Строительство »

Новобудови: кому загрожує банкрутство

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

17 грудня 2008, 9:49 Переглядів:

Фото А. Іскрицької.

З'явилася інформація про те, що ряд великих українських будфірм опинилися на межі банкрутства. Намедни міжнародне рейтингове агентство Fitch присвоїло девелоперської компанії ТММ найгірший рейтинг дефолтів емітента "СС", та ще з негативним прогнозом. Значить, компанія може виявитися нездатною платити по кредитах, оголосить дефолт, а наступний етап, за логікою, - банкрутство. Якщо так далі піде, ми станемо схожими Казахстану, де сотні недобудов стали "пам'ятниками" надіям громадян-інвесторів отримати проплачені квартири в нових будинках.

Втім, гендиректор компанії ТММ Микола Толмачов випромінює оптимізм: "Ми - єдина будкомпанія в Україні, що має міжнародний рейтинг. Наш низький показник відображає ситуацію в країні, сигнал, що в тут взагалі ризиковано куди-небудь вкладати гроші. Оскільки вже після виходу негативного рейтингу зарубіжні банки рефінансували видані нам кредити ". Також він сподівається, що новий президент США Обама дасть сигнал міжнародним фондам, фінансовим компаніям, куди вкладати гроші. Мовляв, після цього може поновитися закордонне кредитування українських банків, піде видача іпотечних позик, і попит на квартири зросте. Та не хлинуть до нас навесні загранкапітали, і взагалі в 2009-му закордонне інвестування і підживлення банків не відновляться. Криза в світі триватиме мінімум до 2010-го, і до тих пір можна розраховувати тільки на свої сили.

Також пройшла інформація, що другим "жертовним ягням" кризи нібито може стати велика будкомпанія "Консоль". У компанії нам сказали, що приводу для цього немає. "Ми не можемо збанкрутувати, маючи повний цикл виробництва: власні кар'єри, каменеобробні і залізобетонні заводи, проектний інститут і будівельні потужності", - стверджує комерційний директор компанії Сергій Кононов.

ХТО ВИЖИВЕ. Ми запитали у експертів, чи виживуть названі компанії, та й інші, в умовах кризи будівництва.

"Думаю, держава не допустить банкрутства ТММ," Консоль "і інших великих компаній: це викличе жорстоку кризу галузі, з якого вона 3-4 роки буде вибиратися, - вважає провідний фахівець консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький. - Потрібно прийняти антикризову програму: рефінансувати забудовників держкредитами або погашати їх борги - і тоді держава стане співвласником цих компаній (на жаль, в бюджеті на це навряд чи знайдеться достатньо коштів, тому і великі забудовники - в групі ризику. - Авт.). А ось середовищ і дрібних будфірм (мають 1-2 об'єкти) і середніх (3-4), очевидно, буде вал банкрутств. Вони будуть змушені виставити свої об'єкти за викидними цінами і піти з ринку ".

Провідний фахівець консалтингової компанії RED Руслан Кизлайтіс також вважає, що забудовники, які мають по 1-2 майданчики, прогорять. "Не тільки тому, що ніхто не купує квартири в неготових будинках, а закінчити їх нема за що, - пояснює експерт. - Багато свідомо підуть на банкрутство: беріть наш недобуд, а ми підемо з отриманими від інвесторів грошима, які ніхто не знайде. великі компанії виживуть. Вони або самі знайдуть кошти для реструктуризації своїх боргів, або держава їх рефінансує. Ще варіант - їх куплять українські фінансово-промислові групи (ФПГ): 3 з 7 - вже в Будбізнес ".

Що стосується можливості компаній знайти кошти для реструктуризації своїх боргів, то в умовах фінансової кризи їм це зробити буде дуже складно: багатьом кредиторам не до того, щоб відстрочувати повернення боргів. А ось ідея щодо викупу проблемних будкомпаній дійсно може бути приваблива для ФПГ: у 2009 році компанію на межі банкрутства можна буде купити дешево, а потім, коли країна вийде з кризи, вона дасть гарний прибуток.

Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь не прив'язує ризики до розмірів компаній: "Небезпека стати банкрутом є і у великих, і в дрібних компаній - все залежить від того, наскільки вони працювали за свої або позикові кошти. Найбільший ризик у тих, хто пускав кредити нема на завершення розпочатих будинків, а на покупку нових ділянок. а тепер і будувати нема за що, і борги повернути - зменшився приплив інвестицій від громадян ".

Як вичислити, ЩО БУДІВНИЦТВО "УМИРАЕТ", І ПОВЕРНУТИ ВКЛАДЕНІ ГРОШІ

Сьогодні будь-яка новобудова може бути заморожена. Тільки ті, хто заздалегідь помітить "симптоми вмирання", мають шанс повернути вкладені в квартиру гроші. Ось ці ознаки:

  • На вашому домі зменшилася кількість техніки і будівельників, скоротився підвезення будматеріалів, впали темпи робіт.

  • Робочий день в офісі забудовника скоротився, скажімо, до 4-х годин дня.

  • Почалося масове "втеча" громадян-інвесторів з цього будинку, які намагаються продати квартири з переуступки (щоб це визначити, потрібно буде постійно "моніторити" сайти з продажу нерухомості).

У будь-якому з цих випадків є сенс звернутися до фонду фінансування будівництва, через який ви вносили кошти на квартиру, із заявою про розірвання договору та вимогою повернути гроші. Або з аналогічною вимогою - до самого забудовнику (якщо під квартру випущено цільові облігації). Відмовляють - значить, подавайте позов до суду.

ЯКЩО ВАШ ЗАБУДОВНИК ВИЛЕТІВ У ТРУБУ - СТАВАЙТЕ В ЧЕРГУ КРЕДИТОРІВ

Чутки про банкрутство забудовника - не привід звернутися до нього з претензіями. Повинна бути офіційна інформація, що він вилетів в трубу: тільки після цього ви маєте шанс повернути свої кровні.

Незалежний юрконсульт Олександр Войтович каже: "Повідомлення про відкриття провадження за визнанням компанії банкрутом має бути дано в газетах" Урядовий кур'єр "або" Голос України ". У разі появи такого оголошення потрібно протягом місяця подати заяву з вимогою до компанії компенсувати ваші інвестиції".

Але вкладені гроші вам автоматично не повернуть - доведеться ставати в чергу претендентів. Член Українського товариства фінансових аналітиків Ольга Носова зазначила: "У громадян-інвесторів, які опинилися клієнтами будкомпаній-банкрутів, шанс повернути гроші невеликою. Спочатку ліквідаційна комісія проведе оцінку майна банкрута і реалізує його (якщо знайдеться покупець). З отриманих грошей, по-перше, виплатять податки державі і зарплати працівникам фірми-банкрута, і лише потім - інвесторам-фізичним особам. Черга до них може і не дійти ... "

ЯК ЮЩЕНКО ХОЧЕ ВРЯТУВАТИ "ВУЛИКИ"

Віктор Ющенко на зустрічі з керівництвом Нацбанку, Мінфіну і Державної іпотечної установи (ДІУ) запропонував створити програму по завершенню недобудованого житла, готового на 75%. Після цього, на думку президента, можна буде за доступними цінами реалізувати квартири людям, які стоять в черзі. Тобто забезпечити "вуликами робочих бджіл", що не мають притулку. Гроші для недобудов Ющенко пропонує акумулювати шляхом випуску цінних паперів Кабміном і ДІУ. Мінбуд оцінив завершення таких будинків в 2 млрд. Грн.

"Навіть в законопроекті №3354, запропонованому будівельниками, немає відповіді, хто дасть гроші на завершення недобудов, - говорить керівник відділу маркетингу будівельно-інвестиційної компанії" Київ Житло-Інвест "Володимир Германов. - Потрібно приймати держпрограму, під неї добиватися внесення цієї статті витрат в бюджет-2009, щоб потім через банки рефінансувати їх в будівництво. При цьому держава може втратити до 30% вкладених коштів, враховуючи компенсацію ставок за кредитами і тривалий термін їх повернення. Але занадто багато претендентів на бюджетний пиріг, а будівельники там - збоку припечу ".

"Не думаю, що знайдуться покупці на цінні папери, які будуть випущені під житлове будівництво, - вважає президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило. - Вітчизняним фінансовим установам зараз не до покупки цінних паперів, їм би наявні кредити виплатити. А іноземні компанії поки взагалі не будуть ризикувати з вкладенням грошей в Україну ".

Виходить, будівельникам на підтримку держави розраховувати не варто: виходитимуть з бою поодинці, багато загинуть. Бо головні рятівники - покупці квартир - кредити взяти не можуть: як визнають самі будфірми, навіть їх банки-партнери перестали видавати позики на житло в новобудовах. А ті деякі громадяни, які ще мають готівку для покупки "новья", чекають його різкого здешевлення.

Шановні читачі, про свої проблеми із забудовниками і про те, як вам вдалося з ними впоратися, пишіть на [email protected] або в коментарях до статті.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Новобудови: кому загрожує банкрутство". інші Новини нерухомості дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Романцов Михайло

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.