Строительство »

Як розбагатіла Олена Батурина?


Олена Батурина - дружина колишнього московського мера Юрія Лужкова, найвідоміший і щасливий виробник тазиків і стільчиків з пластмаси, її холдинг «Інтеко» контролював більшу частину всього будівельного ринку столиці. Крім «Інтеко», Батурина також володіє частиною акцій Газпрому і Ощадбанку

Батурина займається тенісом, непогано катається на гірських лижах. Водить автомобіль, має третій розряд зі стрільби з малокаліберної гвинтівки. Займається верховою їздою.

Від шлюбу з Лужковим у Батуріної дві дочки: Олена народилася в 1992 році, Ольга - в березні 1994 року.

У 2010 році журналом «Форбс» Батурина була визнана третьою найбагатшою жінкою світу зі статком $ 2,9 млрд. Російський журнал "Фінанс" оцінював статки Батуріної на кінець 2009 року в $ 2,2 млрд, а роком опісля, після відставки її чоловіка з поста мера російської столиці - не більш $ 1,1 млрд. За цей же період в рейтингу «Фінанс» «найвпливовіші ділові жінки Росії» з першого місця Батурина перемістилася відразу на 41-у позицію.

Олена Миколаївна Батурина народилася 8 березня 1963 року. Закінчила Московський інститут управління імені Серго Орджонікідзе (нині - університет). 1982-1989 роках була науковим співробітником Інституту економічних проблем комплексного розвитку народного господарства міста Москви, головним фахівцем комісії Мосгорисполкома по кооперативів та індивідуальної трудової діяльності.

Компанія "Інтеко"

У 1991 році Батурина і її брат Віктор зареєстрували компанію (кооператив) "Інтеко", яка стала займатися виробництвом полімерних виробів. У тому ж році Батурина вийшла заміж за Юрія Лужкова, який в 1992 році став мером Москви. ЗМІ писали, що "Інтеко" на початку 1990-х років отримувала вигідні державні замовлення. Через кілька років бізнес "Інтеко" по виготовленню пластмасових виробів був доповнений власним сировинним виробництвом на базі Московського нафтопереробного заводу (МНПЗ), що знаходився під контролем столичного уряду. На території МНПЗ був побудований завод з виробництва поліпропілену, і практично весь випускається МНПЗ полімер належав компанії Батуріної. В результаті "Інтеко" вдалося зайняти майже третину російського ринку виробів з пластмаси.

В кінці 1990-х років "Інтеко" стала одним з основних генпідрядників зведення в Калмикії Міста Шахів (Сіті-Чесс), будівництво якого було ініційовано президентом республіки Кірсанов Ілюмжиновим. Згодом компанія була одним з фігурантів розслідування, що стосувалося нецільового використання бюджетних коштів при будівництві Сіті-Чесс. Восени 1999 року Батурина балотувалася в депутати Держдуми від Калмикії, але вибори програла.

У 2001 році почалося перетворення "Інтеко" в велику інвестиційно-будівельну корпорацію. Вона зуміла взяти під контроль майже четверту частину столичного ринку панельного домобудування. Через рік в складі "Інтеко" з'явився підрозділ монолітного будівництва. Починаючи з середини 2002 року компанія придбала цілий ряд цементних заводів, завдяки чому компанія Батуріної перетворилася на найбільшого постачальника цементу в країні. У 2003 році "Інтеко" оголосила про плани по випуску власного облігаційної позики. Тоді ж вперше з'ясувалося, що Батурина володіє 99 відсотками акцій компанії, а 1 відсоток акцій належить її брату. Через деякий час "Інтеко" оголосила про створення власної ріелтерської структури "Магістрат".

Після придбання Домобудівельного комбінату № 3 почалося активне захоплення «Інтеко» будівництвом. І якщо два роки тому говорили про те, що компанія будує 500 тис. М2 житла в рік і воно в основному панельне, муніципальне, то вже в цьому році мова йде про 1 млн. М2 (з якого трохи менше половини - дорогий моноліт). А це - п'ята частина всього житла, що будується в столиці. Придбання ДСК-3 співпало з цементним кризою на будівельному ринку Москви. Кілька цементних заводів одночасно на 30% збільшили відпускні ціни на свою продукцію. «Інтеко», що називається, довелося обзавестися власними. Сьогодні серед них - «Осколцемент», «Білгородський цемент», «Подгоренський цемент», «Пикалевский цемент». З придбанням останнього (в Ленінградській області) у «Інтеко» в руках може виявитися 15% всього ринку цементу Росії.

Цікаво інше: щоб зайняти нинішній стан на ринку столиці, «Інтеко» довелося займати 1,2 млрд. Руб. і відкривати карти. Ось тоді-то все і дізналися про зарплату дружини мера і про те, що активи її фірми оцінені в 27 млрд. Руб.

У 2003 році ЗМІ писали про конфлікт між "Інтеко-агро" - дочірньою фірмою "Інтеко" - і губернатором Бєлгородської області Євгеном Савченко. Обласна влада звинуватили агрохолдинг в скупці бєлгородських земель за "сірими" схемами і заниженими цінами. Пізніше з'ясувалося, що діяльність "Інтеко-агро" заважає розробці Яковлівського рудника, який належить ТОВ "Метал-груп" - компанії, підконтрольній послу РФ в Україні Віктору Черномирдіну і його синові Віталію. Після нападу на виконавчого директора ТОВ "Інтеко-Агро" Олександра Анненкова і вбивства адвоката "Інтеко" Дмитра Штейнберга Батурина зверталася до президента Володимира Путіна з проханням звільнити Савченко, але не отримала підтримки на федеральному рівні.


15 лютого 2004 в результаті часткового обвалення покрівлі будівлі аквапарку "Трансвааль-парк" в московському районі Ясенів загинули 28 відвідувачів розважального комплексу і постраждали більше 100. У березні 2004 року "Комерсант" повідомив про те, що Батурін були найбільшими кредиторами компанії "ТЕРРА Ойл ", яка до моменту катастрофи контролювала бізнес аквапарку. У березні 2005 року Тверський районний суд Москви частково задовольнив позов Батуріної про захист честі і гідності та визнав відомості, опубліковані в газеті, що не відповідають дійсності.

У 2005 році "Інтеко" продала всі свої цементні підприємства, а через деякий час і Домобудівний комбінат №3 (ДСК-3), який придбала в 2001 році. Після продажу комбінату "Інтеко" пішла з ринку панельного домобудування. Навесні 2006 року "Інтеко" повернулася на цементний ринок, купивши у групи СУ-155 Верхнебаканскій цементний завод в Краснодарському краї.

У березні 2006 року корпорація "Інтеко" офіційно оголосила про те, що ще в лютому брат Батуріної пішов з компанії. 17 березня акціонери "Інтеко" (тобто сама Батурина) на позачергових зборах прийняли рішення про викуп у Віктора Батурина належав йому пакета акцій.

У липні 2006 року Батурина була обрана до складу ради директорів ВАТ АКБ "Російський земельний банк".

Конфлікт: Батурина проти Forbes

1 грудня 2006 року була опублікована інформація про те, що видавничий дім Axel Springer Russia відмовився друкувати статтю про Батуріної і її бізнесі, знищивши весь тираж грудневого номера російського журналу Forbes. У свою чергу, американський Forbes зажадав, щоб Axel Springer випустив поточний номер в тому вигляді, в якому він був надрукований, що в підсумку і було зроблено. У лютому 2007 року "Інтеко" подала два судових позови - кожен на суму в 106 тисяч 500 рублів - до головного редактора Максиму Кашулінського і видавничому дому. Компанія виграла перший позов навесні 2007 року, програвши другий восени 2007 року. Після цього був змінений предмет позову, і в січні 2008 року виграла справу проти Axel Springer Russia і авторів статті про Батуріної.

Конфлікт: Батурина проти свого брата Віктора

На початку 2007 року загострився конфлікт між Батуріної і її братом Віктором, який, за деякими даними, вирішив повернути собі чверть акцій "Інтеко" - пакет, на той час коштував близько мільярда доларів. Батурина та її брат обмінялися судовими позовами. Початкові позови Віктора Батурина суд відхилив, позови Олени Батуріної, подані у відповідь, були зареєстровані 15 лютого 2007 року. Віктор Батурин заявив, що готує нові судові претензії до своєї сестри. Однак кілька днів по тому ЗМІ повідомили, що сторони відмовилися "від взаємних майнових та інших претензій" .'

критика
В кінці 2000-х деякі фігури російського бізнесу, зокрема Олександр Лебедєв, стверджували в ЗМІ, що отримання вигідних замовлень компанією «Інтеко» від уряду Москви частково обумовлено наявністю шлюбних уз між Лужковим і Батуріної, що неодноразово спростовувалося самої Батуріної.
У грудні 2009 року газета «Ведомости» опублікувала дані, з яких випливало, що влітку 2009 року, в період, коли інші девелоперські компанії зіткнулися зі значними труднощами, пов'язаними з економічною кризою, «Інтеко» достроково погасила кредити банків в розмірі 27 млрд руб. Одним із джерел погашення боргів став продаж земельної ділянки площею 58 га на південному заході Москви за 13 млрд руб., Тобто 220 млн руб. за 1 га (ця ціна, за даними «Ведомостей», відповідала докризової і перевищувала поточні на той момент десь удвічі). Покупцем землі виступила структура, близька до Банку Москви, причому, за інформацією газети, покупка була оплачена за рахунок кредиту цього банку. При цьому найбільшим акціонером Банку Москви є Уряд Москви.
У 2006-2008 роках на замовлення належить Батуріної фірми «Інтеко», незважаючи на протести громадськості, було знищено 80% Теплих торгових рядів. На місці пам'ятника архітектури передбачається побудувати готель.
У липні 2009 року російський підприємець Шалва Чигиринський через свого адвоката заявив Високому суду в Лондоні про те, що Батурина була з 1999 року його партнером по девелоперським і нафтогазових проектів в Москві: за його словами, він фінансував ці проекти, а Батурина «повинна була" гарантувати ", що ніякі" бюрократичні питання "не завадять їх реалізації»; таким чином, вона, за твердженням Чигиринського, де-факто контролювала половину його нафтових активів (зокрема, Sibir Energy), внесених в Московську нафтову компанію (припинила своє існування в грудні 2003 року); твердження були спростовані Батуріної.

Батурина продає Інтеко

6 вересня 2011 року з'явилося повідомлення про те, що ТОВ «Сбербанк інвестиції», дочірня компанія Ощадбанку, в партнерстві з власником Бінбанку Микаілов Шішханову набуває ЗАТ «Інтеко» у основного власника компанії Олени Батуріної.
Ринкова вартість «Інтеко», «Патріота», що належать їм структур і проектів оцінюється в $ 1,2 млрд, але фінансові умови угоди сторонами не розкриваються. Основним покупцем на власні кошти виступає Микаил Шішханов (95%), ТОВ «Сбербанк інвестиції» придбає 5%.
Відомо, що цементні активи «Інтеко» в угоду не увійшли. Навесні 2011 р Олена Батурина домовилася про продаж краснодарських цементних заводів «Новоросцемент» бізнесмена Льва Квєтний приблизно за $ 200 млн.

На початку грудня 011 року Микаил Шішханов і дочірня компанія Ощадбанку ТОВ «Сбербанк Інвестиції» закрили операцію з придбання групи «Інтеко» у Олени Батуріної.
В угоду увійшли 100% акцій ЗАТ «Інтеко», ЗАТ «Патріот» і всіх належних їм виробничих та проектних структур. Основним покупцем на власні кошти виступив Шішханов (95%), «Сбербанк Інвестиції» купило 5% групи.
Нові власники планують провести IPO «Інтеко».
Батурина має намір разом з партнерами сформувати великий фонд інвестицій в нерухомість.
«Завершення операції з продажу« Інтеко »дозволяє тепер сконцентруватися на реалізації як поточних, так і абсолютно нових інвестиційних проектів в сфері нерухомості та девелопменту - і в Росії, і в країнах Європи. В даний час ми спільно з великими європейськими інвесторами формуємо фонд нерухомості », - озвучила свої плани дружина колишнього мера Москви.
До весни 2012 року під управлінням фонду будуть акумульовані активи вартістю близько £ 500 млн.

Анекдот: Найміцніший шлюб на світлі - Батурина-Лужков: ніщо на світі не зближує сильніше, ніж любов до загального мільярду доларів.

як розбагатіли інші багаті люди