Строительство »

Банкрутство ІП з боргами банку, якщо немає майна, наслідки 2018

 1. Умови для визнання банкрутства ІП
 2. Перерахуємо можливих ініціаторів банкрутства ІП:
 3. Документи для порушення справи щодо банкрутства ІП
 4. Процедура визнання банкрутства ІП
 5. Арешт майна при банкрутстві ІП з боргами банку
 6. Наслідки банкрутства ІП з боргами банку
 7. Ціна банкрутства ІП з боргами банку
 8. Банкрутство тягне за собою такі наслідки і обмеження:
 9. Теж може бути корисно:

Не завжди підприємницька діяльність виявляється успішною і іноді закінчується повним крахом Не завжди підприємницька діяльність виявляється успішною і іноді закінчується повним крахом. Завершити діяльність можна, подавши в ФНС стандартне заяву про закриття ІП , Або ініціювавши процедуру банкрутства.

У нашій сьогоднішній публікації ми розглянемо особливості процедури банкрутства індивідуального підприємця. З'ясуємо, як відбувається банкрутство ІП, якщо немає майна, дізнаємося особливості банкрутства ІП з боргами банку і іншим юридичним і фізичним особам.

Для індивідуального підприємця банкрутство має ряд особливостей. Це пов'язано з тим, що ІП є окремою категорією суб'єктів підприємницької діяльності. ІП - це і фізична та юридична особа одночасно.

Варто відзначити, що ліквідувати ІП можна, не тільки подавши відповідну заяву до податкової інспекції. Може виникнути ситуація, в якій єдиним правильним рішенням для індивідуального підприємця стане банкрутство. Наприклад, якщо у ІП борги перед банком (або по податкових платежах, перед ПФР та інше).

Процес банкрутства регулюється Законом РФ від 26 жовтня 2002 № 127-ФЗ «Про неспроможність (банкрутство)».

Умови для визнання банкрутства ІП

Розглянемо, як регулюється визнання банкрутства в Законі РФ від 26 жовтня 2002 № 127-ФЗ «Про неспроможність (банкрутство)». У статті 214 цього закону говориться, що для визнання індивідуального підприємця банкрутом, повинні бути виконані наступні умови:

 • ІП не може виконати обов'язок зі сплати платежів;
 • ІП не в змозі задовольнити вимоги кредиторів за взятими на себе грошовими зобов'язаннями.

Відповідно до арбітражним законодавством, згідно зі статтею 213.3 127-ФЗ в останній редакції 2017 року, суд має право приймати заяву про банкрутство ІП з боргами банку, якщо:

 • сума заборгованості становить понад 500 000 рублів;
 • платежі не були проведені протягом більш ніж трьох місяців (починаючи з дати, коли ці зобов'язання виникли).

Зверніть увагу, що ініціатором банкрутства може бути як індивідуальний підприємець, так і кредитор (наприклад, банк).

Перерахуємо можливих ініціаторів банкрутства ІП:

1. Індивідуальний підприємець може бути ініціатором банкрутства в разі якщо:

 • стягнення боргів (за рахунок майна боржника) не дозволить ІП здійснювати або ускладнить його господарську діяльність;
 • виконання платіжних зобов'язань перед кредитором (або кредиторами) може спричинити невиконання платіжних зобов'язань перед іншими кредиторами (або несплату обов'язкових платежів).

2. ФНС (в особі ИФНС) має право ініціювати банкрутство індивідуального підприємця, якщо у нього такі борги:

 • по податках;
 • за зборами;
 • за іншими платежами, які є обов'язковими.

3. Конкурсні кредитори, яким ІП повинен, внаслідок здійснення комерційної співпраці;

4. Органи виконавчої влади або місцевого самоврядування, якщо вони здатні представити свої вимоги за фінансовими зобов'язаннями.

Зверніть увагу, що згідно зі ст 213.4 п.1 ФЗ 127, на громадянина, а в даному випадку і на ІП покладається обов'язок подати заяву в арбітражний суд про визнання його банкрутом пізніше 30-ти робочих днів, після того як громадянин або ІП дізнався про тому що:

 • якщо він розрахується з вимогою одного зі своїх кредиторів і не зможе погасити борги перед іншими кредиторами в повному обсязі;
 • розмір загального боргу становить не менше 500 000 рублів.

Документи для порушення справи щодо банкрутства ІП

Для того щоб справу по банкрутству індивідуального підприємця було розглянуто в арбітражному суді, IP необхідно надати заяву, приклавши до нього, такі документи:

 1. Виписку з ЕГРІП, що одержаний не пізніше 5-ти робочих днів до дати подачі в арбітражний суд.
 2. Перелік майна індивідуального підприємця (на праві власності), з додатком свідоцтв на право власності майна.
 3. Список кредиторів ІП (із зазначенням їх адрес, а також і сум заборгованостей) з додатком документів, що підтверджують обгрунтованість вимог кредиторів.
 4. Список боржників індивідуального підприємця (із зазначенням їх адрес та суми заборгованості).
 5. Інші документи, які підтверджують неплатоспроможність ВП.

Процедура визнання банкрутства ІП

Процедури фінансового оздоровлення і зовнішнього управління, на підставі Закону РФ від 26 жовтня 2002 № 127-ФЗ «Про неспроможність (банкрутство)», можуть застосовуватися арбітражним судом до індивідуальних підприємців, які є головами фермерських господарств або при наявності в майні боржника об'єктів, які можуть приносити дохід і потребують постійного управлінні (Постанова № 51 Пленуму Вищого арбітражного суду).

У всіх інших випадках до ІП застосовуються такі процедури банкрутства, як:

 • мирова угода;
 • спостереження;
 • конкурсне виробництво.

Після того, як було отримано заяву про визнання індивідуального підприємця банкрутом і всі інші документи, арбітражний суд протягом 5 днів повинен винести ухвалу, яка направляється заявнику, боржнику, а також саморегулівної організації арбітражних керуючих (з числа яких повинен бути призначений тимчасовий керуючий).

В ухвалі суду, спрямованого таких осіб, вказується дата розгляду обґрунтованості вимог заявника до боржника. Термін розгляду - від 15 до 30 днів (з дати винесення ухвали арбітражним судом).

Відповідно до чинного законодавства, арбітражний суд може розглядати справу про банкрутство протягом не більше 7 місяців з дня надходження заяви про банкрутство.

Процес визнання ІП банкрутом відбувається на підставі чинного арбітражного процесуального кодексу (АПК).

У разі якщо сторони спору укладають мирову угоду, то термін розгляду справи про банкрутство буде мінімальним. Сторони узгоджують порядок дій і графік погашення боргів.

Справа про банкрутство ІП може бути припинено з таких причин:

 • боржник відновив платоспроможність;
 • кредитори відмовилися від пред'явлених вимог;
 • вимоги кредиторів були задоволені;
 • вимоги заявника були визнані необгрунтованими;
 • відсутність коштів на відшкодування судових витрат.

Арешт майна при банкрутстві ІП з боргами банку

Слід зазначити, що банкрутство ІП з боргами банку має певні наслідки. Говорячи конкретніше, наслідки банкрутства ІП в цьому випадку можуть складатися в арешті його майна. Майно підприємця знаходиться під арештом з моменту введення процедури спостереження арбітражним судом. ІП не може розпоряджатися майном, на яке було накладено арешт.

ІП не може розпоряджатися майном, на яке було накладено арешт

Список майна, яке перебуває у власності індивідуального підприємця, на яке звертається стягнення, становить ВП.

Перелік майна ІП, яке не може бути піддана арешту:

 • житлове приміщення (якщо воно є єдиним придатним для постійного проживання боржника і членів його сім'ї і за винятком житла, на яке поширюється закон про іпотеку);
 • земельні ділянки, на яких розташовані житлові приміщення, зазначені вище (за винятком тих, на які поширюється закон про іпотеку);
 • предмети домашнього вжитку (крім коштовностей та предметів розкоші);
 • домашні тварини, корми, насіння, які не використовуються в діяльності ІП;
 • майно, яке необхідне боржникові-інваліду (включаючи транспортний засіб);
 • продукти і гроші (що не перевищують прожитковий мінімум боржника і його утриманців);
 • паливо, необхідне для опалення та приготування їжі;
 • нагороди (призи) боржника.

Наслідки банкрутства ІП з боргами банку

Як показує практика, в ситуації з виникненням великої заборгованості індивідуального підприємця, часто в разі банкрутства ІП з боргами банку, підприємцю вдається піти від їх сплати.

Тут необхідно звернути увагу, що списання при оголошенні індивідуального підприємця банкрутом підлягають тільки ті кредити, які були видані йому в якості ВП. Банки дуже часто видають ІП звичайні кредити (наприклад, на невідкладні потреби), як фізичній особі. Такий кредит не підлягає списанню за рішенням арбітражного суду при недостатності майна ІП на погашення боргів при банкрутстві. Споживчий кредит не пов'язаний з підприємницькою діяльністю і не потрапляє в список, що підлягає задоволенню кредиторам.

Кредит, який забезпечений заставою, може бути погашений шляхом продажу заставного майна боржника. Таким чином, далеко не завжди банкрутство ІП з боргами банку звільняє від їх сплати.

Після того, як справа про банкрутство ІП завершилося, індивідуальний підприємець звільняється від боргів, пов'язаних з його діяльністю. Борги, пов'язані з відшкодуванням шкоди здоров'ю або сплатою аліментів, IP доведеться оплатити.

Починаючи з дня розгляду заяви про банкрутство, ІП не має права здійснювати підприємницьку діяльність.

Ціна банкрутства ІП з боргами банку

Багато ІП, бажаючи оголосити себе банкрутами і одночасно позбутися від зобов'язань по платежах, помиляються, думаючи, що банкрутство ІП з боргами банку - це швидко, просто, а головне безкоштовно.

Але розглянемо ситуацію більш детально. Мінімальна сума заборгованості, що дозволяє оголосити себе банкрутом - 500 000 рублів. При цьому кредитор, швидше за все, запропонує кілька варіантів погашення боргу:

 • перерахунок;
 • зменшення суми боргу по кредиту;
 • перекредитування;
 • відстрочку платежу (наприклад, на 2 або 3 роки).

Як правило, на суму боргу банк нараховує відсотки. Вони можуть становити ½ ставки рефінансування ЦБ РФ.

Потрібно сказати, що при будь-якому із запропонованих банком сценаріїв, IP буде змушений розплатитися з боргами.

Крім того, вартість послуг арбітражного керуючого оцінюється в 30 000 - 50 000 рублів щомісяця, але ж процедура банкрутства займає близько півроку.

Правда, в 2016 році в НК РФ було внесено зміну до частини розміру мита для фізичних осіб при банкрутстві. В Відповідно до цієї зміни, мито замість 6000 рублів тепер складе 300 рублів.

Таким чином, можна підвести підсумок: банкрутство ІП з боргами банку - не завжди хороший вихід.

Банкрутство тягне за собою такі наслідки і обмеження:

 • протягом 5-років після визнання банкрутства при оформленні позик, кредитів, необхідно інформувати кредитора про своє банкрутство;
 • не можна протягом п'яти років після визнання банкрутства, заявляти про повторне банкрутство;
 • заборона протягом трьох років обіймати управлінські посади, реєструвати підприємництво.

З огляду на те, що процес оголошення індивідуального підприємця банкрутом - процес досить тривалий, а дуже часто і витратний, не завжди варто сподіватися на повне списання банком боргу. Напевно, все-таки, варто подумати заздалегідь: чи варто сума заборгованості ІП стількох часу, сил і витрат?

Матеріал актуалізовано відповідно до чинного законодавства 03.12.2017.

Теж може бути корисно:

Інформація корисна? Розкажіть друзям і колегам

Коментарі

Натискаючи на кнопку "Відправити" ви підтверджуєте, що ваш коментар не містить персональних даних в будь-який їх комбінації

Натискаючи на кнопку Відправити ви підтверджуєте, що ваш коментар не містить персональних даних в будь-який їх комбінації

Питання і відповіді в коментарях даються користувачами сайту і не носять характеру юридичної консультації. Якщо вам необхідна юридична консультація, рекомендуємо отримати її, задавши питання по телефонах, вказаних вище, або через цю форму

.

Напевно, все-таки, варто подумати заздалегідь: чи варто сума заборгованості ІП стількох часу, сил і витрат?