Строительство »

Торги по банкрутству: вичерпна інформація для новачків

 1. зміст:
 2. 1. Торги по банкрутству: поняття та особливості
 3. 2. Основні умови участі в торгах з питань банкрутства
 4. 2.1 Подача заявки
 5. 2.2 Встановлення ціни об'єкта
 6. 3. Стадії торгів з питань банкрутства
 7. 3.1 Первинні торги
 8. 3.2 Повторні торги
 9. 3.3 Публічні торги
 10. 4. Види майна, що виставляється на торги з питань банкрутства
 11. 5. Майданчики по торгах з питань банкрутства
 12. 6. Основні етапи участі в публічних електронних торгах
 13. Етап 1. Оформлення та отримання електронного підпису
 14. Етап 2. Реєстрація на електронному торговельному майданчику
 15. Етап 3. Підбір лотів
 16. Етап 4. Налаштування ПО
 17. Етап 5. Підготовка заявки на участь в електронних торгах з питань банкрутства та перерахування завдатку
 18. Етап 6. Подача заявки на участь
 19. Етап 7. Участь в електронному аукціоні
 20. Етап 8. Завершення електронного аукціону та підбіття Підсумків
 21. Етап 9. Повний розрахунок з продавцем. Вступ в майнові права

Вітаю Вас, шановний (а) колего! Все частіше ми стали стикатися з таким поняттям, як торги по банкрутству або реалізацією майна, що належить боржникам або банкрутам. У даній статті ми докладно вивчимо, що таке аукціони з питань банкрутства, а також розглянемо основні правила участі в них.

У даній статті ми докладно вивчимо, що таке аукціони з питань банкрутства, а також розглянемо основні правила участі в них

зміст:

1. Торги по банкрутству: поняття та особливості
2. Основні умови участі в торгах з питань банкрутства
2.1 Подача заявки
2.2 Встановлення ціни об'єкта
3. Стадії торгів з питань банкрутства
3.1 Первинні торги
3.2 Повторні торги
3.3 Публічні торги
4. Види майна, що виставляється на торги з питань банкрутства
5. Майданчики по торгах з питань банкрутства
6. Основні етапи участі в публічних електронних торгах
Етап 1. Оформлення та отримання електронного підпису
Етап 2. Реєстрація на електронному торговельному майданчику
Етап 3. Підбір лотів
Етап 4. Налаштування ПО
Етап 5. Підготовка заявки на участь в електронних торгах з питань банкрутства та перерахування завдатку
Етап 6. Подача заявки на участь
Етап 7. Участь в електронному аукціоні
Етап 8. Завершення електронного аукціону та підбиття підсумків
Етап 9. Повний розрахунок з продавцем. Вступ в майнові права

1. Торги по банкрутству: поняття та особливості

Бувають такі ситуації, коли боржник (будь то юридична або фізична особа) не має фінансових можливостей погасити кредит або закрити питання по іншим фінансовим зобов'язанням (платежі по податках, позики і т.д.). Тоді на "допомогу" приходить процедура банкрутства, про яку докладно описано в цієї статті .

Описане майно боржника виставляється на торги, щоб покрити фінансові зобов'язання перед кредиторами. Це і називається торгами з питань банкрутства, коли майно банкрута реалізовується через аукціони.

Конкурсне виробництво (так ще називають торги по банкрутству) є останньою стадією процедури банкрутства фізичної або юридичної особи.

Оцінку майна і подальшу його продаж здійснює арбітражний керуючий, який призначається в суді. В його обов'язки входить повна організація торгів і підбір майна для реалізації.

У Федеральному законі "Про неспроможність (банкрутство)" дуже чітко зазначено, що процедура торгів повинно бути в електронному вигляді на електронних торговельних майданчиках. Учасником аукціону можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.

Є таке "повір'я", що часто конкурсні керуючі самі викуповують лоти за вигідними цінами, а потім перепродують. Але можу вас з точністю запевнити, що це не так. Процедура самого банкрутства, а потім і торгів абсолютно прозора. Її хід можна відстежити на будь-якому етапі, тому якщо ви щось запідозрили, можете сміливо подавати скаргу до відповідних інстанцій. Якщо за результатом її розгляду виявляться факти шахрайських дій, конкурсного керуючого і всім замішаним особам в даному питанні буде загрожувати не тільки адміністративна, а й кримінальна відповідальність.

До 2015 року на торгах з питань банкрутства могло реалізовуватися тільки майно юридичних осіб, але після вступу в силу Федерального закону "Про банкрутство фізичних осіб" стало можливим розпродавати і їх майно. Даний закон повністю регулює процедуру проведення торгів.

До переліку майна на торгах по банкрутства фізичних осіб можуть входити автотранспортні засоби, землі, ділянки, дачі, житлові та нежитлові приміщення, велика побутова техніка і т.д.

Продаж майна боржника на аукціоні дозволяє частково, а іноді і повністю закрити зобов'язання перед кредитором.

Дуже детально тему банкрутства фізичних і юридичних осіб ми розглядали в попередніх статтях.

Існує 2 схеми продажу майна банкрутів:

 1. Торги (відкриті аукціони). Взяти участь в них можуть всі бажаючі. Однак бувають такі випадки, коли участь може бути обмежена у зв'язку з тим, що майно не може бути у вільному обігу. Це можуть бути коштовності або зброю.
 1. Конкурси. Майно, яке наділене статусом культурної або історичної цінності, пам'ятки культурної спадщини і т.д. Під час проведення конкурсу повинні бути застосовані заходи підвищеної безпеки, але також організатори зобов'язані забезпечити вільний доступ потенційним покупцям до товару.

Якщо в аукціоні перемагає той учасник, який запропонував найбільшу ціну, то в конкурсі, згідно п.4 ст.447 Цивільного кодексу Російської Федерації переможцем буде той учасник, який погодиться виконати всі умови, представлені в договорі купівлі-продажу та інших документах, що регламентують проведення конкурсу.

2. Основні умови участі в торгах з питань банкрутства

Для того щоб взяти участь в торгах з питань банкрутства, потрібно виконати кілька обов'язкових умов.

2.1 Подача заявки

Природно, першою умовою є подача заявки на участь в аукціоні. Оформити заявку потрібно на бланку встановленого зразка у двох примірниках.

Після того, як заявка буде оформлена між учасником і організатором торгів з питань банкрутства укладається угода про завдаток, яке регламентує суму, яка має виконуватися до перерахування учасником торгів на розрахунковий рахунок організатора торгів. Завдаток є гарантією того, що після виграшу претендент викупить лот.

Після перерахування грошових коштів, учасник повинен подати оригінал платіжного доручення з відміткою банку про проведення переказу. Платіжне доручення потрібно надати не пізніше останнього дня прийому документів.

2.2 Встановлення ціни об'єкта

Початкова ціна об'єкта торгів з питань банкрутства встановлюється або спеціальним комітетом або зборами кредиторів згідно обліку мінової вартості активів. Процедура встановлення ціни така, що в першу чергу готується звіт оцінки об'єкта торгів з питань банкрутства. Таку оцінку проводить або арбітражний керуючий або довірена особа, призначена ним. Початкова ціна повинна бути не нижче середньоринкової. Призначення ціни, як правило, проводиться в останню годину робочого дня, що передує дню торгів.

Таким чином, згідно зі статтею 94 закону про банкрутство, мінімальна вартість майна призначається арбітражним керуючим боржника. Остаточна вартість визначається за результатами торгів.

3. Стадії торгів з питань банкрутства

У процедури проведення торгів з питань банкрутства строгий регламент, і тому вона має 3 стадії: первинну, повторну та публічну. Давайте більш детально розглянемо кожну.

3.1 Первинні торги

Первинні торги - це початковий етап процедури. Учасники можуть робити ставки, підвищуючи вартість лота, тільки на ту величину кроку, яка обумовлена ​​умовами торгів. Наступний крок можна робити тільки через півгодини після того, як система прийме попередній.

3.2 Повторні торги

У разі якщо з якихось причин первинний аукціон не відбувся, призначаються повторні торги. Вартість лота в цьому випадку буде на 10% нижче початкової.

3.3 Публічні торги

Якщо перші дві стадії торгів з питань банкрутства визнані такими, призначаються публічні торги. Головна особливість публічних торгів полягає в тому, що ціна на лот знижується через певні проміжки часу. На публічних торгах можна придбати лот зі знижкою від початкової ціни до 99%. Важливо встигнути укласти угоду раніше конкурентів.

Про те, що можна придбати на торгах з питань банкрутства, ми поговоримо в наступному пункті статті.

4. Види майна, що виставляється на торги з питань банкрутства

Види майна, що виставляється на торги з питань банкрутства

Перелік майна, що виставляється на торги з питань банкрутства, величезний. Давайте детально розглянемо найпопулярніші об'єкти, які виставляються на аукціони:

 • цінні папери юридичних або фізичних осіб;
 • заводи;
 • самі організації (фірми, підприємства, в тому числі виробничі фабрики і т.д.);
 • спец.техніка;
 • транспорт;
 • побутова техніка;
 • товарні знаки і права вимог;
 • нерухомість (комерційна, житлова, виробнича, будівлі, споруди, землі, в тому числі землі сільгосппризначення і ін.);
 • матеріальні активи;
 • виробниче обладнання.

Через те, що в нашій країні мало людей, які володіють інформацією про те, що є можливість участі в торгах з питань банкрутства, у вас є всі шанси провести ефективну угоду.

У деяких торгах учасників мінімальна кількість, а, отже, є можливість купити актив за мінімальною ціною.

5. Майданчики по торгах з питань банкрутства

Майданчики по торгах з питань банкрутства

Майданчиків для проведення аукціонів дуже велика кількість, в тому числі і тих, які успішно реалізують майно банкрутів, але можна виділити 5-ть найпопулярніших.

1 Майданчик - Єдиний федеральний реєстр відомостей про банкрутство (bankrot.fedresurs.ru)

Саме на цьому сайті зібрана повна інформація про проведені аукціонах, а також дана інформація розміщується завчасно. Вивчення представленого реєстру об'єктів дозволить учаснику більш повно оцінити аукціон і максимально ретельно до нього підготуватися.

2 Майданчик - Сбербанк АСТ (sberbank-ast.ru)

Даний сайт один з найбільш зручних і має інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. На ньому виставляється майно компаній, які оформили позику і не можуть його гасити. Недолік цього ресурсу в тому, що на ньому виставляється мала кількість аукціонів.

3 Майданчик - Фабрікант.ру (fabrikant.ru)

Найбільша майданчик з великою кількістю виставлених лотів.

4 Майданчик - Центр реалізації (bankrupt.centerr.ru)

На цьому майданчику виставляється майно організацій, які законодавчо визнані банкрутами.

5 Майданчик - Універсальна ЕТМ "Electro torgi" (electro-torgi.ru)

Сама "молода" майданчик, яка активно розвивається. У неї зрозумілий і зручний інтерфейс, а лоти з частою періодичністю оновлюються.

В інтернеті є величезна кількість сайтів, на яких можна знайти потрібні об'єкти торгів.

Аукціонні майданчики поділяються на 3 види:

 1. Торгові майданчики - безпосередня організація і проведення інтернет-аукціонів;
 1. Офіційні портали - найповніші дані про торги, що публікуються у відповідності до російського законодавства. Найяскравіші приклади таких сайтів - це Федрерсурс і суботній випуск газети Коммерсант.
 2. Агрегатори торгів з питань банкрутства - такі портали акумулюються всю інформацію про майбутні аукціонах з мережі Інтернет і розміщують у себе.

Звичайно, перш ніж брати і брати участь в торгах, потрібно серйозно підготуватися і визначитися з майданчиком. Про основні етапи участі поговоримо в наступному пункті статті.

6. Основні етапи участі в публічних електронних торгах

Основні етапи участі в публічних електронних торгах

За своєю суттю процедура прийняття участі в аукціонах з питань банкрутства нескладна, важливо дотримуватися законодавства і пройти всі етапи. Нижче пропоную розглянути всі стадії участі в аукціоні.

Етап 1. Оформлення та отримання електронного підпису

Електронний підпис - це спеціалізований набір символів, що ідентифікує підписувача, що знаходиться на пристрої, схожому на зовнішній накопичувач (флеш-карту).

Завдяки Цей пристрій можна вести електронний документообіг, без застосування паперових носіїв. Детальна інформація про те, для чого потрібна електронний підпис, як її отримати і які види ЕП бувають написано в цієї статті .

Основними функціями електронного підпису є захист документів від підробки, доказ авторських прав на той чи інший документ, передача файлів по зашифрованих каналах, можливість подачі цінових пропозицій за участю в торгах і тендерах, а також підпис договорів та інших актів за підсумками торгів і аукціонів.

Електронний підпис може давати доступ тільки до певного переліку майданчиків, тому перш ніж замовляти її, упевніться про наявність функцій і спектра послуг.

Етап 2. Реєстрація на електронному торговельному майданчику

Для того щоб зареєструватися на електронному торговельному майданчику, обов'язково знадобиться електронний підпис, а також завантаження певного переліку документів у відсканованому вигляді.

Як правило, для фізичних осіб - це паспорт (розворот з фото і реєстрація), для юридичних осіб і індивідуальних підприємців - установчі документи.

Обов'язково ознайомтеся з переліком необхідних документів, щоб встигнути їх підготувати. Акредитація на майданчику може зайняти від трьох до п'яти робочих днів. Необов'язково акредитуватися на всіх майданчиках. Досить реєстрації тільки на тій, де будуть проходити торги по обраному лоту.

Етап 3. Підбір лотів

Вище ми з вами вже говорили про те, де шукати об'єкти торгів з питань банкрутства. В першу чергу, раджу вам розглянути пропозиції по вашому регіону.

Після того, як ви визначитеся з об'єктом покупки, уважно вивчіть всю документацію по ній (документи про оцінку, право власності та інші), щоб надалі не виникло непередбачених ситуацій з початковим власником майна.

Після того, як ви визначитеся з об'єктом покупки, уважно вивчіть всю документацію по ній (документи про оцінку, право власності та інші), щоб надалі не виникло непередбачених ситуацій з початковим власником майна

Якщо ви плануєте придбання автомобіля або нерухомості, у вас є право заздалегідь оглянути об'єкт. На картці організатора аукціону завжди є контактні дані, за якими можна зв'язатися і домовитися про зустріч. Радимо вам взяти з собою досвідченого фахівця з оцінки, щоб не вийшло так, що вартість лота виявиться завищеною. Звичайно ж, це стосується тільки матеріальних активів (устаткування, транспорту, нерухомості і так далі).

У разі якщо ви плануєте придбання цінних паперів або підприємства, раджу вам звернутися за консультацією до досвідчених економістам та юристам, щоб, знову-таки, не придбати активи за завищеною ціною.

Таким чином, попередній аналіз лота допоможе вам адекватно оцінити доцільність участі в аукціоні.

Етап 4. Налаштування ПО

Щоб взяти участь в аукціоні, потрібно грамотно налаштувати всі необхідні програми. Для роботи на електронному майданчику в більшості випадків використовується браузер Internet explorer, а для використання електронного підпису може знадобитися спеціалізована програма «КріптоПро».

У той момент, коли ви будете оформляти електронний підпис, раджу вам проконсультуватися з фахівцями компанії на предмет того, які налаштування комп'ютера вам можуть знадобитися. Також ви можете скористатися послугами системних адміністраторів.

Етап 5. Підготовка заявки на участь в електронних торгах з питань банкрутства та перерахування завдатку

Отже, об'єкт покупки обраний, комп'ютер налаштований, прийшов час зареєструвати заявку на участь. Важливо зробити дану процедуру заздалегідь, щоб була можливість (в разі нестачі документів або помилок в реєстрації) все виправити. Дана обережність дуже важлива для тих, хто вперше бере участь і не має досвіду участі в такого роду торгах.

Може трапитися така ситуація, що буде потрібно залучення стороннього фахівця, тому (Не устану повторювати) подбайте про все заздалегідь, хоча б за 3-4 дні до початку аукціону.

У момент оформлення заявки потрібно прикласти платіжне доручення, що підтверджують внесення суми завдатку.

Увага! Без завдатку участь в торгах НЕМОЖЛИВО! Розмір завдатку визначено і позначений в документації до аукціону і становитиме приблизно 5% вартості об'єкта.

Реквізити для переказу коштів також будуть вказані в документації. Дуже важливо уточнити у організаторів чи можна скористатися онлайн сервісом переказу коштів, так як часто зустрічаються ситуації, що аукціон регламентує прикріплення платіжного доручення з відміткою банку і електронна квитанція може не підійти.

Ще один важливий момент - комісія банку за переказ коштів. Уточніть у свого банку суму комісії за переклад.

У разі програшу аукціону, завдаток повернеться вам протягом того часу, який прописано в документах торгів. Як правило, цей термін може скласти 30 календарних днів.

Етап 6. Подача заявки на участь

Для кожного аукціону з питань банкрутства час подачі заявки визначається окремо. В одних торгах виграв вважається той, хто перший подав заявку, в інших важливо встигнути подати заявку до певного моменту. Для початку прикріпіть всі необхідні документи, а потім підпишіть їх і відправте за допомогою електронного підпису.

Етап 7. Участь в електронному аукціоні

Особливостей участі в електронному аукціоні може бути маса, та й видів даної процедури буває кілька.

У закритому аукціоні в установлений момент відкриваються всі подані заявки, і переможцем вважається той, хто запропонував кращу ціну.

Відкритий аукціон являє собою торги по типу фізичного аукціону, тільки все проходить на електронному майданчику у вашому особистому кабінеті. Організаторами встановлюється певний крок суми і проміжок часу, протягом якого можна зробити цей крок. Учасники аукціону бачать тільки номер заявника і суму, яку він запропонував.

Таким чином, у відкритому аукціоні перемагає той, хто подав останнє речення перед завершенням торгів.

Відкриті торги вважаються відкритими і прозорими.

Етап 8. Завершення електронного аукціону та підбіття Підсумків

По завершенню торгів з питань банкрутства протягом півгодини організатори формують протокол, в якому описується повна процедура їх проходження, а потім протягом трьох робочих днів публікується підсумковий протокол, де оголошується переможець.

Для тих учасників, які не виграли аукціон, він закінчується досить-таки просто - потрібно дочекатися повернення завдатку і все. Якщо протягом декількох днів повернення не відбулося, слід звернутися до організаторів за уточненням.

З переможцем же все набагато складніше. Після офіційної публікації підсумкового протоколу, укладається договір купівлі-продажу. Бланк даного договору відправляється через електронну торгову площадку. Переможець заповнює його, підписує електронним підписом і повертає назад організатору через особистий кабінет, а потім і в фізичній формі на паперовому носії через пошту.

Якщо переможець з яких-небудь причин відмовляється від угоди, завдаток йому не повертається.

Етап 9. Повний розрахунок з продавцем. Вступ в майнові права

Після того, як всі формальні етапи завершені, договори підписані, переможець відправляє частину оплати за об'єкт. Важливо уважно ввести реквізити, так як вони можуть відрізнятися від тих, на які був переведений завдаток.

Коли всі умови дотримані, переможець аукціону стає повноправним власником об'єкта і може зайнятися оформленням документів, що підтверджують право власності.

Таким чином, при дотриманні всіх умов і етапів проведення торгів з питань банкрутства, будь-яких серйозних проблем не повинно виникнути. У будь-якому випадку, ви завжди можна звернутися в службу підтримки електронної торгової площадки або за допомогою до юристів.

І в завершенні статті пропоную вам подивитися невелике відео, в якому розказано покроковий алгоритм підготовки до участі в торгах з питань банкрутства:

На цьому моя стаття про торги з питань банкрутства підійшла до кінця. Якщо у вас залишилися питання, то задавайте їх нижче в коментарях до цієї статті.

PS: Ставте зірочки і лайки, а також діліться цією статтею зі своїми друзями і колегами в соціальних мережах.