Тоді Президія приймає інше рішення, щоб повністю задовольнити вимоги адміністрації.

Але чомусь житло, яке відбраковує адміністрація, часто розподіляється повторно для інших вчених. Залишається неясним, ці квартири пустують, або деякі таки користуються двома.

Набагато доцільніше взагалі відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи змогли конкурувати за мізки і залучати умовами праці та зарплатами. Самі ж вчені могли б придбати власне житло - там і тоді, де захочуть.

Тісно! підпісуйся ! Читай только краще!

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири

Академія наук, як в радянські часи, будує квартири співробітникам. Час ніби зупинився: виявляється, для вчених України 21 століття до сих пір актуальне культовий радянський фільм "Гараж", в якому вчені розподіляють місця в гаражному кооперативі.

Зараз в черзі стоять близько 2 тисяч осіб на отримання службового, тобто на час роботи, житла. Доцільніше відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи конкурували за мізки і залучали їх умовами праці та зарплатами, пишуть тексти .

Владислав Кобичев все життя віддав вивченню експериментальної ядерної фізики. Він - один з найбільш цитованих і шанованих вчених в Україні. У квартирну чергу Владислав став ще в 1996 році, але оселитися з родиною в службову квартиру зміг тільки через двадцять років.

"Поки стояв у квартирній черзі, жив з дружиною і сином в орендованих квартирах. Я майже не вірив в те, що взагалі колись отримаю службове житло, - розповідає Владислав. - Навіть в 2012 році почалися розмови про те, що Академія в обмін на землю отримує квадратні метри для вчених. З 2016-му мені дали ключі від голих бетонних стін, хоча, згідно з правилами, квартира повинна бути готова для заселення. Ми заселилися, але ремонт ще не закінчили ".

квартирні черги

Квартири Академія отримує двома шляхами. Перший - бюджет виділяє гроші, і на них будується житло. Другий - Академія віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири. За останні 10 років роздано близько 50 гектарів землі. А документи свідчать, що квартир отримано 185.

Україна - бідна держава: у нас ВВП на душу населення всього близько 2700 доларів. Ми не можемо конкурувати з багатими країнами за сумами, які виділяються на науку. Але наші адміністратори науки розпоряджаються величезним майном, і якщо їм ефективно управляти, то воно буде постійно приносити прибуток, якій можна хоча б частково фінансувати дослідження.

Однак воно розбазарюється. На шляху до благородної мети надати квартири талановитим працівникам (які, як правило, мріють звалити з Академії, лише тільки приватизують отримане житло), майно "прилипає" до багатьох рук в довгому ланцюжку: "чиновник - земля - ​​будівельна фірма - квартири - чиновник - службове житло ".

Робота з інвесторами

Олександр Хоменко - ключова особа в питаннях будівництва житла для кращих кадрів Академії наук. Він уже десять років очолює відділ з питань капітального будівництва та інфраструктури і є заступником керуючого Управління справами Президії НАН України.

Отримавши нову посаду, молодий керівник повинен був почати активно шукати інвесторів будівництва житла для вчених. Тим більше, що Олександр родом з невеликого містечка на Київщині, тому і для нього самого квартирне питання стояло дуже гостро.

- До того, як я прийшов до Президії, я працював в управлінні справами одного з інститутів НАНУ, - згадує начальник. - Був тоді вибір: піти на зарплату три тисячі доларів в комерційну структуру або сюди на маленьку зарплату, але з перспективою отримання житла. І я вибрав Академію. Я припускав, Думав, що я в курсі, що і як, і отримати квартиру вийде швидше: одразу заяву написав і став на квартирну чергу. Спочатку жив у гуртожитку, але через сім років отримав однокімнатну квартиру на Метрологічній.

- Чула, що деякі вчені стоять в черзі по кілька десятиліть ...

- Ну так. Але ви ж і нас зрозумійте. Ось приходить до мене вчений, я йому дам квартиру через рік, а він тобі ручкою помахає і втече відразу!

- А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло? Виявляється, про те, що Хоменко отримав службову квартиру, не знають навіть колеги з сусідніх кабінетів.

- Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?!" А не дали, тому що їх директор цим не цікавиться. Адже запропонувати побудувати на вільній ділянці будинок може кожен інститут. Є сотні будівельних компаній, до яких можна прийти і сказати: "У нас є вільна земля. Давайте співпрацювати". Так зробив Президія Інституту ботаніки, Інститут теплофізики. Були випадки, коли нам доводилося вести переговори з інвесторами. Ходили до директорів інститутів і буквально вмовляли - поставте підпис!

За словами Хоменка, будівельні компанії і самі шукають вільні землі, підвідомчі НАНУ. Зробити це нескладно: досить просто подивитися на кадастрову карту міста і перевірити, яка площа землі "гуляє" на території того чи іншого інституту.

Якщо раніше більшість госорганизаций, продаючи своє майно, не мали необхідних навичок (провести конкурс і отримати кращі пропозиції), то зараз це легко організувати через урядову майданчик "Prozorro. Продажі". Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю.

Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю

На цій земельній ділянці мають збудувати будинок для вчених за гроші держбюджету

Президія зазвичай погоджується віддати землю під забудову за умови, що 10% і більше квартир компанія віддасть безкоштовно для потреб НАНУ. Таким чином, протягом останніх десяти років Академія домовилася з забудовниками про передачу понад 50 гектарів землі в обмін на квартири для вчених.

"Вигідні" партнери

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку "Феофанія".

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку Феофанія

Будинок на вулиці Метрологічній, в якому живуть працівники НАНУ

Зараз поруч з уже заселеними багатоповерхівками триває будівництво. ТОВ "Гідроінжбуд" використовує 31 гектар земель Академії наук, тут є де розвернутися. В обмін на право будуватися в 2009 і 2010 роках інвестор повинен був передати НАНУ ключі від 241-й безкоштовної квартири для сімей вчених.

Однак поки Академія наук отримала в цих новобудовах всього 24 квартири. І то - з запізненням на п'ять років. Втім, Президія Академії виявився на диво терплячим, і з повним розумінням поставився до таких грубих порушень домовленостей.

Академіки і профспілка не вимагали у забудовника жодних компенсацій у вигляді грошей або додаткових квадратних метрів за затримку. Коли НАН отримає решту квартир - невідомо. Адже в оновленій версії договору вже не вказується дата здачі житла в експлуатацію.

Олександр Хоменко отримав службове житло в новобудові через сім років після того, як став в квартирну чергу

По інший бік від масштабного будівництва "Гідроінжбуд" теж мав з'явитися будинок для вчених. Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова в 2007 році підписав договір з ТОВ "Діола" про будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Метрологічна, 14-б. 10% житла в ньому повинні були отримати вчені цього Інституту. Втім, зараз за цією адресою розташований новий офісний центр з паркінгом. І - жодної квартири.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею

Згідно з документами, на місці цього офісного центру повинен бути житловий комплекс

"Землі державних установ використані як внесок в будівництво житла для науковців і нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не побудовані, або побудовані з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів. При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів повинен був отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії і площами приміщень, які повинні бути передані інвестором Академії ", - констатірова перевіряльники.

І нічого не змінилося. Зауваження Державної аудиторської служби Президія просто проігнорувала, інвестори не почали виконувати договори, а на земельних ділянках з'являються довгобуди і продовжують стояти пустирі.

Щоб переконатися в цьому, досить відвідати Інституту клітинної біології та інженерії: поруч з ним - занедбані теплиці і хащі, в які перетворився колись родючий сад. На земельній ділянці в понад 11 гектарів у 2009 році повинні були побудувати житловий будинок за рахунок будівельної компанії "Камелота". 12% квартир мали дістатися вченим Академії наук. Але домовленість залишилася тільки на папері.

І таких прикладів дуже і дуже багато.

НАН України, а значить і держава, зазнає величезних збитків, але нічого не робить, щоб змусити інвесторів виконувати договори вчасно, платити штрафи за затримку, і навіть не розриває договори з тими будівельними компаніями, які взагалі нічого не роблять.

У Президії НАНУ запевняють, що договори не виконуються через непорядність будівельних компаній і фінансової кризи в державі.

"Багато договору не були виконані, тому що у будівельних компаній закінчилися гроші. І ми їх розуміємо - фінансова криза відчули не тільки вони", - говорить Олександр Хоменко. Насправді, на ринку будівництва житла ніякої кризи немає. Кількість новобудов стрімко зростає.

ТЕКСТИ намагалися зв'язатися з ТОВ "Будимир" і ТОВ "Камелота", щоб зрозуміти, чому будівництво простоює. Однак виявилося, що у цих компаній немає навіть свого сайту, а телефони не відповідають. ТОВ "Камелота" не має офісу, а зареєстровано воно в так званому місці масової реєстрації - в звичайній житловій старої багатоповерхівці.

Схоже, Президія не надто ретельно перевіряє компанії, з якими підписує договори. Адже про шахрайські будівельних схемах ТОВ "Укоінвестбуд" постраждалі розповідали в ЗМІ ще в 2004 році. Компанія збирала кошти інвесторів для будівництва житла, а потім не здавала будинку в експлуатацію. І закономірно, що Академія наук стала черговою жертвою забудовника.

Незважаючи на це, керівництво Інституту не зверталося ні в судові, ні в правоохоронні органи про неналежне виконання умов договору, а обмежилася лише листуванням з цим інвестором.

Олександр Хоменко каже, що протягом наступних двох років інвестори побудують для вчених двісті квартир. У це не дуже віриться, адже за останні десять років Академія отримала всього 185 квартир.

"В останній раз був на засіданні парламентського комітету з питань освіти і науки. А раніше мало не щомісяця ходив в Кабмін і Раду. Нам дають гроші тільки на аварійні споруди. Я виступав, і мені не вірили, що ми щось будуємо! але насправді ми працюємо! " - переконує Хоменко.

Управлінню справами НАНУ не довіряють не лише в уряді і парламенті. Навіть Профспілка Академії оцінив роботу з будівництва житла як "незадовільну".

Комісія за участю представників Президії та ЦК Профспілки перевірила, що ж робиться зі службовим житлом за інвестиційним договором між Президією і ДП "Житлоінбуд", який уклали в 2002 році. Будкомпанія побудувала багатоквартирний будинок в Києві на вул. Васильківській, 31/17 на землі, що належить Академії наук. За це НАНУ повинна була отримати понад чотири тисячі квадратних метрів житла для сімей молодих вчених і провідних вчених.

У 2008 році "Житлоінбуд" був готовий передати Академії наук 48 квартир, але Управління справами погодилося отримати тільки 24 квартири в готовому будинку і ще 2 квартири по вул. Бориспільській, 4.

Академія підписала з генпідрядником додаткову угоду, згідно з яким інші 34 квартири "Житлоінбуд" надасть житловому будинку, розташованому за адресою м.Київ, вул. Я. Коласа, 16. Але за цією адресою ЦК Профспілки знайшов ... автозаправку.

"Якщо керівництво Управління справами не знало про" фіктивності "цієї угоди, то це свідчить про його" непрофесіоналізмі "і неможливості відстоювати інтереси НАН України. А якщо знав і свідомо вводив в оману керівництво Академії та бюро Президії НАН України, то за цим, ймовірно , може стояти корупційна складова ", - йдеться в спільній заяві ЦК Профспілки Академії наук.

Згодом цим питанням зайнялися правоохоронці. За висновком експертів, через дії чиновника академії завдано збитків на більш ніж 21,7 мільйона гривень. Тому зараз суд розглядає справу за підозрою в зловживанні службовим становищем керуючого справами Управління справами НАНУ Михайла Сидоренко, який, незважаючи на скандал, залишається на посаді.

Протягом останніх десяти років Академія виділила для своїх співробітників 185 квартир. Щорічно НАНУ отримує в кращому випадку кілька десятків квартир, і очікування розтягується на довгі роки.

Існує спеціальний орган, який і займається відбором найбільш гідних кандидатур - Комісія з розгляду клопотань про надання службового житла співробітникам НАНУ (далі - Комісія).

Рішення Комісії дійсно має вагу. Наприклад, в 2010 році вона внесла в число пріоритетних кандидатури директора Інституту газу Бориса Бондаренко, завідувача відділу Інституту електрозварювання ім. Б. Є. Патона Леоніда Добрушин і директора одного зі своїх підприємств "Будремсервіс" Леоніда Мармалевского.

Не минуло й двох років, як всі вони отримали по квартирі: Бондаренко дісталася трикімнатна, Добрушино - двокімнатна, а Мармалевского Президія тричі рекомендувала на отримання службового житла: двох однокімнатних та однієї двокімнатної квартири.

Щоб отримати безкоштовну квартиру під егідою Академії наук, не обов'язково бути вченим і мати науковий ступінь. У 2008 році уряд дозволив НАНУ надавати службове житло директорам інститутів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам, головним бухгалтерам, професіоналам, фахівцям та службовцям. Тобто майже всім, хто працює в Академії наук.

Посилаючись на урядове рішення, Президія вирішила потіснити список вчених, і протягом останніх десяти років рекомендував дати службове житло тридцяти технічним співробітникам: юристам, завгоспам, бухгалтерам, інженерам, технікам і помічникам директора без наукового ступеня.

Тому однокімнатну квартиру отримав згаданий на початку Олександр Хоменко - заступник керуючого справами НАНУ Михайла Сидоренка, який за сумісництвом є головою Комісії.

Також житло отримали троє підлеглих Олександра Ульяненко, заступника начальника науково-організаційного відділу Президії НАНУ і члена Комісії з розподілу квартир. Ордери на однокімнатні квартири мають двоє, один оселився в 4-кімнатній квартирі площею 143,9 кв. м.

м

Новобудови на вул. Академіка Лебедєва, в яких деякі працівники НАНУ отримали службові квартири

У свою чергу, начальник відділу науково-правового забезпечення діяльності НАНУ Президії НАНУ Світлана Черновская під час засідання Комісії, очевидно, знайшла досить сильні аргументи, чому потрібно надати квартиру її заступника.

Мало хто з учених, які приходять працювати в Академію наук, вірять в те, що отримати службове житло за талант - реально. А ті, хто працює в системі НАНУ багато років і мають видатні наукові досягнення, зазвичай мають інші джерела доходів з-за кордону і можуть придбати житло за отримані доходи і без допомоги Комісії з розподілу житла. Є також жменька талантів без додаткових доходів.

Як говориться в документах Академії, службове житло повинні були отримати: 1) найпродуктивніші; 2) найталановитіші вчені та співробітники.

Як і в будь-якій організації радянського зразка, Академія керується не офіційними правилами, а негласним кодексом, який регулює складні неофіційні взаємини.

Згідно з цими неписаними правилами, пріоритет мають близькі до начальства, бідні і знедолені і, в останню чергу, талановиті. Тому під час обговорення того, кому давати квартиру, найсильнішими аргументами є фрази "він вже 30 років в квартирній черзі", "у неї троє дітей і хвора мати", "він академік, і цим все сказано".

порожні квартири

Розпорядження Президії НАН України про виділення службового житла мають статус рекомендації. Ордери на отримання квартир видають місцеві держадміністрації. Іноді виконкоми не згодні заселяти вченого і його сім'ю в службове житло, тому що вважають площа квартири недостатньою або занадто великий. Тоді Президія приймає інше рішення, щоб повністю задовольнити вимоги адміністрації.

Але чомусь житло, яке відбраковує адміністрація, часто розподіляється повторно для інших вчених. Залишається неясним, ці квартири пустують, або деякі таки користуються двома.

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири

Академія наук, як в радянські часи, будує квартири співробітникам. Час ніби зупинився: виявляється, для вчених України 21 століття до сих пір актуальне культовий радянський фільм "Гараж", в якому вчені розподіляють місця в гаражному кооперативі.

Зараз в черзі стоять близько 2 тисяч осіб на отримання службового, тобто на час роботи, житла. Доцільніше відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи конкурували за мізки і залучали їх умовами праці та зарплатами, пишуть тексти .

Владислав Кобичев все життя віддав вивченню експериментальної ядерної фізики. Він - один з найбільш цитованих і шанованих вчених в Україні. У квартирну чергу Владислав став ще в 1996 році, але оселитися з родиною в службову квартиру зміг тільки через двадцять років.

"Поки стояв у квартирній черзі, жив з дружиною і сином в орендованих квартирах. Я майже не вірив в те, що взагалі колись отримаю службове житло, - розповідає Владислав. - Навіть в 2012 році почалися розмови про те, що Академія в обмін на землю отримує квадратні метри для вчених. З 2016-му мені дали ключі від голих бетонних стін, хоча, згідно з правилами, квартира повинна бути готова для заселення. Ми заселилися, але ремонт ще не закінчили ".

квартирні черги

Квартири Академія отримує двома шляхами. Перший - бюджет виділяє гроші, і на них будується житло. Другий - Академія віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири. За останні 10 років роздано близько 50 гектарів землі. А документи свідчать, що квартир отримано 185.

Україна - бідна держава: у нас ВВП на душу населення всього близько 2700 доларів. Ми не можемо конкурувати з багатими країнами за сумами, які виділяються на науку. Але наші адміністратори науки розпоряджаються величезним майном, і якщо їм ефективно управляти, то воно буде постійно приносити прибуток, якій можна хоча б частково фінансувати дослідження.

Однак воно розбазарюється. На шляху до благородної мети надати квартири талановитим працівникам (які, як правило, мріють звалити з Академії, лише тільки приватизують отримане житло), майно "прилипає" до багатьох рук в довгому ланцюжку: "чиновник - земля - ​​будівельна фірма - квартири - чиновник - службове житло ".

Робота з інвесторами

Олександр Хоменко - ключова особа в питаннях будівництва житла для кращих кадрів Академії наук. Він уже десять років очолює відділ з питань капітального будівництва та інфраструктури і є заступником керуючого Управління справами Президії НАН України.

Отримавши нову посаду, молодий керівник повинен був почати активно шукати інвесторів будівництва житла для вчених. Тим більше, що Олександр родом з невеликого містечка на Київщині, тому і для нього самого квартирне питання стояло дуже гостро.

- До того, як я прийшов до Президії, я працював в управлінні справами одного з інститутів НАНУ, - згадує начальник. - Був тоді вибір: піти на зарплату три тисячі доларів в комерційну структуру або сюди на маленьку зарплату, але з перспективою отримання житла. І я вибрав Академію. Я припускав, Думав, що я в курсі, що і як, і отримати квартиру вийде швидше: одразу заяву написав і став на квартирну чергу. Спочатку жив у гуртожитку, але через сім років отримав однокімнатну квартиру на Метрологічній.

- Чула, що деякі вчені стоять в черзі по кілька десятиліть ...

- Ну так. Але ви ж і нас зрозумійте. Ось приходить до мене вчений, я йому дам квартиру через рік, а він тобі ручкою помахає і втече відразу!

- А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло? Виявляється, про те, що Хоменко отримав службову квартиру, не знають навіть колеги з сусідніх кабінетів.

- Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?!" А не дали, тому що їх директор цим не цікавиться. Адже запропонувати побудувати на вільній ділянці будинок може кожен інститут. Є сотні будівельних компаній, до яких можна прийти і сказати: "У нас є вільна земля. Давайте співпрацювати". Так зробив Президія Інституту ботаніки, Інститут теплофізики. Були випадки, коли нам доводилося вести переговори з інвесторами. Ходили до директорів інститутів і буквально вмовляли - поставте підпис!

За словами Хоменка, будівельні компанії і самі шукають вільні землі, підвідомчі НАНУ. Зробити це нескладно: досить просто подивитися на кадастрову карту міста і перевірити, яка площа землі "гуляє" на території того чи іншого інституту.

Якщо раніше більшість госорганизаций, продаючи своє майно, не мали необхідних навичок (провести конкурс і отримати кращі пропозиції), то зараз це легко організувати через урядову майданчик "Prozorro. Продажі". Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю.

Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю

На цій земельній ділянці мають збудувати будинок для вчених за гроші держбюджету

Президія зазвичай погоджується віддати землю під забудову за умови, що 10% і більше квартир компанія віддасть безкоштовно для потреб НАНУ. Таким чином, протягом останніх десяти років Академія домовилася з забудовниками про передачу понад 50 гектарів землі в обмін на квартири для вчених.

"Вигідні" партнери

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку "Феофанія".

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку Феофанія

Будинок на вулиці Метрологічній, в якому живуть працівники НАНУ

Зараз поруч з уже заселеними багатоповерхівками триває будівництво. ТОВ "Гідроінжбуд" використовує 31 гектар земель Академії наук, тут є де розвернутися. В обмін на право будуватися в 2009 і 2010 роках інвестор повинен був передати НАНУ ключі від 241-й безкоштовної квартири для сімей вчених.

Однак поки Академія наук отримала в цих новобудовах всього 24 квартири. І то - з запізненням на п'ять років. Втім, Президія Академії виявився на диво терплячим, і з повним розумінням поставився до таких грубих порушень домовленостей.

Академіки і профспілка не вимагали у забудовника жодних компенсацій у вигляді грошей або додаткових квадратних метрів за затримку. Коли НАН отримає решту квартир - невідомо. Адже в оновленій версії договору вже не вказується дата здачі житла в експлуатацію.

Олександр Хоменко отримав службове житло в новобудові через сім років після того, як став в квартирну чергу

По інший бік від масштабного будівництва "Гідроінжбуд" теж мав з'явитися будинок для вчених. Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова в 2007 році підписав договір з ТОВ "Діола" про будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Метрологічна, 14-б. 10% житла в ньому повинні були отримати вчені цього Інституту. Втім, зараз за цією адресою розташований новий офісний центр з паркінгом. І - жодної квартири.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею

Згідно з документами, на місці цього офісного центру повинен бути житловий комплекс

"Землі державних установ використані як внесок в будівництво житла для науковців і нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не побудовані, або побудовані з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів. При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів повинен був отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії і площами приміщень, які повинні бути передані інвестором Академії ", - констатірова перевіряльники.

І нічого не змінилося. Зауваження Державної аудиторської служби Президія просто проігнорувала, інвестори не почали виконувати договори, а на земельних ділянках з'являються довгобуди і продовжують стояти пустирі.

Щоб переконатися в цьому, досить відвідати Інституту клітинної біології та інженерії: поруч з ним - занедбані теплиці і хащі, в які перетворився колись родючий сад. На земельній ділянці в понад 11 гектарів у 2009 році повинні були побудувати житловий будинок за рахунок будівельної компанії "Камелота". 12% квартир мали дістатися вченим Академії наук. Але домовленість залишилася тільки на папері.

І таких прикладів дуже і дуже багато.

НАН України, а значить і держава, зазнає величезних збитків, але нічого не робить, щоб змусити інвесторів виконувати договори вчасно, платити штрафи за затримку, і навіть не розриває договори з тими будівельними компаніями, які взагалі нічого не роблять.

У Президії НАНУ запевняють, що договори не виконуються через непорядність будівельних компаній і фінансової кризи в державі.

"Багато договору не були виконані, тому що у будівельних компаній закінчилися гроші. І ми їх розуміємо - фінансова криза відчули не тільки вони", - говорить Олександр Хоменко. Насправді, на ринку будівництва житла ніякої кризи немає. Кількість новобудов стрімко зростає.

ТЕКСТИ намагалися зв'язатися з ТОВ "Будимир" і ТОВ "Камелота", щоб зрозуміти, чому будівництво простоює. Однак виявилося, що у цих компаній немає навіть свого сайту, а телефони не відповідають. ТОВ "Камелота" не має офісу, а зареєстровано воно в так званому місці масової реєстрації - в звичайній житловій старої багатоповерхівці.

Схоже, Президія не надто ретельно перевіряє компанії, з якими підписує договори. Адже про шахрайські будівельних схемах ТОВ "Укоінвестбуд" постраждалі розповідали в ЗМІ ще в 2004 році. Компанія збирала кошти інвесторів для будівництва житла, а потім не здавала будинку в експлуатацію. І закономірно, що Академія наук стала черговою жертвою забудовника.

Незважаючи на це, керівництво Інституту не зверталося ні в судові, ні в правоохоронні органи про неналежне виконання умов договору, а обмежилася лише листуванням з цим інвестором.

Олександр Хоменко каже, що протягом наступних двох років інвестори побудують для вчених двісті квартир. У це не дуже віриться, адже за останні десять років Академія отримала всього 185 квартир.

"В останній раз був на засіданні парламентського комітету з питань освіти і науки. А раніше мало не щомісяця ходив в Кабмін і Раду. Нам дають гроші тільки на аварійні споруди. Я виступав, і мені не вірили, що ми щось будуємо! але насправді ми працюємо! " - переконує Хоменко.

Управлінню справами НАНУ не довіряють не лише в уряді і парламенті. Навіть Профспілка Академії оцінив роботу з будівництва житла як "незадовільну".

Комісія за участю представників Президії та ЦК Профспілки перевірила, що ж робиться зі службовим житлом за інвестиційним договором між Президією і ДП "Житлоінбуд", який уклали в 2002 році. Будкомпанія побудувала багатоквартирний будинок в Києві на вул. Васильківській, 31/17 на землі, що належить Академії наук. За це НАНУ повинна була отримати понад чотири тисячі квадратних метрів житла для сімей молодих вчених і провідних вчених.

У 2008 році "Житлоінбуд" був готовий передати Академії наук 48 квартир, але Управління справами погодилося отримати тільки 24 квартири в готовому будинку і ще 2 квартири по вул. Бориспільській, 4.

Академія підписала з генпідрядником додаткову угоду, згідно з яким інші 34 квартири "Житлоінбуд" надасть житловому будинку, розташованому за адресою м.Київ, вул. Я. Коласа, 16. Але за цією адресою ЦК Профспілки знайшов ... автозаправку.

"Якщо керівництво Управління справами не знало про" фіктивності "цієї угоди, то це свідчить про його" непрофесіоналізмі "і неможливості відстоювати інтереси НАН України. А якщо знав і свідомо вводив в оману керівництво Академії та бюро Президії НАН України, то за цим, ймовірно , може стояти корупційна складова ", - йдеться в спільній заяві ЦК Профспілки Академії наук.

Згодом цим питанням зайнялися правоохоронці. За висновком експертів, через дії чиновника академії завдано збитків на більш ніж 21,7 мільйона гривень. Тому зараз суд розглядає справу за підозрою в зловживанні службовим становищем керуючого справами Управління справами НАНУ Михайла Сидоренко, який, незважаючи на скандал, залишається на посаді.

Протягом останніх десяти років Академія виділила для своїх співробітників 185 квартир. Щорічно НАНУ отримує в кращому випадку кілька десятків квартир, і очікування розтягується на довгі роки.

Існує спеціальний орган, який і займається відбором найбільш гідних кандидатур - Комісія з розгляду клопотань про надання службового житла співробітникам НАНУ (далі - Комісія).

Рішення Комісії дійсно має вагу. Наприклад, в 2010 році вона внесла в число пріоритетних кандидатури директора Інституту газу Бориса Бондаренко, завідувача відділу Інституту електрозварювання ім. Б. Є. Патона Леоніда Добрушин і директора одного зі своїх підприємств "Будремсервіс" Леоніда Мармалевского.

Не минуло й двох років, як всі вони отримали по квартирі: Бондаренко дісталася трикімнатна, Добрушино - двокімнатна, а Мармалевского Президія тричі рекомендувала на отримання службового житла: двох однокімнатних та однієї двокімнатної квартири.

Щоб отримати безкоштовну квартиру під егідою Академії наук, не обов'язково бути вченим і мати науковий ступінь. У 2008 році уряд дозволив НАНУ надавати службове житло директорам інститутів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам, головним бухгалтерам, професіоналам, фахівцям та службовцям. Тобто майже всім, хто працює в Академії наук.

Посилаючись на урядове рішення, Президія вирішила потіснити список вчених, і протягом останніх десяти років рекомендував дати службове житло тридцяти технічним співробітникам: юристам, завгоспам, бухгалтерам, інженерам, технікам і помічникам директора без наукового ступеня.

Тому однокімнатну квартиру отримав згаданий на початку Олександр Хоменко - заступник керуючого справами НАНУ Михайла Сидоренка, який за сумісництвом є головою Комісії.

Також житло отримали троє підлеглих Олександра Ульяненко, заступника начальника науково-організаційного відділу Президії НАНУ і члена Комісії з розподілу квартир. Ордери на однокімнатні квартири мають двоє, один оселився в 4-кімнатній квартирі площею 143,9 кв. м.

м

Новобудови на вул. Академіка Лебедєва, в яких деякі працівники НАНУ отримали службові квартири

У свою чергу, начальник відділу науково-правового забезпечення діяльності НАНУ Президії НАНУ Світлана Черновская під час засідання Комісії, очевидно, знайшла досить сильні аргументи, чому потрібно надати квартиру її заступника.

Мало хто з учених, які приходять працювати в Академію наук, вірять в те, що отримати службове житло за талант - реально. А ті, хто працює в системі НАНУ багато років і мають видатні наукові досягнення, зазвичай мають інші джерела доходів з-за кордону і можуть придбати житло за отримані доходи і без допомоги Комісії з розподілу житла. Є також жменька талантів без додаткових доходів.

Як говориться в документах Академії, службове житло повинні були отримати: 1) найпродуктивніші; 2) найталановитіші вчені та співробітники.

Як і в будь-якій організації радянського зразка, Академія керується не офіційними правилами, а негласним кодексом, який регулює складні неофіційні взаємини.

Згідно з цими неписаними правилами, пріоритет мають близькі до начальства, бідні і знедолені і, в останню чергу, талановиті. Тому під час обговорення того, кому давати квартиру, найсильнішими аргументами є фрази "він вже 30 років в квартирній черзі", "у неї троє дітей і хвора мати", "він академік, і цим все сказано".

порожні квартири

Розпорядження Президії НАН України про виділення службового житла мають статус рекомендації. Ордери на отримання квартир видають місцеві держадміністрації. Іноді виконкоми не згодні заселяти вченого і його сім'ю в службове житло, тому що вважають площа квартири недостатньою або занадто великий. Тоді Президія приймає інше рішення, щоб повністю задовольнити вимоги адміністрації.

Але чомусь житло, яке відбраковує адміністрація, часто розподіляється повторно для інших вчених. Залишається неясним, ці квартири пустують, або деякі таки користуються двома.

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири

Академія наук, як в радянські часи, будує квартири співробітникам. Час ніби зупинився: виявляється, для вчених України 21 століття до сих пір актуальне культовий радянський фільм "Гараж", в якому вчені розподіляють місця в гаражному кооперативі.

Зараз в черзі стоять близько 2 тисяч осіб на отримання службового, тобто на час роботи, житла. Доцільніше відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи конкурували за мізки і залучали їх умовами праці та зарплатами, пишуть тексти .

Владислав Кобичев все життя віддав вивченню експериментальної ядерної фізики. Він - один з найбільш цитованих і шанованих вчених в Україні. У квартирну чергу Владислав став ще в 1996 році, але оселитися з родиною в службову квартиру зміг тільки через двадцять років.

"Поки стояв у квартирній черзі, жив з дружиною і сином в орендованих квартирах. Я майже не вірив в те, що взагалі колись отримаю службове житло, - розповідає Владислав. - Навіть в 2012 році почалися розмови про те, що Академія в обмін на землю отримує квадратні метри для вчених. З 2016-му мені дали ключі від голих бетонних стін, хоча, згідно з правилами, квартира повинна бути готова для заселення. Ми заселилися, але ремонт ще не закінчили ".

квартирні черги

Квартири Академія отримує двома шляхами. Перший - бюджет виділяє гроші, і на них будується житло. Другий - Академія віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири. За останні 10 років роздано близько 50 гектарів землі. А документи свідчать, що квартир отримано 185.

Україна - бідна держава: у нас ВВП на душу населення всього близько 2700 доларів. Ми не можемо конкурувати з багатими країнами за сумами, які виділяються на науку. Але наші адміністратори науки розпоряджаються величезним майном, і якщо їм ефективно управляти, то воно буде постійно приносити прибуток, якій можна хоча б частково фінансувати дослідження.

Однак воно розбазарюється. На шляху до благородної мети надати квартири талановитим працівникам (які, як правило, мріють звалити з Академії, лише тільки приватизують отримане житло), майно "прилипає" до багатьох рук в довгому ланцюжку: "чиновник - земля - ​​будівельна фірма - квартири - чиновник - службове житло ".

Робота з інвесторами

Олександр Хоменко - ключова особа в питаннях будівництва житла для кращих кадрів Академії наук. Він уже десять років очолює відділ з питань капітального будівництва та інфраструктури і є заступником керуючого Управління справами Президії НАН України.

Отримавши нову посаду, молодий керівник повинен був почати активно шукати інвесторів будівництва житла для вчених. Тим більше, що Олександр родом з невеликого містечка на Київщині, тому і для нього самого квартирне питання стояло дуже гостро.

- До того, як я прийшов до Президії, я працював в управлінні справами одного з інститутів НАНУ, - згадує начальник. - Був тоді вибір: піти на зарплату три тисячі доларів в комерційну структуру або сюди на маленьку зарплату, але з перспективою отримання житла. І я вибрав Академію. Я припускав, Думав, що я в курсі, що і як, і отримати квартиру вийде швидше: одразу заяву написав і став на квартирну чергу. Спочатку жив у гуртожитку, але через сім років отримав однокімнатну квартиру на Метрологічній.

- Чула, що деякі вчені стоять в черзі по кілька десятиліть ...

- Ну так. Але ви ж і нас зрозумійте. Ось приходить до мене вчений, я йому дам квартиру через рік, а він тобі ручкою помахає і втече відразу!

- А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло? Виявляється, про те, що Хоменко отримав службову квартиру, не знають навіть колеги з сусідніх кабінетів.

- Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?!" А не дали, тому що їх директор цим не цікавиться. Адже запропонувати побудувати на вільній ділянці будинок може кожен інститут. Є сотні будівельних компаній, до яких можна прийти і сказати: "У нас є вільна земля. Давайте співпрацювати". Так зробив Президія Інституту ботаніки, Інститут теплофізики. Були випадки, коли нам доводилося вести переговори з інвесторами. Ходили до директорів інститутів і буквально вмовляли - поставте підпис!

За словами Хоменка, будівельні компанії і самі шукають вільні землі, підвідомчі НАНУ. Зробити це нескладно: досить просто подивитися на кадастрову карту міста і перевірити, яка площа землі "гуляє" на території того чи іншого інституту.

Якщо раніше більшість госорганизаций, продаючи своє майно, не мали необхідних навичок (провести конкурс і отримати кращі пропозиції), то зараз це легко організувати через урядову майданчик "Prozorro. Продажі". Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю.

Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю

На цій земельній ділянці мають збудувати будинок для вчених за гроші держбюджету

Президія зазвичай погоджується віддати землю під забудову за умови, що 10% і більше квартир компанія віддасть безкоштовно для потреб НАНУ. Таким чином, протягом останніх десяти років Академія домовилася з забудовниками про передачу понад 50 гектарів землі в обмін на квартири для вчених.

"Вигідні" партнери

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку "Феофанія".

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку Феофанія

Будинок на вулиці Метрологічній, в якому живуть працівники НАНУ

Зараз поруч з уже заселеними багатоповерхівками триває будівництво. ТОВ "Гідроінжбуд" використовує 31 гектар земель Академії наук, тут є де розвернутися. В обмін на право будуватися в 2009 і 2010 роках інвестор повинен був передати НАНУ ключі від 241-й безкоштовної квартири для сімей вчених.

Однак поки Академія наук отримала в цих новобудовах всього 24 квартири. І то - з запізненням на п'ять років. Втім, Президія Академії виявився на диво терплячим, і з повним розумінням поставився до таких грубих порушень домовленостей.

Академіки і профспілка не вимагали у забудовника жодних компенсацій у вигляді грошей або додаткових квадратних метрів за затримку. Коли НАН отримає решту квартир - невідомо. Адже в оновленій версії договору вже не вказується дата здачі житла в експлуатацію.

Олександр Хоменко отримав службове житло в новобудові через сім років після того, як став в квартирну чергу

По інший бік від масштабного будівництва "Гідроінжбуд" теж мав з'явитися будинок для вчених. Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова в 2007 році підписав договір з ТОВ "Діола" про будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Метрологічна, 14-б. 10% житла в ньому повинні були отримати вчені цього Інституту. Втім, зараз за цією адресою розташований новий офісний центр з паркінгом. І - жодної квартири.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею

Згідно з документами, на місці цього офісного центру повинен бути житловий комплекс

"Землі державних установ використані як внесок в будівництво житла для науковців і нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не побудовані, або побудовані з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів. При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів повинен був отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії і площами приміщень, які повинні бути передані інвестором Академії ", - констатірова перевіряльники.

І нічого не змінилося. Зауваження Державної аудиторської служби Президія просто проігнорувала, інвестори не почали виконувати договори, а на земельних ділянках з'являються довгобуди і продовжують стояти пустирі.

Щоб переконатися в цьому, досить відвідати Інституту клітинної біології та інженерії: поруч з ним - занедбані теплиці і хащі, в які перетворився колись родючий сад. На земельній ділянці в понад 11 гектарів у 2009 році повинні були побудувати житловий будинок за рахунок будівельної компанії "Камелота". 12% квартир мали дістатися вченим Академії наук. Але домовленість залишилася тільки на папері.

І таких прикладів дуже і дуже багато.

НАН України, а значить і держава, зазнає величезних збитків, але нічого не робить, щоб змусити інвесторів виконувати договори вчасно, платити штрафи за затримку, і навіть не розриває договори з тими будівельними компаніями, які взагалі нічого не роблять.

У Президії НАНУ запевняють, що договори не виконуються через непорядність будівельних компаній і фінансової кризи в державі.

"Багато договору не були виконані, тому що у будівельних компаній закінчилися гроші. І ми їх розуміємо - фінансова криза відчули не тільки вони", - говорить Олександр Хоменко. Насправді, на ринку будівництва житла ніякої кризи немає. Кількість новобудов стрімко зростає.

ТЕКСТИ намагалися зв'язатися з ТОВ "Будимир" і ТОВ "Камелота", щоб зрозуміти, чому будівництво простоює. Однак виявилося, що у цих компаній немає навіть свого сайту, а телефони не відповідають. ТОВ "Камелота" не має офісу, а зареєстровано воно в так званому місці масової реєстрації - в звичайній житловій старої багатоповерхівці.

Схоже, Президія не надто ретельно перевіряє компанії, з якими підписує договори. Адже про шахрайські будівельних схемах ТОВ "Укоінвестбуд" постраждалі розповідали в ЗМІ ще в 2004 році. Компанія збирала кошти інвесторів для будівництва житла, а потім не здавала будинку в експлуатацію. І закономірно, що Академія наук стала черговою жертвою забудовника.

Незважаючи на це, керівництво Інституту не зверталося ні в судові, ні в правоохоронні органи про неналежне виконання умов договору, а обмежилася лише листуванням з цим інвестором.

Олександр Хоменко каже, що протягом наступних двох років інвестори побудують для вчених двісті квартир. У це не дуже віриться, адже за останні десять років Академія отримала всього 185 квартир.

"В останній раз був на засіданні парламентського комітету з питань освіти і науки. А раніше мало не щомісяця ходив в Кабмін і Раду. Нам дають гроші тільки на аварійні споруди. Я виступав, і мені не вірили, що ми щось будуємо! але насправді ми працюємо! " - переконує Хоменко.

Управлінню справами НАНУ не довіряють не лише в уряді і парламенті. Навіть Профспілка Академії оцінив роботу з будівництва житла як "незадовільну".

Комісія за участю представників Президії та ЦК Профспілки перевірила, що ж робиться зі службовим житлом за інвестиційним договором між Президією і ДП "Житлоінбуд", який уклали в 2002 році. Будкомпанія побудувала багатоквартирний будинок в Києві на вул. Васильківській, 31/17 на землі, що належить Академії наук. За це НАНУ повинна була отримати понад чотири тисячі квадратних метрів житла для сімей молодих вчених і провідних вчених.

У 2008 році "Житлоінбуд" був готовий передати Академії наук 48 квартир, але Управління справами погодилося отримати тільки 24 квартири в готовому будинку і ще 2 квартири по вул. Бориспільській, 4.

Академія підписала з генпідрядником додаткову угоду, згідно з яким інші 34 квартири "Житлоінбуд" надасть житловому будинку, розташованому за адресою м.Київ, вул. Я. Коласа, 16. Але за цією адресою ЦК Профспілки знайшов ... автозаправку.

"Якщо керівництво Управління справами не знало про" фіктивності "цієї угоди, то це свідчить про його" непрофесіоналізмі "і неможливості відстоювати інтереси НАН України. А якщо знав і свідомо вводив в оману керівництво Академії та бюро Президії НАН України, то за цим, ймовірно , може стояти корупційна складова ", - йдеться в спільній заяві ЦК Профспілки Академії наук.

Згодом цим питанням зайнялися правоохоронці. За висновком експертів, через дії чиновника академії завдано збитків на більш ніж 21,7 мільйона гривень. Тому зараз суд розглядає справу за підозрою в зловживанні службовим становищем керуючого справами Управління справами НАНУ Михайла Сидоренко, який, незважаючи на скандал, залишається на посаді.

Протягом останніх десяти років Академія виділила для своїх співробітників 185 квартир. Щорічно НАНУ отримує в кращому випадку кілька десятків квартир, і очікування розтягується на довгі роки.

Існує спеціальний орган, який і займається відбором найбільш гідних кандидатур - Комісія з розгляду клопотань про надання службового житла співробітникам НАНУ (далі - Комісія).

Рішення Комісії дійсно має вагу. Наприклад, в 2010 році вона внесла в число пріоритетних кандидатури директора Інституту газу Бориса Бондаренко, завідувача відділу Інституту електрозварювання ім. Б. Є. Патона Леоніда Добрушин і директора одного зі своїх підприємств "Будремсервіс" Леоніда Мармалевского.

Не минуло й двох років, як всі вони отримали по квартирі: Бондаренко дісталася трикімнатна, Добрушино - двокімнатна, а Мармалевского Президія тричі рекомендувала на отримання службового житла: двох однокімнатних та однієї двокімнатної квартири.

Щоб отримати безкоштовну квартиру під егідою Академії наук, не обов'язково бути вченим і мати науковий ступінь. У 2008 році уряд дозволив НАНУ надавати службове житло директорам інститутів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам, головним бухгалтерам, професіоналам, фахівцям та службовцям. Тобто майже всім, хто працює в Академії наук.

Посилаючись на урядове рішення, Президія вирішила потіснити список вчених, і протягом останніх десяти років рекомендував дати службове житло тридцяти технічним співробітникам: юристам, завгоспам, бухгалтерам, інженерам, технікам і помічникам директора без наукового ступеня.

Тому однокімнатну квартиру отримав згаданий на початку Олександр Хоменко - заступник керуючого справами НАНУ Михайла Сидоренка, який за сумісництвом є головою Комісії.

Також житло отримали троє підлеглих Олександра Ульяненко, заступника начальника науково-організаційного відділу Президії НАНУ і члена Комісії з розподілу квартир. Ордери на однокімнатні квартири мають двоє, один оселився в 4-кімнатній квартирі площею 143,9 кв. м.

м

Новобудови на вул. Академіка Лебедєва, в яких деякі працівники НАНУ отримали службові квартири

У свою чергу, начальник відділу науково-правового забезпечення діяльності НАНУ Президії НАНУ Світлана Черновская під час засідання Комісії, очевидно, знайшла досить сильні аргументи, чому потрібно надати квартиру її заступника.

Мало хто з учених, які приходять працювати в Академію наук, вірять в те, що отримати службове житло за талант - реально. А ті, хто працює в системі НАНУ багато років і мають видатні наукові досягнення, зазвичай мають інші джерела доходів з-за кордону і можуть придбати житло за отримані доходи і без допомоги Комісії з розподілу житла. Є також жменька талантів без додаткових доходів.

Як говориться в документах Академії, службове житло повинні були отримати: 1) найпродуктивніші; 2) найталановитіші вчені та співробітники.

Як і в будь-якій організації радянського зразка, Академія керується не офіційними правилами, а негласним кодексом, який регулює складні неофіційні взаємини.

Згідно з цими неписаними правилами, пріоритет мають близькі до начальства, бідні і знедолені і, в останню чергу, талановиті. Тому під час обговорення того, кому давати квартиру, найсильнішими аргументами є фрази "він вже 30 років в квартирній черзі", "у неї троє дітей і хвора мати", "він академік, і цим все сказано".

порожні квартири

Розпорядження Президії НАН України про виділення службового житла мають статус рекомендації. Ордери на отримання квартир видають місцеві держадміністрації. Іноді виконкоми не згодні заселяти вченого і його сім'ю в службове житло, тому що вважають площа квартири недостатньою або занадто великий. Тоді Президія приймає інше рішення, щоб повністю задовольнити вимоги адміністрації.

Але чомусь житло, яке відбраковує адміністрація, часто розподіляється повторно для інших вчених. Залишається неясним, ці квартири пустують, або деякі таки користуються двома.

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири

Академія наук, як в радянські часи, будує квартири співробітникам. Час ніби зупинився: виявляється, для вчених України 21 століття до сих пір актуальне культовий радянський фільм "Гараж", в якому вчені розподіляють місця в гаражному кооперативі.

Зараз в черзі стоять близько 2 тисяч осіб на отримання службового, тобто на час роботи, житла. Доцільніше відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи конкурували за мізки і залучали їх умовами праці та зарплатами, пишуть тексти .

Владислав Кобичев все життя віддав вивченню експериментальної ядерної фізики. Він - один з найбільш цитованих і шанованих вчених в Україні. У квартирну чергу Владислав став ще в 1996 році, але оселитися з родиною в службову квартиру зміг тільки через двадцять років.

"Поки стояв у квартирній черзі, жив з дружиною і сином в орендованих квартирах. Я майже не вірив в те, що взагалі колись отримаю службове житло, - розповідає Владислав. - Навіть в 2012 році почалися розмови про те, що Академія в обмін на землю отримує квадратні метри для вчених. З 2016-му мені дали ключі від голих бетонних стін, хоча, згідно з правилами, квартира повинна бути готова для заселення. Ми заселилися, але ремонт ще не закінчили ".

квартирні черги

Квартири Академія отримує двома шляхами. Перший - бюджет виділяє гроші, і на них будується житло. Другий - Академія віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири. За останні 10 років роздано близько 50 гектарів землі. А документи свідчать, що квартир отримано 185.

Україна - бідна держава: у нас ВВП на душу населення всього близько 2700 доларів. Ми не можемо конкурувати з багатими країнами за сумами, які виділяються на науку. Але наші адміністратори науки розпоряджаються величезним майном, і якщо їм ефективно управляти, то воно буде постійно приносити прибуток, якій можна хоча б частково фінансувати дослідження.

Однак воно розбазарюється. На шляху до благородної мети надати квартири талановитим працівникам (які, як правило, мріють звалити з Академії, лише тільки приватизують отримане житло), майно "прилипає" до багатьох рук в довгому ланцюжку: "чиновник - земля - ​​будівельна фірма - квартири - чиновник - службове житло ".

Робота з інвесторами

Олександр Хоменко - ключова особа в питаннях будівництва житла для кращих кадрів Академії наук. Він уже десять років очолює відділ з питань капітального будівництва та інфраструктури і є заступником керуючого Управління справами Президії НАН України.

Отримавши нову посаду, молодий керівник повинен був почати активно шукати інвесторів будівництва житла для вчених. Тим більше, що Олександр родом з невеликого містечка на Київщині, тому і для нього самого квартирне питання стояло дуже гостро.

- До того, як я прийшов до Президії, я працював в управлінні справами одного з інститутів НАНУ, - згадує начальник. - Був тоді вибір: піти на зарплату три тисячі доларів в комерційну структуру або сюди на маленьку зарплату, але з перспективою отримання житла. І я вибрав Академію. Я припускав, Думав, що я в курсі, що і як, і отримати квартиру вийде швидше: одразу заяву написав і став на квартирну чергу. Спочатку жив у гуртожитку, але через сім років отримав однокімнатну квартиру на Метрологічній.

- Чула, що деякі вчені стоять в черзі по кілька десятиліть ...

- Ну так. Але ви ж і нас зрозумійте. Ось приходить до мене вчений, я йому дам квартиру через рік, а він тобі ручкою помахає і втече відразу!

- А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло? Виявляється, про те, що Хоменко отримав службову квартиру, не знають навіть колеги з сусідніх кабінетів.

- Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?!" А не дали, тому що їх директор цим не цікавиться. Адже запропонувати побудувати на вільній ділянці будинок може кожен інститут. Є сотні будівельних компаній, до яких можна прийти і сказати: "У нас є вільна земля. Давайте співпрацювати". Так зробив Президія Інституту ботаніки, Інститут теплофізики. Були випадки, коли нам доводилося вести переговори з інвесторами. Ходили до директорів інститутів і буквально вмовляли - поставте підпис!

За словами Хоменка, будівельні компанії і самі шукають вільні землі, підвідомчі НАНУ. Зробити це нескладно: досить просто подивитися на кадастрову карту міста і перевірити, яка площа землі "гуляє" на території того чи іншого інституту.

Якщо раніше більшість госорганизаций, продаючи своє майно, не мали необхідних навичок (провести конкурс і отримати кращі пропозиції), то зараз це легко організувати через урядову майданчик "Prozorro. Продажі". Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю.

Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю

На цій земельній ділянці мають збудувати будинок для вчених за гроші держбюджету

Президія зазвичай погоджується віддати землю під забудову за умови, що 10% і більше квартир компанія віддасть безкоштовно для потреб НАНУ. Таким чином, протягом останніх десяти років Академія домовилася з забудовниками про передачу понад 50 гектарів землі в обмін на квартири для вчених.

"Вигідні" партнери

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку "Феофанія".

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку Феофанія

Будинок на вулиці Метрологічній, в якому живуть працівники НАНУ

Зараз поруч з уже заселеними багатоповерхівками триває будівництво. ТОВ "Гідроінжбуд" використовує 31 гектар земель Академії наук, тут є де розвернутися. В обмін на право будуватися в 2009 і 2010 роках інвестор повинен був передати НАНУ ключі від 241-й безкоштовної квартири для сімей вчених.

Однак поки Академія наук отримала в цих новобудовах всього 24 квартири. І то - з запізненням на п'ять років. Втім, Президія Академії виявився на диво терплячим, і з повним розумінням поставився до таких грубих порушень домовленостей.

Академіки і профспілка не вимагали у забудовника жодних компенсацій у вигляді грошей або додаткових квадратних метрів за затримку. Коли НАН отримає решту квартир - невідомо. Адже в оновленій версії договору вже не вказується дата здачі житла в експлуатацію.

Олександр Хоменко отримав службове житло в новобудові через сім років після того, як став в квартирну чергу

По інший бік від масштабного будівництва "Гідроінжбуд" теж мав з'явитися будинок для вчених. Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова в 2007 році підписав договір з ТОВ "Діола" про будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Метрологічна, 14-б. 10% житла в ньому повинні були отримати вчені цього Інституту. Втім, зараз за цією адресою розташований новий офісний центр з паркінгом. І - жодної квартири.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею

Згідно з документами, на місці цього офісного центру повинен бути житловий комплекс

"Землі державних установ використані як внесок в будівництво житла для науковців і нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не побудовані, або побудовані з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів. При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів повинен був отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії і площами приміщень, які повинні бути передані інвестором Академії ", - констатірова перевіряльники.

І нічого не змінилося. Зауваження Державної аудиторської служби Президія просто проігнорувала, інвестори не почали виконувати договори, а на земельних ділянках з'являються довгобуди і продовжують стояти пустирі.

Щоб переконатися в цьому, досить відвідати Інституту клітинної біології та інженерії: поруч з ним - занедбані теплиці і хащі, в які перетворився колись родючий сад. На земельній ділянці в понад 11 гектарів у 2009 році повинні були побудувати житловий будинок за рахунок будівельної компанії "Камелота". 12% квартир мали дістатися вченим Академії наук. Але домовленість залишилася тільки на папері.

І таких прикладів дуже і дуже багато.

НАН України, а значить і держава, зазнає величезних збитків, але нічого не робить, щоб змусити інвесторів виконувати договори вчасно, платити штрафи за затримку, і навіть не розриває договори з тими будівельними компаніями, які взагалі нічого не роблять.

У Президії НАНУ запевняють, що договори не виконуються через непорядність будівельних компаній і фінансової кризи в державі.

"Багато договору не були виконані, тому що у будівельних компаній закінчилися гроші. І ми їх розуміємо - фінансова криза відчули не тільки вони", - говорить Олександр Хоменко. Насправді, на ринку будівництва житла ніякої кризи немає. Кількість новобудов стрімко зростає.

ТЕКСТИ намагалися зв'язатися з ТОВ "Будимир" і ТОВ "Камелота", щоб зрозуміти, чому будівництво простоює. Однак виявилося, що у цих компаній немає навіть свого сайту, а телефони не відповідають. ТОВ "Камелота" не має офісу, а зареєстровано воно в так званому місці масової реєстрації - в звичайній житловій старої багатоповерхівці.

Схоже, Президія не надто ретельно перевіряє компанії, з якими підписує договори. Адже про шахрайські будівельних схемах ТОВ "Укоінвестбуд" постраждалі розповідали в ЗМІ ще в 2004 році. Компанія збирала кошти інвесторів для будівництва житла, а потім не здавала будинку в експлуатацію. І закономірно, що Академія наук стала черговою жертвою забудовника.

Незважаючи на це, керівництво Інституту не зверталося ні в судові, ні в правоохоронні органи про неналежне виконання умов договору, а обмежилася лише листуванням з цим інвестором.

Олександр Хоменко каже, що протягом наступних двох років інвестори побудують для вчених двісті квартир. У це не дуже віриться, адже за останні десять років Академія отримала всього 185 квартир.

"В останній раз був на засіданні парламентського комітету з питань освіти і науки. А раніше мало не щомісяця ходив в Кабмін і Раду. Нам дають гроші тільки на аварійні споруди. Я виступав, і мені не вірили, що ми щось будуємо! але насправді ми працюємо! " - переконує Хоменко.

Управлінню справами НАНУ не довіряють не лише в уряді і парламенті. Навіть Профспілка Академії оцінив роботу з будівництва житла як "незадовільну".

Комісія за участю представників Президії та ЦК Профспілки перевірила, що ж робиться зі службовим житлом за інвестиційним договором між Президією і ДП "Житлоінбуд", який уклали в 2002 році. Будкомпанія побудувала багатоквартирний будинок в Києві на вул. Васильківській, 31/17 на землі, що належить Академії наук. За це НАНУ повинна була отримати понад чотири тисячі квадратних метрів житла для сімей молодих вчених і провідних вчених.

У 2008 році "Житлоінбуд" був готовий передати Академії наук 48 квартир, але Управління справами погодилося отримати тільки 24 квартири в готовому будинку і ще 2 квартири по вул. Бориспільській, 4.

Академія підписала з генпідрядником додаткову угоду, згідно з яким інші 34 квартири "Житлоінбуд" надасть житловому будинку, розташованому за адресою м.Київ, вул. Я. Коласа, 16. Але за цією адресою ЦК Профспілки знайшов ... автозаправку.

"Якщо керівництво Управління справами не знало про" фіктивності "цієї угоди, то це свідчить про його" непрофесіоналізмі "і неможливості відстоювати інтереси НАН України. А якщо знав і свідомо вводив в оману керівництво Академії та бюро Президії НАН України, то за цим, ймовірно , може стояти корупційна складова ", - йдеться в спільній заяві ЦК Профспілки Академії наук.

Згодом цим питанням зайнялися правоохоронці. За висновком експертів, через дії чиновника академії завдано збитків на більш ніж 21,7 мільйона гривень. Тому зараз суд розглядає справу за підозрою в зловживанні службовим становищем керуючого справами Управління справами НАНУ Михайла Сидоренко, який, незважаючи на скандал, залишається на посаді.

Протягом останніх десяти років Академія виділила для своїх співробітників 185 квартир. Щорічно НАНУ отримує в кращому випадку кілька десятків квартир, і очікування розтягується на довгі роки.

Існує спеціальний орган, який і займається відбором найбільш гідних кандидатур - Комісія з розгляду клопотань про надання службового житла співробітникам НАНУ (далі - Комісія).

Рішення Комісії дійсно має вагу. Наприклад, в 2010 році вона внесла в число пріоритетних кандидатури директора Інституту газу Бориса Бондаренко, завідувача відділу Інституту електрозварювання ім. Б. Є. Патона Леоніда Добрушин і директора одного зі своїх підприємств "Будремсервіс" Леоніда Мармалевского.

Не минуло й двох років, як всі вони отримали по квартирі: Бондаренко дісталася трикімнатна, Добрушино - двокімнатна, а Мармалевского Президія тричі рекомендувала на отримання службового житла: двох однокімнатних та однієї двокімнатної квартири.

Щоб отримати безкоштовну квартиру під егідою Академії наук, не обов'язково бути вченим і мати науковий ступінь. У 2008 році уряд дозволив НАНУ надавати службове житло директорам інститутів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам, головним бухгалтерам, професіоналам, фахівцям та службовцям. Тобто майже всім, хто працює в Академії наук.

Посилаючись на урядове рішення, Президія вирішила потіснити список вчених, і протягом останніх десяти років рекомендував дати службове житло тридцяти технічним співробітникам: юристам, завгоспам, бухгалтерам, інженерам, технікам і помічникам директора без наукового ступеня.

Тому однокімнатну квартиру отримав згаданий на початку Олександр Хоменко - заступник керуючого справами НАНУ Михайла Сидоренка, який за сумісництвом є головою Комісії.

Також житло отримали троє підлеглих Олександра Ульяненко, заступника начальника науково-організаційного відділу Президії НАНУ і члена Комісії з розподілу квартир. Ордери на однокімнатні квартири мають двоє, один оселився в 4-кімнатній квартирі площею 143,9 кв. м.

м

Новобудови на вул. Академіка Лебедєва, в яких деякі працівники НАНУ отримали службові квартири

У свою чергу, начальник відділу науково-правового забезпечення діяльності НАНУ Президії НАНУ Світлана Черновская під час засідання Комісії, очевидно, знайшла досить сильні аргументи, чому потрібно надати квартиру її заступника.

Мало хто з учених, які приходять працювати в Академію наук, вірять в те, що отримати службове житло за талант - реально. А ті, хто працює в системі НАНУ багато років і мають видатні наукові досягнення, зазвичай мають інші джерела доходів з-за кордону і можуть придбати житло за отримані доходи і без допомоги Комісії з розподілу житла. Є також жменька талантів без додаткових доходів.

Як говориться в документах Академії, службове житло повинні були отримати: 1) найпродуктивніші; 2) найталановитіші вчені та співробітники.

Як і в будь-якій організації радянського зразка, Академія керується не офіційними правилами, а негласним кодексом, який регулює складні неофіційні взаємини.

Згідно з цими неписаними правилами, пріоритет мають близькі до начальства, бідні і знедолені і, в останню чергу, талановиті. Тому під час обговорення того, кому давати квартиру, найсильнішими аргументами є фрази "він вже 30 років в квартирній черзі", "у неї троє дітей і хвора мати", "він академік, і цим все сказано".

порожні квартири

Розпорядження Президії НАН України про виділення службового житла мають статус рекомендації. Ордери на отримання квартир видають місцеві держадміністрації. Іноді виконкоми не згодні заселяти вченого і його сім'ю в службове житло, тому що вважають площа квартири недостатньою або занадто великий. Тоді Президія приймає інше рішення, щоб повністю задовольнити вимоги адміністрації.

Але чомусь житло, яке відбраковує адміністрація, часто розподіляється повторно для інших вчених. Залишається неясним, ці квартири пустують, або деякі таки користуються двома.

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири

Академія наук, як в радянські часи, будує квартири співробітникам. Час ніби зупинився: виявляється, для вчених України 21 століття до сих пір актуальне культовий радянський фільм "Гараж", в якому вчені розподіляють місця в гаражному кооперативі.

Зараз в черзі стоять близько 2 тисяч осіб на отримання службового, тобто на час роботи, житла. Доцільніше відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи конкурували за мізки і залучали їх умовами праці та зарплатами, пишуть тексти .

Владислав Кобичев все життя віддав вивченню експериментальної ядерної фізики. Він - один з найбільш цитованих і шанованих вчених в Україні. У квартирну чергу Владислав став ще в 1996 році, але оселитися з родиною в службову квартиру зміг тільки через двадцять років.

"Поки стояв у квартирній черзі, жив з дружиною і сином в орендованих квартирах. Я майже не вірив в те, що взагалі колись отримаю службове житло, - розповідає Владислав. - Навіть в 2012 році почалися розмови про те, що Академія в обмін на землю отримує квадратні метри для вчених. З 2016-му мені дали ключі від голих бетонних стін, хоча, згідно з правилами, квартира повинна бути готова для заселення. Ми заселилися, але ремонт ще не закінчили ".

квартирні черги

Квартири Академія отримує двома шляхами. Перший - бюджет виділяє гроші, і на них будується житло. Другий - Академія віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири. За останні 10 років роздано близько 50 гектарів землі. А документи свідчать, що квартир отримано 185.

Україна - бідна держава: у нас ВВП на душу населення всього близько 2700 доларів. Ми не можемо конкурувати з багатими країнами за сумами, які виділяються на науку. Але наші адміністратори науки розпоряджаються величезним майном, і якщо їм ефективно управляти, то воно буде постійно приносити прибуток, якій можна хоча б частково фінансувати дослідження.

Однак воно розбазарюється. На шляху до благородної мети надати квартири талановитим працівникам (які, як правило, мріють звалити з Академії, лише тільки приватизують отримане житло), майно "прилипає" до багатьох рук в довгому ланцюжку: "чиновник - земля - ​​будівельна фірма - квартири - чиновник - службове житло ".

Робота з інвесторами

Олександр Хоменко - ключова особа в питаннях будівництва житла для кращих кадрів Академії наук. Він уже десять років очолює відділ з питань капітального будівництва та інфраструктури і є заступником керуючого Управління справами Президії НАН України.

Отримавши нову посаду, молодий керівник повинен був почати активно шукати інвесторів будівництва житла для вчених. Тим більше, що Олександр родом з невеликого містечка на Київщині, тому і для нього самого квартирне питання стояло дуже гостро.

- До того, як я прийшов до Президії, я працював в управлінні справами одного з інститутів НАНУ, - згадує начальник. - Був тоді вибір: піти на зарплату три тисячі доларів в комерційну структуру або сюди на маленьку зарплату, але з перспективою отримання житла. І я вибрав Академію. Я припускав, Думав, що я в курсі, що і як, і отримати квартиру вийде швидше: одразу заяву написав і став на квартирну чергу. Спочатку жив у гуртожитку, але через сім років отримав однокімнатну квартиру на Метрологічній.

- Чула, що деякі вчені стоять в черзі по кілька десятиліть ...

- Ну так. Але ви ж і нас зрозумійте. Ось приходить до мене вчений, я йому дам квартиру через рік, а він тобі ручкою помахає і втече відразу!

- А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло? Виявляється, про те, що Хоменко отримав службову квартиру, не знають навіть колеги з сусідніх кабінетів.

- Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?!" А не дали, тому що їх директор цим не цікавиться. Адже запропонувати побудувати на вільній ділянці будинок може кожен інститут. Є сотні будівельних компаній, до яких можна прийти і сказати: "У нас є вільна земля. Давайте співпрацювати". Так зробив Президія Інституту ботаніки, Інститут теплофізики. Були випадки, коли нам доводилося вести переговори з інвесторами. Ходили до директорів інститутів і буквально вмовляли - поставте підпис!

За словами Хоменка, будівельні компанії і самі шукають вільні землі, підвідомчі НАНУ. Зробити це нескладно: досить просто подивитися на кадастрову карту міста і перевірити, яка площа землі "гуляє" на території того чи іншого інституту.

Якщо раніше більшість госорганизаций, продаючи своє майно, не мали необхідних навичок (провести конкурс і отримати кращі пропозиції), то зараз це легко організувати через урядову майданчик "Prozorro. Продажі". Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю.

Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю

На цій земельній ділянці мають збудувати будинок для вчених за гроші держбюджету

Президія зазвичай погоджується віддати землю під забудову за умови, що 10% і більше квартир компанія віддасть безкоштовно для потреб НАНУ. Таким чином, протягом останніх десяти років Академія домовилася з забудовниками про передачу понад 50 гектарів землі в обмін на квартири для вчених.

"Вигідні" партнери

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку "Феофанія".

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку Феофанія

Будинок на вулиці Метрологічній, в якому живуть працівники НАНУ

Зараз поруч з уже заселеними багатоповерхівками триває будівництво. ТОВ "Гідроінжбуд" використовує 31 гектар земель Академії наук, тут є де розвернутися. В обмін на право будуватися в 2009 і 2010 роках інвестор повинен був передати НАНУ ключі від 241-й безкоштовної квартири для сімей вчених.

Однак поки Академія наук отримала в цих новобудовах всього 24 квартири. І то - з запізненням на п'ять років. Втім, Президія Академії виявився на диво терплячим, і з повним розумінням поставився до таких грубих порушень домовленостей.

Академіки і профспілка не вимагали у забудовника жодних компенсацій у вигляді грошей або додаткових квадратних метрів за затримку. Коли НАН отримає решту квартир - невідомо. Адже в оновленій версії договору вже не вказується дата здачі житла в експлуатацію.

Олександр Хоменко отримав службове житло в новобудові через сім років після того, як став в квартирну чергу

По інший бік від масштабного будівництва "Гідроінжбуд" теж мав з'явитися будинок для вчених. Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова в 2007 році підписав договір з ТОВ "Діола" про будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Метрологічна, 14-б. 10% житла в ньому повинні були отримати вчені цього Інституту. Втім, зараз за цією адресою розташований новий офісний центр з паркінгом. І - жодної квартири.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею

Згідно з документами, на місці цього офісного центру повинен бути житловий комплекс

"Землі державних установ використані як внесок в будівництво житла для науковців і нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не побудовані, або побудовані з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів. При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів повинен був отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії і площами приміщень, які повинні бути передані інвестором Академії ", - констатірова перевіряльники.

І нічого не змінилося. Зауваження Державної аудиторської служби Президія просто проігнорувала, інвестори не почали виконувати договори, а на земельних ділянках з'являються довгобуди і продовжують стояти пустирі.

Щоб переконатися в цьому, досить відвідати Інституту клітинної біології та інженерії: поруч з ним - занедбані теплиці і хащі, в які перетворився колись родючий сад. На земельній ділянці в понад 11 гектарів у 2009 році повинні були побудувати житловий будинок за рахунок будівельної компанії "Камелота". 12% квартир мали дістатися вченим Академії наук. Але домовленість залишилася тільки на папері.

І таких прикладів дуже і дуже багато.

НАН України, а значить і держава, зазнає величезних збитків, але нічого не робить, щоб змусити інвесторів виконувати договори вчасно, платити штрафи за затримку, і навіть не розриває договори з тими будівельними компаніями, які взагалі нічого не роблять.

У Президії НАНУ запевняють, що договори не виконуються через непорядність будівельних компаній і фінансової кризи в державі.

"Багато договору не були виконані, тому що у будівельних компаній закінчилися гроші. І ми їх розуміємо - фінансова криза відчули не тільки вони", - говорить Олександр Хоменко. Насправді, на ринку будівництва житла ніякої кризи немає. Кількість новобудов стрімко зростає.

ТЕКСТИ намагалися зв'язатися з ТОВ "Будимир" і ТОВ "Камелота", щоб зрозуміти, чому будівництво простоює. Однак виявилося, що у цих компаній немає навіть свого сайту, а телефони не відповідають. ТОВ "Камелота" не має офісу, а зареєстровано воно в так званому місці масової реєстрації - в звичайній житловій старої багатоповерхівці.

Схоже, Президія не надто ретельно перевіряє компанії, з якими підписує договори. Адже про шахрайські будівельних схемах ТОВ "Укоінвестбуд" постраждалі розповідали в ЗМІ ще в 2004 році. Компанія збирала кошти інвесторів для будівництва житла, а потім не здавала будинку в експлуатацію. І закономірно, що Академія наук стала черговою жертвою забудовника.

Незважаючи на це, керівництво Інституту не зверталося ні в судові, ні в правоохоронні органи про неналежне виконання умов договору, а обмежилася лише листуванням з цим інвестором.

Олександр Хоменко каже, що протягом наступних двох років інвестори побудують для вчених двісті квартир. У це не дуже віриться, адже за останні десять років Академія отримала всього 185 квартир.

"В останній раз був на засіданні парламентського комітету з питань освіти і науки. А раніше мало не щомісяця ходив в Кабмін і Раду. Нам дають гроші тільки на аварійні споруди. Я виступав, і мені не вірили, що ми щось будуємо! але насправді ми працюємо! " - переконує Хоменко.

Управлінню справами НАНУ не довіряють не лише в уряді і парламенті. Навіть Профспілка Академії оцінив роботу з будівництва житла як "незадовільну".

Комісія за участю представників Президії та ЦК Профспілки перевірила, що ж робиться зі службовим житлом за інвестиційним договором між Президією і ДП "Житлоінбуд", який уклали в 2002 році. Будкомпанія побудувала багатоквартирний будинок в Києві на вул. Васильківській, 31/17 на землі, що належить Академії наук. За це НАНУ повинна була отримати понад чотири тисячі квадратних метрів житла для сімей молодих вчених і провідних вчених.

У 2008 році "Житлоінбуд" був готовий передати Академії наук 48 квартир, але Управління справами погодилося отримати тільки 24 квартири в готовому будинку і ще 2 квартири по вул. Бориспільській, 4.

Академія підписала з генпідрядником додаткову угоду, згідно з яким інші 34 квартири "Житлоінбуд" надасть житловому будинку, розташованому за адресою м.Київ, вул. Я. Коласа, 16. Але за цією адресою ЦК Профспілки знайшов ... автозаправку.

"Якщо керівництво Управління справами не знало про" фіктивності "цієї угоди, то це свідчить про його" непрофесіоналізмі "і неможливості відстоювати інтереси НАН України. А якщо знав і свідомо вводив в оману керівництво Академії та бюро Президії НАН України, то за цим, ймовірно , може стояти корупційна складова ", - йдеться в спільній заяві ЦК Профспілки Академії наук.

Згодом цим питанням зайнялися правоохоронці. За висновком експертів, через дії чиновника академії завдано збитків на більш ніж 21,7 мільйона гривень. Тому зараз суд розглядає справу за підозрою в зловживанні службовим становищем керуючого справами Управління справами НАНУ Михайла Сидоренко, який, незважаючи на скандал, залишається на посаді.

Протягом останніх десяти років Академія виділила для своїх співробітників 185 квартир. Щорічно НАНУ отримує в кращому випадку кілька десятків квартир, і очікування розтягується на довгі роки.

Існує спеціальний орган, який і займається відбором найбільш гідних кандидатур - Комісія з розгляду клопотань про надання службового житла співробітникам НАНУ (далі - Комісія).

Рішення Комісії дійсно має вагу. Наприклад, в 2010 році вона внесла в число пріоритетних кандидатури директора Інституту газу Бориса Бондаренко, завідувача відділу Інституту електрозварювання ім. Б. Є. Патона Леоніда Добрушин і директора одного зі своїх підприємств "Будремсервіс" Леоніда Мармалевского.

Не минуло й двох років, як всі вони отримали по квартирі: Бондаренко дісталася трикімнатна, Добрушино - двокімнатна, а Мармалевского Президія тричі рекомендувала на отримання службового житла: двох однокімнатних та однієї двокімнатної квартири.

Щоб отримати безкоштовну квартиру під егідою Академії наук, не обов'язково бути вченим і мати науковий ступінь. У 2008 році уряд дозволив НАНУ надавати службове житло директорам інститутів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам, головним бухгалтерам, професіоналам, фахівцям та службовцям. Тобто майже всім, хто працює в Академії наук.

Посилаючись на урядове рішення, Президія вирішила потіснити список вчених, і протягом останніх десяти років рекомендував дати службове житло тридцяти технічним співробітникам: юристам, завгоспам, бухгалтерам, інженерам, технікам і помічникам директора без наукового ступеня.

Тому однокімнатну квартиру отримав згаданий на початку Олександр Хоменко - заступник керуючого справами НАНУ Михайла Сидоренка, який за сумісництвом є головою Комісії.

Також житло отримали троє підлеглих Олександра Ульяненко, заступника начальника науково-організаційного відділу Президії НАНУ і члена Комісії з розподілу квартир. Ордери на однокімнатні квартири мають двоє, один оселився в 4-кімнатній квартирі площею 143,9 кв. м.

м

Новобудови на вул. Академіка Лебедєва, в яких деякі працівники НАНУ отримали службові квартири

У свою чергу, начальник відділу науково-правового забезпечення діяльності НАНУ Президії НАНУ Світлана Черновская під час засідання Комісії, очевидно, знайшла досить сильні аргументи, чому потрібно надати квартиру її заступника.

Мало хто з учених, які приходять працювати в Академію наук, вірять в те, що отримати службове житло за талант - реально. А ті, хто працює в системі НАНУ багато років і мають видатні наукові досягнення, зазвичай мають інші джерела доходів з-за кордону і можуть придбати житло за отримані доходи і без допомоги Комісії з розподілу житла. Є також жменька талантів без додаткових доходів.

Як говориться в документах Академії, службове житло повинні були отримати: 1) найпродуктивніші; 2) найталановитіші вчені та співробітники.

Як і в будь-якій організації радянського зразка, Академія керується не офіційними правилами, а негласним кодексом, який регулює складні неофіційні взаємини.

Згідно з цими неписаними правилами, пріоритет мають близькі до начальства, бідні і знедолені і, в останню чергу, талановиті. Тому під час обговорення того, кому давати квартиру, найсильнішими аргументами є фрази "він вже 30 років в квартирній черзі", "у неї троє дітей і хвора мати", "він академік, і цим все сказано".

порожні квартири

Розпорядження Президії НАН України про виділення службового житла мають статус рекомендації. Ордери на отримання квартир видають місцеві держадміністрації. Іноді виконкоми не згодні заселяти вченого і його сім'ю в службове житло, тому що вважають площа квартири недостатньою або занадто великий. Тоді Президія приймає інше рішення, щоб повністю задовольнити вимоги адміністрації.

Але чомусь житло, яке відбраковує адміністрація, часто розподіляється повторно для інших вчених. Залишається неясним, ці квартири пустують, або деякі таки користуються двома.

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири

Академія наук, як в радянські часи, будує квартири співробітникам. Час ніби зупинився: виявляється, для вчених України 21 століття до сих пір актуальне культовий радянський фільм "Гараж", в якому вчені розподіляють місця в гаражному кооперативі.

Зараз в черзі стоять близько 2 тисяч осіб на отримання службового, тобто на час роботи, житла. Доцільніше відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи конкурували за мізки і залучали їх умовами праці та зарплатами, пишуть тексти .

Владислав Кобичев все життя віддав вивченню експериментальної ядерної фізики. Він - один з найбільш цитованих і шанованих вчених в Україні. У квартирну чергу Владислав став ще в 1996 році, але оселитися з родиною в службову квартиру зміг тільки через двадцять років.

"Поки стояв у квартирній черзі, жив з дружиною і сином в орендованих квартирах. Я майже не вірив в те, що взагалі колись отримаю службове житло, - розповідає Владислав. - Навіть в 2012 році почалися розмови про те, що Академія в обмін на землю отримує квадратні метри для вчених. З 2016-му мені дали ключі від голих бетонних стін, хоча, згідно з правилами, квартира повинна бути готова для заселення. Ми заселилися, але ремонт ще не закінчили ".

квартирні черги

Квартири Академія отримує двома шляхами. Перший - бюджет виділяє гроші, і на них будується житло. Другий - Академія віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири. За останні 10 років роздано близько 50 гектарів землі. А документи свідчать, що квартир отримано 185.

Україна - бідна держава: у нас ВВП на душу населення всього близько 2700 доларів. Ми не можемо конкурувати з багатими країнами за сумами, які виділяються на науку. Але наші адміністратори науки розпоряджаються величезним майном, і якщо їм ефективно управляти, то воно буде постійно приносити прибуток, якій можна хоча б частково фінансувати дослідження.

Однак воно розбазарюється. На шляху до благородної мети надати квартири талановитим працівникам (які, як правило, мріють звалити з Академії, лише тільки приватизують отримане житло), майно "прилипає" до багатьох рук в довгому ланцюжку: "чиновник - земля - ​​будівельна фірма - квартири - чиновник - службове житло ".

Робота з інвесторами

Олександр Хоменко - ключова особа в питаннях будівництва житла для кращих кадрів Академії наук. Він уже десять років очолює відділ з питань капітального будівництва та інфраструктури і є заступником керуючого Управління справами Президії НАН України.

Отримавши нову посаду, молодий керівник повинен був почати активно шукати інвесторів будівництва житла для вчених. Тим більше, що Олександр родом з невеликого містечка на Київщині, тому і для нього самого квартирне питання стояло дуже гостро.

- До того, як я прийшов до Президії, я працював в управлінні справами одного з інститутів НАНУ, - згадує начальник. - Був тоді вибір: піти на зарплату три тисячі доларів в комерційну структуру або сюди на маленьку зарплату, але з перспективою отримання житла. І я вибрав Академію. Я припускав, Думав, що я в курсі, що і як, і отримати квартиру вийде швидше: одразу заяву написав і став на квартирну чергу. Спочатку жив у гуртожитку, але через сім років отримав однокімнатну квартиру на Метрологічній.

- Чула, що деякі вчені стоять в черзі по кілька десятиліть ...

- Ну так. Але ви ж і нас зрозумійте. Ось приходить до мене вчений, я йому дам квартиру через рік, а він тобі ручкою помахає і втече відразу!

- А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло? Виявляється, про те, що Хоменко отримав службову квартиру, не знають навіть колеги з сусідніх кабінетів.

- Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?!" А не дали, тому що їх директор цим не цікавиться. Адже запропонувати побудувати на вільній ділянці будинок може кожен інститут. Є сотні будівельних компаній, до яких можна прийти і сказати: "У нас є вільна земля. Давайте співпрацювати". Так зробив Президія Інституту ботаніки, Інститут теплофізики. Були випадки, коли нам доводилося вести переговори з інвесторами. Ходили до директорів інститутів і буквально вмовляли - поставте підпис!

За словами Хоменка, будівельні компанії і самі шукають вільні землі, підвідомчі НАНУ. Зробити це нескладно: досить просто подивитися на кадастрову карту міста і перевірити, яка площа землі "гуляє" на території того чи іншого інституту.

Якщо раніше більшість госорганизаций, продаючи своє майно, не мали необхідних навичок (провести конкурс і отримати кращі пропозиції), то зараз це легко організувати через урядову майданчик "Prozorro. Продажі". Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю.

Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю

На цій земельній ділянці мають збудувати будинок для вчених за гроші держбюджету

Президія зазвичай погоджується віддати землю під забудову за умови, що 10% і більше квартир компанія віддасть безкоштовно для потреб НАНУ. Таким чином, протягом останніх десяти років Академія домовилася з забудовниками про передачу понад 50 гектарів землі в обмін на квартири для вчених.

"Вигідні" партнери

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку "Феофанія".

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку Феофанія

Будинок на вулиці Метрологічній, в якому живуть працівники НАНУ

Зараз поруч з уже заселеними багатоповерхівками триває будівництво. ТОВ "Гідроінжбуд" використовує 31 гектар земель Академії наук, тут є де розвернутися. В обмін на право будуватися в 2009 і 2010 роках інвестор повинен був передати НАНУ ключі від 241-й безкоштовної квартири для сімей вчених.

Однак поки Академія наук отримала в цих новобудовах всього 24 квартири. І то - з запізненням на п'ять років. Втім, Президія Академії виявився на диво терплячим, і з повним розумінням поставився до таких грубих порушень домовленостей.

Академіки і профспілка не вимагали у забудовника жодних компенсацій у вигляді грошей або додаткових квадратних метрів за затримку. Коли НАН отримає решту квартир - невідомо. Адже в оновленій версії договору вже не вказується дата здачі житла в експлуатацію.

Олександр Хоменко отримав службове житло в новобудові через сім років після того, як став в квартирну чергу

По інший бік від масштабного будівництва "Гідроінжбуд" теж мав з'явитися будинок для вчених. Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова в 2007 році підписав договір з ТОВ "Діола" про будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Метрологічна, 14-б. 10% житла в ньому повинні були отримати вчені цього Інституту. Втім, зараз за цією адресою розташований новий офісний центр з паркінгом. І - жодної квартири.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею

Згідно з документами, на місці цього офісного центру повинен бути житловий комплекс

"Землі державних установ використані як внесок в будівництво житла для науковців і нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не побудовані, або побудовані з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів. При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів повинен був отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії і площами приміщень, які повинні бути передані інвестором Академії ", - констатірова перевіряльники.

І нічого не змінилося. Зауваження Державної аудиторської служби Президія просто проігнорувала, інвестори не почали виконувати договори, а на земельних ділянках з'являються довгобуди і продовжують стояти пустирі.

Щоб переконатися в цьому, досить відвідати Інституту клітинної біології та інженерії: поруч з ним - занедбані теплиці і хащі, в які перетворився колись родючий сад. На земельній ділянці в понад 11 гектарів у 2009 році повинні були побудувати житловий будинок за рахунок будівельної компанії "Камелота". 12% квартир мали дістатися вченим Академії наук. Але домовленість залишилася тільки на папері.

І таких прикладів дуже і дуже багато.

НАН України, а значить і держава, зазнає величезних збитків, але нічого не робить, щоб змусити інвесторів виконувати договори вчасно, платити штрафи за затримку, і навіть не розриває договори з тими будівельними компаніями, які взагалі нічого не роблять.

У Президії НАНУ запевняють, що договори не виконуються через непорядність будівельних компаній і фінансової кризи в державі.

"Багато договору не були виконані, тому що у будівельних компаній закінчилися гроші. І ми їх розуміємо - фінансова криза відчули не тільки вони", - говорить Олександр Хоменко. Насправді, на ринку будівництва житла ніякої кризи немає. Кількість новобудов стрімко зростає.

ТЕКСТИ намагалися зв'язатися з ТОВ "Будимир" і ТОВ "Камелота", щоб зрозуміти, чому будівництво простоює. Однак виявилося, що у цих компаній немає навіть свого сайту, а телефони не відповідають. ТОВ "Камелота" не має офісу, а зареєстровано воно в так званому місці масової реєстрації - в звичайній житловій старої багатоповерхівці.

Схоже, Президія не надто ретельно перевіряє компанії, з якими підписує договори. Адже про шахрайські будівельних схемах ТОВ "Укоінвестбуд" постраждалі розповідали в ЗМІ ще в 2004 році. Компанія збирала кошти інвесторів для будівництва житла, а потім не здавала будинку в експлуатацію. І закономірно, що Академія наук стала черговою жертвою забудовника.

Незважаючи на це, керівництво Інституту не зверталося ні в судові, ні в правоохоронні органи про неналежне виконання умов договору, а обмежилася лише листуванням з цим інвестором.

Олександр Хоменко каже, що протягом наступних двох років інвестори побудують для вчених двісті квартир. У це не дуже віриться, адже за останні десять років Академія отримала всього 185 квартир.

"В останній раз був на засіданні парламентського комітету з питань освіти і науки. А раніше мало не щомісяця ходив в Кабмін і Раду. Нам дають гроші тільки на аварійні споруди. Я виступав, і мені не вірили, що ми щось будуємо! але насправді ми працюємо! " - переконує Хоменко.

Управлінню справами НАНУ не довіряють не лише в уряді і парламенті. Навіть Профспілка Академії оцінив роботу з будівництва житла як "незадовільну".

Комісія за участю представників Президії та ЦК Профспілки перевірила, що ж робиться зі службовим житлом за інвестиційним договором між Президією і ДП "Житлоінбуд", який уклали в 2002 році. Будкомпанія побудувала багатоквартирний будинок в Києві на вул. Васильківській, 31/17 на землі, що належить Академії наук. За це НАНУ повинна була отримати понад чотири тисячі квадратних метрів житла для сімей молодих вчених і провідних вчених.

У 2008 році "Житлоінбуд" був готовий передати Академії наук 48 квартир, але Управління справами погодилося отримати тільки 24 квартири в готовому будинку і ще 2 квартири по вул. Бориспільській, 4.

Академія підписала з генпідрядником додаткову угоду, згідно з яким інші 34 квартири "Житлоінбуд" надасть житловому будинку, розташованому за адресою м.Київ, вул. Я. Коласа, 16. Але за цією адресою ЦК Профспілки знайшов ... автозаправку.

"Якщо керівництво Управління справами не знало про" фіктивності "цієї угоди, то це свідчить про його" непрофесіоналізмі "і неможливості відстоювати інтереси НАН України. А якщо знав і свідомо вводив в оману керівництво Академії та бюро Президії НАН України, то за цим, ймовірно , може стояти корупційна складова ", - йдеться в спільній заяві ЦК Профспілки Академії наук.

Згодом цим питанням зайнялися правоохоронці. За висновком експертів, через дії чиновника академії завдано збитків на більш ніж 21,7 мільйона гривень. Тому зараз суд розглядає справу за підозрою в зловживанні службовим становищем керуючого справами Управління справами НАНУ Михайла Сидоренко, який, незважаючи на скандал, залишається на посаді.

Протягом останніх десяти років Академія виділила для своїх співробітників 185 квартир. Щорічно НАНУ отримує в кращому випадку кілька десятків квартир, і очікування розтягується на довгі роки.

Існує спеціальний орган, який і займається відбором найбільш гідних кандидатур - Комісія з розгляду клопотань про надання службового житла співробітникам НАНУ (далі - Комісія).

Рішення Комісії дійсно має вагу. Наприклад, в 2010 році вона внесла в число пріоритетних кандидатури директора Інституту газу Бориса Бондаренко, завідувача відділу Інституту електрозварювання ім. Б. Є. Патона Леоніда Добрушин і директора одного зі своїх підприємств "Будремсервіс" Леоніда Мармалевского.

Не минуло й двох років, як всі вони отримали по квартирі: Бондаренко дісталася трикімнатна, Добрушино - двокімнатна, а Мармалевского Президія тричі рекомендувала на отримання службового житла: двох однокімнатних та однієї двокімнатної квартири.

Щоб отримати безкоштовну квартиру під егідою Академії наук, не обов'язково бути вченим і мати науковий ступінь. У 2008 році уряд дозволив НАНУ надавати службове житло директорам інститутів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам, головним бухгалтерам, професіоналам, фахівцям та службовцям. Тобто майже всім, хто працює в Академії наук.

Посилаючись на урядове рішення, Президія вирішила потіснити список вчених, і протягом останніх десяти років рекомендував дати службове житло тридцяти технічним співробітникам: юристам, завгоспам, бухгалтерам, інженерам, технікам і помічникам директора без наукового ступеня.

Тому однокімнатну квартиру отримав згаданий на початку Олександр Хоменко - заступник керуючого справами НАНУ Михайла Сидоренка, який за сумісництвом є головою Комісії.

Також житло отримали троє підлеглих Олександра Ульяненко, заступника начальника науково-організаційного відділу Президії НАНУ і члена Комісії з розподілу квартир. Ордери на однокімнатні квартири мають двоє, один оселився в 4-кімнатній квартирі площею 143,9 кв. м.

м

Новобудови на вул. Академіка Лебедєва, в яких деякі працівники НАНУ отримали службові квартири

У свою чергу, начальник відділу науково-правового забезпечення діяльності НАНУ Президії НАНУ Світлана Черновская під час засідання Комісії, очевидно, знайшла досить сильні аргументи, чому потрібно надати квартиру її заступника.

Мало хто з учених, які приходять працювати в Академію наук, вірять в те, що отримати службове житло за талант - реально. А ті, хто працює в системі НАНУ багато років і мають видатні наукові досягнення, зазвичай мають інші джерела доходів з-за кордону і можуть придбати житло за отримані доходи і без допомоги Комісії з розподілу житла. Є також жменька талантів без додаткових доходів.

Як говориться в документах Академії, службове житло повинні були отримати: 1) найпродуктивніші; 2) найталановитіші вчені та співробітники.

Як і в будь-якій організації радянського зразка, Академія керується не офіційними правилами, а негласним кодексом, який регулює складні неофіційні взаємини.

Згідно з цими неписаними правилами, пріоритет мають близькі до начальства, бідні і знедолені і, в останню чергу, талановиті. Тому під час обговорення того, кому давати квартиру, найсильнішими аргументами є фрази "він вже 30 років в квартирній черзі", "у неї троє дітей і хвора мати", "він академік, і цим все сказано".

порожні квартири

Розпорядження Президії НАН України про виділення службового житла мають статус рекомендації. Ордери на отримання квартир видають місцеві держадміністрації. Іноді виконкоми не згодні заселяти вченого і його сім'ю в службове житло, тому що вважають площа квартири недостатньою або занадто великий. Тоді Президія приймає інше рішення, щоб повністю задовольнити вимоги адміністрації.

Але чомусь житло, яке відбраковує адміністрація, часто розподіляється повторно для інших вчених. Залишається неясним, ці квартири пустують, або деякі таки користуються двома.

Набагато доцільніше взагалі відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи змогли конкурувати за мізки і залучати умовами праці та зарплатами. Самі ж вчені могли б придбати власне житло - там і тоді, де захочуть.

Тісно! підпісуйся ! Читай только краще!

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири

Академія наук, як в радянські часи, будує квартири співробітникам. Час ніби зупинився: виявляється, для вчених України 21 століття до сих пір актуальне культовий радянський фільм "Гараж", в якому вчені розподіляють місця в гаражному кооперативі.

Зараз в черзі стоять близько 2 тисяч осіб на отримання службового, тобто на час роботи, житла. Доцільніше відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи конкурували за мізки і залучали їх умовами праці та зарплатами, пишуть тексти .

Владислав Кобичев все життя віддав вивченню експериментальної ядерної фізики. Він - один з найбільш цитованих і шанованих вчених в Україні. У квартирну чергу Владислав став ще в 1996 році, але оселитися з родиною в службову квартиру зміг тільки через двадцять років.

"Поки стояв у квартирній черзі, жив з дружиною і сином в орендованих квартирах. Я майже не вірив в те, що взагалі колись отримаю службове житло, - розповідає Владислав. - Навіть в 2012 році почалися розмови про те, що Академія в обмін на землю отримує квадратні метри для вчених. З 2016-му мені дали ключі від голих бетонних стін, хоча, згідно з правилами, квартира повинна бути готова для заселення. Ми заселилися, але ремонт ще не закінчили ".

квартирні черги

Квартири Академія отримує двома шляхами. Перший - бюджет виділяє гроші, і на них будується житло. Другий - Академія віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири. За останні 10 років роздано близько 50 гектарів землі. А документи свідчать, що квартир отримано 185.

Україна - бідна держава: у нас ВВП на душу населення всього близько 2700 доларів. Ми не можемо конкурувати з багатими країнами за сумами, які виділяються на науку. Але наші адміністратори науки розпоряджаються величезним майном, і якщо їм ефективно управляти, то воно буде постійно приносити прибуток, якій можна хоча б частково фінансувати дослідження.

Однак воно розбазарюється. На шляху до благородної мети надати квартири талановитим працівникам (які, як правило, мріють звалити з Академії, лише тільки приватизують отримане житло), майно "прилипає" до багатьох рук в довгому ланцюжку: "чиновник - земля - ​​будівельна фірма - квартири - чиновник - службове житло ".

Робота з інвесторами

Олександр Хоменко - ключова особа в питаннях будівництва житла для кращих кадрів Академії наук. Він уже десять років очолює відділ з питань капітального будівництва та інфраструктури і є заступником керуючого Управління справами Президії НАН України.

Отримавши нову посаду, молодий керівник повинен був почати активно шукати інвесторів будівництва житла для вчених. Тим більше, що Олександр родом з невеликого містечка на Київщині, тому і для нього самого квартирне питання стояло дуже гостро.

- До того, як я прийшов до Президії, я працював в управлінні справами одного з інститутів НАНУ, - згадує начальник. - Був тоді вибір: піти на зарплату три тисячі доларів в комерційну структуру або сюди на маленьку зарплату, але з перспективою отримання житла. І я вибрав Академію. Я припускав, Думав, що я в курсі, що і як, і отримати квартиру вийде швидше: одразу заяву написав і став на квартирну чергу. Спочатку жив у гуртожитку, але через сім років отримав однокімнатну квартиру на Метрологічній.

- Чула, що деякі вчені стоять в черзі по кілька десятиліть ...

- Ну так. Але ви ж і нас зрозумійте. Ось приходить до мене вчений, я йому дам квартиру через рік, а він тобі ручкою помахає і втече відразу!

- А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло? Виявляється, про те, що Хоменко отримав службову квартиру, не знають навіть колеги з сусідніх кабінетів.

- Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?!" А не дали, тому що їх директор цим не цікавиться. Адже запропонувати побудувати на вільній ділянці будинок може кожен інститут. Є сотні будівельних компаній, до яких можна прийти і сказати: "У нас є вільна земля. Давайте співпрацювати". Так зробив Президія Інституту ботаніки, Інститут теплофізики. Були випадки, коли нам доводилося вести переговори з інвесторами. Ходили до директорів інститутів і буквально вмовляли - поставте підпис!

За словами Хоменка, будівельні компанії і самі шукають вільні землі, підвідомчі НАНУ. Зробити це нескладно: досить просто подивитися на кадастрову карту міста і перевірити, яка площа землі "гуляє" на території того чи іншого інституту.

Якщо раніше більшість госорганизаций, продаючи своє майно, не мали необхідних навичок (провести конкурс і отримати кращі пропозиції), то зараз це легко організувати через урядову майданчик "Prozorro. Продажі". Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю.

Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю

На цій земельній ділянці мають збудувати будинок для вчених за гроші держбюджету

Президія зазвичай погоджується віддати землю під забудову за умови, що 10% і більше квартир компанія віддасть безкоштовно для потреб НАНУ. Таким чином, протягом останніх десяти років Академія домовилася з забудовниками про передачу понад 50 гектарів землі в обмін на квартири для вчених.

"Вигідні" партнери

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку "Феофанія".

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку Феофанія

Будинок на вулиці Метрологічній, в якому живуть працівники НАНУ

Зараз поруч з уже заселеними багатоповерхівками триває будівництво. ТОВ "Гідроінжбуд" використовує 31 гектар земель Академії наук, тут є де розвернутися. В обмін на право будуватися в 2009 і 2010 роках інвестор повинен був передати НАНУ ключі від 241-й безкоштовної квартири для сімей вчених.

Однак поки Академія наук отримала в цих новобудовах всього 24 квартири. І то - з запізненням на п'ять років. Втім, Президія Академії виявився на диво терплячим, і з повним розумінням поставився до таких грубих порушень домовленостей.

Академіки і профспілка не вимагали у забудовника жодних компенсацій у вигляді грошей або додаткових квадратних метрів за затримку. Коли НАН отримає решту квартир - невідомо. Адже в оновленій версії договору вже не вказується дата здачі житла в експлуатацію.

Олександр Хоменко отримав службове житло в новобудові через сім років після того, як став в квартирну чергу

По інший бік від масштабного будівництва "Гідроінжбуд" теж мав з'явитися будинок для вчених. Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова в 2007 році підписав договір з ТОВ "Діола" про будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Метрологічна, 14-б. 10% житла в ньому повинні були отримати вчені цього Інституту. Втім, зараз за цією адресою розташований новий офісний центр з паркінгом. І - жодної квартири.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею

Згідно з документами, на місці цього офісного центру повинен бути житловий комплекс

"Землі державних установ використані як внесок в будівництво житла для науковців і нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не побудовані, або побудовані з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів. При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів повинен був отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії і площами приміщень, які повинні бути передані інвестором Академії ", - констатірова перевіряльники.

І нічого не змінилося. Зауваження Державної аудиторської служби Президія просто проігнорувала, інвестори не почали виконувати договори, а на земельних ділянках з'являються довгобуди і продовжують стояти пустирі.

Щоб переконатися в цьому, досить відвідати Інституту клітинної біології та інженерії: поруч з ним - занедбані теплиці і хащі, в які перетворився колись родючий сад. На земельній ділянці в понад 11 гектарів у 2009 році повинні були побудувати житловий будинок за рахунок будівельної компанії "Камелота". 12% квартир мали дістатися вченим Академії наук. Але домовленість залишилася тільки на папері.

І таких прикладів дуже і дуже багато.

НАН України, а значить і держава, зазнає величезних збитків, але нічого не робить, щоб змусити інвесторів виконувати договори вчасно, платити штрафи за затримку, і навіть не розриває договори з тими будівельними компаніями, які взагалі нічого не роблять.

У Президії НАНУ запевняють, що договори не виконуються через непорядність будівельних компаній і фінансової кризи в державі.

"Багато договору не були виконані, тому що у будівельних компаній закінчилися гроші. І ми їх розуміємо - фінансова криза відчули не тільки вони", - говорить Олександр Хоменко. Насправді, на ринку будівництва житла ніякої кризи немає. Кількість новобудов стрімко зростає.

ТЕКСТИ намагалися зв'язатися з ТОВ "Будимир" і ТОВ "Камелота", щоб зрозуміти, чому будівництво простоює. Однак виявилося, що у цих компаній немає навіть свого сайту, а телефони не відповідають. ТОВ "Камелота" не має офісу, а зареєстровано воно в так званому місці масової реєстрації - в звичайній житловій старої багатоповерхівці.

Схоже, Президія не надто ретельно перевіряє компанії, з якими підписує договори. Адже про шахрайські будівельних схемах ТОВ "Укоінвестбуд" постраждалі розповідали в ЗМІ ще в 2004 році. Компанія збирала кошти інвесторів для будівництва житла, а потім не здавала будинку в експлуатацію. І закономірно, що Академія наук стала черговою жертвою забудовника.

Незважаючи на це, керівництво Інституту не зверталося ні в судові, ні в правоохоронні органи про неналежне виконання умов договору, а обмежилася лише листуванням з цим інвестором.

Олександр Хоменко каже, що протягом наступних двох років інвестори побудують для вчених двісті квартир. У це не дуже віриться, адже за останні десять років Академія отримала всього 185 квартир.

"В останній раз був на засіданні парламентського комітету з питань освіти і науки. А раніше мало не щомісяця ходив в Кабмін і Раду. Нам дають гроші тільки на аварійні споруди. Я виступав, і мені не вірили, що ми щось будуємо! але насправді ми працюємо! " - переконує Хоменко.

Управлінню справами НАНУ не довіряють не лише в уряді і парламенті. Навіть Профспілка Академії оцінив роботу з будівництва житла як "незадовільну".

Комісія за участю представників Президії та ЦК Профспілки перевірила, що ж робиться зі службовим житлом за інвестиційним договором між Президією і ДП "Житлоінбуд", який уклали в 2002 році. Будкомпанія побудувала багатоквартирний будинок в Києві на вул. Васильківській, 31/17 на землі, що належить Академії наук. За це НАНУ повинна була отримати понад чотири тисячі квадратних метрів житла для сімей молодих вчених і провідних вчених.

У 2008 році "Житлоінбуд" був готовий передати Академії наук 48 квартир, але Управління справами погодилося отримати тільки 24 квартири в готовому будинку і ще 2 квартири по вул. Бориспільській, 4.

Академія підписала з генпідрядником додаткову угоду, згідно з яким інші 34 квартири "Житлоінбуд" надасть житловому будинку, розташованому за адресою м.Київ, вул. Я. Коласа, 16. Але за цією адресою ЦК Профспілки знайшов ... автозаправку.

"Якщо керівництво Управління справами не знало про" фіктивності "цієї угоди, то це свідчить про його" непрофесіоналізмі "і неможливості відстоювати інтереси НАН України. А якщо знав і свідомо вводив в оману керівництво Академії та бюро Президії НАН України, то за цим, ймовірно , може стояти корупційна складова ", - йдеться в спільній заяві ЦК Профспілки Академії наук.

Згодом цим питанням зайнялися правоохоронці. За висновком експертів, через дії чиновника академії завдано збитків на більш ніж 21,7 мільйона гривень. Тому зараз суд розглядає справу за підозрою в зловживанні службовим становищем керуючого справами Управління справами НАНУ Михайла Сидоренко, який, незважаючи на скандал, залишається на посаді.

Протягом останніх десяти років Академія виділила для своїх співробітників 185 квартир. Щорічно НАНУ отримує в кращому випадку кілька десятків квартир, і очікування розтягується на довгі роки.

Існує спеціальний орган, який і займається відбором найбільш гідних кандидатур - Комісія з розгляду клопотань про надання службового житла співробітникам НАНУ (далі - Комісія).

Рішення Комісії дійсно має вагу. Наприклад, в 2010 році вона внесла в число пріоритетних кандидатури директора Інституту газу Бориса Бондаренко, завідувача відділу Інституту електрозварювання ім. Б. Є. Патона Леоніда Добрушин і директора одного зі своїх підприємств "Будремсервіс" Леоніда Мармалевского.

Не минуло й двох років, як всі вони отримали по квартирі: Бондаренко дісталася трикімнатна, Добрушино - двокімнатна, а Мармалевского Президія тричі рекомендувала на отримання службового житла: двох однокімнатних та однієї двокімнатної квартири.

Щоб отримати безкоштовну квартиру під егідою Академії наук, не обов'язково бути вченим і мати науковий ступінь. У 2008 році уряд дозволив НАНУ надавати службове житло директорам інститутів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам, головним бухгалтерам, професіоналам, фахівцям та службовцям. Тобто майже всім, хто працює в Академії наук.

Посилаючись на урядове рішення, Президія вирішила потіснити список вчених, і протягом останніх десяти років рекомендував дати службове житло тридцяти технічним співробітникам: юристам, завгоспам, бухгалтерам, інженерам, технікам і помічникам директора без наукового ступеня.

Тому однокімнатну квартиру отримав згаданий на початку Олександр Хоменко - заступник керуючого справами НАНУ Михайла Сидоренка, який за сумісництвом є головою Комісії.

Також житло отримали троє підлеглих Олександра Ульяненко, заступника начальника науково-організаційного відділу Президії НАНУ і члена Комісії з розподілу квартир. Ордери на однокімнатні квартири мають двоє, один оселився в 4-кімнатній квартирі площею 143,9 кв. м.

м

Новобудови на вул. Академіка Лебедєва, в яких деякі працівники НАНУ отримали службові квартири

У свою чергу, начальник відділу науково-правового забезпечення діяльності НАНУ Президії НАНУ Світлана Черновская під час засідання Комісії, очевидно, знайшла досить сильні аргументи, чому потрібно надати квартиру її заступника.

Мало хто з учених, які приходять працювати в Академію наук, вірять в те, що отримати службове житло за талант - реально. А ті, хто працює в системі НАНУ багато років і мають видатні наукові досягнення, зазвичай мають інші джерела доходів з-за кордону і можуть придбати житло за отримані доходи і без допомоги Комісії з розподілу житла. Є також жменька талантів без додаткових доходів.

Як говориться в документах Академії, службове житло повинні були отримати: 1) найпродуктивніші; 2) найталановитіші вчені та співробітники.

Як і в будь-якій організації радянського зразка, Академія керується не офіційними правилами, а негласним кодексом, який регулює складні неофіційні взаємини.

Згідно з цими неписаними правилами, пріоритет мають близькі до начальства, бідні і знедолені і, в останню чергу, талановиті. Тому під час обговорення того, кому давати квартиру, найсильнішими аргументами є фрази "він вже 30 років в квартирній черзі", "у неї троє дітей і хвора мати", "він академік, і цим все сказано".

порожні квартири

Розпорядження Президії НАН України про виділення службового житла мають статус рекомендації. Ордери на отримання квартир видають місцеві держадміністрації. Іноді виконкоми не згодні заселяти вченого і його сім'ю в службове житло, тому що вважають площа квартири недостатньою або занадто великий. Тоді Президія приймає інше рішення, щоб повністю задовольнити вимоги адміністрації.

Але чомусь житло, яке відбраковує адміністрація, часто розподіляється повторно для інших вчених. Залишається неясним, ці квартири пустують, або деякі таки користуються двома.

Набагато доцільніше взагалі відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи змогли конкурувати за мізки і залучати умовами праці та зарплатами. Самі ж вчені могли б придбати власне житло - там і тоді, де захочуть.

Тисни! підписуйся ! Читай тільки краще!

Чорна діра: НАН України витрачає шалені гроші на квартири

Академія наук, як в радянські часи, будує квартири співробітникам. Час ніби зупинився: виявляється, для вчених України 21 століття до сих пір актуальне культовий радянський фільм "Гараж", в якому вчені розподіляють місця в гаражному кооперативі.

Зараз в черзі стоять близько 2 тисяч осіб на отримання службового, тобто на час роботи, житла. Доцільніше відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи конкурували за мізки і залучали їх умовами праці та зарплатами, пишуть тексти .

Владислав Кобичев все життя віддав вивченню експериментальної ядерної фізики. Він - один з найбільш цитованих і шанованих вчених в Україні. У квартирну чергу Владислав став ще в 1996 році, але оселитися з родиною в службову квартиру зміг тільки через двадцять років.

"Поки стояв у квартирній черзі, жив з дружиною і сином в орендованих квартирах. Я майже не вірив в те, що взагалі колись отримаю службове житло, - розповідає Владислав. - Навіть в 2012 році почалися розмови про те, що Академія в обмін на землю отримує квадратні метри для вчених. З 2016-му мені дали ключі від голих бетонних стін, хоча, згідно з правилами, квартира повинна бути готова для заселення. Ми заселилися, але ремонт ще не закінчили ".

квартирні черги

Квартири Академія отримує двома шляхами. Перший - бюджет виділяє гроші, і на них будується житло. Другий - Академія віддає інвесторам свої земельні ділянки в обмін на службові квартири. За останні 10 років роздано близько 50 гектарів землі. А документи свідчать, що квартир отримано 185.

Україна - бідна держава: у нас ВВП на душу населення всього близько 2700 доларів. Ми не можемо конкурувати з багатими країнами за сумами, які виділяються на науку. Але наші адміністратори науки розпоряджаються величезним майном, і якщо їм ефективно управляти, то воно буде постійно приносити прибуток, якій можна хоча б частково фінансувати дослідження.

Однак воно розбазарюється. На шляху до благородної мети надати квартири талановитим працівникам (які, як правило, мріють звалити з Академії, лише тільки приватизують отримане житло), майно "прилипає" до багатьох рук в довгому ланцюжку: "чиновник - земля - ​​будівельна фірма - квартири - чиновник - службове житло ".

Робота з інвесторами

Олександр Хоменко - ключова особа в питаннях будівництва житла для кращих кадрів Академії наук. Він уже десять років очолює відділ з питань капітального будівництва та інфраструктури і є заступником керуючого Управління справами Президії НАН України.

Отримавши нову посаду, молодий керівник повинен був почати активно шукати інвесторів будівництва житла для вчених. Тим більше, що Олександр родом з невеликого містечка на Київщині, тому і для нього самого квартирне питання стояло дуже гостро.

- До того, як я прийшов до Президії, я працював в управлінні справами одного з інститутів НАНУ, - згадує начальник. - Був тоді вибір: піти на зарплату три тисячі доларів в комерційну структуру або сюди на маленьку зарплату, але з перспективою отримання житла. І я вибрав Академію. Я припускав, Думав, що я в курсі, що і як, і отримати квартиру вийде швидше: одразу заяву написав і став на квартирну чергу. Спочатку жив у гуртожитку, але через сім років отримав однокімнатну квартиру на Метрологічній.

- Чула, що деякі вчені стоять в черзі по кілька десятиліть ...

- Ну так. Але ви ж і нас зрозумійте. Ось приходить до мене вчений, я йому дам квартиру через рік, а він тобі ручкою помахає і втече відразу!

- А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло? Виявляється, про те, що Хоменко отримав службову квартиру, не знають навіть колеги з сусідніх кабінетів.

- Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?!" А не дали, тому що їх директор цим не цікавиться. Адже запропонувати побудувати на вільній ділянці будинок може кожен інститут. Є сотні будівельних компаній, до яких можна прийти і сказати: "У нас є вільна земля. Давайте співпрацювати". Так зробив Президія Інституту ботаніки, Інститут теплофізики. Були випадки, коли нам доводилося вести переговори з інвесторами. Ходили до директорів інститутів і буквально вмовляли - поставте підпис!

За словами Хоменка, будівельні компанії і самі шукають вільні землі, підвідомчі НАНУ. Зробити це нескладно: досить просто подивитися на кадастрову карту міста і перевірити, яка площа землі "гуляє" на території того чи іншого інституту.

Якщо раніше більшість госорганизаций, продаючи своє майно, не мали необхідних навичок (провести конкурс і отримати кращі пропозиції), то зараз це легко організувати через урядову майданчик "Prozorro. Продажі". Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю.

Втім, Олександр Хоменко не захотів коментувати, чому НАНУ не користується цією можливістю

На цій земельній ділянці мають збудувати будинок для вчених за гроші держбюджету

Президія зазвичай погоджується віддати землю під забудову за умови, що 10% і більше квартир компанія віддасть безкоштовно для потреб НАНУ. Таким чином, протягом останніх десяти років Академія домовилася з забудовниками про передачу понад 50 гектарів землі в обмін на квартири для вчених.

"Вигідні" партнери

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку "Феофанія".

Майже всі службове житло, яке за останнє десятиліття отримали в користування вчені київських інститутів НАНУ, розташоване в новобудовах на вулиці Метрологічній - в тихому спальному мікрорайоні в десяти хвилинах ходьби від парку Феофанія

Будинок на вулиці Метрологічній, в якому живуть працівники НАНУ

Зараз поруч з уже заселеними багатоповерхівками триває будівництво. ТОВ "Гідроінжбуд" використовує 31 гектар земель Академії наук, тут є де розвернутися. В обмін на право будуватися в 2009 і 2010 роках інвестор повинен був передати НАНУ ключі від 241-й безкоштовної квартири для сімей вчених.

Однак поки Академія наук отримала в цих новобудовах всього 24 квартири. І то - з запізненням на п'ять років. Втім, Президія Академії виявився на диво терплячим, і з повним розумінням поставився до таких грубих порушень домовленостей.

Академіки і профспілка не вимагали у забудовника жодних компенсацій у вигляді грошей або додаткових квадратних метрів за затримку. Коли НАН отримає решту квартир - невідомо. Адже в оновленій версії договору вже не вказується дата здачі житла в експлуатацію.

Олександр Хоменко отримав службове житло в новобудові через сім років після того, як став в квартирну чергу

По інший бік від масштабного будівництва "Гідроінжбуд" теж мав з'явитися будинок для вчених. Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова в 2007 році підписав договір з ТОВ "Діола" про будівництво житлового комплексу з підземним паркінгом на вул. Метрологічна, 14-б. 10% житла в ньому повинні були отримати вчені цього Інституту. Втім, зараз за цією адресою розташований новий офісний центр з паркінгом. І - жодної квартири.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею.

Всі ці історії Президія НАНУ старанно замовчує, хоча ще в 2014 році Державна аудиторська служба зафіксувала поодинокі випадки проведення операцій із землею

Згідно з документами, на місці цього офісного центру повинен бути житловий комплекс

"Землі державних установ використані як внесок в будівництво житла для науковців і нежитлових приміщень наукового призначення, які фактично не побудовані, або побудовані з порушеннями умов, укладених з інвесторами, договорів. При цьому оцінка вартості землі, службового житла та нежитлових приміщень, яке за умовами договорів повинен був отримати НАНУ, не проводилися, наслідком чого є непропорційність між внесками Академії і площами приміщень, які повинні бути передані інвестором Академії ", - констатірова перевіряльники.

І нічого не змінилося. Зауваження Державної аудиторської служби Президія просто проігнорувала, інвестори не почали виконувати договори, а на земельних ділянках з'являються довгобуди і продовжують стояти пустирі.

Щоб переконатися в цьому, досить відвідати Інституту клітинної біології та інженерії: поруч з ним - занедбані теплиці і хащі, в які перетворився колись родючий сад. На земельній ділянці в понад 11 гектарів у 2009 році повинні були побудувати житловий будинок за рахунок будівельної компанії "Камелота". 12% квартир мали дістатися вченим Академії наук. Але домовленість залишилася тільки на папері.

І таких прикладів дуже і дуже багато.

НАН України, а значить і держава, зазнає величезних збитків, але нічого не робить, щоб змусити інвесторів виконувати договори вчасно, платити штрафи за затримку, і навіть не розриває договори з тими будівельними компаніями, які взагалі нічого не роблять.

У Президії НАНУ запевняють, що договори не виконуються через непорядність будівельних компаній і фінансової кризи в державі.

"Багато договору не були виконані, тому що у будівельних компаній закінчилися гроші. І ми їх розуміємо - фінансова криза відчули не тільки вони", - говорить Олександр Хоменко. Насправді, на ринку будівництва житла ніякої кризи немає. Кількість новобудов стрімко зростає.

ТЕКСТИ намагалися зв'язатися з ТОВ "Будимир" і ТОВ "Камелота", щоб зрозуміти, чому будівництво простоює. Однак виявилося, що у цих компаній немає навіть свого сайту, а телефони не відповідають. ТОВ "Камелота" не має офісу, а зареєстровано воно в так званому місці масової реєстрації - в звичайній житловій старої багатоповерхівці.

Схоже, Президія не надто ретельно перевіряє компанії, з якими підписує договори. Адже про шахрайські будівельних схемах ТОВ "Укоінвестбуд" постраждалі розповідали в ЗМІ ще в 2004 році. Компанія збирала кошти інвесторів для будівництва житла, а потім не здавала будинку в експлуатацію. І закономірно, що Академія наук стала черговою жертвою забудовника.

Незважаючи на це, керівництво Інституту не зверталося ні в судові, ні в правоохоронні органи про неналежне виконання умов договору, а обмежилася лише листуванням з цим інвестором.

Олександр Хоменко каже, що протягом наступних двох років інвестори побудують для вчених двісті квартир. У це не дуже віриться, адже за останні десять років Академія отримала всього 185 квартир.

"В останній раз був на засіданні парламентського комітету з питань освіти і науки. А раніше мало не щомісяця ходив в Кабмін і Раду. Нам дають гроші тільки на аварійні споруди. Я виступав, і мені не вірили, що ми щось будуємо! але насправді ми працюємо! " - переконує Хоменко.

Управлінню справами НАНУ не довіряють не лише в уряді і парламенті. Навіть Профспілка Академії оцінив роботу з будівництва житла як "незадовільну".

Комісія за участю представників Президії та ЦК Профспілки перевірила, що ж робиться зі службовим житлом за інвестиційним договором між Президією і ДП "Житлоінбуд", який уклали в 2002 році. Будкомпанія побудувала багатоквартирний будинок в Києві на вул. Васильківській, 31/17 на землі, що належить Академії наук. За це НАНУ повинна була отримати понад чотири тисячі квадратних метрів житла для сімей молодих вчених і провідних вчених.

У 2008 році "Житлоінбуд" був готовий передати Академії наук 48 квартир, але Управління справами погодилося отримати тільки 24 квартири в готовому будинку і ще 2 квартири по вул. Бориспільській, 4.

Академія підписала з генпідрядником додаткову угоду, згідно з яким інші 34 квартири "Житлоінбуд" надасть житловому будинку, розташованому за адресою м.Київ, вул. Я. Коласа, 16. Але за цією адресою ЦК Профспілки знайшов ... автозаправку.

"Якщо керівництво Управління справами не знало про" фіктивності "цієї угоди, то це свідчить про його" непрофесіоналізмі "і неможливості відстоювати інтереси НАН України. А якщо знав і свідомо вводив в оману керівництво Академії та бюро Президії НАН України, то за цим, ймовірно , може стояти корупційна складова ", - йдеться в спільній заяві ЦК Профспілки Академії наук.

Згодом цим питанням зайнялися правоохоронці. За висновком експертів, через дії чиновника академії завдано збитків на більш ніж 21,7 мільйона гривень. Тому зараз суд розглядає справу за підозрою в зловживанні службовим становищем керуючого справами Управління справами НАНУ Михайла Сидоренко, який, незважаючи на скандал, залишається на посаді.

Протягом останніх десяти років Академія виділила для своїх співробітників 185 квартир. Щорічно НАНУ отримує в кращому випадку кілька десятків квартир, і очікування розтягується на довгі роки.

Існує спеціальний орган, який і займається відбором найбільш гідних кандидатур - Комісія з розгляду клопотань про надання службового житла співробітникам НАНУ (далі - Комісія).

Рішення Комісії дійсно має вагу. Наприклад, в 2010 році вона внесла в число пріоритетних кандидатури директора Інституту газу Бориса Бондаренко, завідувача відділу Інституту електрозварювання ім. Б. Є. Патона Леоніда Добрушин і директора одного зі своїх підприємств "Будремсервіс" Леоніда Мармалевского.

Не минуло й двох років, як всі вони отримали по квартирі: Бондаренко дісталася трикімнатна, Добрушино - двокімнатна, а Мармалевского Президія тричі рекомендувала на отримання службового житла: двох однокімнатних та однієї двокімнатної квартири.

Щоб отримати безкоштовну квартиру під егідою Академії наук, не обов'язково бути вченим і мати науковий ступінь. У 2008 році уряд дозволив НАНУ надавати службове житло директорам інститутів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів та їх заступникам, головним бухгалтерам, професіоналам, фахівцям та службовцям. Тобто майже всім, хто працює в Академії наук.

Посилаючись на урядове рішення, Президія вирішила потіснити список вчених, і протягом останніх десяти років рекомендував дати службове житло тридцяти технічним співробітникам: юристам, завгоспам, бухгалтерам, інженерам, технікам і помічникам директора без наукового ступеня.

Тому однокімнатну квартиру отримав згаданий на початку Олександр Хоменко - заступник керуючого справами НАНУ Михайла Сидоренка, який за сумісництвом є головою Комісії.

Також житло отримали троє підлеглих Олександра Ульяненко, заступника начальника науково-організаційного відділу Президії НАНУ і члена Комісії з розподілу квартир. Ордери на однокімнатні квартири мають двоє, один оселився в 4-кімнатній квартирі площею 143,9 кв. м.

м

Новобудови на вул. Академіка Лебедєва, в яких деякі працівники НАНУ отримали службові квартири

У свою чергу, начальник відділу науково-правового забезпечення діяльності НАНУ Президії НАНУ Світлана Черновская під час засідання Комісії, очевидно, знайшла досить сильні аргументи, чому потрібно надати квартиру її заступника.

Мало хто з учених, які приходять працювати в Академію наук, вірять в те, що отримати службове житло за талант - реально. А ті, хто працює в системі НАНУ багато років і мають видатні наукові досягнення, зазвичай мають інші джерела доходів з-за кордону і можуть придбати житло за отримані доходи і без допомоги Комісії з розподілу житла. Є також жменька талантів без додаткових доходів.

Як говориться в документах Академії, службове житло повинні були отримати: 1) найпродуктивніші; 2) найталановитіші вчені та співробітники.

Як і в будь-якій організації радянського зразка, Академія керується не офіційними правилами, а негласним кодексом, який регулює складні неофіційні взаємини.

Згідно з цими неписаними правилами, пріоритет мають близькі до начальства, бідні і знедолені і, в останню чергу, талановиті. Тому під час обговорення того, кому давати квартиру, найсильнішими аргументами є фрази "він вже 30 років в квартирній черзі", "у неї троє дітей і хвора мати", "він академік, і цим все сказано".

порожні квартири

Розпорядження Президії НАН України про виділення службового житла мають статус рекомендації. Ордери на отримання квартир видають місцеві держадміністрації. Іноді виконкоми не згодні заселяти вченого і його сім'ю в службове житло, тому що вважають площа квартири недостатньою або занадто великий. Тоді Президія приймає інше рішення, щоб повністю задовольнити вимоги адміністрації.

Але чомусь житло, яке відбраковує адміністрація, часто розподіляється повторно для інших вчених. Залишається неясним, ці квартири пустують, або деякі таки користуються двома.

Набагато доцільніше взагалі відмовитися від квартир, а доходи від управління майном і кошти з бюджету виділяти на наукові гранти. Щоб у кращих вчених була можливість заробляти більше, а наукові установи змогли конкурувати за мізки і залучати умовами праці та зарплатами. Самі ж вчені могли б придбати власне житло - там і тоді, де захочуть.

Тисни! підписуйся ! Читай тільки краще!

А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло?
Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?
А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло?
Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?
А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло?
Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?
А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло?
Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?
А чому ви не публікуєте на офіційному сайті Академії списки людей, які отримали службове житло?
Якщо ми опублікуємо списки людей, які отримали житло, то тисячі інших будуть дзвонити і запитувати: "А чого нам не дали ?