Строительство »

Ознаки банкрутства юридичної особи

 1. умови неспроможності
 2. Ознаки банкрутства для подачі заяви
 3. Ознаки неспроможності окремих категорій юросіб

Ознаки неспроможності (банкрутства) юридичної особи визначені статтею 3 Закону про банкрутство (далі - Закон) Ознаки неспроможності (банкрутства) юридичної особи визначені статтею 3 Закону про банкрутство (далі - Закон). Вони зводяться до нездатності погасити грошові вимоги кредиторів та (або) сплатити обов'язкові платежі протягом 3-х місяців з дати, коли такі зобов'язання (обов'язки) повинні були бути виконані. Простіше кажучи, 3-місячна і більш прострочення за грошовими зобов'язаннями перед кредиторами або державою - основна ознака неспроможності. Однак тільки цього умови - недостатньо для подачі заяви та початку справи про банкрутство .

умови неспроможності

Стаття 3 - «Ознаки банкрутства юридичної особи» - позначає в частині 2 тільки загальне умова для початку справи про неспроможність. Але тут же, в ч. 3 ст. 3, йдеться про те, що воно може бути застосовано тільки у випадках, коли інше не встановлено іншими положеннями Закону.

На практиці для вирішення питання про наявність і достатність ознак банкрутства необхідно звертатися до розгляду сукупності норм. При цьому ситуація аналізується індивідуально, з урахуванням:

 • категорії юридичної особи - звичайна організація, кредитна, страхова, стратегічне підприємство, забудовник або іншу юрособу, для якого встановлено свій специфічний порядок банкрутства;
 • статусу ініціатора банкрутства - боржник або кредитор, в тому числі в особі державного органу;
 • наявності у боржника права або обов'язки подати в суд заяву про банкрутство;
 • умов прийняття судом заяви про банкрутство (обґрунтованість заяви і відповідність його встановленим вимогам).

Крім того, розглядаючи поняття банкрутства (неспроможності), прийнято виділяти формальні і неформальні ознаки, а також аналізувати ситуацію і її розвиток в контексті ознак навмисного / фіктивного банкрутства.

Ознаки банкрутства для подачі заяви

Для того, щоб заява боржника або кредитора було прийнято арбітражному судом, до умови про 3-місячної простроченні виконання грошових вимог додається ще одне - необхідна сума заборгованості по цим вимогам Для того, щоб заява боржника або кредитора було прийнято арбітражному судом, до умови про 3-місячної простроченні виконання грошових вимог додається ще одне - необхідна сума заборгованості по цим вимогам. Вона не може бути менше 300 тисяч рублів, інакше суд відмовить у прийнятті заяви.

Таким чином, основні ознаки банкрутства - це грошовий борг на суму 300 тисяч рублів і 3-місячна прострочення його погашення.

Боржник зобов'язаний звернутися із заявою про банкрутство, якщо при наявності основних ознак банкрутства:

 1. погашення вимог хоча б одного кредитора призведе до неможливості погашення вимог інших кредиторів в повному обсязі;
 2. рішення про звернення до суду з такою заявою прийнято на рівні органу юрособи, яка має право прийняти рішення про його ліквідацію;
 3. можлива процедура стягнення боргу за рахунок активів юрособи ускладнить його діяльність або унеможливить;
 4. юрособі нічим платити за боргами і (або) немає майна, за рахунок якого можна їх погасити;
 5. прострочення по зарплаті і супутнім платежах працівникам становить три і більше місяців.

Серед цих ознак, крім двох основних, достатня наявність хоча б одного. У цьому випадку боржник не може проігнорувати свій обов'язок і повинен подати заяву в арбітражний суд.

Боржник не зобов'язаний, але може звернутися до суду в ситуації передбачення банкрутства - передбачення його основних ознак. Реалізація цього права дозволяє не чекати, поки виникне обов'язок подачі заяви - тобто буде допущена 3-місячна прострочення за боргом у 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Але при цьому обов'язкова умова - очевидність появи основних ознак банкрутства. Очевидність буде потрібно довести, але більш важливо - не потрапити під кримінальну відповідальність за фіктивне банкрутство. Його ознаки - завідомо неправдиве оголошення банкрутства, що завдало великої шкоди (2 млн 250 тис. Рублів).

Ознаки неспроможності окремих категорій юросіб

До окремим категоріям юросіб Закон відносить специфічні організації, банкрутство яких, як правило, є резонансним До окремим категоріям юросіб Закон відносить специфічні організації, банкрутство яких, як правило, є резонансним.

Що стосується ознак банкрутства - вони в цілому схожі, але слід враховувати, зокрема, такі обставини:

 • Борг сільськогосподарської організації повинен становити мінімум півмільйона рублів.
 • Ознаки банкрутства кредитної організації - 14-денне прострочення виконання грошових вимог кредиторів і (або) недостатність активів для погашення таких зобов'язань (обов'язків).
 • Ознаки банкрутства стратегічних організацій і підприємств - 6-місячна прострочення виконання грошових зобов'язань (обов'язків) на загальну суму мінімум 1 млн. Рублів.
 • Для кредитних організацій (банків), кредитних кооперативів, МФО, страхових, клірингових організацій, організаторів торгівлі та інших фінансових організацій встановлені свої правила подачі заяви про банкрутство, введення і здійснення тих чи інших процедур.
 • Спеціальний порядок банкрутства передбачений для забудовників (з 1 січня 2018 року його буде серйозно змінений).

До будь-якої організації, для якої Закон встановлює специфічні вимоги до порядку проведення банкрутства, загальні правила застосовуються, якщо спеціальними нормами не встановлено інше.