Строительство »

Роман Масленников - Кредитний споживчий кооператив: старий новий спосіб примножити капітал

Максим Брандуков, Роман Масленников, Анна Казначеєва

Кредитний споживчий кооператив: старий новий спосіб примножити капітал

Настільна книга пайовика і кооператора

АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ:

Ідея, історичні дані, економічні питання: Брандуков Максим Юрійович, президент Російської асоціації кредитних спілок, заступник директора КПК «Мій Дім»

Головний редактор: Роман Масленников

Відповідальний секретар: Анна Казначеєва

Коректор:

Марія Петрова

Вступне слово

Як відомо, кооперативний рух - найчисленніше соціально-економічний рух сучасності. Сьогодні кредитна кооперація є складовою частиною фінансового сектора з відповідною нормативно-правовою базою та механізмами нагляду. Будучи некомерційними організаціями, відповідаючи своїй меті та завданням, кредитні кооперативи здійснюють свою діяльність в інтересах своїх пайовиків, завойовуючи довіру суспільства щоденною роботою. На жаль, сучасний житель Росії погано інформований про діяльність кредитних спілок і має вельми поверхневі знання про цю сферу. Завдання даного видання дати уявлення потенційному пайовику про сучасну кредитної кооперації Росії. Розуміння сучасної кредитної кооперації неможливо без знання історії кооперативного руху в Росії і світі. Також у виданні докладно описані принципи кредитної кооперації, розказано про проблеми, з якими може зіткнутися пайовик і шляхи їх вирішення.

Видання, подібні до цього надзвичайно важливі для підвищення фінансової грамотності населення та популяризації кооперативного руху. Завжди приємно усвідомлювати, що в кооперативному русі є люди, небайдужі до нашої спільної справи.

Мірзануроеа Айгуль Фаритовна,

Генеральний директор Асоціації Федерації СРО кредитних кооперативів,

директор СРО «ОПОРА КООПЕРАЦІЇ»

Історія питання

Коротка історія кооперативного руху в світі

Говорячи про ранньому етапі розвитку кредитної кооперації необхідно розглядати кожну з країн окремо. Адже зародження кредитних кооперативів в Англії, Німеччині, Франції, США відбувалося відокремлено, незважаючи на досвід сусідів. Але причини появи перших кредитних кооперативів у всіх країнах однакові. Це розвиток індустріального суспільства, розширення шару «середнього класу», який за своїми потребам і можливостям, був вище пролетаріату і селянства.

Формально перший споживчий кооператив на паях виник в Англії в 1844, в промисловому місті Рочделе (в графстві Ланкашир). Місцеві ткачі вирішили організувати касу взаємодопомоги, де кожен міг взяти позику із загальної суми, яку формували паї членів кооперативу. Цей перший кооператив налічував лише 28 пайовиків і позики тут були вельми невеликі. Але важливий був перший крок, і вже через десять років в Англії налічувалося кілька десятків кооперативів.

У Німеччині засновником першого кредитного товариства був Фрідріх Райффайзен. У 1849 році, в Південній Німеччині Фрідріх Вільгельм організував «Товариство самопоставкі хліба і зерна» або «Хлібне суспільство» - воно повинно було допомогти селянам під час важкого економічного становища. Райффайзен закуповував борошно на кошти, отримані від приватних пожертвувань, потім у власній пекарні суспільства випікався хліб, який поширювався серед найбідніших верств населення. «Хлібне суспільство», «Товариство допомоги», засноване в 1849 році під Фламмерсфельде, а також «Благодійне товариство», створене в 1854 році в Хеддерсдорфе - ці організації стали попередниками кооперативних товариств і були засновані на принципі благодійної допомоги.

У Німеччині кредитна кооперація отримала, мабуть найбільшого поширення на початковому етапі. Так, на 1910 в цій країні налічувалося понад три тисячі кредитних кооперативів. Хоча європейським лідером тут була Російська імперія, де на той час налічувалося понад 10 тисяч подібних організацій.

Зазвичай кредитні кооперативи в різних європейських країнах не виходили за локальні рамки міста або області. По іншому розвивалася історія кредитної кооперації в Канаді. Емігрант з Франції Альфонс Дежарден прийшов у відчай від ставки банківських кредитів, яка в ті часи сягала кількох тисяч% в рік, заснував товариство кредитної кооперації в 1900 році. Поступово суспільство розросталося, ставши загальканадських, а потім вийшовши на міжнародних ринок. До теперішнього часу кредитний кооператив «Дежарден» володіє активами в розмірі 150 млрд. Доларів і має 6 мільйонів пайовиків, будучи найбільшим кредитним кооперативом в світі.

Історія світової кредитної кооперації була б неповною без згадки Сполучених Штатів Америки. Незважаючи на те, що кредитна кооперація, здавалося б, повинна була б мати успіх в Америці кінця XIX-почав XX століття, поширення вона не отримала. Лише до середини XX століття кредитні кооперативи стали займати свою нішу в економічному просторі США. Американська специфіка розвитку кредитних кооперативів полягає в тому, що в цій країні кооперативний рух привертає і більш забезпечені верстви населення. Як приклад можна привести статистичні дані. Які говорять, що в даний час в США активні близько 10 000 кредитних кооперативів, але в їх розпорядженні досить серйозні суми. За різними оцінками, даними організаціями було прийнято близько 700 млрд дол. Заощаджень і майже на таку ж суму видано кредитів.

Розвитку кредитної кооперації поступово зачіпало все більше кількість країн і регіонів. Все це призвело до того, що в 1971 році була створена міжнародна організація - Всесвітня Рада Кредитних Спілок. Значимість кредитних кооперативів підтвердив і той факт, що в ООН є спеціальна програма з розвитку кооперативного руху, а 2012 року був оголошений роком кооперативів.

В даний час, члени Всесвітньої Ради представляють більше 50 000 кредитних спілок з 100 країн, членами цих кооперативів є більше 187 мільйонів чоловік. Таким чином, можна сказати, що кредитна кооперація має багату історію практично у всіх регіонах світу, і активно розвивається в даний час.

Коротка історія кооперативного руху в Росії

Хоча сама ідея створення кас взаємодопомоги прийшла в Росію з-за кордону, проте вона потрапила на благодатний грунт. У Росії здавна існували докооператівние форми об'єднання і взаємодії людей, до яких можна віднести перш за все, селянські громади, побутові артілі, складчина, взаємодопомога і т. Д. Тому в силу специфіки російської, а потім і радянської економіки, кредитні кооперативи зайняли гідне місце в фінансовій системі Росії протягом без малого двох століть.

Історія російської кооперації почалася в 1865 році, коли провінційні поміщики Лугиніни з Костромської області, які довго жили в Німеччині і зацікавилися роботою Райффайзена, вирішили організувати першу касу взаємодопомоги серед дрібних землевласників. Вони ж розробили і перший «Статут ощадно-зберігаючою товариства». За наступні 20 років з'явилося маса послідовників справи Лугиніни, ідея виявилася вдалою.

Успіх кредитних кооперативів тих років був зрозумілий. Нерозвиненість банківської системи, труднощі в отриманні позики і російські традиції взаємодопомоги - все це послужило джерелом бурхливого розвитку кооперативного руху. Тому вже 1883 році в імператорській Росії діяло майже тисяча установ дрібного кредиту. Стало очевидно, що така велика кількість кредитних товариств потребує законодавчій базі. Зазвичай дуже повільне реагування держави на загальносуспільні потреби суспільства, в цей раз спрацювало набагато оперативніше. Вже в 1895 році було прийнято «Положення про установи дрібного кредиту», яке визначило права та обов'язки пайовиків, а також ввело кредитні кооперативи в правове поле. Ухвалення закону породило буквально бум кооперативного руху. За наступні 30 років число кредитних кооперативів збільшилася більш ніж в десять разів. Так, до 1914 року їх налічувалося близько 13 тисяч. Що дозволило говорити про кредитні кооперативах як про найбільш масової кредитної організації. Тим більше, що загальне число пайовиків перевалило за 8 мільйонів.

До моменту соціальних катаклізмів, пов'язаних з революціями, в Росії було зареєстровано 16477 кредитних кооперативів. Але чергове смутний час надовго загальмувало розвиток кооперативного руху. Якщо Тимчасовий уряд ще намагалося регулювати їх діяльність, то радянські керівники просто об'єднали кредитні кооперативи зі споживчими, а потім і зовсім спробували поставити хрест на кооперативному русі.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Максим Брандуков, Роман Масленников, Анна Казначеєва   Кредитний споживчий кооператив: старий новий спосіб примножити капітал   Настільна книга пайовика і кооператора   АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ:   Ідея, історичні дані, економічні питання: Брандуков Максим Юрійович, президент Російської асоціації кредитних спілок, заступник директора КПК «Мій Дім»   Головний редактор: Роман Масленников   Відповідальний секретар: Анна Казначеєва Коректор: Марія Петрова   Вступне слово   Як відомо, кооперативний рух - найчисленніше соціально-економічний рух сучасності
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ