Строительство »

Кодекс по процедурі банкрутства в Україні - деталі, банкрутство фізичних осіб, процедура, зміни в законодавстві

  1. Вступна
  2. Що тепер?
  3. Тобто
  4. І коли?
  5. обмеження

Відтепер в Україні фізична особа зможе визнати себе банкрутом. Розбираємося, чому це нововведення вже називають історичним і наскільки воно важливе Відтепер в Україні фізична особа зможе визнати себе банкрутом

Фото з відкритих джерел

Верховна Рада прийняла проект Кодексу України про процедури банкрутства . Він складається з чотирьох книг і регулює таке:

- в першій - загальні положення і терміни;

- в другій - діяльність і організацію арбітражних керуючих;

- в третій - питання банкрутства юридичних осіб;

- в четвертій - банкрутство фізичних осіб.

Представляючи документ, голова парламентського комітету з питань економічної політики Андрій Іванчук особливо виділив четверту книгу, підкресливши, що "такого в українському законодавстві ще не було".

Тепер про те, чого конкретно "в українському законодавстві ще не було".

Вступна

"Рішення парламенту вирішує важливе соціальне питання неплатоспроможності позичальників - фізичних осіб, які до сих пір не мали можливості ініціювати і пройти процедуру банкрутства. Відтепер позичальник, який потрапив у скрутне матеріальне становище, може офіційно ініціювати своє банкрутство".

це реакція Національного банку України на прийнятий кодекс.

Тобто тепер офіційно врегулюється тема неплатоспроможності позичальників - фізичних осіб.

Чому це важливо? Тут варто трохи заглибитися в історію і згадати всю тяжкість ситуації, яка обрушилася на українців після фінансової кризи 2008 року.

До кризи, враховуючи високі ціни на квартири, українці брали іпотеку під низькі відсотки. Потім різко "пішов вгору" долар, ну а зарплата і ціна квартири, відповідно, "пішли вниз".

В результаті у багатьох трапилися серйозні проблеми: просто перестало вистачати грошей на виплату кредиту.

Далі почалися конфлікти "позичальник - банк", деякі ситуації вирішувалися (банк йшов назустріч), хоча значна частина справ передавалася в суди. Ну а судові процеси розтягувалися на тривалий час.

Що тепер?

Тепер позичальник, який потрапив у скрутне матеріальне становище, може офіційно ініціювати своє банкрутство. При цьому, згідно з прийнятим кодексом, таке право є тільки у нього, кредитор цього зробити не зможе.

Підстави. Звернімося до тексту кодексу, а саме до статті 115, яка описує підстави для відкриття провадження (а відкривати буде господарський суд) у справі про неплатоспроможність:

- розмір прострочених зобов'язань перед кредитором становить не менше тридцяти мінімальних зарплат (тобто за нинішньої "мінімалки" в 3 723 грн це 111 690 грн);

- боржник перестав погашати планові платежі (в тому числі кредити) в розмірі понад 50 відсотків місячних платежів по кожному з зобов'язань протягом 2 місяців;

- є постанова у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, яке можна стягнути;

- інші обставини, які підтверджують те, що найближчим часом боржник не зможе виконати свої зобов'язання.

Тобто

Як ви вже зрозуміли, якщо на руках у вас споживчий кредит на умовний холодильник або мікрохвильову піч, то "призначити" себе банкрутом не вийде. Хіба що чекати, коли відсотків набереться.

Тепер про процедуру.

- Справи про банкрутство розглядаються господарським судом за місцем проживання фізичної особи.

- Суд призначає арбітражного керуючого.

Знову заглянемо в текст кодексу.

Арбітражний керуючий - фізична особа, яка отримала відповідне свідоцтво і інформація про якого внесена до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.

Він призначається у справі про неплатоспроможність фізичної особи для реалізації майна банкрута та задоволення вимог кредиторів.

Завдання арбітражного керуючого - скласти план реструктуризації кредиту, або ж, якщо компроміс з банком не досягнуть, продати майно позичальника для того, щоб розплатитися за зобов'язаннями.

Реструктуризація. Тут слід уточнити, що на термін в 5 років вона отримає особливий режим. Наприклад, вимоги кредитора , Які виникли по кредиту у валюті, конвертуються в гривню за курсом НБУ на день відкриття справи про неплатоспроможність.

На продаж може бути виставлено практично будь-яке майно, крім "єдиного житла" боржника (квартира до 60 квадратів або будинок до 120 квадратів), а також кошти на пенсійних рахунках і в фондах соцстрахування.

І коли?

Комітет з питань економічної політики вирішив, що Кодекс повинен вступити в силу через шість місяців після офіційної публікації документа. До речі, з моменту набрання чинності Кодексом скасовується мораторій на стягнення квартир у неплатників по кредитах.

обмеження

Визнання фізичної особи банкрутом принесе для нього ряд обмежень, зокрема:

- повторно визнати себе банкрутом не вийде протягом п'яти років з моменту прийняття рішення (за винятком випадку, якщо боржник погасив всі борги в повному обсязі);

- протягом п'яти років фізособа зобов'язана перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки або застави письмово повідомляти про факт свого банкрутства іншій стороні.

Фізична особа не може вважатися мають бездоганну ділову репутацію протягом трьох років після визнання її банкрутом.

І наостанок ще раз згадаємо Нацбанк. Щоб розуміти логіку нововведення:

"На думку Національного банку, після відновлення платоспроможності боржника виграє не тільки він, а й держава в цілому. Звільняючись від боргів, громадянин повертається до активної легальної роботи, продовжує бути платником податків і зберігає трудовий потенціал".

Чому це важливо?
Що тепер?
І коли?