Строительство »

Все про дорогоцінних і напівкоштовних каменях

 1. Що таке дорогоцінний камінь
 2. 1. Рідкість каменю
 3. 2. Довговічність каменю
 4. 3. Краса каменю
 5. Що таке напівдорогоцінне каміння
 6. Підведемо підсумок

Ця стаття назавжди змінить вашу думку про дорогоцінних і напівкоштовних каменях. Якщо ви вважаєте їх звичайними скельцями - то навчитеся цінувати коштовності. Якщо ці камені вас вже вражають - ви зрозумієте, за що саме їх люблять у всьому світі.

Отже. Чому один камінь продають цілими вагонами, а за грам іншого влаштовують аукціони? Чому навіть дорогі мінерали поділяються на дорогоцінні й напівкоштовні і коштують по-різному? У матеріалі ви знайдете відповіді на ці та інші питання.


Що таке дорогоцінний камінь

Що таке дорогоцінний камінь

Спочатку ми дамо визначення самому слову «камінь». Каменем називають гірські породи і мінерали, які утворилися природним шляхом, тобто без втручання людини.

Щоб називатися дорогоцінним, камінь повинен відповідати трьом критеріям: бути рідкісним, довговічним і красивим. Давайте зупинимося на кожній з цих характеристик.

1. Рідкість каменю

Рідкість каменю визначається складністю його знаходження в природі. Ця складність має чисельні показники, які ми проілюструємо на прикладі видобутку алмазів - майбутніх діамантів.

Ця складність має чисельні показники, які ми проілюструємо на прикладі видобутку алмазів - майбутніх діамантів

Шахта з добування алмазів. Джерело: ALROSA

Добувачі викопують із землі алмазну руду, з якої потім інші фахівці витягують кристали алмазу. Для рентабельності розробки в 1 тонні руди має бути від 0,5 алмазного карата. Тепер уявіть таке.

Тепер уявіть таке

Це ще не все. Тільки 20% всіх алмазів придатні в ювелірній справі. Решта йде на технічні потреби. Виходить, що з 1 видобутого карата в прикраса потрапить тільки 0,20 карата. А це всього лише 0,040 грама.

Уявіть, яку роботу треба виконати, скільки землі перерити, щоб кожна жінка в день заручин була задоволена!

2. Довговічність каменю

Жодна корпорація не буде освоювати складне родовище каменів і мінералів, які швидко приходять в непридатність. Жодна людина не буде купувати вироби з крихкими вставками. Тому довговічність - визначальний фактор для каменю, який претендує на звання дорогоцінного.

Один і той же дорогоцінний камінь одночасно може бути твердим і крихким. Наприклад, алмаз настільки міцний, що їм перевіряють твердість інших мінералів. У той же час при падінні цей кристал може потріскатися і навіть розбитися.

3. Краса каменю

Краса в дорогоцінному камінні - теж поняття обчислюється. Наприклад, на вартість впливає насиченість кольору, ступінь заломлення сонячного променя, спектр поглинання кольору і інші характеристики, які професійні геммологи перевіряють спеціальними приладами.


Навряд чи людина з одного погляду оцінить всі ці якості. Однак, коли побачите на співрозмовника або в салоні ювелірний виріб з коштовним каменем, просто уявіть характеристики мінералу, вражений виробом і гідно оціните його. Подумайте про те, як камінь шукали, як оцінювали за всіма можливими критеріями і яким чином надавали форму.

Вчені навчилися синтезувати рідкісні камені, але їх ціна навіть поруч не стоїть з цінами на природні діаманти, рубіни, сапфіри та інші дорогоцінні камені. Справжнім дорогоцінним каменем може вважатися тільки мінерал, знайдений в надрах землі.

Сертифікат оцінки діаманта з геммологической лабораторії GIA

Коротка історія діамантів

Наділяти камені дорогоцінними властивостями вперше почали індуси. За кілька тисячоліть до нашої ери індійські раджі прикрашали себе діамантами, знайденими на території країни. У ті часи люди ще не вміли змінювати вихідну форму кристалів.

В Європу, по поширеній думці, алмази принесли з походів воїни Олександра Македонського. Місцеві жителі не оцінили красу неограненних каменів, а вже через кілька десятків років королі по всьому континенту почали прикрашати огранованими діамантами зброю і обладунки. У 15 столітті нашої ери у придворних жінок і чоловіків з'явилася мода на носіння діамантів.

З тих пір завдяки родовищам по всьому світу діаманти стали цінувати в кожному куточку Землі.


Що таке напівдорогоцінне каміння

Що таке напівдорогоцінне каміння

Виробники, продавці і покупці по-різному називають камені, які стоять трохи дешевше дорогоцінних. Популярні два рівнозначних терміна: напівкоштовні і ювелірні камені.

Деякі вважають термін «напівдорогоцінне каміння» застарілим. Через приставки напів вартість мінералу стає дискредитована. Покупець може сприйняти камінь неповноцінним і не купити виріб з ним. Тому в ужиток увійшов термін «ювелірний камінь». Професіонали зрозуміють вас, якщо ви скористаєтесь будь-який з цих термінів.

Ювелірні (або напівдорогоцінне) камені менш красиві, рідкісні і довговічні, ніж дорогоцінні. У той же час вони мають чудові властивості, щоб прикрашати ваше виріб.


Підведемо підсумок

 1. Вага дорогоцінних каменів вимірюють в каратах.
 2. 1 карат дорівнює 0,2 грама.
 3. У дорогоцінних каменів три критерії оцінки: краса, рідкість і довговічність.
 4. З 1 тонни алмазної руди можна одержати не більше 4/100 грама алмазу.
 5. Провідні виробники ювелірних виробів використовують тільки камені з сертифікатами автентичності.
 6. Ювелірні і напівкоштовні камені - це рівнозначні поняття.

Тепер ви маєте чіткими знаннями про дорогоцінних і напівкоштовних каменях, їх характеристиках, відмінності і, сподіваємося, гідно їх цінуєте.

Чекайте нашу наступну статтю. У ній ми розповімо, як дорогоцінні камені тримаються в ювелірному виробі.

<< Повернутися до списку статей

Чому один камінь продають цілими вагонами, а за грам іншого влаштовують аукціони?
Чому навіть дорогі мінерали поділяються на дорогоцінні й напівкоштовні і коштують по-різному?