Строительство »

Як не платити за холодні батареї

За час свят через аварії без опалення залишилися близько 1500 будинків. «Фонтанка» склала інструкцію, як домогтися перерахунку по квартплаті. За час свят через аварії без опалення залишилися близько 1500 будинків

Віктор Бартенєв / Інтерпресс

Є два механізми по перерахунку плати за опалення. Один не вимагає від громадян практично ніяких зусиль, а інший пов'язаний із суперечками і боротьбою за свої права. Правда, вільного вибору між двома механізмами немає - все залежить від того, з якої причини квартира перетворилася на крижаний будинок.

Автоматичний перерахунок робиться в тому випадку, якщо опалення було відсутнє через аварію на теплотрасі. Як розповіли «Фонтанці» в ГУП «ВЦКП», дані про прориви, одержувані від районної влади, акумулюються в спеціальному комп'ютерному модулі. При розрахунку квартплати система знижує суму за опалення за той період, поки енергетики спішно латали дірки на трубі.

Однак потрібно зробити дві важливі застереження. По-перше, терміном закінчення періоду, протягом якого не було тепла, вважається офіційне повідомлення «Тепломережі» або ГУП «ПЕК» про ліквідацію прориву. Однак на практиці гаряча вода доходить до будинків в кращому випадку через півдня - труби наповнюються теплоносієм поступово. А в деяких випадках очікування затягується на кілька діб.

Наприклад, 6 січня о 14.30 на Іванівській вулиці стався прорив на мережах ГУП «ПЕК», в зоні відключення виявилися 94 будинки. О п'ятій ранку 7 січня теплопостачання було відновлено, але в деяких будівлях його немає досі. В умовах 25-градусних морозів житловики вирішили злити гарячу воду зі стояків, які стали лопатися, як горохові стручки, після запуску теплоносія.

Друга важлива обмовка: «ВЦКП» друкує квитанції тільки для 70% петербурзьких будинків. Для інших платіжки готують приватні управляючі компанії, ТСЖ або ЖБК. У житловому комітеті кажуть, що з ними повинні працювати районна влада. Перший заступник голови адміністрації Центрального району Сергій Орлов підтвердив, що «приватникам» постійно нагадують про необхідність перерахунку в разі прориву. «Я їм завжди кажу про це на засіданнях», - розповідає він.

Втім, самим житловикам невигідно робити ці перерахунки. Зазвичай на період аварії теплопостачання здійснюється по так званій «резервною схемою»: по ньому ганяють воду, вже пройшла через будинок і залишилася в зворотному трубопроводі. «Звичайно, перерахунок ми робимо неохоче. Циркуляція є, загальдомовий лічильник крутиться, енергетики нам плату виставляють, а ми жителям - не можемо », - говорить директор одного великого Жилкомсервісу.

Холодно і без аварії

У тому випадку, якщо аварії не було, а в квартирі все одно холодно, то за свої права доведеться поборотися. При цьому на перерахунок можна сподіватися тільки в тому випадку, якщо льодовиковий період настав у квартирі не з вашої вини. Наприклад, через завоздушенності стояка (погана робота сантехніка), низької температури в мережі (питання до постачальника тепла) або недоліків внутрішньобудинкової мережі (в будівлях з верхнім розведенням на перших поверхах холодніше, ніж на верхніх). Якщо ж в квартирі холодно, так як на двері немає теплової ізоляції, вікна криво висять, а всі кватирки відкриті, то керуюча компанія може відбитися від всіх претензій.

Механізм боротьби за перерахунок описаний в Правилах надання комунальних послуг (статті 104 - 113). В теорії все виглядає так. Спочатку потрібно звернутися в аварійно-диспетчерську службу своєї керуючої компанії з претензією. Це можна зробити письмово і усно, але в останньому випадку потрібно обов'язково записати ім'я диспетчера і номер заявки. Після цього житловики повинні зв'язатися з громадянином і узгодити з ним дату приходу для складання акта про надання неякісної послуги.

Відповідно до стандарту житлово-комунальних послуг, прийнятим у 2000 році, мінімальна температура в житловій кімнаті не повинна опускатися нижче 18 градусів (в кутових - 20 градусів). Співробітники компанії, що управляє, які завітають для складання акта, повинні проводити виміри відповідно до певної методикою: термометр слід встановити на відстані 1 метр від зовнішньої мережі і 1,5 метра - від рівня підлоги.

«Якщо температура менше норми, але настає період, на який потім буде зроблений перерахунок, - говорить гендиректор компанії« ПромИнвест »Дмитро Стригуненко. - Після усунення всіх проблем співробітники керуючої компанії повинні ще раз прийти, ще раз провести всі виміри і, в разі досягнення планки в 18 градусів, скласти ще один акт. У всякому разі, ми так робимо ». Відповімо, що в веденні «Промінвест» знаходяться три великих міських Жилкомсервісу.

житлові відмовки

Втім, мова йде саме про теорію. На практиці ж керуючої компанії невигідно робити перерахунок в тому випадку, якщо опалення в кімнаті є, але не досягає встановленого законом мінімуму. З тих же причин: теплоносій все одно циркулює по трубах, його враховує загальдомовий лічильник, відповідно до показань якого виставляють рахунки енергетики. Крім того, ходіння по квартирах також займає час.

У хід йдуть будь-які аргументи. «Я подзвонила в своє ТСЖ" Кірочная, 30 "з проханням прислати комісію для складання акту. Мені сказали, що температура теплоносія нормальна, тому, швидше за все, у мене просто погано заклеєні вікна. Але якщо я все одно хочу, щоб до мене прийшли для замірів, то повинна написати письмову заяву », - розповідає читачка« Фонтанки ».

Відзначимо, що Правила надання комунальних послуг допускають усне звернення громадянина. Що стосується погано заклеєних вікон, то комісія має право занести цей факт до протоколу, але, природно, не заочно, а на місці. Згодом цей факт може стати підставою для відмови провести перерахунок. Є ще одна хитрість керуючої компанії: не проводити повторну перевірку, а просто написати у внутрішньому журналі, що всі проблеми з опаленням були усунені. Як правило, усуваються вони в найкоротший період, щоб перерахунок був мінімальним. При цьому громадянин може як і раніше страждати від холоду і чекати, коли ж до нього прийдуть знову.

Для того щоб цього не сталося, краще скаржитися відразу в службу 004 або через портал «Наш Санкт-Петербург». Обидві системи підвідомчі комітету з інформатизації та зв'язку. Скарги спускаються вниз по ієрархічній системі «районна адміністрація - житлове агентство - керуюча компанія». Заяви вважаються невиконаними до тих пір, поки сам житель не підтвердить цей факт. Або за телефоном (служба 004), або по Інтернету ( «Наш Санкт-Петербург»). За велику кількість незакритих скарг районним чиновникам щотижня влаштовують прочухана на нараді в житловому комітеті.

Якщо ж ви все-таки хочете воювати з керуючою компанією, то не робіть самостійних вимірів - суди згодом не визнають їх. І не обмежуйтеся звичайними дзвінками, навіть якщо ви зв'язуєтеся з керівником обслуговуючої організації. Інакше вийде така ж історія, як з жителем села в Курганської області, який не платив за тепло, так як батареї були холодними. А потім став боржником.

Справа дійшла до суду. «Відповідач Михайлов В. Б. позовні вимоги не визнавав, мотивуючи відсутністю тепла в квартирі в опалювальний період. Пояснював, що користувався пічним опаленням, купував дрова. По телефону звертався до директора ТОВ «Грант», письмових звернень не було, але всі знали, що в його квартирі холодно. Перевірок в його квартирі не було, звертався зі скаргою тільки в сільраду », - йдеться в матеріалах справи.

Бідолаха привернув до процесу своїх сусідів. «Третя особа Тарбазанов А. Ф. вважав, що вимоги ТОВ« Грант »до Михайлову В. Б. необгрунтовані, оскільки батареї опалення в квартирі Михайлова В. Б. і в його квартирі були холодними весь опалювальний сезон. Третя особа Мала А. А. пояснювала, що тепла в її квартирі так само не було, але вона за всі комунальні послуги платить », - говорили на суді односельці.

Однак немає актів - немає і перерахунку: обидві інстанції визнали громадянина Михайлова боржником. «Фонтанка» сподівається, що читачі нашого видання чи не повторять його долю.

Андрій Захаров,
«Фонтанка.ру»


© Фонтанка.Ру