Строительство »

Дитячі садки в Швейцарії

Олена Гассер живе в Швейцарії вже більше десяти років і активно займається кар'єрою Олена Гассер живе в Швейцарії вже більше десяти років і активно займається кар'єрою. Вона поки не є мамою і не може розповісти нам про пристрій дитячих садків, спираючись саме на свій особистий досвід. Однак, у неї є численні племінники чоловіка-швейцарця і російськомовні знайомі, вже зіткнулися з такою проблемою як пристрій дитини в дитячий сад. Можливо, я когось здивую, але не тільки в Росії існує проблема з дитячими садами і дошкільними установами. У такій благополучній країні як Швейцарія для того, щоб влаштуватися в державний дитячий сад необхідно записатися якомога раніше - як тільки майбутній мамі стане відомо про її вагітність. У кращому випадку вас чекає чергу тривалістю в один рік, а також є ймовірність, що в невеликих населених пунктах садка просто не буде.

Для початку, щоб була зрозуміла загальна картина, розповім трохи про вдачі і традиції в країні. З одного боку, ще сильна мораль, укорінена в століттях - жінка повинна бути вдома і зберігати вогнище. І якщо врахувати, що в окремих кантонах (областях) жінки отримали право голосу лише в 1971 р, нічого дивного в цьому немає. Вдалині від великих міст звичка сидіти вдома стає генетичною особливістю. Благополучна країна і прогресивна країна - зовсім не одне і те ж. Прогресивна - тут можна згадати про Норвегію з декретною відпусткою для батьків. А в Швейцарії дійсно багато домогосподарок. Особливість представників середнього класу в тому, що висока заробітна плата для них не так важлива. Розвинений культ сім'ї, і тому в неділю час віддано повністю їй - все заклади закриті. У магазинах поширені різні сімейні знижки. І головне, звичайно ж, те, що жінка в шлюбі захищена більшою мірою ніж в Росії. Вона може собі дозволити не працювати і виховувати більш ніж двох дітей, що тут не рідкість. І я не знаю жодної жінки 35-55 років, яка працювала б на повну ставку. З іншого боку - довгоочікуване рівноправність і не часті випадки, коли чоловіки вважають за потрібне поступитися місцем в транспорті або вирішать допомогти донести сумку. Цілком зазвичай для дівчини влаштуватися на роботу в автосервіс, бути водієм екскаватора або вантажівки - потрібно тільки вміння. Тепер ближче до теми дитячих садків. Так само як і жінки багатьох інших розвинених європейських країн, швейцарки не поспішають обзаводитися дітьми в ранньому віці. Офіційний декрет в Швейцарії триває приблизно шістнадцять тижнів, декретні виплати становлять 80% зарплати мами. Далі, аж до повноліття, виплачується допомога на дитину в розмірі 200-240 франків, що досить мало за швейцарськими мірками. А так як послуги няні недешеві й коштують від 25 франків на годину, немає сенсу працювати, будучи мамою. Швидше за все, крім підтримки національних традицій, таким чином штучно регулюється ринок праці. Обов'язковий державний дитячий сад по всій Швейцарії тільки з чотирьох років, він безкоштовний, і при цьому є ще одне «але». В сад з початку навчального року (з серпня) потрапляють діти, яким чотири роки виповнилося до 30 квітня (тобто ті, у кого день народження пізніше, йдуть в сад на наступний рік вже з п'яти років).

Методика навчання дітей дошкільного віку в Швейцарії - навчання в грі, а основна ідея в тому, щоб не заважати формуванню їх особистості. Здібності дитини обов'язково проявляться самостійно, вихователь тільки повинен це помітити. Математику, читання і письмо в дитячих садках не вчать, але є багато ігор на свіжому повітрі, замість азбуки - повторення слів і пропозицій, пісеньок і віршів. І тому швейцарські дошкільнята зазвичай знають менше своїх російських однолітків, кажуть в німецькомовних кантонах на швейцарському діалекті і на німецькій мові, краще розвинені фізично і завжди з відмінним настроєм. Відносно харчування - сніданки і полуденок діти приносять з собою, а обідають вдома. О 12.00 годині діти самі йдуть на обід додому - так їх вчать бути самостійними. Крім державного саду, є ще й ігрові групи - «kinderkpippe» і найраніше, коли туди можна піти - 2,5 року (і все ж частіше беруть з трьох років). Дитина може перебувати тут весь день або залишитися на півдня, з годуванням або без нього (все залежить від конкретної групи і грошей, які батьки готові на це витратити).

В середньому цілий день (з 07.30 до 18.30 годин з годуванням) коштує 150 франків. Перед тим, як батьки запишуть малюка в групу їм потрібно враховувати те, що він повинен буде ходити туди мінімум два рази на тиждень. Інакше в «kinderkpippe» його просто не приймуть, адже це приватні заклади, у яких є своя політика вигідних і невигідних рішень. Що являють собою подібні групи? Як правило 10 - 15 дітей (частіше більше) від 2,5 до 4,5-5 років (старші - ті самі діти, які за датою народження не потрапляють в обов'язковий садок і змушені чекати наступного року). Діти різного віку виховуються разом, у кожної групи є один або два вихователя, а також одна або дві дівчини-помічниці (студентки або учениці старших класів). У звичайних «КРІППО» діти тільки грають - щось ліплять, малюють, ходять гуляти. Тихої години як такого немає - якщо хтось хоче спати, для цього в окремій кімнаті є мати. Якщо говорити про харчування - воно також загальне для всіх. Нічого не можу сказати про меню, але, судячи з відгуків, все не так як в Росії «перше, друге і компот», а просто якісь снеки. Діти часто їдять те, що принесли з дому. Все тут залежить від вартості - якщо група дорожче, то буде повноцінне дитяче харчування і, можливо, навіть кухар. Знову ж таки, судячи з відгуків знайомих, ніхто не буде стежити за тим, сходив чи дитина в туалет, де впав і чим вдарився, ситий, надів чи шапку на прогулянку? Тобто якщо дворічна дитина знімає шапку на вулиці, ніхто до нього не підбігає і не надягає її назад

. .

І, треба зазначити, що діти тут на два роки дуже самостійні - і їдять самі, і одягаються. Допомогу їм потрібна мінімальна, а вихователь потрібен для безпеки, ігр та прогулянок. Наприклад, російськомовні матусі лаються, що діти часто приходять додому з синцями і подряпинами (а вихователі навіть не знають, де і як вони їх отримали), голодні і брудні (за тим, щоб міняти памперси там також не стежать). Є, звичайно, «КРІППО», в яких має місце індивідуальний підхід до кожної дитини, заняття по системі Домана, Лупан і Монтессорі, якісне харчування. Але, природно, вони значно дорожче і їх мало, а також часто вони білінгвічние (німецький-англійський) - тому надзвичайно популярні серед англомовних експатів. Існують «КРІППО» з групами для дітей від 3 до 18 місяців, де вихователі працюють саме з такими малюками. Але тут також немає нічого, крім самого необхідного догляду. Хоча є, знову ж таки, більш якісні і, як наслідок, більш дорогі варіанти. У всі подібні маловозрастние ігрові групи потрапити дуже складно, тому записуватися в них необхідно якомога раніше. І, треба зазначити, що діти тут на два роки дуже самостійні - і їдять самі, і одягаються

Є в Швейцарії і російські дитячі садки - наприклад, в Цюріху їх три. І тільки в одному з них все вихователі мають відповідну освіту і досвід роботи в Росії, а також є можливість залишити дитину на повний день. У садку організовано харчування і дітей приймають з 1,5 років. Відгуки про нього найпозитивніші, хоча він відносно новий. Мої російськомовні знайомі хочуть також, щоб їх діти, крім місцевої «КРІППО» та дошкільного навчального закладу, хоча б раз на тиждень ходили в російську групу (спілкуватися російською мовою, щоб з'явилися російськомовні друзі).

Є ще такий варіант як «tagesmutter» (дослівно "денна мама") - це, як правило, жінка по сусідству, що має своїх дітей, яка готова також наглядати і за вашою дитиною, в той час коли ви працюєте. У цій ситуації все за індивідуальною домовленістю - чим годувати малюка, який йому необхідний режим. Вартість послуг дуже невелика. Але може бути і так, що догляд за дитиною обмежиться тільки годуванням і іншої найнеобхіднішої турботою - гігієна, переодягання. А весь інший час дитина буде наодинці з телевізором чи буде грати з дітьми. «Tagesmutter» не обмежується тільки однією дитиною в групі, як правило їх троє або п'ятеро і всі вони різновікові. Якийсь оптимальний варіант «tagesmutter» - дружня взаємовиручка. Сьогодні мама доглядає за своїм і чужим дитиною, завтра таким же чином їй допомагає подруга.

Є «Babysitters» (дівчатка, школярки, студентки від 13 до 20 років) - це варіант няні з погодинною оплатою. Зручний він тоді, коли батьки йдуть на пару годин в кіно або в гості. Не кожна, особливо російська, мати довірить свою дитину юної панночці нехай навіть на годину. Одного разу бачила на двері під'їзду оголошення: «Здрастуйте, я живу по сусідству, мені скоро виповниться 13 років і я хочу бути babysitters. У мене немає досвіду роботи, але я знаю, як поводитися з дітьми ». На спеціальних ресурсах з пошуку нянь подібних оголошень дуже багато.

Що стосується класичної няні - ні на одному місцевому форумі я не зустрічала жодного подібного пропозиції. А російськомовні батьки, у яких є така можливість, краще послуги няні з проживанням з Литви та Естонії (так як це громадяни ЄС, які мають право тут працювати). Деякі звертаються до допомоги бабусь. Часто на російських форумах з'являються оголошення «шукаю роботу приходить няні». Але, як правило, досить одного дзвінка цієї «няні», щоб надовго забути про пошуки кандидатури за допомогою оголошень. Часта картина - діти-погодки, старшому 4 роки, а наймолодший в колясці. Мами в Швейцарії народжують одного малюка і через короткий проміжок часу іншого. І, до речі, якщо мами і тата віддають в «КРІППО» двох дітей, то отримують дуже значну знижку - що, безумовно, вигідно. Частина витрат на «КРІППО» покривається, як можливий варіант, державою. Це відбувається за умови, коли обидва батьки зайняті повний робочий день, або один з них вчиться. Але це поширюється виключно на самі звичайні ігрові групи. Фактично, батьки самі платять різницю між державним і приватним дитсадком. І розмір компенсації залежить від сімейного доходу - чим більше заробляєш, тим більше платиш. Все потрібно ретельно планувати заздалегідь, і багато в чому ситуація перегукується з тією, що склалася в Росії. Але представники місцевої влади вже працюють над вирішенням питання про брак дитячих садків і, можливо, через кілька років щось зміниться.

Олена Гассер

Що являють собою подібні групи?
Знову ж таки, судячи з відгуків знайомих, ніхто не буде стежити за тим, сходив чи дитина в туалет, де впав і чим вдарився, ситий, надів чи шапку на прогулянку?