Строительство »

Наслідки банкрутства фізичної особи: для боржника, для родичів

 1. Наслідки для боржника під час процедури банкрутства
 2. Щодо прав на майно
 3. повторність процедури
 4. Які борги залишаються за банкрутом, які не можна списати
 5. Як відбивається банкрутство на родичів
 6. Чоловік / дружина банкрута
 7. Проблеми у інших родичів
 8. приховані загрози
 9. навмисність
 10. фіктивність
 11. неправомірність
 12. Як уникнути негативних наслідків

Очевидно для кожного, що банкрутство це відчайдушний і ризикований крок у долі кожної людини. І всякий, хто наважився його зробити, повинен давати собі звіт наскільки це може вплинути на майбутні плани не тільки його самого, а й близьких родичів.

Лише чітко усвідомлюючи наслідки банкрутства фізичної особи, можна прийняти вірне рішення: чи варто його здійснювати чи ні.

Наслідки для боржника під час процедури банкрутства

Перші відгомони банкротних процедури неплатник може відчути ще в ході ведення справи (див. процедура банкрутства фізособи ). З моменту схвалення заяви про неспроможність (в залежності від призначення або реструктуризації боргів або реалізації майна) виникають такі особливості:

Щодо прав на майно
 • Придбання власності (купівля нерухомості, транспорту, дорогих речей, цінних паперів, акцій, статутних часткою і ін.), Збут свого майна (продаж, міна тощо) можливе лише за згодою керуючого, а коли буде введено реалізація майна, то взагалі ці операції проводить фінуправляющій особисто без участі громадянина;
 • Повна заборона на дарування своїх активів, внесення їх до статутного капіталу фірм, кооперативів та ін .;
 • Всі реєстраційні дії з майном (перехід права, обтяження тощо.) Здійснює арбітражний керуючий;
 • Відсторонення банкрута від всіх операцій по банківських рахунках, депозитах і вкладах (рублевих, валютних). Ці повноваження здійснює фінуправ, в тому числі з правом витребування у боржника банківських карток і їх блокування.
Інші особисті права
 • Право бути поручителем, виступати гарантом, купувати і продавати борги, закладати речі допускається з дозволу фінансового керуючого;
 • Заборона на покупку цінних паперів, часток, акцій, паїв юр.лиц;
 • Обмеження на закордонні поїздки (суди вводять таку міру на свій розсуд, можуть за клопотанням кредиторів). Бувають випадки, коли заборона на виїзд за кордон не вводиться;
 • Заборона на відкриття рахунків в банках - з моменту реалізації майна можливість відкривати / закривати рахунки в банківських та інших кредитно-фінансових установах залишається тільки у фінуправа.
З приводу боргів
 • розмір заборгованості фіксується за рахунок заморозки відсотків, штрафів, неустойок, пені та ін .;
 • справи у судових приставів зупиняються (крім деяких: аліменти, заподіяння шкоди здоров'ю і подібні);
 • всі позови і претензії приймаються в єдиний суд - який веде банкротних справу;
 • договори, контракти і угоди, за якими боржника надають послуги та роботи, можуть не виконуватися за бажанням виконавців (підрядників) без урахування думки громадянина;
 • борги оплачуються в порядку черговості (визначається законом) за планом реструктуризації, а якщо суд призначив реалізацію, то в міру продажу активів боржника.

Що очікувати після банкрутства - негативні моменти

Результат процедури і виправдовує свої очікування і приносить неприємні сюрпризи.

Величезним, хоча і єдиним, гідністю всієї затії є повне звільнення від боргових зобов'язань (див. як визнати себе банкрутом ). За фактом борги списуються під «0» без оглядки на розмір заборгованості, що залишилася. Перед такими кредиторами, обділеними увагою і рублем, банкрут чистий. При цьому не важливо, чи брав участь кредитор в процедурі, отримавши скромну компенсацію, або взагалі не знав що відбуваються події, не встигнувши навіть заїкнутися про свої наміри. Якщо суд визнав процедуру завершеною, то питати з боржника більше нічого! Величезним, хоча і єдиним, гідністю всієї затії є повне звільнення від боргових зобов'язань (див

А ось негативних наслідків буде куди більше. Перерахуємо їх:

повторність процедури
 • подати чергову заяву про неспроможність можна не раніше ніж через 5 років з моменту завершення справи по першому;
 • при цьому, якщо у справі затверджувався план реструктуризації, то наступного разу його можна складати тільки через 8 років. Це означає, що наступне банкрутство (якщо воно буде призначено раніше 8 років (допустимо, через 5 років)) буде неповноцінним, без можливості реструктуризації (тільки продаж майна).
Необхідність інформування інших осіб
 • якщо громадянин реструктуризував свої несплати, то протягом 5 років після погашення заборгованості він не має права приховувати цю обставину (наприклад, заповнюючи анкету для отримання кредиту, у відповідній графі він повинен зазначити цей факт свого життя);
 • якщо ж вводилася розпродаж активів, то при отриманні позик, позик і кредитів, цю інформацію він повинен повідомляти раніше, ніж назве своє ім'я. Та й ще настояти на тому, щоб це було вписано в договір.
Позбавлення права бути керівником
 • 3 роки після завершення справи не можна бути ні засновником, ні керівником, ні членом правління, ради директор і інших правлячих органів та юридичних осіб;
 • якщо боржник був підприємцем, то такий термін збільшується до 5 років, до того ж, втративши статус індивідуального підприємця, його не можна повернути протягом цього терміну.
Зіпсованість кредитної історії

У неї вносяться відомості про основні події в період процедури (прийняття заяви, завершення розрахунків, звільнення від подальших зобов'язань та ін.).

Які борги залишаються за банкрутом, які не можна списати

Не варто плекати ілюзій, що, завершивши банкротних справу, одним махом можна покінчити з усіма боргами. Є зобов'язання, від яких не можна позбутися, навіть пройшовши через всю процедуру банкрутства:

 • несплата аліментів;
 • суми стягнення за заподіяння шкоди здоров'ю, життю, майну;
 • прострочення по виплаті зарплати, вихідної допомоги (якщо боржник ІП або роботодавець в приватному порядку);
 • компенсація моральної шкоди;
 • борги, які виникли в ході процедури, так звана, поточна заборгованість.

Буває, що і від стандартних недоїмок (кредити, податки, комунальні платежі тощо.) Після завершення справи не можна ухилитися.

Чи не обнулится заборгованість, якщо громадянина викриють в порушеннях процедури банкрутства (фіктивне, навмисне банкрутство, повідомлення неправдивих даних суду, фінуправляющему і ін.) Або борги були нажиті шахрайством, обманом, злісним ухиленням від їх гасіння та т.п.

Як відбивається банкрутство на родичів

Визнання людини фінансово неспроможним - це суто індивідуальне подія, однак, те, що відбувається не залишає осторонь і інших осіб. Особливо відчутні негативні наслідки банкрутства фізичної особи для родичів боржника. В першу групу ризику входять чоловіки та дружини, потім інші рідні.

Чоловік / дружина банкрута
 • Майно боржника, в якому є частка чоловіка, примусово продається (для погашення боргів), чоловікові / дружині боржника покладається лише грошова компенсація в розмірі його частки. При цьому такий розмір не завжди буває економічно вигідним і справедливим. Адже, якщо у подружжя є загальна заборгованість або один дає зобов'язання за іншого (поручительство, заставу, гарантія та ін.), То з частки подружжя громадянина погашаються ці зобов'язання повністю і лише залишок коштів дістається чоловікові / дружині.
 • Угоди чоловіка з майном можуть бути оскаржені (за припущенням, що це спільне майно, а приватне дружини / чоловіка). Повернуті речі йдуть в реалізаційну масу. Дружину повертають часткову частина грошей, якщо що-небудь залишиться після розрахунків з іншою стороною скасованої угоди.

Права у чоловіка / дружини громадянина дуже мізерні, вони лише мають право брати участь в питаннях порядку реалізації активів, а також в судах по операціях.

Проблеми у інших родичів
 • угоди між громадянином і рідними, вчинені за рік до банкрутства, оскаржуються керуючим. Практично всі вони скасовуються.
 • члени сім'ї фізособи, на увазі контролю з боку фінуправляющего за бюджетом боржника, позбавляються комфортного існування. Їм доводиться звикати до нового життя, знижуючи рівень своїх запитів і витрат.

Їх ризики можуть залежати від індивідуальності життєвої ситуації, особливостей взаємин з боржником, майново-економічних зв'язків тощо.

Наприклад, громадянин мав часткову власність в житловому будинку та земельну ділянку під ним з братом, матір'ю і сином. В результаті продажу нерухомості в рамках процедури замість боржника співвласником став стороння людина, що може привести до конфлікту інтересів в користуванні будинком та землею тощо. Питання.

приховані загрози

При банкрутство фізичних осіб наслідки для боржника не завжди настільки очевидні і передбачувані. Часто поведінка громадянина може стати причиною неприємних несподіванок. Законами передбачено кримінальну відповідальність для неплатника:

навмисність

Коли громадянин підводить стан своїх справ під ознаки неспроможності, але при цьому він міг би не допустити цього (ст. 196 Кримінального кодексу РФ).

Приклад: громадянин позичив гроші свого знайомого, але не став вимагати їх повернення після закінчення договору позики, не звернувся до суду про стягнення несплати, а також до судових приставів про примусове виконання обов'язку. У підсумку, фізособа не має можливості розплатитися зі своїми кредиторами, але зміг би це зробити, якби витребував свою заборгованість.

фіктивність

Боржник, створивши видимість відсутності фінансів, звертається із заявою до суду для порушення процедури, хоча насправді він досить заможний (ст. 197 КК РФ). Переслідувана мета: отримати відстрочку по сплаті боргів на час введення процедури або зовсім списання (прощення) недоїмок.

неправомірність

Махінації з майном (приховування від кредиторів, таємний продаж, умисне знищення тощо.), Розрахунки з окремим кредитором на шкоду іншим (позачергово, без дотримання пропорційності і т.п.), незаконні протидії арбітражному керуючому (ст. 195 Кримінального закону) .

 • Злочини вважається досконалим, якщо дії порушника завдають кредиторам збитків більш 1,5 млн. Руб.
 • Якщо збитки менше, то можуть притягнути до адміністративної відповідальності за статтями 14.12., 14.13 КоАП РФ.
 • Так само до кримінальної (ст. 159.1 КК РФ) або адміністративної відповідальності (ст. 14.11 КоАП РФ) можу залучити за факт приховування від банків і інших займодавцев інформації про банкротних події в житті громадянина.

Як уникнути негативних наслідків

Минути правові наслідки банкрутства фізособи, відкрито передбачені законом, навряд чи вдасться. Тому кожен стоїть напередодні вибору повинен зважити, що для нього вигідніше: ініціювати процедуру або НЕ затівати цю гру. Це і є основне правило, як уникнути негативних результатів справи про неспроможність, тобто потрібно визначитися для самого себе яке з двох зол менше.

Що стосується прихованих загроз при проходженні процедури, то слід дотримуватися кількох простих принципів, щоб не попасти в халепу:

 • Не намагайтеся фальсифікувати документи, підтасовувати обставини (для створення видимості наявності неспроможності), незаконно маніпулювати власністю (для її відведення від кредиторів) та ін. За процедурою стежать як кредитори, так і керуючий. Всі вони мають свої інтереси, не завжди збігаються з боржником. Тому якщо їм дати тільки привід, то з цього може виникнути конфлікт і великі проблеми;
 • Не віддавайте пріоритет будь-якого з кредиторів, так як ущемлені права інших можуть привести до спроб порушення стосовно Вас кримінальної справи або справи про адміністративне правопорушення;
 • Не вступайте в змову з арбітражним керуючим. Деякі з них (в основному керівники порядні і чесні люди) схильні до авантюризму і криміналу. Для них це всього лише черговий заробіток, а для Вас серйозний етап у житті;
 • Прискіпливо стежте за наданням роз'яснень у справі, вникати в усі деталі і подробиці, беріть участь на всіх засіданнях і зборах. Таким контролем Ви виключіть змови за Вашою спиною. Нехай Ви не розумітиме значення багатьох подій, але сам факт Вашої присутності буде відбивати бажання зловживати своїм становищем, як керуючому, так і окремим кредитору.