Строительство »

Стадії банкрутства підприємства

 1. Стадії банкрутства юридичної особи
 2. Подача заяви про банкрутство
 3. Стадія спостереження при банкрутстві юридичної особи
 4. фінансове оздоровлення
 5. Зовнішнє управління
 6. конкурсне виробництво
 7. мирова угода

У статті докладно розглянемо всі стадії банкрутства юридичної особи і роз'яснимо, що вони означають для компанії-банкрута і для її кредиторів.

При грамотному фінансовому управлінні компанія отримує прибуток, нарощує капітал і при цьому залишається ліквідною. Але так буває не завжди. Сукупність несприятливих зовнішніх чинників, помножена на помилки управління компанією, іноді виявляється фатальною для бізнесу. Борги зростають, компанія не виконує свої зобов'язання і грузне в судових розглядах. Виходом із патової ситуації буде запуск процедури банкрутства.

Стадії банкрутства юридичної особи

Банкрутство використовується не тільки з метою вирішення завдання припинення фінансово неефективною діяльності, але і в шахрайських схемах ухилення від зобов'язань. З метою припинення протиправних дій та шахрайства за допомогою свідомого банкрутства організації процедура банкрутства закріплена в Законі # 127-ФЗ від 26.10.2002 «Про неспроможність (банкрутство)».

Етапи банкрутства, регламентовані законодавчо:

 1. Спостереження.
 2. Фінансове оздоровлення.
 3. Зовнішнє управління.
 4. Конкурсне виробництво.
 5. Мирова угода.

Від себе додамо «нульову» стадію - подача заяви про фінансову неспроможність в арбітражний суд.

Цикл руху організації за стадіями процедури банкрутства юридичної особи наочно представлений на схемі.

Цикл руху організації за стадіями процедури банкрутства юридичної особи наочно представлений на схемі

Зі схеми видно, що процес банкрутства - це не односпрямований до ліквідації компанії процес. Мирова угода може бути укладена як на початкових стадіях банкрутства, так і в процесі, аж до зовнішнього управління. Кредитори отримають задоволення своїх вимог, а компанія зможе повернутися до звичайної діяльності.

Розглянемо докладніше кожен етап процедури банкрутства, дізнаємося, що він означає для компанії - банкрута і для її кредиторів.

Подача заяви про банкрутство

З якою процедури починається справа про банкрутство? В першу очередьініціатор банкрутства організації повинен подати заяву про фінансову неспроможність (банкрутство) юридичної особи в арбітражний суд за місцем реєстрації боржника.

Позивачем може стати:

 • сама фірма-боржник;
 • бізнес-партнер фірми-боржника, він же кредитор;
 • уповноважені державні органи: ПФР, ФСС, ФОМС, податкова служба, і т.д .;
 • працівники організації в приватному порядку або колективно.

Варто відзначити, що ініціація процедури банкрутства боржника - це, скоріше, крайній захід для більшості кредиторів. Спочатку бізнес-партнери використовують весь перелік досудових і судових заходів щодо стягнення заборгованості:

 • ведуть переговори;
 • реструктуризують борг ;
 • отримують судове рішення про стягнення боргу;
 • стягують борг за виконавчим листом.

І тільки якщо всі ці дії не увінчалися успіхом, подають заяву про визнання боржника фінансово неспроможним.

Читайте також:

Згідно із законом сам боржник повинен звернутися в суд із заявою, якщо він виявив у своїй фірми ознаки банкрутства. Такими ознаками є: неможливість оплати боргів кредиторам, виплати заробітної плати персоналу і сплати обов'язкових платежів по податках і зборах державі. Згідно з поправками до № 154-ФЗ від 29 червня 2015 року мінімальна сума заборгованості для юридичних осіб становить триста тисяч рублів, для індивідуальних підприємців - десять тисяч рублів. Термін заборгованості повинен бути не менше трьох місяців.

Кредитору на замітку: заявник може скористатися перевагою перед іншими кредиторами і запропонувати кандидатуру арбітражного керуючого, лояльного своїм інтересам Кредитору на замітку: заявник може скористатися перевагою перед іншими кредиторами і запропонувати кандидатуру арбітражного керуючого, лояльного своїм інтересам. Не упускайте цю можливість.

Стадія спостереження при банкрутстві юридичної особи

Безпосередньо процедура банкрутства організації починається з винесення арбітражним судом ухвали. Призначається тимчасовий арбітражний керуючий. Він обов'язково повинен мати громадянство РФ і членство в організації арбітражних керуючих.

Головною метою здійснення спостереження є запобігання протиправних дій з виведення майна з активів компанії-боржника.

Протягом трьох днів з моменту отримання ухвали арбітражний керуючий надсилає інформацію про запуск процедури банкрутства компанії до Єдиного федеральний реєстр відомостей про банкрутство. Інформація публікується в інтернет-версії реєстру і в газеті «Коммерсант»

Крім загального оповіщення, окремо повідомляється керівництво компанії-боржника (протягом п'яти днів з моменту отримання ухвали).

Відбувається повідомлення банку боржника, уповноважених державою служб і фондів, всіх виявлених кредиторів (протягом 14 днів).

Тимчасовий арбітражний керуючий організовує такі заходи:

 1. проводить фінансовий аналіз компанії .
 2. Складає реєстр вимог кредиторів.
 3. Проводить перші збори кредиторів.

З моменту введення спостереження будь-які відсотки і пені за прострочені платежі перестають нараховуватися. Замість них на суму боргу нараховуються відсотки в розмірі ставки рефінансування, встановленої ЦБ РФ на дату введення спостереження.

Кредитору на замітку: якщо ваша компанія виявилася в списку кредиторів фірми, обов'язково будьте присутніми на перших зборах кредиторів та лобіюють свої інтереси при складанні графіка погашення заборгованості Кредитору на замітку: якщо ваша компанія виявилася в списку кредиторів фірми, обов'язково будьте присутніми на перших зборах кредиторів та лобіюють свої інтереси при складанні графіка погашення заборгованості.

фінансове оздоровлення

Якщо за підсумками перших зборів кредиторів не вдалося прийти до Світового угодою, складається графік погашення заборгованості. Арбітражний суд вводить другу.

Головна мета другої стадії банкрутства підприємства - відновлення платоспроможності боржника за допомогою виплати всіх боргів за графіком погашення заборгованості. Управління організацією-банкрутом здійснюється керівництвом організації, але вже з обмеженнями. Компанія-боржник погоджує з адміністративним арбітражним керуючим усіма угодами, які збільшують заборгованість більш ніж на 5%, всі операції залучення додаткового фінансування, а також з усіма угодами, пов'язані з майном компанії.

Кредитору на замітку: на етапі фінансового оздоровлення керівництво компанії може (але не зобов'язана) реалізовувати «жорсткі» заходи щодо поліпшення фінансового стану: реструктуризація компанії, скорочення штату, оптимізація витрат Кредитору на замітку: на етапі фінансового оздоровлення керівництво компанії може (але не зобов'язана) реалізовувати «жорсткі» заходи щодо поліпшення фінансового стану: реструктуризація компанії, скорочення штату, оптимізація витрат.

Зовнішнє управління

За підсумками фінансового оздоровлення компанія повинна надати докази відновлення платоспроможності у вигляді звіту про результати проведення оздоровлення та бухгалтерського балансу на останню звітну дату.

Мета зовнішнього управління - за допомогою грамотного фінансового управління збільшити ліквідність організації і підготувати її до оплати боргів.

На етапі зовнішнього управління керівництво організацією повністю переходить до зовнішнього арбітражному керуючому, який проводить «жорстку» політику оптимізації:

 1. Скорочує штат.
 2. Перепрофільовує виробництво.
 3. Реструктуризує борги.
 4. Оптимізує оргструктуру компанії.
 5. Інвентаризує майно і відчужує неефективне.

Відзначимо, що всі ці дії керуючий проводить не самостійно, а згідно з планом, затвердженим на зборах кредиторів.

Вам також можуть знадобитися ці статті:

конкурсне виробництво

Якщо заходи зовнішнього управління виявилися ефективними, на чергових зборах кредиторів виноситься рішення про завершення зовнішнього управління і початку виплати боргів. Процес банкрутства повертається на попередню стадію. Якщо ж немає, відкривається конкурсне виробництво.

Мета даної стадії - задовольнити вимоги позичальників, розпродавши майно компанії.

З початку оголошення конкурсного виробництва компанія припиняє всю свою діяльність. Конкурсний керуючий подає інформацію про відкриття ліквідаційної процедури до Єдиного федеральний реєстр відомостей про банкрутство. Дана інформація публікується в інтернет-версії реєстру і в газеті «Коммерсант».

Запрошується незалежний оцінювач, який спільно з конкурсним керуючим оцінює все майно компанії, формує «складу ліквідаційної маси» - розрахункову грошову суму, в яку оцінено все майно компанії-банкрута.

Кредитору на замітку: всі кредитори, зацікавлені у стягненні заборгованості, повинні пред'явити свої вимоги до арбітражного суду не пізніше двох місяців з моменту публікації оголошення Кредитору на замітку: всі кредитори, зацікавлені у стягненні заборгованості, повинні пред'явити свої вимоги до арбітражного суду не пізніше двох місяців з моменту публікації оголошення. Реєстр вимог кредиторів на етапі конкурсного виробництва складається заново. Порядок описаний в 127-ФЗ.

Поза чергою з конкурсної маси виплачуються витрати по запобіганню екологічних і техногенних катастроф, загибелі людей.

Решта платежі здійснюються згідно із затвердженим графіком в затвердженої законом черговості:

 1. Першими будуть витрати на проведення процедури банкрутства судом і оплата арбітражним керуючим.
 2. Другими відшкодування заробітної плати отримають працівники організації.
 3. Третіми в списку стоять залучені фахівці та організації, послуги яких використовувалися для проведення процедур банкрутства.
 4. Четвертими в оплаті виявляться витрати на експлуатацію та комунальні платежі.
 5. П'ятими будуть кредитори, борги перед якими організація мала до моменту ініціації процедури банкрутства.
 6. Шостими - кредитори, які накопичили претензії до фірми-боржника вже під час банкрутства.

За підсумками проведення конкурсного виробництва в ЕГРЮЛ вноситься запис про ліквідацію юридичної особи.

мирова угода

мирова угода

Фінальний етап банкрутства підприємства - мирова угода - може бути укладено на будь-яких зборах кредиторів. Інструментом укладення мирової угоди буде голосування, достатньою умовою - отримання більшості голосів. Однак суд може затвердити мирову угоду тільки після оплати боргів першої і другої черговості (див. Попередню стадію).

Кредитору на замітку: використовуйте можливість укладення мирової угоди, хоча б і з незначною втратою в відшкодування вимог Кредитору на замітку: використовуйте можливість укладення мирової угоди, хоча б і з незначною втратою в відшкодування вимог. Це дасть позитивний ефект від економії витрат на організацію зовнішнього управління, на конкурсне виробництво. До речі, в результаті конкурсного виробництва ви можете і не отримати відшкодування вимог в повному розмірі.

На закінчення хочу відзначити, що участь в процедурі банкрутства - довга і неприємний обов'язок, як для боржника, так і для кредиторів. Загальна протяжність процедури банкрутства компанії може досягати п'яти років. Тому, щоб звести до мінімуму ймовірність спілкування з арбітражним судом і іншими кредиторами, введіть в практику у вашій компанії два нових бізнес-процесу:

 1. Перевірку потенційних бізнес - партнерів на платоспроможність перед укладенням договору ( перевірте контрагента тут >> ).
 2. контроль простроченої дебіторської заборгованості .

Методичні рекомендації з управління фінансами компанії