Строительство »

Банкрутство фізичних осіб

 1. особливості ситуації
 2. Законодавство
 3. умови
 4. процедура
 5. ініціатори
 6. Звернення до арбітражу
 7. Реалізація майна
 8. Дивіться відео-огляд закону про банкрутство фізосіб
 9. Порядок стягнення боргів кредиторами
 10. реструктуризація боргу
 11. Ризики для банкрутів

Борги фізичних осіб обчислюються сотнями мільярдів, тому процедура банкрутства фізичних осіб буде працювати на повну потужність. Російські громадяни мають право оголосити себе банкрутом. Довгоочікуваний закон, який розроблявся більше десяти років, набуває чинності.

особливості ситуації

Фізичною особою вважається будь-який громадянин, який не має відношення до бізнесу. Банкрутом його може назвати тільки арбітражний суд, якщо він не може виконати всі свої зобов'язання перед кредиторами. А для цього борг повинен становити не менше п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а термін невиплати - не менше трьох місяців.

Разом з тим, сума боргу повинна перевищувати вартість наявного майна у боржника.

Основною особливістю є те, що фізична особа протягом наступних п'яти років не має права повторно оголосити себе банкрутом. Ще одна особливість банкрутства громадянина: процедура банкрутства буде застосовна для громадян, які не мають судимість, в тому числі і за економічні злочини, а також, якщо громадянин не притягувався до відповідальності за фіктивне або навмисне банкрутство.

Законодавство

Законодавство

Банкрутство фізичної особи проводиться на підставі та у відповідності з Федеральним законом від 26.10.2002 N 127-ФЗ «Про неспроможність (банкрутство)». В цьому законі відводиться особлива роль банкрутства громадян. Про це йдеться в главі 10 цього закону, яка називається «Банкрутство громадян».

Закон про банкрутство громадян вступить в силу з 1 липня 2019 року.

Йдеться про Федеральному Законі № 476-ФЗ від 29 грудня 2019 року, в якому докладно йдеться про ті заходи, які повинні бути застосовані до фізичних осіб, які не мають джерел доходів і можливості погасити свої зобов'язання перед кредиторами. У ньому також обумовлюються умови реструктуризації боргу і порядок реалізації майна боржника, в рахунок погашення боргів.

умови

умови

Закон про банкрутство фізичних осіб покликаний більшою мірою врегулювати відносини між громадянами і кредитними установами.

Дуже важливим моментом є той факт, що оголосити себе банкрутом громадянину буде не так просто. Щоб арбітражним судом громадянин був оголошений банкрутом, його заборгованість повинна бути не менше п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а терміни несплати боргу перевищили три місяці. Більш того, в арбітражний суд треба подати документи про відсутність джерел доходу і документи, що підтверджують наявність або відсутність рухомого або нерухомого майна.

Більш того, в арбітражний суд треба подати документи про відсутність джерел доходу і документи, що підтверджують наявність або відсутність рухомого або нерухомого майна

Підприємства все частіше звертаються до суду для визнання їх неплатоспроможними. Читайте докладніше про банкрутство юридичних осіб .

Не вщухають чутки про банкрутство банку Зв'язковий. Дізнайтеся, що відбувається зараз .

процедура

Початок процедури банкрутства громадянина починається з рішення суду про визнання його банкрутом. Відразу ж вводиться процедура спостереження і накладається арешт на майно громадянина за винятком того, що прямо заборонено законом.

Тимчасовий керуючий проводить оцінку наявного у громадянина майна.

Під час процедури банкрутства боржник може клопотати про звільнення майна з-під арешту, якщо буде представлено поручительство третьої особи. Можливо відкладення проведення процедури строком на один місяць, якщо громадянин готовий погасити борги або укласти мирову угоду з боржником.

Якщо громадянином не представлені документи про погашення заборгованості перед кредиторами, судом вводиться конкурсне виробництво.

В процесі проведення ліквідаційної процедури для суб'єкта:

 • не нараховуються штрафи і пені за неоплаченими боргами;
 • зупиняється виробництво за виконавчими документами (крім стягнення аліментів та виплат за заподіяння шкоди здоров'ю);
 • заморожується процентна ставка за всіма кредитами.

ініціатори

ініціатори

Ініціювати банкрутство фізичної особи, відповідно до закону про банкрутство, може сам громадянин, подавши заяву до суду. Звернутися до судових органів про визнання банкрутом боржника вправі кредитори і уповноважені особи, тобто податкові органи, муніципалітет і т.д.

Перш ніж звернутися із заявою про визнання особи банкрутом, потрібно мати підтвердження про його нездатності заплатити за боргами, а також, що належить майно на праві власності громадянина, за оцінкою фахівців, не зможе покрити всі наявні борги.

Тільки в таких випадках можна говорити про ознаки банкрутства у боржника.

При ініціюванні банкрутства кредитором або уповноваженим органом, необхідно надати суду повідомлення і вимоги, вручені боржника із зазначенням терміну сплати боргу. Не можуть ініціювати банкрутство фізичної особи кредитори, яким необхідно погасить заборгованість по заподіяну шкоду здоров'ю, по виплаті аліментів чи інші вимоги, безпосередньо пов'язані з їх особистістю.

Звернення до арбітражу

Звернення до арбітражу

Складання позовної заяви про визнання банкрутом, як і будь-яке інше позовну заяву, передбачає певні, встановлені законодавством, норми.

Заява обов'язково має містити:

 • назва арбітражного суду;
 • розмір заборгованості фізичною особою перед кредиторами;
 • відомості про місце роботи або довідка про її відсутність;
 • інформація про інше джерело доходу;
 • відомості про належне боржникові майно;
 • довідки про склад сім'ї та з місця проживання;
 • довідки про наявність утриманців;
 • копії банківських договорів;
 • копії вимог і повідомлень про сплату боргу;
 • письмова гарантія оплати винагороди конкурсному керуючому.

Якщо заяву про банкрутство подають кредитори, їм треба надати суду оцінку майна, обґрунтувати висунуті вимоги до боржника.

До позовної заяви необхідно додати:

 • підтверджуючі документи про направлення копії позовної заяви всім учасникам банкрутства;
 • оригінал квитанції про сплату державного мита;
 • документ, що підтверджує право на підписання позовної заяви;
 • всі установчі документи кредитора, якщо заяву подає позичальник.

Якщо позовну заяву подає боржник, він зобов'язаний все копії документів завірити нотаріально.

Якщо кредитор є юридичною особою, представлені копії документів засвідчуються печаткою організації в установленому законодавством порядку.

Реалізація майна

Реалізація майна

Під час проведення процедури банкрутства фізичної особи все його майно включається до складу ліквідаційної маси для подальшої реалізації. Виручені кошти розподіляються відповідно до встановленої черговості між кредиторами. Сьогодні існують легальні, прозорі аукціони з питань банкрутства, де будь-який учасник, виконавши умови, може придбати виставлене майно.

Законом зафіксовано перелік майна, яке не можна вилучати з метою реалізації при проходженні процедури банкрутства.

це:

 • єдине житло боржника (якщо воно не заставне) і ділянку землі під ним;
 • індивідуальні речі;
 • побутова техніка, вартістю до 30000 рублів;
 • домашні тварини;
 • грошові кошти в розмірі прожиткового мінімуму боржника і його утриманців;
 • продукти харчування;
 • державні нагороди.

Повна сума виручених від продажу майна коштів буде направлена на погашення заборгованості. Але, частіше за все, у боржників немає у власності відповідного майна.

Продаж майна проводить конкурсний керуючий відповідно до законодавства через систему електронних торгів.

Дивіться відео-огляд закону про банкрутство фізосіб

Обмеження для боржника

Боржник з моменту визнання його банкрутом матиме ряд обмежень:

 1. Наступне банкрутство можливо не раніше, ніж через п'ять років.
 2. Житло, куплене по іпотечному кредитуванню і є заставним, буде реалізовано.
 3. Заборона на підприємницьку діяльність.
 4. Заборона на отримання нових кредитів.
 5. Великі угоди можливі лише з дозволу фінансового керуючого.
 6. Заборона на виїзд за кордон.

Винагорода конкурсному керуючому теж буде виплачуватися за рахунок боржника, який подав позов на визнання себе банкрутом.

Порядок стягнення боргів кредиторами

Порядок стягнення боргів кредиторами

Статтею 204 Закону про банкрутство визначено план, за яким повинні погашатися борги кредиторам. Цей план становить боржник і надає суду, а копії всім кредиторам.

План повинен містити:

 • терміни погашення боргів;
 • сума, яку направляють на погашення боргів;
 • сума, в розмірі не менше мінімального прожиткового мінімуму, для потреб боржника і його утриманців.

Якщо боржник справно виконував план погашення боргу і зумів погасити борг повністю - процедура банкрутства відносно його припиняється.

Якщо для задоволення вимог кредиторів довелося вдатися до реалізації майна боржника, то суми, отримані від торгів, розподіляються в такому порядку:

 1. Погашається заборгованість за заподіяння шкоди здоров'ю і заборгованість по аліментах.
 2. Виплачуються борги по оплаті праці, якщо укладені трудові договори.
 3. Решта кредитори в порядку вступу в список кредиторів.

Всі грошові кошти, виручені від продажу майна боржника, повинні бути зараховані на депозит суду. Розподіл кредиторам коштів йде з депозиту суду в порядку черговості.

При нестачі коштів черговий категорії кредиторів - борги перед ними будуть вважатися погашеними. При нестачі коштів для всіх кредиторів однієї черговості - гроші розподіляються пропорційно заявленим сумам.

реструктуризація боргу

реструктуризація боргу

Така процедура передбачена для громадян, які бажають уникнути банкрутства. Написавши заяву в суд і представивши план погашення боргу, суд може встановити строк для реалізації плану до трьох років.

Реструктуризація для фізичної особи дуже вигідна, так як з моменту її введення на заборгованість припиняють нараховувати будь-які фінансові санкції, перестають рости відсотки на борги.

Виконавчі документи з майнових стягнень також підлягають зупиненню і, як наслідок, зняття арешту з майна боржника. Після виконання всіх обов'язків громадянин перестає бути банкрутом і справа про банкрутство припиняється. Під час реструктуризації боргів на громадянина діють ті ж обмеження, як і на банкрута до моменту погашення всіх встановлених заборгованостей перед кредиторами.

Процедура реструктуризації зможе захистити позичальників від свавілля колекторських фірм і в новій цивілізованій формі провести розрахунки з кредиторами за своїми боргами.

Процедура реструктуризації зможе захистити позичальників від свавілля колекторських фірм і в новій цивілізованій формі провести розрахунки з кредиторами за своїми боргами

Навіть з боргами підприємство може закритися. Читайте про способах ліквідації ТОВ з боргами.

Реєстр кредиторів при ліквідації банку складається в першу чергу. Методика складання в статті .

Офшори в Європі не викликають підозр. дивіться, чому .

Ризики для банкрутів

Якщо говорити про ризики, то для громадянина вони полягають в обмеженнях, передбачених законодавством для фізичних осіб, які отримали статус банкрута. Це і неможливість виїхати за кордон, відкрити свою справу, отримати в кредитних організаціях кредити та інші. Однак ці заходи не постійні. Після певної кількості років за умови погашення боргів громадянин буде повністю відновлений у своїх правах.

При проведенні процедури банкрутства громадян ризики можливі для кредитних організацій.

Вони полягають в тому, що дуже велика кількість громадян, посилаючись на банкрутство, припинять виплати за позиками. Можливо, будуть застосовуватися заходи зі страхування таких ризиків, що позначиться на процентній ставці кредиту фізичним особам.

Банкрутство фізичних осіб буде можливо з липня 2019 року. Закон постійно допрацьовується, і можливо, з'являться нові доповнення на момент його дії. Саме тому судова практика не дуже багата. А ось піти від виплат великих позик в кредитних організаціях або від сплати податків в бюджет отримають можливість не тільки реальні банкрути, а й шахраї.

Законом встановлюється відповідальність за фіктивне банкрутство, тобто за неправдиві відомості про свої можливості зі сплати боргів. Штраф такого адміністративного порушення для громадянина передбачається від 1000 до 3000 рублів.

До адміністративної відповідальності також відноситься і приховування відомостей про своє майно. Штраф за таке діяння - від 4000 до 5000 рублів.

При перешкоджанні діяльності арбітражного керуючого, штраф на громадянина може бути накладено в розмірі до 3000 рублів.

Що принесе нам банкрутство фізичних осіб? В основному - це позбавлення від кредитів, або повне їх спісаніе.Большая частина населення перебуває в скрутному становищі, маючи кілька кредитів і не маючи фінансової можливості для їх погашенія.Непомерно великі процентні ставки в умовах економічної кризи, невисока заробітна плата і постійно зростаюча інфляція призводила в розпач позичальників кредитних установ. Вступає в силу закон «Про неспроможність (банкрутство) в частині глави 10« Банкрутство громадян »- призведе до вирішення проблем, що накопичилися у взаєминах між банками і позичальниками.

Що принесе нам банкрутство фізичних осіб?