Строительство »

Процедура банкрутства юридичної особи

  1. Банкрутство і законність
  2. спостереження
  3. фінансове оздоровлення
  4. Зовнішнє управління
  5. конкурсне виробництво
  6. Спрощена процедура

Банкрутство не завжди означає руйнування і закриття підприємства. Навпаки - процедура банкрутства юридичної особи часто допомагає вберегти бізнес від ліквідації і впоратися з безрозмірними апетитами кредиторів. Саме банкрутство допомагає оголосити мораторій на фінансові претензії до компанії, розібратися з боргами і вийти зі складної ситуації. Головне - знати, що і як робити.

Часто фінансове навантаження стає настільки непідйомною, а кредитори незговірливими, що єдиний вихід - оголосити підприємство банкрутом. І нерідко виявляється, що процедура банкрутства юридичної особи йде на користь всім сторонам. І бізнесу, і інвесторам. Перші беруть паузу і розгрібають всі проблеми, паралельно рятуючи від непрофільних активів, а другі або фіксують збитки, які можуть виявитися не такими великими, як очікувалося, або отримують свої інвестиції назад.

Ліквідація юридичної особи внаслідок банкрутства - це найбільш депресивний сценарій розвитку подій. З огляду на, звичайно, що засновники компанії і її інвестори навмисно не вели її до банкрутства і ліквідації, з метою спочатку набрати боргів, а потім зняти з себе зобов'язання по їх поверненню (докладніше про легальні способи ліквідації ТОВ з боргами >> ).

Слід розрізняти неплатоспроможність і неспроможність. Неплатоспроможність може бути тимчасовим явищем, а активи боржника в принципі можуть покривати борги. Неспроможність - це визнана судом повна і безстрокова нездатність розрахуватися за боргами, яка тягне за собою обмеження щодо розпорядження майном підприємства-боржника.

Скачайте 3 популярних регламенту, які стануть в нагоді в роботі

спеціально від редакції

Банкрутство і законність

Закон враховує таку подію як «   навмисне банкрутство   », Коли особи, відповідальні за підприємство - засновники, керівники або індивідуальні підприємці свідомо призводять свій бізнес до неможливості розрахуватися за платежами, завдаючи тим самим шкоду кредиторам Закон враховує таку подію як « навмисне банкрутство », Коли особи, відповідальні за підприємство - засновники, керівники або індивідуальні підприємці свідомо призводять свій бізнес до неможливості розрахуватися за платежами, завдаючи тим самим шкоду кредиторам. Якщо збиток становить понад півтора мільйона рублів, то застосовується стаття 196 КК РФ.

Наскільки «навмисно» банкрутство, вирішує суд. При визначенні злого умислу юристи, зазвичай орієнтуються на створення і збільшення неплатоспроможності. У Федеральному законі №127 (в редакції від 03.07.2016) «Про неспроможність (банкрутство)» говориться, що неплатоспроможність - це «припинення виконання боржником частини грошових зобов'язань або обов'язків по сплаті обов'язкових платежів, викликане недостатністю коштів. При цьому недостатність грошових коштів передбачається, якщо не доведено інше ».

Якщо неплатоспроможність виникає і і ​​збільшується, закон це розглядає як ознака навмисного банкрутства. Судова практика показує, що до таких дій належать операції з продажу майна за заниженими цінами (не всі, як у випадку знижок і розпродажів, а за цінами нижче собівартості, які заподіюють великий збиток), договори на надання послуг за завищеними цінами, явно невигідне використання кредитів , удавані угоди. А також витрати, які не відповідають майновому становищу боржника - високі витрати на рекламу, великі представницькі витрати, оренда дорогих автомобілів. В цілому це не просто великі витрати, а витрати такого обсягу, що їх не можна буде відшкодувати рахунок майна боржника.

При сумі збитку менше 1,5 млн рублів вступає в силу частина 2 статті 14.14 Кодексу адміністративних правопорушень РФ. Покарання передбачає штраф - від однієї до трьох тисяч рублів для пересічних громадян і від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - для посадових осіб. Або може застосовуватися дискваліфікація на строк від року до трьох років.

КоАП РФ передбачає покарання за фіктивне банкрутство. Таким визнається «завідомо неправдиве публічне оголошення керівником чи засновником (учасником) юридичної особи про неспроможність. За таку самодіяльність передбачена така ж міра покарання, як і при навмисному банкрутство (с.

Мораторій на виплату боргів - ось що приваблює керівників компаній, які оголошують про фіктивне банкрутство.

спостереження

Покрокову інструкцію процедури банкрутства юридичної особи почнемо з подачі заяви до Арбітражного суду про визнання компанії-боржника банкрутом Покрокову інструкцію процедури банкрутства юридичної особи почнемо з подачі заяви до Арбітражного суду про визнання компанії-боржника банкрутом. Подати таку заяву можуть власники підприємства, або його кредитори. Арбітражний суд в першу чергу перевіряє, чи не є це банкрутство фіктивним або навмисним. Якщо ознаки фіктивності або навмисності не встановлені, то оголошується спостереження.

На етапі спостереження, яке може тривати до чотирьох місяців, державні органи аналізують реальне фінансове становище компанії. Майно стає недоторканним, складається реєстр кредиторів і їх вимог, проводяться збори кредиторів. Спостереження - це обов'язкова міра, яка проводиться при будь-якому способі банкрутства.

Арбітражний суд вводить в керівництво компанії тимчасового керуючого, який контролює дії керівництва, а також вивчає фінансовий стан підприємства. Без дозволу розпорядника майна неможливо розпоряджатися майном, вартістю понад 5% балансової вартості активів підприємства, отримувати і видавати кредити, а також поручительства і гарантії. Список заборон на самостійну діяльність може бути розширений судом практично до будь-якої угоди.

фінансове оздоровлення

Кредитори можуть звернутися до арбітражного суду з проханням ввести   фінансове оздоровлення   в рамках процедури банкрутства юридичної особи Кредитори можуть звернутися до арбітражного суду з проханням ввести фінансове оздоровлення в рамках процедури банкрутства юридичної особи. Після оголошення оздоровлення суд призначає адміністративного керуючого.

Керівництво підприємства або його засновники розробляють план оздоровлення підприємства і складають графік погашення заборгованості, які затверджуються зборами кредиторів. Для розрахунку з боргами проводиться їх реструктуризація з урахуванням всіх вимог кредиторів, включених до спеціального реєстру. Причому з боргами кредиторів першої та другої черги необхідно розрахуватися протягом шести місяців з початку оздоровлення, а повністю закрити питання по боргах - не пізніше, ніж за місяць до закінчення терміну фінансового оздоровлення.

На цьому етапі не можна приймати самостійні рішення, що призводять до збільшення боргового навантаження компанії, всі дії повинні узгоджуватися адміністративним керуючим ( як визначити безпечну для компанії кредитне навантаження см. тут >> ). До таких дій відносять придбання або відчуження майна боржника, поступку прав вимог, отримання нових заступників, збільшення заборгованості більш ніж на 5% від суми зазначеної в реєстрі вимог кредиторів. Також на цьому етапі заборонена виплата дивідендів , Викуп власних акцій, припиняється нарахування штрафів, пені та інших санкцій за платежами і інші обмеження.

Термін процедури - до двох років, після якої справа про банкрутство може бути припинено (відновлена ​​платоспроможність), або введено зовнішнє управління, або можливий перехід до конкурсного виробництва.

Зовнішнє управління

Якщо заходи щодо фінансового оздоровлення не принесли результатів, то підприємству дається другий шанс Якщо заходи щодо фінансового оздоровлення не принесли результатів, то підприємству дається другий шанс. Кредитори звертаються до арбітражного суду, який призначає розпорядника майна та вводить процедуру зовнішнього управління, яка може тривати 18 місяців, плюс додатково шість місяць - за рішенням суду.

На цей термін вводиться мораторій на вимоги кредиторів, не нараховуються пені і штрафи за боргами. Це дає можливість використовувати кошти, призначені на сплату боргів використовувати для відновлення власної платоспроможності.

Зовнішній керуючий - ключова фігура процедури банкрутства юридичної особи. Він розробляє і план зовнішнього управління, який стверджують кредитори. За великим рахунком, керуючий може сильно перетворити зовнішність майбутнього підприємства. Можуть бути закриті або перепрофільовані нерентабельні виробництва і розпродана частина майна або вся компанія цілком. Зазвичай саме ці заходи найбільш драматично сприймаються пресою і суспільством, так як це зазвичай пов'язане зі звільненнями і скороченнями робочих місць. Саме на цьому етапі можуть виникнути соціальні хвилювання, які, в результаті, призведуть до санації підприємства. Втім, це стосується великих підприємств, які суттєво впливають на економіку свого регіону.

В цілому, зовнішній керуючий діє набагато жорсткіше, де на перше місце ставиться, за великим рахунком, збереження бренду і найбільш цінних активів.

Підсумком зовнішнього управління стає відновлення платоспроможності, мирова угода між кредиторами і підприємством, продовження роботи розпорядника майна, запровадження конкурсного виробництва.

конкурсне виробництво

Завершающщій етап покрокової інструкції процедури банкрутства юридичної особи - конкурсне виробництво Завершающщій етап покрокової інструкції процедури банкрутства юридичної особи - конкурсне виробництво. Арбітражний суд призначає конкурсного керуючого, який залучаючи фінансових фахівців, визначає складу ліквідаційної маси - кошти компанії, в тому числі і оборотні, нематеріальні активи, дебіторку, а також інші активи боржника. На цьому етапі припиняється нарахування пені, штрафів, неустойок і інших санкцій за невиконання платежів. Угоди компанії не ведуться, знімається арешт на майно, припиняються повноваження керівника компанії-боржника. Проводиться оцінка майна, яке виставляється на відкриті торги. Конкурсне виробництво може тривати до 18 місяців, в ході яких ведеться погашення боргів згідно з чергою.

На етапі конкурсного виробництва керуючий може виявити, що активів компанії досить для відновлення платоспроможності. У цьому випадку керуючий повинен скликати збори кредиторів і виступити з клопотанням про перехід до зовнішнього управління і відновлення роботи компанії.

На будь-якому етапі банкрутства можна провести санацію підприємства. Це заходи, які дозволяють попередити або відновити платоспроможність боржника. Санацію можуть провести кредитори підприємства, власники або засновники компанії, а також інші особи.

Спрощена процедура

Власники підприємства можуть істотно прискорити банкрутство, якщо скористаються спрощеної процедурою Власники підприємства можуть істотно прискорити банкрутство, якщо скористаються спрощеної процедурою. Її мета - банкрутство і ліквідація підприємства, мови про продовження роботи не йде.

В першу чергу ліквідується юридична особа і відповідний запис вноситься до ЕГРЮЛ з публікацією відомостей про те, що підприємство знаходиться в процесі ліквідації в « Віснику державної реєстрації ».

Через два місяці після цього ініціатор ліквідації повідомляє кредиторів про банкрутство і звертається із заявою про банкрутство в арбітражний суд. Якщо суд визнає заяву обгрунтованою докази неспроможності - вагомими і достатніми, то він виносить рішення про визнання боржника банкрутом. Вводиться процедура конкурсного виробництва, призначається конкурсний керуючий. Цей етап триває не більше шести місяців. Одночасно виключаються процедури спостереження, фінансового оздоровлення і зовнішнього управління, що істотно прискорює банкрутство організації та її подальшу ліквідацію.

Щоб обговорити статтю, заходите в наші групи в соціальних мережах Щоб обговорити статтю, заходите в наші групи в соціальних мережах

Методичні рекомендації з управління фінансами компанії